Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια έχω μια απορία,ίσως τελείως παράλογη,αλλά θα σκάσω.Μου έχει μείνει ένα ακόμη έμβρυο από τα πέντε  και σε περίπτωση που δεν πιάσει,θα προχωρήσω σε ωοληψια κτλ.Τα πέντε έμβρυα,είναι από τότε που ήμουν 36.Αν δεν πιάσει ούτε αυτό,τότε μιλάμε για ποσοστό επιτυχίας 20%,δλδ μόνο η κορούλα μου.Αξιζει να κάνω ξανά ωοληψια?Δεν θα έχω απειροελάχιστες πιθανότητες να έχω κάποιο υγιές  έμβρυο τώρα στα 39? ☹️

      Εγώ πάντως στα 40 έκανα την καλύτερη ωοληψια με 3 βλαστοκύστες στα 3 γονιμοποιημένα! κι έναν μπέμπη ήδη από τις 2 που έβαλα..

      Στην επιτροπή θα γράψει το κέντρο σου πως δεν είναι επαρκής αυτή η βλαστοκύστη ποιοτικά κτλ και πως πρέπει να κάνεις διέγερση ξανά. 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , mamSof είπε:

.... Για πες που το διαβασες να κανω μια ερευνα κι εγω!

Πιο πολύ φοβάμαι ότι μετά τη καισαρική δεν Θα μπορώ να ανταπεξελθω κατευθείαν.  Αλλά και σε ένα δωμάτιο τρεις λεχωνες και τρία  νεογέννητα,  δεν με ενθουσιάζει.  Δεν το διάβασα κάπου μου το είπε χθες μια γνωστή μου που γέννησε πριν 3 μήνες στο μητέρα αλλά μου είπε και για μια φίλη της που γέννησε κι εκείνη  πρόσφατα στο ρεα,  το ίδιο κι εκεί. Εγώ για δύο μέρες δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ούτε καν καθιστή.  Όσες φορές έμεινα καθιστή σχεδόν λιποθυμουσα.  

πρίν από 11 λεπτά , mamSof είπε:

Κατερινα ... αυτο με τις 10 φορες δεν το ειχα ακουσει για τοσο νωρις ... Για να μετρησω :) Καλη συνεχεια!

Καλέ αυτό είναι ψυχοφθόρο να μετράς πόσες φορές το ακούς μέσα στη μέρα. Και μόνο που θα το σκεφτόμαστε όλη τη μέρα χαχα 

Επίσης τώρα έχουν τη μεγαλύτερη κινητικότητα.  Σε λίγο καιρό μεγαλώνει τόσο το έμβρυο που δεν έχει χώρο στη μήτρα  για πολλές κινήσεις. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@mamSof και @Farmakotriftena εγώ να σας πω την αλήθεια δεν μετράω χαχα απλά όταν μου είπε να έχω το νου μου να το νιώθω μέσα στην μέρα τον ρώτησα εγώ πόσες φορές περίπου και γι αυτό μου είπε τουλάχιστον 10 αλλά εγώ λέω ας μην αγχωνομαστε τόσο πολύ, είναι όντως ψυχοφθορο να μετράμε 


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Εμένα μου είπαν χτες στο αλεξανδρας ότι μετά την 28η εβδομάδα θα το αισθανόμαστε συνέχεια.  Τώρα είναι φυσιολογικό μια μέρα να το καταλαβαινεις περισσότερο και την αλλη λιγοτερο, ασχετα αν εγώ τρέχω στα επείγοντα χεχεχε....

Σοφία ρώτα τον γιατρό σου, εγώ που έχω ρεζους αρνητικό θα κάνω την ενεση στην 28η εβδομάδα και όταν θα γεννησω νομίζω αν είναι θετικό το μωρό την κανεις για να προστατέψει επόμενη εγκυμοσυνη. Έχεις καιρό παντός οπότε ρώτα! 

Πάντως κορίτσια αυτό με το rooming in στα ιδιωτικά μεγάλη βλακεια. Και πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου και θα ταλαιπωρηθεις. Προφανώς δεν έχουν προσωπικό..... Εγώ που θα γεννησω στο δημόσιο είναι δεδομένο,  αλλά εκεί μπορεις να πάρεις μονοκλινο ή δικλινο. Εντωμεταξυ τα δωμάτια τα τρίκλινα στο ιασω που είχα γεννήσει εγώ ήταν στενά, πως θα βάλουν τώρα και 3 μωρά? ???

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katsif είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Εμένα μου είπαν χτες στο αλεξανδρας ότι μετά την 28η εβδομάδα θα το αισθανόμαστε συνέχεια.  Τώρα είναι φυσιολογικό μια μέρα να το καταλαβαινεις περισσότερο και την αλλη λιγοτερο, ασχετα αν εγώ τρέχω στα επείγοντα χεχεχε....

Σοφία ρώτα τον γιατρό σου, εγώ που έχω ρεζους αρνητικό θα κάνω την ενεση στην 28η εβδομάδα και όταν θα γεννησω νομίζω αν είναι θετικό το μωρό την κανεις για να προστατέψει επόμενη εγκυμοσυνη. Έχεις καιρό παντός οπότε ρώτα! 

Πάντως κορίτσια αυτό με το rooming in στα ιδιωτικά μεγάλη βλακεια. Και πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου και θα ταλαιπωρηθεις. Προφανώς δεν έχουν προσωπικό..... Εγώ που θα γεννησω στο δημόσιο είναι δεδομένο,  αλλά εκεί μπορεις να πάρεις μονοκλινο ή δικλινο. Εντωμεταξυ τα δωμάτια τα τρίκλινα στο ιασω που είχα γεννήσει εγώ ήταν στενά, πως θα βάλουν τώρα και 3 μωρά? ???

Ναι αυτό μου έλεγαν.  Και η  φίλη μου ήταν σε τετρακλινο στο μητέρα.  Ακόμα πιο φρίκη. Και την κράτησαν 2μιση μέρες μόνο μέσα.  Ξεπετα  κανονική.  


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ναι αυτό μου έλεγαν.  Και η  φίλη μου ήταν σε τετρακλινο στο μητέρα.  Ακόμα πιο φρίκη. Και την κράτησαν 2μιση μέρες μόνο μέσα.  Ξεπετα  κανονική.  

Σωπα ρε τα γαϊδούρια.  Γεννάει η αδελφή μιας φίλης μου στο ιασω σε κάνα μήνα. Θα μάθουμε και από εκεί.  Και οι τιμες ίδιες φαντάζομαι ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , katsif είπε:

Σωπα ρε τα γαϊδούρια.  Γεννάει η αδελφή μιας φίλης μου στο ιασω σε κάνα μήνα. Θα μάθουμε και από εκεί.  Και οι τιμες ίδιες φαντάζομαι ε?

Η ξαδέρφη μου που γέννησε πριν 9 μήνες Ιασώ δεν ίσχυε το υποχρεωτικό rooming  in. Να έγινε τους τελευταίους μηνες; θα το ψάξω!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Πιο πολύ φοβάμαι ότι μετά τη καισαρική δεν Θα μπορώ να ανταπεξελθω κατευθείαν.  Αλλά και σε ένα δωμάτιο τρεις λεχωνες και τρία  νεογέννητα,  δεν με ενθουσιάζει.  Δεν το διάβασα κάπου μου το είπε χθες μια γνωστή μου που γέννησε πριν 3 μήνες στο μητέρα αλλά μου είπε και για μια φίλη της που γέννησε κι εκείνη  πρόσφατα στο ρεα,  το ίδιο κι εκεί. Εγώ για δύο μέρες δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ούτε καν καθιστή.  Όσες φορές έμεινα καθιστή σχεδόν λιποθυμουσα.  

Καλέ αυτό είναι ψυχοφθόρο να μετράς πόσες φορές το ακούς μέσα στη μέρα. Και μόνο που θα το σκεφτόμαστε όλη τη μέρα χαχα 

Επίσης τώρα έχουν τη μεγαλύτερη κινητικότητα.  Σε λίγο καιρό μεγαλώνει τόσο το έμβρυο που δεν έχει χώρο στη μήτρα  για πολλές κινήσεις. 

Άμα σου πω αγχώθηκα τωρα...το rooming in το σκεφτόμουν τελευταία για να μπω πιο νωρίς στο πρόγραμμα.αλλα έχω στο νου μου κ αυτό που λες εσύ!κ εγώ καισαρική θα μπω παλι....το 2015 στο Γένεσις δεν ήταν υποχρεωτικό πάντως.μου το έφερνε η μαία κάθε 3 ώρες να τον θηλάσω γιατί δήλωσα αποκλειστικό θηλασμό κ μετά τον έπαιρνε.αλλα την πρώτη μέρα δεν είσαι ικανή να πάρεις τα πόδια σου όχι να προσέχεις και το βρεφος.ασε που από τα τόσα φάρμακα είσαι σε φάση νιρβάνα!!!κ τι όταν θα έχει επισκεπτήριο θα τα παίρνουν?δεν θέλω εγώ όταν θα είμαι στο τρίκλινο να έρχονται οι επισκέπτες μου κ της διπλανής μου κ το βρεφος να είναι στο δωμάτιο!!!! ελπίζω να μην το κάνουν αυτό!!!μια χαρά ήταν μέχρι τώρα.τουλαχιστον στο Γένεσις.Πηγα κ στον γιατρό σήμερα όλα καλά!!!800γρ ο μπέμπης μας...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Άμα σου πω αγχώθηκα τωρα...το rooming in το σκεφτόμουν τελευταία για να μπω πιο νωρίς στο πρόγραμμα.αλλα έχω στο νου μου κ αυτό που λες εσύ!κ εγώ καισαρική θα μπω παλι....το 2015 στο Γένεσις δεν ήταν υποχρεωτικό πάντως.μου το έφερνε η μαία κάθε 3 ώρες να τον θηλάσω γιατί δήλωσα αποκλειστικό θηλασμό κ μετά τον έπαιρνε.αλλα την πρώτη μέρα δεν είσαι ικανή να πάρεις τα πόδια σου όχι να προσέχεις και το βρεφος.ασε που από τα τόσα φάρμακα είσαι σε φάση νιρβάνα!!!κ τι όταν θα έχει επισκεπτήριο θα τα παίρνουν?δεν θέλω εγώ όταν θα είμαι στο τρίκλινο να έρχονται οι επισκέπτες μου κ της διπλανής μου κ το βρεφος να είναι στο δωμάτιο!!!! ελπίζω να μην το κάνουν αυτό!!!μια χαρά ήταν μέχρι τώρα.τουλαχιστον στο Γένεσις.Πηγα κ στον γιατρό σήμερα όλα καλά!!!800γρ ο μπέμπης μας...

Ναι ναι στο επισκεπτήριο ζητάς να στο πάρουν άμα θες και στο παίρνουν.  Επίσης η φίλη μου, μου είπε πως κάποια στιγμή δεν άντεξε και ζήτησε να το πάρουν το μωρό για να κοιμηθεί.  Αλλά γενικά μου είπε ότι δεν ήταν και ό,τι καλύτερο γιατί ήταν 4 άτομα με 4 νεογέννητα και απλά βαζουνε παραβάν.    Γι'αυτό και δεν την πείραξε που έφυγε στις 2μιση  μέρες μετά την καισαρική.  Ίδωμεν...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και καλη εβδομαδα!

Χαθηκαμε χθες λογω καλου καιρου πιστευω!Ελπιζω ολες μας να καναμε μια κυριακατικη βολτιτσα!Εγω εχω ραντεβου στο νοσοκομειο σε λιγο για το καθιερωμενο μηνιαιο ραντεβου και λεω να παω νωρις νωρις σημερα μπας και ξεμπερδεψω νωρις!Επισημα απο χθες εκλεισα τον 6ο και μπηκα στον 7ο....περναει ο καιρος και εχει αρχισει και με πιανει το αγχος της γεννας τωρα,πως θα ειναι, αν θα ποναω  και αν θα πανε ολα καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Είχε όντως τέλειο καιρό το σκ. Βολταραμε όλη μέρα!

Κι εγώ σήμερα 27 εβδομάδων! 

@aspa80 καλή επιτυχία! Κι εγώ μέσα στη βδομάδα θα πάω γιατί έχει να με δει κοντά ένα μήνα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Το ΣΚ ειχε ωραιο καιρο και το Σαββατο καναμε την βολτα μας στα παρκα ... Την Κυριακη χαλαρωσαμε στο μπαλκονι με τον ηλιο να μας χτυπαει ... αλλα σημερα δεν τον βλεπω πουθενα ... Γενικα ησυχια θα ελεγα ...

Ασπα, δλδ ποσων εβδομαδων εισαι και μπηκες στον 7ο;

Το Σαββατο εγινα 25 εβδομαδων ... Κυλα ο καιρος ...

Ωρες ωρες δεν εχω διαθεση για τιποτα ... 

Σημερα στο ταχυδρομειο μια κυρια που ηταν η σειρα της ειπε στην υπαλληλο να με εξυπηρετησει γιατι ειμαι εγκυος ... Αχ, ποσο φαινεται πια; Ναι, το φορουσα το παλτο μου ... αλλα μαλλον δεν μπορω πια να το κρυψω ...

Και σημερα παρελαβα και τα πρωτα ρουχα για την μπεμπα :) Η κουμπαρα μου μου εστειλε απο τον μικρο της που γεννηθηκε Μαη ... Λιγα ειπα αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα ... Αν βαλεις σε αυτα αυτα που εχω απο τον δικο μου, τα καλοκαιρινα, αυτα που θα μου δωσει μια φιλη ... την εχουμε κανει την προικα της μπεμπας! Μου εστειλε και δωρο καινουρια ... Αχ αυτα τα κοριτσιστικα ... τι ωραια που ειναι! Απο lidl και dpam ... υπεροχα ... ειδικα τα τελευταια τα λατρευω! Ειχαμε την ιδια ιδεα ... γιατι κι εγω για τα μικρα της απο dpam πηρα :) Τα δικα μας τα εχουμε στο εξοχικο του μπαμπα μου οποτε θα τα δω το πασχα που θα παμε με το καλο ... Το εχω ενα αγχος τοσο νωρις να ασχολουμαι με ρουχακια αλλα δεν μπορουσα να μην τα ανοιξω ... και καποια ειναι για 1-2 μηνων που εστειλε και ειναι τοσο μικρουλια!!

Κατερινα πως πηγε η εξεταση στο νοσοκομειο;

Εγω εκλεισα με την ενδοκρινολογο ραντεβου την Πεμπτη να δει τα αποτελεσματα ... Αυτη η μετρηση νηστειας με ανησυχει ... σημερα 107!

Θα παρω και το απογευμα τηλεφωνο στην γυναικολογο να κλεισω ενα ραντεβου γιατι θα χει να με δει ενα 2μηνο πια!

Καλη βδομαδα να εχουμε ολες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , mamSof είπε:

Καλημερα!

Το ΣΚ ειχε ωραιο καιρο και το Σαββατο καναμε την βολτα μας στα παρκα ... Την Κυριακη χαλαρωσαμε στο μπαλκονι με τον ηλιο να μας χτυπαει ... αλλα σημερα δεν τον βλεπω πουθενα ... Γενικα ησυχια θα ελεγα ...

Ασπα, δλδ ποσων εβδομαδων εισαι και μπηκες στον 7ο;

Το Σαββατο εγινα 25 εβδομαδων ... Κυλα ο καιρος ...

Ωρες ωρες δεν εχω διαθεση για τιποτα ... 

Σημερα στο ταχυδρομειο μια κυρια που ηταν η σειρα της ειπε στην υπαλληλο να με εξυπηρετησει γιατι ειμαι εγκυος ... Αχ, ποσο φαινεται πια; Ναι, το φορουσα το παλτο μου ... αλλα μαλλον δεν μπορω πια να το κρυψω ...

Και σημερα παρελαβα και τα πρωτα ρουχα για την μπεμπα :) Η κουμπαρα μου μου εστειλε απο τον μικρο της που γεννηθηκε Μαη ... Λιγα ειπα αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα ... Αν βαλεις σε αυτα αυτα που εχω απο τον δικο μου, τα καλοκαιρινα, αυτα που θα μου δωσει μια φιλη ... την εχουμε κανει την προικα της μπεμπας! Μου εστειλε και δωρο καινουρια ... Αχ αυτα τα κοριτσιστικα ... τι ωραια που ειναι! Απο lidl και dpam ... υπεροχα ... ειδικα τα τελευταια τα λατρευω! Ειχαμε την ιδια ιδεα ... γιατι κι εγω για τα μικρα της απο dpam πηρα :) Τα δικα μας τα εχουμε στο εξοχικο του μπαμπα μου οποτε θα τα δω το πασχα που θα παμε με το καλο ... Το εχω ενα αγχος τοσο νωρις να ασχολουμαι με ρουχακια αλλα δεν μπορουσα να μην τα ανοιξω ... και καποια ειναι για 1-2 μηνων που εστειλε και ειναι τοσο μικρουλια!!

Κατερινα πως πηγε η εξεταση στο νοσοκομειο;

Εγω εκλεισα με την ενδοκρινολογο ραντεβου την Πεμπτη να δει τα αποτελεσματα ... Αυτη η μετρηση νηστειας με ανησυχει ... σημερα 107!

Θα παρω και το απογευμα τηλεφωνο στην γυναικολογο να κλεισω ενα ραντεβου γιατι θα χει να με δει ενα 2μηνο πια!

Καλη βδομαδα να εχουμε ολες!

 

 

Καλημερα!

Ειμαι  ακριβως 27 εβδομαδων και καθε 4 του μηνος αλλαζω μηνα, οποτε χθες εκλεισα τον 6ο και διανυω πλεον τον 7ο.

Τελειωσα και με το ραντεβου στο νοσοκομειο,ολα καλα μου ειπε ο γιατρος τωρα ξανα σε 6 εβδομαδες(για doppler μου ειπανε) λογω του οτι ειναι και το Πασχα αναμεσα και δεν βολευει.Ενδιαμεσα βεβαια εχω και με τον ιδιωτη ραντεβου και ευτυχως γιατι μου φαινεται πολυ μακρυα το 6 εβδομαδες!

Οσες θα γεννησετε σε νοσοκομειο πηγαινετε και εξω σε γιατρο ή μονο εγω το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια!

Ασπα Μπράβο που είναι όλα καλά! Το doppler το κάνουμε στον 8ο μήνα; εγώ μάλλον θα γεννησω πρώτα ο Θεός σε νοσοκομείο αλλά τα ραντεβού τα κάνω στο ιδιωτικό ιατρείο του γιατρού... 

Σοφία έριξα και εγώ μια ματιά στο dpam για τα πρώτα ρουχακια και έχει κάποιες πολύ καλές προσφορές με 60%! Και εμένα χθες στο αεροδρόμιο μου είπε ένας κύριος εσείς που είστε έγκυος πηγαίνετε στο families για check in για να μην περιμένετε χαχα 

Αχ κορίτσια είδα την Παρασκευή ένα τέλειο καρότσι που είχε μια κοπέλα αλλά έχει 850€!!! :shock:

Τα μαθήματα ανωδυνου τοκετού πότε είναι καλά να τα κάνουμε;;; 

Οι μετρήσεις μου από την καμπύλη ήταν 92-123-99... 

Η μπεμπα μας χασμουριοταν συχνά και στο β επιπέδου και στο ραντεβού της Παρασκευής με τον γιατρό και είχε πολύ πλάκα :wub:

Τώρα ξανά ραντεβού Μ.Τριτη


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...