Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

23 hours ago, Georgia1972 said:

Καλημέρα κορίτσια. Πως είστε; Πολλή ησυχία έχει το θεματάκι μας. Χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιορταζουν σήμερα.

Καλημέρα @Georgia1972, τι κάνεις; Πώς τα πάτε; Η βάφτιση πότε είναι με το καλό; Μου θυμίζει τη δουλειά μου ως φωτογράφος, είναι από τις αγαπημένες μου στιγμές οι βαφτίσεις :) να το χαρείτε!

Εγώ είμαι καλά, προχωράμε. Παρασκευή έχω τον υπερηχο του τρίτου τριμήνου. Κατά τ'αλλα αϋπνία, μπούκωμα, δε μπορώ ν ανασανω, κουραση,λαχάνιασμα στα 10 βήματα, δ μπορώ να βάλω παπούτσια, πολλές μα πολλές καούρες που ευτυχώς συνήλθαν με λήψη πιπεροριζας (τζίντζερ), μουδιασμενα χέρια σχεδόν μονιμα, μια που είχα ήδη το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα και τώρα έχει δώσει ρέστα με την κατακρατηση... ταλαιπωρουμαι. Περνάει ο καιρός όμως κ θα γεννήσω πριν το καταλάβω. Κάνω κ τα μαθήματα με τη μαία για τοκετό, θηλασμό κλπ. Καταπληκτικό όσο το συνειδητοποιω παρά τις δύσκολιες. Ανυπομονώ να δω το μπέμπη μας και να είναι καλά, αλλά του λέω να κάτσει στο αυγά του όσο πάει :). Όνομα ψάχνουμε πάντα, εδώ το δίνουμε στη γέννηση. Βαλίτσα δεν έχω φτιάξει, ψώνια δεν έχω κάνει και δεν έχω κανένα άγχος :) ζεν που λένε, το μόνο που μ ενοχλεί είναι το μπούκωμα κι η αϋπνία. 

Σας διαβάζω κ σας σκεφτομαι ολες! Ενέργεια δεν έχω ιδιαίτερη κ δε γράφω. Δεν πειράζει όμως :) εδω είμαστε. Σας φιλώ κορίτσια και δύναμη εύχομαι σε όλες! Αγάπη κι αισιοδοξία.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εχω πολύ καιρό να σας γράψω.Ποσ είστε ? Εγώ προχωράω κανονικά.Εχουμε φτάσει σε εμβριομεταφορα για αύριο ήπιαμε.Ολα καλά μέχρι τόρα, αλλά να πο την αλήθεια έχω στεναχωρηθεί λίγο.Θελω τά φώτα σας.Σημερα μίλησα με το εργαστήριο και δεν μου είπανε υτε πόσα εμβρια έχουν μείνει, υτε ποσ έχουν προχοριση.Μου είπαν μόνο ότι αύριο τα κσερουμε ποσό προχορισανε σε βλαστοκιστη.Απο  όσο κσερο στην  δεύτερη μέρα ηχαμε 6 καλά και 2 όχι τόσο.Δεν κσερο τή να σκεφτώ?Το μόνο που μου είπαν ότι κάποια ινε καλά,κάποια όχι τόσο.Αυριο τα κσερουμε.Γιατη αύριο? Δεν τα κοιτάμε Κάτε μέρα? Πόσ  ειτανε σε σασ ? Νομίζω ότι δεν πιγενουν καλά και για αυτό δεν μου είπε τίποτα ... :(

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, lennio είπε:

Καλημέρα @Georgia1972, τι κάνεις; Πώς τα πάτε; Η βάφτιση πότε είναι με το καλό; Μου θυμίζει τη δουλειά μου ως φωτογράφος, είναι από τις αγαπημένες μου στιγμές οι βαφτίσεις :) να το χαρείτε!

Εγώ είμαι καλά, προχωράμε. Παρασκευή έχω τον υπερηχο του τρίτου τριμήνου. Κατά τ'αλλα αϋπνία, μπούκωμα, δε μπορώ ν ανασανω, κουραση,λαχάνιασμα στα 10 βήματα, δ μπορώ να βάλω παπούτσια, πολλές μα πολλές καούρες που ευτυχώς συνήλθαν με λήψη πιπεροριζας (τζίντζερ), μουδιασμενα χέρια σχεδόν μονιμα, μια που είχα ήδη το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα και τώρα έχει δώσει ρέστα με την κατακρατηση... ταλαιπωρουμαι. Περνάει ο καιρός όμως κ θα γεννήσω πριν το καταλάβω. Κάνω κ τα μαθήματα με τη μαία για τοκετό, θηλασμό κλπ. Καταπληκτικό όσο το συνειδητοποιω παρά τις δύσκολιες. Ανυπομονώ να δω το μπέμπη μας και να είναι καλά, αλλά του λέω να κάτσει στο αυγά του όσο πάει :). Όνομα ψάχνουμε πάντα, εδώ το δίνουμε στη γέννηση. Βαλίτσα δεν έχω φτιάξει, ψώνια δεν έχω κάνει και δεν έχω κανένα άγχος :) ζεν που λένε, το μόνο που μ ενοχλεί είναι το μπούκωμα κι η αϋπνία. 

Σας διαβάζω κ σας σκεφτομαι ολες! Ενέργεια δεν έχω ιδιαίτερη κ δε γράφω. Δεν πειράζει όμως :) εδω είμαστε. Σας φιλώ κορίτσια και δύναμη εύχομαι σε όλες! Αγάπη κι αισιοδοξία.

Χρόνια σου πολλά Λεννιώ μας! Ζεν για πάντα ή ...όσο μπορείς! :):):)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε;

Λενιω μου υπομονή. Εγώ είχα όλα όσα περιγράφεις, εκτός από το μούδιασμα στα χέρια και τις καούρες. Τα πόδια μου ήταν απίστευτα πρησμένα και μετά την γέννα! Πότε γέννας με το καλό;

Εμεις χρονισαμε! Η βάπτιση είναι σε μια εβδομάδα. Να είναι καλά οι γονείς που μας στηρίζουν οικονομικά και φεύγει το άγχος.

Mira μου, μην αγχώνεσαι. Κάθε μέρα τα ελέγχουν κι εκείνα μεγαλώνουν συνεχώς όπως τα λουλουδάκια. Να είσαι αύριο όσο γίνεται χαλαρή χωρίς άγχος και να τα υποδεχτείς με χαμόγελο. Να κάνεις θετικές σκέψεις. Η καλή ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Καλή επιτυχία! 

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, inglaterra said:

Χρόνια σου πολλά Λεννιώ μας! Ζεν για πάντα ή ...όσο μπορείς! :):):)

Ευχαριστώ!!! 

Πωπω να τα χαίρεστε! Θυμάμαι πέρυσι τέτοιο καιρό ξεκίνησα να γράφω εδώ στο τοπικ μας κι ότι είχες γεννήσει. Με συγκινεί η πρόοδος όλων μας. Ως τέλη Ιουλίου αλλά με περιμένουν και από τέλη Ιούνη και μετά. Να είναι καλά οι γονείς σας και παπουδογιαγιαδες :)

Εμεις ακόμα ψάχνουμε όνομα :)

πολλα πολλά φιλιά σε όλα τα κορίτσια.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα και καλή Παρασκευή!!!!

@lennio μου χρόνια πολλά για την τελευταία γιορτή που γιόρτασες ως mom to be....Από του χρόνου θα είσαι full time mom και το πρώτο φιλάκι θα στο δώσει το αγοράκι σου!!!  Δύσκολο να δώσεις όνομα άμεσα, εγώ ήδη το σκέφτομαι και με ζορίζει από τώρα!  Εξακολουθώ να ζηλεύω παράφορα το ζεν σου!  Ιούλη ε?  Εγώ τέλος Αυγούστου!!! Κοντά θα είμαστε!

@Georgia1972 και πάλι με το καλό η βάπτιση!

Εγώ έχω κάνει β' επιπέδου αρχές Μάη, όλα πολύ καλά, ο κύριος εξακολουθεί να είναι ζόρικος, δε θέλει πολλά πολλά! Χεράκια, ποδαράκια όλο στο φατσάκι μπροστά! Μην τον δει κανείς!

Είμαι καλά, έχω συνηθίσει και τις μετρήσεις του ζάχαρου 2 φορές τη μέρα @Clue με νιώθεις....   έχω αδυνατίσει κιόλας με τους περιορισμούς στην διατροφή! Είναι δύσκολη βέβαια η κοινωνική ζωή με αυτή τη διατροφή και τώρα που καλοκαίριασε ακόμα χειρότερα αλλά θα κάνω υπομονή... Επίσης κουράζομαι γρήγορα κι έχω σιχαθεί να δουλεύω κορίτσια. Πάρα πολύ.

Είμαστε στη φάση που σκέφτομαι πως θα κάνω το μικρό μας σπίτι όσο πιο λειτουργικό γίνεται πριν την άφιξη του μπεμπέ και είμαι υπερ-αγχωμένη!

Τέλος, θα ήθελα τη βοήθεια των μαμάδων μας και των οργανωμένων μέλλουσων μαμάδων όσον αφορά στις αγορές:   HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α. Λέω να πάρω κούνια που αργότερα θα γίνει και κρεβατάκι. Τί άλλο χρειάζεται?  Και λίκνο? Και καλαθούνα ?  Πορτ μπεμπέ? Παρκοκρέβατο? Ρηλαξ πιο μετά, ε?? 

β. Ζιπουνάκια, φορμάκια από ό,τι διάβασα να πάρω λίγα για νεογέννητα και πιο πολλά για πιο μετά, ε?

γ. Καρότσι θα λεγα ένα ελαφρύ και εύκολα διαχειρίσιμο, ε? Καμιά καλή μάρκα όχι ελεεινά ακριβή??

δ. Τι άλλο είναι πραγματικά χρήσιμο κατά τη γνώμη σας ??

 

Σας αγαπώ!

Φαντάζομαι ότι η πολυαγαπημένη @NINA78 έχει ήδη γεννήσει, έτσι πιστεύω! Αν μπορέσεις αγάπη, πες μας! Σε φιλώ πολύ πολύ!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Daphne259 είπε:

Κοριτσάκια καλημέρα και καλή Παρασκευή!!!!

@lennio μου χρόνια πολλά για την τελευταία γιορτή που γιόρτασες ως mom to be....Από του χρόνου θα είσαι full time mom και το πρώτο φιλάκι θα στο δώσει το αγοράκι σου!!!  Δύσκολο να δώσεις όνομα άμεσα, εγώ ήδη το σκέφτομαι και με ζορίζει από τώρα!  Εξακολουθώ να ζηλεύω παράφορα το ζεν σου!  Ιούλη ε?  Εγώ τέλος Αυγούστου!!! Κοντά θα είμαστε!

@Georgia1972 και πάλι με το καλό η βάπτιση!

Εγώ έχω κάνει β' επιπέδου αρχές Μάη, όλα πολύ καλά, ο κύριος εξακολουθεί να είναι ζόρικος, δε θέλει πολλά πολλά! Χεράκια, ποδαράκια όλο στο φατσάκι μπροστά! Μην τον δει κανείς!

Είμαι καλά, έχω συνηθίσει και τις μετρήσεις του ζάχαρου 2 φορές τη μέρα @Clue με νιώθεις....   έχω αδυνατίσει κιόλας με τους περιορισμούς στην διατροφή! Είναι δύσκολη βέβαια η κοινωνική ζωή με αυτή τη διατροφή και τώρα που καλοκαίριασε ακόμα χειρότερα αλλά θα κάνω υπομονή... Επίσης κουράζομαι γρήγορα κι έχω σιχαθεί να δουλεύω κορίτσια. Πάρα πολύ.

Είμαστε στη φάση που σκέφτομαι πως θα κάνω το μικρό μας σπίτι όσο πιο λειτουργικό γίνεται πριν την άφιξη του μπεμπέ και είμαι υπερ-αγχωμένη!

Τέλος, θα ήθελα τη βοήθεια των μαμάδων μας και των οργανωμένων μέλλουσων μαμάδων όσον αφορά στις αγορές:   HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α. Λέω να πάρω κούνια που αργότερα θα γίνει και κρεβατάκι. Τί άλλο χρειάζεται?  Και λίκνο? Και καλαθούνα ?  Πορτ μπεμπέ? Παρκοκρέβατο? Ρηλαξ πιο μετά, ε?? 

β. Ζιπουνάκια, φορμάκια από ό,τι διάβασα να πάρω λίγα για νεογέννητα και πιο πολλά για πιο μετά, ε?

γ. Καρότσι θα λεγα ένα ελαφρύ και εύκολα διαχειρίσιμο, ε? Καμιά καλή μάρκα όχι ελεεινά ακριβή??

δ. Τι άλλο είναι πραγματικά χρήσιμο κατά τη γνώμη σας ??

 

Σας αγαπώ!

Φαντάζομαι ότι η πολυαγαπημένη @NINA78 έχει ήδη γεννήσει, έτσι πιστεύω! Αν μπορέσεις αγάπη, πες μας! Σε φιλώ πολύ πολύ!

γειααααα! λοιπον για υπνο στην αρχη ππυ θα το εχεις διπλα σου υπαρχει ενα λικνο που κολλαει με το κρεβατι. βολευει απιστευτα! εχει κ ροδακια το πας οπου θες αν δεν το ενωσεις με το κρεβατι εντελως. θα το κρατησεις μεχρι 7 μηνων σιγουρα. 

πιο μετα η κουνια που λες ειναι μια χαρα. παρκοκρεβατο ειναι κ, αυτο απαραιτητο για πιο μετα γιατι θα θες καπου να παιζει το μωρο ασφαλες να κανεις κ καμια δουλεια κ επισσης το περνεις κ σε ταξιδια να κοιμηθει.

ζιπουνακια φορμακια υπαρχει νουμερο 0-3 αυτο θα, περνεις θα του κανουν για δυο μηνες σιγουρα.

ριλαξ εγω δεν χρησιμοποισα ποτε δεν χρειαστηκε αν κ μου ειχαν δωσει δυο.

εγω καροτσι εχω της,joei πολυ ευκολο κ χωραει σε ολα τα αμαξια κλεινει με μια κινηση. 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2019 at 11:27 ΠΜ, Georgia1972 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε;

Λενιω μου υπομονή. Εγώ είχα όλα όσα περιγράφεις, εκτός από το μούδιασμα στα χέρια και τις καούρες. Τα πόδια μου ήταν απίστευτα πρησμένα και μετά την γέννα! Πότε γέννας με το καλό;

Εμεις χρονισαμε! Η βάπτιση είναι σε μια εβδομάδα. Να είναι καλά οι γονείς που μας στηρίζουν οικονομικά και φεύγει το άγχος.

Mira μου, μην αγχώνεσαι. Κάθε μέρα τα ελέγχουν κι εκείνα μεγαλώνουν συνεχώς όπως τα λουλουδάκια. Να είσαι αύριο όσο γίνεται χαλαρή χωρίς άγχος και να τα υποδεχτείς με χαμόγελο. Να κάνεις θετικές σκέψεις. Η καλή ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Καλή επιτυχία! 

Γεωργία να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Ένας χρόνος πέρασε....απίστευτο μου φαίνεται! Να είναι γερά,καλοτυχα και εσείς να έχετε δύναμη να τα μεγαλώσετε! Με το καλό και η βάπτιση! 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κόρες γεια σας! Στο τρέξιμο και εγώ. Προσπαθώ να σταματήσω και από τη δουλειά, ελπίζω μέσα στην επόμενη βδομαδα.

@Georgia1972 Με το καλό η βάπτιση και πολύχρονα τα αγοράκια σου. 

@Daphne259 Σε νιώθω απολυτα στο θέμα της δουλειάς. Πλέον κουράζομαι και παρά πολύ εύκολα, οι κινήσεις μου δυσκολεύουν και τα νεύρα μου είναι στην τσίτα συνέχεια. 

Για τις αγορές καλά στα είπε η Λινα, είναι και πιο έμπειρη. Εμείς πήραμε λίκνο και κούνια, γιατί η κούνια δεν χωράει στο υπνοδωμάτιο μας. Μου έχουν δώσει δύο ριλαξ και ένα Πορτ μπεμπέ, θα δείξει τι θα χρησιμοποιηθεί. Εμείς καρότσι πήραμε ένα Cangaroo Jenifer, το οποίο κάνει από νεογέννητο γιατί ξαπλώνει τελείως (γίνεται δηλαδή σαν πορτμπεμπε αλλά δεν είναι ξεχωριστό) και μαζί είχε και το πρώτο καθισματακι αυτοκινήτου, το περιβόητο αβγό. (Το αβγό είναι το πιο σημαντικό που πρέπει να έχεις για την ασφαλή μεταφορά του μωρού στο αυτοκίνητο). Το καρότσι που πήραμε ήταν από τα πολύ οικονομικά θα έλεγα και τουλάχιστον στην επίδειξη έδειχνε εύκολο. Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ ήταν ότι κλείνει και με το κάθισμα κουμπωμενο πάνω. Στην πράξη πόσο βολικό θα είναι θα στο πω κατά τον Ιούλιο! 

Εμείς πλέον έχουμε κάνει και ντόμπλερ. Μας ανησυχεί λίγο το νεφρό του μωρού , θα το αντιμετωπίσουμε όταν γεννηθεί. Και ο πλακούντας μου μας ανησυχεί που είναι χαμηλά και θα κάνει δύσκολη την καισαρική. Θα το αντιμετωπίσουμε και αυτό και ότι γίνει. Αγχώθηκα πολύ αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι. 

Ά! Έχουμε και όνομα εμείς ήδη διαλέξει (πριν καν μείνω έγκυος αυτά είχαν ξεκαθαρίσει γιατί οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους και ...γονείς-συντρόφους).

Σας φιλώ όλες γλυκά!

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Daphne259 είπε:

Κοριτσάκια καλημέρα και καλή Παρασκευή!!!!

@lennio μου χρόνια πολλά για την τελευταία γιορτή που γιόρτασες ως mom to be....Από του χρόνου θα είσαι full time mom και το πρώτο φιλάκι θα στο δώσει το αγοράκι σου!!!  Δύσκολο να δώσεις όνομα άμεσα, εγώ ήδη το σκέφτομαι και με ζορίζει από τώρα!  Εξακολουθώ να ζηλεύω παράφορα το ζεν σου!  Ιούλη ε?  Εγώ τέλος Αυγούστου!!! Κοντά θα είμαστε!

@Georgia1972 και πάλι με το καλό η βάπτιση!

Εγώ έχω κάνει β' επιπέδου αρχές Μάη, όλα πολύ καλά, ο κύριος εξακολουθεί να είναι ζόρικος, δε θέλει πολλά πολλά! Χεράκια, ποδαράκια όλο στο φατσάκι μπροστά! Μην τον δει κανείς!

Είμαι καλά, έχω συνηθίσει και τις μετρήσεις του ζάχαρου 2 φορές τη μέρα @Clue με νιώθεις....   έχω αδυνατίσει κιόλας με τους περιορισμούς στην διατροφή! Είναι δύσκολη βέβαια η κοινωνική ζωή με αυτή τη διατροφή και τώρα που καλοκαίριασε ακόμα χειρότερα αλλά θα κάνω υπομονή... Επίσης κουράζομαι γρήγορα κι έχω σιχαθεί να δουλεύω κορίτσια. Πάρα πολύ.

Είμαστε στη φάση που σκέφτομαι πως θα κάνω το μικρό μας σπίτι όσο πιο λειτουργικό γίνεται πριν την άφιξη του μπεμπέ και είμαι υπερ-αγχωμένη!

Τέλος, θα ήθελα τη βοήθεια των μαμάδων μας και των οργανωμένων μέλλουσων μαμάδων όσον αφορά στις αγορές:   HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

α. Λέω να πάρω κούνια που αργότερα θα γίνει και κρεβατάκι. Τί άλλο χρειάζεται?  Και λίκνο? Και καλαθούνα ?  Πορτ μπεμπέ? Παρκοκρέβατο? Ρηλαξ πιο μετά, ε?? 

β. Ζιπουνάκια, φορμάκια από ό,τι διάβασα να πάρω λίγα για νεογέννητα και πιο πολλά για πιο μετά, ε?

γ. Καρότσι θα λεγα ένα ελαφρύ και εύκολα διαχειρίσιμο, ε? Καμιά καλή μάρκα όχι ελεεινά ακριβή??

δ. Τι άλλο είναι πραγματικά χρήσιμο κατά τη γνώμη σας ??

 

Σας αγαπώ!

Φαντάζομαι ότι η πολυαγαπημένη @NINA78 έχει ήδη γεννήσει, έτσι πιστεύω! Αν μπορέσεις αγάπη, πες μας! Σε φιλώ πολύ πολύ!

Καλημέρα και από εμένα! 

Εγω την έχω σε λίκνο προς το παρόν αλλά σύντομα δεν θα χωράμε! Έχουμε πάρει κούνια που γίνεται κρεβάτι μετά. Από ρούχα σκέψου την εποχή που θα γεννήσεις και παρε ανάλογα κοντομάνικα ή μακρυμανικα φορμάκια. Ζιπουνακια εγώ χρησιμοποίησα πολύ τα κοντομάνικα και σχεδόν καθόλου τα μακρυμανικα και τώρα αμάνικα. Παρε λίγα πράγματα γιατί θα σου φέρουν πολλά. Θε χρειαστεις επίσης πετσετακια μικρά για τις αλλαγές της πανας και σε άλλο χρωμα πανακια για γουλιές,σάλια κτλ. Επίσης, στρωματακι αλλαξιερας, σελτεδακια. Μπουρνουζοπετσετες και σεντονακια για λίκνο και για κούνια αργότερα. Καμία κουβερτούλα πάλι ανάλογα την εποχή. Καλλυντικα για το μωράκι σου, χτένα βούρτσα, ψαλιδάκι και λιμες για νυχια, αμπούλες φυσιολογικό ορό, καθαρό οινόπνευμα και γάζες αποστειρωμένες. Καροτσι εμένα μου χάρισαν ένα 3 σε 1 της cam, με έχει βολέψει πολύ. 

Μην αγχώνεσαι παντως, είναι πολύ εύκολο. Και σε ένα μαγαζί με βρεφικά είδη να πας θα σε βοηθήσουν πολύ με το τι χρειαζεσαι. 

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες!!!!!!!!!!

Εμείς λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι, θα μετατρέψω το υπνοδωμάτιο σε παιδικό κι εμείς θα βολευτούμε στο μικρότερο δωμάτιο του σπιτιού.  Άρα εξαρχής λέω για κούνια-κρεβάτι κι απλά μπορεί να βάλω προσωρινά ένα μικρό κρεβατάκι για μένα για να μαι κοντά του.  Έχω στο χωριό το δικό μου εφηβικό το οποίο θα φέρω για ένα διάστημα. @linaa & @alina80 θα τα ψάξω και τα δύο καρότσια που γράψατε! @palmoira ναι 0-3 θα πάρω αλλά και πιο μεγάλα για πιο μετά. Γεννάω τέλος Αυγούστου πιθανότατα, θα πάρω από όλα! Για όλα τα πιο ''μικρά" του μωρού θα πάω σε ένα κατάστημα και θα τα πάρω όλα απο κει, δεν αγχώνομαι.

Εμένα πάντως δε θα μου χαρίσει κανείς τίποτα, δεν έχω στον κύκλο μου καμία μαμά που να μην τα χρειάζεται πλέον (γενικά δεν έχω μαμάδες στον κύκλο μου).  Μόνο την ξαδέρφη μου έχω η οποία δεν πήρε ΚΑΝ τηλέφωνο να μου ευχηθεί εδώ και ένα μήνα που το έμαθε. Δε βαριέσαι.... Άρα όλα εμείς. Για αυτό ρωτάω τα ουσιαστικά χρήσιμα.  Από το μαιευτήριο τα βγάζουμε με πορτ μπεμπέ, ε?  Και θέλει και κάθισμα αυτοκινήτου από τόσο νωρίς???  Σόρυ αν ρωτάω βλακείες, είμαι πολύ άσχετη.  Ουδέποτε ασχολήθηκα με αυτά, ούτε καν έμμεσα....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Daphne259 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες!!!!!!!!!!

Εμείς λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι, θα μετατρέψω το υπνοδωμάτιο σε παιδικό κι εμείς θα βολευτούμε στο μικρότερο δωμάτιο του σπιτιού.  Άρα εξαρχής λέω για κούνια-κρεβάτι κι απλά μπορεί να βάλω προσωρινά ένα μικρό κρεβατάκι για μένα για να μαι κοντά του.  Έχω στο χωριό το δικό μου εφηβικό το οποίο θα φέρω για ένα διάστημα. @linaa & @alina80 θα τα ψάξω και τα δύο καρότσια που γράψατε! @palmoira ναι 0-3 θα πάρω αλλά και πιο μεγάλα για πιο μετά. Γεννάω τέλος Αυγούστου πιθανότατα, θα πάρω από όλα! Για όλα τα πιο ''μικρά" του μωρού θα πάω σε ένα κατάστημα και θα τα πάρω όλα απο κει, δεν αγχώνομαι.

Εμένα πάντως δε θα μου χαρίσει κανείς τίποτα, δεν έχω στον κύκλο μου καμία μαμά που να μην τα χρειάζεται πλέον (γενικά δεν έχω μαμάδες στον κύκλο μου).  Μόνο την ξαδέρφη μου έχω η οποία δεν πήρε ΚΑΝ τηλέφωνο να μου ευχηθεί εδώ και ένα μήνα που το έμαθε. Δε βαριέσαι.... Άρα όλα εμείς. Για αυτό ρωτάω τα ουσιαστικά χρήσιμα.  Από το μαιευτήριο τα βγάζουμε με πορτ μπεμπέ, ε?  Και θέλει και κάθισμα αυτοκινήτου από τόσο νωρίς???  Σόρυ αν ρωτάω βλακείες, είμαι πολύ άσχετη.  Ουδέποτε ασχολήθηκα με αυτά, ούτε καν έμμεσα....

 

καθισματακι αυτοκινητου ειναι απαραιτητο πως θα το μεταφερεις στο σπιτι με ασφαλεια.

οχι απτο μαιευτηριο το βγαζεις οπως θες δεν χρειαζετε πορτ μπεμπε  κ σε μαρσιπο κ στα χερια να το κρατας οπως θες. 

μεσα στο σπιτι θα χρειαστεις κατι σταθερο για να το εχεις κ στο σαλονι κ γενικα αυτο να εχεις στο νου σου δηλαδη εκτος απο την κουνια θα πρεπει να υπαρχει κ κατι αλλο για υπνο μεσα στο σαλονι.

αν δεν παρεις καροτσι που ειναι 3σε 1 κ εχουν πορτ μπεμπε αυτα δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις πορτ μπεμπε υποχρεωτικα. μπορεις να το εχεις στο παρκο του ή ακομα κ στο καροτσι που θα κοιταξεις να ειναι κ για νεογεννητα απο 0.

δηλαδη το πορτ μπεμπε δεν το περνεις οπωσδηποτε αναλογα τι βολευει το σπιτι σου. 

εγω πχ τον εβαζα στο καροτσι του κ μεσα στο σπιτι του αρεσε κ κοιμοταν κ σαν ριλαξ οποτε δεν χρειαστηκα ουτε πορτ μπεμπε ουτε ριλαξ. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Daphne259 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες!!!!!!!!!!

Εμείς λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι, θα μετατρέψω το υπνοδωμάτιο σε παιδικό κι εμείς θα βολευτούμε στο μικρότερο δωμάτιο του σπιτιού.  Άρα εξαρχής λέω για κούνια-κρεβάτι κι απλά μπορεί να βάλω προσωρινά ένα μικρό κρεβατάκι για μένα για να μαι κοντά του.  Έχω στο χωριό το δικό μου εφηβικό το οποίο θα φέρω για ένα διάστημα. @linaa & @alina80 θα τα ψάξω και τα δύο καρότσια που γράψατε! @palmoira ναι 0-3 θα πάρω αλλά και πιο μεγάλα για πιο μετά. Γεννάω τέλος Αυγούστου πιθανότατα, θα πάρω από όλα! Για όλα τα πιο ''μικρά" του μωρού θα πάω σε ένα κατάστημα και θα τα πάρω όλα απο κει, δεν αγχώνομαι.

Εμένα πάντως δε θα μου χαρίσει κανείς τίποτα, δεν έχω στον κύκλο μου καμία μαμά που να μην τα χρειάζεται πλέον (γενικά δεν έχω μαμάδες στον κύκλο μου).  Μόνο την ξαδέρφη μου έχω η οποία δεν πήρε ΚΑΝ τηλέφωνο να μου ευχηθεί εδώ και ένα μήνα που το έμαθε. Δε βαριέσαι.... Άρα όλα εμείς. Για αυτό ρωτάω τα ουσιαστικά χρήσιμα.  Από το μαιευτήριο τα βγάζουμε με πορτ μπεμπέ, ε?  Και θέλει και κάθισμα αυτοκινήτου από τόσο νωρίς???  Σόρυ αν ρωτάω βλακείες, είμαι πολύ άσχετη.  Ουδέποτε ασχολήθηκα με αυτά, ούτε καν έμμεσα....

 

Αν το μεταφέρεις με αυτοκίνητο χρειάζεσαι οπωσδήποτε αβγό-καθισματακι αυτοκινήτου. Το πορτμπεμπε δεν είναι ασφαλές και φυσικά ούτε η αγκαλιά. Εμενα μου το έδωσαν οπότε θα το βάζω για να το έχω μαζί μου πχ στο σαλόνι. Αν και είναι μικρο το σπίτι οπότε μπορώ να το βλέπω και στην κούνια του να είναι. 

Για εμένα το πορτμπεμπε δεν είναι απαραίτητο -ασε που είναι και για λίγο. Θα σου πρότεινα να δεις καρότσι που ξαπλώνει τελείως, αν θέλεις να το έχεις μαζί σου σε άλλο δωμάτιο στην αρχή το έχεις στο καρότσι. Και μετά κοιτάς για πάρκο ή ριλάξ (και ριλαξ δεν θα έπαιρνα αλλά μου έδωσαν δύο κιόλας! Αλλά τα βασικά, καρότσι, κούνια τα πήραμε μόνοι μας). 

Αν μου επιτρέπεις γιατί να πάτε εσείς στο μικρό δωμάτιο του σπιτιού; Αν χωράει ένα διπλό κρεβάτι σίγουρα είναι αρκετό και για το μωρό. Μια κούνια μόνο θέλει στην αρχή. 

 

ΥΓ. Σήμερα έφεραν την κούνια και την έστησαν στο δωμάτιο. Νομίζω είμαι στα πρόθυρα πανικού. Σαν να έγινε ξαφνικά πραγματικότητα! Δηλαδή θα έρθει όντως ένα μωρό και θα μπει εκεί μέσα! Θα μου πείτε μανδαμ τώρα το πήρες είδηση εσύ; Όχι άλλα τόσο καιρό ήταν πιο θεωρητικό; Πιο μακρινό να το πω; 

  • Μου αρέσει 6
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Daphne259 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες!!!!!!!!!!

Εμείς λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι, θα μετατρέψω το υπνοδωμάτιο σε παιδικό κι εμείς θα βολευτούμε στο μικρότερο δωμάτιο του σπιτιού.  Άρα εξαρχής λέω για κούνια-κρεβάτι κι απλά μπορεί να βάλω προσωρινά ένα μικρό κρεβατάκι για μένα για να μαι κοντά του.  Έχω στο χωριό το δικό μου εφηβικό το οποίο θα φέρω για ένα διάστημα. @linaa & @alina80 θα τα ψάξω και τα δύο καρότσια που γράψατε! @palmoira ναι 0-3 θα πάρω αλλά και πιο μεγάλα για πιο μετά. Γεννάω τέλος Αυγούστου πιθανότατα, θα πάρω από όλα! Για όλα τα πιο ''μικρά" του μωρού θα πάω σε ένα κατάστημα και θα τα πάρω όλα απο κει, δεν αγχώνομαι.

Εμένα πάντως δε θα μου χαρίσει κανείς τίποτα, δεν έχω στον κύκλο μου καμία μαμά που να μην τα χρειάζεται πλέον (γενικά δεν έχω μαμάδες στον κύκλο μου).  Μόνο την ξαδέρφη μου έχω η οποία δεν πήρε ΚΑΝ τηλέφωνο να μου ευχηθεί εδώ και ένα μήνα που το έμαθε. Δε βαριέσαι.... Άρα όλα εμείς. Για αυτό ρωτάω τα ουσιαστικά χρήσιμα.  Από το μαιευτήριο τα βγάζουμε με πορτ μπεμπέ, ε?  Και θέλει και κάθισμα αυτοκινήτου από τόσο νωρίς???  Σόρυ αν ρωτάω βλακείες, είμαι πολύ άσχετη.  Ουδέποτε ασχολήθηκα με αυτά, ούτε καν έμμεσα....

 

Λοιπον, το λικνο για μενα ειναι πεταμενα λεφτα.. Παρε εξαρχης κουνια αλλα να προσεχεις να κατεβαινει το καγκελο, διαφορετικά θα σ φυγει η μεση να σκυβεις να βαζεις το μωρο μεσα!! Η καλαθουνα επισης, αν δεν εχεις σκοπο να κανετε κανα ταξιδακι οσο ειναι πολυ μωρο (για να εχειςβπου να το κοιμιζεις)  επισης αχρηστη αγορα, αφου αν ειναι μεγαλοσωμο τ μωρο δε θα σ χρησιμευσει για πανω απο 3 μηνες.. Καθισμα αυτοκινήτου ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ!!!! Δεν μετακινησαι ουτε 10 μετρα με αυτοκίνητο χωρίς το μωρο δεμενο και μην ακουσεις καμια βλακεια που θα σου πουνε!!! Για να πειστεις, πατα στο youtube να δεις βίντεο του ΙΑΒΕΡΗ σχετικά με τροχαια και παιδιά που ηταν στην αγκαλια της μαμας τους. Οτι πιο εγκληματικο... Ρουχαλακια μην πάρεις καθολου για νεογέννητο... Παρε 0-3 και επειδη γεννας μεσα σ κατακαλοκαιρο και θα σκαει ο τζιτζικας μην παρεις και πολλα ρουχα... Το πιο πιθανο ειναι να το εχεις μονο με την πανα τ μπεμπε!! Αφρολουτρα, σαμπουαν και λοιπα τζαντζαλα ματζαλα παρε οτι πιο οικονομικό βρεις... Ειναι ολα τα ιδια... Αρκει για ενα 6μηνο να χρησιμοποιείς τα ιδια για τυχον αλλεργιες... Επισης αν σκεφτεσαι να θηλασεις μην παρεις απο τωρα γαλατα, μπιμπερό, αποστειρωτες κλπ... Αν χρειαστείς ολο και καποιο φαρμακείο θα βρείτε ανοιχτο!!! Παρε πολλες πανες αγκαλιας.. Ειναι απαραιτητες τν 1ο καιρο... Επισης, κοιτα για πανες σε προσφορά και παρε μπολικα πακετα (ειναι κριμα να τα χρυσοπληρωνεις τελευταία στιγμή), αλλα μην πάρεις το 0 γτ ειναι τζαμπα νούμερο.. Ουσιαστικά απευθύνεται σε προωρα. Παρς το νο 1. Για εσενα παρε κανα 2 πακετα μεγαλες σερβιετες. 

Εμενα το πιο χρησιμο απο οσα μ εδωσαν και αγορασα παντως ηταν το ριλαξ... Τους πρωτους 4 μηνες μ ελυσε τα χερια και σ σπιτι και σ ταξιδια!!! Ολη μερα εκει την εβγαζε!!! Αλλα εκανε για νεογεννητο. Ξαπλωνε δηλαδή εντελώς!!!! Καροτσι τελος πηρα ενα παρα πολυ απλο της joie που κανει για νεογεννητα και ειμαι ενθουσιασμενη. Ειναι παναλαφρο (7 μολις κιλα) και πολυ ευελικτο επειδη ειναι τριροδο!!! Κλεινει με το ενα χερι και χωραει παντου!!! Και το πηρα μολις 180€!!!!! @linaa το ιδιο πρέπει να έχουμε!! 

Μην κανεις το λαθος και πάρεις βαρυ καροτσι, γτ σ 6μηνο που το παιδι θα εχει βαρυνει και πιο μετα, θα ψαχνεις για αλλο αφου θα ειναι ασηκωτο!!! 

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...