Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

Just now, Anneliz είπε:

Εγώ χάρηκα επειδή αντλώ. Και έχω κουραστεί απίστευτα, αλλά βέβαια βγάζω ότι ώρες θέλω και μπορώ, αλλα πλέον βγάζω κάθε 4-5 ώρες και από τα δύο στήθη. Ναι έχεις δίκιο άμα βγάζω μόνο 2 φορές θα οδηγηθω σε αποθηλασμο. Η αλήθεια είναι πως έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λες. Ποτε δεν πίστευα πως μόνο με άντληση θα έφτανα μέχρι εδώ, και αυτό μου δίνει δύναμη να προχωρήσω, αλλά από την άλλη νομίζω θα παίξουν τα νευρα μου.  Οπότε μάλλον θα σταματήσω..

Κοριτσι μου ναι ειχα ξεχασει οτι αντλεις!! Και μπραβο σου που ειχες το πεισμα κ την υπομονη να κανεις αντλησεις τοσο καιρο. Δεν υπαρχει πιο κουραστικο πραγμα!! Οποτε ναι, οταν μπειτε στις στερεες θα αντικαθιστας σιγα σιγα το γαλα με γευμα. Κ θα μενει μονο πρωι- βραδυ και αν μετα δεν θες ουτε αυτο, απλα θα δωσεις ξενο πρωι -βραδυ. Ο αποθηλασμος δηλαδη θα γινει σταδιακα για να προσαρμοστει κ το στηθος μην εχεις θεματα!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου ναι ειχα ξεχασει οτι αντλεις!! Και μπραβο σου που ειχες το πεισμα κ την υπομονη να κανεις αντλησεις τοσο καιρο. Δεν υπαρχει πιο κουραστικο πραγμα!! Οποτε ναι, οταν μπειτε στις στερεες θα αντικαθιστας σιγα σιγα το γαλα με γευμα. Κ θα μενει μονο πρωι- βραδυ και αν μετα δεν θες ουτε αυτο, απλα θα δωσεις ξενο πρωι -βραδυ. Ο αποθηλασμος δηλαδη θα γινει σταδιακα για να προσαρμοστει κ το στηθος μην εχεις θεματα!

Ναι δεν ξέρω καθολου περί αποθηλασμου. Τώρα ρωτάμε τον γυναικολογο ή τον παιδίατρο όταν φτάσει η ωρα;;; :roll: είμαι λίγο άσχετη.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Ναι δεν ξέρω καθολου περί αποθηλασμου. Τώρα ρωτάμε τον γυναικολογο ή τον παιδίατρο όταν φτάσει η ωρα;;; :roll: είμαι λίγο άσχετη.. 

Ρωτα κοριτσι μου, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα ξερουν. Συνηθως αν δεν ειναι κ συμβουλοι θηλασμου, δεν γνωριζουν πολλα.

Μπορεις να απευθυνθεις σε καποια μαια, ή σε συμβουλο θηλασμου απο το τηλεφωνο να σε καθοδηγησουν. Και απο τωρα μπορεις σιγα σιγα να ξεκινησεις τον αποθηλασμο αν εχεις κουραστει. Απο οσα ξερω αντικαθιστας σταδιακα γευματα με ξενο. Πχ αν εδινες 6 γευματα την ημερα αντλημενο γαλα, θα δινεις 5 αντλημενο γαλα και 1 ξενο. Αυτο θα το κανεις για 4-5 μερες. Στη συνεχεια θα δινεις 4 αντλημενο και 2 ξενο. Παλι για 4-5 μερες. Μετα 3 και 3. Και σταδιακα θα φτασεις να δινεις δικο σου μονο πρωι και βραδυ αν θελεις. Αλλιως με τον ιδιο τροπο τα αντικαθιστας κ αυτα με ξενο. 

Ολο αυτο για να μην εχεις θεματα με πετρωματα και για να μπορει το στηθος να προσαρμοστει κ να μειωθει το γαλα ομαλά. Αλλα και το μωρο συνηθιζει τη γευση του ξενου σταδιακα. Γιατι υπαρχει κ ενα ενδεχομενο να μην το δεχτει αμεσως και να χρειαστει να ψαχτεις με διαφορες εταιρειες. 

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Ρωτα κοριτσι μου, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα ξερουν. Συνηθως αν δεν ειναι κ συμβουλοι θηλασμου, δεν γνωριζουν πολλα.

Μπορεις να απευθυνθεις σε καποια μαια, ή σε συμβουλο θηλασμου απο το τηλεφωνο να σε καθοδηγησουν. Και απο τωρα μπορεις σιγα σιγα να ξεκινησεις τον αποθηλασμο αν εχεις κουραστει. Απο οσα ξερω αντικαθιστας σταδιακα γευματα με ξενο. Πχ αν εδινες 6 γευματα την ημερα αντλημενο γαλα, θα δινεις 5 αντλημενο γαλα και 1 ξενο. Αυτο θα το κανεις για 4-5 μερες. Στη συνεχεια θα δινεις 4 αντλημενο και 2 ξενο. Παλι για 4-5 μερες. Μετα 3 και 3. Και σταδιακα θα φτασεις να δινεις δικο σου μονο πρωι και βραδυ αν θελεις. Αλλιως με τον ιδιο τροπο τα αντικαθιστας κ αυτα με ξενο. 

Ολο αυτο για να μην εχεις θεματα με πετρωματα και για να μπορει το στηθος να προσαρμοστει κ να μειωθει το γαλα ομαλά. Αλλα και το μωρο συνηθιζει τη γευση του ξενου σταδιακα. Γιατι υπαρχει κ ενα ενδεχομενο να μην το δεχτει αμεσως και να χρειαστει να ψαχτεις με διαφορες εταιρειες. 

Ευχαριστώ πολυυυ για όλη την ανάλυση!!! Λέω να μπούμε και στον 6ο και μετά να σταματήσω σιγα σιγά, αφού φτάσαμε μεχρι εδώ... Ναι καλά λες, θα ρωτήσω καμία σύμβουλο θηλασμού.. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Ευχαριστώ πολυυυ για όλη την ανάλυση!!! Λέω να μπούμε και στον 6ο και μετά να σταματήσω σιγα σιγά, αφού φτάσαμε μεχρι εδώ... Ναι καλά λες, θα ρωτήσω καμία σύμβουλο θηλασμού.. 

Α κοριτσι μου ιδια μερα γεννησαμε??Κ εγω ακριβως τα ιδια σκεφτομαι να αποθηλασω απο τον 6ο κ μετα τοσο σταδιακα οσο λεει η nanoula για να φτασω Σεπτεμβρη που γυρναω δουλεια να μη θηλαζω καθολου

  • Μου αρέσει 2

7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Dimitra K είπε:

Α κοριτσι μου ιδια μερα γεννησαμε??Κ εγω ακριβως τα ιδια σκεφτομαι να αποθηλασω απο τον 6ο κ μετα τοσο σταδιακα οσο λεει η nanoula για να φτασω Σεπτεμβρη που γυρναω δουλεια να μη θηλαζω καθολου

Εγώ 18/12, ενώ είχα πητ 03/01. Νομίζω κι εσύ μια ημερα πριν ή μια ημέρα μετά; 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω ετσι σταματησα το θηλασμο! Οπως σου ειπε η nanoula90! Ειχα ρωτησει τη μαια μου και μου ειχε πει καθε 5 μερες θα κοβεις ενα γευμα! Δεν ειχα θεματα! Τελευταιο αφησα το πρωινο και το βραδυνο! Αν μεσα στη μερα ζοριζομουν προσπαθουσα να βγαλω λιγο με το χερι! Ποτε ομως θηλαστρο γιατι ναι μεν ανακουφιζει εκεινη τη στιγμη αλλα κανει υπερπαραγωγη μου ειχε πει η μαια! Εγω βεβαια δεν ειχα και ιδιαιτερο γαλα οποτε δεν ειχα θεμα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anneliz είπε:

Εγώ 18/12, ενώ είχα πητ 03/01. Νομίζω κι εσύ μια ημερα πριν ή μια ημέρα μετά; 

18 κ γω χιχιχι!! Στο Γαια γεννησα Αθηνα

Just now, Diavolitsa είπε:

Και γω ετσι σταματησα το θηλασμο! Οπως σου ειπε η nanoula90! Ειχα ρωτησει τη μαια μου και μου ειχε πει καθε 5 μερες θα κοβεις ενα γευμα! Δεν ειχα θεματα! Τελευταιο αφησα το πρωινο και το βραδυνο! Αν μεσα στη μερα ζοριζομουν προσπαθουσα να βγαλω λιγο με το χερι! Ποτε ομως θηλαστρο γιατι ναι μεν ανακουφιζει εκεινη τη στιγμη αλλα κανει υπερπαραγωγη μου ειχε πει η μαια! Εγω βεβαια δεν ειχα και ιδιαιτερο γαλα οποτε δεν ειχα θεμα!

Α ωραια ευκολο ακουγεται σαν διαδικασια το παιδι φοβαμαι μηπως δε το δεχεται...εσενα δεν ξαναζητησε στηθος?


7We5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra K είπε:

18 κ γω χιχιχι!! Στο Γαια γεννησα Αθηνα

Α ωραια ευκολο ακουγεται σαν διαδικασια το παιδι φοβαμαι μηπως δε το δεχεται...εσενα δεν ξαναζητησε στηθος?

Εμεις μονο 10 μερες θηλασαμε αποκλειστικα, μετα δεν επερνε καθολου βαρος και καναμε μεικτη οποτε ηταν εξοικειωμενη με το μπιμπερο οποτε οχι δεν ζητουσε! Το κοψαμε ομως σιγα σιγα οποτε δεν ηταν σοκ για να ζηταει! Εμενα με δυσκολεψε λιγο οταν κοψαμε και το βραδυνο γιατι δεν μπορουσα να την ξανα κοιμησω οταν ξυπνουσε! Ενω με το στηθος την εβαζα λιγο και κοιμοταν! Ενταξει δεν ηταν και τοσο ευκολο γιατι εκει που ελεγα ωραια αυτη τη βδομαδα θα κοψουμε το μεσημεριανο θηλασμο ειχε κολλικους και σπαραζε στο κλαμα! Μονο στο στηθος ηρεμουσε οποτε καποιες φορες δεν αντεχα να τη βλεπω να υποφερει και την εβαζα....μας πηρε καιρο να το κοψουμε! Σε καποια φαση αφου δεν μπορουσα να κοψω γευμα εκοβα απο το χρονο που την αφηνα στο στηθος! Δεν την αφηνα απλα να πιπιλαει κ τετοια! Δεν ειναι κ τοσο ευκολο οσο ακουγεται! Ειδικα τωρα εσας που ειναι πιο μεγαλα και καταλαβαινουν καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dimitra K είπε:

18 κ γω χιχιχι!! Στο Γαια γεννησα Αθηνα

Α ωραια ευκολο ακουγεται σαν διαδικασια το παιδι φοβαμαι μηπως δε το δεχεται...εσενα δεν ξαναζητησε στηθος?

Οοο θα έχουμε μαζί γενέθλια!!! Εγώ γέννησα στο Ιασω!! 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, kathyv25 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εδώ έχει συννεφιά αλλά θα πάμε βολτίτσα σε λιγάκι. Εσείς τι κάνετε; 

Καλημερουδιαα!!! Κι εδώ έχει συννεφιά!! Εγώ έχω λίγες δουλίτσες και λέω να τις κάνω γρήγορα γρήγορα για να πάμε κι εμείς μια βολτούλα!!! 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει μα το.προσπαθήσω γιατι το μαλλο μου ειναι ανεκδιήγητο! 

Κορίτσια τι κανετε εσεις αν βγειτε βόλτα με το καροτσι κ αρχιζειτο κλαμα το μωρο? ? Εγω νιώθω ασχημα νομιζω ολοι με κοιτανε με μισο ματι..


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Ναι πρεπει μα το.προσπαθήσω γιατι το μαλλο μου ειναι ανεκδιήγητο! 

Κορίτσια τι κανετε εσεις αν βγειτε βόλτα με το καροτσι κ αρχιζειτο κλαμα το μωρο? ? Εγω νιώθω ασχημα νομιζω ολοι με κοιτανε με μισο ματι..

Καλημέρα κοπέλα μου! Να μην νιώθεις καθόλου άσχημα. Μωράκι είναι θα κλάψει και λίγο. Να πάνε να χεστουνε σόρυ κιόλας. Κάνε τον καμία βολτίτσα, αγκαλιά, στήθος. 

Αλλά μην σκας είπαμε μωράκι είναι οποίος σε στραβοκοιταει ανταπέδωσε του το χαχαχα

  • Μου αρέσει 1

 

U9Tvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! Εμεις εχουμε γκρινια σημερα οποτε δεν μας βλεπω να πηγαινουμε πουθενα προς το παρον. 

@Nicol_ εγω μολις τον πιασει, αρχιζω το σπριντ χαχαχα. Αλλα αμα με βλεπουν περιεργα μιλαω στο παιδι και του λεω ταχα μου "αγαπη μου γιατι κλαις?? Πρωτη φορα κλαις σε βολτα, παμε σπιτακι μας? "

Και καλα οτι το παιδι μου δεν κλαιει ποτε και ετυχε κ τον επιασε μονο εκεινη τη στιγμη χαχαχα 

 

  • Χαχα 4

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...