Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

flo flo,εγω που ειχα χασιμοτο,ειχα τριχοπτωση ,μονο το φθινοπωρο,αρα οπως λεει και η Ars ,δεν νομιζω να ειναι αυτη η αιτια.Πηγες σε δερματολογο?

Azina,συμφωνω απολυτα με την Ars.Παρε την γνωμη του,εχω ακουσει πολυ καλα λογια!!

Εγω θα σου πω με λιγα λογια την δικη μου ιστορια,χωρις να θελω να σε τρομαξω:

Πριν μπω στη διαδικασια της παρακεντησης το 2009,ενας φιλος μου γναθοχειρουργος,βλεποντας τον "υποπτο"υπερηχο,μου ειπε να αφαιρεσω τον θυρεοειδη και να μη κανω παρακεντηση γιατι δεν ξερουμε ποτε η βελονα πεφτει στα κακοηθη η στα καλοηθη κυτταρα και δεν ειναι ποτε σιγουρη μια παρακεντηση.Ευτυχως εκανα την θυρειδεκτομη και η βιοψια εδειξε οτι ειχα πολλους καρκινικους οζους ,οχι εκει που θα εκανα παρακεντηση στη δεξια μερια,αλλα στην αριστερη!!!Μεχρι και οι ενδοκρινολογοι στο νοσοκομειο που με παρακολουθουσαν,αναθεωρησαν την αποψη τους να πρακολουθουν εναν ασθενη με θυρεοειδη ολο υποψιες,χωρις να τον στελνουν για εγχειριση.Επειδη εγω ,την αποφαση την πηρα μονη μου για χειρουργειο και δεν τους ακουσα να παω για παρακεντηση και οπως μου ειπαν μετα,καλα εκανα κι ετσι σωθηκα!!Θα εβγαινε αρνητικη ενω ο καρκινος ηταν καλα κρυμμενος στους αλλους μικρους(κατω του εκατοστου) αλλα υποπτους οζους!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sonia64 κ εγω μόνη μου πρέπει να πάρω αυτή την απόφαση κ είμαι σχεδόν πεπεισμένη ότι πρέπει να κάνω χειρουργείο.

Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι ότι ο θυρεοειδής μου αυτή τη στιγμή λειτουργεί μια χαρά, δεν παίρνω κάποιο χάπι, απλά έχω αυτό τον όζο. Αν κάνω χειρουργείο κ τελικά δεν είναι καρκίνος θα έχω δημιουργήσει πρόβλημα.

Τελοσπάντων θα πάω κ σαυτόν να δω τι θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλ στον Καλοβιδούρη. Όντως πρέπει να είναι πολύ καλός επειδή το επόμενο ραντεβού που έχει είναι τον ΙΟΥΛΙΟ.... Σε 8 ΜΗΝΕΣ....

Δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα.

Αν και το τελευταιο καιρο εχω χαθει, δε σαν ξεχνω.

Εχω μετακομισει σε αλλη πολη για επαγγελματικους λογους και η προσαρμογη απαιτει πολλη ενεργεια και χρονο. Θα επανελθω ομως στη σελιδα μας, γιατι το θελω πολυ.

Η διαρκεια ζωης της, αποδεικνυει την αξια της.

Sonia μου χαιρομαι που εισαι ακομη εδω και στηριζεις τους συνανθρωπους μας.

Τι διαβασα?? Θα συναντηθεις με Ars???

Να της δωσεις τα χαιρετισματα μου.

Παρτε τηλ αν σας βολεψει.

Φιλια σε ολους και ολες σας.

Θα τα πουμε τις επομενες μερες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

flo αυτές είναι οι ορμόνες που μου έγραψαν:

Η μία ομάδα είναι: FSH, LH, E2

Και η άλλη είναι: Testo, DHEA-S, SHBG

Azina τον Ιούλιο;; Jesus! Ήξερα ότι έχει κάποιους μήνες αναμονή αλλά όχι κ τόσο. Είπες ότι υπάρχει ενδεχόμενη κακοήθεια και ότι επείγει;

Σόνια, Georgia και όλοι οι άλλοι πήγα στη συνάντηση της thyca!

όπου γνωριστήκαμε και με τον Κωνσταντίν και περιμένουμε και τα υπόλοιπα μέλη την επόμενη φορά!. Παιδιά θα είναι χρήσιμο να μοιραστείτε εμπειρίες και γνώσεις με άλλους. Επιπλέον, η υπεύθυνη για αυτό το πρόγραμμα πρότεινε να φέρνει και ειδικούς να συζητούν μαζί μας (ενδοκρινολόγους ή πυρηνικούς κτλ.)!

Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαστε περισσότεροι! :-)

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami,μπορει να ελειψα για λιγο καιρο ,αλλα ξερεις πολυ καλα τους λογους...Παντα ομως σκεφτομουν το φορουμ μας!!!

Ars,ωραια!!Σιγουρα θα ειναι ενδιαφερον για αλλους νεους συνασθενεις μας,να ακουσουν απο μας πως βιωσαμε καποιες καταστασεις και πως τις ξεπερασαμε!!Θα προσπαθησω παντως να ερθω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Azina,

θα ήθελα να σου πω κάποια πράγματα από τη δική μου εμπειρία.

Κι εγω είχα έναν όζο που μεγάλωνε χρόνο με το χρόνο και τον παρακολοθούσα. Νομίζω ότι τα 2 χιλιοστά σε ένα χρόνο είναι σχετικα μεγάλη και ανησυχητική αύξηση. Ο δικός μου όζος στην πρώτη παρακέντηση έδειξε καλοήθεια και συνέχισε να μεγαλώνει κι από ότι μου είχε πει η ενδοκρινόγος μου αντιλήφθηκε ότι άλλαξε(δεν θυμάμαι λεπτομέρειες ως προς τι). Κάθε χρόνο έπαιρνε 1 χιλιοστό και η επόμενη παρακέντηση έδειξε κακοήθεια. Όμως από ότι μου είπε η γιατρός όζος πάνω από 2 εκ. αφαιρείται όπως και να 'χει. Οπότε ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα έφτανα στο χειρουργίο καθώς ο όζος είχε αυξητικές τάσεις.

Όσον αφορά την εγκυμοσύνη που ανέφερες, επειδή είμαι κι εγώ στη φάση που θα ήθελα να κάνω παιδί, ο γιατρός μου τόνισε ότι πρέπει να περιμένω 1 χρόνο από το χειρουργείο λόγω κακοήθειας. Αν πάρω ιώδιο, μετράω και έναν χρόνο από το ιώδιο. Οπότε κοίταξε το. Μια 2η παρακέντηση δεν θα βοηθούσε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες.. Πρώτη γράφω στη σελίδα κ ελπίζω να με βοηθήσετε στο πρόβλημα που έχω.

Έκανα υπέρηχο κ ένας όζος που είχα είχε λιγο μεγαλώσει(από 5,5 χιλιοστά έγινε 7,4 χιλιοστά), όμως το ανησυχητικό όπως μου είπε ο ενδροκρινολόγος ήταν κάποια ύποπτα χαρακτηριστικά που είχε- αδρές αποτιτανώσεις, αυξημένη περιφερική κ εσωτερική αιμάτωση, υπόηχος, συμπαγής. Μου είπε να κάνω παρακέντηση.

Η παρακέντηση έδειξε κάποια καλοήθη κύτταρα. Όμως έδειξε μια πυρηνική ατυπία σε κάποια άλλα κ υποψία νεοπλασματικής εξεργασίας(υποψία δηλαδή για κακοήθεια).

Το πρόβλημα είναι ότι 2 γιατροί μου είπαν ότι πρέπει να κάνω εγχείρηση κ άλλοι 2 ότι δεν έχω πρόβλημα κ να μην κάνω, απλά να κάνω σε έναν χρόνο υπέρηχο κ αν έχει μεγαλώσει ο όζος τότε να τον βγάλω.

Από όσα έχω ψαξει στο ίντερνετ όταν υπάρχει υποψία για κακοήθεια, τότε γίνεται χειρουργείο. Οι 2 γιατροί όμως επιμένουν ότι κ 20 χρόνια ακόμα να περάσουν δε θα έχω πρόβλημα.

Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω.. Θέλω να μείνω έγκυος, όμως δε ξέρω τι είναι καλύτερο. Ο ένας γιατρός είπε ότι πρέπει πρώτα να τον βγάλω για να μην έχω πρόβλημα μετά κ ο άλλος γιατρός είπε πρώτα να γεννήσω κ μετά να κάνω χειρουργείο, γιατί αν γεννήσω μετά θα έχω πρόβλημα.

Αυτή τη στιγμή δε ξέρω αν πρέπει να κάνω χειρουργείο ή όχι.

Είχα καμιά από εσάς τα ίδια χαρακτηριστηκά σε όζο ή παρακέντηση; Κ τι έκανε;

Γεια σου Azina,

θα ήθελα να σου πω κάποια πράγματα από τη δική μου εμπειρία.

Κι εγω είχα έναν όζο που μεγάλωνε χρόνο με το χρόνο και τον παρακολοθούσα. Νομίζω ότι τα 2 χιλιοστά σε ένα χρόνο είναι σχετικα μεγάλη και ανησυχητική αύξηση. Ο δικός μου όζος στην πρώτη παρακέντηση έδειξε καλοήθεια και συνέχισε να μεγαλώνει κι από ότι μου είχε πει η ενδοκρινόγος μου αντιλήφθηκε ότι άλλαξε(δεν θυμάμαι λεπτομέρειες ως προς τι). Κάθε χρόνο έπαιρνε 1 χιλιοστό και η επόμενη παρακέντηση έδειξε κακοήθεια. Όμως από ότι μου είπε η γιατρός όζος πάνω από 2 εκ. αφαιρείται όπως και να 'χει. Οπότε ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα έφτανα στο χειρουργίο καθώς ο όζος είχε αυξητικές τάσεις.

Όσον αφορά την εγκυμοσύνη που ανέφερες, επειδή είμαι κι εγώ στη φάση που θα ήθελα να κάνω παιδί, ο γιατρός μου τόνισε ότι πρέπει να περιμένω 1 χρόνο από το χειρουργείο λόγω κακοήθειας. Αν πάρω ιώδιο, μετράω και έναν χρόνο από το ιώδιο. Οπότε κοίταξε το. Μια 2η παρακέντηση δεν θα βοηθούσε?

Link to comment
Share on other sites

Sonia64 κ Αrs μου είπε η γραμματέας του ότι δεν μπορεί να μου μιλήσει ο ίδιος, της εξήγησα πως έχουν τα πράγματα κ μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα τώρα, πρέπει να κλείσω ραντεβού...

antwnini όλοι οι γιατροί συμφώνησαν ότι μια επιπλέον παρακέντηση δε θα έκανε καλό. Επειδή όσο πιο πολλές κάνεις κάνουν κακό στον όζο. Άρα δε ξανακάνω. Όσον αφορά την εγκυμοσύνη, το ήξερα ότι με το ιώδιο πρέπει να περάσει περίπου ένας χρόνος. Όμως δε γίνεται πάντα ιώδιο. Κ μόνο χειρουργείο να κάνεις πρέπει δηλαδή να περάσει ένας χρόνος για εγκυμοσύνη; Αυτό δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά κι απο εμενα...Το αποτέλεσμα της θυρεοσφαιρινης μετα απο διακοπη θυροξινης ειναι 2,4 επίσης στο ολοσωμο εδειξε μικρη καθηλωση στην αριστερη παρωτιδα. Ο γιατρός δεν μου ειπε και πολλα. Αγχωθηκα πολυ. Περιμενα να είναι ολα καλα αλλα....το 2,4 τι σημαίνει? ?

Link to comment
Share on other sites

elleg, ο αδελφός μου είχε tg 4 μετά τις thyrogen, το ολόσωμο σπινθηρογράφημα βγήκε καθαρό και συνεχίζουμε την παρακολούθηση. Οπώς μου είχε απαντήσει και κάποιο μέλος του forum που εκ των υστέρων έμαθα πως ήταν γιατρός, αυτές οι τιμές επιβάλλουν απλώς μια πιο στενή παρακολούθηση με σπινθηρογράφημα ή υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Evilial σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Στο ολοσωμο εδειξε καθηλωση στην παρωτιδα και μου ειπε οτι αυτο μπορεί να είναι και απο τις τσιχλες (δεν καταλαβα τι εννοει). Επίσης το ολοσωμο εγινε 6 μηνες μετα το ιωδιο ενω εγω καπου εδω διαβασα νομιζω οτι μπορεί να δουλεύει μεχρι και 9 μηνες μετα κατι που ο γιατρός μου είπε οτι δεν ισχυει. Επίσης μου είπε αν θρλω να μεινω εγκυος μπορω σε ενα μηνα απο τωρα κι οτι θα κανουμε μετα οτι είναι να κανουμε, ενω εγω ξερω ενα χρονο μετα. Δεν ξέρω μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

elleg θεωρώ πως στο forum αυτό γράφει ο καθένας την εμπειρία του και τις πληροφορίες που συγκεντρώνει από γιατρούς και από άλλες πηγές. Σε καμία περίπτωση όλα όσα γράφουμε εδώ μέσα δεν είναι απολύτως έγκυρα, δεν είμαστε γιατροί.

Από την εμπειρία του αδελφού μου λοιπόν θα σου πως κατ'αρχάς πως το ολόσωμο σπινθηρογράφημα έγινε πάνω στον χρόνο. Το ραδιενεργό ιώδιο μας είπε ο γιατρός ότι ενεργεί μέχρι και έξι μήνες περίπου μετά τη λήψη του. Όσο για την τεκνοποίηση, μας συνέστησαν να γίνει ένα έτος μετά το ιώδιο.

Μη φοβάσαι να ρωτάς τον γιατρό σου και να σου λύνει κάθε απορία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...