Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, SiaSai είπε:

Γεια σας κοριτσια, 

Οσες δινετε συμπληρωμα, τι δινετε? Σας συστησε ο παιδιατρος καποιο?

Γεια σου κορίτσι μου.

Δίνω Frisolac. Αυτό μου συστησε ο παιδίατρος στο μαιευτήριο και τρεις ακόμη που ρώτησα. Επίσης στο παίδων στα βρέφη και νεογνά δίνουν το ίδιο. Γενικοτερα βέβαια είναι και στο παιδάκι. Πάνω από όλα ότι πει ο παιδίατρος σας. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Εγώ δίνω το ναν ηα το νούμερο 1..γτ μοιάζει με το μητρικό.. Το έχω δοκιμάσει κι. Όντως έτσι είναι.. Χοχο εγώ της δίνω μία φορά τη μερα κ αυτή το βράδυ 

Εμενα μ εδωσαν το ναν ημ-0 νο1 σε περίπτωση που χρειαστεί να δωσω ξενο τ διαφορά εχουν??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου κ εγω ετσι θυμαμαι απο το μαιευτήριο απλα το εχουν πει χίλιες φορες στη μανα μ π λεω τι φαση μηπως εγω δεν καταλαβα καλα....κοριτσια ο μικρος δε κοιμήθηκε ολο το βραδυ εχει καμια ωρα π κοιμήθηκε κλαιει τσιριζει οταν φευγει απ την αγκαλια μ για να τον βαλω στο λικνο οπου εχει αποκοιμηθεί τωρα ύστερα απο ποσες ωρες αϋπνίας ....οταν καταλαβαινει πως είναι στο λικνο τινάζεται κ τσιριζει λες κ χτύπησε τοσο δυνατά....κ επισης σφυγγεται γίνεται σαν παντζαρι μέσα σε αυτη τη ζέστη...υποψιαζομαι κολικούς....επισης ολη μερα στηθος τρωει δλδ οποια στιγμή κ να τον βάλω θα θηλασει...λετε να μη χορταίνει? Επισης θελω να χρησιμοποιησω τον αποστειρωτη που αγορασα πως τον καθαρίζω? Τον πλαινω με υγρο πιάτων? Αν ανλησω γαλα με θηλαστρο μεσα σε ποση ωρα το δινω στο παιδι κ σε ποση ωρα το πεταω? Σορυ για τις πολλεεεεες αποριες ....

Κοριτσακι μου μην ακούς κανέναν μα κανεναν στην κυριολεξία παρα μόνο τον γιατρό σου!!! Και εμενα η πεθερά μου το ίδιο μου λέει συν να δίνω και χαμομήλι  και ο παιδίατρος μου φωνάζει ΟΧΙ!! Ναι ξέρω πως δίνουν καποιες ναι έδωσαν κ σε εμενα μωρό αλλα αφού ο γιατρος μου λέει να μην δώσω τελείωσε. Δεν με απασχολεί αν καποιος δίνει κάτι όταν εμενα μου το έχει απαγορέψει. Και εσυ αγαπη μου αν θέλεις να έχει το κεφάλι σου ήσυχο κ ήρεμο κλεισε τα αυτιά και ακολούθησε τις οδηγιες του ειδικού. 

 Αν κοκκινίζει και σφίγγεται και μαζεύει κ τινάζει τα ποδαράκια τότε ναι πονάει η κοιλιτσα του. Πες το στον γιατρό να σου πει αν δώσετε κάτι. Τον αποστειρωτη πλύνε τον με ξύδι κ νερό αν φοβάσαι το σαπούνι ομως ουτως ή αλλως πριν βάλεις οτιδήποτε μέσα πρώτα θα το σαπουνιζεις. Το γάλα σου σε μια ώρα το πολύ να το έχεις δώσει αλλιως κατάψυξη. Εμενα από τράπεζα γάλακτος μου είπαν ούτε μια μέρα στο ψυγείο μόνο κατάψυξη. Δεν ξέρω ομως αγαπούλα μου κάτι παραπάνω να σου πω. Εγω τα έχω βάλει κατάψυξη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Κοριτσακι μου μην ακούς κανέναν μα κανεναν στην κυριολεξία παρα μόνο τον γιατρό σου!!! Και εμενα η πεθερά μου το ίδιο μου λέει συν να δίνω και χαμομήλι  και ο παιδίατρος μου φωνάζει ΟΧΙ!! Ναι ξέρω πως δίνουν καποιες ναι έδωσαν κ σε εμενα μωρό αλλα αφού ο γιατρος μου λέει να μην δώσω τελείωσε. Δεν με απασχολεί αν καποιος δίνει κάτι όταν εμενα μου το έχει απαγορέψει. Και εσυ αγαπη μου αν θέλεις να έχει το κεφάλι σου ήσυχο κ ήρεμο κλεισε τα αυτιά και ακολούθησε τις οδηγιες του ειδικού. 

 Αν κοκκινίζει και σφίγγεται και μαζεύει κ τινάζει τα ποδαράκια τότε ναι πονάει η κοιλιτσα του. Πες το στον γιατρό να σου πει αν δώσετε κάτι. Τον αποστειρωτη πλύνε τον με ξύδι κ νερό αν φοβάσαι το σαπούνι ομως ουτως ή αλλως πριν βάλεις οτιδήποτε μέσα πρώτα θα το σαπουνιζεις. Το γάλα σου σε μια ώρα το πολύ να το έχεις δώσει αλλιως κατάψυξη. Εμενα από τράπεζα γάλακτος μου είπαν ούτε μια μέρα στο ψυγείο μόνο κατάψυξη. Δεν ξέρω ομως αγαπούλα μου κάτι παραπάνω να σου πω. Εγω τα έχω βάλει κατάψυξη. 

Ναι κοριτσι μ γενικα μετα τη γεννα πρεπει να κανω τα στραβα ματια σε πολλα γτ βαρεθηκα τις συμβουλές λες κ γινανε ολοι ειδικοί....το παλευω αυτο το κομματι ακομη επιδρα ασχημα στη ψυχολογία κ δε πρεπει...ναι σμρ ας πουμε εκει π ήταν χαλαρος τιναχτηκε ξαφνηκα ολόκληρος ποδια και χερια σαν τρομαξε ενα πραγμα  κ πλανταξε στο κλαμα σε μια φαση νόμιζα κατι επαθε..μετα κοκκινισε αστα τρομαξα να τον συνεφερω...οσο για το στηθος π προανεφερα οποια ωρα κ να τον βαλω θελει δεν ξερω γτ μηπως δε χορταινει γι αυτοο θελω να βαλω θηλαστρο να δω ποσο θα φαει κ αν χορτασε η οχι...αρα πριν βαλω το μπιμπερο πιπιλα κλπ μεσα τα σαμπουνιζω ετσι?ξερω εχει ειδικο σαμπουνι το φαρμακείο γι αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου κ εγω ετσι θυμαμαι απο το μαιευτήριο απλα το εχουν πει χίλιες φορες στη μανα μ π λεω τι φαση μηπως εγω δεν καταλαβα καλα....κοριτσια ο μικρος δε κοιμήθηκε ολο το βραδυ εχει καμια ωρα π κοιμήθηκε κλαιει τσιριζει οταν φευγει απ την αγκαλια μ για να τον βαλω στο λικνο οπου εχει αποκοιμηθεί τωρα ύστερα απο ποσες ωρες αϋπνίας ....οταν καταλαβαινει πως είναι στο λικνο τινάζεται κ τσιριζει λες κ χτύπησε τοσο δυνατά....κ επισης σφυγγεται γίνεται σαν παντζαρι μέσα σε αυτη τη ζέστη...υποψιαζομαι κολικούς....επισης ολη μερα στηθος τρωει δλδ οποια στιγμή κ να τον βάλω θα θηλασει...λετε να μη χορταίνει? Επισης θελω να χρησιμοποιησω τον αποστειρωτη που αγορασα πως τον καθαρίζω? Τον πλαινω με υγρο πιάτων? Αν ανλησω γαλα με θηλαστρο μεσα σε ποση ωρα το δινω στο παιδι κ σε ποση ωρα το πεταω? Σορυ για τις πολλεεεεες αποριες ....

Εμενα μου εδωσαν αποστειρωτη και τον καθαρισα με ξυδι γιατι ειχε αρκετα αλατα. Μετα τον εβαλα να δουλεψει μονος του μερικες φορες για να φυγει οποιαδηποτε μυρωδια απο ξυδι ειχε μεινει. Κατα τα αλλα δε νομιζω οτι θελει απορρυπαντικο αφου οτι βαζεις μεσα για αποστειρωση ειναι ηδη πλυμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ria@90 είπε:

Εμενα μ εδωσαν το ναν ημ-0 νο1 σε περίπτωση που χρειαστεί να δωσω ξενο τ διαφορά εχουν??

Τι ν σ πω δεν ξέρω εμενα που είπε αυτό γτ λέει μοιάζει με το μητρικό... Κ εγώ προσπαθώ να μην δίνω ξένο μόνο κανένα βράδυ για ν κοιμάμαι λίγο παραπάνω αλλά έχουμε φτάσει στο επίπεδο να κοιμάται 6 ώρες συνεχόμενα η μπέμπα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 πιθανόν να είναι κολικοι αλλά αν το κάνει όλη μέρα ίσως απλά έχει αέρια. Έχεις προσέξει αν μετά από κακά η αέρια ηρεμεί;

Στο σούπερ εγώ πήρα το υγρό πιατων baby planet. Θα τον πληνεις και θα τον βάλεις να δουλέψει. Θα σου χρειαστεί το απορρηπαντικο γιατί έτσι θα πλενεις και το μπιμπερό. Έπειτα κάθε βράδυ θα βάζεις Ξύδι με νερό να φεύγουν τα άλατα. Αναλογα με τις οδηγίες. Εμένα να ξέρεις από το ξένο δεν πίνει πολύ γαλα. Στο στήθος σου δεν σταματάει μόνος του να θηλάζει; τον σταματάς εσύ; επίσης όταν λες ότι ώρα και να τον βάλω; εκείνος δεν ζηταει γαλα μόνος του; γιατί σε αυτή την ηλικία δεν εχουν αίσθηση κορεσμού. Ίσως γι αυτό και πίνει οπότε τοβ βάζεις. Λογικά θα πιπιλαει και όλας δεν θα πίνει συνέχεια. Για το γάλα εγώ σε χαρτιά του μαιευτηριου αλλά και σε διάφορα σαιτ είδα 24 ώρες στο ψυγείο και κατάψυξη 3 έως 6 μήνες ανάλογα τη θερμοκρασία. 

Εκτός ψυγείου δεν ξέρω πόση ώρα αντέχει όμως εγώ δεν σκοπεύω να το αφήνω πάνω από 1 ώρα για καλό και για κακό. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

@Ria@90 πιθανόν να είναι κολικοι αλλά αν το κάνει όλη μέρα ίσως απλά έχει αέρια. Έχεις προσέξει αν μετά από κακά η αέρια ηρεμεί;

Στο σούπερ εγώ πήρα το υγρό πιατων baby planet. Θα τον πληνεις και θα τον βάλεις να δουλέψει. Θα σου χρειαστεί το απορρηπαντικο γιατί έτσι θα πλενεις και το μπιμπερό. Έπειτα κάθε βράδυ θα βάζεις Ξύδι με νερό να φεύγουν τα άλατα. Αναλογα με τις οδηγίες. Εμένα να ξέρεις από το ξένο δεν πίνει πολύ γαλα. Στο στήθος σου δεν σταματάει μόνος του να θηλάζει; τον σταματάς εσύ; επίσης όταν λες ότι ώρα και να τον βάλω; εκείνος δεν ζηταει γαλα μόνος του; γιατί σε αυτή την ηλικία δεν εχουν αίσθηση κορεσμού. Ίσως γι αυτό και πίνει οπότε τοβ βάζεις. Λογικά θα πιπιλαει και όλας δεν θα πίνει συνέχεια. Για το γάλα εγώ σε χαρτιά του μαιευτηριου αλλά και σε διάφορα σαιτ είδα 24 ώρες στο ψυγείο και κατάψυξη 3 έως 6 μήνες ανάλογα τη θερμοκρασία. 

Εκτός ψυγείου δεν ξέρω πόση ώρα αντέχει όμως εγώ δεν σκοπεύω να το αφήνω πάνω από 1 ώρα για καλό και για κακό. 

Επειδη ειναι λιγο γκρινιάρης οι μονοι τροποι να ηρεμησει λιγο ειναι το στηθος κ ο μπαμπας του που τον ηρεμει με κουβέντα...κ ετσι οταν θα κλαψει τοσο οσο σμρ θα υον βαλω στηθος πολλες φορες σχεδον  ωρες συνεχόμενες γίνεται αυτο γκρίνια στηθος ηρεμια....μόνος του σπανια να φο πετάξει συνηθηως οταν βλέπω πως κοιμαται κ απλα πιπιλαει το βγαζω μονη μου...κ μονος του ζηταει οταν βλέπω κινησεις στο στομα κ γκρίνια....δε ξερω μς μπερδεύει πολυ ο θηλασμός δεν μ ειναι τοοσο ξεκαθαρο οσο θα θελα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Επειδη ειναι λιγο γκρινιάρης οι μονοι τροποι να ηρεμησει λιγο ειναι το στηθος κ ο μπαμπας του που τον ηρεμει με κουβέντα...κ ετσι οταν θα κλαψει τοσο οσο σμρ θα υον βαλω στηθος πολλες φορες σχεδον  ωρες συνεχόμενες γίνεται αυτο γκρίνια στηθος ηρεμια....μόνος του σπανια να φο πετάξει συνηθηως οταν βλέπω πως κοιμαται κ απλα πιπιλαει το βγαζω μονη μου...κ μονος του ζηταει οταν βλέπω κινησεις στο στομα κ γκρίνια....δε ξερω μς μπερδεύει πολυ ο θηλασμός δεν μ ειναι τοοσο ξεκαθαρο οσο θα θελα...

Αγαπούλα μου να σου πω ότι και εμενα έτσι ακριβως έκανε τις πρωτες δυο εβδομαδες κ αν δεν είχε γίνει αυτό που συνέβη μπορεί να συνέχιζε. Οπως τα περιγραφεις ολη μέρα ολη νύχτα μας έβρισκες στο στηθος είτε έπινε είτε πιπιλουσε. Και η μόνη του παρηγοριά ήταν και είναι αυτή αλλα αυτό συμβαίνει σε όλα τα μωράκια:wub:.  

Λένε τα πως μωράκια κλαίνε έτσι όταν πεινάνε ή πονάνε. Το αν πεινάει τουλαχιστον μπορούμε να το εξακριβώσουμε. Κάποια στιγμή νόμιζα πως κλαίει ασταμάτητα από πονακια έως ότου κατάλαβα ότι Εν τελει πεινούσε και δεν χόρταινε με το στηθος. 

Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 ε αν δεν σταματάει μόνος είναι δύσκολο. Εχεις δικιο. Εάν έχεις την υπομονή και τις σωστές οδηγίες από τη γιατρό σου για να μην μειωθεί η παραγωγή σου δεν είναι κακό να του δώσεις με θήλαστρο νομίζω. Πάντως και εμένα μέχρι την Πέμπτη 20η μέρα μόνο επάνω μου κοιμόταν. Τώρα  κοιμαται και στο πορτ μπεμπέ. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Beboula25 είπε:

Αγαπούλα μου να σου πω ότι και εμενα έτσι ακριβως έκανε τις πρωτες δυο εβδομαδες κ αν δεν είχε γίνει αυτό που συνέβη μπορεί να συνέχιζε. Οπως τα περιγραφεις ολη μέρα ολη νύχτα μας έβρισκες στο στηθος είτε έπινε είτε πιπιλουσε. Και η μόνη του παρηγοριά ήταν και είναι αυτή αλλα αυτό συμβαίνει σε όλα τα μωράκια:wub:.  

Λένε τα πως μωράκια κλαίνε έτσι όταν πεινάνε ή πονάνε. Το αν πεινάει τουλαχιστον μπορούμε να το εξακριβώσουμε. Κάποια στιγμή νόμιζα πως κλαίει ασταμάτητα από πονακια έως ότου κατάλαβα ότι Εν τελει πεινούσε και δεν χόρταινε με το στηθος. 

Ακριβως αυτο γίνεται...τι συνεβη στη περιπτωση σ??εχω χασει επισοδειαααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτησω εν τελη οι πονοι της γεννας πως ειναι??κοιλια σαν πονοι περιοδου πονοι στην μεση η ολα μαζι???κοντευω να κλεισω 37βδομαδες εχω αρχισει κ ψιλοαγχονομαι την σκεφτομαι την γεννα!εχω κ πιο συχνες συσπασεις πλεον τελικα ειχα αλλα δεν ηξερα πως ειναι νομιζα τουρλωνοταν ο μικρος πολυ ασχετοσυνη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω εν τελη οι πονοι της γεννας πως ειναι??κοιλια σαν πονοι περιοδου πονοι στην μεση η ολα μαζι???κοντευω να κλεισω 37βδομαδες εχω αρχισει κ ψιλοαγχονομαι την σκεφτομαι την γεννα!εχω κ πιο συχνες συσπασεις πλεον τελικα ειχα αλλα δεν ηξερα πως ειναι νομιζα τουρλωνοταν ο μικρος πολυ ασχετοσυνη..

Εγω γεννησα φυσιομογικα αλλα με επισκληριδιο...πριν μ κανουν την ενεση ενιωσα υπερβολικά έντονους πονους περιοδου οι οποιοι ακομη κ με Επισκληριδιο δεν εφυγαν εντελως πονουσα μεχρι να  βγει μπεμπης !!δε φανταζομαι τ θα έκανα χωρις την επισκληροδιο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ακριβως αυτο γίνεται...τι συνεβη στη περιπτωση σ??εχω χασει επισοδειαααα!!!

19 ημερών ανέβασε πυρετό κ τελικά είχε ουρολοίμωξη κάτσαμε 15 μερες στο παίδων. Η ψυχούλα μου..  Υγεια μόνο σε όλα τα μωράκια σε όλο τον κόσμο!!!

πρίν από 2 λεπτά , happysmile είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω εν τελη οι πονοι της γεννας πως ειναι??κοιλια σαν πονοι περιοδου πονοι στην μεση η ολα μαζι???κοντευω να κλεισω 37βδομαδες εχω αρχισει κ ψιλοαγχονομαι την σκεφτομαι την γεννα!εχω κ πιο συχνες συσπασεις πλεον τελικα ειχα αλλα δεν ηξερα πως ειναι νομιζα τουρλωνοταν ο μικρος πολυ ασχετοσυνη..

Γεια σου κορίτσι μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Ισως για την κάθε κοπέλα να είναι διαφορετικά για αυτό θα ακουσεις πολλες ιστοριες. Μην τα σκέφτεσαι ξέρω έχεις αγωνία αλλα όταν έρθει η στιγμή θα σκέφτεσαι μόνο να γεννήσεις να δεις το μωρό σου. Και όταν θα το δεις θα το έχεις στην αγκαλιά σου πίστεψε με όσες φορες και να στο πουν όσο και να το φαντάζεσαι απλά δεν περιγράφεται το συναίσθημα.. Επικεντρωσου μόνο σε αυτό ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, happysmile είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω εν τελη οι πονοι της γεννας πως ειναι??κοιλια σαν πονοι περιοδου πονοι στην μεση η ολα μαζι???κοντευω να κλεισω 37βδομαδες εχω αρχισει κ ψιλοαγχονομαι την σκεφτομαι την γεννα!εχω κ πιο συχνες συσπασεις πλεον τελικα ειχα αλλα δεν ηξερα πως ειναι νομιζα τουρλωνοταν ο μικρος πολυ ασχετοσυνη..

Πλησιάζει η μερα!! Με το καλό να υποδεχτειτε το μωράκι σας!! :x

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...