Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια Πόσο καιρό είχατε αιμα μετά τον τοκετο; Έχω ακόμα πολυ,Είναι φυσιολογικό;

@vaso_mpempis  σε καθε γυναικα ςιναι διαφορετικο.Εχω ακουσει για υπερβολικο αιμα αλλα και για πιο ηρεμα.Εμενα κρατησε 30 μερες αλλα ειχα αρκετο ολες τις μερες και ξαφνικα σταματησε.Το πολυ αιμα ειναι ενταξει αλλα αν νομιζεις πως ειναι υπερβολικο ρωτα το γιατρο σου.Οσο θηλαζεις ομως κανει συσπασεις η μητρα για να αποβαλει οτι πρεπει.Εγω θα ανησυχουσα αν συνεχιζοταν μετα τις 40 μερες που και παλι τυχαινει μερικες φορες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Κ εγώ σήμερα περνάω άλμα ανάπτυξης... 

Εγώ είμαι 40 μερες μετά τον τοκετό κ ακομα έχω λίγο αίμα κάποιες φορές που πάω τουαλέτα κ λέω ποτέ θα τελειώσει επιτέλους; εσάς πόσο κράτησε; 

Γεννησαμε κοντά κοντά για αυτό!!!!! Κ εμένα πέρασαν οι 40 μέρες, αίμα δεν έχω αλλά ακόμα βγαίνει λίγο χρωματακι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Δεν έχω γάλα σήμερα. Έχει συμβεί σε καμμιά?

Τι εννοείς δεν έχεις γάλα; αποκλείεται.. Κάνε μαλαξεις με το χέρι πίεσε λίγο την θηλή να δεις αν υμθα βγάλει... Μηπως δε στεναχώρησε κατις

Just now, mama16 είπε:

Γεννησαμε κοντά κοντά για αυτό!!!!! Κ εμένα πέρασαν οι 40 μέρες, αίμα δεν έχω αλλά ακόμα βγαίνει λίγο χρωματακι!

Ναι έτσι κ εγώ καμία φορά βλέπω λίγο χρώματα κι σαν τελειώματα περιοδου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kpp83 είπε:

Δεν έχω γάλα σήμερα. Έχει συμβεί σε καμμιά?

Μήπως θέλει ζέσταμα; μου το είχαν κάνει μια φορά οι μαιες στο μαιευτήριο. Βάλε ζεστό νεράκι η κομπρεσες και κάνε μασάζ Μήπως βοηθησει

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Βασικα ναι σα γουρουνάκι κανει....θα τη ρωτήσω κ εγω τη παιδιατρο για να ξέρουμε...

Κοριτσια μου σος λοιπόν με τον θηλασμο εχω μεγαλο θεμα θελω τη συμβουλή σας...ο μικρός υπάρχουν μερες που δεν σταματάει να γκρινιάζει με αποτέλεσμα ο μονος τροπος να τον ηρεμω να είναι στηθος θηλασμος για 5 λεπτα κ υπνος συο στηθος οταν παω να τον βαλω στο λικνο τινάζεται και ξανα μανα τα ιδια γκρίνια στήθος υπνος στο 5λεπτο ....με αποτελεσμα να μη μπορω να αφησω 2 ωρες να περάσουν για το επόμενο γευμα του...η παιδίατρος  ειπε την ημερα να τον ταιζω ανα 2 η 3 ωρες κ τη νυχτα μπορω κ παραπάνω...εχω μπερδευτει με τη συμπεριφορά του μωρού σην ουσια περναει ολη μερα σχεδόν στο στηθος...αλλες φορες παλι δε ξυπνάει με τίποτα για να φαει....τι να κανω για να βαλω ενα πρόγραμμα στο φαγητο με απασχολει τοσο μα τοσο πολύ.....μηπως συνήθισε αγκαλιά?μηοως δε χορταίνει? Αλλα αφού δε χορταίνει γτ κοιμαται στο στηθος κ δε τρωει πανω απο 10 λεπτα?

Δεν μπορώ να καταλάβω τους γιατρους που μας λένε βάλε προγραμμα σε ένα νεογέννητο. Η πρώτη που φώναξα δεν την κανα είδα για αυτό τον λόγο μάλιστα με ξενέρωσε όταν είπε “τι θα γυρνάς με το βυζι έξω θα φρικάρεις”. Και οκ αρχικά είπα ωραία αυτή είναι χίπισσα έτσι οπως μιλάει θα τα πάμε καλα. Αλλα όταν συνειδητοποίησα τι είπε όντως φρικαρα.  Εννοείται πως το μωρό τώρα θα θηλαζει απεριόριστα όσο θέλει και οποτε θέλει!! Θα έρθει μόνη της η στιγμή που το μωράκι θα κοιμάται περισσότερο κ που μόνο του θα ξυπνάει δυο με τρεις ώρες μπορεί και να μην ξυπνάει και να το ξυπνάς εσυ επειδή θα έχουν περάσει 4 ώρες. Ότι περνάς περνούν όλες οι μανουλες που θηλάζουν! 

Και εννοείται αγαπη μου αγκαλιές απεριόριστες χωρίς σταματημό! Χόρτασε τον τώρα γιατί μετά θα τον κυνηγάς για μια αγκαλιά του ❤️

18 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ειναι 18 ημερων απλα μ εβγαλε εμετουλι γουλιτσες κ σκεφτομαι μηπως ειναι που τρωει πολυ ασταμάτητα χωρις προγραμμα..εχω αγχωθει δε ξερω τι να κανω αν δεν τον βαλω στηθος κοκκινίζει κ κλαιει τοσο που τον λυπάμαι...

Άλμα από τώρα; Το μωράκι ζει μολις δυο εβδομαδες και 4 μερες κ είναι απόλυτα λογικά όλα όσα κάνουν τα βρεφακια σε αυτή τη φάση είτε κλαίμε είτε πεινάνε όλη την ώρα είτε κοιμούνται. Εφόσον ο γιατρος σου λέει είναι όλα καλα τότε μην φοβάσαι.Μπορει να θέλει την αγκαλιά τημ μυρωδιά σου να είναι η παρηγοριά του.  Δεν ξέρω αν περνάει αλμα κ τέτοια ρώτησε τον γιατρό να μας πεις κ εμας μπορεί τι να πω.

Πάντως και το πολύ γαλατάκι να βγάλει δεν τρέχει αν συμβεί μια φορά σήμερα κ μια αύριο ας πούμε. Αν το κάνει συνέχεια τότε τηλ σε γιατρό και σου λέει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω τους γιατρους που μας λένε βάλε προγραμμα σε ένα νεογέννητο. Η πρώτη που φώναξα δεν την κανα είδα για αυτό τον λόγο μάλιστα με ξενέρωσε όταν είπε “τι θα γυρνάς με το βυζι έξω θα φρικάρεις”. Και οκ αρχικά είπα ωραία αυτή είναι χίπισσα έτσι οπως μιλάει θα τα πάμε καλα. Αλλα όταν συνειδητοποίησα τι είπε όντως φρικαρα.  Εννοείται πως το μωρό τώρα θα θηλαζει απεριόριστα όσο θέλει και οποτε θέλει!! Θα έρθει μόνη της η στιγμή που το μωράκι θα κοιμάται περισσότερο κ που μόνο του θα ξυπνάει δυο με τρεις ώρες μπορεί και να μην ξυπνάει και να το ξυπνάς εσυ επειδή θα έχουν περάσει 4 ώρες. Ότι περνάς περνούν όλες οι μανουλες που θηλάζουν! 

Και εννοείται αγαπη μου αγκαλιές απεριόριστες χωρίς σταματημό! Χόρτασε τον τώρα γιατί μετά θα τον κυνηγάς για μια αγκαλιά του ❤️

Άλμα από τώρα; Το μωράκι ζει μολις δυο εβδομαδες και 4 μερες κ είναι απόλυτα λογικά όλα όσα κάνουν τα βρεφακια σε αυτή τη φάση είτε κλαίμε είτε πεινάνε όλη την ώρα είτε κοιμούνται. Εφόσον ο γιατρος σου λέει είναι όλα καλα τότε μην φοβάσαι.Μπορει να θέλει την αγκαλιά τημ μυρωδιά σου να είναι η παρηγοριά του.  Δεν ξέρω αν περνάει αλμα κ τέτοια ρώτησε τον γιατρό να μας πεις κ εμας μπορεί τι να πω.

Πάντως και το πολύ γαλατάκι να βγάλει δεν τρέχει αν συμβεί μια φορά σήμερα κ μια αύριο ας πούμε. Αν το κάνει συνέχεια τότε τηλ σε γιατρό και σου λέει. 

Απλα εγω θεώρησα πως δεν τρωει καλα γιατι πολλες φορες καθεται στηθος κ αποκπιμιεται η απλα πιπιλαει με αποτελεσμα να μπερδεύομαι τρωει δεν τρωει....χθές κ σημερα τα πράγματα εγιναν χειροτερα που ανα 15 λεπτα ήθελε στηθος κ με αποτελεσμα παλι να μη ξερω αν εχει φαει καλα..εμενα αυτο με αγχωνει απλα να τρωει..ασχετως προγράμματος απλα με τη λογική αν τρωει η μαλλον πιπιλαει ανα 15 λεπτα δεν θα πεινασει καλα για να φαει πχ μια καλη...δε ξερω καλεσα κ στη φαιναρετη να μιλησω με μια μαια θα με παρει αυριο θα προσπαθησω να λυσω ολες μου τις αποριες..με τη παιδίατρο εχουμε ραντεβου παλι οταν 40ντησει το μωρο..επισης υποψιάζομαι πως εχει κολικούς...του εκανα μασαζακι κανα 2 φορες με τ ποδια κ αεριστηκε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω τους γιατρους που μας λένε βάλε προγραμμα σε ένα νεογέννητο. Η πρώτη που φώναξα δεν την κανα είδα για αυτό τον λόγο μάλιστα με ξενέρωσε όταν είπε “τι θα γυρνάς με το βυζι έξω θα φρικάρεις”. Και οκ αρχικά είπα ωραία αυτή είναι χίπισσα έτσι οπως μιλάει θα τα πάμε καλα. Αλλα όταν συνειδητοποίησα τι είπε όντως φρικαρα.  Εννοείται πως το μωρό τώρα θα θηλαζει απεριόριστα όσο θέλει και οποτε θέλει!! Θα έρθει μόνη της η στιγμή που το μωράκι θα κοιμάται περισσότερο κ που μόνο του θα ξυπνάει δυο με τρεις ώρες μπορεί και να μην ξυπνάει και να το ξυπνάς εσυ επειδή θα έχουν περάσει 4 ώρες. Ότι περνάς περνούν όλες οι μανουλες που θηλάζουν! 

Και εννοείται αγαπη μου αγκαλιές απεριόριστες χωρίς σταματημό! Χόρτασε τον τώρα γιατί μετά θα τον κυνηγάς για μια αγκαλιά του ❤️

Άλμα από τώρα; Το μωράκι ζει μολις δυο εβδομαδες και 4 μερες κ είναι απόλυτα λογικά όλα όσα κάνουν τα βρεφακια σε αυτή τη φάση είτε κλαίμε είτε πεινάνε όλη την ώρα είτε κοιμούνται. Εφόσον ο γιατρος σου λέει είναι όλα καλα τότε μην φοβάσαι.Μπορει να θέλει την αγκαλιά τημ μυρωδιά σου να είναι η παρηγοριά του.  Δεν ξέρω αν περνάει αλμα κ τέτοια ρώτησε τον γιατρό να μας πεις κ εμας μπορεί τι να πω.

Πάντως και το πολύ γαλατάκι να βγάλει δεν τρέχει αν συμβεί μια φορά σήμερα κ μια αύριο ας πούμε. Αν το κάνει συνέχεια τότε τηλ σε γιατρό και σου λέει. 

Μπορείς ν δοκιμάσεις πιπίλα.. Κ ναι από τωρα περνάει άλμα. Εμένα ήταν 3 εβδομάδων στο πρώτο του κ τώρα στην 6η

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Δεν έχω γάλα σήμερα. Έχει συμβεί σε καμμιά?

Πως κατάλαβες ότι δεν έχεις γάλα?? Γενικά το στήθος πλέον είναι μαλακό.. θηλάζει το μωρό σου κ αν το βγάλεις δεν βλέπεις καθόλου γάλα? Έδινες κ ξένο γενικά η όχι?

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Δεν έχω γάλα σήμερα. Έχει συμβεί σε καμμιά?

Πως κατάλαβες ότι δεν έχεις γάλα?? Γενικά το στήθος πλέον είναι μαλακό.. θηλάζει το μωρό σου κ αν το βγάλεις δεν βλέπεις καθόλου γάλα? Έδινες κ ξένο γενικά η όχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mama16 είπε:

Πως κατάλαβες ότι δεν έχεις γάλα?? Γενικά το στήθος πλέον είναι μαλακό.. θηλάζει το μωρό σου κ αν το βγάλεις δεν βλέπεις καθόλου γάλα? Έδινες κ ξένο γενικά η όχι?

Πως κατάλαβες ότι δεν έχεις γάλα?? Γενικά το στήθος πλέον είναι μαλακό.. θηλάζει το μωρό σου κ αν το βγάλεις δεν βλέπεις καθόλου γάλα? Έδινες κ ξένο γενικά η όχι?

Κ εμενα μαλακώνει ωρες ωρες απλα η παιδιατρος μ ειπε πως αλλαζω στήθος ανα γευμα...πιεζεις κ δεν βγαίνει γαλα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Αν τρώει καλά το καταλαβαίνεις και από το βάρος μου έχει πει η παιδίατρος  

Κι εμένα το στήθος μου πλέον είναι μαλακό αλλά έχω γαλα

Τελευταία μετριση καναμε προηγούμενη εβδ κ ηταν σχεδον στο βαρος γέννησης το επόμενο ραντεβού ειναι σε 10 μερες...απλα κνεγω κ ο αντρας μ τον νιωθουμε πιο βαρυ στα χερια μας..ελπιζω να βαζει με απασχολει πολυ αυτο θεμα....τ πολυ πολυ να πάρω ζυγαρια...κ εμενα ακριβως ετσι μαλακο αλλα εχει γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Τελευταία μετριση καναμε προηγούμενη εβδ κ ηταν σχεδον στο βαρος γέννησης το επόμενο ραντεβού ειναι σε 10 μερες...απλα κνεγω κ ο αντρας μ τον νιωθουμε πιο βαρυ στα χερια μας..ελπιζω να βαζει με απασχολει πολυ αυτο θεμα....τ πολυ πολυ να πάρω ζυγαρια...κ εμενα ακριβως ετσι μαλακο αλλα εχει γαλα...

Εμάς μας έχει πει να τον ζυγίζουμε καθημερινά (κάποιες μέρες το ξεχνάω ομολογώ και τον ζύγιζω ανα δεύτερη)  Μέχρι να σαραντησει  και να τον ξαναδει και με έχει ηρεμήσει αυτό.  

 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Εμάς μας έχει πει να τον ζυγίζουμε καθημερινά (κάποιες μέρες το ξεχνάω ομολογώ και τον ζύγιζω ανα δεύτερη)  Μέχρι να κ σαραντησει  και να τον ξαναδει και με έχει ηρεμήσει αυτό.  

 

Κ εγώ την ζύγιζω ανα εβδομάδα.. Γενικά παίρνει πάνω από 200γρ..αυριο σαραντιζει κ έχει πάρει 1300γρ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...