Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

On 30/4/2019 at 6:18 ΜΜ, Clue είπε:

Έτσι γράφει πάνω το χαρτί της αυχενικής. Γι αυτό το είπα. 1/169 για προεκλαμψία και 1/270 περίπου να σταματήσει η ανάπτυξη πριν τις 37 εβδομάδες. Αυτό γράφει. Εννοείται ότι δε σημαίνει ότι θα συμβεί και από τη στιγμή που το ξέρουμε θα έχουμε στο μυαλό μας μήπως γεννήσω νωρίτερα. 

Απλά είναι πολλά μωρέ... Ζάχαρο, θυρεοειδής, άγχος για προεκλαμψία και για πρόωρο μωρό γενικά... Είδα και αίμα δυο φορές και λογικό είναι κάποιες φορές να με παίρνει από κάτω. Ευτυχώς δε με παίρνει πάντα από κάτω, ούτε πέφτω πολύ.

Κι εγώ πρόωρη γεννήθηκα. Την 36η εβδομάδα και ολόκληρα 2.300 κιλά!

Σήμερα είμαι ξάπλα αλλά έχω αρκετά καλή διάθεση!

Καλημέρα! Μη στεναχωριέσαι και μη το βάζεις κάτω. Όλα θα ξεχαστούν μόλις πάρεις αγκαλιά το μωρό σου. Σου γράφω γιατί έμεινα στο κρεββάτι από τις 10 Ιουλίου έως τις 12 Φεβρουαρίου που γέννησα. Η βόλτα μου ήταν η επίσκεψη στο γυναικολόγο και κάποιες φορές στο μικροβιολογικό γιατί ακόμη και αιμοληψίες πολλές φορές χρειάστηκε να κάνω σπίτι. Γέννησα 37+1 ένα υπέροχο κοριτσάκι 2800. 

21 ώρες πρίν, Georgia1972 είπε:

Χριστός Ανέστη κορίτσια! Χρόνια πολλά με υγεία στα σπιτικά σας. Καλή Πρωτομαγιά και καλό μήνα. Εύχομαι όλα τα προβληματα να ξεπεραστούν και όλες να πραγματοποιησετε το όνειρό σας. Οι εγκυουλες μας να έχουν καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και οι μανούλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Άργησα κι εγώ να μπω. Οι απαιτήσεις των μωρών, οι οικογενειακες υποχρεώσεις, οι ετοιμασιες της βάπτισης που μπαίνουν στην τελική ευθεία δεν μου αφήνουν και πολύ ελεύθερο χρόνο.

Σας φιλώ και εύχομαι και παλι σε όσα κορίτσια είναι αντιμέτωπα με δυσκολίες, σύντομα και ανώδυνα να τις ξεπεράσουν. 

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα Γεωργία! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό η βάπτιση! 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 1/5/2019 at 12:49 ΜΜ, Georgia1972 είπε:

Χριστός Ανέστη κορίτσια! Χρόνια πολλά με υγεία στα σπιτικά σας. Καλή Πρωτομαγιά και καλό μήνα. Εύχομαι όλα τα προβληματα να ξεπεραστούν και όλες να πραγματοποιησετε το όνειρό σας. Οι εγκυουλες μας να έχουν καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και οι μανούλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Άργησα κι εγώ να μπω. Οι απαιτήσεις των μωρών, οι οικογενειακες υποχρεώσεις, οι ετοιμασιες της βάπτισης που μπαίνουν στην τελική ευθεία δεν μου αφήνουν και πολύ ελεύθερο χρόνο.

Σας φιλώ και εύχομαι και παλι σε όσα κορίτσια είναι αντιμέτωπα με δυσκολίες, σύντομα και ανώδυνα να τις ξεπεράσουν. 

Χρονια πολλα και καλα Γεωργια να ζησεις!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

Καλώς ήρθες κοπέλα μ...με το καλό να σ πανε ολα όπως τα θες κ πολύ σύντομα με ένα η κ δύο η  όσα θες μωρά στην αγκαλιά σ... να σ πω εγώ είμαι 37 ..σε εμμηνόπαυση δεν ειμαι αλλα τα αυγά μ είναι κλουβια ...Έχω θέμα επίσης....Εγώ θα κάνω σε λίγες μέρες αλλ' η μία διέγερση να δω τι κ πως κ μετά θα πάω κ γω με δανεικά..   μην ανχωνεσαι ολα θα πάνε καλά....μάνα θα γίνεις τι με δικό σ αυγό τι με δότριας....το ίδιο είναι λύσεις υπάρχουν πολλές...βέβαια δεν ξερω πως το βλέπεις το θέμα δότριας εσυ....αν είσαι ανοιχτή βουρ κ τραβα....εννοείτε όμως πως θα πάρεις κ άλλη γνώμη όπως είπες κ συ... Καλή επυτιχια σε ό,τι κ αν κάνεις κ να μην φοβάσαι τίποτα.. φιλιά κ κλαως ηρθες.

Σε ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχες σου!! Ευχομαι κ σε σενα ο, τι καλυτερο!! Δεν εχω προβλημα με τα δανεικα ωαρια , δεν εχω κανενα φοβερο dna , κυριως προβληματιστηκα ( μετα το πρωτο σοκ ) γιατι δεν μου προτειναν κ αλλες λύσεις...ηταν η πρωτη εμπειρια σε κεντρο εξωσωματικης κ ηταν λιγο δυσκολα , απλα αναρωτηθηκα επεσα σε τοσο ειλικρινεις ανθρωπους που θελουν να με γλιτωσουν απο ασκοπες προσπαθειες ή απλα δεν θελουν να το παλεψουν;θα τα καταφερουμε ολες!! Καλως σας βρηκα!! Ποσο χαιρομαι που σας βρηκα!! πολλα φιλια

Καλησπερα σε ολες , σας ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας!!! Ποσο κουραγιο μου δινετε να ξερατε!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας κ ειμαι σιγουρη οτι θα πανε!!!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Για σας κορίτσια :) Χρόνια πολλά . Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ.Χερουμε για τα νέα σας.Εγκυουλεσ, δίδυμα...μπράβο, μπράβο.Κοριτσια, έχω ερωτήσει.Περιμενω περίοδο για να πάρω τηλέφωνο και προχωράμε με τα δανεικά.Αρχισα ωμός και σκεφτούμε.Πσαχνουν η δοτρια να ηνε κοντά στα δικά μας χαρακτηρίστηκα... σωστά ? Για ομάδα αίματος ?Δεν με έχουν ρωτήσει. Σημαντικό  η όχι ? Αν μπορείτε να εξηγήσετε.Ευχαριστο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα όμορφες, χρόνια πολλά και καλό μήνα να έχουμε. Είχα καιρό να μπω, κάτι η δουλειά, κάτι οι γιορτές... 

Mischa και Clue εύχομαι το καλύτερο. Όλα όσα βγάζει η αυχενική είναι πιθανότητες! Μεγάλο ρόλο στον καθορισμό τους παίζει η ηλικία. Είναι όμως καθαρή στατιστική. Δεν σημαίνει ότι θα γίνει ούτε ότι πχ. αν η εξέταση βγάλει μικρή πιθανότητα δεν θα γίνει. 

@nasia11 Καλωσηρθες. Αν νιώθεις ότι θέλεις και άλλη γνώμη να πάρεις για να είσαι ήσυχη. Και εμένα μετά από μόνο μια απόπειρα μου είπαν για δανεικά. Με ΑΜΗ στα τάρταρα και μια προσπάθεια φουλ φάρμακα που έδωσε ένα ωοθυλάκιο και αυτό κενό (δεν έκανα καν ωάριο) και μια επιβαρυμένη μήτρα από επεμβάσεις θεωρώ ότι ήταν τίμιοι και μου πρότειναν τα δανεικά και δεν με έβαλαν στη διαδικασία να κυνηγάω φυσικούς κύκλους -με οποίο ψυχολογικό και οικονομικό κόστος. 

@Mira Ναι ψάχνουν να βρουν δότρια κοντά στα χαρακτηριστικά μας. Κυρίως χρώματα και ύψος δηλαδή.

Η ομάδα αίματος δεν έχει να κάνει παρά μόνο με το αν δεν θέλεις να το αποκαλύψεις στο παιδί. Εγώ είχα πει ότι δεν με νοιάζει. Συνήθως όμως κοιτάνε να είναι είτε ίδια με της λήπτριας ή τέτοια ώστε να οδηγεί σε ίδια αποτελέσματα σε συνδυασμό με του πατέρα. 

On 30/4/2019 at 6:24 ΜΜ, Daphne259 είπε:

Σιγά σιγά θα έρχονται και τα αγοράκια!! Νομίζω σειρά έχει η @NINA78 & @alina80??? Φιλιά γλυκές μου!

Τι; Η Νίνα και εγώ είμαστε οι επόμενες; Τι να πω, σαν να μην το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα μου φαίνεται! Έχει αρχίσει να γεμίζει το σπίτι με μωρουδιακα και τα κοιτάω σαν να μου έχουν κάνει εισβολή εξωγήινοι και έχουν αφήσει την προίκα τους. Δεν ξέρω τι να κάνω με δαυτα! 

Σας φιλώ όλες γλυκά

  • Μου αρέσει 8
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mira said:

Για σας κορίτσια :) Χρόνια πολλά . Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ.Χερουμε για τα νέα σας.Εγκυουλεσ, δίδυμα...μπράβο, μπράβο.Κοριτσια, έχω ερωτήσει.Περιμενω περίοδο για να πάρω τηλέφωνο και προχωράμε με τα δανεικά.Αρχισα ωμός και σκεφτούμε.Πσαχνουν η δοτρια να ηνε κοντά στα δικά μας χαρακτηρίστηκα... σωστά ? Για ομάδα αίματος ?Δεν με έχουν ρωτήσει. Σημαντικό  η όχι ? Αν μπορείτε να εξηγήσετε.Ευχαριστο

Εμένα δεν με ρωτήσανε ποτε πάντως. Δεν θυμάμαι αν στις εξετάσεις που τους είχα πάει αναφερόταν κάπου, αλλά δεν με ρωτήσανε κ δεν ξέρω κ την ομάδα της δοτριας 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, palmoira said:

Καλημέρα! Μη στεναχωριέσαι και μη το βάζεις κάτω. Όλα θα ξεχαστούν μόλις πάρεις αγκαλιά το μωρό σου. Σου γράφω γιατί έμεινα στο κρεββάτι από τις 10 Ιουλίου έως τις 12 Φεβρουαρίου που γέννησα. Η βόλτα μου ήταν η επίσκεψη στο γυναικολόγο και κάποιες φορές στο μικροβιολογικό γιατί ακόμη και αιμοληψίες πολλές φορές χρειάστηκε να κάνω σπίτι. Γέννησα 37+1 ένα υπέροχο κοριτσάκι 2800. 

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα Γεωργία! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και με το καλό η βάπτιση! 

Το θέμα ξεκίνησα να το παρακολουθώ από όταν περίπου έμεινες στο κρεβάτι. Διάβασα το θέμα από την αρχή και έζησα τις εγκυμοσύνες σας μαζί με σας!!! Ήλπιζα ότι θα μου φέρει κι εμένα τύχη μιας και ειδικά στην αρχή ήταν πολύ γουρλίδικο!! Άργησε λίγο αλλά πιστεύω πως με έπιασε!

  • Μου αρέσει 3

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , nasia11 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχες σου!! Ευχομαι κ σε σενα ο, τι καλυτερο!! Δεν εχω προβλημα με τα δανεικα ωαρια , δεν εχω κανενα φοβερο dna , κυριως προβληματιστηκα ( μετα το πρωτο σοκ ) γιατι δεν μου προτειναν κ αλλες λύσεις...ηταν η πρωτη εμπειρια σε κεντρο εξωσωματικης κ ηταν λιγο δυσκολα , απλα αναρωτηθηκα επεσα σε τοσο ειλικρινεις ανθρωπους που θελουν να με γλιτωσουν απο ασκοπες προσπαθειες ή απλα δεν θελουν να το παλεψουν;θα τα καταφερουμε ολες!! Καλως σας βρηκα!! Ποσο χαιρομαι που σας βρηκα!! πολλα φιλια

Καλησπερα σε ολες , σας ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας!!! Ποσο κουραγιο μου δινετε να ξερατε!!!Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες μας κ ειμαι σιγουρη οτι θα πανε!!!

Καλό είναι να ρωτήσεις κι αλλού κι αλλού! Μια φίλη μου που έχει ήδη παιδί κι ήθελε κι άλλο, ανακάλυψε ότι στα 37 της δεν είχε περίοδο. Ο,τι και να έκανε δεν ερχόταν κανονικά, ήταν στη χάση και τη φέξη. Το παίρνουν απόφαση με τον άντρα της ότι θα έχουν 1 παιδί, και μένει έγκυος! Είναι και θέμα ψυχολογίας, αλλά αυτή ήδη είχε γεννήσει μια φορά, που έχει κι αυτό τη σημασία του. Θέλω να πω, ότι υπάρχουν ιστορίες που είναι η εξαίρεση στον κανόνα! Αλλά υπάρχουν! Από την άλλη, πόσες εξαιρέσεις θα έχει αυτός ο κανόνας;; Όσο το ψάχνεις, τόσο θα έρθεις κοντά σε μια απόφαση. Δεν είσαι κι υπερβολικά μεγάλη για να πρέπει να αποφασίσεις και τώρα. Μην αγχώνεσαι λοιπόν, έχε ανοιχτές τις επιλογές σου!

Just now, Clue είπε:

Το θέμα ξεκίνησα να το παρακολουθώ από όταν περίπου έμεινες στο κρεβάτι. Διάβασα το θέμα από την αρχή και έζησα τις εγκυμοσύνες σας μαζί με σας!!! Ήλπιζα ότι θα μου φέρει κι εμένα τύχη μιας και ειδικά στην αρχή ήταν πολύ γουρλίδικο!! Άργησε λίγο αλλά πιστεύω πως με έπιασε!

Μια χαρά τα πας! Ξεκίνησες δυναμικά και προχωράς απτόητη! Δίνεις δύναμη κι εσύ με τη σειρά σου!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα!!νομιζω πως βαθια μεσα μου εχω ηδη αποφασισει κ η δικη μου η αμη ειναι τερμα κατω κ η fsh πολυ ψηλα...θα παω την επομενη βδομαδα για δευτερη γνωμη , αλλα νομιζω θα σταματησω εκει κ θα αποφασισω οριστικα. Παντως στο κεντρο που πηγα οταν μου περιεγραψαν την διαδικασια μου ειπαν περα απο τι θα κοιταξουν να βρουν δοτρια με τα χρωματα κ τον σωματοτυπο μου μου ζητησαν κ ομαδα αιματος, καθως κ του συζυγου.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Clue είπε:

Το θέμα ξεκίνησα να το παρακολουθώ από όταν περίπου έμεινες στο κρεβάτι. Διάβασα το θέμα από την αρχή και έζησα τις εγκυμοσύνες σας μαζί με σας!!! Ήλπιζα ότι θα μου φέρει κι εμένα τύχη μιας και ειδικά στην αρχή ήταν πολύ γουρλίδικο!! Άργησε λίγο αλλά πιστεύω πως με έπιασε!

Γενικά είναι πολύ γουρλιδικη η παρέα μας. Έχουμε και απογοητεύσεις αλλά πολλά κοριτσια βρήκαν δύναμη και κουράγιο εδώ.. Έχουμε πει, θα γράφουμε μέχρι όλες να φτάσουμε στο τέλος!!

  • Μου αρέσει 6

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που είναι κατεψυγμένες και απλά κάνεις προετοιμασία ενδομητρίου εξαρτάται από τα φάρμακα. Εγώ πχ είχα αγχωθεί γιατί έγινε την 26η μέρα. Αλλά τότε φτιάξαμε το ενδομήτριο. Την προηγούμενη φορά είχαμε κάνει εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων εμβρύων τρίτης μέρας την 13η μέρα του κύκλου. Οπότε εξαρτάται από το ενδομήτριο. Αν είναι φρέσκα γίνεται κατευθείαν. Δηλαδή αν είναι βλαστοκύστες η εμβρυομεταφορά θα γίνει 5 ή 6 μέρες μετά την ωοληψία.


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Στην περίπτωση που είναι κατεψυγμένες και απλά κάνεις προετοιμασία ενδομητρίου εξαρτάται από τα φάρμακα. Εγώ πχ είχα αγχωθεί γιατί έγινε την 26η μέρα. Αλλά τότε φτιάξαμε το ενδομήτριο. Την προηγούμενη φορά είχαμε κάνει εμβρυομεταφορά κατεψυγμένων εμβρύων τρίτης μέρας την 13η μέρα του κύκλου. Οπότε εξαρτάται από το ενδομήτριο. Αν είναι φρέσκα γίνεται κατευθείαν. Δηλαδή αν είναι βλαστοκύστες η εμβρυομεταφορά θα γίνει 5 ή 6 μέρες μετά την ωοληψία.

Όχι θα είναι κατεψυγμενες. Το ενδομήτριο μου είναι πάντα καλό και ψάχνω να βρω ποτέ να ζητήσω άδεια και τι να πω γι'αυτό αναρωτιέμαι. Άρα να μην ανησυχώ που έχω μικρό κύκλο, δεν πρόκειται να αδιαθετησω με τα σικλακουρ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katia11 said:

Όχι θα είναι κατεψυγμενες. Το ενδομήτριο μου είναι πάντα καλό και ψάχνω να βρω ποτέ να ζητήσω άδεια και τι να πω γι'αυτό αναρωτιέμαι. Άρα να μην ανησυχώ που έχω μικρό κύκλο, δεν πρόκειται να αδιαθετησω με τα σικλακουρ;

Νομίζω πως όσο παίρνεις τα φάρμακα δεν αδιαθετείς. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά όμως. Να ακούς το γιατρό και θα τη βρείτε την άκρη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

Εγώ το είχα πει κανονικά στη δουλειά ότι θα κάνω εξωσωματική.

  • Μου αρέσει 1

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...