Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Troia είπε:

 Καλησπέρα,

Αν και το καλύτερο είναι αυτά να λαμβάνονται με συνταγή γιατρού, ο δικός μου σύζυγος παίρνει ένα CoQ10 των 300 κάθε μεσημέρι και περίπου 2 ώρες πριν το βραδυνό φαγητό παίρνει ένα χάπι L-Glutathione. Αυτές ήταν οι οδηγίες του γιατρού του, κου. Χαράλαμπου Ασβέστη, ο οποίος είναι ειδικός σε αυτά τα θέματα και μας βοήθησε πολύ. Αν έχετε τη δυνατότητα να έρθετε Αθήνα, συνιστώ ανεπιφύλακτα μία επίσκεψη σε αυτόν πριν κάνετε ο,τιδήποτε. Εμείς είδαμε τεράστια διαφορά στην προσέγγιση σε σχέση με άλλους ουρολόγους. 

Συνένζυμο Q10  συστήνει και σ᾽εμένα η ολιστική γιατρός μου σε 2 δόσεις των 100mg ημερησίως. Ο γυναικολόγος μου πάλι είναι της άποψης ότι δε χρειάζομαι κανένα συμπλήρωμα διατροφής. 

Ευχαριστω πολυ.Το q10 το παιρνουμε κ εμεις οταν το παιρνουμε σ αυτο τη δοσολογια.Εγω επειδη το q 10  με πιανει στον υπνο κ με ενοχλει παιρνω πολλες φορες  1 των 100 μονο.Για L glutathione   ηθελα λιγο των ποσων mg  παιρνει?Εχουμε παει σε 3  ουρολογους στη Θεσσαλονικη κ σε 1στην Αθηνα!Προσπαθω να τον πεισω..Θα "πηδηξει"μεχρι επανω  στην αρχη οταν του πω για εναν ακομη...Mary  πολλα συγχαρητηρια!Τα καλυτερα ερχονται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

3 ώρες πρίν, GatoulaM είπε:

Σε ευχαριστω πολυ @Sofoulisμου....

μακαριιιι....

εχω ενθουσιαστεί....!

Τη Δευτερα παω για τη χοριακη μου και την Τριτη θα εχω αποτελέσματα....

@natassaki2006 ειναι η δεύτερη μου προσπάθεια με δανεικα....

την πρωτη φορα απέτυχε..........

αλλα τωρα...........❤️❤️❤️

@dimitra19 δεν ειχα καποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα......

το στήθος μου μονο που με πονάει αλλα αυτο ειναι απο την αρχη και λόγω των φαρμάκων λογικα..... εχω κατι πονάκια ποτε ποτε σαν πόνους περιόδου και λιγο το στομαχι μου με ενοχλεί ασε που γουργουρίζει ασταμάτητα εδω και κατι μερες χωρις να πεινάω......

δεν ξερω αν ειναι σύμπτωμα αυτο η αν απλα ετυχε........

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ κοριτσια για τις ευχές σας....

μακαρι το 2020 να μας βρει αγκαλιά με τα νινακια μας....

ειναι και λιγο νωρις νομιζω ακομα για συμπτώματα αποτι διαβαζω εδω.......

Πολλά συγχαρητήρια κοριτσάκι!!!Μα τι ευχάριστα νέα διαβάχουμε???Μια ομορφη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!!

πρίν από 14 λεπτά , Mary H είπε:

Κοριτσια. χοριακη 420 , 9η ,μερα!!!!!!!!! ΣΟΚ!!!!!!!!!!

Supeeeeeeeeeeeer!!!Φτου φτου φτου σκόρδα:-D:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Papy είπε:

Πολλά συγχαρητήρια κοριτσάκι!!!Μα τι ευχάριστα νέα διαβάχουμε???Μια ομορφη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!!

Supeeeeeeeeeeeer!!!Φτου φτου φτου σκόρδα:-D:x

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!

Just now, dimitra19 είπε:

Οκ  ! με το καλό κορίτσι ! μέσα απο την καρδια μου !!!!!!!!!!!!!!!! 

Τhank you


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ευχαριστω πολυ.Το q10 το παιρνουμε κ εμεις οταν το παιρνουμε σ αυτο τη δοσολογια.Εγω επειδη το q 10  με πιανει στον υπνο κ με ενοχλει παιρνω πολλες φορες  1 των 100 μονο.Για L glutathione   ηθελα λιγο των ποσων mg  παιρνει?Εχουμε παει σε 3  ουρολογους στη Θεσσαλονικη κ σε 1στην Αθηνα!Προσπαθω να τον πεισω..Θα "πηδηξει"μεχρι επανω  στην αρχη οταν του πω για εναν ακομη...Mary  πολλα συγχαρητηρια!Τα καλυτερα ερχονται

 Στη συσκευασία του L-Glutathione (της Lamberts) δεν έχει κάποια άλλη πληροφορία, δηλ. δεν έχει συγκέντρωση σε mg. Γι᾽ αυτό σου είπα ότι καλό είναι να τον δει ο σωστός γιατρός. Και για εμάς ο κος. Ασβέστης ήταν ο 3ος ουρολόγος και τελικά μείναμε εκεί. Μεγάλη διαφορά στην προσέγγιση! Επιπλέον, οι λάθος γιατροί τον είχαν ταράξει στην αντιβίωση, το οποίο είναι επικίνδυνο και και μειώνει και τον αριθμό των σπερματοζωαρίων. Είναι κρίμα να ταλαιπωρείστε με λάθος γιατρούς, γι᾽ αυτό το είπα. Αν θέλει, μπορούμε να του εξηγήσουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2019 at 8:40 ΜΜ, Tsini είπε:

@dimitra19 προσπαθησε να μην αγχωνεσαι κ ολα θα πανε καλα!!! Κ η κορτιζολη,η ορμονη του αγχους,παιζει κ αυτη τον ρολο της :grin:

Στα υπολοιπα κοριτσια ευχομαι καλες προσπαθειες και καλες χοριακες!!!

Λοιπον,τα νεα μου: Σημερα πηγαμε Ιακεντρο με τον καλο μου να δωσει σπερμα για κρυοσυντηρηση κ να του κανουν κ ενα τσεκ,ετσι για την αγωνια... Λοιπον το σπερμοδιαγραμμα δεν ηταν καλο.. ομαλες μορφες 3 ενω το φυσιολογικο εγραφε μεγαλυτερο του 4. Κινητικοτητα ετσι κ ετσι... Κατι μας ειπαν κ για καποια μη αναγνωρισιμα κυτταρα που ανιχνευθηκαν κ ισως κ να ειναι λεμφοκυτταρα ή να δειχνουν καποια φλεγμονη,αλλα να μην ανησυχω γτ θα τα καθαρισουν.. και αν ειναι καποια φλεγμονη δεν επηρεαζει τα σπερματοζωαρια.κ στο τελος μας λενε "εχετε υποψιν σας πως αν η δοτρια ανταποκριθει καλα αλλα παρ ολα αυτα δεν εχουμε τον αναμενομενο αριθμο βλαστοκυστων,μπορει να οφειλεται κ στο σπερμα.. αλλα εχουμε δει πολλες τετοιες περιπτωσεις που εχουν παει καλα". Ο γιατρος μου μου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανουμε καλλιεργεια κ να παρει ξανα βιταμινες γτ το σπερμα μονο ετσι βελτιωνεται.

Δεν σας κρυβω πως μου μπηκαν ψυλλοι στ αυτια οτι πανε να ριξουν προβλημα στο σπερμα για να εχουν δικιολογια σε περιπτωση μικρου αριθμου βλαστοκυστων. Να σημειωσω πως αρχες του 2018 το ενα κ μοναδικο σπερμοδιαγραμμα που καναμε σε ενα συνοικιακο διαγνωστικο ειχε βγει αριστο. Ισως ομως να μην ηταν κ 100% αξιοπιστο. 

Ηθελα να σας ρωτησω,εσας πως σας αντιμετωπισαν στα κεντρα που πηγατε;

Εχει καποια κοπελα εμπειρια απο το ιακεντρο αθηνων;;

Σορρυ για το εκτενες κειμενο,αλλα τα πα ολα για να μη δημιουργησω πολλες αποριες...

Να ξερετε,με εχει φαει η στεναχωρια... Πανω που το πηραμε αποφαση για δανεικα,τωρα αλλο προβλημα;;; :oops:

Συγνώμη θα ήθελα να ρωτήσω τι βιταμίνες σας είπε ο γιατρός για τη βελτίωση του σπερματος ??

Γιατί είναι να δώσει και ο άντρας μου σπέρμα... Μήπως πρέπει να κάνουμε μια προετοιμασία πρώτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anoulious said:

Ευχαριστω πολυ.Το q10 το παιρνουμε κ εμεις οταν το παιρνουμε σ αυτο τη δοσολογια.Εγω επειδη το q 10  με πιανει στον υπνο κ με ενοχλει παιρνω πολλες φορες  1 των 100 μονο.Για L glutathione   ηθελα λιγο των ποσων mg  παιρνει?Εχουμε παει σε 3  ουρολογους στη Θεσσαλονικη κ σε 1στην Αθηνα!Προσπαθω να τον πεισω..Θα "πηδηξει"μεχρι επανω  στην αρχη οταν του πω για εναν ακομη...Mary  πολλα συγχαρητηρια!Τα καλυτερα ερχονται

Επειδή παίρνει κι ο άνδρας μου αυτό το σκεύασμα είναι l-glutathione complex και περιέχει 50mg l-glutathione, 194mg l-glutamic acid, 158mg l-cysteine και 98mg glycine. Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτά αλλά είδα την πίσω ετικέτα. 

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια με τις θετικές χοριακες! Να έχετε ανεφελες και τελειομηνες εγκυμοσύνες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

@Mary H & @GatoulaM, θα μου θυμίσετε με ποιιους γιατρούς είστε κ σε ποια κέντρα ?

@ Προς όλες !!!!!!!!!!!!

Ποιες απο δω είστε ή ήσασταν με Τσιριγώτη κ τα καταφέρατε ?

Εγω ειμαι Θεσσαλονικη στο Embryolab με Χριστοφοριδη

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάτι με εχει πιασει ...ότι κ τόσο καλό . 

Ενα συναίσθημα αγχωτικό ... φοβάμαι μήπως δεν πετύχει κ αυτή η φορά ... Και μετά τι θα κάνω ? Είναι η 4η προσπάθεια . είμαι 39χρ. 

Μετα τι να κάνω που να πάω ? να κάνω διάλειμμα ? να συνεχίσω στα καπάκια ? στην ίδια κλινική ή αλλλου ?

αχ θεε μου ! 

μακαρι να πετύχει ... αλλά με εχει πιάσει φόβος ! 

κι απο την άλλη λέω ότι χανω τη θετική μου αύρα με αυτά που σκεφτομαι 

δεν μπορεί .. θα πετύχει ! 

 

δεν εχω συμπτωματα πέρα απο κάποιες στιγμές που ζεσταίνομαι πολύ κ ελπίζω να σημαίνει κατί κ να μην είναι απλώς τα φάρμακα . 

κοιηθηκα το μεσημερι κ ξυπνησα ιδρωμένη ... αλλά κατα τ' αλλα τιποτα. 

Και βεβαια πειναω όλη μέρα ! Ολη μέρα όμως ! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, dimitra19 είπε:

Κορίτσια κάτι με εχει πιασει ...ότι κ τόσο καλό . 

Ενα συναίσθημα αγχωτικό ... φοβάμαι μήπως δεν πετύχει κ αυτή η φορά ... Και μετά τι θα κάνω ? Είναι η 4η προσπάθεια . είμαι 39χρ. 

Μετα τι να κάνω που να πάω ? να κάνω διάλειμμα ? να συνεχίσω στα καπάκια ? στην ίδια κλινική ή αλλλου ?

αχ θεε μου ! 

μακαρι να πετύχει ... αλλά με εχει πιάσει φόβος ! 

κι απο την άλλη λέω ότι χανω τη θετική μου αύρα με αυτά που σκεφτομαι 

δεν μπορεί .. θα πετύχει ! 

 

δεν εχω συμπτωματα πέρα απο κάποιες στιγμές που ζεσταίνομαι πολύ κ ελπίζω να σημαίνει κατί κ να μην είναι απλώς τα φάρμακα . 

κοιηθηκα το μεσημερι κ ξυπνησα ιδρωμένη ... αλλά κατα τ' αλλα τιποτα. 

Και βεβαια πειναω όλη μέρα ! Ολη μέρα όμως ! 

 

Αυτη τη φορα θα πετυχει, θυμησου το!

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mary H είπε:

Κοριτσια. χοριακη 420 , 9η ,μερα!!!!!!!!! ΣΟΚ!!!!!!!!!!

συγχαρητηρια μαιρη! μια ανεφελη εγκυμοσυνη να εχεις! εχω διαβασει την ιστορια σου κ δινεις πολυ κουραγιο σε πολλες γυναικες. οτι καλυτερο σε σενα κ το ή τα μωρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Artemis20 είπε:

συγχαρητηρια μαιρη! μια ανεφελη εγκυμοσυνη να εχεις! εχω διαβασει την ιστορια σου κ δινεις πολυ κουραγιο σε πολλες γυναικες. οτι καλυτερο σε σενα κ το ή τα μωρα σου.

Σ ευχαριστω κοπελα μου1 Ευχομαι το πολυποθητο κ σε σενα!


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Αυτη τη φορα θα πετυχει, θυμησου το!

Μακαρί ............

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ... με είδε ο άντρας μου πεσμένη και μου βρήκε ενα καταπληκτικό άρθρο ... με επιασαν τα κλάματα !  Σας το παραθέτω με πολύ αγάπη .............

Συγχαρητήρια από τα 10 ωάρια σας, γονιμοποιήθηκαν τα 7, καταψύξαμε τα 4, ελάτε αύριο στις 11:00, για την εμβρυομεταφορά ..!

Μετά από αυτό το τηλεφώνημα της εμβρυολόγου του κέντρου νοιώθεις ότι έχεις φτάσει πολύ κοντά στην πηγή και σε λίγες ημέρες μπορεί να λες και επίσημα Mom to be. Χοροπηδάς μέσα στο σπίτι και τηλεφωνείς στον ευτυχή μελλοντικό πατέρα να τον ενημερώσεις ότι οι κόποι σας έπιασαν τόπο και αύριο θα πάτε να φέρετε τα παιδάκια σας στο σπίτι!

Βγαίνοντας από το δωμάτιο που πραγματοποιήθηκε η εμβρυομεταφορά των 3 υπέροχων, 8 κυττάρων πλέον μωρών σας , έχεις αποκτήσει ήδη το ύφος της εγκύου το περπάτημα σου είναι λίγο προσεχτικό αλλά πιστεύεις ότι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα . Σε λίγες μέρες θα ανακοινώνεις επίσημα ότι θα γίνεις μητέρα και κυοφορείς 1 ή 2 ή και 3 μωράκια .

-Μετά από πόσες ημέρες η χοριακή;

Έτσι για τους τύπους ρωτάς ενώ ξέρεις την απάντηση.

-Σε 15 ημέρες καλή σας επιτυχία !

Κλείνεις την πόρτα του κέντρου και λες μέσα σου, τέλος, εδώ θα έρθω μόνο για να πάρω τα αδερφάκια μας σε 2 χρόνια.

Γυρνάς σπίτι και περιμένεις να περάσουνε οι 15 ημέρες για να μάθεις το θετικό σου . Δεν περνάει τίποτα αρνητικό από το μυαλό σου, όποια σκέψη αρνητική θα κάνει κακό στα μωράκια σου και εσύ σκέπτεσαι μονό θετικά .

1η ημέρα : Χαϊδεύεις την κοιλίτσα σου λες προσευχούλες και κάθεσαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι σου βλέποντας για πολλοστή φορά την αγαπημένη γιατρό Μέρεντιθ να χωρίζει τον Doctor Mac Dream στο 6ο κύκλο του Greys Anatomy.

2η ημέρα: Ξυπνάς νωρίς νωρίς για να πάρεις τα utrogestan ακριβώς την ίδια ώρα με εχθές 07:00 . Κάνεις την ηπαρίνη σου και λες να πάς λίγο παρακάτω .Ξεκινάς να σκέπτεσαι ακόμα πιο θετικά πόσα από τα 3 εμβρυάκια σου θα γίνουν παιδάκια .Φυσικά σκέπτεσαι πάντα από 2 και πάνω αλλά και 1 αρκεί να είναι γερό.Σε ποιον να μοιάζει;

3η ημέρα: Ξυπνάς 07:30 για να πάρεις τα φαρμακάκια σου ..ουπς μισή ώρα αργότερα . Δεν πειράζει δεν έγινε και τίποτα τα μωράκια σου έχουνε πάρει την θέση τους ..όπα να τα νοιώθεις ένα τσίμπημα μια κραμπίτσα κάτω χαμηλά ..λες να είναι από την εμφύτευση; αναρωτιέσαι.... Μπα... απαντάς στον εαυτό σου, μην γίνεσαι υπερβολική, άλλωστε το διάβασες στο Νet δεν υπάρχουν συμπτώματα!

4η ημέρα : Ξυπνάς και σκέπτεσαι πώς να περάσεις την ημέρα σου . Να πιω έναν καφέ, Όχι καλύτερα , απαντάς μην χαλάσω την συνέχεια, μπορεί να μου φέρει εκνευρισμό καλά είμαι έτσι χαλαρή . Ψάχνεις να βρεις τι θα κάνεις σήμερα και θυμάσαι ότι είχες αφήσει ένα ντοκιμαντέρ γραμμένο για την Καταστροφή του κόσμου που δεν είχες δει. Επίσης ανακαλύπτεις πως το Age of Empires είναι ακόμα στον υπολογιστή σου εγκατεστημένο . Έφτασε κιόλας απογευματάκι, καλέ εύκολα περνάνε οι μέρες . Σιγά που με είχανε τρομάξει με την αναμονή.

5η ημέρα : Νοιώθεις ότι τα διαχειρίζεσαι όλα τέλεια . Η ψυχολογία σου είναι τέλεια και το μόνο που σου μένει είναι να πάρεις το αποτέλεσμα . Δεν έχεις αγχωθεί, δεν έχεις κλάψει, δεν έχεις σκεφτεί αρνητικά . Μήπως τελικά να το πιω αυτό το καφεδάκι που έλεγα, δεν χρειάζονται υπερβολές , άλλωστε δεν είμαι άρρωστη, έγκυος είμαι απαντάς μόνη σου , θα τον κόψω στην εγκυμοσύνη τον καφέ ..όπα και άλλο τσίμπημα κάτω χαμηλά . Χαμογελάς.

6η ημέρα : ΟΥΦΦΦΦΦΦΦ αντί για καλημέρα ξεκινάς με αναστεναγμό !Αναρωτιέσαι γιατί αγχώθηκα κάλε τώρα . Όλα καλά είναι . Βρε να κάνω και ένα τσιγαράκι . Άσε καλύτερα σήμερα θα μαγειρέψω . Αρχίζει να μην σε χωράει ο καναπές και βρίσκεις το Age of Empire πολύ ενοχλητικό παιχνίδι, την Μέρεντιθ κουραστική και το ντοκιμαντέρ για το τέλος του κόσμου ανιαρό.Κλείνεις το laptop και την τηλεόραση και αποφασίζεις να μαγειρέψεις . Καρφώνεις την κατσαρόλα που είναι στο κάτω ντουλάπι και σκέπτεσαι να σκύψω να την πάρω ή να μην την σηκώσω καλύτερα. Τελικά το τολμάς αλλά νοιώθεις και λίγες τύψεις.

7η ημέρα: Έχεις αποφασίσει να γυρίσεις στην δουλειά. Τελικά έγκυος είμαι, δεν είμαι άρρωστη, θα πάω να τελειώσω και κάνα δυο δουλίτσες που έχω γιατί δεν ξέρεις τι θα γίνει με την εγκυμοσύνη. Μπαίνεις στο γραφείο ανοίγεις τον υπολογιστή σου προσέχεις να μην κάτσεις σταυροπόδι και επί τόπου googlaris «Συμπτώματα εγκυμοσύνης». Χτυπάνε τηλέφωνα , χτυπάνε πόρτες, ακούς το όνομα σου, εσύ όμως εκεί καρφωμένη στον υπολογιστή σου να διαβάζεις μέσα από τις πληροφορίες που έχεις βρει στα αποτελέσματα, τί από αυτά νοιώθεις. Implantation bleeding τι είναι αυτό; Αυτό δεν το έχω πάω τουαλέτα να τσεκάρω !

8η ημέρα: ...Ξυπνάς και νοιώθεις το ταβάνι να σε πλακώνει . Άλλες 7 ημέρες παναγία μου πώς θα περάσουνε; οι σκέψεις περνάνε σαν αστραπή από το μυαλό σου . Και το μυαλό έχει σταματήσει σε μια σκέψη – ερώτηση «και αν είναι αρνητικό;» .Όχι όχι αρνητικές σκέψεις δεν βοηθάνε . Ωχ το πρώτο δάκρυ αρχίζει να κυλάει . Παναγία μου τι σκέφτομαι ξαφνικά!

9η ημέρα: Τι βλακείες σκεφτόμουνα εχθές και χάλασα την διάθεση μου . Μπορεί να επηρεάστηκαν και τα μωράκια μου . Επί τόπου χαϊδεύεις την κοιλίτσα σου και αρχίζεις να μιλάς στα μικράκια σου . Σηκώνεις το τηλέφωνο και βρίσκεις μια ηλίθια δικαιολογία για να μην πάς στην δουλειά. Χτυπάει το τηλέφωνο να σου τα πρώτα τηλεφωνήματα από τις γόνιμες φιλενάδες σου.
-Πως είσαι;

-Πως νοιώθεις;

-Αν δεν μείνεις αυτή την φορά θα σε πάω εγώ σε έναν γιατρό που έμεινε η φίλη της ξαδέρφης του άντρα μου σε δίδυμα με την πρώτη!

-Αν μείνεις και στα 3 θα τα κρατήσεις;

-Αααα αν σου κάτσουν δίδυμα ετοιμάσου !

-Αν δεν μείνεις αυτή την φορά θα μείνεις την μόνη σου τον επόμενο μήνα έτσι έγινε με την αδερφή της από κάτω μας .

-Θέλεις να κλείσεις το τηλέφωνο και να εξαφανιστείς.

10η ημέρα: Πλησιάζει η ημέρα της χοριακής . Άλλες 5 έμειναν αλλά αναρωτιέσαι Λες να πάω αύριο για χοριακή την 11η; Πιστεύω ότι θα δείξει το διάβασα στο Νet ότι και την 11η ημέρα αν είναι να δείξει θα δείξει . Μπα, δεν μου αρέσει το 11, μου θυμίζει την 11η Σεπτεμβρίου, θα πάω την 12η ημέρα, τέλος το αποφάσισα . Όχι τελικά θα πάω την 13η, είναι και του Αγίου Πολυκάρπου σημαδιακό !

11η ημέρα : Θερμοκρασία 37,2 – λίγους σφάχτες χαμηλά – το στήθος έχει πρηστεί. Βέβαια αυτό το αίμα εμφύτευσης δεν το είδα αλλά δεν σημαίνει πάντα ότι το βλέπεις . Αυτά τα συμπτώματα είναι εγκυμοσύνης ή περιόδου; Λένε ότι μοιάζουνε . Ας περιμένω, ας μην βιαστώ σε 2 ημέρες θα ξέρω . Τόσα άντεξα αυτό δεν θα αντέξω;

12η ημέρα: 07:00 ξύπνημα, η γνωστή διαδικασία utrogestan, ηπαρίνη και δεν θα πάω στην δουλειά σήμερα έτσι δεν γουστάρω να δω κανέναν .Πετάγεσαι από το κρεβάτι και ξαφνικά αρχίζεις να ετοιμάζεσαι, θα πάω σήμερα για την χοριακή, ας είναι αύριο του Αγίου Πολυκάρπου δεν αντέχω ! Θέλω να μάθω σήμερα, ΤΩΡΑ!

-Σε πόση ώρα θα βγουν τα αποτελέσματα;

ρωτάς και τα μάτια σου καρφωμένα στο μπουκαλάκι με το αίμα σου, να του κολλάει ετικέτα η Μικροβιολόγος . Σε αυτή την μικρή ποσότητα αίματος βρίσκεται όλη σου η ζωή.

-Σε 2 ώρες κυρία μου!

2 ώρες πριν την μεγάλη απάντηση

Περιμένεις σε ένα καφέ να δεις αν όλη αυτή η προσπάθεια σου για 40 ολόκληρες ημέρες έχουν φέρει καρπούς. Όλη σου η σκέψη κρέμεται σε έναν χαρτί, σε ένα νούμερο . Το νούμερο που θα αλλάξει όλη σου την ζωή . Αν είναι μονοψήφιο θα σε πληγώσει αν είναι διψήφιο εύχεσαι να είναι πάνω από 50. Αν είναι τριψήφιο θα είσαι πιο σίγουρη .

Πέρασες 12 ημέρες γεμάτες με όλων των ειδών τα συναισθήματα, χαρά, ελπίδα αλλά και λύπη και απογοήτευση. Δώδεκα ημέρες ήσουν το επίκεντρο στο σπίτι σου, για τον σύζυγο για τους γονείς σου .Σε κοιτάγανε όλοι στα μάτια και περιμένανε από εσένα ένα σου σημάδι μόνο που λέει και το γνωστό άσμα . Ένα σου σημάδι, μια γκριμάτσα σου, για να βγάλουνε το πόρισμα αν είσαι έγκυος ή όχι .

Εσύ όμως ήσουνα μόνη σου, με την σκέψη σου με τον εαυτό σου. Δώδεκα ημέρες εσύ ανέβηκες τον δικό σου Γολγοθά και κανένας δεν ήξερε πως αισθανόσουνα, δεν γινότανε να το καταλάβουνε όσο και να το θέλανε .

Κοιτάς το ρολόι. Σε λίγα λεπτά θα συμπληρωθεί το 2ώρο που σου είπε η κυρία στο Μικροβιολογικό . Μαζεύεις τα πράγματα σου και με έναν μεγάλο αναστεναγμό κατευθύνεσαι προς το Μικροβιολογικό να πάρεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα .

Νοιώθεις τα πόδια σου βαριά και την καρδιά σου να χτυπάει δυνατά . Η απόσταση μέχρι το Μικροβιολογικό, μοιάζει ατελείωτη.

- Μια χοριακή παρακαλώ στο όνομα ΑΜ.

- Δώστε μου μισό λεπτό !

- Ναι βέβαια περιμένω !

Αιώνας σου φαίνεται αυτό το μισό λεπτό . Καρφώνεσαι στο γαλλικό μανικιούρ της κυρίας που ψάχνει ανάμεσα σε μια στοίβα χαρτιά . Βλέπεις να τραβάει ένα χαρτί με το όνομα σου το κοιτάζει και ξεκινάει να το διπλώνει . «Μην το διπλώνετε σας παρακαλώ δώστε το μου» μουρμουράς . Καμία απάντηση συνεχίζει μηχανικά τις κινήσεις της. Σου έρχεται να βάλεις το χέρι σου μέσα από το παράθυρό και να το αρπάξεις . Προσπαθείς να διαβάσεις καθώς το τσαλακώνει τι νούμερο γράφει . Σε λίγα δευτερόλεπτα θα ξέρεις, προσπαθείς να ηρεμήσεις και να περιμένεις να ολοκληρώσει την διαδικασία .

Έχεις τον φάκελο στα χέρια σου και τον κοιτάς . Με μια βίαιη κίνηση ανοίγεις τον φάκελο το ξεδιπλώνεις και προσπαθείς να το διαβάσεις .Όλη σου η αγωνία, όλες αυτές τις 12ημέρες έχουνε την απάντηση τους σε αυτό το χαρτί σε μια γραμμή σε ένα νούμερο!
Β-Χοριακή γοναδοτροπίνη (hCG) < ή >

Μετά από 9 τέτοια 12 ήμερα τα τελευταία 5 χρόνια κατάφερα το 10ο να αριστεύσω και να κρατήσω στο χέρι μου το χαρτί που στο σημείο Β-Χοριακή γοναδοτροπίνη (hCG) έγραφε το υπέροχο νούμερο 347 ! Το τριψήφιο νούμερο που μου χάρισε δυο υπέροχα υγιή μωρά .

Αυτό το 12ήμερο αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις!

 

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Κορίτσια κάτι με εχει πιασει ...ότι κ τόσο καλό . 

Ενα συναίσθημα αγχωτικό ... φοβάμαι μήπως δεν πετύχει κ αυτή η φορά ... Και μετά τι θα κάνω ? Είναι η 4η προσπάθεια . είμαι 39χρ. 

Μετα τι να κάνω που να πάω ? να κάνω διάλειμμα ? να συνεχίσω στα καπάκια ? στην ίδια κλινική ή αλλλου ?

αχ θεε μου ! 

μακαρι να πετύχει ... αλλά με εχει πιάσει φόβος ! 

κι απο την άλλη λέω ότι χανω τη θετική μου αύρα με αυτά που σκεφτομαι 

δεν μπορεί .. θα πετύχει ! 

 

δεν εχω συμπτωματα πέρα απο κάποιες στιγμές που ζεσταίνομαι πολύ κ ελπίζω να σημαίνει κατί κ να μην είναι απλώς τα φάρμακα . 

κοιηθηκα το μεσημερι κ ξυπνησα ιδρωμένη ... αλλά κατα τ' αλλα τιποτα. 

Και βεβαια πειναω όλη μέρα ! Ολη μέρα όμως ! 

 

Όμορφες σκέψεις θα κάνεις... Τίποτα άλλο... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...