Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χρειαζομαι τα φωτα σας!!!μολις γυρισα απο το ετησιο ολοσωμο σπινθηρογραφημα. ο πυρινικος φειδωλος οπως πααντα, μου ειπε απλα οτι εκ πρωτης οψεως δεν βλεπει κατι μειζονος σημασιας, περιμενουμε την αξονικη κ τις αιματολογικες και τα ξεναλεμε στις 23 του μηνα...για αξονικη πρωτη φορα ακουω, δεν μ ειχαν πει οτι θα κανουμε κ αξονικη... μου διαφευγει κατι?εχει κανει κανεις αλλος αξονικη μαζι με το σπινθηρογράφημα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις επεστρεψα απο τον γιατρο τον οποιο εκανα εξειδικευμενο υπερηχο. Με μεγαλη δυσκολια βρηκε ενα λεμφαδενα 4 χιλιοστα ο οποιος δεν χειρουργειται λογω θεσης. Μιλησα με το πυρηνικο και μου ειπε δεν καηκε γιατι ηταν πολυ μικρος. Πως γινεται εγω ηξερα οτι τα πολυ μιλρα καιγονται? Το μονο που μπορω να κανω ειναι να το παρακολουθαμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ' ολους! εκανα τη προηγουμενη Δευτερα το ιωδιο (mCi) και σημερα εκανα το ολοσωμο σπινθηρογραφημα.. μου ειπαν πως υπηρξε καθηλωση στο θυροειδη αλλα και στο θυμο αδενα του θωρακος αλλα να μην ανησχω και μου ειπαν πως θα παρς τ αποτελεσματα τις επομενες ημερες... δεν μου ελυσαν ομως τισ αποριες τελικα τι ειναι αυτο? 1 εβδομαδα μετα δεν θα επρεπε να εχω μονο καθηλωση στο λαιμο οταν επεμεναν πως ολα πανε καλα και πως το χειρουργειο ηταν πολυ καλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Melinav εαν έχεις θύμο αδένα και δεν έχει καταστραφεί ακόμη..(οσο μεγαλώνουμε αυτο το όργανο αυτοκαταστρέφεται ) τότε η πρόσληψη ιωδίου απο τον θύμο αδένα είναι απόλυτα φυσιολογική . Είναι ενα όργανο που έχει την τάση να προσλαμβάνει ιώδιο χωρις να σημαίνει κάτι αυτο . Απλά οι περισσότεροι άνθρωποι οσο μεγαλώνουν δεν το έχουν αυτο το όργανο για αυτο και δεν φαίνεται στο σπινθηρογράφημα πρόσληψη ιωδίου απο τον θύμο αδένα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χαίρομαι που σας βρήκα και βλέπω ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Την Παρασκευή έκανα ολική θυρεοειδεκτομή γιατί είχα δύο όζους 3,5 εκ και 0,8 εκ όλα πήγαν καλά και τώρα περιμένω την ιστολογική. Ο γιατρός μου είπε να μην πάρω τίποτα μέχρι να δούμε τα αποτελέσματα. Τι γίνεται τώρα; Χωρίς ορμόνη θα παχύνω πολύ. Έχει κάποιος την ίδια περίπτωση να μου απαντήσει; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

loveme σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.. αρα σιγουρα δεν μπορει να σημαινει κατι αλλο ετσι? εκει εχω ανησυχησει.. αρα ιδανικα σε 8-9 μηνες που θα κανω το ολοσωμα θα πρεπει να εχει καταστραφει ο θυμος αδενας? Στην αρχη ειχα μπερδευτει διοτι στην εγχειρηση μου ειχε αφαιρεσει ο χειρουργος το θυμο αδενα αλλα μετα μου εδειξαν του θωρακος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους

Παρακολουθουσα το forum οταν ειχε η μητερα μου παρομοια προβληματα.

Μετα απο Graves και οζους αφαιρεσε ολοκληρο τον θυροειδη, και στις εξετασεις μετα απο 1 μηνα απο την αφαιρεση ηταν ολα καλα (ο υπερηχος ηταν καθαρος). Στην βιοψια του θυροειδη ειχαν φανει ιχνοι καρκινου αλλα μας ειπαν οτι και πολυ μικρα ηταν και οτι το προλαβαμε πολυ νωρις.

Τωρα, εναν χρονο μετα, εκανε υπερηχο και βρεθηκαν 2 οζοι ενα αριστερα (10,8χ7,8mm) και ενας δεξια (14,2χ9,1mm) ο ενας με σαφη ορια, ο αλλος μαλλον οχι, και ο ενας εχει μικροκυστικες εκφυλισεις και ειναι υποηχοικοι.

Οπως καταλαβενεται εχουμε ανησυχησει πολυ γιατι ο αδενας εχει αφαιρεθει, και δεν μπορουμε να φανταστουμε γιατι δημιουργηθηκαν.

Μηπως καποιος χρηστης του forum εχει καπια παρομοια εμπειρια ή γνωριζει κατι σχετικα με αυτην την περιπτωση? Το ραντεβου με τον γιατρο θα αργησει και προσπαθω να βρω πληροφοριες αλλα ολοι μιλανε για οζους πριν απο την αφαιρεση οχι μετα...

Link to comment
Share on other sites

sting καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να κρίνουμε γιατρούς αλλά μόνο από την προσωπική μου εμπειρία κι έρευνα έχω να πω πως καλό θα ήταν να ερευνήσεις κι άλλους γιατρούς..

Ο κ.Καπ... είναι πλέον μεγάλος και, σύμφωνα πάντα με όσα μου είπαν, δεν χειρουργεί πια ο ίδιος αλλά η ομάδα του. (χωρίς αυτό να σημαίνει πως η ομάδα του δεν κάνει εξαιρετική δουλειά) Βέβαια αυτό δεν το αναφέρει στους ασθενείς του. Θα σου πρότεινα να το ερευνήσεις λίγο παραπάνω.

Μπορώ να σου πω σε πμ που χειρουργήθηκα εγώ.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...