Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Εντάξει ξύπνησε πριν το 5ωρο τελικά πρώτη φορά το κανει αυτό. Και ήταν τόσο πεινασμένος έτρωγε με μανία. Νομίζω δεν κάνει πολλές ώρες γιατί μετά τρωνε λεμαργα και παθαίνουν πιο εύκολα παλινδρόμηση 

Ας το έκανε βεβαια το βράδυ να κοιμηθώ λίγο σερί!!!! Χαχα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vaso_mpempis said:

Εντάξει ξύπνησε πριν το 5ωρο τελικά πρώτη φορά το κανει αυτό. Και ήταν τόσο πεινασμένος έτρωγε με μανία. Νομίζω δεν κάνει πολλές ώρες γιατί μετά τρωνε λεμαργα και παθαίνουν πιο εύκολα παλινδρόμηση 

Ας το έκανε βεβαια το βράδυ να κοιμηθώ λίγο σερί!!!! Χαχα

Κορίτσια εγώ νόμιζα οτι εξακολουθούμε να τα ξυπνάμε τη μέρα περίπου στις 3 ώρες. Ο δικός μου είναι 45 ημερών. Βεβαια κ γω τον έχω αφήσει κ 4 ώρες αλλα τη μέρα όχι παραπάνω. Θα ρωτήσω  και τη γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Κορίτσια εγώ νόμιζα οτι εξακολουθούμε να τα ξυπνάμε τη μέρα περίπου στις 3 ώρες. Ο δικός μου είναι 45 ημερών. Βεβαια κ γω τον έχω αφήσει κ 4 ώρες αλλα τη μέρα όχι παραπάνω. Θα ρωτήσω  και τη γιατρό μου.

Εμένα τελευταία φορά μου είχε πει και 5ωρο είναι οκ.. Για το βράδυ το έλεγε βέβαια αλλά υποθέτω το ίδιο είναι. Παραπάνω νομίζω δεν  κανει


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Εμένα τελευταία φορά μου είχε πει και 5ωρο είναι οκ.. Για το βράδυ το έλεγε βέβαια αλλά υποθέτω το ίδιο είναι. Παραπάνω νομίζω δεν  κανει

Το βράδυ μ ειχε π κ εμενα ειναιοκ την μερα τον ηθελε ενεργο καθε 2 ωρο το πολυ  3 ωρες.

Just now, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου καλησπερα. Κ μεις εχουμε μια ευαισθησια στα γαλακτοκομικα, αλλα αμεσου τυπου, ευτυχως σε μικρο μαλλον βαθμο. Υπαρχουν και "γαλατα" που μπορεις να καταναλωνεις. Πχ γαλα αμυγδαλου (αν η ετικετα ειναι οκ), γαλα καρυδας η ρυζιου. Μπορεις να φτιαχνεις ομελετες, μπορεις να τρως φρυγανια με ταχινι και μελι, να φτιαχνεις μπαρες δημητριακων με ξηρους καρπους και σταφιδες για σνακ, λαχανικα επισης, φρουτα, ψαρια, οσπρια εφοσον δεν πειραζουν τον μικρο σου. Απλα στα αρτοσκευασματα και στα ζυμαρικα θα κοιτας ετικετες. Υπαρχει μια κατηγορια στοιχειων που θα πρεπει να αποφευγεις και μπορει να αναφερονται με διαφορετικο όρο στις συσκευασιες. Οπως αυτες πχ που εχω στο τελος. 

Νομιζω οτι καλο ειναι να επισκεφτεις απο την νεα εβδομαδα καποιον παιδο-αλλεργιολογο ή παιδο-γαστρεντερολογο, συνηθως εκεινοι γνωριζουν παραπανω απο τους παιδιατρους. 

Θα περασει, δεν θα το χει για παντα, και δεν ειναι κατι που θα πρεπει να σε πανικοβαλλει, πολλα μωρακια πλεον το εμφανιζουν. Αν δινεις κ ξενο, υπαρχουν ειδικα γαλατα υποαλλεργικα τα οποια συνταγογραφουνται μιας κ ειναι ακριβα. Το οτι κλαιει, πιθανον να ειναι λογω της αλλεργιας. Σου κανει μηπως γουλιες πολλες? Ενας αλλος λογος που κλαινε την ωρα που θηλαζουν ειναι η γοπ, η οποια μπορει να ειναι κ κρυφη. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, οποτε πρωτα θα φτιαξετε με τον γιατρο σου το θεμα της αλλεργιας. Μεχρι να επιστρεψει εσυ συνεχισε την αποχη και θα δεις βελτιωση σταδιακα. 

Η μητέρα θα πρέπει να αποφεύγει τυρί, γιαούρτι, γάλα, παγωτό, βούτυρο κλπ, είτε αγελαδινό είτε κατσικίσιο/ πρόβειο. Επίσης θα πρέπει να προσέχει όλες τις ετικέτες των συσκευασμένων τροφίμων και να μην καταναλώνει τρόφιμο που αναγράφει ορό γάλακτος (πχ μπισκότα, κέικ, γαλοπούλα αλλαντικό κλπ). 
Θα πρέπει να μην καταναλώνει ακόμα και τρόφιμα που στην συσκευασία τους αναφέρουν ότι το προϊόν μπορεί να περιέχει ίχνη αλλεργιογόνων ουσιών. Ακόμα και κάποια φάρμακα, βιταμίνες ή εμβόλια μπορεί να περιέχουν αλλεργιογόνα συστατικά. Η αυστηρή τήρηση αυτής της αποφυγής είναι εντελώς απαραίτητη για την θεραπεία του βρέφους. Η μητέρα συνεχίζει να καταναλώνει ελεύθερα όλες τις άλλες κατηγορίες τροφίμων.
Συγκεκριμένα πρέπει να αποκλείσουμε από το διαιτολόγιο μας:
 
άρωμα βουτύρου
 Βούτυρο , Ζωικό λίπος
Καζεΐνη
Τυρί
Τυρί κότατζ
Κρέμες
Υδρολυμένη καζεΐνη, Υδρολυμένη προτεΐνη γάλακτος, Υδρολυμένη πρωτεΐνη, Υδρολυμένη πρωτεΐνη ορού
Λακταλβουμίνη
Λακτογλοβουλίνη
Λακτόζη - lactose
Γάλα 
Γάλα χωρίς λακτόζη
Κρέμα γάλακτος
Κατσικίσιο γάλα
Γάλα σογιας
Γάλα αμυγδάλου κτλ (διαβάστε ετικέτες)
Νουγκατ - nougat 
Κεφίρ
Πουτίγκες
Πρωτεΐνη ορού
whey (delactosed, demineralized, protein concentrate) 
Γιαούρτι

Αυτά τα συστατικά ΜΠΟΡΕΊ να περιέχουν πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος:

Αρωματικά καστανής ζάχαρης
Άρωμα καραμέλας
Σοκολάτα
Αλεύρι με υψηλή περιεκτικότητα πρωτεΐνης
Μαργαρίνη
Αρώματα
Φυσικά αρώματα
 Λουκάνικα
Αλλαντικά
Γαλοπούλα, ζαμπον κτλ

Επίσης πρέπει να προσέχουμε πολύ τα ακόλουθα:

Ψωμί από φούρνο ή συσκευασμένο 
Τηγανητά φαγητά και τρόφιμα με κρούστα
Τόννος σε νερό
Καραμέλα - και σε άρωμα
Δημητριακά
Μπισκότα, κρακεράκια
Σάλτσες έτοιμες
Κατεψυγμένα τρόφιμα
Granola bars
Hot dogs
Pizza

Χίλια ευχαριστώ κοριτσι μ γλυκο κατατοπιστικοτατη!!!!!!αποθηκευω το μνμ σου γτ θα μ χρειαστει!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κοιμήθηκε 6ωρο μια φορά τόσο μικρός και η παιδιατρος μου είπε να τον ξυπνάω στις 5 ώρες το πολύ γιατί τους πέφτει το ζάχαρο και πέφτει σε λήθαργο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξυπνήσει μόνο του μετά.

2 hours ago, vaso_mpempis said:

Εντάξει ξύπνησε πριν το 5ωρο τελικά πρώτη φορά το κανει αυτό. Και ήταν τόσο πεινασμένος έτρωγε με μανία. Νομίζω δεν κάνει πολλές ώρες γιατί μετά τρωνε λεμαργα και παθαίνουν πιο εύκολα παλινδρόμηση 

Ας το έκανε βεβαια το βράδυ να κοιμηθώ λίγο σερί!!!! Χαχα

Υπομονή εμένα από 2 μηνών κ μετά άρχισα την εκπαίδευση.

Με τη βοήθεια πιπίλας βέβαια, πλέον αυριο που θα γίνουμε 3 μηνων τρώει ανά 2.5 με 3 ώρες τη μέρα και το βράδυ κοιμάται 6ωρο.

  • Μου αρέσει 2

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kpp83 είπε:

Εμένα κοιμήθηκε 6ωρο μια φορά τόσο μικρός και η παιδιατρος μου είπε να τον ξυπνάω στις 5 ώρες το πολύ γιατί τους πέφτει το ζάχαρο και πέφτει σε λήθαργο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξυπνήσει μόνο του μετά.

Υπομονή εμένα από 2 μηνών κ μετά άρχισα την εκπαίδευση.

Με τη βοήθεια πιπίλας βέβαια, πλέον αυριο που θα γίνουμε 3 μηνων τρώει ανά 2.5 με 3 ώρες τη μέρα και το βράδυ κοιμάται 6ωρο.

Ααααα γι'αυτό μου Χε πει πεντάωρο η γιατρός. Ευτυχώς δεν μου είχε εξηγήσει τι γιατί θα είχα πέσει στα σκληρά. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2019 at 7:20 ΠΜ, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου..και εμένα από δύο μηνών βρήκαμε ότι είναι αλλεργικός στο αγελαδινό γάλα γιατί μου είχε κάνει κακά με αίμα και βλέννη..εμείς του δίνουμε το almiron pepti allergy είναι αντιαλλεργικο και επειδή τον θηλάζω κιόλας έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομικά και τα κρυφά συστατικά επίσης να σου πω ότι και εμάς το κουτί έχει 25€ και η παιδίατρος με είχε στείλει στην Βούλα στο παιδιατρικό και μου το συνταγογράφησαν για 3 μηνες.καθε μήνα για να καταλάβεις παίρνω 12 κουτιά και αντί για 300€ πληρώνω 90 για κοίτα το μήπως γράφετε και το δικό σας.τα αντιαλλεργικα και τα ειδικά γάλατα γράφονται..ελπίζω να σε βοήθησα.

Αα και τα συμπτώματα όντως κάνουν ένα διάστημα να υποχωρήσουν εμάς έκανε αν θυμάμαι καλά 3-4 βδομάδες

Καλησπερα! 2 μηνων ανακαλυψαμε και εμεις αλλεργια στο αγελαδινο γαλα και μεχρι τωρα στον 5ο τον θηλαζω αποκλειστικα! Επειδη ομως πηρα την αποφαση να τον σταματήσω  η γιατρος μου ειπε και εμενα για το almiron pepti.. το δεχτηκε καλα το μωρακι σου? Μου είπε πως μπορει να δυσκολευτει να το πιει και πως υπαρχει μια πιθανοτητα μικρη να βγαλει αιμα οποτε μετα παμε σε αλλα γαλατα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας εχει τυχει να πινει το μωρο απο μπιμπερο και να σφιγγεται σαν να θελει να κανει κακα του?δεν τον πιεζω να φαει ουτε μου κλαιει απλα σφιγγεται ναγκαζει κοκκινιζει αλλα συνεχιζει κ τρωει .

Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2019 at 12:17 ΠΜ, Ria@90 είπε:

γαλα βγαζει το στήθος το τσεκάρω μωρε μηπως δε χορταίνει? Αλλα μετα απο δυο μηνες? 6100 για βάρος 2 μηνών μωρού ειναι καλο? Παλι με επιασαν οι ανησυχίες μ...

Καλημερα κοριτσια!!!!

Το βαρος του μωρου σου ειναι πολυυυυ καλοο!!! Αν δεν κανω λαθος γεννηθηκε 3.700 κ 2μηνων ειναι 6.100....εμενα 2μηνων ηταν 5.200 κ γεννηθηκε 3.200,κ επινε μονο ξενο! Περνει πολυ καλο βαρος...

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα κοριτσια!!!!

Το βαρος του μωρου σου ειναι πολυυυυ καλοο!!! Αν δεν κανω λαθος γεννηθηκε 3.700 κ 2μηνων ειναι 6.100....εμενα 2μηνων ηταν 5.200 κ γεννηθηκε 3.200,κ επινε μονο ξενο! Περνει πολυ καλο βαρος...

Ναι απλα αυτες τις μερες δεν τρωει καλα πεταει το στηθος κ κλαοει με λυγμούς μονο αν τον ξεγελασω λίγο μ βγαινει η πιστη τρωει 10 λεπτο....εχθες πηγα μα βγαλω με υο θηλαστρο χειροκίνητο βεβαια κ καταφερα να βγαλω ουτε 20 ml μετα με επιασε το αγχος μηοως δεμ εχω γαλα κ δε χορταινει....βρε κοριτσια ειναι αξιόπιστο το θηλαστρο?για να δεις ποσο γαλα εχεις? Εμω με το χερι οταν παταω βγαινει πιο πολυ απ οσο στο θηλαστρο...τελος παντων θελω να πω πως το μπιμπερό το δέχτηκε...τι να καμω για μα αυξησω τη παραγωγή μ??πολυ φοβαμαι πως απο το αγχις μ θα μειωθει κ αλλο το γαλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ria@90 είπε:

Ναι απλα αυτες τις μερες δεν τρωει καλα πεταει το στηθος κ κλαοει με λυγμούς μονο αν τον ξεγελασω λίγο μ βγαινει η πιστη τρωει 10 λεπτο....εχθες πηγα μα βγαλω με υο θηλαστρο χειροκίνητο βεβαια κ καταφερα να βγαλω ουτε 20 ml μετα με επιασε το αγχος μηοως δεμ εχω γαλα κ δε χορταινει....βρε κοριτσια ειναι αξιόπιστο το θηλαστρο?για να δεις ποσο γαλα εχεις? Εμω με το χερι οταν παταω βγαινει πιο πολυ απ οσο στο θηλαστρο...τελος παντων θελω να πω πως το μπιμπερό το δέχτηκε...τι να καμω για μα αυξησω τη παραγωγή μ??πολυ φοβαμαι πως απο το αγχις μ θα μειωθει κ αλλο το γαλα...

Αυτα με το θελει δεν θελει το περασαμε κ εμεις ηταν μια φαση αρνησης! Ξεγελοντας την στον υπνο το ξαναπηρε με τα πολλα! Θηλαστρο απο οσο εχω ακουσει απο τα κοριτσια το νοσοκομειακο ειναι το καλυτερο κ οτι επισης βοηθαει συναισθηματικα να κοιτας το μωρακι σου οταν αντλεις κατι παραπανω δεν ξερω τα κοριτσια π θηλαζουν θα μπορουν να σε βοηθησουν!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

@Ria@90 δεν είναι αξιόπιστο για να μετρήσεις πόσο γάλα έχεις. Εγώ βγάζω μόνο 50μλ και έχω φουλ γάλα. 

Μα ξερες πόσο κουράγιο μ εδωσες μ αυτό π ειπες γτ απο εχθες με έριξε ψυχολογικα μομιζα σταματάει το γαλα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Μα ξερες πόσο κουράγιο μ εδωσες μ αυτό π ειπες γτ απο εχθες με έριξε ψυχολογικα μομιζα σταματάει το γαλα...

για να αυξησεις την παραγωγη οταν θηλαζεις θα αντλεις με το θηλαστρο απο εκει που θηλασες. παρε τσαι θηλασμου πινε πολυ νερο φαε ζυμαρικα αρκετα κ να εισαι πιο ηρεμη οντως με το ανχος μειωνετε το γαλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και μείωσε όσο μπορείς το μπουκάλι.... και εσενα αν σου ελεγαν να φαε με τσοπιστκς ενω διπλα εχει μαχαιροπηρουνο δεν θα έτρωγες. Είναι απείρως πιο εύκολο το μπουκάλι ειδικά αν δεν έχεις τα dr.brown ή τα suavinex.

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...