Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

liveloula, έχω την εντύπωση από όσα έχω διαβάσει ότι η tg πρέπει να είναι κάτω από 1 μετά την ένεση που η tsh θα είναι πολύ αυξημένη, όπως είναι σε εσένα δηλαδή. Καλύτερα να το επιβεβαιώσουν και άλλοι όμως γιατί στην περίπτωση του αδελφού μου δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο ετήσιο σπινθηρογράφημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eυχαριστω ars,ελπιζω να εισαι καλα ..

Evilial ευχαριστω ευχομαι και ο αδερφος σου να εχει το ιδιο καλα αποτελέσματα με εμενα .Πηρα και τον ενδοκρινολογο μου όλα είναι μια χαρα τελικα ..Προχωράμε στην ομορφη καθημερινοτητα μας ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα! Όποτε προλαβαίνω μπαίνω και βλέπω τα νεα σας!!Χαιρομαι που καποια κορίτσια εχουνε μείνει ενεργά μεσα σε αυτό το φόρουμ...γιατι οι ρυθμοί τις ζωής δυστυχώς είναι τετοιοι που σε πέρνουν μαζι τους.

liveloula νομίζω οι τιμες σου είναι τέλειες και χαιρομαι πολύ για εσενα.

Εγω σήμερα εκανα την πρώτη ένεση και αυριο κανω την δευτερη. Δε σου κρύβω πως τις φοβαμαι λιγάκι όμως πήρα κουραγιο απο όλα οσα γράφετε και έτσι θα περασει και αυτο...

Εύχομαι γρήγορα να τελειωσει η ταλαιπωρία όλων μας!!

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε όλους οσους αποτελούν την ψυχη αυτού του φόρουμ...είναι τόσο πολύ σημαντικό!!Φιλια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Ξέρω πως στη δίαιτα του ιωδίου απαγορεύεται το μπάνιο στη θάλασσα, ωστόσο θα μπορούσε να μου πει κάποιος εαν επιτρέπεται η ηλιοθεραπεία μόνο στην παραλία;

Εγω θυμαμαι οτι δεν εκανα καθολου μπανια στη θάλασσα αλλα καμια φορα πηγαινα και καθομουν λιγακι στον ηλιο. Βέβαια το καλύτερο ειναι να μη βρίσκεσαι συχνα σε παραλία. Δε ξερω αλλα το ιωδιο που έχει η θαλασσα το αναπνέεις κι όλα!!Μπορεί να κανω και λάθος αλλα εγω την απέφευγα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και γω αλλα από την άλλη όμως ζω δίπλα στη θάλασσα οπότε είναι αναπόφευκτο να ανάπνεω το ιώδιο της!Θα την αποφυγω ωστόσο για καλό και για κακό την ηλιοθεραπεία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοπελες. Ειχα κανει αγωνα δρομου αγγλια κυπρο για τους τελευταιους 2 μηνες οποτε δεν μπηκα μεσα. Θελω να κανω μια ερωτηση και οποια εχει κατι υποψην θα ηθελα να με ενηρωσει. Στην τελευταια αναλυση μου τα tg αντισωματα βρεθηκαν ψηλα??? Πρεπει να ανησυχω? Εχω κανει ιωδιο πριν 3 1/2 μηνες. Επισης σε ενα σκαν που εκανα βρεθηκαν λεμφαδενες αλλα λενε οτι ειναι ανριδραστικοι. Τα φωτα οι πιο παλιες παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου χειραζομαι τα φωτα σας TG πριν την ενεση 0,40 μετα την εναση 0,60

ΤSH πριν την ενεση 0,12 μετα την ενεση 152 σας παρακαλω γραψτε μου την γνωμη οσες γνωρίζετε ...

Απο οσο ξερω αυτα ειναι πολυ καλα νεα γιατι το .6 μετα απο την ενεση θεωρειται τελειο. Μην ανησυχεις. Η tsh ηταν ψηλη λογω ενεαης και εμενα η tsh μου μετα την ενεση ηταν πανω απο 100. Και η tg 1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συγνώμη αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω το θεμα αναλυτικά, αλλά μπήκα γιατί θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθειά σας... καταλαβαίνω ότι έχετε τεράστια εμπειρία στο θέμα...

Λοιπόν, η περίπτωσή μου:

Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου. Οι εξετάσεις του πρώτου τριμήνου έδειξαν TSH 0.02. FT3,FT4 φυσιολογικές. Πήγα σε ενδοκρινολόγο, έκανα κ τα αντισώματα κ όλα φυσιολογικά. μόνο που η TSH είχε φτάσει πλέον 0.01!!! Δν μ βρήκε όζους, μόνο έντονη ταχυκαρδία.

Ξεκίνησα prothuril 50mg 2 φορές την ημέρα. Κ ελπίζω να μην μ κάνει παρενέργειες..

Εχετε ανάλογη εμπειρία; Με την εγκυμοσύνη τι γίνεται; Είναι αρκετή η δόση; Μπορεί μετά τον τοκετό να επιδεινωθεί ο υπερθυρεοειδισμός; Και το prothuril επιτρέπεται κατά το θηλασμό;

Συγνώμη σας ζάλισα... αν έχετε κάποια συμβουλή κτλ καλοδεχούμενη! Είναι τόσο καινούριο όλο αυτό για μένα κ έχω μπερδευτεί... (στην 1η εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα!!!)


dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Anath,χρειαζεσαι σιγουρα αγωγη ,για να μην εχεις ταχυκαρδίες είναι πολύ χαμηλη η tsh σου ,αφου πηγες σε ενδοκρινολογο θα σε παρακολουθεί και όλα θα πανε καλα .

Ελπιζω καποιο μελος άλλο να μπορεσει να σου γραψει περισσοτερα ,επειδή εγω γνωριζω περι καρκινου θυρεοειδή ...

maria σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση ,κι εσυ μια χαρα tg ειχες ,τα αντισώματα τα θελουμε χαμηλα ,δεν είναι κατι τραγικο αλλα θα προσπαθησουν να σου τα καταβασουν ,ο αντρας μου που εχει επισης υψηλα αντισώματα παιρνει αγωγη με σεληνιο,το ιδιο συμπλήρωμα παιρνει κι άλλο μελος από εδώ με ιστορικο καρκινου θυροειδούς και υψηλα αντισώματα μηπως να ρωτήσεις τον γιατρο σου για αυτό το συμπληρωμα?

kittyme να μας γραψεις νεα σου !καλα αποτέλεσματα να εχεις ,που θα εχεις δηλαδή ,τιποτα δεν είναι λιγες μερες αναμονη αρκετο αγχος και μετα επιστροφη στην ομορφη καθημερινοτητα μας ...μην μας ξεχασεις !

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια!!! Επιτέλους βγηκα και εγω απο την απομόνωση. Έχει λιγες μερες εχω πονο στο αυτι και νοιωθω και ενα σκάλωμα στον λαιμό. Εβγαλα και φουσκαλιδες στην γλωσσα έχει καμια σχεση με το ιωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου (κι αγόρια απ' ότι είδα) καλησπέρα! Μπορεί να άργησα αλλά... έχω νέα που σπαρταράνε!!!

Στο γνωστό εξαμηνιαίο έλεγχο από πάνω μέχρι κάτω ανακάλυψα ψάχνοντας στο ίντερνετ κάτι πολύ σημαντικό. Αναφέρομαι σε όσες και όσους είχαν την ατυχία να έχουν χασιμότο μαζί με καρκίνο και να εξακολουθούν να έχουν ανεβασμένα αντισώματα ακόμα και μετά την επέμβαση, το ιώδιο κλπ κλπ. Θυμίζω ότι είμαι στα 2,5 χρόνια απ' την επέμβαση και το ιώδιο και τα αντισώματά μου είναι κολλημένα πάνω από 500 (576 στην τωρινή μέτρηση). Όπως ξέρετε, για να είμαστε σίγουροι ότι η τιμή της TG είναι αληθής και δεν επηρεάζεται από τα αντισώματα, πρέπει να γίνει η ένεση Thyrogen. Ανακάλυψα λοιπόν ότι υπάρχει μια μέθοδος μέτρησης της TG που δεν προϋποθέτει τη χορήγηση της thyrogen, γίνεται χρησιμοποιώντας τεχνητά αντισώματα. Βρήκα πολύ γνωστό διαγνωστικό εργαστήριο που μου έκανε την μέτρηση της TG με τον παραδοσιακό τρόπο και την άλλη μέτρηση που σας ανέφερα, επειδή το συζήτησα με τον ενδοκρινολόγο τους και μου είπε πως υπάρχει αυτή η δυνατότητα, από επιστημονικό ενδιαφέρον ουσιαστικά. Η μέτρηση με την παραδοσιακή μέθοδο έδειξε μη ανιχνεύσιμη TG, κάτω από 0,1! Και η άλλη μέτρηση ουσιαστικά επιβεβαίωσε την πρώτη. Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, δεν θα γράψω εδώ το όνομα του εργαστηρίου, μπορώ όμως να σας δώσω πληροφορίες από πμ. Συζητήστε το και με τους γιατρούς σας εννοείται, απλά χάρηκα τόσο πολύ με το νέο που δεν μπορούσα να μην το μοιραστώ μαζί σας! Να είστε όλες και όλοι καλά και να παίρνετε όση χαρά πήρα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοπελες. Ειχα κανει αγωνα δρομου αγγλια κυπρο για τους τελευταιους 2 μηνες οποτε δεν μπηκα μεσα. Θελω να κανω μια ερωτηση και οποια εχει κατι υποψην θα ηθελα να με ενηρωσει. Στην τελευταια αναλυση μου τα tg αντισωματα βρεθηκαν ψηλα??? Πρεπει να ανησυχω? Εχω κανει ιωδιο πριν 3 1/2 μηνες. Επισης σε ενα σκαν που εκανα βρεθηκαν λεμφαδενες αλλα λενε οτι ειναι ανριδραστικοι. Τα φωτα οι πιο παλιες παρακαλω.

μαρία@@ μου τα αντισώματα δεν πέφτουν τόσο γρήγορα μετά το χειρουργείο και το ιώδιο, είναι μια διαδικασία που γίνεται σταδιακά. Έχει δίκιο σ' αυτό που σου είπε η liveloula, επειδή δεν υπάρχει φάρμακο για το χασιμότο, παίρνουμε συνήθως σελήνιο σε χαπάκι γιατί έχει αποδειχθεί ότι καταπολεμά τις ελεύθερες ρίζες που ευθύνονται για καρκίνους κλπ. Ούτε για τους λεμφαδένες να μην ανησυχείς, αν ήταν προβληματικοί θα το έβλεπαν. Ενίοτε κάποιοι λεμφαδένες πρήζονται λίγο χωρίς να σημαίνει ότι σχετίζονται με το προηγούμενο πρόβλημα, μπορεί να γίνει κι από μια απλή φλεγμονή, μια ίωση κλπ. Έχε στο νου σου να μιλήσεις με το γιατρό σου για το σελήνιο, κάνει δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα! Πριν τέσσερα χρόνια ανακάλυψα ότι έχω μια ήπια μορφή υποθυρεοειδισμού που προκλήθηκε αμέσως μετά από διακοπή καπνίσματος. Μάλιστα κατά τα λεγόμενα της γιατρού μου τότε, δεν ήταν τυχαίο, μιας και λόγω στρεσαρίσματος από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλα για να κόψω το κάπνισμα πλήγηκε το σημείο εκείνο του σώματος που είχε μία προδιάθεση (ο αδένας). Ξεκίνησα αμέσως με θυροξίνη και μετά από κάποιο διάστημα -ενώ αρχικά δεν υπήρξε τέτοια ένδειξη- ανακαλύψαμε και ελαφρώς αυξημένα αντισώματα (ANTI-TG) και συγκεκριμένα 367 με Φ.Τ. 0-150. Στην τελευταία μου επίσκεψη το Δεκέμβρη πέσαμε πάνω σε κάποιον όζο, μικρό όπως μου είπε ο γιατρός, (4,2mm), υποηχοϊκό τον οποίο μου είπε δεν μπορούμε να παρακεντήσουμε, ακριβώς λόγω μεγέθους. Συνεχίζω λοιπόν τη θυροξίνη μου κανονικά όπως μου συνέστησε και έλεγχο σε ένα χρόνο. Το θέμα μου όμως είναι το εξής... Το τελευταίο διάστημα απ' την κούραση δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ. Υποφέρω τελευταία και από πόνους στις αρθρώσεις και δυστυχώς, εκτός από τα ερυθρά αιμοσφαίρια που ήταν ανέκαθεν χαμηλά (ναι, έχω και αναιμία), τώρα έχουν πέσει και τα λευκά. Εξετάσεις έκανα σε παθολόγο η οποία πιστεύοντας ότι είναι κάτι ρευματικό με ξεσκόνισε αλλά δε βρήκαμε πού οφείλεται η μείωση των λευκών. Το μόνο που μου συνέστησε ήταν να πάρω σίδηρο όπως και έκανα. Το θέμα μου είναι ότι η κούραση αυτή δε λέει να περάσει από πάνω μου και επιπλέον καταλαβαίνω ότι "κάτι δεν πάει καλά"......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...