Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Νάγια μου καλησπέρα. Κατ' αρχάς να σου πω πως χαίρομαι που είναι καλά τόσο ο αδελφός σου όσο και εσύ!

Εμείς είχαμε το ετήσιο σπινθηρογράφημα του αδελφού μου πριν λίγο καιρό. Ήταν αρνητικό και δεν έδειξε τίποτα. Η tg του μετά τις ενέσεις thyrogen ήταν 4,1 και αυτό με ανησύχησε. Επειδή παρακολουθούσα τις άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα, καθώς επίσης και την περίπτωση του αδελφού σου που είχε χαμηλή tg μετά τις ενέσεις, σκέφτηκα πως μία τιμή πάνω από 1 είναι ανησυχητική και ίσως χρειαζόμασταν δεύτερο ιώδιο. Με καθησύχασε η απάντηση του vasvol αν και δεν ήξερα ότι ήταν γιατρός. Τελικά δεν θα κάνουμε δεύτερο ιώδιο (αυτό ήταν απλώς δικός μου φόβος), και θα επαναλάβουμε τις αιματολογικές σε λίγους μήνες. Ελπίζω η tg να έχει πέσει και να έχω καλά νέα να σας πω.

Ελπίζω να διαβάζω ευχάριστα νέα και από όλους εδώ μέσα!

Καλημερα evilial! Εχεις το δικιο σου να ανησυχεις κι εγω το ιδιο θα αισθανομουν στη θεση σου, ομως το σπινθηρογραφημα δεν εδειξε κατι!!!! Χωρις να μαστε γιατροι κι απ οτι εχουμε διαβασει εδω μεσα αλλα κι αλλου, ειναι γεγονος οτι ολοι στεκονται στις τιμες της tg, ομως για να διαπιστωθει τελικα αν υπαρχει υποτροπη και που, γινονται κι αλλες εξετασεις. Καντε λιγο υπομονη (ειναι εκνευριστικη η εκφραση το ξερω!!!!) και θα δειτε τα αποτελεσματα της επομενης μετρησης που ευχομαστε να ναι καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κι απο μενα...evilial εύχομαι να μην χρειαστειτε δεύτερη φορα ιωδιο...εγω έκανα υπερηχο σε αλλο γιατρό κ έδειξε 4 χιλιοστα υπολειμμα. και μου είπε ν το ψαξω άμεσα. ..έκλεισα ραντεβού με τον γιατρο μου την άλλη βδομάδα αλλα θα σκασω...είναι ανησυχητικο το υπολειμμα που έμεινε μπορεί νσ δει αν είναι κακοήθεις? ??

Link to comment
Share on other sites

elleg, δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά δεν πιστεύω πως ο γιατρός σου μπορεί να σου πει αν είναι κακοήθες το υπόλειμμα απλώς επειδή φαίνεται στον υπέρηχο. Πόσος καιρός έχει περάσει από το ιώδιό σου? Γιατί το ιώδιο συνεχίζει να ενεργεί κάποιους μήνες μετά και να καίει το υπόλειμμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει 5 μηνες..το οτι δεν καηκε παει να πει οτι θα χρειαστεί ξανα εγχείρηση και ιωδιο??? Ουφ παλι τα ιδια....Μπορεί να σημαίνει οτι δεν προλαμβάνουν αυτα τα κυτταρα ιωδιο?? Επισης μου ειπε οτι το σημείο που βρίσκεται είναι δύσκολο λόγω του ότι είναι δίπλα στην καρωτίδα. .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.

Είχα ανακαλύψει όζο στο θυροειδή πολλά χρόνια ο οποίος μεγάλωνε. Η 2η παρακέντηση ήταν καλή αλλά η επόμενη έδειξε κακοήθεια.

Τον αφαίρεσα πριν έξι μήνες στην Αθήνα. Η βιοψία έδειξε: θηλώδες,14 mm χωρίς διήθηση κάψας.

'Ηταν το πρώτο μου χειρουργείο και ήμουνα πολύ τρομαγμένη, αλλά τώρα τα έχω ξεχάσει όλα.Παρότι τρομάζεις όταν ακούς τη λέξη "κακοήθεια", με καθησύχασε πολύ ο γιατρός και μπορώ να πω ότι το έχω αντιμετωπίσει πολύ αισιόδοξα.

Ο έλεγχος που έκανα τώρα με υπέρηχο έδειξε ότι όλα είναι καλά αλλά μου πρότεινε και μία γενετική εξέταση του υλικού που μου αφαίρεσαν προκειμένου να δούμε αν θα πάρω ιώδιο.

Τελικά η σύσταση του είναι να πάρω οπότε τώρα ψάχνω το που. Σε δημόσιο νοσοκομείο που είναι δωρεάν μου είπε ότι η αναμονή είναι μεγάλη αλλά σε ιδιωτική κλινική πληρώνεις. Η αναμονή δεν είναι πρόβλημα καθώς δεν επείγει αλλά με απασχολεί το περιβάλλον. Με αγχώνουν αυτές οι δύο μέρες στο δωμάτιο. Θα ήθελα να ρωτήσω όσες το έχουν κάνει τι περίπου διαφορές εχουν διαπιστώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

antwnini Καλως ηλθες!

Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις σε δημόσιο. Σε ιδιωτικό είναι πανάκριβο και ουσιαστικά δεν είναι ότι σου προσφέρουν κ κάτι παραπάνω αφού το μόνο που κάνεις είναι να περιμένεις να εξασθενήσει η ακτινοβολία για να βγεις (δεν μπαίνει κανείς όσο είσαι στο δωμάτιο). Αν θες κοίτα τις προηγούμενες σελίδες, έχουμε αρκετές γράψει εμπειρίες. Εγώ το έκανα στον Ευαγγελισμό αλλά ομολογώ ότι ήμουν πεσμένη ψυχολογικά και είχα συνασθενή κλειστοφοβική και τα έβλεπα όλα μαύρα άλλες κοπέλες είχαν πιο ανώδυνες εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έκανα στο Παπαγεωργίου Θεσ/κης..Δεν έχω να πω τίποτα το αρνητικό για τη διαμονή μου εκεί.Η απομόνωση αρκετά υποφερτή αν σκεφτείς οτι μπήκα μόλις ανακοινώθηκαν τα καπιταλ κοντρόλ και ετοίμαζα και το γάμο μου, τρομερό άγχος, η τηλεόραση δεν είχε τίποτα άλλο εκτός των ειδήσεων και δεν είχα λαπτοπ μαζί μου.Ωστόσο με διάβασμα, σταυρόλεξα και τηλέφωνα πέρασαν εύκολα οι μέρες!!!Τώρα το θυμάμαι σαν μια μακρινή ανάμνηση!!Οπότε προτείνω δημόσιο νοσοκομείο μιας και το ιδιωτικό δε θα σου προσφέρει τίποτα παραπάνω για να αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι,

το θέμα μου είναι η αναμονή μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν επεί η λήψη ιωδίου αλλά εφόσον πρέπει να γίνει θα ήθελα να το κάνω το συντομότερο για να φύγει από πάνω μου. Είμαι από Πάτρα και αν και θα προτιμούσα να το κάνω εδώ η αναμονή στο νοσοκομείο είναι 5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

στις 29..θα μπορούσες να μου δώσεις και καποιες πληροφόρίες για για το δώμάτιο;είχε πχ τηλεόραση;και για το θέμα του φαγητού κάπου διάβασα οτι το ρύζι δεν επιτρέπεται,ισχυεί;

Θα ήθελα κι εγώ αν μπορεί να μου πει κάποια λεπτομέρεις για το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και παλι, πηγα στον γιατρο μου και με ρώτησε αν θελω να κανω τον Νοέμβριο ολοσωμο σπινθηρογραφημα (στους εξι μηνες απο το ιωδιο). Απλα του ειπα οτι δυσκολεύομαι να μεινω εγκυος και μου ειπε καλυτερα να το κανω τωρα και οτι το ιδιο του κανει στο αποτελεσμα. Αν είναι ετσι τοτε γιατι δεν κανουν ολοι στο εξαμηνο την εξεταση?

Link to comment
Share on other sites

10 χιλιοστα εννοεις!! Μαλλον θα κανεις ιωδιο, τωρα για Πατρα τι να σου πω????? Το Ριο δεν ειναι το καλυτερο δυνατο!! Να σημειωσω οτι κι εμεις απο Πατρα ειμαστε και καναμε ο,τι καναμε Αθηνα!! Ψαξου για Δημοσιο στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

10 χιλιοστα εννοεις!! Μαλλον θα κανεις ιωδιο, τωρα για Πατρα τι να σου πω????? Το Ριο δεν ειναι το καλυτερο δυνατο!! Να σημειωσω οτι κι εμεις απο Πατρα ειμαστε και καναμε ο,τι καναμε Αθηνα!! Ψαξου για Δημοσιο στην Αθηνα.

Ναι χιλιοστα εννοώ. Έκανα λάθος.

Ο γιατρός μου προτείνει να μην πάρω γι αυτό ρώτησα.Έχουν αλλάξει λέει οι οδηγίες που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα στην όμορφη παρέα !

Να σας πω κ εγω το ιστορικό μ! Μετα απο κατάθλιψη κ τριχοπτωση σε έντονο βαθμό έκανα εξέταση για θυροειδη κ μου βρήκαν τα Anti-po ανεβασμένα τα tg κανονικά κ η tsh στο 5 κακός η ενδοκρ μου έδωσε τον 50 χαπάκι θυροξινη κάθε μερα εκτός Κυριακής κ κατέληξα στα επείγοντα ! Η tsh είχε φτάσει σεχσον στο 0 κ κάτι δεν θυμάμαι κ καλα , ολα αυτα πέρσι ! Έκτοτε ξανά έκανα εξετάσεις κ η tsh ηταν στα κανονικά όρια στο 2 περίπου μέχρι σήμερα μόνο τα αντισώματα ηταν πάντα αυξημένα τα anti-po χωρίς θεραπεία ! Ολα αυτα με οδήγησαν γτ εχω τρελή τριχοπτωση κ φοβάμαι μήπως οφείλεται στο Χασιμότο ! Είχα κ κάποιες κρίσης πανικού έκανα θεραπεία με βενζοδιαζεπίνη κ τώρα την ελαττώνω ειμαι στο τελείωμα κ ο θυροειδης τα ιδια στα φυσιολογικά όρια εκτός όπως είπαμε ένα αντίσωμα ! Όσους εχω λίγους χιλιοστά!αλλαξα ενδοκρινολόγο κ μου εξήγησε ότι δεν θα λάβω αγωγή γτ οι τιμές ειναι φυσιολογικές κ δεν θελουμε ακόμα να τις πειράξουμε επιπλέον γτ θα εχω τα συμπτώματα που είχα απλα το Χασιμότο κανει αυτα τα σκαμπανεβάσματα ! Στο μέλλον μου είπε κάποια στιγμή θα χρειαστώ χαπάκι γτ μπορει να μ το γυρίσει σε υπό ! Ολα αυτα τα ψάχνω λόγο τριχόπτωσης που ειναι σε χάλια κατάσταση κ φοβάμαι μήπως οφείλεται απο το χασιμοτο ! Αυτα τα νέα μου! Αν γνωρίζει κάτι κάποιος για το θέμα μ θα ήμουν ευγνώμων !


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...