Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

@Ria@90 δεν θυμόμαστε απέξω πόσο είναι βλαλε τικεράκι! Γενικά αφού ανακτήσει το βάρος γέννησης πρέπει να πέρνει μίνιμουμ 120γρ ανά εβδομάδα και κατά μέσο όρο 150γρ. την εβδομάδα

 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ria@90 είπε:

Κοριτσια μου ο μικρος μ γεννηθκε 3690 επεσε στα 3450 σ4ο νοσοκομειο κ τωρα  28 ημερων ειναι 4190 παίρνει φυσιολογικά βαρος? Η πολυ αργα?

Απ' ότι βλέπω είστε στα φυσιολογικά πλαίσια. Απ' ότι μου είχε πει η παιδίατρος την ημέρα πρέπει να βάζουν 20-30γρ δλδ από 500γρ κ πάνω. Θηλάζεις η δίνεις ξένο?? Η παιδίατρος δεν πιστεύω να σου είπε κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

@Ria@90 δεν θυμόμαστε απέξω πόσο είναι βλαλε τικεράκι! Γενικά αφού ανακτήσει το βάρος γέννησης πρέπει να πέρνει μίνιμουμ 120γρ ανά εβδομάδα και κατά μέσο όρο 150γρ. την εβδομάδα

 

Πως το βαζω? Ο μπεμπης μ ειναι 28 ημερών τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Πως το βαζω? Ο μπεμπης μ ειναι 28 ημερών τωρα....

Στον μηνα πρέπει ν παρει 1 κιλό έτσι μ είχε πει η δικιά μ.. Όπως κ το να ανακτήσει το βάρος π έχασε από το μαιεθτηριο σε 2 βδομάδες 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Στον μηνα πρέπει ν παρει 1 κιλό έτσι μ είχε πει η δικιά μ.. Όπως κ το να ανακτήσει το βάρος π έχασε από το μαιεθτηριο σε 2 βδομάδες 

Την γιατρό σου την βρίσκω λίγο υπερβολική σε αυτό.. Δεν παίρνουν όλα τα μωράκια 1 κιλό το μήνα.. Δεν χρειάζεται οι γιατροί να αγχωνουν τους νέους γονείς τόσο πολύ!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Την γιατρό σου την βρίσκω λίγο υπερβολική σε αυτό.. Δεν παίρνουν όλα τα μωράκια 1 κιλό το μήνα.. Δεν χρειάζεται οι γιατροί να αγχωνουν τους νέους γονείς τόσο πολύ!

Όχι βέβαια κάθε μωρό είναι διαφορετικό δεν υπάρχει κάποιο μέτρο στο ποσό τρώνε.. Αλλά είναι φαγανα σαν την δικιά μ κ άλλα όχι.. Κ εγώ οταν ήμουν μωρό δεν έπαιρνα βάρος έτσι με έχει πει η μάνα μ κ είχε καταντήσει να με ζυγίζει κάθε φορά π έτρωγα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Όχι βέβαια κάθε μωρό είναι διαφορετικό δεν υπάρχει κάποιο μέτρο στο ποσό τρώνε.. Αλλά είναι φαγανα σαν την δικιά μ κ άλλα όχι.. Κ εγώ οταν ήμουν μωρό δεν έπαιρνα βάρος έτσι με έχει πει η μάνα μ κ είχε καταντήσει να με ζυγίζει κάθε φορά π έτρωγα

Κ μένα η πρώτη μου κόρη το περισσότερο που έπαιρνε τον πρώτο καιρό ήταν 750γρ... Να μην μιλήσω για αργότερα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ria@90 είπε:

Πως το βαζω? Ο μπεμπης μ ειναι 28 ημερών τωρα....

Ρια μου μην ρωτάς εμάς αγαπη μου γιατί θα ακουσεις 500 διαφορετικες γνωμες και αλλα τόσα διαφορετικά κιλά για τα μωράκια. Ακου την γιατρό σου καρδούλα μου εμείς τι να σου πούμε να κρίνουμε με κριτήριο τα δικά μας μωρα ή τημ γνώμη του δικου μας γιατρού; Άστο σου λέω θα μπερδευτείς περισσότερο -_-

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για ολες τις απαντησεις κοριτσια!!!σορυ για τις πολλες αποριες π εχω...μια τελευταία κ σκάω χαχα...ο μικρός εδω κ κανένα 2ωρο θηλαζει ασταμάτητα τι ν κανω οταν τι βγάζω κλαιει κ το ψάχνει...κ μισο κοιμάται....οραν τον βαζω ν ρευτει ξυπνάει κ ξανά μανά τα ιδια ψαχνει ρωγα...υοαρχει περίπτωση τοσο π εφαγε να μου τα βγαλει το βράδυ...με βλέπω ν ξενυχτάω απο πανω τ σμρ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ευχαριστώ πολυ για ολες τις απαντησεις κοριτσια!!!σορυ για τις πολλες αποριες π εχω...μια τελευταία κ σκάω χαχα...ο μικρός εδω κ κανένα 2ωρο θηλαζει ασταμάτητα τι ν κανω οταν τι βγάζω κλαιει κ το ψάχνει...κ μισο κοιμάται....οραν τον βαζω ν ρευτει ξυπνάει κ ξανά μανά τα ιδια ψαχνει ρωγα...υοαρχει περίπτωση τοσο π εφαγε να μου τα βγαλει το βράδυ...με βλέπω ν ξενυχτάω απο πανω τ σμρ...

Ρε αγαπούλα μου εγώ θα επιμείνω να αναρωτιέμαι μήπως το μωράκι δε χορταίνει συγνώμη δεν εννοώ ότι δεν το ταΐζεις εσυ σωστά απλώς μπορεί να μην χορταίνει. Είσαι σίγουρη πως όλη την ώρα πίνει; Μηπως πιπιλαει απλως; Μηπως δεν πιάνει σωστά στην θηλη κ έτσι οντως λόγω αυτού να μην πίνει σωστά; Τα ρωτάω αυτά γτ κι εμένα μου συνέβη στις αρχές Και το είχα γράψει εδώ και μάλιστα μου έλεγαν ότι δε γίνεται να θηλάζει τόσες ώρες ασταμάτητα άρα η δεν πίνει σωστά και δε χορταίνει Ή δεν του φτάνει το γάλα.Επίσης κι εμένα έπαιρνε κανονικά κιλά άσχετα που δεν χόρταινε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Beboula25 είπε:

Ρε αγαπούλα μου εγώ θα επιμείνω να αναρωτιέμαι μήπως το μωράκι δε χορταίνει συγνώμη δεν εννοώ ότι δεν το ταΐζεις εσυ σωστά απλώς μπορεί να μην χορταίνει. Είσαι σίγουρη πως όλη την ώρα πίνει; Μηπως πιπιλαει απλως; Μηπως δεν πιάνει σωστά στην θηλη κ έτσι οντως λόγω αυτού να μην πίνει σωστά; Τα ρωτάω αυτά γτ κι εμένα μου συνέβη στις αρχές Και το είχα γράψει εδώ και μάλιστα μου έλεγαν ότι δε γίνεται να θηλάζει τόσες ώρες ασταμάτητα άρα η δεν πίνει σωστά και δε χορταίνει Ή δεν του φτάνει το γάλα.Επίσης κι εμένα έπαιρνε κανονικά κιλά άσχετα που δεν χόρταινε 

Κι εγώ αυτο φοβαμαι πως ισως δεν χορταινει...κοιτα επειδη συνήθως μισο κοιμαται ισως κ δεν τρωει ολη ην ωρα..εγω προσπαθω να τν κραταω ξύπνιο οσο μπορω..οταν ειναι ξυπνιος τον ακουω να καταπινει κανονικα κανει ηχο οταν κοιμάται δεν το ακουω....περιμένω τη παιδιατρο απο βδομάδα να δω τι θα μ πει απο κοντά...ξενο δεθελω να δώσω ακόμη η αληθεια ειναι....εχω βεβαια στο ραφι μ αλλα ολο λεω αργότερα οχι ακόμη κ τ παλευω με τν θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 said:

Ευχαριστώ πολυ για ολες τις απαντησεις κοριτσια!!!σορυ για τις πολλες αποριες π εχω...μια τελευταία κ σκάω χαχα...ο μικρός εδω κ κανένα 2ωρο θηλαζει ασταμάτητα τι ν κανω οταν τι βγάζω κλαιει κ το ψάχνει...κ μισο κοιμάται....οραν τον βαζω ν ρευτει ξυπνάει κ ξανά μανά τα ιδια ψαχνει ρωγα...υοαρχει περίπτωση τοσο π εφαγε να μου τα βγαλει το βράδυ...με βλέπω ν ξενυχτάω απο πανω τ σμρ...

Επειδή κ γω μόλις γύρισα σπίτι απο την κλινική έκανα κάτι τέτοιους θηλασμούς 2ωρους, φώναξα μαία σπίτι κ μ είπε οτι ο 2ωρος θηλασμός είναι παρα φυσιν. Ένας θηλασμός πρέπει να κρατάει 45 λεπτά περίπου κ να είναι απο το ένα στήθος. Βέβαια εσύ ξέρεις για τον εαυτό σου, αλλά καλύτερα συμβουλεψου κάποιον ειδικό.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κι εγώ αυτο φοβαμαι πως ισως δεν χορταινει...κοιτα επειδη συνήθως μισο κοιμαται ισως κ δεν τρωει ολη ην ωρα..εγω προσπαθω να τν κραταω ξύπνιο οσο μπορω..οταν ειναι ξυπνιος τον ακουω να καταπινει κανονικα κανει ηχο οταν κοιμάται δεν το ακουω....περιμένω τη παιδιατρο απο βδομάδα να δω τι θα μ πει απο κοντά...ξενο δεθελω να δώσω ακόμη η αληθεια ειναι....εχω βεβαια στο ραφι μ αλλα ολο λεω αργότερα οχι ακόμη κ τ παλευω με τν θηλασμό...

Να το παλέψεις βεβαια. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να αντλήσεις με το θήλαστρο 100 ML και αφού θηλάσει στο καπάκι να του δώσεις και το μπουκάλι αν από τα 100 πιει παρακάνω από το μισό τότε δεν χορταίνει. Μωρε κουραζεται κοιμάται κ δεν πίνει όσο του χρειάζεται, προσπάθησε τα όλα κορίτσι μου γιατί πάνω από όλα έχουν οι ανάγκες  του μωρού. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κι εγώ αυτο φοβαμαι πως ισως δεν χορταινει...κοιτα επειδη συνήθως μισο κοιμαται ισως κ δεν τρωει ολη ην ωρα..εγω προσπαθω να τν κραταω ξύπνιο οσο μπορω..οταν ειναι ξυπνιος τον ακουω να καταπινει κανονικα κανει ηχο οταν κοιμάται δεν το ακουω....περιμένω τη παιδιατρο απο βδομάδα να δω τι θα μ πει απο κοντά...ξενο δεθελω να δώσω ακόμη η αληθεια ειναι....εχω βεβαια στο ραφι μ αλλα ολο λεω αργότερα οχι ακόμη κ τ παλευω με τν θηλασμό...

Καλεσε καλυτερα μια συμβουλο θηλασμου. Αν ρωτησεις τις μανουλες που θηλαζουν καιρο ενα θα σου πουν το 90% αυτων. Το μωρο τον πρωτο μηνα θηλαζει ασταματητα και ειναι Φυσιολογικο! Φυσικα και χορταινει, απλα επειδη ειναι μικρο κουραζεται ευκολα και παιρνει χρονο η σιτιση του. Επισης, δεν τρωνε ολη την ωρα αλλα και πιπιλανε που ειναι αναγκαιο για αυτα σε αυτο το σταδιο για να ρυθμισουν την παραγωγη σου. Ενδιαμεσα επειδη κουραζονται θα κοιμηθουν κιολας. Μολις ξυπνησουν θα θελουν παλι το στηθος.

Τα εχω ξαναπει μηπως βοηθησω καποια μανουλα που θελει να θηλασει. Ειναι απολυτα φυσιολογικο το μωρο να θηλαζει συνεχεια!! Αν υπαρχουν αμφιβολιες τσεκαρεις πανες και βαρος. Αν βρεχει πανες και παιρνει βαρος, τοτε ειστε σε καλο δρομο!! 

Τελος, η σιτιση με το μπιμπερο δεν εχει καμια σχεση με τον θηλασμο. Ακομα και αν θηλαζει 2 ωρες και δωσεις μπιμπερο, πολυ πιθανο να το πιει, γιατι απλα στο μπιμπερο το γαλα ρεει μονο του σχεδον, το μωρο δεν ζοριζεται και επισης η αισθηση του κορεσμου σε τοσο βρεφη ειναι περιορισμενη. 

Αυτα ειναι απο συμβουλο θηλασμου που ειχα παρει. Και ειναι οι μονοι ειδικοι για θεματα θηλασμου. Ουτε παιδιατροι ουτε κανεις αλλος, συνηθως μαλιστα οι παιδιατροι σε οδηγουν σε αποθηλασμο. Αυτα στα λεει βεβαια μια μαμα που τωρα θελει σιγα σιγα να αποθηλασει, αλλα τραβηξε πολλα για να θηλασει. 

 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ria@90 είπε:

Κι εγώ αυτο φοβαμαι πως ισως δεν χορταινει...κοιτα επειδη συνήθως μισο κοιμαται ισως κ δεν τρωει ολη ην ωρα..εγω προσπαθω να τν κραταω ξύπνιο οσο μπορω..οταν ειναι ξυπνιος τον ακουω να καταπινει κανονικα κανει ηχο οταν κοιμάται δεν το ακουω....περιμένω τη παιδιατρο απο βδομάδα να δω τι θα μ πει απο κοντά...ξενο δεθελω να δώσω ακόμη η αληθεια ειναι....εχω βεβαια στο ραφι μ αλλα ολο λεω αργότερα οχι ακόμη κ τ παλευω με τν θηλασμό...

Καλα κάνεις κ παλεύεις με. Τον θηλασμό.. Κ εγώ έδινα μια φορά τη μερα ξένο για μερικές μέρες κ συγκεκριμένα το βράδυ για να κοιμάται κ να κοιμάμαι περισσότερο αλλά σκέφτηκα ότι εφόσον παίρνει κιλά να το κόψω το ξένο και να δίνω μόνο δικό μ.. Άλλωστε τωρα καμία βδομάδα έχει στρώσει κάπως η μπεμπα κ κοιμάται 3ωρα..παλια ήταν όλη μέρα στο στήθος κοιμόταν πάνω μου την έβαζα κάτω κ ξυπναγε η αμέσως η μετά από μια ώρα.. Έτσι της έδωσα πιπίλα κ κάπως ξεκόλλησε από πάνω μ

πρίν από 9 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλεσε καλυτερα μια συμβουλο θηλασμου. Αν ρωτησεις τις μανουλες που θηλαζουν καιρο ενα θα σου πουν το 90% αυτων. Το μωρο τον πρωτο μηνα θηλαζει ασταματητα και ειναι Φυσιολογικο! Φυσικα και χορταινει, απλα επειδη ειναι μικρο κουραζεται ευκολα και παιρνει χρονο η σιτιση του. Επισης, δεν τρωνε ολη την ωρα αλλα και πιπιλανε που ειναι αναγκαιο για αυτα σε αυτο το σταδιο για να ρυθμισουν την παραγωγη σου. Ενδιαμεσα επειδη κουραζονται θα κοιμηθουν κιολας. Μολις ξυπνησουν θα θελουν παλι το στηθος.

Τα εχω ξαναπει μηπως βοηθησω καποια μανουλα που θελει να θηλασει. Ειναι απολυτα φυσιολογικο το μωρο να θηλαζει συνεχεια!! Αν υπαρχουν αμφιβολιες τσεκαρεις πανες και βαρος. Αν βρεχει πανες και παιρνει βαρος, τοτε ειστε σε καλο δρομο!! 

Τελος, η σιτιση με το μπιμπερο δεν εχει καμια σχεση με τον θηλασμο. Ακομα και αν θηλαζει 2 ωρες και δωσεις μπιμπερο, πολυ πιθανο να το πιει, γιατι απλα στο μπιμπερο το γαλα ρεει μονο του σχεδον, το μωρο δεν ζοριζεται και επισης η αισθηση του κορεσμου σε τοσο βρεφη ειναι περιορισμενη. 

Αυτα ειναι απο συμβουλο θηλασμου που ειχα παρει. Και ειναι οι μονοι ειδικοι για θεματα θηλασμου. Ουτε παιδιατροι ουτε κανεις αλλος, συνηθως μαλιστα οι παιδιατροι σε οδηγουν σε αποθηλασμο. Αυτα στα λεει βεβαια μια μαμα που τωρα θελει σιγα σιγα να αποθηλασει, αλλα τραβηξε πολλα για να θηλασει. 

 

Ναι όντως οι παιδίατροι αν τους πεις ότι δεν χορταίνει το παιδί σ λένε δω τού ξενο.. Ενώ η σύμβουλος θηλασμόυ θα σου (εμενα τουλάχιστον μ είπε) ότι σε αυτη τη φάση τα μωρά θέλουν να είναι συνέχεια στο στήθος είτε επειδή πεινάνε είτε θέλουν να πιπιλισουν είτε για ασφάλεια.. Επίσης μ είπε ότι μετά το γεύμα για να κοιμηθεί θέλει νανούρισμα τουλάχιστον μισή ώρα γτ δεν κάνουν ανεξάρτητο ύπνο ακόμα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...