Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γειά σε όλους! Είμαι 29χρ και ο ενδοκρινολόγος ,λόγω βρογχοκήλης(χωρίς όζους) και υπερθυροειδισμό,μου πρότεινε αφαίρεση θυρεοειδούς.Ο ίδιος μου συνέστησε τον κ Γκορόπουλο στον Άγιο Λουκά Θεσσαλονίκη.

Παράλληλα ρώτησα γνωστούς και για άλλους εξειδικευμένους χειρουργούς και πήρα πολύ καλές κριτικές για τον κ.Καπελλάκη στο Ευγενίδειο Αθηνών και τον κΔ.Μωραίτη στο Υγεία.Δεν ξέρω πού να πάω και κυρίως με αγχώνει το οικονομικό γιατί είμαι ανασφάλιστος.

Αν κάποιος έχει εμπειρία με κάποιον από αυτούς,παρακαλώ ας μου απαντήσει(εδώ ή σε πμ) και ας μου στειλει και τί κόστος περίπου να περιμένω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εαν γνωριζεις το diuren μπορεις να το παρεις στην εγκυμοσυνη;

Καλησπέρα Χρύσα.Εχει τύχει σε μένα!

Εγώ έχω χειρουργικό υποπαραθυρεοειδισμο, οπότε ακολουθώ εδώ και κάποια χρόνια θεραπεία με one alphaarrow-10x10.png (2 την ημέρα) και natecal D3.Στην αρχή μέχρι να μπορέσουμε να καθορίσουμε την δόση των χαπιών έκανα και γώ τα ούρα 24ώρου και είχα πολύ μεγάλη αποβολή ασβεστίου, πόσο ακριβως ήταν δεν θυμάμαι.Ο ενδοκρινολόγος μου μου συνέστησε 1 χάπι diuren κάθε πρωί, είναι διουριτικό και με έχει βοη΄θήσει πολύ.Επανέλαβα την εξέταση παίρνοντας το diuren και είχε διαφορά η τιμή της εξετασης.

Ελπιζω να βοηθησα...

Επειδή στο θέμα "ασβεστιο" έχω κάνει διατρηβή ανarrow-10x10.png εχεις καποια απορία θα χαρώ να βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

εαν γνωριζεις το diuren μπορεις να το παρεις στην εγκυμοσυνη;

Καλησπέρα Χρύσα.Εχει τύχει σε μένα!

Εγώ έχω χειρουργικό υποπαραθυρεοειδισμο, οπότε ακολουθώ εδώ και κάποια χρόνια θεραπεία με one alpha (2 την ημέρα) και natecal D3.Στην αρχήarrow-10x10.png μέχρι να μπορέσουμε να καθορίσουμε την δόση των χαπιών έκανα και γώ τα ούρα 24ώρου και είχα πολύ μεγάλη αποβολή ασβεστίου, πόσο ακριβως ήταν δεν θυμάμαι.Ο ενδοκρινολόγος μου μου συνέστησε 1 χάπι diuren κάθε πρωί, είναι διουριτικό και με έχει βοη΄θήσει πολύ.Επανέλαβα την εξέταση παίρνοντας το diuren και είχε διαφορά η τιμή της εξετασης.

Ελπιζω να βοηθησα...

Επειδή στο θέμα "ασβεστιο" έχω κάνει διατρηβή ανarrow-10x10.png εχεις καποια απορία θα χαρώ να βοηθησω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, εγώ χειρουργήθηκα στον Γκορόπουλο πριν 2 μήνες. Θεωρείται μακράν ο καλύτερος, αφού και στο Θεαγένειο και στο Παπαγεωργίου που πήγα μετά να συζητήσω για τη θεραπεία με ραδιενέργεια, μόλις μάθαιναν ποιος με χειρούργησε μου έλεγαν εντάξει είμαστε ήσυχοι ότι έχει γίνει σωστή δουλειά. Η αμοιβή του είναι 2.500 μαζί και ο αναισθησιολόγος. Εμένα μου έκανε πλήρη αφαίρεση θυρεοειδούς και κεντρικό καθαρισμό λεμφαδένων. Άλλα 1000 έδωσα στο Αγ.Λουκά για μονόκλινο, το 3κλινο νομίζω είναι στα 700, για 1 διανυκτέρευση και 400 θα πληρώσεις για την βιοψία. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κι απο μενα !!!! Εγω ειμαι καινουρια στο club του θυροειδη μολις το Μαρτη το διαπιστωσα οτι εχω και μαλιστα πολυ προχωρημενο και τεραστιο. Δε θελω να σας ζαλισω με λεπτομερειες αλλα ο γιατρος μου συστισει αμεση αφαιρεση και δεν εχω ιδεα που να απευθυνθω με εμπιστοσυνη. Θελω να παρακαλεσω το lazo που ειναι απο Θεσσαλονικη κι εκανε την επεμβαση στο Αχεπα να με διαφωτισει η καποιος αλλος απο Θεσσαλονικη

Σας ευχαριστω και καλως σας βρηκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υπάρχει κάποιο μέλος του forum που πήρε δεύτερη φορά ιώδιο, θα παρακαλούσα να έγραφε την τιμή της tg που είχε μετά την διακοπή του χαπιού ή μετά τις thyrogen. Αν η τιμή της tg δεν είναι κάτω από 1 τότε θεωρείται βέβαιη η υποτροπή και σίγουρο το δεύτερο ιώδιο? Αν διαβάζει κάποιο παλαιότερο μέλος θα εκτιμούσα μία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οχι βεβαια. τιμες γύρω στο 1-4 απλά επιβάλουν μία πιο επισταμένη παρακολούθηση με υπερηχο(και ολόσωμο σπινθηρογράφημα).Αν οι τιμες ειναι απο 5 και επάνω (με αρνητικά τα αντισώματ)θεωρούνται ύποπτες για υποτροπή .Τότε ένας υπέρηχος ολόσωμο σπινθηρογράφημα και αν το τελευταίο είναι αρνητικό , ενδεχόμενα PET-CT, θεωρούνται αναγκαία.Τώρα αν ο ενδικρονολόγος συστήσει ξανά θεραπεία, μετα από αρνητικά τα παραπάνω,(και θυρεοσφαιρίνη >5) θα θεωρούσα απλά για ότι θα γίνει μόνο για λόγους πρόληψης .Εαν βέβαια βρεθεί κάτι στον υπέρηχο ,ολόσωμο σπινθηρογράφημα η PET και είναι κάποιου μεγέθους, καλό είναι να γίνει πρώτα η αφαίρεση του λεμφαδένα και μετά το ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου vasvol. Επειδή οι εξετάσεις αίματος μετά τις thyrogen έδειξαν την tg τέσσερα και κάτι , με αρνητικά αντισώματα, αναρωτιόμουν αν είναι βέβαιη η υποτροπή. Περιμένω τώρα το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που είναι προγραμματισμένο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!!! Είμαι καινούρια στο forum. Το 2004 έκανα εξετάσεις για θυρεοειδή έπειτα από αίσθηση μεγάλης κόπωσης και υπνηλίας, αποτέλεσμα αυτοάνοση νόσο HASHIMOTO. Πριν 20 μέρες έκανα fna η οποία λέει: παρατηρούνται θυλακικά κύτταρα μονήρη και σε αθροίσεις κυρίως μικρού - μετρίου μεγέθους, με θέσεις ανισοκαρύωσης και κυτταρικής εκφύλισης των θυλακικων κυττάρων με θέσεις οξύφιλης μετατροπής, αλλοιώσεις στα πλαίσια θυροειδίτιδος. Παρατηρούνται αραιά πολυπύρηνα γιγαντοκύτταρα και μακροφάγα. κατηγορία ιι κατά Bethesda. Έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο την επόμενη εβδομάδα, θα χρειαστώ χειρουργείο είναι κάτι κακό? με έχει φάει η αγωνία ! Έχει διαγνωστεί κάποιος με τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


sofia 99 καλημέρα! ΚΑΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ!!

Θέσεις ανισοκαρύωσης είχα και εγώ πριν αφαιρέσω τον αδένα λόγω θυλώδους πολυεστιακού καρκινώματος και μου είχε πει τότε ο ενδοκρινολόγος (πριν από 2.5 χρόνια) ότι το στοιχείο αυτό είναι ύποπτο για καρκινώματα στον θυρεοειδή και με έστειλε για 2η παρακέντηση (γιατί το σημείο που είχε παρακεντήσει ο ακτινολόγος δεν ήταν στην πλευρά που είχα τον όζο. Στη 2η παρακέντηση φάνηκαν ξεκάθαρα όλα. Εσένα είχε προηγηθεί υπέρηχος;; Γιατί σε έστειλε ο γιατρός για fna;

Ό,τι και να 'ναι δεν χρειάζεται να πανικοβληθείς-αγχωθείς...το χειρότερο κακό που μπορεί να συμβαίνει είναι η αφαίρεση του αδένα.

Όμως ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Πες μας τι σου είπε ο γιατρός και αν είναι δυνατόν πάρε και 2η γνώμη. Τα ξαναλέμε σύντομα.

Καλώς ήλθες στην παρέα μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ Ars για την απάντηση !!!!

Αυριο εχω ρανρβου με τη γιατρό!!! Είχα πριν τις εγκυμοσυνες οζους που τους παρακολουθούσα και ήταν για χρονια στα 7 χιλιοστά. Μετα την δευτερη εγκυμοσύνη οι οζοι μεγάλωσαν στα 11 και στα 13 με αύξηση του Τ4 ο ένας μίκρηνε. Στα υπέρηχο που εχω κανει το τελευταίο διάστημα αναφαίρεται και για λεμφαδενες στο δεξιό και αριστερό πόλο των λοβων του θυρωειδη. Οταν η γιατρός είδε το ιστορικό μου , μου είπε οτι κάποια στιγμή αυτός ο θυρωειδης θελει αφαίρεση ειναι σαν ενα ρούχο σκοροφαγωμενο. Στο τελευταίο ραντεβού τον Ιούνιο μου είπε οτι μέχρι τον Σεπτέμβρη να εχω κανει fna, την ρώτησα αν ειναι επείγον και μου είπε να μην ανησηχω αλλά μέσα σε αυτό το όριο, επιδει μένω επαρχία μου είπε οτι θα δει την παρακεντηση και θα μου πει τηλεφωνικά τι κάνουμε!!! Όμως στο τηλέφωνο μου ειπε να τα πούμε απο κοντα και εγώ τις αν αφαιρώ για Νοέμβρη, ενώ εκείνη μου ειπε το πιο άμεσο ραντεβού της ειναι για τις 12/10 ,αυριο λοιπόν!!!! Σε πολλά ελληνικά site αναφέρουν οτι η θυρωειδητιδα hashimoto δεν χειρουργηται και δεν ειναι συχνό φαινόμενο ο καρκινος, ενώ σε αμερικάνικα ο θυλωδης καρκινος ειναι πιο κοινός σε θυρωειδιτηδα hashimoto ! Βέβαια θα πάρω και αλλη γνώμη να είμαι σίγουρη, δεν φοβάμαι την εγχηρηση οταν κατι πρέπει να βγει ας βγει πριν κανει κατι χειρότερο!!! Εχω όμως πολυ άγχος σκέφτομαι τα 2 αγγελουδακια μου και τον αντρουλη μου, είμαι στην τσίτα !!!!:?:???:

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου να μην φοβάσαι Σοφάκι!

Ακόμη και αν σου πει η γιατρός ότι πρέπει να αφαιρεθεί ο αδένας λόγω καρκινώματος, δεν είναι κάτι το οποίο σού απειλεί τη ζωή. Αν διαβάσεις τις πάμπολλες σελίδες του παρόντος θέματος, θα δεις ότι έχουν περάσει πάρααα πολλά μέλη που τον αφαίρεσαν λόγω καρκινώματος (ή και για άλλους λόγους), και συνεχίζουν τη ζωή τους κανονικά και με τον νόμο. Είναι μια ιάσιμη μορφή καρκίνου ευτυχώς. ΑΚΟΜΗ και αν έχει προσβάλλει λεμφαδένες ή οτιδήποτε άλλο δεν αποτελεί κίνδυνο για τη ζωή.-

Αλλά για να μην προτρέχουμε θα περιμένεις με ηρεμία το ραντεβού και ό,τι κι αν σου πει η γιατρός, είμαστε εδώ να σου πούμε τι συνέβη στις δικές μας περιπτώσεις με το νι και με το σίγμα. Περάσαμε όλοι αυτή την αγωνία των ιατρικών ραντεβού και των εξετάσεων αλλά στο τέλος συνεχίσαμε από εκεί που είχαμε μείνει. Άλλωστε, μπορεί στη δική σου περίπτωση να μην συντρέχει λόγος ανησυχίας-τρεξίματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιο μέλος του forum που πήρε δεύτερη φορά ιώδιο, θα παρακαλούσα να έγραφε την τιμή της tg που είχε μετά την διακοπή του χαπιού ή μετά τις thyrogen. Αν η τιμή της tg δεν είναι κάτω από 1 τότε θεωρείται βέβαιη η υποτροπή και σίγουρο το δεύτερο ιώδιο? Αν διαβάζει κάποιο παλαιότερο μέλος θα εκτιμούσα μία απάντηση.

evilial γεια σου!!! Θυμαμαι οτι το προβλημα με τον θυρεοειδη το ειχε ο αδελφος σου ετσι δεν ειναι? Γιατι μιλάς για 2ο ιωδιο? Εχει προκυψει κατι συγκεκριμενο περαν της αυξημενης tg? Ακουσε τον vasvol ειναι γιατρος και με τις γνωσεις του εχει βοηθησει πολλους εδω μεσα, συμπεριλαμβανομενης και της ομιλουσης. Δευτερο ιωδιο εχει κανει σιγουρα το μελος folegandros και ξερω απο παλαιοτερες αναρτησεις του οτι ειναι μια χαρα. To μελος dosoula επισης εχει κανει 3 ή 4 (!!!) φορες ιωδιο και ειναι επισης μια χαρα, εκανε και μωρακι μετα απ ολα αυτα, δεν μπορω να θυμηθω καποιον αλλο. Να χαιρετησω ολα τα μελη του forum, να ευχηθω καλα αποτελεσματα εξετασεων σε ολους και να πω κι εγω οτι το αδελφακι μου ειναι μια χαρα, οι εξετασεις του πολυ καλες (υπερηχος και αιματολογικες) και γενικά ολα καλα μεχρι στιγμης με τη συγκεκριμενη περιπετεια της υγειας του.

Link to comment
Share on other sites

Νάγια μου καλησπέρα. Κατ' αρχάς να σου πω πως χαίρομαι που είναι καλά τόσο ο αδελφός σου όσο και εσύ!

Εμείς είχαμε το ετήσιο σπινθηρογράφημα του αδελφού μου πριν λίγο καιρό. Ήταν αρνητικό και δεν έδειξε τίποτα. Η tg του μετά τις ενέσεις thyrogen ήταν 4,1 και αυτό με ανησύχησε. Επειδή παρακολουθούσα τις άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα, καθώς επίσης και την περίπτωση του αδελφού σου που είχε χαμηλή tg μετά τις ενέσεις, σκέφτηκα πως μία τιμή πάνω από 1 είναι ανησυχητική και ίσως χρειαζόμασταν δεύτερο ιώδιο. Με καθησύχασε η απάντηση του vasvol αν και δεν ήξερα ότι ήταν γιατρός. Τελικά δεν θα κάνουμε δεύτερο ιώδιο (αυτό ήταν απλώς δικός μου φόβος), και θα επαναλάβουμε τις αιματολογικές σε λίγους μήνες. Ελπίζω η tg να έχει πέσει και να έχω καλά νέα να σας πω.

Ελπίζω να διαβάζω ευχάριστα νέα και από όλους εδώ μέσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...