Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Kpp83 είπε:

Μεγάλωσε το μανάρι μου κ είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Σήμερα μόλις αποκοιμήθηκε 1η φορά χωρίς να τον θηλάζω! 

@vaso_mpempis @Ria@90 @Anna17 υπομονή καλυτερεύει η κατάσταση!

Αγάπη μου μεγάλωσε ο μπεμπαρος μπράβο!! :wub:

Εσείς βγαίνετε βολτες; για μπάνιο έχετε παει; (το μωρό ξέρω ότι δεν μπαίνει θάλασσα)

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , Ria@90 είπε:

Κοριτσια ο μικρος εβγαλε παλι γουλιτσα ενω θηλαζα με αποτελεσμα να βγαλει κ απο το στομα αλλα κ απο τη μυτη εχει τυχει σε καμια??τι πρέπει να κανω? Αγχωθηκα λιγακι.....να βαλω φυσικογικο ορο στη μυτη φοβαμαι γτ θα μαι μονη σμρ στο σπιτι μη μου κανει κ αλλον εμετο...πειραχει μα βαλω αυριο που θα μαι με τονν αντρα μ?

Του έκανες ορό?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

@Vasoth. μου έχεις δίκιο απόλυτο μόνο που αν τσεκάρεις τη βιβλιογραφία για τα πρόωρα ή λιποωαρή μωρά έχει άλλες συστάσεις. :)

Μεταφέρθηκστε στην παιδιατρική;

 

Μα αυτο λεω τι μου ειπαν εμενα δε μιλαω για τελειομηνα γι αυτο ειπα για τη μοναδα κ γι αυτο λεω ο καθενας κανει οτι θέλει απο κει κ περα. Πρωτα θα τελειωσει η θεραπεια κ μετα θα μεταφερθουμε λογικα σε δυο βδομαδες περιπου αν ολα ειναι καλα!

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Του έκανες ορό?

Τον έκανα μπάνιο κ η μυτη του εβγαλε λιγα άσπρα ηδη...ορο φοβαμαι μόνη μ μη του προκαλέσω πάλι εμετο κ ειμσι μόνη σμρ σπιτι λείπει ο άντρας μ....η παιδίατρος μ είπε ν βάλω αλλα  την πηρα παλι κ της ειπα πως φεν εβαλα... μ λεει δεν παθαίνει τπτ τ μωρο απλα μπορεί ν βουλώσει η μυτούλα γι αυτό βάζουμε τν ορο...ισως του βάλω θα περιμενω ν περασει καμια ωρα γτ μολις εφαγε...βέβαια απ τη μυτη αναπνέει κανονικά δε μ φάνηκε να βουλωσε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Τον έκανα μπάνιο κ η μυτη του εβγαλε λιγα άσπρα ηδη...ορο φοβαμαι μόνη μ μη του προκαλέσω πάλι εμετο κ ειμσι μόνη σμρ σπιτι λείπει ο άντρας μ....η παιδίατρος μ είπε ν βάλω αλλα  την πηρα παλι κ της ειπα πως φεν εβαλα... μ λεει δεν παθαίνει τπτ τ μωρο απλα μπορεί ν βουλώσει η μυτούλα γι αυτό βάζουμε τν ορο...ισως του βάλω θα περιμενω ν περασει καμια ωρα γτ μολις εφαγε...βέβαια απ τη μυτη αναπνέει κανονικά δε μ φάνηκε να βουλωσε...

Δεν θα προκαλέσεις εμετό στο παιδί. Κάνε όρο να καθαρίσει η μυτούλα του αν έχει μείνει κάτι. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Smile89 είπε:

Δεν θα προκαλέσεις εμετό στο παιδί. Κάνε όρο να καθαρίσει η μυτούλα του αν έχει μείνει κάτι. 

Ναι απλα πρέπει πριν το γεύμα εμενα τρώει ασταμάτητα εδω κ ωρα κ φε ξερω τι ν κανω

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Τον έκανα μπάνιο κ η μυτη του εβγαλε λιγα άσπρα ηδη...ορο φοβαμαι μόνη μ μη του προκαλέσω πάλι εμετο κ ειμσι μόνη σμρ σπιτι λείπει ο άντρας μ....η παιδίατρος μ είπε ν βάλω αλλα  την πηρα παλι κ της ειπα πως φεν εβαλα... μ λεει δεν παθαίνει τπτ τ μωρο απλα μπορεί ν βουλώσει η μυτούλα γι αυτό βάζουμε τν ορο...ισως του βάλω θα περιμενω ν περασει καμια ωρα γτ μολις εφαγε...βέβαια απ τη μυτη αναπνέει κανονικά δε μ φάνηκε να βουλωσε...

Η δικιά μου παιδίατρος είναι της άποψης να βάζουμε καθημερινά από 1 φορά όρο. Εσένα σου έχει πει μόνο όταν είναι βουλωμενη η μύτη? Μην φοβάσαι πάντως δεν θα κάνει εμετο... Αλλά κ τον εμετό μην τον φοβάσαι. Τα περισσότερα μωράκια βγάζουν γαλατάκι

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα κορίτσια.  μόνο εμείς δεν βάζουμε όρο στη μυτη; 

Οχι και εμεις δεν βάζουμε. Μου ειπε η παιδίατρος οτι δεν χρειάζεται παρα μονο αν υπάρχει λόγος. Κανα 2 φορες εχω βαλει μόνο οταν ειχε λιγες μυξουλες

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα κορίτσια.  μόνο εμείς δεν βάζουμε όρο στη μυτη; 

Kαλημερα. Ούτε εμείς βάζουμε κάθε μέρα μου είπε πως δεν υπάρχει με αυτό τον καιρό παρα μόνο αν χρειαστεί. Δυο γιατροί μου το είπαν οποτε δεν αγχώνομαι για το αν κάνω κάτι λάθος 

7 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Τον έκανα μπάνιο κ η μυτη του εβγαλε λιγα άσπρα ηδη...ορο φοβαμαι μόνη μ μη του προκαλέσω πάλι εμετο κ ειμσι μόνη σμρ σπιτι λείπει ο άντρας μ....η παιδίατρος μ είπε ν βάλω αλλα  την πηρα παλι κ της ειπα πως φεν εβαλα... μ λεει δεν παθαίνει τπτ τ μωρο απλα μπορεί ν βουλώσει η μυτούλα γι αυτό βάζουμε τν ορο...ισως του βάλω θα περιμενω ν περασει καμια ωρα γτ μολις εφαγε...βέβαια απ τη μυτη αναπνέει κανονικά δε μ φάνηκε να βουλωσε...

Βασω μου μην φοβάσαι. Γέμισε ένα ενεσακι μικρό αν έχεις των τριών ml και με μια κίνηση στο κάθε ένα ρουθούνι βάλε του και γυρνα στο πλαι το κεφαλάκι από την μεριά που εριξες. Μετά αν θες και αν μπορεις σήκωσε το μωρό μπρούμυτα και χτυπα λίγο την πλάτη έτσι ώστε αν έχει υπολλειματα να βγουν. Σέβομαι απόλυτα το ότι φοβάσαι αλλα πρέπει να το νικήσεις αγαπούλα μου γιατί δεν θα έχεις πάντα κάποιον μαζί για ότι χρειαστεί. Κάτσε με το μωράκι σε ένα ασφαλές σημείο ας πούμε στο κρεββάτι και δοκίμασε να τον πιάνεις με διάφορους τροπους έναν κάθε φορά για να συνηθίζεις. Μόνο τον αυχένα του να προσεχεις να στηρίζεις καλα και κατά τα αλλα δεν παθαίνουν τίποτα τα μωράκια. Στα λέω γιατί καμία φορά ο φόβος κάνει χειρότερα τα πράγματα.   

12 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

@Beboula25 μου γτ γελάς; 

Καλημέρα αγαπη με την φιλη Σμαιλ γέλασα που μου έγραψε να φάω. Γιατί ρωτας νόμιζες γέλασα με εσένα; Αν δεις πάνω από την απάντηση σε εσένα γράφει κ σε εμενα :)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 8 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. Σκέφτομαι να πάρω γάλα σε σκόνη γιατί βλέπω ότι η μικρή προτιμά περισσότερο το μπιμπερό από το στήθος πλέον, όταν το βγάζω με το χέρι το γάλα και το βάζω σε μπιμπερό το πίνει μια χαρά! Αλλά δε γίνεται και αυτό το πράμα συνέχεια να κάνω κουραστικό είναι, θα τη δίνω περισσότερο από μένα εννοείται θα το βγάζω να το βάζω σε μπιμπερό αλλά να δοκίμαζε και κάτι άλλο και να της έδινα κανα γεύμα με ξένο που και που (όχι κάθε μερα)  για να ξεκουράζομαι κι εγώ. Ούτως η άλλως και οι άλλες κρέμες που τρώει γάλα έχουν μέσα οπότε δε με ενοχλεί να δοκιμάσει και κάτι καινούριο. Πήρα το almiron της nutricia αηδίασε βέβαια δεν ήπιε καν αλλά εκτός αυτού με κοκκίνισε πάλι γύρω από το στόμα που έτρεξε το γάλα και αυτό το έχω παρατηρήσει με όλα τα προιοντα της nutricia, κρέμες, φαριν λακτε, γάλατα τι να πω τι στο καλο εχει η nutricia ενώ με τις άλλες μαρκες δε παθαινει τιποτα μια χαρα!

Και σκέφτομαι τώρα... να της δώσω κατσικίσιο σε σκόνη της frezylac που είναι πιο καλό από αγελαδινό ή κανένα βιολογικό? Εσείς τι δίνετε?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου δεν πιστευω θα υπαρχει θεμα. Γιατι οχι?? Και σε οργανωμενη να πας, θα σαι πιο ανετη στις ξαπλωστρες να θηλαζεις. Με το μαγιο κιολας ειναι ευκολακι ο θηλασμος. Εγω θα ρωταγα και τον γυναικολογο καλου κακου αν κανει, μηπως εισαι καπως πιο ευαισθητη ως λεχωνα, αν και παλι δεν πιστευω να υπαρχει θεμα. 

 

Αγαπη τι κανετε?? Ναι ρωτα γιατι φαντασου εμας μας ειχε πει αντηλιακο απο τον 6ο μηνα να βαζουμε 25αρι οποιοδηποτε, αλλα πηρα της φρεζυ που ειναι με φυσικα φιλτρα.

 

Μην αγχωνεσαι κοριτσι μου. Κ μενα μου χει τυχει κ οχι μονο μια φορα. Να βαζεις ορο στην μυτουλα και ολα καλα. Ειναι συνηθες να εχουν μια ελαφρια παλινδρομηση. 

Καλα είμαστε!! Αυτοκόλλητοι με τον αντρακο μου ερωτευμένοι φουλ:wub:  Λογικά για να μην μου το είπε δεν θα βάζουμε ακόμη προς το παρόν μου τόνισε για το αντικουνουπικο. Και όλα της φρεζυντερμ ακόμη κ τα προβιοτικά. Εσείς τι κάνετε θα φύγετε καθόλου;

Just now, athina_rain είπε:

κορίτσια καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 8 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. Σκέφτομαι να πάρω γάλα σε σκόνη γιατί βλέπω ότι η μικρή προτιμά περισσότερο το μπιμπερό από το στήθος πλέον, όταν το βγάζω με το χέρι το γάλα και το βάζω σε μπιμπερό το πίνει μια χαρά! Αλλά δε γίνεται και αυτό το πράμα συνέχεια να κάνω κουραστικό είναι, θα τη δίνω περισσότερο από μένα εννοείται θα το βγάζω να το βάζω σε μπιμπερό αλλά να δοκίμαζε και κάτι άλλο και να της έδινα κανα γεύμα με ξένο που και που (όχι κάθε μερα)  για να ξεκουράζομαι κι εγώ. Ούτως η άλλως και οι άλλες κρέμες που τρώει γάλα έχουν μέσα οπότε δε με ενοχλεί να δοκιμάσει και κάτι καινούριο. Πήρα το almiron της nutricia αηδίασε βέβαια δεν ήπιε καν αλλά εκτός αυτού με κοκκίνισε πάλι γύρω από το στόμα που έτρεξε το γάλα και αυτό το έχω παρατηρήσει με όλα τα προιοντα της nutricia, κρέμες, φαριν λακτε, γάλατα τι να πω τι στο καλο εχει η nutricia ενώ με τις άλλες μαρκες δε παθαινει τιποτα μια χαρα!

Και σκέφτομαι τώρα... να της δώσω κατσικίσιο σε σκόνη της frezylac που είναι πιο καλό από αγελαδινό ή κανένα βιολογικό? Εσείς τι δίνετε?

Καλημέρα να χαίρεσαι το μωρό σου! Κάπου διάβασα ότι και το κατσικίσιο είναι σχεδόν το ίδιο αν υπάρχει αλλεργία εννοω στο αγελαδινό τότε θα κάνει κ με το άλλο. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλα νομίζω πως έτσι διάβασα εχθές. Πάντως κ εμενα γεμίζει στην περιοχή που λερωνεται με το γάλα αλλα ο γιατρος μου είπε πως δεν έχει σχέση με αλλεργίες αυτό. Να σε ρωτήσω γιατί δεν θέλεις να του δίνεις συμπλήρωμα κάθε μέρα; Για να μην το συνηθίσει; Αν ξεχώριζες δυο γευματα έστω με ξένο για να ξεκουράζεσαι οπως λες;  Δεν ξέρω από γαλατάκια απλως είδα παρα πολλά μωράκια να πίνουν ευχάριστα το Frisolac. Εγω αυτό δίνω για συμπλήρωμα και θηλάζω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά χαμένα επεισόδια θέλω να μοιραστώ το άγχος μου για την παραλία.

Πριν μερικά χρόνια είμαι στη δερματολόγο μου για αφαίρεση σπιλου. Εντέλει μετά από απελπισμένα τηλ στο κινητό της μηνύματα κ κλήση στον άντρα της που μοιράζονται το ιατρείο μιλάει με ζευγάρι νέων γονιών και διακόπτουμε. Το μωρό 4 μηνών έχει κοκκινίσει πολύ. Το είχαν μαζί τους όλη μέρα κάτω από ομπρέλα στα Κουφονήσια. Της στέλνουν WhatsApp φωτό κ βλέπουμε ότι έχει καεί. Εντέλει έγινε αεροδιακομιδη στο Παίδων Γτ το βρεφακι είχε σοβαρά εγκαύματα.

Νομίζω ως εκ τούτου ότι τόσα μωρά δεν κάνει το μεσημέρι σε σκιά ομπρέλας Γτ αντανακλά η άμμος. Νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα και σε καλή σκια...

  • Λυπημένη/-ος 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Καλα είμαστε!! Αυτοκόλλητοι με τον αντρακο μου ερωτευμένοι φουλ:wub:  Λογικά για να μην μου το είπε δεν θα βάζουμε ακόμη προς το παρόν μου τόνισε για το αντικουνουπικο. Και όλα της φρεζυντερμ ακόμη κ τα προβιοτικά. Εσείς τι κάνετε θα φύγετε καθόλου;

Καλημέρα να χαίρεσαι το μωρό σου! Κάπου διάβασα ότι και το κατσικίσιο είναι σχεδόν το ίδιο αν υπάρχει αλλεργία εννοω στο αγελαδινό τότε θα κάνει κ με το άλλο. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλα νομίζω πως έτσι διάβασα εχθές. Πάντως κ εμενα γεμίζει στην περιοχή που λερωνεται με το γάλα αλλα ο γιατρος μου είπε πως δεν έχει σχέση με αλλεργίες αυτό. Να σε ρωτήσω γιατί δεν θέλεις να του δίνεις συμπλήρωμα κάθε μέρα; Για να μην το συνηθίσει; Αν ξεχώριζες δυο γευματα έστω με ξένο για να ξεκουράζεσαι οπως λες;  Δεν ξέρω από γαλατάκια απλως είδα με τα Μαρία μου παρα πολλά μωράκια να πίνουν ευχάριστα το Frisolac. Εγω αυτό δίνω για συμπλήρωμα και θηλάζω. 

Δεν έχω πρόβλημα να της δίνω κάθε μέρα απλά φοβάμαι μη τελειώσει έτσι το δικό μου γιατί ακόμα δε θέλω να σταματήσω να της δίνω δικό μου. Τώρα αν προτιμάει το μπουκάλι από το στήθος οκ το βγάζω με το χέρι και της το δίνω. Το θέμα είναι ότι της δίνω στήθος και δε το πιάνει τραβιέται προς τα πίσω μόλις το καταλάβει ενώ το μπουκάλι το δέχεται και έτσι από το να μη πάρει πολύ βάρος καλύτερα να ξεκινήσω και σκόνη γιατί με το χέρι όταν βγάζω δυσκολεύομαι βγαίνει λίγο λιγο δεν εχω θηλαστρο και σιγά μην αγοράσω τώρα που είναι η μπέμπα 8 μηνών! Και αν το κάνω αυτό πρωί μεσημέρι και βράδυ που της δίνω γάλα θα ταλαιπωρηθώ, τουλάχιστον ένα γεύμα ας είναι σκόνη. Παρήγγειλα από το φαρμακείο το frisomel και το απόγευμα θα πάω να το πάρω να ξεκινήσουμε!

Just now, Beboula25 είπε:

Καλα είμαστε!! Αυτοκόλλητοι με τον αντρακο μου ερωτευμένοι φουλ:wub:  Λογικά για να μην μου το είπε δεν θα βάζουμε ακόμη προς το παρόν μου τόνισε για το αντικουνουπικο. Και όλα της φρεζυντερμ ακόμη κ τα προβιοτικά. Εσείς τι κάνετε θα φύγετε καθόλου;

Καλημέρα να χαίρεσαι το μωρό σου! Κάπου διάβασα ότι και το κατσικίσιο είναι σχεδόν το ίδιο αν υπάρχει αλλεργία εννοω στο αγελαδινό τότε θα κάνει κ με το άλλο. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλα νομίζω πως έτσι διάβασα εχθές. Πάντως κ εμενα γεμίζει στην περιοχή που λερωνεται με το γάλα αλλα ο γιατρος μου είπε πως δεν έχει σχέση με αλλεργίες αυτό. Να σε ρωτήσω γιατί δεν θέλεις να του δίνεις συμπλήρωμα κάθε μέρα; Για να μην το συνηθίσει; Αν ξεχώριζες δυο γευματα έστω με ξένο για να ξεκουράζεσαι οπως λες;  Δεν ξέρω από γαλατάκια απλως είδα με τα Μαρία μου παρα πολλά μωράκια να πίνουν ευχάριστα το Frisolac. Εγω αυτό δίνω για συμπλήρωμα και θηλάζω. 

@Beboula25 εσένα πόσο είναι το μωράκι σου? μηνών? κιλάκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...