Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , fani_ είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Εμεις θα το βαφτισουμε Παναγιωτη. Μετα την περιπετεια με τις αποκολλησεις το ταξαμε το μωρο, βασικα ο αντρας μου πρωτος και συμφωνησα αμεσως. Ακουστε ομως ιστορια που προσωπικα με ανατριχιασε, αν και δεν το εχω πολυ με τους παπαδες κτλ.

Ενω το ταξιμο ηταν Παναγιωτης σιγα σιγα ο συζυγος ο πεθερος και η πεθερα αρχισαν να σκεφτονται να βγει σαν δευτερο ονομα το Παναγιωτης και πρωτο Δημητρης του πεθερου μου. Η αληθεια ειναι οτι προσωπικα θεωρω οτι αν ταξεις πρεπει να βγαλεις πρωτο ονομα αλλιως ειναι τυπου "απατη", αλλα επειδη ο πεθερος δεν εχει ακουσει το ονομα και δεν εχει αλλο εγγονι αγορι δεν επεμεινα, αλλωστε το μονο που με ενοιαζε και με νοιαζει πραγματικα ειναι να γεννηθει υγιες το μωρο μου κ οχι το ονομα.

Πριν λιγο καιρο που λετε παει ο συζυγος σε ενα μοναστηρι στον Αγιο Παντελεημονα στην Πεντελη και συναντησε εναν ξακουστο"φωτισμενο" γεροντα που δεν τον ειχε ξανασυναντησει ποτε και επιασαν λιγο την κουβεντα χωρις να του πει κατι για εμενα μονο οτι ειναι παντρεμενος...μεταξυ αλλων λεει στον συζυγο "η γυναικα σου ειναι εγκυος, θα περασει καποιες δυσκολιες αλλα το παιδι θα γεννηθει...αλλα μην ξεχνας οτι εχεις δωσει μια υποσχεση και πρεπει να την τηρησεις.." :shock:

Μετα απο αυτο δεν ξανασυζητησε κανεις τους αλλο ονομα αν και τα πεθερικα δεν το εχουν χωνεψει ακομα εντελως. Παναγιωτης και σκεφτομαι το φωναζω και Πανο.

Περιττο να πω οτι γλιτωσα της πεθερας (Σπυριδουλα) την οποια φωναζουν ολοι Σπυρουλα!! Δλδ ποσο πιο χαλια? 

Παντως αν αξιωθω ποτε να κανω και δευτερο αγορακι εχω ηδη κλεισει ονομα, το αγαπημενο μου που ειναι Αλκινοος.

Η αληθεια ειναι οτι το Παισιος ειναι λιγο βαρυ αλλα οπως γραφω και πιο πανω νομιζω οτι αν ταξεις πρεπει να δωσεις το ονομα..Ειναι ενα μπερδεμα ειναι η αληθεια αλλα σε εμας τα πραγματα εγιναν ξεκαθαρα μετα την επισκεψη του συζυγου στο μοναστηρι!

Μετα από αυτό νομίζω πως αν  δεν τον βάλεις Παναγιώτη αυτόν τον γέροντα θα τον  βλέπει μια ζωή μπροστά του ο Άντρας σου!Γιατι το Αθηναγορας το λες ελαφρυ?κανονικά αν το τάξεις πρέπει να το δώσεις...αυτό το λέει η εκκλησία μας!κ το σωστό αυτό που τάζεις ως πρώτο όνομα! ξέρω ότι σκεφτομαι βλακείες...αντί να δω τι θέλω εγώ κ ο άντρας μου σκέφτομαι πως θα με κριτικάρει το σόι που δεν θα έβαζα το όνομα του πατέρα μου....Ουφ έσκασα τώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Melody90 είπε:

Μετα από αυτό νομίζω πως αν  δεν τον βάλεις Παναγιώτη αυτόν τον γέροντα θα τον  βλέπει μια ζωή μπροστά του ο Άντρας σου!Γιατι το Αθηναγορας το λες ελαφρυ?κανονικά αν το τάξεις πρέπει να το δώσεις...αυτό το λέει η εκκλησία μας!κ το σωστό αυτό που τάζεις ως πρώτο όνομα! ξέρω ότι σκεφτομαι βλακείες...αντί να δω τι θέλω εγώ κ ο άντρας μου σκέφτομαι πως θα με κριτικάρει το σόι που δεν θα έβαζα το όνομα του πατέρα μου....Ουφ έσκασα τώρα!

Χαχα!!!αυτο ειναι; μονο οτι θα τον βλεπει μπροστα του; εμενα περα απο την ανατριχιλα που μου προκαλεσαν τα λογια του γεροντα μου ακουστηκαν και αλλιως...δηλαδη σαν να υπονοει ζητας τη βοηθεια, θα την εχεις και οταν "κανεις τη δουλεια σου" θα ξεχασεις το ταξιμο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , fani_ είπε:

Χαχα!!!αυτο ειναι; μονο οτι θα τον βλεπει μπροστα του; εμενα περα απο την ανατριχιλα που μου προκαλεσαν τα λογια του γεροντα μου ακουστηκαν και αλλιως...δηλαδη σαν να υπονοει ζητας τη βοηθεια, θα την εχεις και οταν "κανεις τη δουλεια σου" θα ξεχασεις το ταξιμο..

Χμμμμ...ναι όντως!βρε γερά να ναι μόνο κ να έχουν την ευλογία από τον Άγιο που παίρνουν το όνομα...τι Πητ έχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Diana. είπε:

@fani_ ανατριχιασα!!!!! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και δινεις το ονομα!!!!!! Και χαιρομαι που εκανε και την προβλεψη,πιστευω πολυ σε αυτα!

Κι εγω σου λεω ανατριχιασα και συνεβη και τις μερες που ημουν στο κρεβατι με ενεργο το προβλημα και φαντασου πώς ενιωσα οταν μου το ειπε, εννοω και την προβλεψη οτι θα παει καλα..εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν τα πολυπιστευα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγω θα το πω Μαρία γιατί το έχω τάξει στην Παναγία καθώς έχω περάσει κάποιες δυσκολίες στη ζωή μου (οπου όλες ξεπεράστηκαν επιτυχώς :))!

Παρόλο που τη μαμά μου τη λένε Δεσποινα και το μπαμπα μου Παναγιώτη, επέλεξα το Μαρία καθώς δεν ήθελα καμία παρεξήγηση, γκρινια και περιεργες σκεψεις απο πεθερικά και για μένα προέχει η εσωτερική ανάγκη που εχω να το πω με όνομα της Παναγίας.

Είναι κάτι που το συμφωνήσαμε με πολλή αγάπη με τον άντρα μου και το συμφωνήσαμε απο κοινού.

Πάντως είστε οι πρωτες που μαθαίνετε το όνομα! Δεν έχω πει τις σκέψεις σε κανέναν ακόμα πέραν του συζύγου μου :)

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, katsif είπε:

Χαχα είσαι απιθανη!

Απλά μου αρέσουν τα ονόματα ολόκληρα! 

Καλημερα! 

Ακομη βρεχει στα μερη μας και ηλιο δεν βλεπω να θελει να φανει πουθενα ... και ο καιρος στο κινητο βροχες δειχνει και ο μπαμπας μου μου ειπε οτι απο Δευτερα θα ειναι ακομη χειροτερα! Αμαν πια!

Ωραια ειναι ολοκληρα τα ονοματα που λες αλλα δεν θα την φωναζω και Αικατερινη ... μου ακουγεται σαν το Αθανασιε ... αν και το Αθανασια μια χαρα ειναι ολοκληρο :) Θεμα συνηθειας του αυτιου πιστευω ... Το δικο μου ολοκληρο το φωναζουμε -3 συλλαβες- και του καλου μου ολοκληρο -4 συλλαβες!- αλλα του μικρου μας ειναι υποκοριστικο στις 2 συλλαβες ,,,αλλιως θα ηταν 5! Ασε το παιδι κατω απο τις ροδες !! χαχα! 

17 ώρες πρίν, annaefin είπε:

Εμείς θα το πούμε Ελένη!! Της μαμάς μου.. η μαμα του αντρα μου το άκουσε πρόσφατα οπότε το ήθελε αρκετά και ο άντρας μου το Ελένη  (Είναι και η αδυναμία του άλλωστε, τα πάνε πολύ καλά οι δύο τους!)

Εγω να σας πω την αλήθεια λατρεύω το όνομα Ολίβια.. μακάρι να μας αξιώσει ο Θεός κ άλλο κοριτσάκι και θα ειναι το επόμενο όνομα!! :)

Ωραιο το Ελενη! Ωραια Ελενη! Με το καλο να ερθει!

Το Ολιβια δεν το ακους και καθε μερα ... μονο αυτη απο το "ειμαιμαμα" εχω ακουσει να λενε ετσι ...  

15 ώρες πρίν, katsif είπε:

Εμείς θα παίξουμε με το χριστινα χρίστος αφού την κόρη μου της έδωσα της μαμας μου. Θα ήθελα του μπαμπα μου Θεμιστοκλής αλλά δεν παίζει,  θέλει και ο άντρας μου να βγάλει από τους δικούς του. Τουλάχιστον γλυτώνω της πεθεράς χεχε

Σοφια μην το φωνάζεις Καιτη,  μου θυμίζει την θεια μου την Καιτη που έπαιζε χαρτιά χεχεχε

Εμενα παλι την μαμα μου ... Αλλα δεν ειναι της εποχης ... Ισως Καιτουλα χαιδευτικα :) Θα δουμε ... καλα να ειναι ... και καπως θα το φωναζουμε και αυτο! χαχα!

15 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

@annaefin πολύ ωραίο ονοματάκι το Ελένη!!!δεν ξέρω μου θυμίζει την ωραία Ελένη :-) εμείς έχουμε ένα θέμα τώρα με το όνομα...το πρώτο μου οκ πήρε του πεθερού ήταν κ αγόρι "χαρά ο άντρας μου" όλα καλά... τώρα παλι είναι αγόρι κ τον πατέρα μου τον λένε Αθηναγόρα!το θέμα είναι ότι πριν μείνω έγκυος προσευχομουν πολύ στον Άγιο Παισιο κ είπα θα το δώσουμε έστω κ σαν δεύτερο όνομα..τώρα δεν ξέρω προβληματίζομαι πολύ μου άρεσε πάντα κ το Αγγελος..πείτε καμιά ιδέα??ο πατέρας μου δεν ξέρω αν το πάρει κ στραβά!ο άντρας μου ξέρω ότι δεν ενθουσιάζεται με του πεθερού του το όνομα...help????

Ααααα ξέχασα... επίσης δεν του άρεσε κ το Παισιος αλλά εγώ νιώθω σαν να το "έταξα"..βασικά δεν το συζήτησα μαζί του πολύ σοβαρά ακόμα.μπερδεμα έφαγα!!!

Το Αθηναγορας ειναι ξεχωριστο και αυτο ... Σιγουρα ο μπαμπας σου θα χαρει αν δεν το εχει ακουσει ... αλλα μηπως υπαρχει περιπτωση να το ακουσει απο αλλου; Αφου το ταξατε δωστε του και το ονομα του Αγιου ... δε νομιζω να εχει σημασια αν θα ειναι πρωτο ή δευτερο ... Οπως και να χει θα τον φωναζεται οπως θελετε εσεις! Το Αγγελος και σε μενα αρεσει ... Αν ποτε φτασω στο 3ο - 4ο αγορι θα το βαλω! χαχα! Αλλα δε νομιζω οτι με παιρνει :) Δεν αξιζει να στεναχωριεστε για ονοματα ... υγεια πανω απο ολα!

7 ώρες πρίν, Sunshine84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγω θα το πω Μαρία γιατί το έχω τάξει στην Παναγία καθώς έχω περάσει κάποιες δυσκολίες στη ζωή μου (οπου όλες ξεπεράστηκαν επιτυχώς :))!

Παρόλο που τη μαμά μου τη λένε Δεσποινα και το μπαμπα μου Παναγιώτη, επέλεξα το Μαρία καθώς δεν ήθελα καμία παρεξήγηση, γκρινια και περιεργες σκεψεις απο πεθερικά και για μένα προέχει η εσωτερική ανάγκη που εχω να το πω με όνομα της Παναγίας.

Είναι κάτι που το συμφωνήσαμε με πολλή αγάπη με τον άντρα μου και το συμφωνήσαμε απο κοινού.

Πάντως είστε οι πρωτες που μαθαίνετε το όνομα! Δεν έχω πει τις σκέψεις σε κανέναν ακόμα πέραν του συζύγου μου :)

Μια χαρα το Μαρια :) Οταν διαβασα το Παναγιωτης που θα δωσουν η  Φανη σκεφτηκα και το Μαριος. Ολα τα ονοματα καλα ειναι ...αρκει να ειναι καλα οι ανθρωποι.

Οσο για τα πεθερικα σου αν θελουν να πουν κατι θα το πουν ... Ειναι στον ανθρωπο αυτο ... Οτι θα γιορταζει με τους γονεις σου μαζι ... Αλλα μην δινει σημασια σε τετοια ...

Με το καλο λοιπον να ερθουν ολα τα μπεμπακια μας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , mamSof είπε:

Καλημερα! 

Ακομη βρεχει στα μερη μας και ηλιο δεν βλεπω να θελει να φανει πουθενα ... και ο καιρος στο κινητο βροχες δειχνει και ο μπαμπας μου μου ειπε οτι απο Δευτερα θα ειναι ακομη χειροτερα! Αμαν πια!

Ωραια ειναι ολοκληρα τα ονοματα που λες αλλα δεν θα την φωναζω και Αικατερινη ... μου ακουγεται σαν το Αθανασιε ... αν και το Αθανασια μια χαρα ειναι ολοκληρο :) Θεμα συνηθειας του αυτιου πιστευω ... Το δικο μου ολοκληρο το φωναζουμε -3 συλλαβες- και του καλου μου ολοκληρο -4 συλλαβες!- αλλα του μικρου μας ειναι υποκοριστικο στις 2 συλλαβες ,,,αλλιως θα ηταν 5! Ασε το παιδι κατω απο τις ροδες !! χαχα! 

Ωραιο το Ελενη! Ωραια Ελενη! Με το καλο να ερθει!

Το Ολιβια δεν το ακους και καθε μερα ... μονο αυτη απο το "ειμαιμαμα" εχω ακουσει να λενε ετσι ...  

Εμενα παλι την μαμα μου ... Αλλα δεν ειναι της εποχης ... Ισως Καιτουλα χαιδευτικα :) Θα δουμε ... καλα να ειναι ... και καπως θα το φωναζουμε και αυτο! χαχα!

Το Αθηναγορας ειναι ξεχωριστο και αυτο ... Σιγουρα ο μπαμπας σου θα χαρει αν δεν το εχει ακουσει ... αλλα μηπως υπαρχει περιπτωση να το ακουσει απο αλλου; Αφου το ταξατε δωστε του και το ονομα του Αγιου ... δε νομιζω να εχει σημασια αν θα ειναι πρωτο ή δευτερο ... Οπως και να χει θα τον φωναζεται οπως θελετε εσεις! Το Αγγελος και σε μενα αρεσει ... Αν ποτε φτασω στο 3ο - 4ο αγορι θα το βαλω! χαχα! Αλλα δε νομιζω οτι με παιρνει :) Δεν αξιζει να στεναχωριεστε για ονοματα ... υγεια πανω απο ολα!

Μια χαρα το Μαρια :) Οταν διαβασα το Παναγιωτης που θα δωσουν η  Φανη σκεφτηκα και το Μαριος. Ολα τα ονοματα καλα ειναι ...αρκει να ειναι καλα οι ανθρωποι.

Οσο για τα πεθερικα σου αν θελουν να πουν κατι θα το πουν ... Ειναι στον ανθρωπο αυτο ... Οτι θα γιορταζει με τους γονεις σου μαζι ... Αλλα μην δινει σημασια σε τετοια ...

Με το καλο λοιπον να ερθουν ολα τα μπεμπακια μας!

Καλημέρα κορίτσια! @mamSof αχ αυτό το Αγγελος στο μυαλό μου έμεινε.... ο πατέρας μου μπορεί να το ακούσει από το γιο του.εχω ένα μικρότερο αδερφό που δεν παντρεύτηκε ακόμα...έτσι με παίρνει λες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Sunshine84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Εγω θα το πω Μαρία γιατί το έχω τάξει στην Παναγία καθώς έχω περάσει κάποιες δυσκολίες στη ζωή μου (οπου όλες ξεπεράστηκαν επιτυχώς :))!

Παρόλο που τη μαμά μου τη λένε Δεσποινα και το μπαμπα μου Παναγιώτη, επέλεξα το Μαρία καθώς δεν ήθελα καμία παρεξήγηση, γκρινια και περιεργες σκεψεις απο πεθερικά και για μένα προέχει η εσωτερική ανάγκη που εχω να το πω με όνομα της Παναγίας.

Είναι κάτι που το συμφωνήσαμε με πολλή αγάπη με τον άντρα μου και το συμφωνήσαμε απο κοινού.

Πάντως είστε οι πρωτες που μαθαίνετε το όνομα! Δεν έχω πει τις σκέψεις σε κανέναν ακόμα πέραν του συζύγου μου :)

Τη μαμα μου την λενε Μαρια! Οποτε θα μπορουσαμε να τηρησουμε το ταξιμο με το να πουμε το παιδι Μαριο...αλλα κι εγω δεν θελω παρεξηγησεις με τα πεθερικα, ήδη νομιζω δεν το εχουν παρει καλα που δεν θα βγει ο πεθερος κι ας κανουν τους χαλαρους..πχ οταν λεω στην πεθαρα οτι γυρισα απο τον γιατρο και βρηκε το μωρο καλα μου λεει εντελως αψυχολογητα "αυτο εχει σημασια και οχι το ονομα" ή αν ακουσει οτι καποιο παιδακι ειναι αρρωστο λεει παλι οτι σημασια εχει η υγεια και οχι το ονομα!!Προφανως το λεει για να το πιστεψει και η ιδια!χαχα!

Με το Μαριος παντα θα σκεφτονται οτι οι γονεις μου εβαλαν την ιδεα και δεν θελω να φερω και τον συζυγο σε δυσκολη θεση..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν γέννησα την κόρη μου ψάχναμε για άσχετα ονόματα.  Τελικά καταλήξαμε στο αθηνά της μαμάς μου αλλά δεν το ανακοινωσαμε μέχρι την βάπτιση.  Μετά την βάπτιση λοιπόν πάει η πεθερα μου στον άντρα μου και του λέει.  Δεν ηταν σωστό αυτό που έκανες.  Άκου ρε φιλε! Και στην φωτογραφιες πριν το όνομα είναι χαρούμενη και μετά στραβωμενη χαχαχα. Ξυδι

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εδωσα δυο,της πεθερας μου και Ιολη που τη φωναζουμε και το διαλεξαμε με τον αντρα μου.Τωρα τον γιο στον πεθερο μου παλι. Βλεπεις ο αντρας και οι γονεις μου εχουν ΟΛΟΙ το ιδιο ονομα!Οποτε τωρα περιμενουμε τον Νικολα! Το προτιμω απο Νικος,τι λετε;

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Diana. είπε:

Εγω κοριτσια εδωσα δυο,της πεθερας μου και Ιολη που τη φωναζουμε και το διαλεξαμε με τον αντρα μου.Τωρα τον γιο στον πεθερο μου παλι. Βλεπεις ο αντρας και οι γονεις μου εχουν ΟΛΟΙ το ιδιο ονομα!Οποτε τωρα περιμενουμε τον Νικολα! Το προτιμω απο Νικος,τι λετε;

Και εμένα μου αρέσει πολύ το Νικόλας. Μου άρεσε και ένας στο σχολειο.... Τι μου θύμισες....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Diana. είπε:

Εγω κοριτσια εδωσα δυο,της πεθερας μου και Ιολη που τη φωναζουμε και το διαλεξαμε με τον αντρα μου.Τωρα τον γιο στον πεθερο μου παλι. Βλεπεις ο αντρας και οι γονεις μου εχουν ΟΛΟΙ το ιδιο ονομα!Οποτε τωρα περιμενουμε τον Νικολα! Το προτιμω απο Νικος,τι λετε;

Ωραιο το Ιολη :) Και μια φιλη μου την μεγαλη της ετσι την ειπε. Γιωργος ειναι το κοινο ονομα ή Γιαννης; Το Νικολας εμενα μου αρεσει καλυτερα να πω την αληθεια.

1 hour ago, katsif είπε:

Παιδιά όταν γέννησα την κόρη μου ψάχναμε για άσχετα ονόματα.  Τελικά καταλήξαμε στο αθηνά της μαμάς μου αλλά δεν το ανακοινωσαμε μέχρι την βάπτιση.  Μετά την βάπτιση λοιπόν πάει η πεθερα μου στον άντρα μου και του λέει.  Δεν ηταν σωστό αυτό που έκανες.  Άκου ρε φιλε! Και στην φωτογραφιες πριν το όνομα είναι χαρούμενη και μετά στραβωμενη χαχαχα. Ξυδι

Δυστυχως η πεθερα σου δεν ειναι αρκετα ωριμη θα ελεγα εγω για να ασχολειται με κατι τετοια ... Δλδ θα ηθελε ο γιος της να βγαλει και το δικο της ονομα και του αντρα της; Θα μπορουσες να ηθελες κι εσυ να βγαλεις καποιον απο τους γονεις σου ή να βγακετε στην τελικη καποιο ασχετο ... Σωστο για μενα ειναι να αποφασιζουν οι γονεις του παιδιου παιρνοντας σαφως υποψιν ολες τις καταστασεις :) αχ ... αυτα τα ονοματα ... στην Ελλαδα δεν θα τελειωσει ποτε μου φαινεται ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...