Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Καλέ μη λες τέτοια... Σου ξαναείπα εγώ με υλικό των 33 ετών και μεταφορά 7 εμβρυων απέκτησαν το πρώτο γιο! Μετά στα 39 με 2 νέα έμβρυα τίποτα και στα 40 με κλομιφαινη σε 2 ωοληψιες είχαμε 3 έμβρυα που στην αποψυξη επιβίωσαν τα 2 και με ξενυχτησαν ολο το βραδυ!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.πως ειστε; Καλο μηνα!.

ειχα β επιπεδου χτες και ολα μια χαρα.μπεμπης ειναι τελικα.μισο κιλο.

Ωραια εξεταση ! Τα ειδαμε ολα.

ομως μου εκοψε ολα τα γλυκα,ψωμι κ ζυμαρικα.για να μην προκαλεσω κατι.

αλλα για το μωρο μου θα κανω υπομονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 51 λεπτά , Elena** είπε:

Καλησπερα κοριτσια.πως ειστε; Καλο μηνα!.

ειχα β επιπεδου χτες και ολα μια χαρα.μπεμπης ειναι τελικα.μισο κιλο.

Ωραια εξεταση ! Τα ειδαμε ολα.

ομως μου εκοψε ολα τα γλυκα,ψωμι κ ζυμαρικα.για να μην προκαλεσω κατι.

αλλα για το μωρο μου θα κανω υπομονη

Έχεις προδιάθεση και στα έκοψε ή προληπτικά; συγχαρητήρια για τη β! 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Έχεις προδιάθεση και στα έκοψε ή προληπτικά; συγχαρητήρια για τη β! 

Εχω προδιαθεση μου ειπε για αυτο μου τα εκοψε μαχαιρι.

μου λεει οσο τρως εσυ γλυκοζη.το καταπινει το μωρο μετα και μπορει να σου σπασουν τα νερα η να γεννησεις προωρα.

μου αρεσε γιατι μου τα ειπε χυμα.χωρις να μου χαιδευει το αυτακι.

οποτε τωρα σε διατροφη.πινω το καφεδακι μ σκετο .ειναι λιγο ιουυυ...αλλα θα το συνηθισω..

υπ:οντως τον τελευταιο μηνα ετρωγα σοκολατακι σχεδον καθε μερα..το ζηταγα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elena** είπε:

Καλησπερα κοριτσια.πως ειστε; Καλο μηνα!.

ειχα β επιπεδου χτες και ολα μια χαρα.μπεμπης ειναι τελικα.μισο κιλο.

Ωραια εξεταση ! Τα ειδαμε ολα.

ομως μου εκοψε ολα τα γλυκα,ψωμι κ ζυμαρικα.για να μην προκαλεσω κατι.

αλλα για το μωρο μου θα κανω υπομονη

υπερβολικό το βρίσκω το γιατρό σου....

 

εγώ εδώ που έχω διαβήτη κύησης και κάθε 2η βδομάδα πάω και δείχνω μετρήσεις και τι τρώω στην ενδοκρινολόγο δε μου απαγορευει ούτε γλυκά, ούτε ψωμί ούτε ζυμαρικά

και περιλαμβάνονται και στη δίαιτα που μου έδωσε η διατροφολόγος

 

ίσα ίσα που είναι η βάση της διατροφής και πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει υδατάνθρακας σε κάθε γεύμα απλά με μέτρο....αλλιώς παράγεις κετόνες

 

1 με 1.5 κούπα ζυμαρικά και ρύζι ή 1 με 1.5 φέτα ψωμί σε κάθε γεύμα ...

γλυκά με περισσότερη φειδώ αλλά όχι απαγόρευση τελείως

σοκολατάκι μαύρης σοκολάτας 70% κακάο τρώω κι εγώ κάθε μέρα και 2 μη σου πω

 

μήπως είσαι υπερβαρή ή έβαλες πολλά κιλά και στο είπε?

 

τα καλά νέα είναι ότι είχες μια καλή β επιπέδου! μπράβο!

 


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Καλησπερα και καλο μηνα σε ολες!!!

Παρελαβα και εγω τα ρουχα απο h&m. Αυτη τη φορα πηρα το super skinny τζην και δικαιωθηκα. Το απλο skinny που πηρα τον προηγουμενο μηνα μου ειναι φαρδυ στα ποδια τωρα που χρειαζομαι μεγαλυτερο νουμερο. Το καινουριο ειναι πιο στενο και μου καθεται μια χαρα. Και το κολαν ειναι πολυ ωραιο, λιγο λεπτο βεβαια αλλα πιστευω θα το φορεσω τις επομενες μερες, δεν κανει πολυ κρυο στην Αθηνα. Οσο για τα nursing bras μου αρεσαν και αυτα, ειναι πολυ μαλακα. Τα μπουστακια τα φοβαμαι λιγο, μηπως ξεχειλωσουν γρηγορα..ειχες ξανα και σου βγηκαν καλα?

Οσο για τις κλωτσιες, μαλλον ο δικος μου μπεμπης ειναι πιο διακριτικος..Δεν εχω νιωσει ποτε πολυ δυνατη κλωτσια, ουτε πονο. Επισης το στηθος δεν εχει μεγαλωσει καθολου και δεν εχει πρηστει, ουτε με ποναει ή εχω φαγουρα. Μονο οι θηλες εχουν σκουρυνει λιγακι...Και η κοιλια μου εχει μεν μεγαλωσει αλλα με μια ψιλοφαρδια μπλουζα δεν φαινεται..επισης βρε κοριτσια δεν εχει το σχημα του αβοκαντο που εχουν ολες οι κοιλιτσες, περισσοτερο σαν να εχω παχυνει δειχνει, να φανταστειτε ξεχωριζει ακομα το στομαχι..

Να σας ρωτησω... σας τυχαινει και εσας μια μερα να ειναι πιο ζωηρο το μωρο και την αλλη λιγοτερο? Χθες πχ. ηταν πιο δραστηριο, σημερα πρεπει να βαλω τα χερια στην κοιλια και να περιμενω ωρα μπας και κουνηθει. Να ανησυχησω?

Γενικη αιματος κανω καθε μηνα και εγω απο την αρχη!

Φανή και εμένα δεν πολυκουνιεται σήμερα και η αλήθεια είναι ότι ανησυχω λίγο.

Καλό μήνα κορίτσια!  Άνοιξη.  Μόλις τελειώσει γεννάμε! Χοχοχο

Εγώ κάνω περίπου κάθε μήνα εξετάσεις. Την coombs την κάνω και εγώ αλλά μόνο γιατί έχω ρεζους αρνητικό όπως θα κάνω και την ροφιλακ μια ενεση επίσης για το ρεζους αλλά σε δύο εβδομάδες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , chrimai είπε:

υπερβολικό το βρίσκω το γιατρό σου....

 

εγώ εδώ που έχω διαβήτη κύησης και κάθε 2η βδομάδα πάω και δείχνω μετρήσεις και τι τρώω στην ενδοκρινολόγο δε μου απαγορευει ούτε γλυκά, ούτε ψωμί ούτε ζυμαρικά

και περιλαμβάνονται και στη δίαιτα που μου έδωσε η διατροφολόγος

 

ίσα ίσα που είναι η βάση της διατροφής και πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει υδατάνθρακας σε κάθε γεύμα απλά με μέτρο....αλλιώς παράγεις κετόνες

 

1 με 1.5 κούπα ζυμαρικά και ρύζι ή 1 με 1.5 φέτα ψωμί σε κάθε γεύμα ...

γλυκά με περισσότερη φειδώ αλλά όχι απαγόρευση τελείως

σοκολατάκι μαύρης σοκολάτας 70% κακάο τρώω κι εγώ κάθε μέρα και 2 μη σου πω

 

μήπως είσαι υπερβαρή ή έβαλες πολλά κιλά και στο είπε?

 

τα καλά νέα είναι ότι είχες μια καλή β επιπέδου! μπράβο!

 

Ο γιατρος που μου εκανε τη β επιπεδου μας τα ειπε αυτα.σε καμια εβδομαδα θα παω στον γιατρο μου.να δω τι θα μου πει και εκεινος.

υπερβαρη δεν ειμαι θεωρω.

1.63 και ξεκίνησα με 55κ. Μεχρι τον 4ο πηρα 1,5 κ. Αλλα στον 5ο πηρα 4,5 κιλα.και ειχα πολυ φουσκωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elena** είπε:

Καλησπερα κοριτσια.πως ειστε; Καλο μηνα!.

ειχα β επιπεδου χτες και ολα μια χαρα.μπεμπης ειναι τελικα.μισο κιλο.

Ωραια εξεταση ! Τα ειδαμε ολα.

ομως μου εκοψε ολα τα γλυκα,ψωμι κ ζυμαρικα.για να μην προκαλεσω κατι.

αλλα για το μωρο μου θα κανω υπομονη

Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια απο διαβητη κυησης -το Σαββατο θα κανω την καμπυλη- θα ηθελα και εγω να σου πω οτι μου φαινεται πολυ απολυτο το να μην τρως καθολου αυτες τις τροφες. Εμενα επειδη πηρα μαζεμενα κιλα μου εδωσε ο γιατρος μια διατροφη που δινει στις εγκυες με διαβητη...οπως λεει και η chrimai εχει σε καθε γευμα υδατανθρακες(!) απλα σε μικρη ποσοτητα. Επισης η κουμπαρα μου που στο παρελθον επασχε απο μια μορφη νευρικης ανορεξιας και οταν εμεινε εγκυος δεν ετρωγε καθολου υδατανθρακες,ζαχαρη και αλατι απο φοβο μηπως παχυνει, εμφανισε διαβητη κυησης και μετα ακολουθησε διαιτα που περιειχε υποχρεωτικα υδατανθρακες.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μονο η ζαχαρη ειναι εντελως περιττη, ολα τα αλλα παιζουν τον δικο τους εξισορροπητικο ρολο στη διατροφη. Και ναι, ο διαβητης ευθυνεται για προωροτητα αλλα προφανως σε ηδη διαπιστωμενες και ανεξελεγκτες περιπτωσεις..Συμβουλεψου και τον γιατρο σου καλυτερα.

1 ώρα πρίν, katsif είπε:

Φανή και εμένα δεν πολυκουνιεται σήμερα και η αλήθεια είναι ότι ανησυχω λίγο.

Καλό μήνα κορίτσια!  Άνοιξη.  Μόλις τελειώσει γεννάμε! Χοχοχο

Εγώ κάνω περίπου κάθε μήνα εξετάσεις. Την coombs την κάνω και εγώ αλλά μόνο γιατί έχω ρεζους αρνητικό όπως θα κάνω και την ροφιλακ μια ενεση επίσης για το ρεζους αλλά σε δύο εβδομάδες.

 

Μαλλον εχουν και τα μωρακια μας τις μερες τους φαινεται!!

Link to comment
Share on other sites

Ειπα σιγα σιγα να κανω καποια ερευνα αγορας και επισκεφτηκα σημερα το MARKS AND SPENCER της πολης μου γιατι ειχα βρει απο το site τους το αγγλικο, κατι ωραια κομματια στα βρεφικα, αλλα απογοητευτηκα γιατι στο μαγαζι τα βρηκα ολα σε διπλασια τιμη απ οτι στο site ...εχω κατι γνωστους στην Αγγλια θα δω μηπως τους βαλω να τα αγορασουν αυτοι απο εκει και να μου τα στειλουν!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μιλάμε.  Είπα στον άντρα μου ότι δεν καταλαβαίνω το μωρό και με έκανε τούρμπο. Πήγαμε τελικά στα εφημερευοντα του αλεξανδρας και το άκουσα και όλα καλά.....

Περιττό να πω κορίτσια ότι έπαθα πλάκα.  Πεντακάθαρο,  καινούργιο,  νεα μηχανήματα,  σε 5 λεπτά με εξέτασαν. .... Έχω πάθει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, Elena** είπε:

Εχω προδιαθεση μου ειπε για αυτο μου τα εκοψε μαχαιρι.

μου λεει οσο τρως εσυ γλυκοζη.το καταπινει το μωρο μετα και μπορει να σου σπασουν τα νερα η να γεννησεις προωρα.

μου αρεσε γιατι μου τα ειπε χυμα.χωρις να μου χαιδευει το αυτακι.

οποτε τωρα σε διατροφη.πινω το καφεδακι μ σκετο .ειναι λιγο ιουυυ...αλλα θα το συνηθισω..

υπ:οντως τον τελευταιο μηνα ετρωγα σοκολατακι σχεδον καθε μερα..το ζηταγα.

Εντάξει πάντως ένα σοκολατάκι την ημέρα δεν το λες καν ατασθαλία. Μην έχεις τύψεις τώρα γι αυτό. Απλά έχεις προδιάθεση για διαβήτη και στην εγκυμοσύνη εκδηλώνεται εύκολα. 

12 ώρες πρίν, katsif είπε:

Εντάξει μιλάμε.  Είπα στον άντρα μου ότι δεν καταλαβαίνω το μωρό και με έκανε τούρμπο. Πήγαμε τελικά στα εφημερευοντα του αλεξανδρας και το άκουσα και όλα καλά.....

Περιττό να πω κορίτσια ότι έπαθα πλάκα.  Πεντακάθαρο,  καινούργιο,  νεα μηχανήματα,  σε 5 λεπτά με εξέτασαν. .... Έχω πάθει....

Είδατε που τα έλεγα χαχα στην αρχή μας πιάνει άγχος γιατί περνούν οι βδομάδες και ακόμα δεν έχουμε ακούσει το μωρό και μετά όταν πλέον τα νιώθουμε,  αγχωνομαστε αν μια μέρα δεν το ακούσουμε!!!

Πάντως χθες ούτε εγώ το πολυακουγα ενω κάθε βράδυ, κλωτσάει φουλ.  Σήμερα το πρωί έφαγα ένα κομμάτι σοκολάτα ξάπλωσα, άρχισα να χαϊδεύω την κοιλιά μου καιαι τσουουπ!!! Κλωτσάει. Γενικά σε μένα μπορεί να μην τον ακούω όλη μέρα αλλά μόλις αγγίξω την κοιλιά μου αμέσως κλωτσάει! Δοκιμαστε το κι εσεις κοριτσια μου!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Παει ... χαθηκε ο ηλιος ... προβλεπεται παλι να παγωνω στις βολτε μας στις παιδικες χαρες :)

Το ΣΚ ηταν που δεν ενιωσα αρκετη κινηση της μπεμπας ... αλλα μαλλον την τρομαξα για ηταν λιγο δυσκολα με τα νευρα μου και φωναξα κατιτις περισσοτερο πρεπει να ομολογησω ... Παντως οι κινησεις δεν ειναι το ιδιο εντονες ή παντα τακτικες ... Μπορει να μην θυμαμαι και καλα μετα απο 5+ χρονια κιολας αλλα στον γιο η αισθηση ηταν οτι απλα κουνιοταν ενω η μπεμπα κλωτσα! χαχα! Θα τον κανει να τρεχει μου φαινεται :) 

Εμενα παντως η ενδοκρινολογος που μου εδωσε την διατροφη δεν ειπε οτι μπορω να τρωω γλυκα! Δεν αναφερονται πουθενα μεσα κοριτσια αυτα! Ναι υδατανθρακες αλλα τιποτε σε γλυκο και τα παντα με μετρο ... Να κανω και τις μετρησεις μου γιατι καποιες τροφες μπορει να μου ανεβαζουν τις τιμες οπως κι ετσι ειναι, πχ τα πιτοειδη .... Και καλο ειναι αν υπαρχει θεμα στην καμπυλη να σε δει ενδοκρινολογος που ειναι ο ειδικος. Κανονικα αυτο πρεπει να σου πει ο γυναικολογος σου ... Δεν ειναι η ειδικοτητα του! Εκλεισα ραντεβου για να δει τα αποτελεσματα στις 8/3 τωρα. Για να δουμε τι θα μου πει ...

Ασπα, για τα marks&spenser βγαλε την καρτουλα αν δεν εχεις, γιατι κανουν προσφορες ανα διαστηματα ... και μετα εχει σουπερ προσφορες και εκπτωσεις στις εκπτωσεις και ειδικα προς το τελος ... Εχω παρει μποτακια με 9 ευρω! Και tshirt με σχεδια με 3! Κοιτα και απο ιντερνετ στο dpam και το orchestra που το πρωτο εχει πολυ γουστοζικα ρουχακια και καλες εκπτωσεις και το δευτερο εχει και αυτο καρτα μελους με εκπτωσεις ολο το χρονο 50% και μεγαλυτερες στην περιοδο των εκπτωσεων ... Μετα τα benetton ας πουμε τωρα εχουν εκπτωσεις 60-70-80% ... Ενα μπλουζακι 10 ευρω το παιρνεις 2! Ψαξε και θα βρεις πολυ οικονομικα και ομορφα πραγματα κι εδω :) 

Ελενα ... εχω να πω οτι με τα 60 κιλα που εισαι τωρα εισαι ακομη αδυνατη :) Και δεν καταλαβαινω γιατι σχολιασε κατι αυτος ο γιατρος; Με τι αποτελεσματα δλδ .... Ο δικος μου δεν σχολιασε καθολου θεματα διατροφης ... Εγραψα και παραπανω οτι μετα την καμπυλη ή τελοσπαντων με καποια αλλη ενδειξη ο ειδικος ειναι ο ενδοκρινολογος/διαβητολογος που εχει και εμπειρια σε διαβητη κυησης γιατι δεν ειναι κανονικος διαβητης ... συνηθως μετα την γεννα περνα!

Για πες βρε Κατερινα ... ειμαι κι εγω στο κλαμπ του αρνητικου ρεζους ... Εχω κανει coombs μονο στην αρχη που ειδα την γυναικολογο μου, στους 2 μηνες δλδ και δεν εχω ξανακανει την εξεταση ... Εσυ γιατι θα κανεις την ενεση; Στον γιο ειχα κανει την εξεταση 2 φορες μεσα στην εγκυμοσυνη, μια στην αρχη και μια εκει στον 6ο πανω κατω ... και την ενεση μονο μετα την γεννα ... Τι δεν ξερω ή τι δεν καταλαβαινω ... Τωρα εχω ανησυχισει λιγο και σκεφτομαι μην και χρειαζεται να παω νωριτερα στην γυναικολογο! Επισης το 16 που εκανα την ληψη τροφοβλαστη και την διακοπη εκεινης της κυησης ειχα κανει 2 φορες τοτε, μετα απο καθε επεμβαση, την ενεση. Μπορει βεβαια αυτο το μπεμπακι να εχει ρεζους αρνητικο και οχι θετικο οπως ο γιος που πηρε απο τον μπαμπα .... και να εχει ισως και αυτο σημασια;

Βρε chrimai ο ενδοκρινολογος σου ειπε οτι εχεις διαβητη κυησης και σου επιτρεπει να τρως γλυκα; Δεν καταλαβαινω! Και στον γιο που ειχα κι εκανα ινσουλινη ... και διατροφη βεβαια ... απαγορευοταν δια ροπαλου! Μηπως δεν εχεις και θελουν να εισαι προσεκτικη; Το λεω αυτο γιατι σε μια φιλη ειπαν οτι και καλα ειχε στην εγκυμοσυνη της κι εκανε τοτε αυστηρη διατροφη, αλλα ειχε αρκετα κιλα και προφανως ο γιατρος δεν ηθελε να παρει κι αλλα, αλλα κανενα απο τα αποτελεσματα δεν εδειχνε κατι τετοιο!

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου είπαν ότι στα ιδιωτικά μαιευτήρια υπάρχει ένας καινούργιος κανονισμός.  Υπάρχει υποχρεωτικά rooming in πλεον. Προσωπικά εμένα δεν με ενθουσιάζει καθόλου αυτό.  Αφενός γιατί θα είμαι με καισαρική  και τουλάχιστον, στην 1η μου εγκυμοσύνη,  τις 2 πρώτες μέρες δεν είχα τη δύναμη ούτε να σηκωθώ  (μου ερχόταν σκοτοδινη) και αφετέρου θα είμαι σε τρίκλινο και δεν είναι ότι καλύτερο. θα είναι  σε ένα δωμάτιο τρεις μαμάδες και 3 νεογέννητα.
Όταν γέννησα την κόρη μου,  θυμάμαι στο διπλανό δωμάτιο είχε επιλέξει μια μαμα rooming in και το μωρό έκλαιγε ασταματητα και τις 5 ημέρες.  Φαντάζομαι κάπου θα είχαν αγανακτήσει και οι άλλες κοπέλες που ήταν στο ίδιο δωμάτιο.
Έχει ακούσει καμία κοπέλα κατι;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φανη, κι εγω το super skinny εχω απο h&m και με εχει βολεψει πολυ που ειναι κολλητο πανω μου ... Το κολλαν ακομη να το φορεσω με αυτα τα κρυα ... Ασε, καθε μερα φοραω και κοντομανικο και μακρυμανικο και πουλοβερ! Προτιμω να βγαλω κατι αν ζεσταθω στον ηλιο παρα να κρυωνω ... Δεν μου αρεσει ουτε το κρυο ουτε η ζεστη ... Ζεστη μονο αν ειναι να πας θαλασσα ... Αλλιως με μια μεση θερμοκρασια που εισαι καλα με το κοντομανικο ... αντε και με ενα ζακετακι απο πανω ειναι το ιδανικο για μενα ... Οσο για τα μπουστακια η αληθεια ειναι οτι γενικα δεν φορουσα! Αλλα απο δω και περα θα φορω! χαχα! Τουλαχιστον σιγουρα μεσα στο σπιτι ... ειναι τοσο ανετα ... σαν αυτα τα σουτιεν θηλασμου απο h&m γιατι απο αλλου που εχω παρει δεν ειναι και τοσο ανετα ...

Κι εγω τελικα σε αυτη την εγκυμοσυνη τυχαινει να κανω εξετασει αιματος καθε μηνα! 

πρίν από 1 λεπτό , Farmakotriftena είπε:

Κοριτσια μου είπαν ότι στα ιδιωτικά μαιευτήρια υπάρχει ένας καινούργιος κανονισμός.  Υπάρχει υποχρεωτικά rooming in πλεον. Προσωπικά εμένα δεν με ενθουσιάζει καθόλου αυτό.  Αφενός γιατί θα είμαι με καισαρική  και τουλάχιστον, στην 1η μου εγκυμοσύνη,  τις 2 πρώτες μέρες δεν είχα τη δύναμη ούτε να σηκωθώ  (μου ερχόταν σκοτοδινη) και αφετέρου θα είμαι σε τρίκλινο και δεν είναι ότι καλύτερο. θα είναι  σε ένα δωμάτιο τρεις μαμάδες και 3 νεογέννητα.
Όταν γέννησα την κόρη μου,  θυμάμαι στο διπλανό δωμάτιο είχε επιλέξει μια μαμα rooming in και το μωρό έκλαιγε ασταματητα και τις 5 ημέρες.  Φαντάζομαι κάπου θα είχαν αγανακτήσει και οι άλλες κοπέλες που ήταν στο ίδιο δωμάτιο.
Έχει ακούσει καμία κοπέλα κατι;

Να σου πω την αληθεια οχι ... αλλα δεν θα με χαλουσε ... στον γιο δεν ειχα rooming in αν και σε μονοκλινο, αλλα πρωτη εγκυμοσυνη, μονη μου κυριως δεν ενιωθα ανετα ... Ειχα γελιο γιατι την πρωτη φορα που ηρθε να μου τον δωσει η μαια ... τσακ μπαμ .. παρτον! Τι λες καλε λεω ... θα μου δειξεις ξανα ακριβως πως! χαχα! Εκτος απο την πρωτη νυχτα ... Γεννησα 5 το απογευμα και μου τον εφεραν μετα 9 το βραδυ ... και μετα το πρωι στις 8 αν θυμαμαι καλα ... Ζητησα να μου τον φερνουν και ενδιαμεσα στη νυχτα και νομιζω ηταν και στην μερα μια παρανω φορα, αλλα αυτο δεν το θυμαμαι σιγουρα ... παντως την νυχτα ηταν σιγουρα 2 φορες ... Τωρα λοιπον δεν με ανησυχει να ειναι διπλα μου ... Κι εγω θα ειμαι σε 3κλινο γιατι αλλοι οι καιροι πια ... Οτι θα κλαινε θα κλαινε ... αλλα νομιζω οτι ειναι αλλιως πια .... Μονο το επισκεπτηριο με ανησυχει ... Ελπιζω να τα παιρνουν τοτε .... Δεν ειναι για να κολλησουμε τιποτα ... Αυτο με φοβιζει μονο ... το αρρωστο μωρο .... Για πες που το διαβασες να κανω μια ερευνα κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι στο μικροβιολογικο και περιμένω για την τρίτη και τελευταία μέτρηση της καμπύλης... 

Εξετάσεις αίματος και ούρων έκανα μια φορά στον 2ο-3ο μήνα και άλλη μια τώρα ... Οι τωρινες αίματος : HGB 11.3, HCT 35.5, WBC 11.2, σακχαρο νηστείας 89, SGOT 20.6, SGPT 18.6, Fe 92, φερριτινη 25.29, TSH 1.76, FT4 1.18 και τοξοπλασμα αρνητικό... Θα τις δείξω και στον γυναικολόγο το μεσημέρι που έχω ραντεβού... 

Το μωρό και εγώ πότε το νιώθω συνέχεια και πότε λιγότερες φορές, ανάλογα την ημέρα απλά μου είχε πει αυτός που μου έκανε την β επιπέδου να έχω τον νου μου να το νιώθω τουλάχιστον 10 φορές μέσα στην ημέρα... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...