Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Elleg μου το αν χρειάζεται κανείς ξανά εγχείρηση ή ιώδιο είναι κάτι που εξαρτάται από πολλές παραμέτρους και κρίνεται στην πορεία και με το πέρας του χρόνου. Μην κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα και εγώ και προτρέχεις. Έτσι αγχώνεσαι περισσότερο και δεν υπάρχει λόγος. Το ιώδιο συνεχίζει να ενεργεί για έξι μήνες τουλάχιστον στον οργανισμό σου και θα δεις πως με λίγη αισιοδοξία όλα θα εξελιχθούν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Evilial σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω δεν πρέπει να προτρέχω αλλα μετα το αποτέλεσμα γυρνανε δυστυχώς αυτες οι σκέψεις στο μυαλο μου, θα περασει πρεπει να κανω υπομονη. Με τον αδερφο σου ολα καλα στο ετησιο αν θυμάμαι εγινε τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Σας παρακολουθώ εδώ και 3 μήνες, από την καιρό που διαγνώστηκα με cα θειροειδούς..Μπαίνω απευθείας στο θέμα μου. Τελη Ιουνίου πρόκειται να πάρω την κάψουλα ιωδίου στο Παπαγεωργίου.Ο πυρινικός, μου είπε σήμερα οτι την άλλη βδ που θα κόψω το Τ4 πρέπει να ξεκινήσω και τη γνωση δίαιτα.. το ερώτημα μου είναι : τι απογορεύεται και τι επιτρέπεται να τρώμε ακριβώς αυτή τη περίοδο; πχ καρότα, κρεμμύδια επιτρέπονται; Ο πυρινικός μου είπε τρώμε τα πάντα εκτός από αλάτι και θαλασσινά αλλα βλέπω οτι το αυγό για παράδειγμα οι περισσότεροι δεν το τρώνε.Ζητώ τα φώτα όσων εχουν ήδη περάσει τη διαδικασία.ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dama καλως ηρθες ,μαλλον εχουμε τον ιδιο πυρηνικο! παρακολουθούμε κι εγω στο παπαγεωργιου τον τελευταιο 1 χρονο ,από Θεσσαλονικη εισαι ?

Οσον αφορα την ερωτηση σου ,θα σου γραψω την δικη μου διαιτα ,όταν ρωτησα τον ενδοκρινολογο μου ειχε πει ότι απογορευονται αυγα ,κοτοπουλο,θαλασσινα ότιδηποτε εχει αλατι ακομα και το ψωμι ,επιτρεπεται από ότι θυμαμαι χοιρινο αναλατο φυσικα,μαρμελαδες σπιτικες καλυτερα ,ψωμι ζυμωτο πατατουλες ,κρεμμυδι,καροτο,αγγουρακια,κολοκυθακια και φασολάκια από φρουτα ότι θελεις ,σε περιπτωση που δεν μπορεις χωρις αλατι μπορεις να παρεις ημαλαιων ρωτησα τοτε θυμαμαι τον Ιακωβου και μου ειχε πει ότι είναι οκ ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η αδερφή μου θα κάνει ίωδιο. Μπορείτε να μου πείτε ποιες τροφές δεν περιέχουν ιωδιο? ακυρο, απαντήθηκε το ερώτημα. ευχαριστω

Επεξεργάστηκαν by efi89
Link to comment
Share on other sites

στις 29..θα μπορούσες να μου δώσεις και καποιες πληροφόρίες για για το δώμάτιο;είχε πχ τηλεόραση;και για το θέμα του φαγητού κάπου διάβασα οτι το ρύζι δεν επιτρέπεται,ισχυεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα σας κορίτσια!!! Συγχαρητήρια σε όλες σας για την δύναμη σας αλλά και που μοιράζεστε τις εμπειρίες σας μαζί μας! Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ το δικό μου πρόβλημα. τον περασμένο Σεπτέμβριο, μετά από ψηλάφηση, μου ανακάλυψε η ενδοκρινολόγος του αγοριού μου έναν όζο αρκετά μεγάλο. έτσι με έστειλε κατευθείαν για υπέρηχο, εξετάσεις αίματος κτλ. τελικά οι όζοι ήταν 3 και ήταν 2,7, 1,6 και 0,5cm, και η ΤG 280 ενώ το όριο της ήταν 60 όλα τα άλλα φυσιολογικά. με έστειλε για παρακέντηση και δεν υπήρχε κακοήθεια. μου λέει θα σε ξαναδώ σε 6 μήνες και δεν μου έδωσε χάπια. λόγω πολλών περιττών κιλών ξεκίνησα δίαιτα τον Φεβρουάριο και μέχρι την επίσκεψη μου στην ενδοκρινολόγο είχα χάσει κοντά στα 10 κιλά. Ξανακάνουμε εξετάσεις και στον υπέρηχο ο μεγάλος όζος έγινε 0,7cm και οι άλλοι στα ίδια επίπεδα και βρέθηκε και ένας πολύ μικρούλης. Η TG φυσιολογική αλλά η TSH 5,04(φυσ 0,4-4,5) και για αυτό τον λόγο μου έδωσε Τ4 των 25mg. αλλά από τότε που το παίρνω ενώ κάνω ότι έκανα δεν χάνω γραμμάριο και μάλιστα γυμνάζομαι και πιο πολύ.ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Dama 87 σου εστειλα πμ με όλα οσα γνωριζω για το δωματιο ,ρυζι ετρωγα κανονικα ,δεν χρειαζεται να εισαι τοσο αυστηρη με το φαγητο .

Εγω εχω ραντεβού 18 Ιουνιου και 22 Ιουνιου δεν συμπιπτουν τα ραντεβού μας.

Giota καλως ηρθες ,το συζητησες αυτό με τον γιατρο σου? ισως να μην είναι αρκετο το χαπι που παιρνεις και πρεπει να σου αυξησει το mg ποσο καιρο παιρνεις Τ4?Μετα το χαπι τι τιμη tsh ειχες ?

Link to comment
Share on other sites

Giota είναι πολύ νωρις για να βγαλουμε συμπερασμα ,μετα από ένα μηνα θεραπείας με Τ4 θα γνωρίζεις αν υπαρχει πραγματικα καποιο πρόβλημα.Μετα από μια εβδομαδα δεν μπορεις να πεις ότι σε εχει επιρεασει το Τ4ειναι νωρις .Όταν υπαρχει πρόβλημα στο θυρεοειδή ο οργανισμος μας δεν αντιδρα αμεσα ,καταλαβαινει αργοτερα ότι κατι δεν παει καλα .

Οταν εκοψα τελειως το χαπι( Τ4) δεν ειχα κανενα απολυτως πρόβλημα με το βαρος μου ,όταν ξεκινησα να ξαναπαιρνω Τ4 μετα το ιωδιο ειχα τριχωπτωση και εβαζα σχετικα ευκολα κιλα ,όλα όμως σταθεροποιηθηκαν όταν επεσε η tsh στα φυσιολογικα της επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...