Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! τι κάνετε ,  πως είστε; εγώ τα είδα όλα από Παρασκευή..πήγα να βάλω τον μικρό να κοιμηθεί κ έμεινα από μέση.. τσιριζα από πόνο. ευτυχώς ήμουν  πάνω από το λίκνο κ άφησα το μωρό.. ήρθε αρον αρον ο άντρας από δουλειά.. να μην επιτρέπεται τπτ από φάρμακο λόγω θηλασμού.. ούτε να σηκωθώ..απελπισία σκέτη.. ευτυχώς χτες βρήκα βελονιστη χτες κ είδα διάφορα.. τουλάχιστον μπορώ να γυρίσω πλευρό.. 

δοκίμασα να βγάλω με θηλαστρο,  με το ζόρι 50 ml. πως καταφέρνετε ρε κορίτσια κ αντλειτε ποσότητες; εννοείται ότι δε δέχτηκε κανένα μπιμπερό..τσιριζε κ αναγουλιαζε..

αναφορικά με τις στέρεες,  μας είπε η γιατρός κλεισμένος ο 6ος μήνας με ζωμό κρέατος για αρχή κ 3μερη ένταξη λαχανικών.  θα μου δώσει λέει να διαβάσω υλικό στο εμβόλιο του επόμενου μήνα για να είμαι έτοιμη τέλη Απριλίου!

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 20 λεπτά , bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! τι κάνετε ,  πως είστε; εγώ τα είδα όλα από Παρασκευή..πήγα να βάλω τον μικρό να κοιμηθεί κ έμεινα από μέση.. τσιριζα από πόνο. ευτυχώς ήμουν  πάνω από το λίκνο κ άφησα το μωρό.. ήρθε αρον αρον ο άντρας από δουλειά.. να μην επιτρέπεται τπτ από φάρμακο λόγω θηλασμού.. ούτε να σηκωθώ..απελπισία σκέτη.. ευτυχώς χτες βρήκα βελονιστη χτες κ είδα διάφορα.. τουλάχιστον μπορώ να γυρίσω πλευρό.. 

δοκίμασα να βγάλω με θηλαστρο,  με το ζόρι 50 ml. πως καταφέρνετε ρε κορίτσια κ αντλειτε ποσότητες; εννοείται ότι δε δέχτηκε κανένα μπιμπερό..τσιριζε κ αναγουλιαζε..

αναφορικά με τις στέρεες,  μας είπε η γιατρός κλεισμένος ο 6ος μήνας με ζωμό κρέατος για αρχή κ 3μερη ένταξη λαχανικών.  θα μου δώσει λέει να διαβάσω υλικό στο εμβόλιο του επόμενου μήνα για να είμαι έτοιμη τέλη Απριλίου!

Καλημέρα!!! Είσαι σίγουρη πως δεν επιτρέπεται κάποιο φαρμακο?? Το εψαξες στο e lactancia??? Γιατί είναι κριμα να υποφερεις αδικα βρε!!! Απο οαο εχω διαβασει ελάχιστα απαγορεύονται και κατα κυριο λογο ειναι χημειοθεραπειες τα απαγορευμενα... 

Εμεις σ 5μιση θα ξεκινήσουμε, κυρίως επειδή εχω κουραστει με το θηλασμο και τα συχνά γαλατα και θελω να της μειωσω γευματα... Αλλιως και εμεις κλεισμενους 6! Θα ξεκινήσουμε με φρούτα, λαχανικα και στο τέλος κρεατακι για να ειμαστε έτοιμες το Πασχα!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Είσαι σίγουρη πως δεν επιτρέπεται κάποιο φαρμακο?? Το εψαξες στο e lactancia??? Γιατί είναι κριμα να υποφερεις αδικα βρε!!! Απο οαο εχω διαβασει ελάχιστα απαγορεύονται και κατα κυριο λογο ειναι χημειοθεραπειες τα απαγορευμενα... 

Εμεις σ 5μιση θα ξεκινήσουμε, κυρίως επειδή εχω κουραστει με το θηλασμο και τα συχνά γαλατα και θελω να της μειωσω γευματα... Αλλιως και εμεις κλεισμενους 6! Θα ξεκινήσουμε με φρούτα, λαχανικα και στο τέλος κρεατακι για να ειμαστε έτοιμες το Πασχα!!! :)

Καλημερα ανεμώνη, μαμα Σεπτεμβρίου εδώ .. διάβασα που ξαναεγραψες πως θέλεις να μειωσεις γεύματα..γνωρίζεις φαντάζομαι πως η κύρια τροφη ειναι το γάλα ως το ετος κ η στέρεες λειτουργούν συμπληρωματικά?αν ναι τοτε πως σκεφτεσαι να το κανεις?


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sofaki91 είπε:

Καλημερα ανεμώνη, μαμα Σεπτεμβρίου εδώ .. διάβασα που ξαναεγραψες πως θέλεις να μειωσεις γεύματα..γνωρίζεις φαντάζομαι πως η κύρια τροφη ειναι το γάλα ως το ετος κ η στέρεες λειτουργούν συμπληρωματικά?αν ναι τοτε πως σκεφτεσαι να το κανεις?

Ναι φυσικά και το γνωρίζω... Αλλα εισαγωντας στερεες, μειωνεις γευματα... Δε γινεται και να τρωει στερεα και να πινει γαλα... Ολα τα μωρα που ξέρω  σταδιακα μετα τις στερεες μειωσαν το γαλα σε 2 γευματα τη μερα... Αυτο θελω να κανω! Ξέρω πως δε γινεται αμεσως, αλλα σταδιακα ενα ενα τα γευματα μειώνονται!!! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ναι φυσικά και το γνωρίζω... Αλλα εισαγωντας στερεες, μειωνεις γευματα... Δε γινεται και να τρωει στερεα και να πινει γαλα... Ολα τα μωρα που ξέρω  σταδιακα μετα τις στερεες μειωσαν το γαλα σε 2 γευματα τη μερα... Αυτο θελω να κανω! Ξέρω πως δε γινεται αμεσως, αλλα σταδιακα ενα ενα τα γευματα μειώνονται!!! 

Εγώ που έχω εισάγει στερεές κάνω 2 θηλασμους, 2 ξένο γάλα και τα υπολοιπα φρούτα και φαγητό!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια η βασική τροφή ειναι το γαλα ως το ετος δεν μειώνουμε τιποτα εισάγουμε στέρεες αλλα δεν μειώνουμε γαλα .οι στέρεες  δεν αντικαθιστούν γεύματα είτε μητρικό ειτε φορμουλα


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Κορίτσια η βασική τροφή ειναι το γαλα ως το ετος δεν μειώνουμε τιποτα εισάγουμε στέρεες αλλα δεν μειώνουμε γαλα .οι στέρεες  δεν αντικαθιστούν γεύματα είτε μητρικό ειτε φορμουλα

Εμένα η παιδίατρος μου είπε οτι αν τρώει κανονική ποσότητα και έχει χορτάσει δεν χρειάζεται γάλα μετα! Μιλάω παντα για μεσημεριανό και ενδιάμεσα όχι πρωινό βραδινό


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Εμένα η παιδίατρος μου είπε οτι αν τρώει κανονική ποσότητα και έχει χορτάσει δεν χρειάζεται γάλα μετα! Μιλάω παντα για μεσημεριανό και ενδιάμεσα όχι πρωινό βραδινό

Κοιτα βαση που δεν ισχύει..βασική τροφη το γαλα


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Είσαι σίγουρη πως δεν επιτρέπεται κάποιο φαρμακο?? Το εψαξες στο e lactancia??? Γιατί είναι κριμα να υποφερεις αδικα βρε!!! Απο οαο εχω διαβασει ελάχιστα απαγορεύονται και κατα κυριο λογο ειναι χημειοθεραπειες τα απαγορευμενα... 

Εμεις σ 5μιση θα ξεκινήσουμε, κυρίως επειδή εχω κουραστει με το θηλασμο και τα συχνά γαλατα και θελω να της μειωσω γευματα... Αλλιως και εμεις κλεισμενους 6! Θα ξεκινήσουμε με φρούτα, λαχανικα και στο τέλος κρεατακι για να ειμαστε έτοιμες το Πασχα!!! :)

μπήκα στο e lactancia και το έψαξα..μόνο ιβουπροφενη ειχε very low risk . πήρα κ παιδίατρο μήπως είχε να μου προτείνει κάτι αλλά δυστυχώς δεν έχει.. πρέπει να ξεκινήσω γυμναστική μόλις συνέλθω.. Ο βελονιστης μου είπε ότι είναι πολύ καταπονεμενη η μέση ήδη από την ακινησία της εγκυμοσύνης..αλλά που να βρω χρόνο για πιλατες κ γιόγκα; ;;

όσο γάλα και να μειώσεις..πάλι θα πίνει πολυυυ! κ μη νομίζεις ότι θα σου τρώει εύκολα τις στέρεες!! μέχρι να τα συνηθίσει, θα τα αναγουλιαζει κ θα τα φτύνει όλα! πρέπει να προμηθευτούμε ποδιές που φτάνουν ως το πάτωμα χαχαχα


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Κορίτσια η βασική τροφή ειναι το γαλα ως το ετος δεν μειώνουμε τιποτα εισάγουμε στέρεες αλλα δεν μειώνουμε γαλα .οι στέρεες  δεν αντικαθιστούν γεύματα είτε μητρικό ειτε φορμουλα

 

6 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Εμένα η παιδίατρος μου είπε οτι αν τρώει κανονική ποσότητα και έχει χορτάσει δεν χρειάζεται γάλα μετα! Μιλάω παντα για μεσημεριανό και ενδιάμεσα όχι πρωινό βραδινό

 

πρίν από 33 λεπτά , bella32 είπε:

μπήκα στο e lactancia και το έψαξα..μόνο ιβουπροφενη ειχε very low risk . πήρα κ παιδίατρο μήπως είχε να μου προτείνει κάτι αλλά δυστυχώς δεν έχει.. πρέπει να ξεκινήσω γυμναστική μόλις συνέλθω.. Ο βελονιστης μου είπε ότι είναι πολύ καταπονεμενη η μέση ήδη από την ακινησία της εγκυμοσύνης..αλλά που να βρω χρόνο για πιλατες κ γιόγκα; ;;

όσο γάλα και να μειώσεις..πάλι θα πίνει πολυυυ! κ μη νομίζεις ότι θα σου τρώει εύκολα τις στέρεες!! μέχρι να τα συνηθίσει, θα τα αναγουλιαζει κ θα τα φτύνει όλα! πρέπει να προμηθευτούμε ποδιές που φτάνουν ως το πάτωμα χαχαχα

Εγω παντως οσες γνωστες και φιλες εχω με μεγαλύτερα παιδια, οσο τα παιδιά εμπαιναν σ στερεες και ετρωγαν περισσοτερο καθε φορα, εφτασαν να μειωσουν το γαλα σε πρωι και βράδυ!! Και μ ακούγεται και λογικο... Αν χορταινει το στομαχι τς με φαγητό, πως θα πιουνε και γαλα?? 

  • Μου αρέσει 5

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

 

 

Εγω παντως οσες γνωστες και φιλες εχω με μεγαλύτερα παιδια, οσο τα παιδιά εμπαιναν σ στερεες και ετρωγαν περισσοτερο καθε φορα, εφτασαν να μειωσουν το γαλα σε πρωι και βράδυ!! Και μ ακούγεται και λογικο... Αν χορταινει το στομαχι τς με φαγητό, πως θα πιουνε και γαλα?? 

Καλησπερα κοριτσια!!!

Τι κανετε; Λοιπον διαβασα με ενδιαφερον οσα ειπατε για το γαλα. Δεν ξερω πως μπορει να ειναι η βασικη τροφη και παραλληλα να τρωει και ολα τα υπολοιπα. Αν τον θηλασεις πρωτα δε θα φαει τις στερεες μετα κι αν φαει πρωτα (ολο) και μετα θηλασει το πιθανοτερο ειναι να βγαλει ρουκετες...

Πρακτικα στον μεγαλο μου πρωι βραδυ θηλασμος καταληξαμε στο εξαμηνο (ειχαμε ξεκινησει πιο πριν στερεες).. 

Στο χρονο πανω ειχαμε σταματησει τα τελειως κρεμα.

Οποια εχει καμια ιδεα πως να τα συνδυασουμε αλλιως καλοδεχουμενη...

Καλη αυριανη να χουμε κοριτσια!

On 5/3/2019 at 11:23 ΠΜ, Ασία είπε:

μετά το εξάμηνο πότε περίπου θα φτάσουμε στο σημείο να θηλάζει μόνο δύο φορές τη μέρα? λογικά είναι ανάλογα το παιδί. Γιατί έχω διαβάσει πως μερικά παιδιά τρώνε το φαγητό τους, πχ την χορτόσουπα και μετά θέλουν να πιουν κ γάλα. 

κι εγώ έκοψα τα μαλλιά μου κοντό καρέ γι αυτόν ακριβώς το λόγο.

Καλά είμαστε σοβαροί?να υποθέσω πως η φίλη σου δεν έχει παιδιά ε? κι εγώ στην θέση σου θα νευριαζα πολύ. Δεν είσαι καθόλου υπερβολική φυσικά!!! η πεθερά μου ήθελε να έρθει επίσκεψη στο σπίτι ενώ ήταν κρυωμένη. έλεος. μας έκρυψε ότι ήταν μπουκωμένη για να έρθει. φυσικά όταν το κατάλαβα της είπα πως δεν θα έρθει και από τότε δεν την έχουμε δει καθόλου, πάνε αρκετές μέρες. καλύτερα, ησύχασε το κεφάλι μου.

πολύ καλά είναι τα κιλά σας και η άνοδος αυτή μέσα σε δέκα μέρες, μπράβο!! Μήπως έχεις μεγάλη ροή κ μέσα σε πέντε λεπτά προλαβαίνει κ τρώει αρκετά κ του φτάνει? εμένα δεν μου ακούγεται πρόβλημα εφόσον πάτε μια χαρά με τα κιλά κ δεν κλαίει από πείνα.

κι εγώ κάπου εκεί σκέφτομαι για βάφτιση, ή το προηγούμενο σκ από εσάς. θα είναι σχεδόν 11 μηνών τα μωράκια μας. νομίζω πως είναι αρκετά μεγάλα για βάφτιση, λένε πως όσο πιο μικρό τόσο το καλύτερο. δηλ 6-8 μηνών είναι καλύτερα, αλλά 6 μηνών θα είναι τον Απρίλη. καλύτερα να καλοκαιριάσει πιστεύω κι ας είναι λίγο μεγάλα.

Ασια μ δε σου απαντησα ποτε.. Συγγνωμη! Ναι οπως τα λες, αναλογα το παιδι. Ε συνηθως κανα δυο μηνες παιρνει η προσαρμογη...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

 

 

Εγω παντως οσες γνωστες και φιλες εχω με μεγαλύτερα παιδια, οσο τα παιδιά εμπαιναν σ στερεες και ετρωγαν περισσοτερο καθε φορα, εφτασαν να μειωσουν το γαλα σε πρωι και βράδυ!! Και μ ακούγεται και λογικο... Αν χορταινει το στομαχι τς με φαγητό, πως θα πιουνε και γαλα?? 

Όντως κορίτσι μου έτσι είναι.. Μόλις ξεκινήσει να τρώει φρουτοκρεμα, σουπιτσες το μεσημέρι, και κρέμα το απόγευμα θα πίνει γάλα πρωί βράδυ μόνο. Εμένα φαντάσου έπινε 240ml και σήμερα έφαγε 1 αχλάδι και μισή μπανάνα και ήπιε 140ml σε τρεις μέρες δε θα πίνει καθόλου γτ μετά θα του δίνω νεράκι.Τουλαχιστον αυτά μας είπε ο παιδίατρος,πάντως και εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω αυτό γίνεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , stella92 είπε:

Όντως κορίτσι μου έτσι είναι.. Μόλις ξεκινήσει να τρώει φρουτοκρεμα, σουπιτσες το μεσημέρι, και κρέμα το απόγευμα θα πίνει γάλα πρωί βράδυ μόνο. Εμένα φαντάσου έπινε 240ml και σήμερα έφαγε 1 αχλάδι και μισή μπανάνα και ήπιε 140ml σε τρεις μέρες δε θα πίνει καθόλου γτ μετά θα του δίνω νεράκι.Τουλαχιστον αυτά μας είπε ο παιδίατρος,πάντως και εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω αυτό γίνεται.

Κοριτσια δεν ειναι ετσι,βαση υπουργείου υγειας και παγκοσμίου οργανισμού Υγείας..οι οδηγιες λενε βασικη τροφη το γαλα συμπληρωματικες οι στέρεες εννοειτε οποια θελει ακολουθει..εγω θηλαζω παντα πριν και μετα κ ακολουθώ τη μέθοδο blw..αλλωστε για να φτασει ενα μωρο που θα τρώει αλεσμενα σε κανονικά γευματα πχ 3 στερεων θα πρεπει να χει πάει 8 μηνων αρσ πως θα κοψετε απο τωρα το γαλα?

Επειδη δε τα λεω απο το μυαλο μου καλο ειναι να ενημερωθειτε απο τις οδηγίες απλα επειδη ειναι φορουμ κ λεμε τις εμπειριες μας κ γίνετε ανταλλαγη αποψεων γιαυτο μπηκα σφήνα..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Κοριτσια δεν ειναι ετσι,βαση υπουργείου υγειας και παγκοσμίου οργανισμού Υγείας..οι οδηγιες λενε βασικη τροφη το γαλα συμπληρωματικες οι στέρεες εννοειτε οποια θελει ακολουθει..εγω θηλαζω παντα πριν και μετα κ ακολουθώ τη μέθοδο blw..αλλωστε για να φτασει ενα μωρο που θα τρώει αλεσμενα σε κανονικά γευματα πχ 3 στερεων θα πρεπει να χει πάει 8 μηνων αρσ πως θα κοψετε απο τωρα το γαλα?

Επειδη δε τα λεω απο το μυαλο μου καλο ειναι να ενημερωθειτε απο τις οδηγίες απλα επειδη ειναι φορουμ κ λεμε τις εμπειριες μας κ γίνετε ανταλλαγη αποψεων γιαυτο μπηκα σφήνα..

Αφου ακολουθείς blw ειναι λογικο... Δεν τρώει όπως τρωνε με αλεσμενα!!!! Μαθαινει σιγα σιγα!!!! 

Μπράβο σου πάντως!!! Το σκεφτηκα και εγω στην αρχη, αλλα δεν εχω την υπομονή να ακολουθησω τη συγκεκριμένη μέθοδο! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Αφου ακολουθείς blw ειναι λογικο... Δεν τρώει όπως τρωνε με αλεσμενα!!!! Μαθαινει σιγα σιγα!!!! 

Μπράβο σου πάντως!!! Το σκεφτηκα και εγω στην αρχη, αλλα δεν εχω την υπομονή να ακολουθησω τη συγκεκριμένη μέθοδο! 

Ναι αλλα ειναι το ιδιο εγω με καλη προθεση το λεω δες το κ στις οδηγιεα παντως πως το γαλα είναι βασική τροφη..

Ενταξει 15 λεπτα μου καθεται τωρα στην αρχη που δεν ειναι εξοικειωμένη αλλα τρώει..ξεκινησαμε με μπρόκολο προχθές κ σημερα μια πανα γεματη χαχα..πάντως οταν τρως θα τρωει κ το μωρο δοκίμασε το αρκεί νσ μην εχεις τον φοβο


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...