Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , Beboula25 είπε:

19 ημερών ανέβασε πυρετό κ τελικά είχε ουρολοίμωξη κάτσαμε 15 μερες στο παίδων. Η ψυχούλα μου..  Υγεια μόνο σε όλα τα μωράκια σε όλο τον κόσμο!!!

Γεια σου κορίτσι μου με το καλό να έρθει το μωράκι σου!! Ισως για την κάθε κοπέλα να είναι διαφορετικά για αυτό θα ακουσεις πολλες ιστοριες. Μην τα σκέφτεσαι ξέρω έχεις αγωνία αλλα όταν έρθει η στιγμή θα σκέφτεσαι μόνο να γεννήσεις να δεις το μωρό σου. Και όταν θα το δεις θα το έχεις στην αγκαλιά σου πίστεψε με όσες φορες και να στο πουν όσο και να το φαντάζεσαι απλά δεν περιγράφεται το συναίσθημα.. Επικεντρωσου μόνο σε αυτό ❤️

Ναι αγαπη τωρα το θυμήθηκα!!!υγεια ναιι σε ολα τα μωρα του κοσμου ακριβωςςς!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 @Beboula25 μια διόρθωση για την αποθήκευση από το site της Αλκυόνης (τα ίδια έχω από το Ιασώ κ τα μαθηματα) 

Αποθήκευση
Το γάλα που μόλις έχει αντληθεί μπορεί να διατηρηθεί:
 3-4 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου (28-30ο)
 48-72 ώρες στην συντήρηση του ψυγείου
 3 μήνες στην κατάψυξη
Ένας απλός μνημοτεχνικός κανόνας για τους χρόνους αποθήκευσης είναι ο «κανόνας του 3»: 3 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου, 3 μέρες στη συντήρηση, 3 μήνες στην κατάψυξη

Καλημέρες:x:x

Btw γυρίσαμε απο το ταξίδι μας. Πήγε σούπερ. Φοβερά ξεκούραστα με μωρό σε επαρχιακή πόλη. Βγήκαμε σε μπαρ γυρίσαμε 3 τι πρωί και εγώ απλά όταν ξυπνάμε πήγαινα κ θηλάζα! Πηγα για ψώνια για καφέ τράπεζα... μαγεία. Θέλω να μείνω εκεί μέχρι να γυρίσω στη  δουλειά, αλλά ο άντρας μου δεν αντέχει να μας βλέπει μόνο ΣΚ.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2019 at 6:46 ΜΜ, Κωνσταντίνα16 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ μπεμπουλα μου!! Άσε εγώ δεν αντέχω την ζέστη όλη μέρα με το κλιματιστικό είμαι..

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Ο μπέμπης εδώ και δύο μέρες έχει αρχίσει να βάζει στο στόμα του τα παιχνίδια του και μασουλαει και τι ύφασμα από το γυμναστήριο που του έχω..πότε σταματάμε την αποστείρωση από την στιγμή που βάζουν πράγματα στο στόμα τους;

Μπιμπερό αποστειρωνε μέχρι τον έκτο γιατί το περιεχόμενο πάει απευθείας στόμαχι, όλα τα άλλα να το πω απλά φιλτράρονται από το σάλιο εμείς κόψαμε αποστείρωση με που μπήκαν οι τροφές. Φυσικά το νερό αποστειρωση δεν το κόβω αφού παίρνει σκόνη. 

On 7/7/2019 at 2:16 ΠΜ, Ria@90 είπε:

Κοριτσια οσες θηλαζετε δινετε κ νερο στα μωρακια σας?δεμ εχουμε σαραντισει ακομη κ όλοι οι γύρωμ μ λενε τι δε δινεις νερο στο παιδι...απο οσο γνωριζω δεν κανει...ρωτησα παιδίατρο αλλα ακόμη δεν πηρα απαντηση...

Εννοείται όχι νερό, επίσης ίσως θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος είτε λόγω κολικών είτε επειδή διψάει είτε γιατί πεινάει είτε γιατί έτσι.... ξάπλωσε και απολαύστε ο ένας τον άλλο. 

16 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια μου κ εγω ετσι θυμαμαι απο το μαιευτήριο απλα το εχουν πει χίλιες φορες στη μανα μ π λεω τι φαση μηπως εγω δεν καταλαβα καλα....κοριτσια ο μικρος δε κοιμήθηκε ολο το βραδυ εχει καμια ωρα π κοιμήθηκε κλαιει τσιριζει οταν φευγει απ την αγκαλια μ για να τον βαλω στο λικνο οπου εχει αποκοιμηθεί τωρα ύστερα απο ποσες ωρες αϋπνίας ....οταν καταλαβαινει πως είναι στο λικνο τινάζεται κ τσιριζει λες κ χτύπησε τοσο δυνατά....κ επισης σφυγγεται γίνεται σαν παντζαρι μέσα σε αυτη τη ζέστη...υποψιαζομαι κολικούς....επισης ολη μερα στηθος τρωει δλδ οποια στιγμή κ να τον βάλω θα θηλασει...λετε να μη χορταίνει? Επισης θελω να χρησιμοποιησω τον αποστειρωτη που αγορασα πως τον καθαρίζω? Τον πλαινω με υγρο πιάτων? Αν ανλησω γαλα με θηλαστρο μεσα σε ποση ωρα το δινω στο παιδι κ σε ποση ωρα το πεταω? Σορυ για τις πολλεεεεες αποριες ....

Αυτό που έγραψε η @Kpp83 3 ώρες έξω 3 μέρες ψυγείο 3 μήνες κατάψυξη. 

Ξεκίνησες να το σηκώνεις να το ρευεις το παιδί?

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kpp83 είπε:

@Ria@90 @Beboula25 μια διόρθωση για την αποθήκευση από το site της Αλκυόνης (τα ίδια έχω από το Ιασώ κ τα μαθηματα) 

Αποθήκευση
Το γάλα που μόλις έχει αντληθεί μπορεί να διατηρηθεί:
 3-4 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου (28-30ο)
 48-72 ώρες στην συντήρηση του ψυγείου
 3 μήνες στην κατάψυξη
Ένας απλός μνημοτεχνικός κανόνας για τους χρόνους αποθήκευσης είναι ο «κανόνας του 3»: 3 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου, 3 μέρες στη συντήρηση, 3 μήνες στην κατάψυξη

Καλημέρες:x:x

Btw γυρίσαμε απο το ταξίδι μας. Πήγε σούπερ. Φοβερά ξεκούραστα με μωρό σε επαρχιακή πόλη. Βγήκαμε σε μπαρ γυρίσαμε 3 τι πρωί και εγώ απλά όταν ξυπνάμε πήγαινα κ θηλάζα! Πηγα για ψώνια για καφέ τράπεζα... μαγεία. Θέλω να μείνω εκεί μέχρι να γυρίσω στη  δουλειά, αλλά ο άντρας μου δεν αντέχει να μας βλέπει μόνο ΣΚ.

Καλημέρα τι ωραία που περασες πολύ χαίρομαι! Μακάρι να μπορούσατε να μείνετε κι’αλλο.

Για το γάλα μια καλή φιλη από εδώ μου είχε πει ακριβως αυτό που έγραψες. Επειδή ομως η κυρία που μου το είπε εργάζεται σε τράπεζα αποθήκευσης γάλακτος έχω λίγο μπερδευτεί. Μάλιστα ζητούσαν να το μεταφέρουμε σε ψυγειακια ακόμη και για απόσταση μισής ώρας. Δεν ξέρω παραπάνω και δεν επιμένω για το πως και τι. 

Just now, happysmile είπε:

Καλημερα γοργονιτσες πως ειστε???

Καλημέρα καλή εβδομάδα! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Καλημέρα τι ωραία που περασες πολύ χαίρομαι! Μακάρι να μπορούσατε να μείνετε κι’αλλο.

Για το γάλα μια καλή φιλη από εδώ μου είχε πει ακριβως αυτό που έγραψες. Επειδή ομως η κυρία που μου το είπε εργάζεται σε τράπεζα αποθήκευσης γάλακτος έχω λίγο μπερδευτεί. Μάλιστα ζητούσαν να το μεταφέρουμε σε ψυγειακια ακόμη και για απόσταση μισής ώρας. Δεν ξέρω παραπάνω και δεν επιμένω για το πως και τι. 

Καλημέρα καλή εβδομάδα! 

Εμενα απο τη μοναδα κ απο την τραπεζα γάλακτος μου ειχαν πει 3 ωρες θερμ δωμάτιου στη συντήρηση 24 ωρες το πολυ 48 καταψυξη 3 μηνες εκτος αν ειναι καταψυκτης υψηλης ψύξης οποτε διαρκει 6 μήνες κ στη μεταφορα με παγοκυστη απλα αν δεν υπαρχει λογος να μη το αφηνω εκτός ψυγειου η εκτος καταψυξης αν δεν εχεις σκοπο να το χρησημοποιησεις βαλε το κατευθείαν καταψυξη αυτα μου ειχαν πει κ αυτα εκανα απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι θελει 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Μπιμπερό αποστειρωνε μέχρι τον έκτο γιατί το περιεχόμενο πάει απευθείας στόμαχι, όλα τα άλλα να το πω απλά φιλτράρονται από το σάλιο εμείς κόψαμε αποστείρωση με που μπήκαν οι τροφές. Φυσικά το νερό αποστειρωση δεν το κόβω αφού παίρνει σκόνη. 

Εννοείται όχι νερό, επίσης ίσως θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος είτε λόγω κολικών είτε επειδή διψάει είτε γιατί πεινάει είτε γιατί έτσι.... ξάπλωσε και απολαύστε ο ένας τον άλλο. 

Αυτό που έγραψε η @Kpp83 3 ώρες έξω 3 μέρες ψυγείο 3 μήνες κατάψυξη. 

Ξεκίνησες να το σηκώνεις να το ρευεις το παιδί?

Ναι ναι εκανα πρακτις πλεον το ρευω κανονικα η τρελενγκο η μανα!!χαχα αλλα μερικες φορες δεν μου ρευεται καθολου δεν ξερω..ποση ωρα το κραταω ετσι εγω το κραταω κανα 10 λεπτο...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Εμενα απο τη μοναδα κ απο την τραπεζα γάλακτος μου ειχαν πει 3 ωρες θερμ δωμάτιου στη συντήρηση 24 ωρες το πολυ 48 καταψυξη 3 μηνες εκτος αν ειναι καταψυκτης υψηλης ψύξης οποτε διαρκει 6 μήνες κ στη μεταφορα με παγοκυστη απλα αν δεν υπαρχει λογος να μη το αφηνω εκτός ψυγειου η εκτος καταψυξης αν δεν εχεις σκοπο να το χρησημοποιησεις βαλε το κατευθείαν καταψυξη αυτα μου ειχαν πει κ αυτα εκανα απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι θελει 

Σε ευχαριστώ  Βασω μου άλλωστε δεν βγάζω πλέον μόνο για εκεί και έτσι δεν το έψαξα κ δεν το ψαχνω.Αλλα και να έβγαζα τώρα έξω δεν θα το άφηνα. Και εγω απλώς είπα ότι μου είπαν εκεί στο νοσοκομείο και συμφωνώ ο καθένας κάνει ότι θέλει άλλωστε. 

Πως είστε εσείς έχεις κάποιο νεότερο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ναι ναι εκανα πρακτις πλεον το ρευω κανονικα η τρελενγκο η μανα!!χαχα αλλα μερικες φορες δεν μου ρευεται καθολου δεν ξερω..ποση ωρα το κραταω ετσι εγω το κραταω κανα 10 λεπτο...

Τέταρτο όταν δίνεις δικό σου εικοσαλεπτο όταν δίνεις ξένο, εμείς έτσι κάναμε. Με την συμβουλή της παιδιάτρου. Εμένα βέβαια το δικό μου από μπουκάλι το πίνε. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα. Μόλις γυρίσαμε από τον παιδίατρο. Ο μικρός είναι μια χαρά αλλά έκανε ομφαλοκηλη από το σφίξιμο ο καημένος. Ο γιατρός είπε θα φτιάξει τον πρώτο χρόνο μονο του αλλά βρε κορίτσια λες και θα πεταχτεί έξω το εντρακι του φαίνεται. Κρίμα ο καημένος. Για τα σφιξιματα να κάνω υπομονή μέχρι τους 3 μήνες μου είπε. 

  • Λυπημένη/-ος 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Μόλις γυρίσαμε από τον παιδίατρο. Ο μικρός είναι μια χαρά αλλά έκανε ομφαλοκηλη από το σφίξιμο ο καημένος. Ο γιατρός είπε θα φτιάξει τον πρώτο χρόνο μονο του αλλά βρε κορίτσια λες και θα πεταχτεί έξω το εντρακι του φαίνεται. Κρίμα ο καημένος. Για τα σφιξιματα να κάνω υπομονή μέχρι τους 3 μήνες μου είπε. 

Ευτυχώς περνάει λίγη υπομονή μωρε ο μικρούλης κ να περάσει να φύγουν γρήγορα τα πονακια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Σε ευχαριστώ  Βασω μου άλλωστε δεν βγάζω πλέον μόνο για εκεί και έτσι δεν το έψαξα κ δεν το ψαχνω.Αλλα και να έβγαζα τώρα έξω δεν θα το άφηνα. Και εγω απλώς είπα ότι μου είπαν εκεί στο νοσοκομείο και συμφωνώ ο καθένας κάνει ότι θέλει άλλωστε. 

Πως είστε εσείς έχεις κάποιο νεότερο; 

Ναι γενικα απαντησα σε όλες κ να σου πω εγω κραταω οτι μου λενε στη μενν γιατι θεωρω πιο ευαισθητα αυτα τα παιδια οποτε δε θα ρισκαραν με  λαθος πληροφοριες. Εμεις ξεκινησαμε νεο σχημα κορτιζονης κ μολις τελειώσει θα ξαναπαμε παιδιατρικη για όσο χρειαστεί εχουμε μηνες ακομα μπροστα μας κ δε γινεται να μεγαλωνει στην μοναδα γιατι μενει πισω σε αλλα θεματα οποτε αποφασισαμε να ειμαστε μαζι της στη παιδιατρικη κ οσο μας παρει

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...