Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια,

      Έκανα τεστ από το φαρμακείο και βγήκε αρνητικό..ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς,την Τετάρτη έκανα εμβρυομεταφορά,όμως περίμενα έστω και λίγο αχνή γραμμουλα.Υπαρχει περίπτωση λέτε να βγει θετικό τη Δευτέρα που θα ξανακάνω?

      @Angot Έπρεπε να σε ακούσω και να μην κάνω σήμερα,αλλά δεν κρατήθηκα η τρελή ☹️

      Τέσσερις ημέρες μετά τεστ?? πολλή βιασύνη μάνα μου! Τρίτη κι αν..

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεια σας!χαρηκα πολυ που σας βρηκα.Δεν ξερω απο που να αρχισω!!!

Εχω εναν οζο στον δεξι λοβο, στις 29/10/2015 ηταν 7 χιλ.εκανα παρακεντηση και βγηκε "v"αποτελεσμα κατα bethesda,οπως καταλαβαινετε χειρουργειο την πρωτη βδομαδα του φλεβαρη με τον κ.γουση θα ηθελα εμπειρια απο τον συγκεκριμενο γιατρο .Δεν εχω ιδεα απο εγχειρησεις και εχω πανικοβληθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Αφαίρεσα κι εγώ το θυροειδή μου πριν ένα μήνα. Θηλώδης καρκίνος με 5(!) εστίες, η μεγαλύτερη 1,4cm. Μπαίνω για το ιώδιο την επόμενη βδομάδα. Όλο αυτό το διάστημα, μεσολάβησε πολλή έρευνα και διάβασμα στο Internet. Αυτό το forum όμως ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσα να βρω, τόσο από άποψη πληροφοριών όσο και για την ψυχολογική υποστήριξη. Είναι πολύ σημαντικό να ακούς αυτούς που βίωσαν ό,τι κι εσύ και -κυρίως- που το ξεπέρασαν.

Athy_31, ο γιατρός που με εγχείρησε ήταν ο κ. Γούσης. Δεν έχω κάνει uptake ακόμη για να ξέρω πόσο υπολειμματικός ιστός έχει μείνει αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου ήταν πολύ θετική. Η φωνή μου, αν και βραχνιασμένη στην αρχή, φαίνεται πως επανέρχεται πλήρως (με διαβεβαίωσε εξαρχής γι' αυτό), ο ενδοκρινολόγος που με είδε μετά την επέμβαση μου είπε ότι έγινε πολύ καλή δουλειά και αισθητικά το σημάδι είναι ήδη πολύ διακριτικό. Για οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία χρειαστείς, θα χαρώ να σου απαντήσω σε pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά!

Σε αυτό το βίντεο μπορείτε να δείτε την εμπειρία 2 ασθενών που διαγνώσθηκαν πριν από αρκετά χρόνια κι έλαβαν ραδιενεργό ιώδιο και εξηγούν με απλά λόγια την διαδικασία και πως επιδρά στον οργανισμό

Επίσης θέλω να ενημερώσω ότι την Δευτέρα συναντάται η υποστηρικτική ομάδα και αν κάποιος επιθυμεί να έρθει τον περιμένω :)http://mythyroid.org/omada/

Επίσης αν κάποιος έχει διαγνωσθεί πρόσφατα και θα ήθελε να μιλήσει με κάποιον σχετικά με την επέμβαση, τη θεραπεία με ιώδιο ή την πορεία της νόσου, μην διστάσει να με καλέσει στο τηλέφωνο να μιλήσουμε. Το τηλέφωνό μου είναι στο παραπάνω λινκ.

Με εκτίμηση Έλενα

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

παρακολουθω τη σελιδα αυτη απο τη στιγμη που υπηρχε υποψιας κακοηθειασ σε εναν οζο που ειχα στο θυροειδη μου..

Η ιστορια μου περιληπτικα εχει ως εξης..

Σε διαστημα 6 μηνων μεγαλωσε ενας οζος που ειχα απο 3 σε 1,3 χιλιοστα.

οι αποψεις ηταν πολλεσ, εκανα και τη παρακεντηση η οποια βγηκε αρνητικη κι ολοι ηταν αρνητικοι στο να γινει χειρουργειο, εκτοσ βεβαια απο οσους χειρουργους που επισκεφτηκα (4 στο συνολο).

Αποφασισα τελικα κι εκανα το χειρουργειο 14/01/2016, δηλαδη 8 μερες τωρα.

Η βιοψια εδειξε, ναι, θηλωδες καρκινωμα και μαλιστα λεει αφαιρεθηκε ενας παραθυροειδης λογω νεολπλασιας οπως και ο θυμος αδενασ.(οποιοσ γνωριζω τιποτα για το 'θυμο αδενα' πολυ θα ηθελα να μαθω..

δεν μου εχουν δωσει τιποτα απο χαπια καθως σε 2 μερεσ ξεκιναω διαιτα ωστε να παρω ιωδιο μεσα Φεβρουαριου. αρκουν 3 εβδομαδεσ?

απο τοτε που εκανα το χειρουργειο το μονο συμπτωμα που εχω ειναι απιστευτες ζαλαδες... λες κι ειμαι σε πλοιο και κουναει λογω κακοκαιριας... ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε πως με το περας των 10 ημερων αμεσως ο οργανισμος θα επελθει σε υποθειροειδισμο.. δεν εχω ηδη? ρωτας λογω της ζαλαδας οπως και της απιστευτα κακης διαθεσης...

φοβαμαι πολυ το ιωδιο.. και τα κιλα επισης. και θα μου πειτε τα κιλα ειναι το λιγοτερο.. απλα οταν περναμε οοολα αυτα, τα κιλα μας φανταζουν μεγαλο προβλημα διοτι ειναι ΑΛΛΟ ενα μειον, κι ολα μαζι τα αρνητικα φανταζουν βουνο...

συν του οτι ειχαμε πει πως θελαμε ενα παιδακι με το φιλο μου.. ειμαι μολις 8 μερες μετα το χειρουργειο κ ηδη δεν μπορω να παρω τα ποδια μου...

επισης, τα γαλοκτομικα γιατι απογορευονται πριν το ιωδιο? δεν μου ανεφερε τιποτα ο ενδοκρινολογος.. μηπως εχετε μια διαιτα, τυπου πρωινο μεσημεριανο βραδινο, να παρω μια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά σε όλα τα μέλη!

Συγγνώμη που δεν μπαίνω τόσο συχνά πλέον αλλά η ζωή κινείται με γρήγορους ρυθμούς!

Παντρεύομαι σύντομα και τρέχω και δεν φτάνω.

Θύμο αδένα αφαίρεσα εγώ, μην ανησυχείς απ'ότι μου είχε πει ο χειρουργός είναι ένας αδένας της παιδικής ηλικίας. Στην ενήλικη ζωή αν παραμείνει δεν χρησιμεύει σε τίποτα απλώς το αφαιρούν για να να μην τυχόν προσβληθεί κι αυτός.

Όσα μέλη είναι καινούργια συμβουλεύω να πάτε στην ομάδα που έγραψε παραπάνω η Έλενα. Σας εγγυώμαι ότι θα σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Εχω αγχωθει... ειμαι ηδη χωρις φαρμακα 12 μερες κι ηδη ζαλιζομαι, κρυωνω κι εχω τρομερες κατακρατησεις... υπομονη...

οσον αφορα στη διαιτα πριν το ιωδιο που βρισκομαι εγω τωρα, διαβαζα πως πχ ουτε ο καπουτσινο επτρεπεται, γενικα ο,τιδηποτε περιεχει γαλα κτλ.. ενω ο ενδοκρινολογος δεν επισημανε κατι τετοιο.. εσεις τι κανατε?

με το καλο ο γαμος σου και να τον χαρεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Πλησιάζουν οι μέρες για το ιώδιο και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Από τη μια θέλω να το κάνω για να τελειώνει η αναμονή και από την άλλη αναρωτιέμαι τι με περιμένει από δω και πέρα. Ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάνει το ιώδιο με Thyrogen, αν έκαναν κανονικά το uptake πριν από το ιώδιο. Έχω μπερδευτεί γιατί ο ενδοκρινολόγος μου λέει ότι δεν γίνεται και ο πυρηνικός επιμένει ότι μπορώ να το κάνω.

Επίσης, ο ενδοκρινολόγος μου σύστησε να κάνω αιματολογικές δύο μέρες μετά τη 2η Thyrogen, δηλαδή όταν θα είμαι ήδη μέσα στο νοσοκομείο με το ιώδιο. Αναρωτιέμαι αν μπορούν να μου κάνουν αιμοληψία τότε (δεδομένου ότι θα είμαι στην απομόνωση). Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Τέλος, θα μπορούσατε να μου πείτε πόσο γρήγορα κάνατε το ολόσωμο σπινθηρογράφημα μετά το ιώδιο; Απ' ό,τι κατάλαβα, εξαρτάται από το πόσο γρήγορα αποβάλλει ο καθένας το ιώδιο αλλά θα ήταν χρήσιμο να μοιραστείτε την εμπειρία σας.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις απορίες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Chanta είχα κάνει τη θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο με χρήση thyrogen, όπως επίσης και 2 σπινθηρογραφήματα με thyrogen. Όταν έκανα το ιώδιο συμμετείχα σε μια έρευνα στην Αγγλία που λέγεται HiLo Trial και συνέκρινε την θεραπεία με ιώδιο με χρήση Thyrogen και χωρίς, καθώς και την αποτελεσματικότητα διαφορετικών δόσεων ραδιενεργού ιωδίου. Tα αποτελέσματα της έρευνας έχουν δημοσιευθεί κ ως προς τη χρήση thyrogen έδειξαν ότι η θεραπεία γίνεται το ίδιο αποτελεσματικά όπως και με το να σταματάς το χάπι. Κάποια από τα αποτελέσματα μπορείς να τα δεις εδώ https://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/May2012/03052012_HiLo_Trial_thyroid_cancer

Ως προς την διαδικασία που ακολουθήθηκε, απ' ό,τι θυμάμαι είχα κάνει αιματολογικές εξετάσεις πριν τις 2 ενέσεις (χρειάζονται 2 ενέσεις Thyrogen κάθε φορά) αλλά και μετά την 2η ένεση - δηλαδή πριν την λήψη ραδιενεργού ιωδίου.

Δηλαδή είχα πάει στο νοσοκομείο και πριν μου κάνουν την ένεση του thyrogen μου έιχαν πάρει αίμα, μετά πήγα την επόμενη μέρα για την 2η ένεση Thyrogen και την 3η μέρα μπήκα στο νοσοκομείο για ιώδιο, όπου πριν πάρω την κάψουλα του ιωδίου μου πήραν πάλι αίμα. Σπινθηρογράφημα έκανα 7 μέρες μετά το ιώδιο - ωστόσο υπάρχουν διαφορετικά πρωτόκολλα.

Αν είχα να ξανακάνω την διαδικασία προσωπικά θα διάλεγα σίγουρα να μην σταματήσω το χάπι και να κάνω τις 2 ενέσεις.

Ars σου εύχομαι ο γάμος σου να είναι όπως τον ονειρεύεσαι, με το καλό! Πολύ χαίρομαι με τα νέα! :)

Melinav δεν το έχω ακούσει ξανά αυτό με τον καφέ - έχω την αίσθηση ότι τα γαλακτοκομικά δεν τα αποφεύγουμε τελείως απλά προσέχουμε την ποσότητα, μπορείς να ξαναρωτήσεις τον γιατρό σου για λεπτομέρειες για οτιδήποτε σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

elena v. σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το link. Έκανα κι εγώ το πρωί την πρώτη Thyrogen. Αυτό που μου λες για τις εξετάσεις μου φαίνεται πιο λογικό. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο, αλλά στη δική μου περίπτωση ο πυρηνικός και ο ενδοκρινολόγος διαφωνούν σε διάφορα θέματα και δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ. Εσύ είχες κάνει uptake πριν πάρεις το ιώδιο;

Melinav έχω ακούσει κι εγώ για τα γαλακτομικά. Ο πυρηνικός μου είπε ότι υπάρχουν δύο θεωρίες, η μία υποστηρίζει την πλήρη αποχή από ό,τι έχει ιώδιο ενώ η άλλη λέει ότι αρκεί απλώς να περιοριστεί η λήψη ιωδίου από τροφές (κυρίως να αποφεύγονται ψάρια, θαλασσινά, ιωδιούχο αλάτι). Ο ίδιος μου εξήγησε ότι καμιά δεν θεωρείται λανθασμένη, απλώς η δόση του ιωδίου καθορίζεται ανάλογα με το πόσο "πεινασμένα" είναι τα κύτταρα του θυροειδούς (δηλαδή με το πόσο γρήγορα απορροφούν το ιώδιο). Σε καταλαβαίνω πολύ, κι εμείς είχαμε μόλις ξεκινήσει προσπάθειες για μωράκι. Ας προσπαθήσουμε να δούμε τη θετική του πλευρά, ίσως είμαστε τυχερές που το ανακαλύψαμε τώρα, σε μια εγκυμοσύνη οι ορμόνες τρελαίνονται και μπορεί τα πράγματα να εξελίσσονταν χειρότερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Chanda καλή συνέχεια με την θεραπεία, θα πάνε όλα καλά!

Δυστυχώς δε θυμάμαι να σου πω καθόλου για το uptake, γενικά τα περισσότερα που έχουν να κάνουν με την διαδικασία έχουν σβηστεί από τη μνήμη μου γιατί πάει καιρός - το 2010 έκανα ραδιεν.ιώδιο. Και για τις αιματολογικές κοίταξα κάτι γράμματα που μου είχαν στείλει με τα ρνβ για να θυμηθω πως είχε γίνει αλλά δεν βλέπω κάτι για uptake. Θα το ξανακοιτάξω πάντως κι αν βρω κάτι θα σου στείλω σε pm.

Link to comment
Share on other sites

Chanda μου, εχεις απολυτο δικιο, ισως αν προεκυπτε εγκυμοσυνη τα πραματα μετα να ηταν χειροτερα.. αρα ολα γινονται για καποιο λογο..

σας ευχαριστς για τις απαντησεις σας.. πραγματι ο δικος μου πυρηνικος μου ειπε απλα να περιορισω αρκετα τη καταναλωση γαλακτοκομικων..

να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλα τα μέλη!

Συγγνώμη που δεν μπαίνω τόσο συχνά πλέον αλλά η ζωή κινείται με γρήγορους ρυθμούς!

Παντρεύομαι σύντομα και τρέχω και δεν φτάνω.

Θύμο αδένα αφαίρεσα εγώ, μην ανησυχείς απ'ότι μου είχε πει ο χειρουργός είναι ένας αδένας της παιδικής ηλικίας. Στην ενήλικη ζωή αν παραμείνει δεν χρησιμεύει σε τίποτα απλώς το αφαιρούν για να να μην τυχόν προσβληθεί κι αυτός.

Όσα μέλη είναι καινούργια συμβουλεύω να πάτε στην ομάδα που έγραψε παραπάνω η Έλενα. Σας εγγυώμαι ότι θα σας βοηθήσει.

Ars ΜΠΡΑΒΟΟΟΟ!!!! Συγχαρητηρια και η ωρα η καλη!!! Να κι ενα διαφορετικο ευχαριστο νεο, περαν βεβαιως των υπολοιπων καλων νεων που ακουμε εδω και αφορουν τον ca θυρεοειδους.

Link to comment
Share on other sites

Ars συγχαρητηρια η ωρα η καλη. Εγω πηγα στον γιατρο για αναλυση και τελικα μου ειπε οτι πρεπει να κανω ενα εξειδικευμενο υπερηχο σε ιδιωτη, γιατι με 2.5 θυρεοσφαιρινη σιγουρα κατι υπαρχει πισω και πρεπει να βγει. Και εγω νομιζα οτι ολα ηταν καλα :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...