Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Κάπως έτσι τα έχω βιώσει κ εγώ τα πράγματα Σπύρο!

Ούτε σπινθηρογράφημα ούτε τίποτα δεν έχω κάνει. Έχουν χαλαρώσει αρκετά με αυτά. Μόνο αιματολογικές και απλό υπέρηχο 1 φορά τον χρόνο πλέον.

Στην ίδια φάση είμαι κ εγώ...όλα καλά όλα ανθηρά, μου χαμήλωσαν κ το χάπι αισθητά (αφενός γιατί είχα χάσει κιλά και έτσι η Tsh είχε φθάσει στο 0.1 οπότε ήθελε χαμήλωμα η δόση γιατί η καρδιά χόρευε σέικ) αφετέρου γιατί μου είπαν ότι πλέον θεωρούμαι χαμηλής επικινδυνότητας ασθενής παρά τη χάλια βιοψία μου και έτσι δεν χρειάζεται τόσο ισχυρή μείωση της Tsh. Σε ένα χρόνο πάλι!

Μπράβο χαίρομαι για σένα! Και γενικά όλοι να αφήσουμε πίσω μας τα χειρότερα που περάσαμε!Τι σου είναι η ψυχολογία ε; Σήμερα μπήκα πάλι σε φουλ ρυθμούς! Γυμναστήριο μετά καράτε,όπως ήμουν πριν με βρει το κακό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σπύρο ξέρεις τι λένε...ότι δεν σε σκοτώνει....σε κάνει power ranger!! :P

Σόνια, πιστεύω ότι αν σου 'χε συμβεί τώρα αυτό και όχι πριν 6 χρόνια θα 'ταν αλλιώς τα πράγματα ίσως. Επίσης, παίζει ρόλο κ το νοσοκομείο...μάλλον ο Ευαγγελισμός πάει να ακολουθήσει το εξωτερικό που 'ναι πιο χαλαροί με τον Ca του θυρεοειδούς....οπότε...υπομονή.

Προς το παρόν λέω να πάω στη συγκέντρωση της ομάδας των ομοιοπαθούντων...όποιος ψήνεται είναι τη Δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ars,σιγουρα το καθε νοσοκομειο εχει το δικο του πρωτοκολλο.

Χαιρομαι που ειστε προχωρημενοι στην Αθηνα ,με συναντησεις!!

Καποια στιγμη,επειδη ο μικρος ο γιος μου μενει εκει και κατεβαινω Αθηνα ,θα κανονισω να ερθω και μαλιστα να γνωριστουμε κι απο κοντα Ars!!Και φυσικα και με αλλα μελη του φορουμ!!Θα χαρω πολυ!!!:)

Μαζευονται πολλα ατομα?Εχεις ξαναπαει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ πάλι σε όλη την παρέα !

Οπως σας έγραψα πιο πανω εχω χασιμοτο με φυσιολογικές τις υπόλοιπες τιμές !

Αλλά εχω έντονη τριχοπτωση δεν ξερω ότι μπορει να οφείλεται η στο χασιμοτο η στο άγχος που εχω πάντως σ ένα απο τα δυο !

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση ο γιατρός μου είπε να μην πάρω θυροξινη εφόσον οι τιμές ειναι φυσιολογικές , ξερω όμως κάποια χασιμοτακια που παίρνουν θυροξινη με φυσιολογικές τιμές εγω τι να κάνω ταλαιπωρούμε με την τριχοπτωση εδώ κ 3 χρόνια !

Επίσης εχω περάσει κάποιες κρίσης πανικού κ οπως διάβασα μπορει ολα αυτα να τα προκαλει το χασιμοτς εσεις τι λέτε;

Κ κάτι τελευταίο ακούω συχνά ότι δίνουν t4 μαζί με t3 που ειναι η καλύτερη συνδιαστικη θεραπεία !!


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ars,σιγουρα το καθε νοσοκομειο εχει το δικο του πρωτοκολλο.

Χαιρομαι που ειστε προχωρημενοι στην Αθηνα ,με συναντησεις!!

Καποια στιγμη,επειδη ο μικρος ο γιος μου μενει εκει και κατεβαινω Αθηνα ,θα κανονισω να ερθω και μαλιστα να γνωριστουμε κι απο κοντα Ars!!Και φυσικα και με αλλα μελη του φορουμ!!Θα χαρω πολυ!!!:)

Μαζευονται πολλα ατομα?Εχεις ξαναπαει?

Όχι, πρώτη συνάντηση είναι αύριο! Και μετά έχει προγραμματισμένες ανα διαστήματα! Εννοείται να γνωριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Flo εγώ στο ραντεβού που είχα προχτές με τους ενδοκρινολόγους στον Ευαγγελισμό κ τους είπα για την τριχόπτωση μου έγραψαν ορμονικό έλεγχο (όχι θυρεοειδικό).

Όταν η τριχόπτωση οφείλεται σε προβλήματα του θυρεοειδούς δεν έχει να κάνει με το χασιμότο αλλά με τον ΥΠΟθυρεοειδισμό που μπορεί να προκαλέσει η χασιμότο με τα χρόνια (όταν έχει αποδυναμωθεί ο αδένας με τα χρόνια) για αυτό και παίρνεις χάπι σε αυτή την περίπτωση. Για να αναπληρώσεις τις ορμόνες που αδυνατεί να παράξει ο αδένας λόγω αυτής της υπολειτουργείας.

Εσύ εφόσον έχεις φυσιολογικές τιμές δεν θα πάρεις χάπι εννοείται!! Αν με τις φυσιολογικές τιμές πάρεις χάπι θα γίνεις ΥΠΕΡθυρεοειδκή, δλδ θα υπερλειτουργεί ο αδένας σου και θα γίνεις τούρμπο από την υπερλειτουργία του.

Για τις κρίσεις πανικού επίσης πρέπει να το ψάξεις αλλιώς, θεωρώ. Ίσως να κάνεις συμβουλευτική με κάποιο ψυχολόγο.

Σου λέω και πάλι ότι το στρες επιδρά πολύ αρνητικά στην τρίχα (το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ) αλλά και ένας ορμονικός έλεγχος δεν θα ήταν άσχημα. Θες να σου γράψω τι ορμόνες έγραψαν σε εμένα για την τριχόπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Ars,ωραια ,χαιρομαι που θα σε γνωρισω κι απο κοντα!!Περιμενω τις εντυπωσεις σου απο την συναντηση!!Σιγουρα θα παραβρεθω κι εγω( προς την Ανοιξη βλεπω μια 28/3).Οχι οτι χρειαζομαι ψυχολ. υποστηριξη,αλλα η ανταλλαγη εμπειριων μεσα απο αυτη τη κατασταση κι να πουμε εμεις οι πιο παλιοι οτι ειναι απο τους καρκινους που επιβιωνεις τελικα(κι ας παιδευομαστε λιγο...) :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες.. Πρώτη γράφω στη σελίδα κ ελπίζω να με βοηθήσετε στο πρόβλημα που έχω.

Έκανα υπέρηχο κ ένας όζος που είχα είχε λιγο μεγαλώσει(από 5,5 χιλιοστά έγινε 7,4 χιλιοστά), όμως το ανησυχητικό όπως μου είπε ο ενδροκρινολόγος ήταν κάποια ύποπτα χαρακτηριστικά που είχε- αδρές αποτιτανώσεις, αυξημένη περιφερική κ εσωτερική αιμάτωση, υπόηχος, συμπαγής. Μου είπε να κάνω παρακέντηση.

Η παρακέντηση έδειξε κάποια καλοήθη κύτταρα. Όμως έδειξε μια πυρηνική ατυπία σε κάποια άλλα κ υποψία νεοπλασματικής εξεργασίας(υποψία δηλαδή για κακοήθεια).

Το πρόβλημα είναι ότι 2 γιατροί μου είπαν ότι πρέπει να κάνω εγχείρηση κ άλλοι 2 ότι δεν έχω πρόβλημα κ να μην κάνω, απλά να κάνω σε έναν χρόνο υπέρηχο κ αν έχει μεγαλώσει ο όζος τότε να τον βγάλω.

Από όσα έχω ψαξει στο ίντερνετ όταν υπάρχει υποψία για κακοήθεια, τότε γίνεται χειρουργείο. Οι 2 γιατροί όμως επιμένουν ότι κ 20 χρόνια ακόμα να περάσουν δε θα έχω πρόβλημα.

Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω.. Θέλω να μείνω έγκυος, όμως δε ξέρω τι είναι καλύτερο. Ο ένας γιατρός είπε ότι πρέπει πρώτα να τον βγάλω για να μην έχω πρόβλημα μετά κ ο άλλος γιατρός είπε πρώτα να γεννήσω κ μετά να κάνω χειρουργείο, γιατί αν γεννήσω μετά θα έχω πρόβλημα.

Αυτή τη στιγμή δε ξέρω αν πρέπει να κάνω χειρουργείο ή όχι.

Είχα καμιά από εσάς τα ίδια χαρακτηριστηκά σε όζο ή παρακέντηση; Κ τι έκανε;

Link to comment
Share on other sites

Σόνια κ εγώ κυρίως για τους νέους ασθενείς πάω γιατί μπορώ να πω με σιγουριά ότι το έχω αφήσει αρκετά πίσω μου.

Azina καλώς ήλθες. Αυτά τα άτυπα κυτταράκια είναι που βάζουν ψήλους στα αυτιά...αλλά εμένα υπήρχαν κ άλλες πιο καραμπινάτες ενδείξεις όπως άλλου τύπου κύτταρα που είναι στάνταρ νεοπλασία. Σε αυτά παίζει μεγάλο ρόλο ποιος κάνει την παρακέντηση.

Εγώ σε περίπτωση αμφιβολίας θα έλεγα να πας να δεις τον μάστερ του είδους: Άγγελο Καλοβιδούρη. Αν δεν μπορεί αυτός με σιγουριά να σε καθοδηγήσει, δεν μπορεί κανείς. Είναι καθηγητής ακτινολογίας, τον εμπιστεύεται κάθε ενδοκρινολόγος, λίγο πιο ακριβός από τους άλλους και με μεγάλη αναμονή. Πάρε τηλ τώρα και εξήγησε την κατάσταση (θα σου πουν αν πρέπει να σου κάνει απλό υπέρηχο ή και παρακέντηση μαζί. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ποια περιοχή είναι ο Άγγελος Καλοβιδούρης; Μήπως έχεις κάποιο τηλ; Αν είναι τόσο καλός, τότε πρέπει να πάω σίγουρα γιατί πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω..

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι πια μια απο τις πιο γρήγορα εξελλισόμενες παθήσεις της εποχής που διανύουμε δυστυχώς. Το έπαθε κοντινός μου συγγενείς και ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Μεγάλη προσοχή πρέπει να δοθεί στις συνήθεις επιπλοκές και παρενέργειες:

α) Αιμορραγία

β) Φλεγμονή

γ) Βράγχος φωνής (λόγω κάκωσης συνήθως παροδικής, του παλίνδρομου λαρυγγικού νεύρου)

δ) Υπασβεστιαιμία (συνήθως παροδική, με ανάγκη προσωρινής αγωγής με ασβέστιο και βιταμίνης D από το στόμα)

Τα ποσοστά των επιπλοκών αυτών σχεδόν εκμηδενίζονται, όταν η ολική θυρεοειδεκτομή πραγματοποιείται από χειρουργούς με εμπειρία στην χειρουργική του τραχήλου. Ο ασθενής νοσηλεύεται συνήθως ένα 24ωρο. Η ανάρρωση είναι ταχεία και μπορεί να επιστρέψει στις καθημερινές δραστηριότητές του, την επόμενη μέρα του εξιτηρίου του. Ο ασθενής χρειάζεται δια βίου αγωγή υποκατάστασης με θυροξίνη.

Η πηγή των παραπάνω είναι απο την ιστοσελίδα χειρουργός θυρεοειδούς .

Ολη η υπόθεση θεωρώ είναι στη διατροφή που κάνουμε τα τελευταία χρόνια και στο μοντέρνο τρόπο ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Flo εγώ στο ραντεβού που είχα προχτές με τους ενδοκρινολόγους στον Ευαγγελισμό κ τους είπα για την τριχόπτωση μου έγραψαν ορμονικό έλεγχο (όχι θυρεοειδικό).

Όταν η τριχόπτωση οφείλεται σε προβλήματα του θυρεοειδούς δεν έχει να κάνει με το χασιμότο αλλά με τον ΥΠΟθυρεοειδισμό που μπορεί να προκαλέσει η χασιμότο με τα χρόνια (όταν έχει αποδυναμωθεί ο αδένας με τα χρόνια) για αυτό και παίρνεις χάπι σε αυτή την περίπτωση. Για να αναπληρώσεις τις ορμόνες που αδυνατεί να παράξει ο αδένας λόγω αυτής της υπολειτουργείας.

Εσύ εφόσον έχεις φυσιολογικές τιμές δεν θα πάρεις χάπι εννοείται!! Αν με τις φυσιολογικές τιμές πάρεις χάπι θα γίνεις ΥΠΕΡθυρεοειδκή, δλδ θα υπερλειτουργεί ο αδένας σου και θα γίνεις τούρμπο από την υπερλειτουργία του.

Για τις κρίσεις πανικού επίσης πρέπει να το ψάξεις αλλιώς, θεωρώ. Ίσως να κάνεις συμβουλευτική με κάποιο ψυχολόγο.

Σου λέω και πάλι ότι το στρες επιδρά πολύ αρνητικά στην τρίχα (το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ) αλλά και ένας ορμονικός έλεγχος δεν θα ήταν άσχημα. Θες να σου γράψω τι ορμόνες έγραψαν σε εμένα για την τριχόπτωση;

Ευχαριστω για την απάντηση!! Εχω κανει κ ορμονικές πέρσι φεριτίνη σίδηρο οιστρογόνα τεστοστερόνη ,ολική τεστοστερόνη κτλ! Αλλά γράψε ποιες ειναι μήπως μου διαφεύγει κάποια ! Σ ευχαριστω πάντως! Πήγα κ σε δερματολόγο κ μου έδωσε αγωγή λέγοντας μου βασικά ότι οφείλεται απο το άγχος η τριχοπτωση!

Αλλά διαβάζοντας κ ξένα φόρουμ για το χασιμοτο βλέπω ότι πολλοί ταλαιπωρούνται με την τριχοπτωση ! Τι να πω:confused:


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είναι ο Άγγελος Καλοβιδούρης; Μήπως έχεις κάποιο τηλ; Αν είναι τόσο καλός, τότε πρέπει να πάω σίγουρα γιατί πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω..

Ευχαριστώ..

Αζινα πιστεψέ με είναι Ο καλύτερος! Δεν του κάνω διαφήμιση, όλοι το λένε.

τα στοιχεία του:

http://www.vrisko.gr/details/2f5d_g4g20243g4a6462_d40_g7722_c

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση!! Εχω κανει κ ορμονικές πέρσι φεριτίνη σίδηρο οιστρογόνα τεστοστερόνη ,ολική τεστοστερόνη κτλ! Αλλά γράψε ποιες ειναι μήπως μου διαφεύγει κάποια ! Σ ευχαριστω πάντως! Πήγα κ σε δερματολόγο κ μου έδωσε αγωγή λέγοντας μου βασικά ότι οφείλεται απο το άγχος η τριχοπτωση!

Αλλά διαβάζοντας κ ξένα φόρουμ για το χασιμοτο βλέπω ότι πολλοί ταλαιπωρούνται με την τριχοπτωση ! Τι να πω:confused:

Θα βρω αύριο το χαρτί και θα στις γράψω. Ίσως είναι θέμα οργανισμού τι να πω....πάντως δικοί μου άνθρωποι με χασιμότο είναι μια χαρά με τα μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...