Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 31 λεπτά , Diana. είπε:

Κοριτσια εγω ψωνισα απο attrativo!Μια τελεια τζην σαλοπετα που ευτυχως μου χωραει και ενα τζην παντελονι για του χρονου! Εγκυμοσυνης παντελονια εχω αρκετα και απο του χρονου λεω να τα παω σε καμια μοδιστρα να μου βγαλει τη μπασκα...

Απο θηλασμου εμενα με βολεψαν πολυ τα απλα μπουστακια που ειναι πιο μαλακα!

Μαρινα συγχαρητηρια για τη β!

@evaki_ αυτο με την κοιλια ειναι οντως πολυ προσωπικο...Εμενα δε με πειραζει να σου πω την αληθεια...Ας χαιδευουν τωρα την κοιλια γιατι μολις γεννηθει το μωρο μονο εγω θα το χαιδευω..!!Το μικρο δε θα θελω να το πιανει κανεις!

@Farmakotriftena συμφωνω απολυτα μαζι σου! Κανονικα μονο οι μαμαδες θα επρεπε να διαλεγουμε ονομα! Εγω την κορη μου ηθελα να τη βγαλω Κλειω, απο το ψαρακι! Ετσι την ενιωθα στην κοιλια,για Κλειω. Ο αντρας μου ουτε να το ακουσει! Τωρα στο γιο,εγω ηθελα να τον πω Φιλιππο τελικα τα σογια αποφανθηκαν να το πουνε στο ονομα του πεθερου. Γερα να ειναι,τουλαχιστον εχουμε μονο εμεις το προνομιο να ειμαστε μαμαδες τους!

Ασχετο, η δευτερη καισαρικη,ποτε γινεται;

Αυτό ξανα πες το... τουλάχιστον είμαστε οι μαμάδες τους! αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί να στο πάρει κανείς!

6 ώρες πρίν, orianna είπε:

καλημερα...εδω βρεχει κ εχει πολυ αερα..που εισαι κ χιονιζει?

βαλε κ δευτερο ονομα..αθηναγορας αλεξανδρος ας πουμε κ φωναζε τον με τον αλλον.αμα τον βαλεις αθηναγορα  μονο μπορεις να τον φωναζεις ακη...δεν βγαινει κατι αλλο.

την μαμα σου πως την λενε?

Κατερίνη....κ κάνει κρύο....έχω σκοπό να βάλω δεύτερο αλλά του αγίου κ πρέπει να το συζητήσω λίγο πιο ζεστά με τον άντρα μου αυτό...η μητέρα μου είναι Γερμανίδα από αυτήν όνομα δεν μπορώ να βάλω σίγουρα!

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αυτό με τα ονόματα πόσο με εκνευρίζει! Όταν επεμβαίνει το σόι δλδ δεν έχω χειρότερο.  Μέχρι και εκεί να προσπαθούν να ελέγξουν να κρίνουν και να ικανοποιήσουν το θέλω τους. Εγώ δυστυχώς αυτό αντιμετώπισα με το όνομα της κόρης μου και ακόμα έχω θυμό αχαχα.

Γιατί δεν φτάνει που με πίεσαν να πάρει το όνομα της μάνας μου μετά όταν εγώ χρησιμοποίησα άλλο υποκοριστικο και μεχρι και εκεί καθόντουσαν και τη φωνάζανε με το όνομα της μάνας μου (με ένα άθλιο υποκριτικό που ήταν της μόδας τοτε) και όχι όπως φώναζα εγώ το παιδί μου. Ευτυχώς κάποια στιγμή συνήλθαν. Αλλά αναρωτιέμαι τελικά τι καταλαβαν; δηλαδή η αποδοχή μας και η αγάπη μας φαίνεται σε ένα όνομα; 

Τώρα με τον γιο... δραμα και πάλι. Θα πάρει του πεθερου το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου καθόλου καθόλου αλλά εδω παίζει το ίδιο σενάριο μόνο που εδώ είναι ανένδοτος και ο άντρας μου και δεν με παίρνει για πολλά. 

Ασε μιλάμε για ψυχολογικό πόλεμο!!!! αυτό όντως είναι πρόβλημα δηλαδή αν δεν συμφωνεί κ ο άντρας σου...στην δικιά μου περίπτωση από τον άντρα μου έχω το οκ κάπως (κ να το βάλω όπως νομίζω ότι είναι σωστό)έτσι μου είπε σήμερα! αλλά κολλάω στο σόι μου που σίγουρα θα με ξεχεσει κ όσο παράξενο κ να ακούγεται κ στην πεθερά μου που δεν ξέρω τι την έπιασε κ το φωνάζει από τώρα με το όνομα του πατέρα μου!!!κ εγώ στη μέση σαν τον Μα..κα!Ουφ έσκασα πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Melody90 είπε:

 

Ασε μιλάμε για ψυχολογικό πόλεμο!!!! αυτό όντως είναι πρόβλημα δηλαδή αν δεν συμφωνεί κ ο άντρας σου...στην δικιά μου περίπτωση από τον άντρα μου έχω το οκ κάπως (κ να το βάλω όπως νομίζω ότι είναι σωστό)έτσι μου είπε σήμερα! αλλά κολλάω στο σόι μου που σίγουρα θα με ξεχεσει κ όσο παράξενο κ να ακούγεται κ στην πεθερά μου που δεν ξέρω τι την έπιασε κ το φωνάζει από τώρα με το όνομα του πατέρα μου!!!κ εγώ στη μέση σαν τον Μα..κα!Ουφ έσκασα πάλι.

Αχ δεν μπορώ!!!!!! Και είμαστε στο 2018 !!! Εκεί νομίζω πως αν το ζευγάρι συμφωνήσει από την αρχή πως δεν θα δώσουν όνομα από παππούδες κτλ και το ανακοινώσουν ως οριστικό και αμετάκλητο,  τότε θέλοντας και μη οι υπόλοιποι το δέχονται κάποια στιγμή και δεν επεμβαίνουν.  Σε μένα δυστυχώς ο άντρας μου θέλει να ακουστεί το όνομα του πατέρα του (το οποίο βέβαια το έχουν και τα αλλά 4 εγγόνια) δηλαδή πρέπει να ακουστεί και για 5η φορά!!!! Αν με αξιώσει ο Θεός και να οικονομικά μας, να κάνω και 3ο παιδί  (λέμε τώρα.. .) Θα το βγάλω ένα άσχετο όνομα της αρεσκείας μου και μόνο αχαχααχαχαχ 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσαρες!

Χαμός με τα ονόματα βλέπω.  Ηρεμία όλα θα γίνουν.  Έχω μια φίλη που την λένε μαρια  και έβγαλε την κόρη της μαρια επειδή λένε την πεθερά και επέμενε ο άντρας της...    Ότι να ναι γίνεται. 

Κορίτσια σήμερα πήγα στο τεκνό, στον γυναικολόγο, Αχχχχχχ και λοιπόν όλα καλά και είπε αμνιο δεν επιμένω ότι θες εσύ.  Οπότε λέω να μην την κάνω.  Αφού όλα τα άλλα βγήκαν φυσιολογικα..πήρα και τον άντρα μου μαζί και μου κάνε χαλάστρα χαχαχα πλάκα κάνω.  Είναι πολύ τεκνό ο γιατρός πάντως. .....

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, katsif είπε:

Γειά σας κοριτσαρες!

Χαμός με τα ονόματα βλέπω.  Ηρεμία όλα θα γίνουν.  Έχω μια φίλη που την λένε μαρια  και έβγαλε την κόρη της μαρια επειδή λένε την πεθερά και επέμενε ο άντρας της...    Ότι να ναι γίνεται. 

Κορίτσια σήμερα πήγα στο τεκνό, στον γυναικολόγο, Αχχχχχχ και λοιπόν όλα καλά και είπε αμνιο δεν επιμένω ότι θες εσύ.  Οπότε λέω να μην την κάνω.  Αφού όλα τα άλλα βγήκαν φυσιολογικα..πήρα και τον άντρα μου μαζί και μου κάνε χαλάστρα χαχαχα πλάκα κάνω.  Είναι πολύ τεκνό ο γιατρός πάντως. .....

 

Καλησπερα!

Ειπα να μπω για ενα "χαιρετε" πριν τον υπνο ... γιατι σημερα ειμαι ξυπνια απο τα χαραματα!

Αφου ο γιατρος τα βρηκε ολα ΟΚ γιατι να την κανεις την αμνιο; Η πιθανοτητα για αποβολη ειναι και 1/200. Μεγαλο ποσοστο νομιζω ...

 

6 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Αυτό ξανα πες το... τουλάχιστον είμαστε οι μαμάδες τους! αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί να στο πάρει κανείς!

Κατερίνη....κ κάνει κρύο....έχω σκοπό να βάλω δεύτερο αλλά του αγίου κ πρέπει να το συζητήσω λίγο πιο ζεστά με τον άντρα μου αυτό...η μητέρα μου είναι Γερμανίδα από αυτήν όνομα δεν μπορώ να βάλω σίγουρα!

Ασε μιλάμε για ψυχολογικό πόλεμο!!!! αυτό όντως είναι πρόβλημα δηλαδή αν δεν συμφωνεί κ ο άντρας σου...στην δικιά μου περίπτωση από τον άντρα μου έχω το οκ κάπως (κ να το βάλω όπως νομίζω ότι είναι σωστό)έτσι μου είπε σήμερα! αλλά κολλάω στο σόι μου που σίγουρα θα με ξεχεσει κ όσο παράξενο κ να ακούγεται κ στην πεθερά μου που δεν ξέρω τι την έπιασε κ το φωνάζει από τώρα με το όνομα του πατέρα μου!!!κ εγώ στη μέση σαν τον Μα..κα!Ουφ έσκασα πάλι.

Γιατι καλε η πεθερα σου φωναζει το ονομα του πατερα σου;

Εγω παλι δεν θελω να φωναζουν κατι το μωρο πριν γεννηθει ... Στον γιο το ειχαμε αποφασισει το ονομα και εκει στους 2-3 μηνες το ειπαμε οτι ετσι θα το λεμε. Το ονομα του πεθερου μου. Πρωτο εγγονι γενικα για ολους τους παππουδες. Τωρα με το καλο να ερθει και αυτο το μωρο ... η αληθεια ειναι δεν θα περιμενω 2-3 μηνες τωρα αλλα θα το πω αμεσω οτι θα παρει το ονομα της μητερας μου. Τωρα πως θα την φωναζω θα δω ... Δεν με πειραζει αν ο καθενας την φωναζει καπως ... Εδω και μενα αλλοι με λενε Σοφια, αλλοι Σοφη και αλλοι Σοφουλα ... Δεν σκαω για αυτο ... Στο κατω κατω στους φιλους μας θα πω οτι την φωναζουμε ετσι ... Ως τοτε θα το εχω βρει :)

Παρεπιπτωντως χιονισε τελικα κι εδω για καμια ωρα εκει στις 12-13! Γενικα βροχουλα συνεχεια ... και τι παγωνια! Μπρρρρρ ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Κλείνοντας 7 χρόνια πια στη δουλειά μου  (με ωράριο από 8 έως 24 ώρες/την ημέρα) πρώτη φορά κάθομαι τόσο πολύ στο σπίτι.. να μην πω ότι δεν μ' αρέσει  (σίγουρα δεν θα άντεχα στην κατάστασή μου την καθημερινότητα της υπηρεσίας!!) απ την άλλη δεν ξέρω και τι να τις κάνω τόσες ώρες!! Έχω σκεφτεί να ασχοληθώ με διάφορα άλλα έχουν μείνει όλα στην σκέψη!! Αν είχε καμία σας κάποια ενδιαφέρουσα ιδέα ας τη μοιραστεί μαζί μας.. θα θελα να κάνω κάτι δημιουργικό ή/Και που να μπορούσε να μου αποδώσει και χρήματα  (είναι τόσα τα έξοδα!!!)

Έχουμε 3 μήνες ακόμα μπροστά μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα! 

Σας έχασα αυτές τις μέρες λίγο..αλλά διάβασα τώρα όλα τα μηνύματα που γράψατε..

Δε θυμάμαι ποια απ΄ολες με ρώτησε αλλά τα αποτελέσματα της καμπύλης ήταν 77 - 156 - 112! και οι Φυσιολογικές τιμές που μου έδωσαν για εγκυμοσύνη απο το μικροβιολογικό ήταν <93, <180, <153. Αλλά και ο γιατρός μου είπε όλα καλά! 

Η μέση μου με έχει πιάσει και εμένα @mamSof την τελευταία εβδομάδα.. ειδικά αν κάτσω για 1-2 ώρες συνεχόμενα καθιστή μου δίνει και καταλαβαίνει..ελπίζω να μην σε ξαναπιάσει κάτι παρόμοιο με αυτά που αναφέρεις ..τι πέρασες κι εσύ..

@fani_ φοβερή η ιστορία με το γέροντα! Θα μπορούσες να μου πεις μήπως σε ποια μονή είχε πάει ο άντρας σου και ποιος γέροντας ήταν;;

Όσον αφορά τα τάματα θα συμφωνήσω ότι εφόσον τάζουμε το σωστό είναι να είναι αυτό το πρώτο όνομα..κι εγώ αλλιώς το βλέπω σαν κλεψιά και όχι σαν τιμή στον Άγιο..:/ 

Κι εδώ βρέχει πολύ από το πρωί τώρα έχει ησυχάσει λίγο!!!

Τέλος να σας πω ότι έχω παραλάβει την παραγγελία από το ASOS και μπορώ να πω ότι είναι τα πιο άνετα πράγματα που έχω φορέσει εδώ και καιρό..σουτιέν, μπλούζα και κολανοτζήν.. το υφασμάτινο μαύρο κολάν δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά φαίνεται πολύ καλή ποιότητα και ήταν μόνο 13 ευρώ αν θυμάμαι καλά..οπότε αν σας ενδιαφέρει και βρείτε έκπτωση παραγγείλτε άφοβα.. έχει και δωρεάν μεταφορικά.. σαν νούμερο κανονικά φοράω 38-40 στα h&m ανάλογα με τη φόρμα..και πήρα 40-42 τα jeggings και παραείναι άνετα στα μπούτια..αλλά πιστεύω μέχρι απρίλιο θα μου είναι κανονικά..α! και τα nursing bras βγήκαν τέλεια!!! 

 

Εγω ειχα ρωτησει για τιμες αν θυμαμαι καλα ... Τωρα θα κλεισω ραντεβου να με ξαναδει η ενδοκρινολογος. Οι δικες μου τιμες ηταν 86-165-143 ... Καλουτσικες μου φαινονται ... Βεβαια πλεον προσεχω και δεν τρωω γλυκα και ουτε τσιμπολογω ... Τρωω 3 γευματα την μερα και αντε ενδιαμεσα κανενα φρουτο οταν με πιανει λιγουρα [τελευταια ακτινιδιο και αχλαδι ... αλλα δεν βρηκα καθολου καλα αχλαδια ... ουτε και πρασινα μηλα που μου αρεσουν τοσο ... τα πρωτα χαλια στην γευση ισως γιατι ειναι αγουρα ... τα δευτερα χαλια στην γευση και την υφη ισως γιατι ειναι ωριμα ... μου αρεσουν τα σκληρα ξυνομηλα που συνηθως ειναι αγουρα ..] 

Εσεις ποια φρουτα προτιματε;

Τελικα δοκιμασα και το σουτιεν θηλασμου ... που ειναι και αυτο μαλακο σαν μπουστακι αλλα σουτιεν και ειναι μια χαρα. Κι εγω τα φορεσα ολα εκτος απο το κολαν και ενα κοντομανικο μπλουζακι που ομως ειναι το ιδιο με τα αλλα σε αλλο χρωμα ... Νομιζω οτι εκανα καλη αγορα  απο H&M ..Ολα βγηκαν πολυ ανετα και βολικα ... Μου αρεσαν ιδιαιτερα τα κοντομανικα μπλουζακια που ειναι μακρια και ελαστικα πανω στο σωμα που καλυπτουν την κοιλια και απο πανω φοραω για την ωρα τα χειμωνιατικα κλασσικα μου πουλοβερ με τοσο κρυο κι ενα ακομη μπλουζακι μακρυμανικο απο μεσα να πω την αληθεια :) Γενικα μου αρεσουν οι μακριες φαρδιες μπλουζες πλεον ...

11 ώρες πρίν, annaefin είπε:

Καλημέρα!

@mamSof Η πεθερά μου είναι γύρω στα 70+... και με τον άντρα μου έχουμε αρκετά χρόνια διαφορά ηλικίας όποτε και οι δικοί του είναι αρκετά πιο μεγάλοι. Το συζητήσαμε εχτές πάντως και το επιβεβαίωσε ότι θα μας έκανε χαμό η πεθερά αλλά θα το λέγαμε Ελένη όσο κι αν γκρινιάζε (η πεθερά), Ο άντρας μου το θέλει της μαμάς μου πιο πολύ κι από μένα! 

Σίγουρα στον άνθρωπο είναι, αλλά όσο να ναι όσο πιο μεγάλη η ηλικία τόσο και πιο αδιάλλακτες οι απόψεις χωρίς βέβαια και αυτο να είναι απόλυτο.. απλώς βλέπω τη διαφορά στις 2 μαμάδες ας πούμε, η μια 49 ή άλλη 70+. Έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά. Οχι ότι δεν είναι καλή η πεθερά μου, μια χαρά γυναίκα είναι δόξα το θεό!! Απλώς παραπάνω παρεμβατική ενώ η μαμά μου καθόλου. Με τον πολιτικό ας πούμε έγινε ολόκληρη ιστορία! Στην αρχή δεν ήθελε καθόλου, μετά το ανεβαλε για διάφορους λόγους, μετα ήθελε συγκεκριμένη ημερομηνία-μετα απο ακόμη ενα μήνα  (παρότι δεν θα ερχόταν!) και στο τέλος θύμωσε που πήγαμε μετά από ηδη 3 μήνες αναβολών μια μέρα οι 2 μας και τον κάναμε γιατί κόντευα 6 μηνών και ηθελα να τελειώνω επιτέλους!!

Η αληθεια ειναι οτι οι μεγαλοι ανθρωποι ειναι αλλιως ... Αλλα επειδη ειναι τοσο μεγαλοι δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τους παρεξηγουμε ... αυτες τις ηλικιες της πεθερας σου τους λεω πια παππουδες ... Η μαμα σου απο την αλλη ειναι νεα :) ... κοντα στην ηλικια μου ... μονο 8 χρονια μεγαλυτερη νομιζω ... Και οπως και να χει αφου εχει μικρο παιδι εχει και διαφορετικη σκεψη ακομη ... Αλλη γενια απο αυτη της πεθερας σου ... καλλιστα θα μπορουσε η πεθερα σου να ειχε την ηλικια της γιαγια σου ... Περα απο αυτο βεβαια ... ειναι και στον ανθρωπο παντα οπως εγραψα και σε αλλο ποστ ... Σημασια εχει παντως οτι τα εχετε βρει με τον αντρα σου και αυτο μετραει...

Τωρα για τον γαμο τον πολιτικο ... ισως να μην της αρεσε που ηταν πολιτικος :) Και τα δικα μου πεθερικα μια χαρα ανθρωποι ειναι ... αλλα δυσκολευτηκαν σε σχεση με τους γονεις μου να χωνεψουν οτι δεν θα κανουμε και θρησκευτικο γαμο αλλα μονο πολιτικο ... και κοντα 6μηνο απο τον πολιτικο ελεγαν στον κοσμο οτι θα κανουμε και θρησκευτικο ... Πια δεν μπορω να παρεξηγηθω  ... ισως παλιοτερα για καποια πραγματα να συνεβαινε ... πλεον δεν εχει σημασια ... σε μενα η ηλικια και τα γεγονοτα με εφεραν σε αυτη την σκεψη/κατασταση ... Δεν γινεται να σκαω για βλακειες ... Σημασια εχει να εχουμε ολοι την υγεια μας ... 

9 ώρες πρίν, fani_ είπε:

 

Καλοφόρετα τα ρούχα!!! Εγώ έκανα μια παραγγελία απο h&m και την περιμένω την Παρασκευή. Πήρα ένα τζην σε πολύ ανοιχτό ανοιξιάτικο μπλε, ένα μαύρο κολάν και 2 nursing bras. 

Η Μονή που πήγε ο άντρας μου είναι του Αγίου Παντελεήμονα στην Πεντέλη Αττικής και ο γέροντας λέγεται Ιγνάτιος. Είχε πάει Κυριακή αλλά απ' ο,τι μου είπε δεν δέχονται όλες τις μέρες. Αν σε ενδιαφέρει να πας καλύτερα πάρε ένα τηλεφωνο στη Μονή πρώτα να ρωτήσεις αν δέχεται ο συγκεκριμένος εκείνη την ημέρα.

Περιμενω να μαθω οταν τα φορεσεις ποσο σε βολεψαν ... Δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο τζην ... εγω ειχα παρει εχει κανενα μηνα και ενα που ηταν σκουρο γκρι ... τα nursing bra ανετα αλλα τα μπουστακια του ακομη καλυτερα μου φαινονται ... Ακομη απορω γιατι δεν τα ειχα δοκιμασει στην εγκυμοσυνη του γιου μου ή γενικα γιατι δεν ειχα δοκιμασει μπουστακια! Το κολαν να περασουν λιγο τα κρυα και θα το βαλω με ενα φορεματακι να δω πως ειναι...

πρίν από 17 λεπτά , annaefin είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Κλείνοντας 7 χρόνια πια στη δουλειά μου  (με ωράριο από 8 έως 24 ώρες/την ημέρα) πρώτη φορά κάθομαι τόσο πολύ στο σπίτι.. να μην πω ότι δεν μ' αρέσει  (σίγουρα δεν θα άντεχα στην κατάστασή μου την καθημερινότητα της υπηρεσίας!!) απ την άλλη δεν ξέρω και τι να τις κάνω τόσες ώρες!! Έχω σκεφτεί να ασχοληθώ με διάφορα άλλα έχουν μείνει όλα στην σκέψη!! Αν είχε καμία σας κάποια ενδιαφέρουσα ιδέα ας τη μοιραστεί μαζί μας.. θα θελα να κάνω κάτι δημιουργικό ή/Και που να μπορούσε να μου αποδώσει και χρήματα  (είναι τόσα τα έξοδα!!!)

Έχουμε 3 μήνες ακόμα μπροστά μας!!!

Δεν θυμαμαι αν ειχες πει με τι ασχολεισαι ...

Οταν λες δημιουργικο ... σαν τι εννοεις; Εγω ας πουμε πλεκω ... αλλα ειναι χομπυ ... δεν πουλαω κατι αλλα κανω για φιλους πραγματα και τα δωριζω ... Για 1-2 χρονια εκανα κεραμικη που μου αρεσε αρκετα ... ο αδερφος μου ασχολειται αρκετα με αυτο και προσπαθει απο χομπυ να το κανει επαγγελμα ... Γενικα σε ολα αυτα τα δημιουργηκα πρεπει λιγο να πιανουν τα χερια σου την τεχνη που θελεις να κανεις και να εχεις υπομονη ... Με τι εχεις μερακι να ασχοληθεις;

8 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

Με το καλό να έρθουν και τα ρούχα σου και να σε βολέψουν!! Τα ιδια παραγγείλαμε σχεδόν , το μόνο εξτρα που είχα βάλει ήταν μια μπλούζα ριχτή για να ναι άνετη και για να αποφεύγω τα αγγίγματα ..

δεν ξέρω για εσάς κορίτσια αλλά δε μου αρέσει αυτη η συνήθεια που έρχονται και σε ζουλάνε η σου χαιδεύουν την κοιλιά..ξέρω ότι οι περισσότεροι το κάνουν απο την καλή τους την καρδιά αλλά νιώθω άβολα..μόνο εγώ και ο άντρας μου προτιμώ να έχουμε αυτό το προνόμιο..είμαι περίεργη η έχει και καμια αλλη το ίδιο θέμαα;

 

Ουτε σε μενα αρεσει να ακουμπουν και να χαιδευουν την κοιλια μου καθολου μα καθολου ... Το κανει μια θεια μου αλλα ευτυχως την βλεπω μια φορα τον μηνα και αν ... Εδω δεν θελω να φαινεται οτι ειμαι ακομη εγκυος ... Ασε ... Οταν βεβαια με ρωτανε γιατι μαλλον φαινεται καποιες φορες πια λεω ναι ... αλλα περα απο τους φιλους μας και συγγενεις κοντινους που το ειπαμε στις γιορτες δεν το εχω ανακοινωσει παραεξω ... αντε ισως και σε καποιους πελατες γιατι δεν γινοταν αλλιως ...

8 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!

Και εμενα με νευριαζει να με αγγιζουν στην κοιλια και...γενικα! χαχα! Όμως λογω του οτι περιοριστηκα στο σπιτι αρκετα νωρις εχω αποφυγει πολλους ενοχλητικους. Βεβαια, επειδη ερχεται η παθερουλα και με βοηθαει στο σπιτι με τις δουλειες, κανει τη δικη της μετρηση καθε φορα για να διαπιστωσει με τον δικο της μοναδικο τροπο την ομαλη εξελιξη της εγκυμοσυνης....εχει τυχει σε ανυποπτο χρονο να μου σηκωσει την μπλουζα για να δει αν μεγαλωσε η κοιλια! Ειδικα τους πρωτους 4 μηνες που δεν φαινοταν καθολου με ειχε πρηξει....και επειδη εχω ταση να παχαινω στην περιφερεια, οποια κιλακια επαιρνα πηγαιναν εκει. Ειχε λοιπον πει το κορυφαιο -και σοβαρολογουσε- να ρωτησω τον γιατρο γιατι δεν μεγαλωνει η κοιλια προς τα μπροστα αλλα στο πλαι!!! Ντοινγκ!!!!  Μαλιστα τί που της ελεγα οτι αυτο που βλεπει ειναι αγνο, παρθενο λιπακι, επεμενε να το χαρακτηριζει οιδημα και οτι πρεπει να κανω σχετικη κουβεντα στον γιατρο..Μη γελατε, καταλαβατε; Και στο κρεβατι τοτε, και με την αγωνια μου και με τα παραπανω!!!

 

Κουραγιο ... Με το καλο να ερθει το μπεμπακι ... Μην εκπλαγεις αν ακουσεις την ερωτηση γιατι κλαει το μωρο; χαχα! Απο αυτα που γραφεις σα να μου φαινεται οτι θα ειπωθει ... Στον γιο μου ηταν μαζι μας η πεθερα μου τις πρωτες μερες γιατι δεν μενει στην πολη μας κι εμενε σπιτι μας και γενικα δεν εχω θεμα με αυτο καθολου ... μια χαρα εκανε και την καθαριοτητα της ... αλλα ειχα τις ορμονες μου ... ειχα τους πονους μου ... ειχα τις δυσκολιες με τα ξενυχτια και με τον καλο μου να ενοχλειται που χαλουσε ο υπνος του απο το μωρο που λεει ξημερωματα και η πεθερα να ρωτα απο το διπλα δωματιο γιατι κλαιει; χαχα! Τρελα γλεντια; Και αν θελω να τον παρει! χαχα! Οργιο η κατασταση ... αλλα ευτυχως ολα περναν ... και με το καιρος γινεσαι πια ψυχραιμη, ξερεις και αντιμετωπιζεις .... 

8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αυτό με τα ονόματα πόσο με εκνευρίζει! Όταν επεμβαίνει το σόι δλδ δεν έχω χειρότερο.  Μέχρι και εκεί να προσπαθούν να ελέγξουν να κρίνουν και να ικανοποιήσουν το θέλω τους. Εγώ δυστυχώς αυτό αντιμετώπισα με το όνομα της κόρης μου και ακόμα έχω θυμό αχαχα.

Γιατί δεν φτάνει που με πίεσαν να πάρει το όνομα της μάνας μου μετά όταν εγώ χρησιμοποίησα άλλο υποκοριστικο και μεχρι και εκεί καθόντουσαν και τη φωνάζανε με το όνομα της μάνας μου (με ένα άθλιο υποκριτικό που ήταν της μόδας τοτε) και όχι όπως φώναζα εγώ το παιδί μου. Ευτυχώς κάποια στιγμή συνήλθαν. Αλλά αναρωτιέμαι τελικά τι καταλαβαν; δηλαδή η αποδοχή μας και η αγάπη μας φαίνεται σε ένα όνομα; 

Τώρα με τον γιο... δραμα και πάλι. Θα πάρει του πεθερου το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου καθόλου καθόλου αλλά εδω παίζει το ίδιο σενάριο μόνο που εδώ είναι ανένδοτος και ο άντρας μου και δεν με παίρνει για πολλά. 

Αληθεια ... ποια ειναι καλε αυτα τα ονοματα που εχουν τοσα δραματα :) ??

 

7 ώρες πρίν, Diana. είπε:

Κοριτσια εγω ψωνισα απο attrativo!Μια τελεια τζην σαλοπετα που ευτυχως μου χωραει και ενα τζην παντελονι για του χρονου! Εγκυμοσυνης παντελονια εχω αρκετα και απο του χρονου λεω να τα παω σε καμια μοδιστρα να μου βγαλει τη μπασκα...

Απο θηλασμου εμενα με βολεψαν πολυ τα απλα μπουστακια που ειναι πιο μαλακα!

Μαρινα συγχαρητηρια για τη β!

@evaki_ αυτο με την κοιλια ειναι οντως πολυ προσωπικο...Εμενα δε με πειραζει να σου πω την αληθεια...Ας χαιδευουν τωρα την κοιλια γιατι μολις γεννηθει το μωρο μονο εγω θα το χαιδευω..!!Το μικρο δε θα θελω να το πιανει κανεις!

@Farmakotriftena συμφωνω απολυτα μαζι σου! Κανονικα μονο οι μαμαδες θα επρεπε να διαλεγουμε ονομα! Εγω την κορη μου ηθελα να τη βγαλω Κλειω, απο το ψαρακι! Ετσι την ενιωθα στην κοιλια,για Κλειω. Ο αντρας μου ουτε να το ακουσει! Τωρα στο γιο,εγω ηθελα να τον πω Φιλιππο τελικα τα σογια αποφανθηκαν να το πουνε στο ονομα του πεθερου. Γερα να ειναι,τουλαχιστον εχουμε μονο εμεις το προνομιο να ειμαστε μαμαδες τους!

Ασχετο, η δευτερη καισαρικη,ποτε γινεται;

Ωραιο το Κλειω :) Εχω μια φιλη ... Δεν το ακους και καθε μερα ... Τελικα ποιο ονομα εδωσες; Καποιας της οικογενειας; 

Ακομη και με καισαρικη να γεννησεις χρειαζεται να ειναι νωριτερα; 

Νομιζω οτι τα σχολιασα ολα! χαχα! Αντε τωρα καληνυχτα σας και καλο ξημερωμα να εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mamSof είπε:

Καλησπερα!

Ειπα να μπω για ενα "χαιρετε" πριν τον υπνο ... γιατι σημερα ειμαι ξυπνια απο τα χαραματα!

Αφου ο γιατρος τα βρηκε ολα ΟΚ γιατι να την κανεις την αμνιο; Η πιθανοτητα για αποβολη ειναι και 1/200. Μεγαλο ποσοστο νομιζω ...

 

Γιατι καλε η πεθερα σου φωναζει το ονομα του πατερα σου;

Εγω παλι δεν θελω να φωναζουν κατι το μωρο πριν γεννηθει ... Στον γιο το ειχαμε αποφασισει το ονομα και εκει στους 2-3 μηνες το ειπαμε οτι ετσι θα το λεμε. Το ονομα του πεθερου μου. Πρωτο εγγονι γενικα για ολους τους παππουδες. Τωρα με το καλο να ερθει και αυτο το μωρο ... η αληθεια ειναι δεν θα περιμενω 2-3 μηνες τωρα αλλα θα το πω αμεσω οτι θα παρει το ονομα της μητερας μου. Τωρα πως θα την φωναζω θα δω ... Δεν με πειραζει αν ο καθενας την φωναζει καπως ... Εδω και μενα αλλοι με λενε Σοφια, αλλοι Σοφη και αλλοι Σοφουλα ... Δεν σκαω για αυτο ... Στο κατω κατω στους φιλους μας θα πω οτι την φωναζουμε ετσι ... Ως τοτε θα το εχω βρει :)

Παρεπιπτωντως χιονισε τελικα κι εδω για καμια ωρα εκει στις 12-13! Γενικα βροχουλα συνεχεια ... και τι παγωνια! Μπρρρρρ ... 

Άσε...κ εμένα δεν μου άρεσει..θέλω να γεννηθεί με το καλό να είναι γερό να το πάρω στην αγκαλιά μου και να γνωριστούμε πρώτα!κ μαζί με τον άντρα μου να πούμε το όνομα που θέλουμε κ τότε να πάει να το ανακοινώσει κ τέλος...δεν ξέρω γιατί το κάνει από μόνη της και είναι τόσο σίγουρη χωρίς να δώσουμε το οκ...μα κ πριν κάτι μήνες που το συζητήσαμε είπα θα δούμε....κ μου λέει "τι θα δείτε το σωστό αυτό είναι"τι να πω...γιατί ακόμα δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

@mamSof οι τιμές σου φυσιολογικές είναι και κάτω απο τα όρια!! 

Καλά κάνεις και ακολουθείς πρόγραμμα..εγώ πάλι το έχω χαλάσει τελείως..τις τελευταίες 10 μέρες που τρώω κανονικά, χτυπάω και ένα κρουασάν μέσο όρο την ημέρα..μας έφεραν και κάτι σιροπιαστά γλυκά αυτές τις μέρες που είχαμε κόσμο..και τα μοίρασα γιατί φοβάμαι τι θα δείξει η ζυγαριά σε δυο εβδομάδες που θα πάω στο γιατρό..:/  Από φρούτα εγώ πεθαίνω για πορτοκάλια και μήλα, προσπαθώ να τρώω και ακτινίδια γιατί μας έχουν φέρει απο το χωριό και βοηθάνε και στο εντεράκι που όσο να ναι δυσκολεύεται λίγο παραπάνω λόγω εγκυμοσύνης..και μου αρέσουν και τα αποξηραμένα δαμάσκηνα..έχω εύκαιρα για να τρώω με χυλό βρώμης και δημητριακά όταν θέλω κάτι φουλ υγιεινό..

Τα ελαστικά μπλουζάκια που καλύπτουν την κοιλιά και μπορείς να τα βάλεις κάτω από τα πουλόβερ είναι και για μένα τα καλύτερα! Και εγώ προτιμώ τις φαρδιές ριχτές μπλούζες και επίσης δε θέλω να κινώ την περιέργεια όλων και να με ρωτάνε εάν είμαι έγκυος..γιατί μετά έρχονται και άλλες πολλές ερωτήσεις και στο τέλος φυσικά σε ρωτάνε εαν μπορούν να πιάσουν την κοιλιά σου..προς ώρας βέβαια δεν μ εχουν ρωτήσει, το έχω δει να συμβαίνει παλαιότερα σε ξαδέρφες μου..εάν κάνει το λάθος κανείς και με ρωτήσει θα πω ένα ωραίο όχι.

έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι έαν έχω εγώ πρόβλημα επειδή θέλω να περνάω απαρατήρητη και χωρίς πολλά πολλά..και αισθάνομαι τυψεις μήπως είμαι και αχάριστη ενώ άλλες κοπέλες προσπαθούν με πόσες δυσκολίες να κυοφορήσουν, εγώ να θέλω να κρυφτώ με όσο το δυνατόν πιο φαρδιά ρούχα για να "γλιτώσω" από περαστικούς και συγγενείς...:/

Πάντως εχθές πήγαμε σ ενα μαγαζί που είχε απ΄ολα στη Λεωφόρο Λαυρίου και πήρε το μάτι μου κάτι ρούχα ωραία και φτηνά .. και είχε 1+1 ότι έπαιρνες δώρο.. οπότε πήρα 3 μπλουζίτσες και 1 τυπου κάπα-πόντσο και πλήρωσα 21 ευρώ..στυλάτα και ταυτόχρονα φαρδιά πολύ μου άρεσαν..και η ποιότητα καλή.. περιμένω να τελειώσει το πλυντήριο να στεγνώσουν για να μπορέσω να τα φορέσω άμεσα.. γιατί ακόμα και στα πουλόβερ μου που τα είχαμε πάρει 2 νούμερα μεγαλύτερα το Δεκέμβρη, φαίνεται πλέον η κοιλιά τις τελευταίες 2 εβδομάδες και δε βολεύομαι..

Τα μπουστάκια που λέτε ποια εννοείτε?? βάλτε ενα λινκ να δω βρε κορίτσια να πάρω κι εγώ ιδέα αν είναι διαφορετικά απο αυτά που έχω!! :):)

Όσον αφορά τα ονόματα υπάρχει ένα δράμα στις περισσότερες ελληνικές οικογένειες...΄νομίζω πως εφόσον τα βρίσκει το ζευγάρι μεταξύ του δεν υπάρχει πρόβλημα..αν δεν υπάρχει συμφωνία στο ζευγάρι όμως υπάρχει θεματάκι..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, πως είστε;; επιτέλους ήλιος!!! 

Μόλις έκανα και εγώ την παραγγελία μου από το asos :) σουτιέν δεν πήρα τελικά γτ έχω ψιλομεγαλο στήθος και προτιμώ να τα δοκιμάσω οπότε μάλλον θα πάω στις επόμενες εκπτώσεις h&m για θηλασμού... 

Φαγούρα στο στήθος έχετε εσείς;;; εγώ ΠΟΛΥ! 


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

2 minutes ago, evaki_ said:

έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι έαν έχω εγώ πρόβλημα επειδή θέλω να περνάω απαρατήρητη και χωρίς πολλά πολλά..και αισθάνομαι τυψεις μήπως είμαι και αχάριστη ενώ άλλες κοπέλες προσπαθούν με πόσες δυσκολίες να κυοφορήσουν, εγώ να θέλω να κρυφτώ με όσο το δυνατόν πιο φαρδιά ρούχα για να "γλιτώσω" από περαστικούς και συγγενείς...:/

ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι και εγώ.

 

Θεωρώ πως είναι τελείως προσωπικό το πως αισθάνεται ο καθένας!

Εγώ βλέπω συναδέρφους να συζητάνε συνέχεια για εγκυμοσύνες και με λεπτομέρειες αρκετά έντονες αλλά το χαίρονται!

Στη δική μου περίπτωση,  το βιώνω κάπως πιο "κλειστά" αλλά ουσιαστικά μέσα μου το χαίρομαι πολύ!

 

Σε  κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να δίνουμε προτεραιότητα στο να νιώθουμε εμείς ωραία με όποιο τρόπο μας ταιριάζει!

 

11 minutes ago, evaki_ said:

Όσον αφορά τα ονόματα υπάρχει ένα δράμα στις περισσότερες ελληνικές οικογένειες...΄νομίζω πως εφόσον τα βρίσκει το ζευγάρι μεταξύ του δεν υπάρχει πρόβλημα..αν δεν υπάρχει συμφωνία στο ζευγάρι όμως υπάρχει θεματάκι..

Ευτυχώς ήμασταν και οι δυο σύμφωνοι με το σύζυγο να μην μπλέξουμε με οικογενειακά ονόματα γιατί δε θέλαμε τη κακή διάθεση και ενέργεια που μπαίνει μέσα από αυτή τη διαδικασία! Ο όρος ήταν πως αν στο πρωτο παιδι δώσουμε όνομα ανεξαρτητο των παππουδων θα κάνουμε το ίδιο και στο δεύτερο (πρώτα ο Θεός) ώστε να μην υπάρξει γενικά παρεξήγηση.

Το σημαντικό είναι να είμαστε καλά με την οικογένειά μας και να συνενοούμαστε με το σύζυγο παίρνοντας αποφάσεις που εκφράζουν και τους δύο!

Θέλω να πιστεύω πως οι παππούδες που αγαπάνε πραγματικά τα εγγόνια τους δεν θα επηρεαστούν από ένα όνομα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , KarMar84 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πως είστε;; επιτέλους ήλιος!!! 

Μόλις έκανα και εγώ την παραγγελία μου από το asos :) σουτιέν δεν πήρα τελικά γτ έχω ψιλομεγαλο στήθος και προτιμώ να τα δοκιμάσω οπότε μάλλον θα πάω στις επόμενες εκπτώσεις h&m για θηλασμού... 

Φαγούρα στο στήθος έχετε εσείς;;; εγώ ΠΟΛΥ! 

Καλημερα!

Κι εδω ηλιος και οχι τοσο κρυο, οποτε το πρωι βγηκα να κανω τις δουλειες μου ... στο ταχυδρομειο, στο κεπ και σε ενα μαγαζι με νηματα ... περπατησα και λιγο κουραστηκα ... ημουν εξω 2 ωρες στο συνολο ... ευτυχως ομως δεν κρυωσα καθολου ... αλλα ειμαι ντυμενη καλα με μπλουζες και μαλλινα :)

Για σουτιεν πανε να δεις στο h&m το μαγαζι τωρα και μετα δες αν τα εχει προσφορα στο eshop να τα παραγγειλεις. Εγω τα πηρα απο το ιντερνετ.

Και σημερα στο ταχυδρομειο παρελαβα αυτα που ειχα παραγγειλει πριν 2-3 βδομαδες απο μια εφαρμογη joom απο την Κινα, κι αλλα 2 μπουστακια .. ασπρο και μαυρο, 1.80 το ενα! Ανετα και ωραια ... Ηδη το φοραω το ενα ... αψογα για την τιμη τους!

Που και που μπορει να εχω ... ισως ειναι που το εχω και καπως περιορισμενο συνεχει σε σουτιεν και μπουστακια ... Καμια φορα το βραδυ δεν φοραω ... αλλα γενικα γιατι εχει μεγαλωσει πολυ δεν αισθανομαι ανετα χωρις κατι να το συγκρατει ... μπορει και να ποναω καποιες φορες οποτε προτιμω να φοραω παντα κατι ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine84 χαίρομαι που το λες και δεν είμαι μόνη μου.. κι εγώ πιο κλειστά το βιώνω παρά τη χαρά μου..αλλά πέφτω στην παγίδα μερικές φορές να σκεφτώ οτι δεν αντιδρώ όπως άλλες και μήπως δεν είμαι φυσιολογική στις αντιδράσεις μου και που δεν εκδηλώνομαι προς τα έξω..

@KarMar84Με το καλό να σου έρθουν λοιπόν!! Κι εγώ μεγάλο νούμερο φοράω αλλά είπα να το ρισκάρω επειδή έχει δωρεάν επιστροφή στο ASOS αν δε σου κάνει κάτι..τελικά τα νούμερα ήταν τα ίδια με του h&m οπότε βολεύτηκα! Καλά θα κάνεις ωστόσο να το δοκιμάσεις και να είσαι σίγουρη, άσε που στις εκπτώσεις σίγουρα θα συμφέρουν και πάλι και δε θα έχεις και την αναμονή! από φαγούρα κι εγώ τα ίδια..ευτυχώς την τελευταία εβδομάδα έχει μειωθεί..

  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι,

όσες έχετε κάνει καμπύλη ζαχάρου ποια εβδομάδα την κάνατε;

 

@evaki_ Μην πέφτεις στην παγίδα ο καθένας μας είναι διαφορετικός και χαίρεται με άλλο τρόπο αυτά που συμβαίνουν στη ζωή του :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Sunshine84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι,

όσες έχετε κάνει καμπύλη ζαχάρου ποια εβδομάδα την κάνατε;

 

@evaki_ Μην πέφτεις στην παγίδα ο καθένας μας είναι διαφορετικός και χαίρεται με άλλο τρόπο αυτά που συμβαίνουν στη ζωή του :)

Καλησπερα!Εγω την εκανα την προηγουμενη εβδομαδα την ημερα που ημουν 25w 3d...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Sunshine84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι,

όσες έχετε κάνει καμπύλη ζαχάρου ποια εβδομάδα την κάνατε;

 

@evaki_ Μην πέφτεις στην παγίδα ο καθένας μας είναι διαφορετικός και χαίρεται με άλλο τρόπο αυτά που συμβαίνουν στη ζωή του :)

Γειά σου κορίτσι, εγώ θα την κάνω την Παρασκευή άρα 23+4  αλλά έτσι και αλλιώς δεν μπορούσα αργότερα γτ θα λείπω...  


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...