Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Sofaki91 είπε:

Χαχα μια φορα μου έκλαιγε για 3 τεταρτα επειδη της καθάριζα τη μυτούλα αστα εκλαιγα μαζι της δεν ησύχαζε με τιποτα.. και εμενα έχει λίγη υγρασία το σπιτι.. της φοράω μακρυμανικο απο μεσα ολόσωμο απο πανω καλτσουλες υπνοσακο ποσα tog δεν ξερω.. και με αυτό που σκεπαζομαστε και εμείς.. συν λιγο ανοιχτο το καλοριφερ

 

 

Κοριτσι σόρυ που πεταγωμε τι θερμοκρασία έχετε μέσα μήπως είναι πολλά και με τον ύπνο σάκο; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Alex. Arap είπε:

Κοριτσι σόρυ που πεταγωμε τι θερμοκρασία έχετε μέσα μήπως είναι πολλά και με τον ύπνο σάκο; 

Κοντομανικο απο μεσα μπερδεύτηκα σορι..μακρυμανικο τη μερα.. δεν εχω μετρήσει αλλα λογω υγρασίας πρεπει να χει 17 18 χωρις τιποτα..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Sofaki91 είπε:

Κοντομανικο απο μεσα μπερδεύτηκα σορι..μακρυμανικο τη μερα.. δεν εχω μετρήσει αλλα λογω υγρασίας πρεπει να χει 17 18 χωρις τιποτα..

Εγώ στον ύπνο το βάζω στο 17 και την υπόλοιπη μέρα σταθερά στο 19... Μόνο πριν το μπάνιο το τσιμπάω στο 21. 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Είναι το πιο ήσυχο παιδάκι του κόσμου αλλά άμα νευριάσει βαστατε Τούρκοι τα άρματα! Αφού όταν τον ξεμπουκωνω με τον ορό νευριάζει τόσο πολύ που κλαίει για κανένα μισάωρο μετά! Ζορικο το ζουζούνι!

Ανάλογα τη θερμοκρασία που έχεις στο σπίτι... Εμένα γενικά η γιατρός μου έχει πει ένα σκέπασμα παραπάνω από ότι εχουμε εμείς. Μήπως έχεις υγρασία στο σπίτι; Γιατί εμένα έσταζαν οι τοίχοι και προχθές πήρα αφυγραντήρα... Και αν έχετε το θεό σας ρε κορίτσια έχω βγάλει σε 2 μέρες 24 λίτρα νερό!!!

Ισα ίσα που δεν έχω υγρασία καθόλου. Αφού βάζω κατσαρόλες με βραστό νερό για να δημιουργήσω λίγη μήπως ξεκολλήσουν τα φλεματακια από το λαιμό της. Μάλλον έχω πολύ ζέστη, άρχισα να χαμηλώνω τη θέρμανση. 

 

2 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Χαχα μια φορα μου έκλαιγε για 3 τεταρτα επειδη της καθάριζα τη μυτούλα αστα εκλαιγα μαζι της δεν ησύχαζε με τιποτα.. και εμενα έχει λίγη υγρασία το σπιτι.. της φοράω μακρυμανικο απο μεσα ολόσωμο απο πανω καλτσουλες υπνοσακο ποσα tog δεν ξερω.. και με αυτό που σκεπαζομαστε και εμείς.. συν λιγο ανοιχτο το καλοριφερ

 

 

Ααα, όλα αυτά;  Εγώ φοβόμουν μη τη σκάσω. Θα το δοκιμάσω κ αυτό.... 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα να χαίρεστε τα μπουμπουκια σας!

Μια ερώτηση για όσες έχουν καταθέσει τα χαρτιά τους για το 6μηνο του οαεδ είτε τώρα είτε παλιότερα πόσο καιρο έκανε να μπει η πρώτη πληρωμή? Γιατί εγώ σήμερα πήγα, αφού εξαντλησα και την νόμιμη άδεια πριν λήξει το ημερολογιακό έτος και μου είπε η υπάλληλος σε 1,5 μήνα να περιμένω! Κάπου 20 Γενάρη! Και φρίκαρα μου φάνηκε υπερβολικά πολύ το διάστημα. Όσο για δώρο Χριστουγέννων ενώ πληρω τις προϋποθέσεις να το πάρω μου είπε θα μπει ένα μέρος του. Εντωμεταξύ έκανα πριν 1 μήνα τα χαρτιά μου για το συμπληρωματικο επιδομα μητρότητας και με πλήρωσαν κάπου 600 ευρώ μέσα σε 14 μέρες, ήταν η διαφορά που προέκυπτε μεταξύ του μισθού και των επιδοματων τοκετού και λοχειας. 

Κάθε πληροφορία χρήσιμη!! 


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνετε κοριτσια;εμεις την αλλη εβδομαδα παμε για το δεύτερο εμβολιο.βλεπω εχετε μπει σ ενα πρόγραμμα..εγω προσπαθω να τον.κοιμισω απο τις 9  αλλα μολις τον αφησω ανοιγει τα.ματια...έχουμε θεματακια με τον υπνο..11.30 η ωρα ξεκιναει ο βραδινος υπνος..αλλορε θα ξυπνησει συο.5 ωρο κι αλλες φορες στο 4 ωρο!οποια παει για το.δευτερο εμβολιο να μας πει εμπειρία..το αλμα αναπτυξης της 12ης εβδομαδας το περασε καμια;


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Τι κάνετε κοριτσια;εμεις την αλλη εβδομαδα παμε για το δεύτερο εμβολιο.βλεπω εχετε μπει σ ενα πρόγραμμα..εγω προσπαθω να τον.κοιμισω απο τις 9  αλλα μολις τον αφησω ανοιγει τα.ματια...έχουμε θεματακια με τον υπνο..11.30 η ωρα ξεκιναει ο βραδινος υπνος..αλλορε θα ξυπνησει συο.5 ωρο κι αλλες φορες στο 4 ωρο!οποια παει για το.δευτερο εμβολιο να μας πει εμπειρία..το αλμα αναπτυξης της 12ης εβδομαδας το περασε καμια;

Το περνάμε. Έχει ανοίξει η όρεξη της κι έχει χαλάσει ο ύπνος της. Δηλαδή νύχτα κοιμάται περίπου 9, 9,30 και ξυπνάει περίπου 2,4,6,για να φάει!!!! Σχεδόν ανά δίωρο ενώ τη μέρα τρώει ανά 4ωρο. Την ξεγελάω δίνοντας της 90 μλ στα δίωρα ξυπνηματα κ μετά κοιμάται καπάκι ευτυχώς. 


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια σε μια βδομάδα κλείνουμε τους 3 μήνες γελάει συνέχεια βγάζει κραυγές ξεκίνησαν τα σάλια... Και κοιμάται το πολύ 6 ώρες για βράδυ. Η παλινδρόμηση μας ταλαιπωρει ακόμα κ οι κολικοί μειώνονται... Την μέρα ανά πόση ώρα τρώνε τα δικά σας αγγελούδια;;;


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , ναντια δε είπε:

Καλημέρα κορίτσια σε μια βδομάδα κλείνουμε τους 3 μήνες γελάει συνέχεια βγάζει κραυγές ξεκίνησαν τα σάλια... Και κοιμάται το πολύ 6 ώρες για βράδυ. Η παλινδρόμηση μας ταλαιπωρει ακόμα κ οι κολικοί μειώνονται... Την μέρα ανά πόση ώρα τρώνε τα δικά σας αγγελούδια;;;

Οταν είναι να κοιμηθεί κοιμάται κάνα 4ωρο κ το βράδυ κάνα 5ωρο σερι..την ημερα ανα 1-2 ώρες τρώει ο δικός μου..εμένα τα σάλια τα έχει ξεκινήσει 2 βδομάδες τώρα περιπου..άντε επιτέλους να ξεμπερδευετε με αυτούς τους κολικους πια!!


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Evangeliaaa είπε:

Οταν είναι να κοιμηθεί κοιμάται κάνα 4ωρο κ το βράδυ κάνα 5ωρο σερι..την ημερα ανα 1-2 ώρες τρώει ο δικός μου..εμένα τα σάλια τα έχει ξεκινήσει 2 βδομάδες τώρα περιπου..άντε επιτέλους να ξεμπερδευετε με αυτούς τους κολικους πια!!

Θηλάζεις και σου τρώει τοσο συχνά;


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, Marmat είπε:

Κορίτσια καλησπέρα να χαίρεστε τα μπουμπουκια σας!

Μια ερώτηση για όσες έχουν καταθέσει τα χαρτιά τους για το 6μηνο του οαεδ είτε τώρα είτε παλιότερα πόσο καιρο έκανε να μπει η πρώτη πληρωμή? Γιατί εγώ σήμερα πήγα, αφού εξαντλησα και την νόμιμη άδεια πριν λήξει το ημερολογιακό έτος και μου είπε η υπάλληλος σε 1,5 μήνα να περιμένω! Κάπου 20 Γενάρη! Και φρίκαρα μου φάνηκε υπερβολικά πολύ το διάστημα. Όσο για δώρο Χριστουγέννων ενώ πληρω τις προϋποθέσεις να το πάρω μου είπε θα μπει ένα μέρος του. Εντωμεταξύ έκανα πριν 1 μήνα τα χαρτιά μου για το συμπληρωματικο επιδομα μητρότητας και με πλήρωσαν κάπου 600 ευρώ μέσα σε 14 μέρες, ήταν η διαφορά που προέκυπτε μεταξύ του μισθού και των επιδοματων τοκετού και λοχειας. 

Κάθε πληροφορία χρήσιμη!! 

Καλησπέρα κοριτσακι μου, εγώ αύριο θα πάω να τα κάνω αλλά στον πρωτο μου γιο που τα είχα κάνει η πρώτη δόση μπήκε μετά από ένα μήνα περίπου... Εμένα η συμπληρωματική βγήκε 750€... Όσο για το δώρο παίρνουμε ένα ποσοστό από το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα από τον εργοδότη... Από τον ΟΑΕΔ ίσως βγαίνει ένα πολύ μικρό ποσοστό αλλά αύριο θα ξέρω σίγουρα!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Καλησπέρα κοριτσακι μου, εγώ αύριο θα πάω να τα κάνω αλλά στον πρωτο μου γιο που τα είχα κάνει η πρώτη δόση μπήκε μετά από ένα μήνα περίπου... Εμένα η συμπληρωματική βγήκε 750€... Όσο για το δώρο παίρνουμε ένα ποσοστό από το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα από τον εργοδότη... Από τον ΟΑΕΔ ίσως βγαίνει ένα πολύ μικρό ποσοστό αλλά αύριο θα ξέρω σίγουρα!

Ωραία μιας και είμαστε περίπου ίδιες μέρες ρώτα κι αύριο για το πότε μπαίνουν οι πληρωμές κι αν θα μπει ένα μέρος του δώρου κλπ γιατί εγώ είχα το μωρό μαζί και εκλαιγε και δεν τα ρώτησα,ειχα σαστισει! 

Άλλη ερώτηση. Η μικρή μου θα γίνει 3 μηνών 12 του μήνα. Στηρίζει πολύ καλά το κεφάλι από τον πρώτο μήνα. Πλέον στηρίζεται και με τους αγκώνες όταν τη βάζω μπρούμυτα. Δίνει έντονη ώθηση εδώ και λίγες μέρες να σηκωθεί από το ριλαξ καθιστή. Κάνει φωνούλες, προσπαθει να μιμηθεί τη δική μας ομιλία! Αυτό που δεν κάνει είναι να γελάσει με ήχο δυνατά και ακόμη δεν πιάνει και με τα δύο χερακια της μια κουδουνίστρα ή κρεμαστά παιχνίδια. Θα έπρεπε? :confused:

7 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Καλημέρα κορίτσια σε μια βδομάδα κλείνουμε τους 3 μήνες γελάει συνέχεια βγάζει κραυγές ξεκίνησαν τα σάλια... Και κοιμάται το πολύ 6 ώρες για βράδυ. Η παλινδρόμηση μας ταλαιπωρει ακόμα κ οι κολικοί μειώνονται... Την μέρα ανά πόση ώρα τρώνε τα δικά σας αγγελούδια;;;

Τη μέρα κάθε 3 με 4 ώρες. Τη νύχτα εδώ και 4-5 μέρες ανά 2, με 2,5 ώρες ξυπνάει! Της δίνω από 90 τη νύχτα γιατί θα μου γίνει σαν μικρή μπετονιέρα! Τη μέρα συνήθως από 120 εκτός πριν τον ύπνο που τρώει 150. Πήρε 300 σε μια βδομάδα το κορίτσι μου 5450 και πήγε! 


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Marmat είπε:

Ωραία μιας και είμαστε περίπου ίδιες μέρες ρώτα κι αύριο για το πότε μπαίνουν οι πληρωμές κι αν θα μπει ένα μέρος του δώρου κλπ γιατί εγώ είχα το μωρό μαζί και εκλαιγε και δεν τα ρώτησα,ειχα σαστισει! 

Άλλη ερώτηση. Η μικρή μου θα γίνει 3 μηνών 12 του μήνα. Στηρίζει πολύ καλά το κεφάλι από τον πρώτο μήνα. Πλέον στηρίζεται και με τους αγκώνες όταν τη βάζω μπρούμυτα. Δίνει έντονη ώθηση εδώ και λίγες μέρες να σηκωθεί από το ριλαξ καθιστή. Κάνει φωνούλες, προσπαθει να μιμηθεί τη δική μας ομιλία! Αυτό που δεν κάνει είναι να γελάσει με ήχο δυνατά και ακόμη δεν πιάνει και με τα δύο χερακια της μια κουδουνίστρα ή κρεμαστά παιχνίδια. Θα έπρεπε? :confused:

Γεια σου κοριτσάκι μου.... κ μένα δεν πιάνει ακόμα. Μόνο καταλάθος πιάνει μια χειρολαβή από ένα παιχνιδάκι και τα δάχτυλα μας. Αλλά για να παίξει μόνη της με κάτι ούτε καν. Προσπαθώ να της βάλω στα χέρια διαφορά πραγματακια αλλά τίποτα. Θα σου κάνει κ ήχο...ίσως να στο παίζει σοβαρή! 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοηθήστεεεεε αφότου γέννησα στις 35 μέρες σταμάτησαν τα λοχεία... Μετά από μια βδομάδα μου ήρθε κάτι σαν περίοδος κ λέω κάτι σαν γρ ήταν  πολύ απαλά Κοκκινοράχη όχι έντονο κράτησε 4 μέρες είχα κ ενοχλήσεις σαν περιόδου εκείνες τις μέρες.. μετά από λίγες μέρες ήρθα σε επαφή. Κ ενώ με βάση εκείνη την περίοδο των 4 ημερών περίμενα ξανά 1η Δεκέμβρη... Με επιφύλαξη γρ ξέρω ότι ο κύκλος αλλάζει αυτές τις μέρες έχω κάτι πινάκια κ πριν λίγο πήγα τουαλέτα.. καισκουπηστηκα κ είδα αχνό ροζ με βλενα όπως είχα δει τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος.πηρα τον γυναικολόγο Μ κ μου είπε ότι αν δεν είναι εγκυμοσύνη γρ Μ λέει ποιανεις κατευθείαν μετά την γέννα τότε μου λέει προσπαθεί να κατέβει...το λέω στον άντρα Μ κ Μ λέει δεν νομίζω να είσαι αν κ ελεύθερα κάναμε όπως τόσα χρόνια αλλά με προσοχή.... Τι λέτε έχω καταναλωθεί ....ο άντρας Μ πάλι λέει λες να του κάνουμε αδερφάκι;;;;


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...