Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

      • Ευχή 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ palmoira μου και για το π.μ.

Εννοείται ότι θα παω, απλα ήθελα να επιβεβαιωθω για το οτι ενημερωνεστε εγγραφως για την ολη  εκβαση .

Δεν επρεπε μαζι με τα αλλα 2 που αποψυχθηκαν και για τα οποία εχω σε εκτυπωση Α4 την εικονα τους, να υπαρχει και το τριτο? Δεν ξερω γι αυτο ρωτω...


Εύχομαι απο καρδιάς να κρατήσετε στην αγκαλιά σας πολλα ζουζουνια σας στο άμεσο μέλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 18 λεπτά , nancy80 είπε:

Σε ευχαριστώ Άρτεμις για την απάντησή σου.Μας ειχαν ενηνερωσει τηλεφωνικα μονο για το πόσα ειχαν καταψυχθει και ο νους μου τοτε ηταν σε εντελώς άλλα πράγματα! Αλλά σε ενα ραντεβου μας οταν συζητουσαμε πριν την μεταφορα, ανοιξε το αρχειο της και ειχε επιβεβαιωσει τον αριθμό ωαριων που ειχαν κατα την ωοληψια και τα εν τελη γονιμοποιημενα.  Εχω εναν εξαίρετο σύζυγο, ο οποίος επιθυμεί παιδι, αλλά εννοείται μου εχει ξεκαθαρίσει οτι θέλει πρωτα να είμαι εγω γερή και μόνο αν θελω και εγω, να προχωρησουμε με ξενο ωαριο. Για υιοθεσία μας ειναι πολυ δυσκολο. Θέλω να κανουμε παιδι .Απλα εχω διαφορους ενδοιασμούς. Και  πως να  στερησω σε αυτον τον ανθρωπο,αυτην την χαρα???

Τα κεντρα υποβοηθούμενης αναπαραγωγης βρίσκουν του ωαρια? Τα "αγοραζεις" ή απλα πληρωνεις τα εξοδα της δοτριας? Υπαρχουν κατεψυγμενα ή περιμένεις να γίνει η διαδικασια?

 

Νάνσυ καλησπέρα . Θα σου πω κ εγώ μπράβο που κέρδισες την πιο δύσκολη μάχη της ζωής. Πάμε τώρα στην επόμενη μάχη, τη δημιουργία μιας νέας ζωής. Εγώ έκανα με δανεικά, βρήκαν κορίτσι που να μου μοιαζει στα χρώματα, την πέρασαν από εξετάσεις κ προχώρησε σε ωοληψία, την ίδια μέρα ο καλός μου έδωσε σπέρμα. Γονιμοποιήθηκαν, προχώρησαν σε βλαστοκύστες, κ μπήκαν κατάψυξη κ εγώ στη συνέχεια έκανα όποτε ήθελα τις εμβρυομεταφορές μου. Φυσικά μας ενημέρωσαν προφορικώς ή γραπτώς για την τύχη των εμβρύων. Όσο για το αν προχωρήσεις σε δανεικά είναι δικό σας προσωπικό θέμα αλλά σκέψου ότι αυτή τη στιγμή για παιδί εχεις μόνο αυτή την επιλογή, ή φυσικά την υιοθεσία. Αρα έχει να κάνει με το πόσο πολύ θέλεις να κάνεις παιδί, πόσο έντονη είναι αυτή η ανάγκη, και τα άλλα λύνονται. Σου στέλνω πμ με την κλινική που πάω


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2019 at 7:27 PM, Daphne259 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εμένα μου πε πρωί νηστική και 1 ώρα μετά το μεσημεριανό γεύμα. Και να πάω από το ιατρείο να πάρω το μηχανάκι...Θα το κάνω ρε κορίτσι όπως μου πες κι εσύ και η Αλίνα και η Λίνα και βλέπω!  Εγώ έχω εντός της εβδομάδας β΄επιπέδου και αιματολόγο και ενδοκρινολόγο! Χαχαχαχα!

Καλή επιτυχία σήμερα, να μας πεις τα νέα του μωρού σου!!!

Το μωρό μου είναι μια χαρά! Μεγάλωσε και κουνιέται συνέχεια!!! εσύ πότε έχεις Β' επιπέδου? Ανυπομονώ να προχωρήσει λίγο ακόμα η εγκυμοσύνη να αρχίσω να το νιώθω το μωράκι μου. Τόσες τούμπες κάνει και σπρώχνει με τα χεράκια και τα ποδαράκια και δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα ακόμα...

19 hours ago, nancy80 said:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Είμαι η Νάνσυ και είμαι 38 χρινών.

Πριν λίγα χρόνια, φρεσκοπαντρεμένη νόσησα από Ca μαστού, Πριν λοιπόν ξεκινήσω χημειοθεραπείες, μου συνέστησαν να καταψύξουμε γονιμοποιημένα ωάρια γιατί δεν θα λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε έπειτα οι ωοθήκες.  Ετσι και έγινε . Ενα μήνα περιθώριο για να προκαλέσουμε ωάρια και όλα τα γνωστά. ....Μην τα πολυλογώ καταλήξαμε σε κρυοσυντήρηση 3 γονιμοποιημένων ωαρίων 1 ημέρας.

Έπειτα από εύλογο χρονικό διάστημα (κάποια χρόνια) και αφού χάρη στην βοήθεια του Θεού και της Παναγίας είμαι ζωντανή και ΤΟΥΣ δοξάζω καθημερινά γι αυτό , ήρθε η ώρα να κάνουμε την εμβρυομεταφορά. Εν τω μεταξύ , εξαιτίας του ότι είχα κληρονομήσει θετικό γονίδιο, έκανα προφυλακτική αφαίρεση ωοθηκών. Θα σας πω κάποια πράγματα για τα οποία θέλω τη γνώμη σας.

Καταρχάς θέλω να μου πείτε από  ποιό κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής είστε ευχαριστημένες.

Ξεκινάμε την γνωστή διαδικασία με cyclacur κτλ και μου λέει η γιατρός μου , να φέρουμε 2 περιόδους (μιας και δεν έχω πλέον περίοδο) και έπειτα να κάνουμε την μεταφορά , γεγονός που μου το αναίρεσε στην πορεία. Την κάναμε αφού προκαλέσαμε μόνο μία λέγοντάς μου ότι δεν έχει σημασία (1η αμφιβολία)

Επειδή υπήρχε στένωση τραχήλου, κάνουμε διαστολή και υστεροσκόπηση με αφαίρεση πολύ μικρού πολύποδα. Αρχικά μου λέει η γιατρός μου ότι έπειτα από 18 ημέρες μπορούμε να κάνουμε την μεταφορά. Επειδή την ημέρα εκείνη έλειπε η γιατρός που με παρακολουθούσε ,ένας άλλος γυναικολόγος της ομάδας  από το κέντρο αναπαραγωγής,μου λέει "δεν κατάλαβες κάτι σωστά. Αποκλείεται σε 18 μέρες να  κάνεις εμβρυομεταφορά" γεγονός που μου το αναίρεσε την επομένη η γιατρός μου (2η αμφιβολία)

Επίσης  μου λένε ότι επειδή είναι μόνο 3 τα έμβρυα θα μεταφέρουμε μόνο ένα  . Την ημέρα της μεταφοράς μαθαίνω ότι θα μεταφερθούν 2 τα οποία είναι μάλιστα άριστης ποιότητας. Στην εύλογη απορία μου η απάντηση ήταν " όχι καλέ, πότε είπαμε 1???". (3η αμφιβολία)

Αφού μεταφέρονται τα έμβρυα και περιμέναμε την ενημέρωση μου λένε λοιπόν ότι το ένα δεν ήταν καλό οπότε δεν έχουμε άλλο. Στο χαρτί απόψυξης των εμβρύων  λέει "αριθμός που αποψύχθηκαν  2 και αριθμός που απομένουν 0" .  Εσάς σε στις περιπτώσεις που πάθανε κάτι κατά την απόψυξη, δεν σας το ανέφεραν εγγραφώς? Δεν είχατε κάποια εικόνα για αυτά, όπως και για τα υγιή που τελικά μεταφέρατε? Επίσης μου είπε ότι στο meeting που έκαναν αποφάσισαν να τοποθετήσουν 2 και αναρώτηθηκε μάλιστα " δεν στο είχαμε πει?". 

Κορίτσια ,δεν θα έπρεπε να είμαι ενήμερη για όλα αυτά ?????????? Είπα να μην επηρεάσω τα διδυμάκια μου και να φύγω και να πάνε όλα κατ' ευχήν (4η αμφιβολία).

Στο σπίτι , μετά 4 μέρες διαπιστώνω ότι στις οδηγίες μετά την εμβρυομεταφορά , δεν έχουν τα prezolon τα οποία μου τα είχαν στο πρωτόκολλο της προετοιμασίας. Επειδή ήταν κλειστά, στέλνω mail με το ερώτημά μου. Σκέφτηκα, "κορτιζόνη μωρέ για 'αυτό μου το έκοψαν. Τώρα είναι μέσα τα μπεμπάκια γι' αυτό". Και έτσι βγάζω την απορία από το μυαλό μου και το ξεχνάω. Απάντηση δεν πήρα ποτέ. Αλήθεια, ξέρετε πού χρησιμεύουν και αν επηρεάζουν την σωστή έκβαση?

Πρώτη χοριακή θετική . 43. Δεν σας περιγράφω την χαρά. Δεν θα σας περιγράψω κανένα από τα θετικά ή αρνητικά συναισθήματα που έχω βιώσει στην ζωή μου και σχετίζονται με την υγεία μου και τα πολυπόθητα μωρά , γιατί δεν μπορούν να περιγραφούν . Ειλικρινά.

Εγώ όμως συγκρατημένη και για την δεύτερη χοριακή. Σε 48 ωρες σβήνουν όλα. Πέφτει στο 19. Μου ζητά μετά απο 2 ημέρες να επαναληφθεί , ακόμη πιο κάτω. Στο 9.

Μιλάμε στο τηλ και μου λέει , κόψε όλα τα χάπια και τα prezolon !!!!!!!!!!! Της λέω δεν μου είχατε πει να τα πάρω . Και  λέει " α ναι? Ακόμη καλύτερα"

 

Μου λέτε τι να κάνω? Γιατί δεν φαίνεται πουθενά στα χαρτιά το 3ο γονιμοποιημένο ωάριο?

Σε ποιά κέντρα της Θεσσαλονικης πήγατε και είστε ευχαριστημένες?

Η Ivf με δωρεά είναι μονόδρομος, αλλά δεν ξέρω αν ακούγεται εγωιστικό, αλλά δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω αυτό. Εάν πρώτα ο Θεός ευοδοθεί η προσπάθειά μας, πώς μπορεί να νιώθω εγώ για αυτά? Θα το εκμυστηρευτώ στα παιδιά ή όχι ???και πολλά άλλα διλήμματα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Θέλω την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα @nancy80. Κι εγώ πέρασα καρκίνο στα 19-21 μου και γυναικολογικά με δυσκολέψανε αρκετά. Εμένα σκέψου δεν μου είχε πει κανείς να καταψύξω ωάρια... Οπότε με τα δικά μου το ξέχασα αρκετά γρήγορα και κατέφυγα στα ωάρια δότριας και τώρα είμαι 14 εβδομάδων! Από τη στιγμή που δεν είσαι ευχαριστημένη με το κέντρο καλό θα ήταν να αλλάξεις, αφού πρώτα σου ξεκαθαρίσουν τι έγινε με το τρίτο γονιμοποιημένο ωάριο. Εμένα με είχαν ενημερώσει προφορικά για το πόσα ωάρια γονιμοποιήθηκαν, πόσα προχώρησαν σε 3η μέρας και καταψύχθηκαν και πόσα σε βλαστοκύστες και καταψύχθηκαν. Στην εμβρυομεταφορά φαίνονται στην εικόνα μόνο τα έμβρυα που αποψύχθηκαν και πρόκειται να μεταφερθούν. Αναγράφονται επίσης σε αριθμό πόσα μένουν στην κατάψυξη. Η μόνη περίπτωση που σκέφτομαι είναι μήπως προσπάθησαν να αποψύξουν και τα τρία, αλλά διαλύθηκε το ένα. Δεν ξέρω όμως... Όντως πρέπει να θέσεις το ερώτημα.

Για κέντρα στη Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω, καθώς μένω στην Αθήνα. Επίσης το θέμα με το αν θα πάρεις ωάρια από δότρια είναι προσωπικό, όπως και το τι θα επιλέξεις να κάνεις με αυτήν την πληροφορία. Άλλες οικογένειες το μοιράζονται κι άλλες όχι.

18 hours ago, nancy80 said:

Σε ευχαριστώ Άρτεμις για την απάντησή σου.Μας ειχαν ενηνερωσει τηλεφωνικα μονο για το πόσα ειχαν καταψυχθει και ο νους μου τοτε ηταν σε εντελώς άλλα πράγματα! Αλλά σε ενα ραντεβου μας οταν συζητουσαμε πριν την μεταφορα, ανοιξε το αρχειο της και ειχε επιβεβαιωσει τον αριθμό ωαριων που ειχαν κατα την ωοληψια και τα εν τελη γονιμοποιημενα.  Εχω εναν εξαίρετο σύζυγο, ο οποίος επιθυμεί παιδι, αλλά εννοείται μου εχει ξεκαθαρίσει οτι θέλει πρωτα να είμαι εγω γερή και μόνο αν θελω και εγω, να προχωρησουμε με ξενο ωαριο. Για υιοθεσία μας ειναι πολυ δυσκολο. Θέλω να κανουμε παιδι .Απλα εχω διαφορους ενδοιασμούς. Και  πως να  στερησω σε αυτον τον ανθρωπο,αυτην την χαρα???

Τα κεντρα υποβοηθούμενης αναπαραγωγης βρίσκουν του ωαρια? Τα "αγοραζεις" ή απλα πληρωνεις τα εξοδα της δοτριας? Υπαρχουν κατεψυγμενα ή περιμένεις να γίνει η διαδικασια?

 

Απαγορεύεται θεωρητικά η "αγορά" ωαρίων γιατί είναισαν την αγορά οργάνων κατά κάποιον τρόπο και είναι ενάντια στη νομοθεσία. Αυτό που πληρώνεις "θεωρητικά" είναι τα έξοδα του κέντρου που έκανε εξετάσεις στη δότρια ωαρίων ή στο δότη σπέρματος και τα φάρμακα που θα πάρει η δότρια. Το κέντρο "αποζημειώνει" τη δότρια ή το δότη σαν έξοδα μετακίνησης. Το ποσό δηλαδή που παίρνουν δεν είναι για τα ωάρια ή για το σπέρμα αλλά για τον κόπο τους και τη μετακίνηση στο κέντρο από το σπίτι τους και πίσω. Έτσι δικαιολογείται η πληρωμή. Τα κέντρα έρχονται σε επαφή με γυναίκες που θέλουν να δωρίσουν τα ωάριά τους. Το πως ακριβώς γίνεται αυτό και με ποιες διαδικασίες, δεν έχω ιδέα....

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις κι εσύ το μωράκι σου αγκαλίτσα!!!

 

  • Μου αρέσει 4

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως ειστε;

Σας ευχαριστώ και πάλι όλες για τις ευχές σας. Άργησα να μπω γιατί είναι πολύ γεμάτο το 24ωρο μου. Ευτυχώς εχθές ήρθε η θεία μου να κρατήσει τα μωρα ώστε να βγω να βρω ρούχα για τη βάπτιση η όποια έχει μπει στην τελική ευθεία και το περισσότερο άγχος επιτέλους φεύγει.

Να καλωσορισω κι εγώ τα νεα μέλη της ομάδας και να ευχηθώ καλή επιτυχία στις προσπάθειές τους.

Nancy80 υποκλίνομαι στη δύναμή σου και πιστεύω πως σου αξιζει να γίνεις μανούλα και θα γίνεις! Σχετικά με τα ερωτήματά σου με κάλυψαν οι φίλες που ήδη σου απάντησαν και για να μην επαναλαμβανω τα ιδια θα σου στείλω απλώς σε πμ το δικό μου κέντρο.

Πολλα φιλιά σε όλες! (Alina τα ποστ σου είναι απίθανα!) 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες. 

@nancy80 συγχαρητήρια για το θάρρος και τη δύναμη σου. Για το κέντρο όπως σου τα είπαν τα κορίτσια. Πιέσε να πάρεις απαντήσεις. Για τα δανεικά είναι πραγματικά μία πολύ προσωπική απόφαση, η διαδρομή για κάθε ζευγάρι διαφορετική. Εμείς που έχουμε πάρει την απόφαση μπορούμε μονο σκέψεις να σου πούμε. Ότι χρειαστεις εδώ είμαστε. Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι ώστε να καταλήξεις στην καλύτερη για εσένα απόφαση. 

@Georgia1972 ευχαριστώ!

Περιττό να σας πω ότι η προίκα των εξωγήινων έχει επισήμως επιτάξει πια το σπίτι -τους ανήκει πλέον. Και παρόλα αυτά η λίστα που έχω κάνει όχι δεν φαίνεται να μικραίνει, ούτε καν έχει ιδρώσει η αφιλοτιμη! 

Χτες λύθηκε και ένα μυστήριο. Μέχρι πρόσφατα δεν είχα ιδιαίτερη κοιλιά (είχα δηλαδή, αλλά την παλιά τη δικιά μου, της σοκολάτας όχι της εγκύου). Τις τελευταίες μέρες ξαφνικά φούσκωσα! Λέω τι έγινε; Μου λέει χτες ο γιατρός 2200 ο μικρός. Σοκ εγώ! Πριν τέσσερις βδομάδες ήταν σκάρτα ένα κιλό. Για αυτό μάλλον κοιμήθηκα ένα βράδυ και ξύπνησα το πρωί τούρλα, να ζοριζομαι να σηκωθώ από τον καναπέ. 

Σας φιλώ γλυκά και υπενθυμίζω ότι είναι Παρασκευή. Η ωραιότερη μέρα της εβδομάδας!

 

  • Μου αρέσει 8
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα!!! 

@alina80 είσαι απίστευτη. Γελάω μόνη μου και φαντάζομαι την κοιλιά να κάνει ποπ και να φουσκώνει.

@nancy80 έχεις απίστευτη δύναμη και μπράβο σου. Έχεις ξεπεράσει τόσο δύσκολα προβλήματα, εδώ θα κολλήσεις; Θα τη βρεις την άκρη και με τον σύζυγό και με τον εαυτό σου είμαι σίγουρη.

Εμένα τα νέα μου είναι πολύ καλά, έχουμε 6 βλαστοκυστες στην κατάψυξη και έχω ξεκινήσει ήδη ciclacur!!!

Και είναι και Παρασκευή σήμερα :):):)

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katia11 είπε:

Καλημέρα και από εμένα!!! 

@alina80 είσαι απίστευτη. Γελάω μόνη μου και φαντάζομαι την κοιλιά να κάνει ποπ και να φουσκώνει.

@nancy80 έχεις απίστευτη δύναμη και μπράβο σου. Έχεις ξεπεράσει τόσο δύσκολα προβλήματα, εδώ θα κολλήσεις; Θα τη βρεις την άκρη και με τον σύζυγό και με τον εαυτό σου είμαι σίγουρη.

Εμένα τα νέα μου είναι πολύ καλά, έχουμε 6 βλαστοκυστες στην κατάψυξη και έχω ξεκινήσει ήδη ciclacur!!!

Και είναι και Παρασκευή σήμερα :):):)

Καλή αρχή και καλή επιτυχία! 

Και όμως έτσι έγινε. Από εκεί που μου έλεγαν δεν φαίνεσαι έγκυος, μια ωραία μέρα την προηγούμενη βδομάδα πάω να αγκαλιάσω τον άντρα μου και τσουπ εμπόδιζε η κοιλιά! Έτσι το κατάλαβα -καθως όπως προειπα είμαι και από μονηου αφρατοαφρατη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katia11 είπε:

Καλημέρα και από εμένα!!! 

@alina80 είσαι απίστευτη. Γελάω μόνη μου και φαντάζομαι την κοιλιά να κάνει ποπ και να φουσκώνει.

@nancy80 έχεις απίστευτη δύναμη και μπράβο σου. Έχεις ξεπεράσει τόσο δύσκολα προβλήματα, εδώ θα κολλήσεις; Θα τη βρεις την άκρη και με τον σύζυγό και με τον εαυτό σου είμαι σίγουρη.

Εμένα τα νέα μου είναι πολύ καλά, έχουμε 6 βλαστοκυστες στην κατάψυξη και έχω ξεκινήσει ήδη ciclacur!!!

Και είναι και Παρασκευή σήμερα :):):)

Καλή επιτυχία!!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Mishka said:

Καλησπέρα σε όλες!

Κι εγώ έχω καλά νέα να μοιραστώ επιτέλους τουλάχιστον προς το παρόν έχω πάρει μία τεράστια ανάσα ή μάλλον και δυο και τρεις!!!

Ευτυχώς καταφέραμε να κάνουμε τη λήψη τροφοβλάστη, όλα πήγαν καλά και τα πρώτα αποτελέσματα είναι αρνητικά για τρισωμίες!!! Κι έχουμε ένα κοριτσάκι!! Τώρα απόλυτη ξάπλα λίγες μέρες και θα βγουν και τα υπόλοιπα σε 10 μέρες περίπου.

Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια και καλό ΣΚ και σας στέλνω πολλά φιλιά!

Τέλεια! Χάρηκα πάρα πολύ με τα νέα σου!

  • Μου αρέσει 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Mishka είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Κι εγώ έχω καλά νέα να μοιραστώ επιτέλους τουλάχιστον προς το παρόν έχω πάρει μία τεράστια ανάσα ή μάλλον και δυο και τρεις!!!

Ευτυχώς καταφέραμε να κάνουμε τη λήψη τροφοβλάστη, όλα πήγαν καλά και τα πρώτα αποτελέσματα είναι αρνητικά για τρισωμίες!!! Κι έχουμε ένα κοριτσάκι!! Τώρα απόλυτη ξάπλα λίγες μέρες και θα βγουν και τα υπόλοιπα σε 10 μέρες περίπου.

Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια και καλό ΣΚ και σας στέλνω πολλά φιλιά!

Τι ωραία νέα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χρόνια πολλά στις μανούλες σας, στις μανούλες της παρέας μας και φυσικά τις εγκυουλες μας που είναι ήδη μανούλες και εύχομαι σε στα κορίτσια που μάχονται για να ζήσουν τον ρόλο αυτό, του χρόνου να γιορτάζουν τέτοια μέρα! Και θα γιορτάζουν! Ο επιμένων νικά! 

  • Μου αρέσει 13

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2019 at 2:27 ΜΜ, nancy80 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Είμαι η Νάνσυ και είμαι 38 χρινών.

Πριν λίγα χρόνια, φρεσκοπαντρεμένη νόσησα από Ca μαστού, Πριν λοιπόν ξεκινήσω χημειοθεραπείες, μου συνέστησαν να καταψύξουμε γονιμοποιημένα ωάρια γιατί δεν θα λειτουργούσαν όπως θα έπρεπε έπειτα οι ωοθήκες.  Ετσι και έγινε . Ενα μήνα περιθώριο για να προκαλέσουμε ωάρια και όλα τα γνωστά. ....Μην τα πολυλογώ καταλήξαμε σε κρυοσυντήρηση 3 γονιμοποιημένων ωαρίων 1 ημέρας.

Έπειτα από εύλογο χρονικό διάστημα (κάποια χρόνια) και αφού χάρη στην βοήθεια του Θεού και της Παναγίας είμαι ζωντανή και ΤΟΥΣ δοξάζω καθημερινά γι αυτό , ήρθε η ώρα να κάνουμε την εμβρυομεταφορά. Εν τω μεταξύ , εξαιτίας του ότι είχα κληρονομήσει θετικό γονίδιο, έκανα προφυλακτική αφαίρεση ωοθηκών. Θα σας πω κάποια πράγματα για τα οποία θέλω τη γνώμη σας.

Καταρχάς θέλω να μου πείτε από  ποιό κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής είστε ευχαριστημένες.

Ξεκινάμε την γνωστή διαδικασία με cyclacur κτλ και μου λέει η γιατρός μου , να φέρουμε 2 περιόδους (μιας και δεν έχω πλέον περίοδο) και έπειτα να κάνουμε την μεταφορά , γεγονός που μου το αναίρεσε στην πορεία. Την κάναμε αφού προκαλέσαμε μόνο μία λέγοντάς μου ότι δεν έχει σημασία (1η αμφιβολία)

Επειδή υπήρχε στένωση τραχήλου, κάνουμε διαστολή και υστεροσκόπηση με αφαίρεση πολύ μικρού πολύποδα. Αρχικά μου λέει η γιατρός μου ότι έπειτα από 18 ημέρες μπορούμε να κάνουμε την μεταφορά. Επειδή την ημέρα εκείνη έλειπε η γιατρός που με παρακολουθούσε ,ένας άλλος γυναικολόγος της ομάδας  από το κέντρο αναπαραγωγής,μου λέει "δεν κατάλαβες κάτι σωστά. Αποκλείεται σε 18 μέρες να  κάνεις εμβρυομεταφορά" γεγονός που μου το αναίρεσε την επομένη η γιατρός μου (2η αμφιβολία)

Επίσης  μου λένε ότι επειδή είναι μόνο 3 τα έμβρυα θα μεταφέρουμε μόνο ένα  . Την ημέρα της μεταφοράς μαθαίνω ότι θα μεταφερθούν 2 τα οποία είναι μάλιστα άριστης ποιότητας. Στην εύλογη απορία μου η απάντηση ήταν " όχι καλέ, πότε είπαμε 1???". (3η αμφιβολία)

Αφού μεταφέρονται τα έμβρυα και περιμέναμε την ενημέρωση μου λένε λοιπόν ότι το ένα δεν ήταν καλό οπότε δεν έχουμε άλλο. Στο χαρτί απόψυξης των εμβρύων  λέει "αριθμός που αποψύχθηκαν  2 και αριθμός που απομένουν 0" .  Εσάς σε στις περιπτώσεις που πάθανε κάτι κατά την απόψυξη, δεν σας το ανέφεραν εγγραφώς? Δεν είχατε κάποια εικόνα για αυτά, όπως και για τα υγιή που τελικά μεταφέρατε? Επίσης μου είπε ότι στο meeting που έκαναν αποφάσισαν να τοποθετήσουν 2 και αναρώτηθηκε μάλιστα " δεν στο είχαμε πει?". 

Κορίτσια ,δεν θα έπρεπε να είμαι ενήμερη για όλα αυτά ?????????? Είπα να μην επηρεάσω τα διδυμάκια μου και να φύγω και να πάνε όλα κατ' ευχήν (4η αμφιβολία).

Στο σπίτι , μετά 4 μέρες διαπιστώνω ότι στις οδηγίες μετά την εμβρυομεταφορά , δεν έχουν τα prezolon τα οποία μου τα είχαν στο πρωτόκολλο της προετοιμασίας. Επειδή ήταν κλειστά, στέλνω mail με το ερώτημά μου. Σκέφτηκα, "κορτιζόνη μωρέ για 'αυτό μου το έκοψαν. Τώρα είναι μέσα τα μπεμπάκια γι' αυτό". Και έτσι βγάζω την απορία από το μυαλό μου και το ξεχνάω. Απάντηση δεν πήρα ποτέ. Αλήθεια, ξέρετε πού χρησιμεύουν και αν επηρεάζουν την σωστή έκβαση?

Πρώτη χοριακή θετική . 43. Δεν σας περιγράφω την χαρά. Δεν θα σας περιγράψω κανένα από τα θετικά ή αρνητικά συναισθήματα που έχω βιώσει στην ζωή μου και σχετίζονται με την υγεία μου και τα πολυπόθητα μωρά , γιατί δεν μπορούν να περιγραφούν . Ειλικρινά.

Εγώ όμως συγκρατημένη και για την δεύτερη χοριακή. Σε 48 ωρες σβήνουν όλα. Πέφτει στο 19. Μου ζητά μετά απο 2 ημέρες να επαναληφθεί , ακόμη πιο κάτω. Στο 9.

Μιλάμε στο τηλ και μου λέει , κόψε όλα τα χάπια και τα prezolon !!!!!!!!!!! Της λέω δεν μου είχατε πει να τα πάρω . Και  λέει " α ναι? Ακόμη καλύτερα"

 

Μου λέτε τι να κάνω? Γιατί δεν φαίνεται πουθενά στα χαρτιά το 3ο γονιμοποιημένο ωάριο?

Σε ποιά κέντρα της Θεσσαλονικης πήγατε και είστε ευχαριστημένες?

Η Ivf με δωρεά είναι μονόδρομος, αλλά δεν ξέρω αν ακούγεται εγωιστικό, αλλά δεν ξέρω εάν μπορώ να το κάνω αυτό. Εάν πρώτα ο Θεός ευοδοθεί η προσπάθειά μας, πώς μπορεί να νιώθω εγώ για αυτά? Θα το εκμυστηρευτώ στα παιδιά ή όχι ???και πολλά άλλα διλήμματα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Θέλω την βοήθειά σας!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

@nancy80 καλώς ήρθες στην ομάδα μας. Είσαι αγωνίστρια και μπράβο σου που τα κατάφερες στη δοκιμασία που πέρασες.

Το κέντρο θα σου πει ακριβώς τί συνέβη με τα κρυοσυντηρημένα ωάριά σου. Οφείλουν να το έχουν κάνει ήδη. Οσον αφορά την απόφαση σχετικά με τη λήψη ωαρίων από δωρεά είναι εντελώς προσωπική υπόθεση. Και γω είχα τους ενδιασμους και τους φόβους μου στην αρχή. Στην περίπτωσή μου ήταν μονόδρομος. Μετά από σκέψη και συζητήσεις με κοπέλες από την ομάδα που βρεθηκαν στην ίδια θέση με εμένα πηρα την απόφαση και σήμερα είμαι έγκυος σε δίδυμα (διανύω την 10 εβδομάδα αισίως). :)

Θα άξιζε ίσως να ανατρεξεις σε παλιά ποστ στο καφέ μας που έχουν πολλά κορίτσια γραψει για τις ανησυχίες και τις σκέψεις τους. Να σου πω μόνο ότι κάθε μέρα που περνάει δεν έχει περάσει ποτέ από το μυαλό μου ότι δεν είναι δικά μου τα μωράκια. Τα νιωθω ήδη - και είναι- κομμάτι δικό μου και του άντρα μου. Παρακαλάω μόνο να πάνε όλα καλά και να γεννηθούν γερά τα μωρά.

Για κέντρο εξωσωματικής στη Θεσσαλονίκη σου στέλνω το δικό μου απ' όπου έμεινα ευχαριστημένη.

Καλή επιτυχία ό,τι και να αποφασίσεις!

 

On 10/5/2019 at 2:01 ΜΜ, Mishka είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Κι εγώ έχω καλά νέα να μοιραστώ επιτέλους τουλάχιστον προς το παρόν έχω πάρει μία τεράστια ανάσα ή μάλλον και δυο και τρεις!!!

Ευτυχώς καταφέραμε να κάνουμε τη λήψη τροφοβλάστη, όλα πήγαν καλά και τα πρώτα αποτελέσματα είναι αρνητικά για τρισωμίες!!! Κι έχουμε ένα κοριτσάκι!! Τώρα απόλυτη ξάπλα λίγες μέρες και θα βγουν και τα υπόλοιπα σε 10 μέρες περίπου.

Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια και καλό ΣΚ και σας στέλνω πολλά φιλιά!

Μπράβο @Mishka, υπέροχα νέα! :)

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα σας....πως εισται....ε εγω πηγα γιατρο κ δεν εχω κ τόσο καλά νέα....εχω μονο 2 αυγα μετα την διέγερση μ...το ένα 20 κ το άλλο  14....ξεκίνησα cetrodide σημερα κ αυριο κ Πέμπτη θα μ τα παρει....Είμαι 8η μέρα τ κύκλου....το μεγάλο παραμεγαλωσε πολυ πιο νωρίς μ με ο ντοκ μ.( κακό αυτο μ ειπε) ...το πρόγραμμα μ έχει ως εξης....τα παίρνουμε κ αν είναι καλα τα βάζω μ λέει αν δεν είναι καλα κ είναι Τζούφια που είναι κ το πιο πιθανό παω για δοτρια ..η ωοθήκες μ γερασαν μ είπε κ δεν εχω αλλα περιθώρια ( εκεί μ ήρθε κάπως δεν το περίμενα τόσο νωρίς να σας πω την αληθεια...αλλααααααααα το ξεπέρασα)....μέσα σε 6 μηνες χάλασαν πολυ....τερμα οι διεργεσεις για μένα λοιπόν κ τερμα κ τα αυγά...ότι κάναμε κάναμε μ λέει δεν υπάρχει λόγος πλέον να με γέμισε ορμόνες....αθτα ήταν τα νέα μ...ανάμεικτα συναισθήματα εχω....αντί να γερναω προς τα έξω εγω γερναω προς τα μέσα....( να σας πω με βολεύει αυτό γιατί το έξω φαίνεται αχχαχαχα αχαχχαχαχα).Πέμπτη λοιπόν θα πάρουμε τελικη απόφαση...σας φιλώ ολες παρα πολυ.ελπιζω να θέλετε στην όμορφη παρέα σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...