Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο θυρεοειδής αδένας μας παράγει ορμόνες, από τις οποίες κρίνεται το πόσο ποιοτική θα είναι η ζωή μας.

Εκείνος, ευθύνεται για πολλές βιοχημικές διαδικασίες του σώματος μας. Η λειτουργία του λοιπόν, δεν είναι καθόλου αμελητέα. (ούτε κάνε σε έναν «υγιή άνθρωπο – αν και … τι σημαίνει την σήμερον ημέρα «υγιής»)

3 ορμόνες που κινούν τα νήματα

Μεταξύ άλλων ο θυρεοειδής αδένας μας παράγει την ορμόνη TSH, (f) T4 και (f)T3.

TSH (Thyroid stimulating hormone) με απλά λόγια μεταφρασμένο: Η ορμόνη που διεγείρει τον θυρεοειδή αδένα η αλλιώς θυρεοτροπίνη.

Η TSH μας βοηθάει να δούμε αν λειτουργεί καλά ο θυρεοειδής ή αν υπάρχει κάποια μορφή δυσλειτουργίας του (π.Χ. Υπέρ- ή Υποθυρεοειδισμό). Μια ανεβασμένη τιμή (πάνω από 2,5-3 σε άτομα με Hashimoto-Θυρεοειδίτιδα) μπορεί να δείχνει Υποθυρεοειδισμό ενώ μια πολύ χαμηλή τιμή (κάτω από 0,2 σε άτομα με Hashimoto – Θυρεοειδίτιδα μπορεί να δείχνει Υπερθυρεοειδισμό. Βέβαια πάντα παίζει ρόλο η φυσική κατάσταση του ατόμου.

Μια υψηλή τιμή στην TSH συχνά δείχνει την ένταση του θυρεοειδούς αδένα να παράγει την ορμόνη Τ4, η οποία συνήθως πέφτει σε επίπεδα όταν ανεβαίνει η TSH.

Μία υψηλή TSH σε συνδυασμό με χαμηλή FT4 και αντισώματα του θυρεοειδούς αδένα είναι έντονο σημάδι πως ένα άτομο πάσχει από Hashimoto Θυρεοειδίτιδα.

FT4 και FT3

Ένας υγιής θυρεοειδής αδένας παράγει τις δυο ορμόνες T3 και T4. Στο αίμα περνάνε αυτές σε ποσοστό 1:10.

Η ορμόνη που επιδρά ουσιαστικά στο σώμα είναι η Τ3. Η Τ4 παραμένει στο «ρεζερβουάρ» για να παράγει με την βοήθεια ενζύμων περισσότερη T3.

Οι δύο αυτές ορμόνες υπάρχουν σε δυο μορφές μέσα στο σώμα μας.

1) δεσμευμένη μορφή – αδρανή μορφή

2) ελεύθερη μορφή – δραστήρια μορφή

Το ότι είναι οι ορμόνες δεσμευμένες, σημαίνει ότι με έναν χημική δεσμό είναι δεσμευμένες σε πρωτεΐνες-φορείς και αποθηκευμένες στο σώμα και δεν μπορούν να μας φανούν άμεσα χρήσιμες.

Παραδείγματος χάριν: Ένα παυσίπονο δεν μας είναι χρήσιμο όταν είναι αποθηκευμένο σε ένα ντουλάπι, γίνεται όμως άμεσα χρήσιμο όταν το βγάζουμε από το ντουλάπι (απόσπαση από την πρωτεΐνη-φορέα) και διαλυθεί σε νερό (μετατροπή σε χρήσιμη Τ3).

Οι δεσμευμένες μορφές των ορμονών Τ3 και Τ4 παραμένουν λοιπόν για ώρα ανάγκης κλειδωμένες στην «αποθήκη» του οργανισμού μας.

Το σώμα μας λοιπόν χρησιμοποιεί τις αδέσμευτες ορμόνες για την καθημερινή του λειτουργία.

Γιʼ αυτό οι γιατροί ελέγχουν στις αιματολογικές εξετάσεις τις ελεύθερες τιμές F (free)T4 και F (free) T3.

Καθώς αυτές θα δείξουν στον γιατρό την άμεση ανάγκη του οργανισμού μας για να διεκπεραιώσει την καθημερινές του εργασίες.

Ποιες είναι η εργασίες που εκτελεί ο θυρεοειδής μας;

Κάποιες από τις εργασίες του είναι:

Χειρίζεται την κατανάλωση ενέργειας του σώματος

Ελέγχει τη θερμοκρασία του σώματος μας

Ελέγχει τα ιχνοστοιχεία και το νερό στο σώμα

Επηρεάζει τη σωματική και νοητική ανάπτυξη

Ελέγχει το κυκλοφορικό σύστημα,

Γαστρεντερικό σύστημα

Νεύρα και μύες

Ψυχολογική διάθεση

Λίμπιντο

Γονιμότητα

Επηρεάζει την ανάπτυξη και υγεία του δέρματος, των μαλλιών και νυχιών.

Συμπεραίνουμε λοιπόν ότι αν δεν υπάρχουν επαρκείς ποσότητες ορμονών του θυρεοειδή στο σώμα μας, αυτός δεν μπορεί να διεκπεραιώσει όλες αυτές τις εργασίες.

Γι αυτό κρίνεται συχνά απαραίτητο να λάβει το άτομο συμπλήρωμα. Αυτό όμως γίνεται πάντα μετά από αιματολογικές εξετάσεις και σε συνεργασία με τον ενδοκρινολόγο σας.

Πηγή : http://hashimoto.gr/pos-litourgi-o-thireoidis-mas/

  • Μου αρέσει 1

:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

κυριες κυριοι καλησπερα ! με φωναξαν στο γενηματας τη δευτερα 18-5 για ολικη θυρεοειδεκτομη χειρουργος τσιπρας ομως δε ξερω τιποτα για το γιατρο εχει ακουσει καποιος κατι καλο κακο ! ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους

Εχουμε και λεμε ,σπινθηρογράφημα καθαρο!!!!!

Περιμενουμε και τα αποτελέσματα της TG για να πουμε ότι τελειώσαμε!!!!!

Τον Οκτωμβρη ειχα 0,2 τωρα με την thyroggen ελπιζω να μην ανεβηκε πολύ ,ο γιατρος μου ειπε μεχρι 2 μοναδες θα είμαι καλα .Οσες μπορειτε γραψτε μου τι τιμουλες TG προ σπηνθηρογραφηματος και τις τιμες μετα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημερα μόλις εκανα ολοσωμο κ ειμαι μεσα στο αγχος τα φώτα σας, πριν το ιωδιο η θυρεοσφαιρινη ηταν 9??? Παρα πολυ απο οτι αντιλαμβανομαι και εδειξε αρκετη καθηλωση στον θυροειδη. Εδω δεν το μετρανε με ποσοστο. Βοήθεια παρακαλω δηλ εμεινε καρκινος πισω???

Link to comment
Share on other sites

Εlleg μου ,δεν εχω ιδεα ποσο TG ειχα πριν το ιωδιο ,δεν ρωτησα επειδή θα αγχωνομουν,εδειξε όμως και σε εμενα μεγαλη καθηλωση στο θυρεοειδή.

Παντως από ότι θυμαμαι η sonia ειχε 12 tg πριν το ιωδιο και σημερα είναι μια χαρουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Kavallari με το καλό!! Δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα για αυτόν που λες!

Liveloula το 0,2 είναι τέλειο! Εγώ 0,7 είχα μετά το ιώδιο και από τότε μέχρι σήμερα παραμένει το ίδιο. Δλδ και με τη thyrogen ακόμη 0,7 έδειξε.

Elleg μην αγχώνεσαι! Αν υπάρχει μεγάλη καθήλωση στο θυρεοειδή αυτό σημαίνει ότι το ιώδιο απορροφήθηκε σωστά και θα κάψει ο,τι έμεινε. Εμένα έτσι μου είχαν πει, ότι θέλουμε να δείχνει καθηλωμένο στο σημείο αυτό για να είμαστε σίγουροι ότι απορροφήθηκε σωστά από το υπόλειμμα. Τώρα αν είναι μεγαλούτσικο το υπόλειμμα σου δεν το ξέρω, μπορεί. Σημασία έχει το ιώδιο να κάνει τη δουλειά του.

Κορίτσια αυτό που παίζει πάνω από όλα ρόλο είναι από ένα σημείο και μετά η Tg να παραμένει απόλυτα σταθερή. Εννοείται μετά το ιώδιο αυτό... που θα χει καεί ο,τι ήταν να καεί. Δλδ μην κολλάτε στις υποδιαιρέσεις. Εμένα με 0,7 ήδη στα 2 χρόνια με θεωρούν ακίνδυνο περιστατικό παρά τη χάλια σταδιοποίηση. Να μην το ματιάσω κιόλας φτου φτου/...αλλά ακριβώς επειδή είναι αμετακίνητη η Tg έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα και ας μην είναι και κοντά στο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ars και liveloula. Απλα με αγχωσε πολυ αυτο που ακουσα γιατι θεωρησα οτι εγινε σωστη δουλεια πριν μπω χειρουργειο με χαρτογραφηση λεμφαδενων με επιλογη πολυ καλου χειρουργου. Απογοητευτηκα πολυ. Αυτο το υπολειμα που λενε σημαινει παντα κακοηθεια ή μπορει να ειναι καλοηθης ιστος θυροειδη? Με τετοια θυρεοσφαιρινη παει να πει οτι ειναι κακοηθεια αυτο που εμεινε? Μπορει επισης να υπαρχουν και λεμφαδενες στην περιοχη γιατι δεν μου εξηγησε ο γιατρος και πολυ....Ουφ δεν μπορω να τρωγομαι για ενα χρονο παλι...

Link to comment
Share on other sites

όχι Elleg, άκου.

Στην οθόνη βλέπουν αυτοί μια σκιά στο σημείο του θυρεοειδούς που σημαίνει ότι είναι ο θυρεοειδικός ιστός που έχει απομείνει και έχει ρουφήξει το ιώδιο. Δεν σημαίνει ότι αυτό που φαίνεται είναι καρκινικό κύτταρο. Το ιώδιο προσλαμβάνεται από τα θυρεοειδικά κύτταρα υγιή και προσβεβλημένα. Στόχος είναι να καούν όλα τα κύτταρα του αδένα και μαζί με αυτά και τα καρκινικά.

Θεωρώ ότι αν είχε μείνει τεράστιο υπόλειμμα θα σου έλεγαν να το ελέγξεις. Γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις περιμένουν λίγο να περάσει η επήρεια του ιωδίου και ξαναγίνεται χειρουργείο. Το ξέρω από τη συνασθένή μου στο δωμάτιο.

Γιατί λες ένα χρόνο;; Δεν θα σε ξαναδούν τώρα σύντομα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η θυρεοσφαιρίνη όντως είναι καλύτερα να μετράται χωρίς χάπι ή με τεχνητή διέγερση της Tsh αλλά νομίζω ότι και έτσι βάζουν ένα όριο για το πόσο πρέπει να είναι. Γιατί και εμένα τώρα που με μέτρησαν με χάπι με μέτρησαν. Παρόλα αυτά η τιμή της ήταν σταθερή.

Λογικά θα σου πουν να κάνεις και έναν υπέρηχο στους επόμενους μήνες. Μη σκας πάντως, όσο και να ναι η θυρεοσφαιρίνη τώρα, το ιώδιο συνεχίζει να καίει τυχόν υπόλειμμα οπότε στους επόμενους μήνες θα κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσες φορές το είχα πει κ εγώ αυτό τότε...αυτή τη ρουτίνα που όλοι την κατηγορούμε τελικά μια χαρά είναι...υπομονή...θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα σου φαίνεται σαν να μην έγιναν ποτέ όλα αυτά!

Εμένα αυτό το χάλια συναίσθημα (που νιώθεις όταν είσαι μέσα σ αυτό) μου έρχεται στιγμιαία όταν αντικρίζω τον Ευαγγελισμό (όταν πηγαίνω για τις εξετάσεις). Αλλά στιγμιαία, μετά το διώχνω...θα δεις ότι όλα θα σου φαίνονται σαν παραμύθι σε λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς να κάνεις πράγματα για να ξεχνιέσαι...θα περάσει πιο γρήγορα ο καιρός έτσι κ θα σου φεύγουν κ οι θλιβερές σκέψεις που αναμφισβήτητα μας επισκέπτονται όλους σε αυτή τη φάση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...