Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Χριστος ανεστη φιλοι μου και χρονια πολλα! Αυριο μπαινω στο Θεαγενειο για το μεγαλο ιωδιο. Ειμαι ανησυχη και νιωθω μεγαλη καταπτωση κι ανορεξια, δεν ξερω αν ειναι ψυχολογικο ή επειδη ειμαι υποθυροειδικη πλεον. Πειτε μου κι εσεις τη γνωμη σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χριστος Ανεστη κι απο εμενα και χρονια πολλα...εγω 8 Μαιου μπαινω..εκοψα κι εγω το Τ3 και αρχισαν τα πρωτα συμπτωματα....Angelstel σου ευχομαι να το περασεις κι αυτο οσο καλυτερα γινεται, και μετα τελος απο αυτη την περιπετεια...Γι αυτα που νοιωθεις μαλλον θα φταιει το γεγονος οτι εγινες υποθυροειδικη, αλλα αυτα θα στα πουν σιγουρα τα κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

angelstel μου είναι από την διακοπη του Τ μην αγχωνεσαι καθολου εγω ειχα απιστευτη υπνηλία ,το περιεργο είναι ότι όταν επεφτα για υπνο το ματι μου ηταν γαριδα!

από την διακοπη του Τ συμβαινουν διαφορα περιεργα στον οργανισμο μας ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν θυμάστε είχα περιγράψει σε παλαιότερες αναρτήσεις την περίπτωση του αδελφού μου (θηλώδης καρκίνος με μετάσταση σε λεμφαδένες). Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Ιώδιο έκανε τον Οκτώβρη. Στις τελευταίες εξετάσεις του η θυρεοσφαιρίνη ήταν 1,5 μετά κατέβηκε στο 1 και στις πιό πρόσφατες ήταν 1,2. Η tsh έχει κατέβει στο 0,04. Ο ενδοκρινολόγος είπε ότι το 1 με το 1,2 της θυρεοσφαιρίνης θεωρείται το ίδιο (μπορεί να είναι εργαστηριακή απόκλιση). Η θυρεοσφαιρίνη και η tsh η δική σας σε τι τιμή βρισκόταν έξι μήνες μετά το ιώδιο? Μπορεί το 1,2 της θυρεοσφαιρίνης να δείχνει σημάδια υποτροπής? Θεωρείται υψηλή τιμή για την δεδομένη στιγμή? Προσπαθώ να αξιολογήσω τα αποτελέσματα αυτά και δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα .

Σε παρακαλω πολύ αν γινεται να μας γραψεις αν αυτή η τιμη ηταν με την διακοπη του Τ4 ?

Aν κρινω από την τιμη της tsh δεν εγινε διακοπη του Τ4,οποτε δεν μπορούμε να ξερουμε αν εγινε υποτροπη ,από ότι γνωριζω η υποτροπη φενεται μονο με την διακοπη του Τ4 και με ενεση thyrogen,η τιμη της tg με διακοπη του Τ4 πρεπει να είναι μεχρι 1 ,αν κανω καπου λαθος ας γραψουν και τα υπολοιπα μελη την γνωμη τους.

Link to comment
Share on other sites

liveloula η τιμές που αναφέρω είναι χωρίς διακοπή του χαπιού. Απλώς δεν ξέρω η tg σε ποια επίπεδα θα πρέπει να κυμαίνεται. Θέλουμε να είναι κάτω από 1 και χωρίς διακοπή του χαπιού? Μας λέει κάτι η τιμή αυτή ενώ χορηγέιται Τ4 ή αποτελεί δείκτη μόνο στην διακοπή του χαπιού?

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδοκρινολόγος του δεν ειπε τιποτα?

Στον πυρινικο μου, που του ειπα ότι η tg μου είναι κατω από 1 μου ειπε "δεν μου λεει τιποτα αυτό,μετα την thyrogen μετραει η τιμη της ."

Φυσικα οσο πιο χαμηλη τοσο καλυτερα αλλα νομιζω ότι θα καταλαβουν μια πιθανη υποτροπη στον ετησιο ελεγχο .Ποτε παει για τον ετησιο ?

Καλη επιτυχια σας ευχομαι ολοψυχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ liveloula μου. Για ετήσιο έλεγχο πάει τον Οκτώβρη που μας έρχεται. Ο ενδοκρινολόγος είπε πως αυτό που ήθελε ήταν να πέσει η tsh που ήταν πριν 17 και το κατάφερε, το πήγε στο 0,04. Την tg την θεωρεί στα ίδια επίπεδα. Δεν είπε κάτι άλλο, όλα θα φανούν στο έτος. Απλώς θα ήθελα να έχω εγώ μία εικόνα για τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Θα ήθελα να ξέρω άλλα μέλη τι τιμές είχαν περίπου στην tg χωρίς διακοπή ιωδίου. Εύχομαι πάντα καλά αποτελέσματα και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

Μην ευχαριστεις ετυχε να είμαι εγω on και απαντησα ,άλλες φορες εγω άλλες φορες τα κορίτσια προσπαθουμε να βοηθάμε όπως μας βοηθησαν κι εμας τοτε .

Να ακουτε παντα τον ενδοκρινολογο σας ,εχει δικιο που ειπε ότι θα ξερετε τι γινεται στο ετος ,γιατι εκει φενεται η πραγματικη της τιμη .

Μην συγκρινεις τις εξετασεις του αδερφου σου με αλλα μελη είναι λαθος .

Για παράδειγμα εχω εχω tsh 0,5 πολύ πιο υψηλη τιμη και tg 0,2 πρεπει να αγχωθω ?άλλος οργανισμος άλλες τιμες .Όλα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια! Σημερα βγηκα απο το Θεαγενειο και αυριο εχω να κανω το ολοσωμο σπινθηρογραφημα. Η εμπειρια μου απο απομονωση δεν ηταν και πολυ καλη, ειχα αναγουλες μετα το χαπι και χαλια στομαχι, κι επηξα απο τα πολλα νερα! Ελπιζω να συνελθω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

angelstel θα συνελθεις συντομα και ολο αυτο που περασες στο θαλαμο θα ειναι μια ...αναμνηση.

Βημα βημα θα ξεμπερδεψεις κι εσυ συντομα απο τον καρκινο του θυροειδη :)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. ΟλΑ καλά θα πάνε εεεε. ΕΕγώ πήρατην ββόμβα μου από το θεαγενειο στης 1απριλη..ολα κκαλά. Σορρυ αλλά εδώ που βρίσκομα αακόμαδεν εέχω καλό σήμακΚδεν μου εείναι εύκολο απότο κκινητό να έχω σωστή πρόσβαση εδώ... Παντός.. Η καλή ψυχολογία είναι το μυστικό. Χαμόγελα πολλάκΚ τρελιτσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και το ολοσωμο σπινθηρογραφημα σημερα. Ειναι καθηλωμενο το ιωδιο στο θυροειδη μου ειπαν οποτε ολα καλα. Τελειωσα. Τωρα αρχιζω το Τ4 κ ελπιζω να συνελθω απ ολη αυτη την ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...