Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

@Beboula25 ναι μου είπε εκτός αν κοκκινησει και πονάει θέλει επειγόντως χειρουργείο αλλιώς σπάνια αν φτάσει 5 χρόνων και δεν έχει μπει μέσα από μόνο του. Τι να πω. Μακάρι να του περάσουν τα πονακια σύντομα να ηρεμήσει και αυτό. Πάντως εμείς σήμερα συζητήσαμε και αποφασίσαμε να κόψω όλα τα γαλακτοκομικα. Γιατί είδα ότι το παιδί ήταν πολύ ανήσυχο όταν έτρωγα γαλακτοκομικα και έβγαζε γουλιες πολλές, μέχρι και εμετο έκανε. Χώρια τα αέρια που δεν μπορούσε να σταθεί από τον πόνο. Οπότε μέχρι τους 3μηνες θα το πάμε χωρίς. Θα δοκιμάσω το γάλα καρύδας απλά για να μου δώσει την επιλογή για Δημητριακά το πρωί. Και θα μυ δώσει ο γυναικολόγος μου ένα συμπλήρωμα ασβεστίου. Εσείς αυγα τρώτε;

@Vasoth. Τουλάχιστον να πιάσει η αλλαγή στα φάρμακα και να δείτε διαφορά. Ίσως η μεταφορά στην  παιδιατρική της κάνει και γενικά καλό  ή δεν έχει σχέση; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna17 είπε:

@Beboula25 ναι μου είπε εκτός αν κοκκινησει και πονάει θέλει επειγόντως χειρουργείο αλλιώς σπάνια αν φτάσει 5 χρόνων και δεν έχει μπει μέσα από μόνο του. Τι να πω. Μακάρι να του περάσουν τα πονακια σύντομα να ηρεμήσει και αυτό. Πάντως εμείς σήμερα συζητήσαμε και αποφασίσαμε να κόψω όλα τα γαλακτοκομικα. Γιατί είδα ότι το παιδί ήταν πολύ ανήσυχο όταν έτρωγα γαλακτοκομικα και έβγαζε γουλιες πολλές, μέχρι και εμετο έκανε. Χώρια τα αέρια που δεν μπορούσε να σταθεί από τον πόνο. Οπότε μέχρι τους 3μηνες θα το πάμε χωρίς. Θα δοκιμάσω το γάλα καρύδας απλά για να μου δώσει την επιλογή για Δημητριακά το πρωί. Και θα μυ δώσει ο γυναικολόγος μου ένα συμπλήρωμα ασβεστίου. Εσείς αυγα τρώτε;

@Vasoth. Τουλάχιστον να πιάσει η αλλαγή στα φάρμακα και να δείτε διαφορά. Ίσως η μεταφορά στην  παιδιατρική της κάνει και γενικά καλό  ή δεν έχει σχέση; 

Δεν ειναι αλλαγη βασικα κορτιζονη ειναι αλλα θα την παρει λιγοτερο καιρο γιατι εχει ηδη παρει παρα πολυ στο θεμα του οξυγονου μπορει κ να εχει δε ξερω στα υπολοιπα σιγουρα θα τη βοηθησει στην αναπτυξη κ στην αντίληψη η επαφη κ τα ερεθισματα γενικα


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Ναι γενικα απαντησα σε όλες κ να σου πω εγω κραταω οτι μου λενε στη μενν γιατι θεωρω πιο ευαισθητα αυτα τα παιδια οποτε δε θα ρισκαραν με  λαθος πληροφοριες. Εμεις ξεκινησαμε νεο σχημα κορτιζονης κ μολις τελειώσει θα ξαναπαμε παιδιατρικη για όσο χρειαστεί εχουμε μηνες ακομα μπροστα μας κ δε γινεται να μεγαλωνει στην μοναδα γιατι μενει πισω σε αλλα θεματα οποτε αποφασισαμε να ειμαστε μαζι της στη παιδιατρικη κ οσο μας παρει

Συμφωνώ για αυτό κράτησα δυο τρία πράγματα που είδα και μου είπαν. Αυτό που κάθε φορά μπορεί να προκύψει κάτι άλλο με αποτέλεσμα να πάνε πίσω τα πράγματα και ξανά από την αρχή είναι ψυχοφθόρο κ πάνω από όλα δύσκολο για το μωρό. Οποτε πρώτα ο Θεός και καλως εχόντων των πραγμάτων τέλος η μονάδα. Τουλάχιστον θα είστε μαζί 

Just now, Anna17 είπε:

@Beboula25 ναι μου είπε εκτός αν κοκκινησει και πονάει θέλει επειγόντως χειρουργείο αλλιώς σπάνια αν φτάσει 5 χρόνων και δεν έχει μπει μέσα από μόνο του. Τι να πω. Μακάρι να του περάσουν τα πονακια σύντομα να ηρεμήσει και αυτό. Πάντως εμείς σήμερα συζητήσαμε και αποφασίσαμε να κόψω όλα τα γαλακτοκομικα. Γιατί είδα ότι το παιδί ήταν πολύ ανήσυχο όταν έτρωγα γαλακτοκομικα και έβγαζε γουλιες πολλές, μέχρι και εμετο έκανε. Χώρια τα αέρια που δεν μπορούσε να σταθεί από τον πόνο. Οπότε μέχρι τους 3μηνες θα το πάμε χωρίς. Θα δοκιμάσω το γάλα καρύδας απλά για να μου δώσει την επιλογή για Δημητριακά το πρωί. Και θα μυ δώσει ο γυναικολόγος μου ένα συμπλήρωμα ασβεστίου. Εσείς αυγα τρώτε;

@Vasoth. Τουλάχιστον να πιάσει η αλλαγή στα φάρμακα και να δείτε διαφορά. Ίσως η μεταφορά στην  παιδιατρική της κάνει και γενικά καλό  ή δεν έχει σχέση; 

Μακάρι ρε αγαπη να περάσουν στο μωράκι. Αν μπορείς έστω κ έτσι να βοηθησεις να μην επιβαρύνεται καλα κανεις είναι μια πολύ μικρή θυσία για το παιδάκι σου. Παρεπιπτόντως το γάλα καρύδας είναι τελειο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να φτιάχνεις κ smoothies στο σπίτι με κανα δυο φρούτα στο μπλέντερ. Και το αμυγδάλου είναι καλό αν του βαλεις δημητριακά και λίγο μέλι αν σου αρέσει ή αν χρειάζεσαι κάτι γλυκο.  Το ασβέστιο και εγω το παιρνω που κ που καλό κάνει. Να τρως κ αυγουλακια κάνουν καλό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα απ την κούραση μου ξεχάστηκα και έφαγα σοκολατοπιτα που μας φέρανε χτες. Πήγα σαν ζόμπι στο ψυγείο χωρίς να σκεφτώ αν κάνει. Τώρα ειμαι στην τσίτα να δω τι θα πάθει ο μικρός. Νιώθω τόσες τύψεις.. εσείς έχετε φάει γλυκά στον θηλασμό;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια σήμερα απ την κούραση μου ξεχάστηκα και έφαγα σοκολατοπιτα που μας φέρανε χτες. Πήγα σαν ζόμπι στο ψυγείο χωρίς να σκεφτώ αν κάνει. Τώρα ειμαι στην τσίτα να δω τι θα πάθει ο μικρός. Νιώθω τόσες τύψεις.. εσείς έχετε φάει γλυκά στον θηλασμό;

Ενταξει χαλαρωσε δε πειραζει για μια φορα μπορει να μην τον πειραξει εγω που δεν εβλεπα τι κ αν την πειραζε ετρωγα τα παντα δε μου ειχαν πει να κοψω κατι απλα να μην συνδιαζω καφε γλυκο τσαι κ κοκα κολα την ιδια μερα η κοντά κοντα στις ωρες

  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vasoth. είπε:

Ενταξει χαλαρωσε δε πειραζει για μια φορα μπορει να μην τον πειραξει εγω που δεν εβλεπα τι κ αν την πειραζε ετρωγα τα παντα δε μου ειχαν πει να κοψω κατι απλα να μην συνδιαζω καφε γλυκο τσαι κ κοκα κολα την ιδια μερα η κοντά κοντα στις ωρες

Καφέ τσάι και κοκακολα δεν πίνω ευτυχώς. Δεν ξέρω μην πειράζει κι αρχίσει να σφίγγεται πάλι αν και η παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν έχει σχέση η διατροφή. Πφφφφ πραγματικά δεν ξέρω τι να τρώω και τι όχι Ενώ η παιδίατρος δεν έχει περιορίσει την διατροφή μου εμένα με τρώει το άγχος κάθε μέρα τι θα φάω πρέπει να ηρεμήσω λίγο. 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια σήμερα απ την κούραση μου ξεχάστηκα και έφαγα σοκολατοπιτα που μας φέρανε χτες. Πήγα σαν ζόμπι στο ψυγείο χωρίς να σκεφτώ αν κάνει. Τώρα ειμαι στην τσίτα να δω τι θα πάθει ο μικρός. Νιώθω τόσες τύψεις.. εσείς έχετε φάει γλυκά στον θηλασμό;

Οπως σου είπε και η Βασω ηρέμησε. Αστα και εμενα εχθές έφεραν δυο κουτιά παγωτινια και λυσαξα έβλεπα να τρώνε κ δαγκωνομπυν γκρρρ... τώρα πήγα κ τσίμπησα μισό ίσα ίσα παγωτο-μπισκότο. Δεν τρώω καθόλου γλυκα τώρα αλλα μήπως κ εγω υπερβάλλω;; Και ο παιδίατρος κ η μαία μου είπαν να μην τρώω. Άλλη παιδίατρος είπε να τρώω. Αντε γεια 

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καφέ τσάι και κοκακολα δεν πίνω ευτυχώς. Δεν ξέρω μην πειράζει κι αρχίσει να σφίγγεται πάλι αν και η παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν έχει σχέση η διατροφή. Πφφφφ πραγματικά δεν ξέρω τι να τρώω και τι όχι Ενώ η παιδίατρος δεν έχει περιορίσει την διατροφή μου εμένα με τρώει το άγχος κάθε μέρα τι θα φάω πρέπει να ηρεμήσω λίγο. 

Αυτα καφέ τσάι κολα σοκολάτα κ γλυκα τα λένε για την υπερένταση που προκαλούν κυριως η σοκολάτα. Δεν παθαίνουν κάτι τα μωρα μας σαφως. Πάντως κοριτσια οσες μανάδες έχω ρωτήσει και μεγαλύτερες δλδ έτρωγαν τα πάντα. Νομίζω πως το παρακάνω κ εγω με τόσα μη που μου έχω βάλει στο φαγητό και για εμενα κ για το μικρό δεν είναι ότι καλύτερο . Όλα με μέτρο πιστεύω είναι το καλύτερο. Εκτός αν όντως κάτι πειράζει το παιδί εννοείται το κόβουμε. Και εγω να ηρεμήσω λίγο πρέπει  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καφέ τσάι και κοκακολα δεν πίνω ευτυχώς. Δεν ξέρω μην πειράζει κι αρχίσει να σφίγγεται πάλι αν και η παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν έχει σχέση η διατροφή. Πφφφφ πραγματικά δεν ξέρω τι να τρώω και τι όχι Ενώ η παιδίατρος δεν έχει περιορίσει την διατροφή μου εμένα με τρώει το άγχος κάθε μέρα τι θα φάω πρέπει να ηρεμήσω λίγο. 

Εμένα μου ειχαν πει απο τη μενν να τρωω τα παντα απλα να μην κανω αυτους τους συνδιασμους μαζι ξεχωριστα μπορω να τα τρωω τα γλυκα συνηθως λενε να τα αποφευγουμε για τις αλλεργιες βασικα τη σοκολατα πιο πολυ. Τρωγε οτι θες κ παρακολουθησε το μωρο σου αν δεις οτι κατι το ενοχλει το σταματας δε βγαινει περα ο θηλασμος για καιρο με περιορισμους το εχω ξαναπει αν μου ελεγαν οτι πρεπει να περιορισω φαγητα θα το σταματαγα η δε θα ξεκινουσα καθολου γνωμη μου αυτο ετσι? πειτε με οπως θελετε αλλα συγνωμη σε ολη την εγκυμοσύνη ειχα πολλους περιορισμους δε γινεται κ μετα σορυ αλλο να το ενοχλει κατι κ άλλο προληπτικα μην τυχον κ το πειραξει αν το πειραξει το κοβεις μετα δε χρειάζεται να στερεισαι χωρις λογο αποψη μου ξαναλεω απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι θελει

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Εμένα μου ειχαν πει απο τη μενν να τρωω τα παντα απλα να μην κανω αυτους τους συνδιασμους μαζι ξεχωριστα μπορω να τα τρωω τα γλυκα συνηθως λενε να τα αποφευγουμε για τις αλλεργιες βασικα τη σοκολατα πιο πολυ. Τρωγε οτι θες κ παρακολουθησε το μωρο σου αν δεις οτι κατι το ενοχλει το σταματας δε βγαινει περα ο θηλασμος για καιρο με περιορισμους το εχω ξαναπει αν μου ελεγαν οτι πρεπει να περιορισω φαγητα θα το σταματαγα η δε θα ξεκινουσα καθολου γνωμη μου αυτο ετσι? πειτε με οπως θελετε αλλα συγνωμη σε ολη την εγκυμοσύνη ειχα πολλους περιορισμους δε γινεται κ μετα σορυ αλλο να το ενοχλει κατι κ άλλο προληπτικα μην τυχον κ το πειραξει αν το πειραξει το κοβεις μετα δε χρειάζεται να στερεισαι χωρις λογο αποψη μου ξαναλεω απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι θελει

Συμφωνώ απόλυτα. Κι  Εμένα πιο πολύ οι γύρω μου με πιέζουν Επειδή σφίγγεται ο μικρός κάπου κάπου.. Ενώ δεν κλαίει και φαίνεται ότι έχουμε γλιτώσει μέχρι στιγμής τους βαρβάρους κολικούς. Αλλά στο τέλος λέω ότι πρέπει να είμαι καλά και ήρεμη Εγώ για να πηγαίνει καλά ο θηλασμός.

Αχ Ευχαριστώ κορίτσια!!!! 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Συμφωνώ απόλυτα. Κι  Εμένα πιο πολύ οι γύρω μου με πιέζουν Επειδή σφίγγεται ο μικρός κάπου κάπου.. Ενώ δεν κλαίει και φαίνεται ότι έχουμε γλιτώσει μέχρι στιγμής τους βαρβάρους κολικούς. Αλλά στο τέλος λέω ότι πρέπει να είμαι καλά και ήρεμη Εγώ για να πηγαίνει καλά ο θηλασμός.

Αχ Ευχαριστώ κορίτσια!!!! 

Ε καλα κ εσυ μη τους λες τι τρως ακριβως πες οτι τα εχεις περιορισει γενικα μην ακους κανενα κανε οτι νομιζεις εσυ καλυτερο 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Beboula25 είπε:

Οπως σου είπε και η Βασω ηρέμησε. Αστα και εμενα εχθές έφεραν δυο κουτιά παγωτινια και λυσαξα έβλεπα να τρώνε κ δαγκωνομπυν γκρρρ... τώρα πήγα κ τσίμπησα μισό ίσα ίσα παγωτο-μπισκότο. Δεν τρώω καθόλου γλυκα τώρα αλλα μήπως κ εγω υπερβάλλω;; Και ο παιδίατρος κ η μαία μου είπαν να μην τρώω. Άλλη παιδίατρος είπε να τρώω. Αντε γεια 

Αυτα καφέ τσάι κολα σοκολάτα κ γλυκα τα λένε για την υπερένταση που προκαλούν κυριως η σοκολάτα. Δεν παθαίνουν κάτι τα μωρα μας σαφως. Πάντως κοριτσια οσες μανάδες έχω ρωτήσει και μεγαλύτερες δλδ έτρωγαν τα πάντα. Νομίζω πως το παρακάνω κ εγω με τόσα μη που μου έχω βάλει στο φαγητό και για εμενα κ για το μικρό δεν είναι ότι καλύτερο . Όλα με μέτρο πιστεύω είναι το καλύτερο. Εκτός αν όντως κάτι πειράζει το παιδί εννοείται το κόβουμε. Και εγω να ηρεμήσω λίγο πρέπει  

Καλε εγώ κ γλυκά τρώω κ καφέ πίνω κ παγωτά.. Μόνο όσπρια εεν τρώω.. Βέβαια εμένα το πρόβλημα μ είναι άλλο εδώ κ 3 μέρες η μπέμπα περνούσε άλμα κ την είχα όλη μέρα στο στήθος.. Το βράδυ της έδωσα ξένο πριν 3 μέρες μπας κ γεμίσει γαλα το στήθος.. Το ενα μ είναι μεγάλο κ γεμάτο κ το άλλο μικρό κ μαλακό.. Να σημειώσω ότι έβαζα περισσότερες φορές στο ένα στήθος το μωρό επειδή τσιριζε κ με βόλευε πιο πολύ.. Λέτε ν μου κόπηκε το γαλα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Οπως σου είπε και η Βασω ηρέμησε. Αστα και εμενα εχθές έφεραν δυο κουτιά παγωτινια και λυσαξα έβλεπα να τρώνε κ δαγκωνομπυν γκρρρ... τώρα πήγα κ τσίμπησα μισό ίσα ίσα παγωτο-μπισκότο. Δεν τρώω καθόλου γλυκα τώρα αλλα μήπως κ εγω υπερβάλλω;; Και ο παιδίατρος κ η μαία μου είπαν να μην τρώω. Άλλη παιδίατρος είπε να τρώω. Αντε γεια 

Αυτα καφέ τσάι κολα σοκολάτα κ γλυκα τα λένε για την υπερένταση που προκαλούν κυριως η σοκολάτα. Δεν παθαίνουν κάτι τα μωρα μας σαφως. Πάντως κοριτσια οσες μανάδες έχω ρωτήσει και μεγαλύτερες δλδ έτρωγαν τα πάντα. Νομίζω πως το παρακάνω κ εγω με τόσα μη που μου έχω βάλει στο φαγητό και για εμενα κ για το μικρό δεν είναι ότι καλύτερο . Όλα με μέτρο πιστεύω είναι το καλύτερο. Εκτός αν όντως κάτι πειράζει το παιδί εννοείται το κόβουμε. Και εγω να ηρεμήσω λίγο πρέπει  

Φάε ένα καλέ

Just now, Dimitr@17 είπε:

Καλε εγώ κ γλυκά τρώω κ καφέ πίνω κ παγωτά.. Μόνο όσπρια εεν τρώω.. Βέβαια εμένα το πρόβλημα μ είναι άλλο εδώ κ 3 μέρες η μπέμπα περνούσε άλμα κ την είχα όλη μέρα στο στήθος.. Το βράδυ της έδωσα ξένο πριν 3 μέρες μπας κ γεμίσει γαλα το στήθος.. Το ενα μ είναι μεγάλο κ γεμάτο κ το άλλο μικρό κ μαλακό.. Να σημειώσω ότι έβαζα περισσότερες φορές στο ένα στήθος το μωρό επειδή τσιριζε κ με βόλευε πιο πολύ.. Λέτε ν μου κόπηκε το γαλα; 

Όχι. Απλά βάζε την κ άρα δύο. 

  • Χαχα 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Ρε δυο εφαγααα

Έτσι ένα για σένα κι ένα για το μπεμπακι! Καλά έκανες κι εγώ πήρα την παιδίατρο και μόνο που δεν με έβρισε μου λέει χαλάρωσε και μην στερεισαι μόνο αν πειράξει κάτι το μωρό θα κόψουμε. 

Να περάσει ο καιρός να βγαίνουμε βόλτες και η κλεισουρα δεν βοηθάει.. .

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...