Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Περιμένω διδυμάκια μέσα στο Νοέμβριο και προετοιμάζομαι όσο μπορώ διαβάζοντας για τις πρώτες μέρες των νεογέννητων, το θηλασμό κλπ. Οι υπερμαχοι του αποκλειστικού θηλασμού υποστηρίζουν ότι δεν δίνουμε καθολου μπουκάλι, πιπίλα και επιμένουμε με θηλασμό μόνο όσο δύσκολο ή επίπονο και αν ακούγεται αυτό.

Ηθελα να ρωτήσω εσας που έχετε μια εμπειρία ήδη, πόσο εφικτη ειναι η μεικτη διατροφή (θηλασμός και ξένο γάλα που και που); Τί γίνεται με τη σύγχυση θηλών; Πώς δούλεψε με εσάς και τα μπεμπάκια σας μεχρι τώρα;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, inglaterra είπε:

Κορίτσια γεια σας! Περιμένω διδυμάκια μέσα στο Νοέμβριο και προετοιμάζομαι όσο μπορώ διαβάζοντας για τις πρώτες μέρες των νεογέννητων, το θηλασμό κλπ. Οι υπερμαχοι του αποκλειστικού θηλασμού υποστηρίζουν ότι δεν δίνουμε καθολου μπουκάλι, πιπίλα και επιμένουμε με θηλασμό μόνο όσο δύσκολο ή επίπονο και αν ακούγεται αυτό.

Ηθελα να ρωτήσω εσας που έχετε μια εμπειρία ήδη, πόσο εφικτη ειναι η μεικτη διατροφή (θηλασμός και ξένο γάλα που και που); Τί γίνεται με τη σύγχυση θηλών; Πώς δούλεψε με εσάς και τα μπεμπάκια σας μεχρι τώρα;

 

Καλημέρα! Εγώ θηλαζω αποκλειστικά.  31 ημερών όταν ήταν το μωρό χρειάστηκε να κάνω μια επέμβαση και αναγκάστηκα να αντλησω για να φάει και ήμουν τυχερή γιατί πήρε αμέσως το μπιμπερό. Από τοτε δινω 2 γεύματα τη βδομάδα (Από τα 70 περίπου) με το μπουκάλι γιατί μας είπε η παιδίατρος ότι είναι καλό για το μωρό. Πιπίλα δεν έχω δώσει αν και η γιατρός είπε αν είναι πολύ ανήσυχος και θέλω δεν υπάρχει πρόβλημα. Σύγχυση νομίζω είναι τις πρώτες μέρες, εμείς πάντως δεν το πάθαμε. Τώρα αυτο που λες για όσους λένε καθόλου μπουκάλι-πιπίλα στην πράξη δεν στέκει-Είναι πολύ γενικο, κανεις ότι είναι καλό για το μωρό και ότι σου λέει η παιδίατρος. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό και έχει άλλες ανάγκες. 

Όλα καλά θα πάνε και όταν έρθει η ώρα θα κάνεις το καλύτερο για τα μπαμπάκια σου. 

Με το καλό!!!! 

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, χθες πήγαμε στο γιατρό για τον μηνιαίο έλεγχο κ εμβόλιο. Ο μπέμπης τώρα είναι 3 μηνών. Η παιδίατρος με συμβούλεψε μια στις τόσες να δίνω γάλα με μπουκάλι για πολλούς λόγους, όπως να μην δυσκολευτω αργότερα να του δώσω, για το αν θέλω να πάω κάπου να μπορώ να τον αφήσω σε άλλους κλπ.. Εσάς ποια η γνώμη σας? Μέχρι στιγμής όπου πηγαίνω τον παίρνω απλά μαζί μου κ δεν έχω σκεφτεί να τον αφήσω. Ούτως η άλλως είναι πολύ μικρός ακόμα. Κ σκέφτομαι γιατί να δυσκολεψω την ζωή μου με αποστειρωσεις κλπ. Αλλά βλέπω κ άλλες κοπέλες σαν την @nanoula90 που δεν μπορεί πουθενά να τον αφήσει. 3ον μηνών θα μπορεί να διαχειριστεί το μπουκάλι ή έχει ήδη "ξεμαθει" την διαδικασία. Κ αν δώσω με μπουκάλι κάθε πόσο πρέπει να το επαναλαμβάνω για να θυμάται πως να ρουφάει?

Εγω φαντασου μεχρι 4ων μηνων μπορουσα να τον αφησω γιατι ειχε μαθει το μπιμπερο. Του διναμε γαλα δικο μου περιπου 2 φορες την εβδομαδα με μπιμπερο. Αλλα καποια περιοδο δεν τον ειχα αφησει για 2-3 βδομαδες πουθενα, οποτε δεν εδωσα κ μπιμπερο, και ετσι απο τοτε δεν το ξαμαδεχτηκε με τπτ. Την θηλη του μπιμπερο την εκανε μασητικο. Προσπαθησα να του το ξαναμαθω, μαζι με αλλους της οικογενειας, ολοι στον αγωνα, αλλα εληξε αδοξα. Το παιδι εκλαιγε πολυ, δεν το δεχοταν με τπτ και εγω δεν μπορεσα να το συνεχισω για πολυ. Ετσι εγκατελειψα τις προσπαθειες γυρω στους 6 μηνες. Εγω θα σου ελεγα να του δινεις ενα δυο γευματα εβδομαδιαιως με μπιμπερο. Σε δεσμευει πολυ το να εισαι συνεχεια παρουσα για να θηλασεις. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Μπορεί να δοκιμάσω να δίνω καμία φορά ξένο αλλά αν το δεχτεί καλώς αλλιώς δεν θα το παλέψω κ πολύ. Ούτως η άλλως αφού δεν δουλεύω δεν πρόκειται να το αφήσω πριν το εξάμηνο πουθενά (εκτός απροόπτου). Η γιατρός βέβαια είπε να δίνουμε κάθε μέρα από 1 γεύμα αλλά δεν θέλω να επηρεαστεί η παραγωγή κ με θηλαστρο δεν θέλω να βγάλω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Έχετε καλέσει κάποιο κορίτσι σύμβουλο θηλασμού και αν ναι πως την βρήκατε;μέσω παιδιάτρου η από κάποια οργάνωση;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω,το χρησιμοποιείτε στο σφουγγαρισμα του σπιτιού;βγάζετε από τον εκάστοτε χώρο που σφουγγαριζετε το μωρό και αφήνετε να στεγνώσει και να ξεμυρισει από τα προϊόντα που χρησιμοποιήσατε για το σφουγφαρισμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Luckystars είπε:

Κορίτσια καλημέρα.

Έχετε καλέσει κάποιο κορίτσι σύμβουλο θηλασμού και αν ναι πως την βρήκατε;μέσω παιδιάτρου η από κάποια οργάνωση;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω,το χρησιμοποιείτε στο σφουγγαρισμα του σπιτιού;βγάζετε από τον εκάστοτε χώρο που σφουγγαριζετε το μωρό και αφήνετε να στεγνώσει και να ξεμυρισει από τα προϊόντα που χρησιμοποιήσατε για το σφουγφαρισμα;

Εγω είχα στείλει όταν χρειάστηκε email σε συμβόλο της la leche league (lllgrece.org) και μου είχε απαντήσει αμέσως

Σφουγγαριζω κανονικά και αεριζω

  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Εγω είχα στείλει όταν χρειάστηκε email σε συμβόλο της la leche league (lllgrece.org) και μου είχε απαντήσει αμέσως

Σφουγγαριζω κανονικά και αεριζω

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.

Έμεινες ευχαριστημένη;Γνωρίζεις αν κάνουν επισκέψεις κατ'οίκον;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.

Έμεινες ευχαριστημένη;Γνωρίζεις αν κάνουν επισκέψεις κατ'οίκον;

Δεν ξέρω εμένα μου αρκούσε η επικοινωνία μέσω email. Στείλε να τις ρωτήσει. Έμεινα Ναι 

Μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν και τα κορίτσια εδώ, τι συμβαίνει;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Δεν ξέρω εμένα μου αρκούσε η επικοινωνία μέσω email. Στείλε να τις ρωτήσει. Έμεινα Ναι 

Μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν και τα κορίτσια εδώ, τι συμβαίνει;

Είναι 2 ημέρες που η μικρή φωνάζει όταν την βάλω στήθος....Ενώ μέχρι προχτές έτρωγε αχόρταγα στήθος και το ζητούσε όσα γεύματα και αν έκανε.....Είμαστε 5η εβδομάδα Μήπως είναι άλμα ή έχει παθει σύγχυση επειδή κάνω μικτή διατροφή;

Ευχαριστώ και πάλι κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Είναι 2 ημέρες που η μικρή φωνάζει όταν την βάλω στήθος....Ενώ μέχρι προχτές έτρωγε αχόρταγα στήθος και το ζητούσε όσα γεύματα και αν έκανε.....Είμαστε 5η εβδομάδα Μήπως είναι άλμα ή έχει παθει σύγχυση επειδή κάνω μικτή διατροφή;

Ευχαριστώ και πάλι κορίτσι μου!

Θα σου πω που κανω εγω μικτη εινσι ροη,στο μπουκαλι μαθαινουν να ρουφανε κ να πεφτει μεγαλυτερη ποσοτητα γαλατος με αποτελεσμα αν πεινανε στο στηθος εκνευριζονται!αυτο εχω καταλαβει απτον δικο μου αν το πιανει υστερια αφηνε το λιγο κατω κ ξαναδοκιμαζε γτ οσο ειναι τσατισμενο κ κλαιει δν θα το πιασει θελει υπομονη!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμένα τσαντιζετε με το στήθος όταν σταματάει να βγάζει πολύ. Και τα παρατάει. Έτσι τρώει λίγο και κάθε μία ώρα πεινάει. Έχω κουραστεί πολύ με αυτό. Φοβόμουν μήπως δεν θέλει καθόλου να θηλάσει αν του δώσω μπιμπερό κάθε μέρα αλλά δεν ηρεμουσε καθόλου. Μόνιμα είχε μια γκρίνια. Και έτσι του ξεκίνησα σήμερα να του δίνω μητρικο με μπιμπερό. 40-50μλ μια φορά τη μέρα. Και θα δω πως θα πάει. Αλλά οι αντλήσεις δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα. Από την άλλη το ξένο το φοβάμαι γιατί είναι αλλεργικός και έχω ακούσει ότι πεδευονται πολύ μέχρι να βρουν το γάλα που τους ταιριάζει. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, happysmile είπε:

Θα σου πω που κανω εγω μικτη εινσι ροη,στο μπουκαλι μαθαινουν να ρουφανε κ να πεφτει μεγαλυτερη ποσοτητα γαλατος με αποτελεσμα αν πεινανε στο στηθος εκνευριζονται!αυτο εχω καταλαβει απτον δικο μου αν το πιανει υστερια αφηνε το λιγο κατω κ ξαναδοκιμαζε γτ οσο ειναι τσατισμενο κ κλαιει δν θα το πιασει θελει υπομονη!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!

Αυτό ακριβώς διαπίστωσα σήμερα που εντέλει θηλασαμε!Όταν ήταν τσαντισμενη δεν επέμενα,όταν απλά έκανε φωνουλες την έβαλα και έτσι θηλασαμε και από τους δύο μαστούς.Η αίσθηση που είχα ήταν όπως το είπες,σα να τσαντιζοταν που δεν είχε την ροή του μπιμπερό το στήθος.Θέλει όντως όπως το είπες πάρα πολύ υπομονή!

Αξίζει όμως❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!

Αυτό ακριβώς διαπίστωσα σήμερα που εντέλει θηλασαμε!Όταν ήταν τσαντισμενη δεν επέμενα,όταν απλά έκανε φωνουλες την έβαλα και έτσι θηλασαμε και από τους δύο μαστούς.Η αίσθηση που είχα ήταν όπως το είπες,σα να τσαντιζοταν που δεν είχε την ροή του μπιμπερό το στήθος.Θέλει όντως όπως το είπες πάρα πολύ υπομονή!

Αξίζει όμως❤

Μπερδευονται κ αυτα καμαρι μου εμενα μ ουρλιαζει κ στο μπιμπερο πολλες φορες κλαμα ιστερικο αν μπορουσε νσ το πιει κ με το καλαμακι θα το πινε!!

πρίν από 29 λεπτά , Anna17 είπε:

Και εμένα τσαντιζετε με το στήθος όταν σταματάει να βγάζει πολύ. Και τα παρατάει. Έτσι τρώει λίγο και κάθε μία ώρα πεινάει. Έχω κουραστεί πολύ με αυτό. Φοβόμουν μήπως δεν θέλει καθόλου να θηλάσει αν του δώσω μπιμπερό κάθε μέρα αλλά δεν ηρεμουσε καθόλου. Μόνιμα είχε μια γκρίνια. Και έτσι του ξεκίνησα σήμερα να του δίνω μητρικο με μπιμπερό. 40-50μλ μια φορά τη μέρα. Και θα δω πως θα πάει. Αλλά οι αντλήσεις δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα. Από την άλλη το ξένο το φοβάμαι γιατί είναι αλλεργικός και έχω ακούσει ότι πεδευονται πολύ μέχρι να βρουν το γάλα που τους ταιριάζει. 

Αννα μηνδωσεις ξενο αν τα καταφερεις εχω μετανιωσει οσο δν παει εχω αλλαξει 5φορες γαλα κ αυτο που του δινω τωρα δν ξερω αν του κανει οντως παλινδρόμηση οισοφαγιτιδα που κ συ τα χες νταξει αλλεργια με το ενα κανει κακα το αλλο δεν ρευεται αστο!εχω αντλησει κ ξερω τι μανίκι ειναι κ αυτο αλλα θα το προτιμουσα σε σχεση με το αγχος του ξενου!βεβαιαωεσυ καμαρι μ μπορει να σαι τυχερη να το βρειτε κατευθειαν εγω μιλαω εκ πειρας δικης μου οτι αντεχεις θα κανεις να ναι καλο για σενα κ το μωρακι σου!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, happysmile είπε:

Μπερδευονται κ αυτα καμαρι μου εμενα μ ουρλιαζει κ στο μπιμπερο πολλες φορες κλαμα ιστερικο αν μπορουσε νσ το πιει κ με το καλαμακι θα το πινε!!

Αννα μηνδωσεις ξενο αν τα καταφερεις εχω μετανιωσει οσο δν παει εχω αλλαξει 5φορες γαλα κ αυτο που του δινω τωρα δν ξερω αν του κανει οντως παλινδρόμηση οισοφαγιτιδα που κ συ τα χες νταξει αλλεργια με το ενα κανει κακα το αλλο δεν ρευεται αστο!εχω αντλησει κ ξερω τι μανίκι ειναι κ αυτο αλλα θα το προτιμουσα σε σχεση με το αγχος του ξενου!βεβαιαωεσυ καμαρι μ μπορει να σαι τυχερη να το βρειτε κατευθειαν εγω μιλαω εκ πειρας δικης μου οτι αντεχεις θα κανεις να ναι καλο για σενα κ το μωρακι σου!

Έτσι ακριβώς κοριτσάκι μου!

Με το καλαμάκι,αχαχαχαχα,θεϊκό!!!!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Luckystars said:

Κορίτσια καλημέρα.

Έχετε καλέσει κάποιο κορίτσι σύμβουλο θηλασμού και αν ναι πως την βρήκατε;μέσω παιδιάτρου η από κάποια οργάνωση;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω,το χρησιμοποιείτε στο σφουγγαρισμα του σπιτιού;βγάζετε από τον εκάστοτε χώρο που σφουγγαριζετε το μωρό και αφήνετε να στεγνώσει και να ξεμυρισει από τα προϊόντα που χρησιμοποιήσατε για το σφουγφαρισμα;

Η Αλκυόνη βοηθάει επίσης δωρεάν. Εμένα με βοήθησαν πολύ τα μαθήματα θηλασμού που έκανα στο all4baby (Όχι μόνο η Λεζέ όλες οι μαιες του Κέντρου της είναι φοβερές), τα δωρεάν σεμινάρια της nutricia που είναι on line και το σεμινάριο του Ιασώ.

Δεν ξέρω αν έχεις γεννήσει αλλά αν όχι και η προετοιμασία θηλων με βοήθησε. Καθημερινά πρωί βράδυ τρίβεις ένα λεπτό την καθε θηλή σου με μαλακή πετσέτα, 2 εβδομαδες πριν τον τοκετό, ώστε να σκληρύνει και δεν θα τραυματιστεί!

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...