Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 20/4/2024 at 11:09 ΜΜ, Wish_soon είπε:

      Καλησπέρα σας, τη 3η μέρα καθυστέρησης έκανα χοριακη και ήταν 14 μονάδες . Ήθελα να ρωτήσω έχει καμία παρόμοια εμπειρία και αν έχει εξελιχθεί καλά η εγκυμοσύνη της ; 

      Καλησπέρα, εγώ με δυο μέρες καθυστέρηση ειχα χοριακη 12. Τώρα ειμαι σχεδόν 8 εβδομάδων. Πήγα πριν λίγες μέρες στο γιατρό και είδαμε το μωρό!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλώς ήλθες Flo!!

Καταλαβαίνω ότι έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και εύχομαι από εδώ και πέρα να μην σου ξανατύχουν άλλα θέματα υγείας.

Εγώ είχα Χασιμότο και γενικά έχω θέμα με τα μαλλιά μου (το οποίο δεν έχω φροντίσει). Εννοώ ότι έχουν αραιώσει τα μαλλιά μου πολύ τα τελευταία χρόνια και έχει αρχίσει να γίνεται εμφανές ειδικά στα μπροστινά. Το θέμα είναι πως ξέρω πολλά άτομα με Χασιμότο και δεν είχαν αντίστοιχο πρόβλημα και οι γιατροί μου είχαν πει πως είναι από το στρες και από άλλους παράγοντες.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε έναν γυναικολόγο ή ενδοκρινολόγο και να ζητήσεις να σου γράψουν «ορμονικό έλεγχο». Δεν έχει να κάνει με τις ορμόνες του θυρεοειδούς αλλά με άλλες ορμόνες που σχετίζονται και με το τριχωτό. Εγώ είχα κάνει πριν πολλά χρόνια και μου είχαν πει πως κάποια επίπεδα δεν ήταν όπως έπρεπε αλλά μετά δεν το είχα ψάξει περαιτέρω.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να ξεπεράσεις τελείως το θέμα της κατάθλιψης αλλά να ξέρεις πως αν είναι οι τιμές φυσιολογικές δεν έχει να κάνει με Χασιμότο. Η Χασιμότο συνήθως δεν έχει συμπτώματα.

Ό,τι άλλο θελήσεις είμαστε εδώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλώς ήλθες Flo!!

Καταλαβαίνω ότι έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και εύχομαι από εδώ και πέρα να μην σου ξανατύχουν άλλα θέματα υγείας.

Εγώ είχα Χασιμότο και γενικά έχω θέμα με τα μαλλιά μου (το οποίο δεν έχω φροντίσει). Εννοώ ότι έχουν αραιώσει τα μαλλιά μου πολύ τα τελευταία χρόνια και έχει αρχίσει να γίνεται εμφανές ειδικά στα μπροστινά. Το θέμα είναι πως ξέρω πολλά άτομα με Χασιμότο και δεν είχαν αντίστοιχο πρόβλημα και οι γιατροί μου είχαν πει πως είναι από το στρες και από άλλους παράγοντες.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε έναν γυναικολόγο ή ενδοκρινολόγο και να ζητήσεις να σου γράψουν «ορμονικό έλεγχο». Δεν έχει να κάνει με τις ορμόνες του θυρεοειδούς αλλά με άλλες ορμόνες που σχετίζονται και με το τριχωτό. Εγώ είχα κάνει πριν πολλά χρόνια και μου είχαν πει πως κάποια επίπεδα δεν ήταν όπως έπρεπε αλλά μετά δεν το είχα ψάξει περαιτέρω.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να ξεπεράσεις τελείως το θέμα της κατάθλιψης αλλά να ξέρεις πως αν είναι οι τιμές φυσιολογικές δεν έχει να κάνει με Χασιμότο. Η Χασιμότο συνήθως δεν έχει συμπτώματα.

Ό,τι άλλο θελήσεις είμαστε εδώ!

Σ ευχαριστω παρά πολυ για την απάντηση η αλήθεια ειναι ότι μάλλον προήλθε η τριχοπτωση μ απο το άγχος/κατάθλιψη που είχα κ οχι τόσο απο το χασιμοτο γτ κ εγω ξερω παρά πολλούς που έχουν χασιμοτο κ δεν εχω τριχοπτωση καλα αυτο δεν σημαίνει τιποτα γτ ο κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός κ αλλιώς επιδραει!

Θα το ψάξω καλύτερα το θέμα μ!

Ωστόσο αυτο που είπε ο ενδοκρινολόγος ότι ο θυροειδης μ έχει φαγωθεί απο τα αντισώματα κ ότι κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως πρέπει να βγει εσείς τι λέτε;:confused:


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να σας ενημερώσω ότι λειτουργεί στην Αθήνα ομάδα στήριξης ThyCa για άτομα που αντιμετωπίζουν ή αντιμετώπισαν στο παρελθόν καρκίνο θυρεοειδούς.

Η ομάδα ανήκει στον διεθνή σύλλογο επιζόντων ThyCa και λειτουργεί σύμφωνα με τις αρχές του (http://www.thyca.org/sg/greece_athens/) . Συντονίζεται από άτομα που είχαν άμεση σχέση με την ασθένεια.

Στην ομάδα ανταλλάσουμε χρήσιμες πληροφορίες, συζητάμε τα συναισθήματά μας και τις εμπειρίες μας και πάνω απ΄ όλα στηρίζουμε ο ένας τον άλλον.

Η συμμετοχή είναι εννοείται δωρεάν.

Η επόμενη συνάντηση είναι στις 23/11/15 στις 16:00.

Για πληροφορίες μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου. Περιμένω όποιον θέλει να πάρει μέρος. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://mythyroid.org/omada/

Έλενα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να σας ενημερώσω ότι λειτουργεί στην Αθήνα ομάδα στήριξης ThyCa για άτομα που αντιμετωπίζουν ή αντιμετώπισαν στο παρελθόν καρκίνο θυρεοειδούς.

Η ομάδα ανήκει στον διεθνή σύλλογο επιζόντων ThyCa και λειτουργεί σύμφωνα με τις αρχές του (http://www.thyca.org/sg/greece_athens/) . Συντονίζεται από άτομα που είχαν άμεση σχέση με την ασθένεια.

Στην ομάδα ανταλλάσουμε χρήσιμες πληροφορίες, συζητάμε τα συναισθήματά μας και τις εμπειρίες μας και πάνω απ΄ όλα στηρίζουμε ο ένας τον άλλον.

Η συμμετοχή είναι εννοείται δωρεάν.

Η επόμενη συνάντηση είναι στις 23/11/15 στις 16:00.

Για πληροφορίες μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου. Περιμένω όποιον θέλει να πάρει μέρος. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://mythyroid.org/omada/

Έλενα :)

Τέλειο!! Θα έρθω!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!! Θα έρθω!

σε περιμένω!

Αν τυχόν δυσκολευτείς να βρεις την αίθουσα (το Σωτηρια είναι τεράστιο..) μην διστάσεις να με πάρεις τηλ. να σου δώσω οδηγίες (έστω κι αν είναι την ώρα της ομάδας) ή να έρθω να σε βρω σε κάποια είσοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούργιος στην παρέα!

Ο λόγος που γράφω έχω κάποιες ανησυχίες..

Να πω πρώτα και εγώ την περιπέτεια μου:Πριν ένα χρόνο ακριβώς ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι είχα καρκίνο στον θυρεοειδη!και όταν λέω τυχαία δεν έχανα βάρος παρόλο που ασχολούμαι με αθλητισμό και πρόσεχα την διατροφή μου!είχα ένα μικρο (σχετικα) όζο 1.3εκατ. Και ένα άλλο 0.6εκατ.Τον μεγαλύτερο όζο τον παρακεντησα και θυλωδης μορφή! Ο μεγάλος προβληματισμος που έχω είναι ότι ενώ έκανα ιωδιο πέρσι και εδειξε ότι το ιωδιο πήγε στο ανώτερο μεσοθωρακειο αριστερά πάνω πριν λίγες μέρες έκανα το επαναληπτικό(μετά από 1 χρονο).Εδώ ξέχασα να πω ότι όλες μου οι εξετάσεις αιματολογικες,και η χαρτογραφηση τραχήλου(ακριβή αναλυτική εξέταση που γίνεται ιδιωτικα) έβγαιναν όλα πεντακάθαρα!κάνω την thyrogen φτάνει η tsh 147 και οι καρκινικοι δείκτες TG 0.3!

Την Παρασκευή που μας πέρασε έκανα το ολοσωμο σπινθιδογραφιμα και εδειξε παλι οτι το ιωδιο πήγε στο ίδιο ακριβώς σημείο που είχε πάει και πέρσι!Τρελάθηκα! Πάω σήμερα ξανά κάνω τον αναλυτικό υπερηχο και βγαίνει πεντακαθαρος,και σήμερα πήρα και της τελευταίες αιματολογικες με άριστα αποτέλεσματα!Τώρα πείτε σας παρακαλω τι ακριβώς γίνεται;Μπορεί το ιωδιο να πάει κάπου εκτός καρκινικων κυττάρων; πως γίνεται ο υπερηχος και οι αιματολογικες να βγαίνουν πεντακάθαρα και το σπινθιδογραφιμα να δείχνει ότι το ιωδιο πήγε εκεί που πήγε πέρσι;

Να σας γράψω της τιμές μετά την thyrogen

Tην Τετάρτη(μετά της 2 ενέσεις thyrogen )

Tsh 147

TG 0.3

Την Παρασκευή πριν το σπινθιδογραφιμα

Tsh 20.05

TG 0.4

Anti-Tg 12 με φυσιολογικές τιμές 115 και κάτω.

Αυτά λοιπόν τα αποτελέσματα και σε συνδυασμό την χαρτογραφηση τραχήλου που έκανα σήμερα και βγηκε αρνητική(μάλιστα ο γιατρός με κοιταξε μέχρι το στήθος) πως γίνεται το σπινθιδογραφιμα να δείχνει ότι το ιωδιο πήγε και πάλι όπου είχε πάει και πέρσι,δηλαδή στο ανώτερο μεσοθωρακειο; τι μπορεί να έχω εκει;υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο άλλο καρκίνο,άσχετο με τον θυρεοειδη;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήλθες!!

Κατά δεύετρον μην σε πιάνει πανικός, πίστεψε με τζάμπα αγχώνεσαι!!

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα σου πω τι έχω καταλάβει από τη δική μου εμπειρία: το ιώδιο απορροφάται ΜΟΝΟ από θυρεοειδικά κύτταρα. Τι σημαίνει αυτό;

Ότι όπου υπάρχουν κύτταρα του θυρεοειδούς, άσχετα αν είναι καρκινικά'', θα απορροφήσουν το ιώδιο. Μετά εσύ πας κάνεις σπινθηρογράφημα και αυτά τα κύτταρα φωτίζονται. Άρα ίσως να έχουν μείνει ελάχιστα κυτταράκια από τον αδένα και να προσλαμβάνουν το ιώδιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις καρκίνο και μάλιστα με τόσο χαμηλή Tg θα έλεγα ότι εσύ είσαι σούπερ. Εγώ με πιο υψηλή και οι γιατροί έχουν πειστεί ότι πάω τέλεια.

Επίσης, να πω ότι ο υπέρηχος δεν δείχνει τόσα όσα το σπινθηρογραφήμα.

Οι γιατροί τι σου είπαν;

Υγ.: άλλου τύπου κακρίνος-δλδ όχι θυρεοειδικός- ΔΕΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ραδιενεργό ιώδιο. Δλδ και να είχε άλλο τύπο καρκίνου ένας άνθρωπος δεν θα φαινόταν με το συγκεκριμένο ραδιενεργό έκδοχο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήλθες!!

Κατά δεύετρον μην σε πιάνει πανικός, πίστεψε με τζάμπα αγχώνεσαι!!

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα σου πω τι έχω καταλάβει από τη δική μου εμπειρία: το ιώδιο απορροφάται ΜΟΝΟ από θυρεοειδικά κύτταρα. Τι σημαίνει αυτό;

Ότι όπου υπάρχουν κύτταρα του θυρεοειδούς, άσχετα αν είναι καρκινικά'', θα απορροφήσουν το ιώδιο. Μετά εσύ πας κάνεις σπινθηρογράφημα και αυτά τα κύτταρα φωτίζονται. Άρα ίσως να έχουν μείνει ελάχιστα κυτταράκια από τον αδένα και να προσλαμβάνουν το ιώδιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις καρκίνο και μάλιστα με τόσο χαμηλή Tg θα έλεγα ότι εσύ είσαι σούπερ. Εγώ με πιο υψηλή και οι γιατροί έχουν πειστεί ότι πάω τέλεια.

Επίσης, να πω ότι ο υπέρηχος δεν δείχνει τόσα όσα το σπινθηρογραφήμα.

Οι γιατροί τι σου είπαν;

Υγ.: άλλου τύπου κακρίνος-δλδ όχι θυρεοειδικός- ΔΕΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ραδιενεργό ιώδιο. Δλδ και να είχε άλλο τύπο καρκίνου ένας άνθρωπος δεν θα φαινόταν με το συγκεκριμένο ραδιενεργό έκδοχο.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,και ανταποδίδω!Ευχαριστώ για όσα μου είπες με καθισιχασες!Λοιπόν η ενδοκρινολογος μου είπε ότι είναι όλα τέλεια απλά αυτό για το σπινθιδογραφιμα που έδειξε θα πρέπει να μιλήσω με την διευθύντρια του Ευαγγελισμου(πυρηνικός ) που έχουν και τον φάκελο μου! Εδώ να πω πως ιωδιο πήρα στον Ευαγγελισμο το χειρουργείο το έκανα στο Υγεία από ένα εξαιρετικό γιατρό ειδικά για θυρεοειδη(δεν λέω όνομα για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση ).Την Πέμπτη λοιπόν έχω ραντεβού με την πυρηνικό διευθύντρια και την Δευτέρα με τον χειρουργό μου!Μάλιστα ο χειρουργός μου δεν ήθελε καν να με δει τα θεωρεί όλα τέλεια από το τηλέφωνο που του τα είπα!

Υ.Γ ο υπερηχος που κάνω δεν είναι ο απλός γίνεται σε εξειδικευμενο ιατρείο και δείχνει τα πάντα!κοστίζει 80 ευρώ και μάλιστα ο χειρουργός μου δίνει πολύ σημασία σε αυτή την εξέταση,και πριν το χειρουργείο και μετά!φαντάσου πριν κάνω χειρουργείο μου είχε δείξει η συγκεκριμένη χαρτογραφιση με αυτό τον υπερηχο ένα όζο που ο άλλος υπερηχος δεν τον έδειχνε καν!

Την Πέμπτη όταν έχω νέα από πυρηνικό θα ενημερώσω!

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, περιμένουμε νέα σου αν και είμαι σίγουρη ότι απλώς θα επιβεβαιώσουν τα παραπάνω.

Η πυρηνικός του Ευαγγελισμού είναι πολύ καλή αν έχω καταλάβει σωστά ποια λες. Εγώ εκεί έκανα τα πάντα και συνεχίζω εκεί.

Την Πέμπτη έχω και εγώ ραντεβού να τους δείξω τις επαναληπτικές μου (υπέρηχο και αίμα) αν και από όσα γνωρίζω είμαι απόλυτα σταθερή οπότε ίσως κάνουμε επανασταδιοποίηση (έτσι μου είχαν πει την προηγούμενη φορά). Και φαντάσου ότι εμένα η Tg μου είναι 0.7 αλλά επειδή είναι απόλυτα σταθερή κάθε φορά, θεωρούν ότι παρότι είμαι στα 2 χρόνια από το χειρουργείο και το ιώδιο, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι έχω ξεφύγει τον άμεσο κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, περιμένουμε νέα σου αν και είμαι σίγουρη ότι απλώς θα επιβεβαιώσουν τα παραπάνω.

Η πυρηνικός του Ευαγγελισμού είναι πολύ καλή αν έχω καταλάβει σωστά ποια λες. Εγώ εκεί έκανα τα πάντα και συνεχίζω εκεί.

Την Πέμπτη έχω και εγώ ραντεβού να τους δείξω τις επαναληπτικές μου (υπέρηχο και αίμα) αν και από όσα γνωρίζω είμαι απόλυτα σταθερή οπότε ίσως κάνουμε επανασταδιοποίηση (έτσι μου είχαν πει την προηγούμενη φορά). Και φαντάσου ότι εμένα η Tg μου είναι 0.7 αλλά επειδή είναι απόλυτα σταθερή κάθε φορά, θεωρούν ότι παρότι είμαι στα 2 χρόνια από το χειρουργείο και το ιώδιο, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι έχω ξεφύγει τον άμεσο κίνδυνο.

No ρωτήσω κατι;το ότι η TG μου συνέχεια μετά το χειρουργείο έβγαινε 0.1 σχεδόν ένα χρόνο τώρα και μόλις έκανα thyrogen στον χρόνο πάνω την πρώτη μέρα μετά την thyrogen(με tsh 147) πήγε η TG στο 0.3 και την Παρασκευή πριν το σπινθιδογραφιμα πήγε 0.4 αλλά και με πολύ χαμηλά anti-tg(12) λες να είναι ανησυχητικό; Έστω και αν ανέβηκε 0.2 και 0.3 μοναδες;

Την Πέμπτη το απόγευμα έχω ραντεβού 18:40 στον δεύτερο όροφο του Ευαγγελισμου..θα σου πω τα απολεσματα μετα!Περιμένω και τα δικά σου νέα. .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα εγώ πραγματικά πιστεύω ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί. Δεν είναι καμιά θεαματική διαφορά.

Αλλά το ότι λέω εγώ δεν μετράει. Αυτοί θα σου πουν σίγουρα. Κ εγώ βλέπω τα αποτελέσματα μου και ησυχάζω αλλά το τελικό οκ το περιμένω από τους αρμόδιους βεβαίως βεβαίως. Άντε καλά μας αποτελέσματα! Εσύ στο πυρηνικό το απόγευμα και εγώ στο ενδοκρινολογικό το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γύρισα από Ευαγγελισμο και έχω τέλεια νέα!!!!και μάλιστα πολύ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ νέα!

Λοιπόν ξεκινάω. .το σπινθιδογραφιμα που έκανα ήταν ένα μεγάλο ΛΑΘΟΣ!όπως μου είπε χαρακτηριστικά η διευθύντρια του Ευαγγελισμου έχουν αλλάξει τα πρωτόκολλα και μάλιστα τα έβαλε με την ενδοκρινολογο που δεν έχει ενημερωθεί για τα νέα δεδομένα!και ποια είναι αυτα;πλέον Μόνο TG κοιτάμε και anti-tg!!ούτε καν χαρτογραφηση τραχήλου αν οι τιμές TG και anti-tg είναι σε χαμηλά επίπεδα!!εμένα μου είπε θα κάνω μια φορά το χρόνο αιματολογικες και αν δω την TG κοντά στο 10 (!!) Και anti-tg πάνω από 25 τότε περαιτέρω εξετάσεις!Πάντως ακόμα και τότε ΔΕΝ κάνουμε σπινθιδογραφιμα!Το έχουν καταργήσει και αυτό γιατί ειδικά μετά από χορήγηση thyrogen δείχνει τελείως λάθος αποτέλεσματα!!Εμένα μου είπε και πέρσι και φέτος που πήγε το ιωδιο στο ανώτερο μεσοθωρακειο έχει πάει κατά πάσα πιθανότητα στον θυμο αδένα!

Τέλος μου είπε να μειώσω το χάπι! Έπαιρνα 225 και η tsh μου ήταν 0.18!Η ενδοκρινολογος μου είπε την ήθελε σε αυτή την τιμή και λίγο πιο χαμηλά..Η διευθύντρια και εδώ έριξε φτεξιμο στην ενδοκρινολογο μου!Μου είπε θα πας στην δόση 200 και μετά από 3 μήνες να τσεκάρω την tsh!Την θέλει σε φυσιολογικές τιμές δηλαδή γύρω στο 3.00(!). Όπως μου είπε ακόμα και για αυτό έχουν αλλάξει τα πρωτόκολλα και οφειλε να το γνωρίζει η ενδοκρινολόγος σου!τέλος μου είπε ότι Ήμουν στάδιο 1 και πλέον θεωρούμε Ιωασιμος!!έχω μεγάλη χαρά, και πλέον η ψυχολογία μου είναι στα ύψη!!

Πάντως δεν περίμενα από την ενδοκρινολογο μου να έχει μείνει τόσο πίσω στην ενημέρωση και σε πολλά να έχει πέσει και έξω! Και αυτό γιατί έχει πάρα πολύ καλό όνομα και μάλιστα παλαιότερα ήταν στον Ευαγγελισμο,τσάμπα λοιπόν πήρα thyrogen τσάμπα σπινθιδογραφιμα τσάμπα έπεσα σε μαλ@κα γιατρό στην ιδιωτική κλινική που έκανα το σπινθιδογραφιμα και μου έλεγε ΠΡΙΝ καν τελειώσει το σπινθιδογραφιμα ήμουν ακόμα πάνω στο μηχάνημα και μου έλεγε "βλέπω κάτι στον λαιμό!έτσι δείχνει το σπινθιδογραφιμα μάλλον θα χρειαστείς χειρουργείο" Μα του λέω γιατρέ και πέρσι εκεί είχε πάει το ιωδιο! "Μπα άκου τι σου λεω" "δηλαδή γιατρέ η Tg μου που είναι 0.3 δεν είναι καλη;" Γιατρός: "όχι δεν μου αρέσει".

Φανταστείτε παιδιά τι έχω περάσει αυτές της μέρες!!χωρίς λόγο και αιτία!

Εννοείται πως θα παρω και την ενδοκρινολογο να της τα πω να μου δώσει εξηγήσεις..

Πάντως τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!!!Ξερω η απουσια ειναι αδικαιολογητη,αλλα θα σας αναφερω επιγραμματικα καποια προβληματα οπου ψυχολογικα και μονο δεν ημουν σε θεση να συμμετεχω στο φορουμ κι ευχομαι να με δικαιολογησετε...:

1.Σπασιμο ποδιου (μεχρι και με αναπηρικο καροτσακι στο Θεαγενειο για τις εξετασεις μου,αλλα και στο νοσοκομειο που με παρακολουθουσαν για το σπασιμο επι 3 μηνες).

2.Αμεσως μετα εφυγα Γερμανια να τακτοποιησω τον γιο μου,γιατι μεταναστευσε και δεν ηξερε τη γλωσσα ,οποτε επρεπε να τα αναλαβω ΟΛΑ εγω,απο σπιτι ,σχολειο,χαρτια,μεχρι και την μεταναστευση της κοπελας του!!!

3.Οι καθημερινες ημικρανιες μου,οπου αναγκαστηκα,να κανω μια πρωτοποριακη θεραπεια με 37 ενεσεις στο κεφαλι για να απαλλαχτω απο τους πονους και τα παυσιπονα!!(αυτο καθε τριμηνο)

ΑΥΤΑ!!!

Τα δε αποτελεσματα απο το Θεαγενειο ,6 χρονια μετα, ηταν η μεν Tg 0,36,αλλα οι λεμφαδενες μου διπλασιαστηκαν σε μεγεθος απο περσι,ετσι δεν μειωθηκε η δοση της θυροξινης και θα "πειραματιστουμε" ,οπως μου ειπε η γιατρος,απο του χρονου το Πασχα μειωνοντας την και βλεποντας ετσι αν αυξηθει η TG,δηλ.αν υπαρχουν ακομα καρκιν. κυτταρα,οποτε σημαινει οτι πρεπει να κανουμε παρακεντηση στους λεμφαδενες κτλ.

Ars!!!φιλακια!!!!!!Καλα αποτελεσματα!!!Τι κανεις???:P

spyros1980,περαστικα!!!Ο κανονας λεει για μας οταν η TG ειναι κατω απο 1 ειναι ολα καλα!!Αυτος ειναι ο καρκινικος δεικτης για μας κι απο κει κρινονται ολα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι τα έχω βιώσει κ εγώ τα πράγματα Σπύρο!

Ούτε σπινθηρογράφημα ούτε τίποτα δεν έχω κάνει. Έχουν χαλαρώσει αρκετά με αυτά. Μόνο αιματολογικές και απλό υπέρηχο 1 φορά τον χρόνο πλέον.

Στην ίδια φάση είμαι κ εγώ...όλα καλά όλα ανθηρά, μου χαμήλωσαν κ το χάπι αισθητά (αφενός γιατί είχα χάσει κιλά και έτσι η Tsh είχε φθάσει στο 0.1 οπότε ήθελε χαμήλωμα η δόση γιατί η καρδιά χόρευε σέικ) αφετέρου γιατί μου είπαν ότι πλέον θεωρούμαι χαμηλής επικινδυνότητας ασθενής παρά τη χάλια βιοψία μου και έτσι δεν χρειάζεται τόσο ισχυρή μείωση της Tsh. Σε ένα χρόνο πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Αααα Σόνια καλώς την!

Εόχι κ αδικαιολόγητη με τόσα στο κεφάλι σου...κυριολεκτικά κ μεταφορικά!

Ελπίζω τώρα να ισιώνεις, όπως βλέπεις παραπάνω όλα καλά (τα σχετικά με τον αδένα) για τα υπόλοιπα εντάξει είχα κ εγώ διάφορα αλλά τουλάχιστον ησύχασα από αυτό.

Πάντως οι λεμφαδέενς που λες...θυμάμαι ότι εμένα είχαν διογκωθεί γύρω στους 20 μετά το ιώδιο; Ε 2μιση χρόνια τώρα δεν λένε να μικρύνουν αλλά είναι σίγουροι 100% ότι δεν είναι από τον καρκίνο αλλά από άλλη αιτία. Μέχρι κ παρακέντηση τους έκανα...τίποτα. Και μου είπαν ότι μπορεί να παραμείνουν για πολλά χρόνια έτσι οπότε δεν ανησυχώ. Θα έχω τον νου μου μόνο στην Tg όπως λες κ συ...αυτά τα νέα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...