Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.ειμαι στην30η εβδομαδα εγκυμοσυνης κ εχει διαπιστωθει εδω κ αρκετο καιρο σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσυνης οτι εχω εναν οζο γυρω στο 1εκ κ στικτες αποτιτανωσεις.θηλωδες τυπος που εχει προχωρησει λιγο σε λεμφαδενες.μολις γεννησω μετα απο ενα μηνα περιπου θα κανω την εγχειρηση.διαβαζω διαφορα για το ιωδιο κ εχω αγχωθει..20μερες μακρυα απο το μωρο μου?πως αντεχεται αυτο?προσπαθω να μη το σκεφτομαι κ αγχωνομαι αλλα ειναι τοσο δυσκολο.αν εχει καποια αλλη κοπελα περασει παρομοια κατασταση με τη δικη μου ας μου πει την εμπειρια της.

Καλημέρα! Οι μέρες θα περάσουν και γω απο τους δικούς μου συγγενείς φίλους και τις γάτες μου έμεινα παραπάνω απο είκοσι μέρες μακριά για να ειμαι πιο σίγουρη,κρατάς μια απόσταση ειδικά το πρώτο δεκαήμερο πάνω απο τρία μέτρα και πάνω κάτω μια ώρα μαζί τους , έτσι έκανα εγω και μετά έφευγα στην απομόνωση μου :P ποτήρια πιάτα μαχαιροπήρουνα μιας χρήσης , άδεια απο την εργασία, και αναγκαστικό αραλίκι τηλεόραση περιοδικά κανα βιβλίο Ίντερνετ καμία ταινιουλα και έτσι περνάνε οι μέρες, σκέψου πως το κανεις για καλο δικό σου και των συγγενών,φίλων, και για το μωράκι σου πάνω απολα :):) προσπάθησε να μην αγχώνεσαι ξέρω ειναι δύσκολο αλλα θα περάσει και θα ξανά κρατάς το μωράκι σου στην αγκαλιά σου;):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από εμένα!! καινούρια και εγώ..Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο καλά ένιωσα όταν είδα πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζεις,αλλά μπορείς να μοιραστείς τις ανησυχίες σου..ψάχνοντας λοιπόν για πληροφορίες σχετικά με ca θυροειδους ανακάλυψα το forum και μέσα σε 2 μέρες διάβασα όλες τις σελίδες! Εγώ έχω μέλλον ακόμα διότι τυχαία έκανα εξετάσεις θυροειδους και η καλσιτονινη με φυσιολογική τιμή 5.5 ήταν στο 10.2,ο γιατρός φοβάται για μυελωδη καρκινο οπότε το αλλο σαββατο έχω ραντεβού για διεγερση ασβεστιου,όπως καταλάβαινετε έχω πολύ μέλλον ακόμα...Επίσης,έχω αγχωθει απίστευτα! Καλημέρα και καλή ανάρρωση σε ολους☺

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα σχεδον 30 σελιδες..ειναι παρα πολλες για να τις διαβασω ολες..αυριο παω αθηνα να βρω γιατρο..ειμαι ανδρας 28 χρονων,εχω καρκινο στο θυρωειδη ο οποιος εχει κανει μετασταση στους λεμφαδενες..και απο οτι διαβασα εδω ειναι πολυ σημαντικη η επιλογη γιατρου..οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον αμεσα..μεσα απο τα δικα σας παθη και τη δικη σας περιπετεια ..οποιος μπορει ας εκφερει καποια αποψη γιατι ειμαι πολυ αγχωμενος για αυτο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

spiro αν καταλαβα καλα δεν εχεις κανει αφαιρεση θυροειδη και τωρα που το ανακαλυψες εχει κανει μετασταση .Απο οτι εχω διαβασει τα προγνωστικα ειναι πολυ καλα σχεδον εξαιρετικα απλα θελει πολυ καλη επιλογη γιατρου , εγω απο Αθηνα δεν γνωριζω μονο απο Θεσσαλονικη .Καλη επιτυχια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρακεντηση(FNA) δεν θα κάνεις? ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ STELINA 87

πρώτα πρέπει να κάνω την εξέταση με την διεγερση ασβεστιου για να δούμε τι ακριβώς έχω..αναμονή και αγωνία..καταλαβαινεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγω αφαιρεσα το θυροειδη μου τον 02/15 βρεθηκαν δυο μικροκαρκινωματα μεσα στο παρεγχυμα του θυροειδη 0,05 χιλ και 0,3 χιλ δεν εκανα ιωδιο γιατι ηταν πολυ ,μικρα και δεν ειχαν εξωθυροειδικη επεκταση αλλα παρακολουθουμε καθε 6μηνο με μετρηση θυροσφαιρινης και υπερηχο θυροειδη. Το αγχος ομως ειναι κατι που το εχω παντα και σε καταλαβαινω απλα δεν ξερω νομιζω οτι στο τελος μονο το αγχος μενει ..

Link to comment
Share on other sites

Souzi,

Και εγω δυο μικροκαρκινωματα είχα ενδοπαρεγχυμΤικα μείζονος διαμέτρου 0,4 εκ και 1 mm, οι ενδοκρινολόγοι που πήγα μου είπαν όλοι οτι πρέπει να κάνω ιωδιο όπως και τελικά το έκανα , αλλα επιμένουν όλοι και στους τρεις διαφορετικούς που πήγα πως πρέπει να κάνω μετά απο 8 μήνες το follow up και ίσως χρειαστεί να το επαναλαμβάνω κάθε χρόνο για δυο τρία η τέσσερα έτη και μάλιστα μου πρότειναν να κάνω και thyrogen ενέσεις για να μην διακόψω την θυροξινη και αντιμετωπίσω παλι τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμου. Η αμερικανική κοινότητα ενδοκρινολόγων όμως λεει στην δικιά μας περίπτωση με τετιοια μεγέθους μικροκαρκινωματα τα οποία δεν εχουν εξωθυροειδικη επέκταση οτι δεν χρειάζεται follow up και οτι με τις αιματολογικές εξετάσεις τον υπέρηχο κλπ είσαι καλυμμένη ως προς τον έλεγχο . Επίσης κάτι που με έβαλε σε υποψίες ειναι οτι όλοι επιμένουν να σου κανουν ενέσεις thyrogen που κοστίζουν 2000 ευρω το λιγοτερο αλ δεν σου λεει κανεις την αλήθεια οτι ειναι φάρμακο βιοτεχνολογίας και η ιδια η εταιρία που το φτιάχνει αναφέρει πολυ επικίνδυνα συμπτώματα που δύναται να προκαλέσει όπως εγκεφαλικό, καρκίνο, και παύση λειτουργίας των νεφρών δια παντός. Όποτε η εταιρία αναφέροντας τα συμπτώματα βγάζει την ουρά της έξω ώστε αν σου συμβεί εσένα κάτι να ειναι νομικά καλυμμένη αφού η απόφαση και το ρίσκο θα ειναι καθαρά δικό σου. Μάλιστα μια κοπέλα 26 ετών νεότατη που έκανε thyrogen έπαθε εγκεφαλικό και πέθανε,το λένε σε αμερικανικά σάιτ και φόρουμ αν αφιερώσετε πολυ χρόνο και εχετε όρεξη να διαβάζετε. Αυτο που με ενοχλεί με τους Έλληνες γιατρούς που πήγα έως τωρα ειναι οτι κανεις δεν σου λεει κάτι αρνητικό η τα συμπτώματα του thyrogen παρά μονάχα το θεοποιούν και υποψιάζομαι πολλά . Όπως ξέρουμε ολα τα φάρμακα εχουν συμπτώματα ακομα και ένα ντεπόν αλλα οταν πας να προστατευθείς απο ενδεχόμενο καρκίνο η μετάσταση πως θα πας να κανεις μια ένεση thyrogen που μπορεί να σου φυτέψει τον καρκίνο η να σε καταστήσει ανάπηρη η νεφροπαθής. Βασικά ειμαι σε αναζήτησή καλού ενημερωμένου γιατρού που λεει αλήθειες και δεν ανήκει στο λόμπι των φαρμακευτικών εταιριών.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα σχεδον 30 σελιδες..ειναι παρα πολλες για να τις διαβασω ολες..αυριο παω αθηνα να βρω γιατρο..ειμαι ανδρας 28 χρονων,εχω καρκινο στο θυρωειδη ο οποιος εχει κανει μετασταση στους λεμφαδενες..και απο οτι διαβασα εδω ειναι πολυ σημαντικη η επιλογη γιατρου..οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον αμεσα..μεσα απο τα δικα σας παθη και τη δικη σας περιπετεια ..οποιος μπορει ας εκφερει καποια αποψη γιατι ειμαι πολυ αγχωμενος για αυτο το θεμα..

Σπύρο γεια σου, ψάχνεις χειρουργό η ενδοκρινολογο? χειρουργό εχω έναν απο τους καλύτερους πεσμου να σου στείλω pm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρώτα πρέπει να κάνω την εξέταση με την διεγερση ασβεστιου για να δούμε τι ακριβώς έχω..αναμονή και αγωνία..καταλαβαινεις..

Μην αγχώνεσαι προσπάθησε το,εχουμε που εχουμε το άγχος απο μόνες μας , μας αγχώνουν και μας φοβίζουν και οι γιατροί εμ έτσι θα βγάλουμε καρκίνο δεν θα θεραπευτουμε , ενημέρωση σωστή ,ψάξιμο , ειδικά σε ξένα ιατρικά φόρουμ γιατί τουλάχιστον οι ξένοι λένε αλήθειες και μιλάνε τα λένε ολα και αςθενεις Και ιατροί ,ενώ ελλαδα δεν βρίσκεις πληροφορίες. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να μας ενημερώσεις,God bless u.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακομα που θελω να αναφέρω, μονο ο χειρουργός οταν είδε την ιστολογική μου , ειπε οτι δεν χρειάζομαι καν ιωδιο αλλα αυτο μου λεει δεν ειναι δίκη μου αρμοδιότητα ,αλλα τι θα σου πει ο ενδοκρινολόγος εμμέσως πλην σαφώς ήταν οκ ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αφαιρεσα το θυροειδη μου τον 02/15 βρεθηκαν δυο μικροκαρκινωματα μεσα στο παρεγχυμα του θυροειδη 0,05 χιλ και 0,3 χιλ δεν εκανα ιωδιο γιατι ηταν πολυ ,μικρα και δεν ειχαν εξωθυροειδικη επεκταση αλλα παρακολουθουμε καθε 6μηνο με μετρηση θυροσφαιρινης και υπερηχο θυροειδη. Το αγχος ομως ειναι κατι που το εχω παντα και σε καταλαβαινω απλα δεν ξερω νομιζω οτι στο τελος μονο το αγχος μενει ..

καλημερα!! Σίγουρα το άγχος μένει και θα μείνει κακώς μεν..αλλά να σου πω και κάτι τα χειρότερα πέρασαν για εσένα από εδώ και πέρα θα έχεις μόνο την αγωνία μέχρι να πάρεις τις απαντήσεις και να δεις πως όλα είναι καλά..και θα είναι είμαι σίγουρη..Καλή σου μερα

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι προσπάθησε το,εχουμε που εχουμε το άγχος απο μόνες μας , μας αγχώνουν και μας φοβίζουν και οι γιατροί εμ έτσι θα βγάλουμε καρκίνο δεν θα θεραπευτουμε , ενημέρωση σωστή ,ψάξιμο , ειδικά σε ξένα ιατρικά φόρουμ γιατί τουλάχιστον οι ξένοι λένε αλήθειες και μιλάνε τα λένε ολα και αςθενεις Και ιατροί ,ενώ ελλαδα δεν βρίσκεις πληροφορίες. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να μας ενημερώσεις,God bless u.

καλημερα! πόσο δίκιο έχεις..Και να έλεγα ότι αλλάζει και κάτι στην κατάσταση με το άγχος ίσα ίσα επιβαρύνούμε παραπάνω τον οργανισμό,αλλά δυστυχώς είναι η καταστάσεις και οι ρυθμοί της ζωής έτσι..Όσο για τον γιατρό που λες πως θέλεις να βρεις κάποιον να σου πει τις αλήθειες νομίζω πως άδικα το ψάχνεις και όλοι μας δηλαδή..είναι τόσο μεγάλη και βρωμικη η βιομηχανία των φαρμάκων..κρύβονται τόσα πολλά από πίσω που όλοι μηδενός εξαιρουμένου είμαστε πειραματοζωα άθελά μας..ειδικά ο τομέας της χημειοθεραπειας και της ακτινοβολίας..όμως,όσο ενημερωμένος και να είσαι και να το ψάχνεις όταν έρθει εκείνη η ώρα που υπάρχει απελπισία και φόβος δεν έχεις άλλη επιλογή..Όσο εναλλακτικά και να το πας υπάρχει πάντα η αμφιβολία οπότε υποκύπτεις..Ίσως,το μόνο που μπορούμε να κάνουμε όλοι για να βοηθήσουμε τον εαυτό μας είναι να τρεφομαστε όσο μπρορουμε βέβαια πιο υγιεινά...σε ευχαριστώ πολύ για την στήριξη..σου εύχομαι τα καλύτερα και περιμένω νέα σου..Καλή σου μερα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα σχεδον 30 σελιδες..ειναι παρα πολλες για να τις διαβασω ολες..αυριο παω αθηνα να βρω γιατρο..ειμαι ανδρας 28 χρονων,εχω καρκινο στο θυρωειδη ο οποιος εχει κανει μετασταση στους λεμφαδενες..και απο οτι διαβασα εδω ειναι πολυ σημαντικη η επιλογη γιατρου..οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον αμεσα..μεσα απο τα δικα σας παθη και τη δικη σας περιπετεια ..οποιος μπορει ας εκφερει καποια αποψη γιατι ειμαι πολυ αγχωμενος για αυτο το θεμα..

Σπύρο Καλημέρα! έκανες τίποτα με γιατρό ? βρήκες κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...