Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Καλημέρα! @Ria@90 μου είσαι σίγουρη ότι πρέπει να αυξήσεις την παραγωγή; το παιδί έχει πολύ καλό βάρος. Ίσως από το άγχος σου νομίζεις ότι δεν  έχεις και τελικά κάνεις υπερπαραγωγή και πάθεις καμία ζημία. Η γνώμη μου είναι να ηρεμήσεις λίγο το παιδί έχει φτάσει 6100 με αποκλειστικό θηλασμό  προφανώς και έχεις μια χαρά γαλα!! Κι εμείς τόσο είμαστε περίπου  (6300) και γεννησαμε την ίδια μέρα. Προσπάθησε να ηρεμήσεις 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα! @Ria@90 μου είσαι σίγουρη ότι πρέπει να αυξήσεις την παραγωγή; το παιδί έχει πολύ καλό βάρος. Ίσως από το άγχος σου νομίζεις ότι δεν  έχεις και τελικά κάνεις υπερπαραγωγή και πάθεις καμία ζημία. Η γνώμη μου είναι να ηρεμήσεις λίγο το παιδί έχει φτάσει 6100 με αποκλειστικό θηλασμό  προφανώς και έχεις μια χαρά γαλα!! Κι εμείς τόσο είμαστε περίπου  (6300) και γεννησαμε την ίδια μέρα. Προσπάθησε να ηρεμήσεις 

Ναι σαν βαρος ειμαστε καλα μεχρι στιγμής δεν αμφιβάλλω το γαλα μεχρι στιγμης ηταν καλο, απλα εχθες πηγα να βγαλω με το θηλαστρο απλα να δοκιμάσω να δω αν το μπιμπερο το θελει εφοσον στο στηθος κλαιει....κ δεν εβγαλα ουτε 30 μλ εκει ταραχτηκα λεω δεν εχω γαλα προφανως..αλλα οταν πήγαινα να βγαλω με το χερι εβγαζε ε και μπερδευτηκα κ αηχωθηκα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ναι σαν βαρος ειμαστε καλα μεχρι στιγμής δεν αμφιβάλλω το γαλα μεχρι στιγμης ηταν καλο, απλα εχθες πηγα να βγαλω με το θηλαστρο απλα να δοκιμάσω να δω αν το μπιμπερο το θελει εφοσον στο στηθος κλαιει....κ δεν εβγαλα ουτε 30 μλ εκει ταραχτηκα λεω δεν εχω γαλα προφανως..αλλα οταν πήγαινα να βγαλω με το χερι εβγαζε ε και μπερδευτηκα κ αηχωθηκα....

Δεν έχει καμία σχέση το ποσό αντλεις με το ποσό γάλα έχεις. Επίσης το γάλα δεν τελειώνει..  έχεις πάντα. Εγώ όταν χρειάστηκε να κανω την επέμβαση έβγαλα σε ένα απόγευμα 200ml (Για κάποιο λόγο αντλώ ποσοτητες) και καπάκια ο μικρός έτρωγε τον αμπακο. Μην ανησυχείς προσπάθησε να ηρεμήσεις. Το μόνο που μπορεί να σου κόψει το γάλα είναι η ψυχολογία οπότε ψυχραιμία.


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ναι σαν βαρος ειμαστε καλα μεχρι στιγμής δεν αμφιβάλλω το γαλα μεχρι στιγμης ηταν καλο, απλα εχθες πηγα να βγαλω με το θηλαστρο απλα να δοκιμάσω να δω αν το μπιμπερο το θελει εφοσον στο στηθος κλαιει....κ δεν εβγαλα ουτε 30 μλ εκει ταραχτηκα λεω δεν εχω γαλα προφανως..αλλα οταν πήγαινα να βγαλω με το χερι εβγαζε ε και μπερδευτηκα κ αηχωθηκα....

Καλησπέρα 

επεσα στη συζήτηση σας και ήθελα να σου πω ότι η ποσότητα που βγάζεις με το θηλαστρο δεν έχει ουδεμία σχέση με την παραγωγή σου . 

μην μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς ότι δεν έχεις γάλα εφόσον θηλαζεις αποκλειστικά και δίνεις το στήθος συχνά δηλαδή όποτε ζητάει το μωρό και χωρίς προγραμμα το γάλα σου θα είναι μια χαρά . 

Δεν χρειάζεται να κανείς κάτι επιπρόσθετα για την παραγωγή πέρα από τη συχνή τοποθέτηση στο στήθος . 

Αν για κάποιο λόγο πχ θες να φύγεις και θες να βγάλεις γάλα με το θηλαστρο παραπάνω από αυτό που βγαίνει βάλε το μωρό στο άλλο στήθος και αντλείς παράλληλα . Το μωρό σου ενεργοποιεί την παραγωγή σου . 

Μην χρησιμοποιείς συχνά μπουκάλι και πιπίλα ΕΦ αν το μωρό σου είναι μικρούλη ακόμα (με

τη πιπίλα χάνει γεύματα ). 

Αν δυσκολεύεσαι μπορείς να μιλήσεις και με σύμβουλο θηλασμού , είναι οι κατάλληλες . 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα! @Ria@90 μου είσαι σίγουρη ότι πρέπει να αυξήσεις την παραγωγή; το παιδί έχει πολύ καλό βάρος. Ίσως από το άγχος σου νομίζεις ότι δεν  έχεις και τελικά κάνεις υπερπαραγωγή και πάθεις καμία ζημία. Η γνώμη μου είναι να ηρεμήσεις λίγο το παιδί έχει φτάσει 6100 με αποκλειστικό θηλασμό  προφανώς και έχεις μια χαρά γαλα!! Κι εμείς τόσο είμαστε περίπου  (6300) και γεννησαμε την ίδια μέρα. Προσπάθησε να ηρεμήσεις 

Ειμαι σχετικα ψύχραιμη απλα οταν βλεπεις το παιδι σου να μη τρώει καλα κ μολις τον  βαζεις θηλη να σπαραζει στο κλαμα οσο κ μα προσπαθεις σε παιρνει απο κατω!!!!νομιζω πως επεοδη δεν τρωει καλα μειώνεται η παραγωγή...αυριο θα παω να αγορασω το ειδικο γαλα να εχω σε περίπτωση  συνεχισει να μη τρώει καλα...αλλα θελλω τοσο πολυ να συνεχίσω τον θηλασμο στο καλο!!

2 ώρες πρίν, Summer love είπε:

Καλησπέρα 

επεσα στη συζήτηση σας και ήθελα να σου πω ότι η ποσότητα που βγάζεις με το θηλαστρο δεν έχει ουδεμία σχέση με την παραγωγή σου . 

μην μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς ότι δεν έχεις γάλα εφόσον θηλαζεις αποκλειστικά και δίνεις το στήθος συχνά δηλαδή όποτε ζητάει το μωρό και χωρίς προγραμμα το γάλα σου θα είναι μια χαρά . 

Δεν χρειάζεται να κανείς κάτι επιπρόσθετα για την παραγωγή πέρα από τη συχνή τοποθέτηση στο στήθος . 

Αν για κάποιο λόγο πχ θες να φύγεις και θες να βγάλεις γάλα με το θηλαστρο παραπάνω από αυτό που βγαίνει βάλε το μωρό στο άλλο στήθος και αντλείς παράλληλα . Το μωρό σου ενεργοποιεί την παραγωγή σου . 

Μην χρησιμοποιείς συχνά μπουκάλι και πιπίλα ΕΦ αν το μωρό σου είναι μικρούλη ακόμα (με

τη πιπίλα χάνει γεύματα ). 

Αν δυσκολεύεσαι μπορείς να μιλήσεις και με σύμβουλο θηλασμού , είναι οι κατάλληλες . 

Το θεμα ειναι πως δεν κλαιει για να ζητησει φαγητο αλλα μονο οταν τον βαζω στην θηλη....απορω δε πειναει:??αν παει ετσι σιγουρα θα μειωθεί η παραγωγή...παλια στη διάρκεια της νυχτας σκληραίνε το στηθος γεμιζε...τωρα ειναι μαλακο κ τη νυχτα...αλλα οταν πιεζω βγαζει τι ν πω εχω μπερδευτεί κ πελαγωσει..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ria@90 είπε:

παλια στη διάρκεια της νυχτας σκληραίνε το στηθος γεμιζε...τωρα ειναι μαλακο κ τη νυχτα...αλλα οταν πιεζω βγαζει τι ν πω εχω μπερδευτεί κ πελαγωσει..

Ολες οι μανουλες ανχωνομαστε με το φαγητο αλοιμονο κ αμ ξεκινησουν οι στερεες εκει να δεις αγχος! Μηπως εδραιωθηκε ο θηλασμος κ ειναι μαλακο.?

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα. Εχουμε γεννήσει με 3 η 4 μέρες διαφορά και έχουμε πάρει περίπου το ίδιο βάρος. Το θήλαστρο σαφώς δεν είναι χαρακτηριστικό του πόσο Γαλα έχεις. Μην αγχωνεσαι γιατί ακόμη και αν χρειαστεί παραπάνω Γαλα θα αυξήσει ο ίδιος την παραγωγή. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Ειμαι σχετικα ψύχραιμη απλα οταν βλεπεις το παιδι σου να μη τρώει καλα κ μολις τον  βαζεις θηλη να σπαραζει στο κλαμα οσο κ μα προσπαθεις σε παιρνει απο κατω!!!!νομιζω πως επεοδη δεν τρωει καλα μειώνεται η παραγωγή...αυριο θα παω να αγορασω το ειδικο γαλα να εχω σε περίπτωση  συνεχισει να μη τρώει καλα...αλλα θελλω τοσο πολυ να συνεχίσω τον θηλασμο στο καλο!!

Το θεμα ειναι πως δεν κλαιει για να ζητησει φαγητο αλλα μονο οταν τον βαζω στην θηλη....απορω δε πειναει:??αν παει ετσι σιγουρα θα μειωθεί η παραγωγή...παλια στη διάρκεια της νυχτας σκληραίνε το στηθος γεμιζε...τωρα ειναι μαλακο κ τη νυχτα...αλλα οταν πιεζω βγαζει τι ν πω εχω μπερδευτεί κ πελαγωσει..

Κι εμένα μαλακό είναι. Καλό είναι αυτό σημαίνει ότι εδραιώθηκε ο θηλασμός.

 Να σε ρωτήσω μήπως τον πονάει ο οισοφάγος του και κλαίει; Έχω διαβάσει ότι είναι συνηθισμένο στα μωρά από παλινδρόμηση. Με τη γιατρό μίλησες τι σου έχει πει;

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ολες οι μανουλες ανχωνομαστε με το φαγητο αλοιμονο κ αμ ξεκινησουν οι στερεες εκει να δεις αγχος! Μηπως εδραιωθηκε ο θηλασμος κ ειναι μαλακο.?

Μπορει ποιος ξερει...πριν λιγες μερες ημουν ενα βημα πριν τη μαστιτδα πονουσε αφόρητα τ στηθος αλλα περασε με τις οδηγίες της παιδιατρου μ....μπορει να εδραιώθηκε οπως λες...γτ γαλα εχω δεν είναι οτι κόπηκε...

πρίν από 41 λεπτά , Anna17 είπε:

@Ria@90 και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα. Εχουμε γεννήσει με 3 η 4 μέρες διαφορά και έχουμε πάρει περίπου το ίδιο βάρος. Το θήλαστρο σαφώς δεν είναι χαρακτηριστικό του πόσο Γαλα έχεις. Μην αγχωνεσαι γιατί ακόμη και αν χρειαστεί παραπάνω Γαλα θα αυξήσει ο ίδιος την παραγωγή. 

Εμενα το θηλαστρο με ταραξε προσπάθησα να αντλησω κ δεν εβγαινε τπτ με χίλια ζορια εβγαλα 20μλ αλλα οταν πατουσα στηθος συντριβανακι εκανε...δλδ ο άντραςμε κοιτούσε κ γελούσε..πηρα τηλέφωνό τη ν 24ωρη γραμμη μητρικου θηλασμου στο  νοσοκομείο Παπαγεωργίου κ με συμβούλεψαν να τον εχω πιο συχνα στηθος να αυξηθεί η παραγωγή....κ αυτο προσπαθω να κανω μεχρι να παμε παιδίατρο μεθαυριο....

 

πρίν από 24 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Κι εμένα μαλακό είναι. Καλό είναι αυτό σημαίνει ότι εδραιώθηκε ο θηλασμός.

 Να σε ρωτήσω μήπως τον πονάει ο οισοφάγος του και κλαίει; Έχω διαβάσει ότι είναι συνηθισμένο στα μωρά από παλινδρόμηση. Με τη γιατρό μίλησες τι σου έχει πει;

Ναι κ εγω κατι τετοιο υποψιάζομαι....αλλα δεν θα επρεπε να μ βγαζει συνεχεια γουλιές η εμετο? Εμετο δεν μ εχει κανει ποτε γουλιές μ βγαζει μόνο με τον λοξιγγα....μ ειπε να κανω ζετα ντουζ κ να επιμεινω συον θηλασμο ....οπως ειπα  κ παραπάνω πωρα κ τηλ στβ γραμμή στήριξης κ μ ειπαν το ιδιο να επιμείνω στον θηλαμο πιο συχνα μες τη μερα να αυξηθεί η παραγωγή μ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Μπορει ποιος ξερει...πριν λιγες μερες ημουν ενα βημα πριν τη μαστιτδα πονουσε αφόρητα τ στηθος αλλα περασε με τις οδηγίες της παιδιατρου μ....μπορει να εδραιώθηκε οπως λες...γτ γαλα εχω δεν είναι οτι κόπηκε...

Εμενα το θηλαστρο με ταραξε προσπάθησα να αντλησω κ δεν εβγαινε τπτ με χίλια ζορια εβγαλα 20μλ αλλα οταν πατουσα στηθος συντριβανακι εκανε...δλδ ο άντραςμε κοιτούσε κ γελούσε..πηρα τηλέφωνό τη ν 24ωρη γραμμη μητρικου θηλασμου στο  νοσοκομείο Παπαγεωργίου κ με συμβούλεψαν να τον εχω πιο συχνα στηθος να αυξηθεί η παραγωγή....κ αυτο προσπαθω να κανω μεχρι να παμε παιδίατρο μεθαυριο....

 

Ναι κ εγω κατι τετοιο υποψιάζομαι....αλλα δεν θα επρεπε να μ βγαζει συνεχεια γουλιές η εμετο? Εμετο δεν μ εχει κανει ποτε γουλιές μ βγαζει μόνο με τον λοξιγγα....μ ειπε να κανω ζετα ντουζ κ να επιμεινω συον θηλασμο ....οπως ειπα  κ παραπάνω πωρα κ τηλ στβ γραμμή στήριξης κ μ ειπαν το ιδιο να επιμείνω στον θηλαμο πιο συχνα μες τη μερα να αυξηθεί η παραγωγή μ..

Μπορεί να τις καταπίνει τις γουλιες και να μην τις βγάζει. Κι εμένα αυτό κάνει ποτέ δεν βγάζει γουλιές και ανησυχώ μην πάθει κάτι τέτοιο. Κουράγιο κοριτσάκι μου εύχομαι να είναι καλύτερα σήμερα. Καλημέρα 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει τύχει σε καμία να μην χωράει το μωρό το πορτ μπεμπέ και το καρότσι να είναι για 6+ μηνών? Αν ναι τι κάνατε στο ενδιάμεσο;

Είναι 3 μηνών και οριακά χωράει, το πολύ σε ένα μήνα θα περισσεύει.

Χωράει στο αυγό μας το οποίο ξαπλώνει κιόλας, αλλά είναι πολύ περιορισμένος ο δόλιος και ιδρώνει και πολύ... Το πορτ μπεμπέ μας ειχε βολέψει πολυ ως τωρα γιατι κοιμάται μακάρια και εμείς πίνουμε τον καφέ μας, τρώμε το φαγητό μας έξω κτλ...


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2019 at 4:17 ΠΜ, Sol_10 είπε:

Καλησπερα! 2 μηνων ανακαλυψαμε και εμεις αλλεργια στο αγελαδινο γαλα και μεχρι τωρα στον 5ο τον θηλαζω αποκλειστικα! Επειδη ομως πηρα την αποφαση να τον σταματήσω  η γιατρος μου ειπε και εμενα για το almiron pepti.. το δεχτηκε καλα το μωρακι σου? Μου είπε πως μπορει να δυσκολευτει να το πιει και πως υπαρχει μια πιθανοτητα μικρη να βγαλει αιμα οποτε μετα παμε σε αλλα γαλατα!

Καλησπέρα κορίτσι μου..ναι αμέσως το δέχτηκε και μπορώ να πω πως του αρέσει και πολυυ..

Και εγώ θα αποθηλασω σιγά σιγά χωρίς χάπια..εσύ;

Αα και αν αρχίσεις το αλμιρον επειδή είναι ειδικό γάλα κατά της αλλεργίας γράφεται μέσω Βούλας ή στο Παίδων και πληρώνεις μια συμμετοχή ρωτά τον παιδίατρο σου..


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου..ναι αμέσως το δέχτηκε και μπορώ να πω πως του αρέσει και πολυυ..

Και εγώ θα αποθηλασω σιγά σιγά χωρίς χάπια..εσύ;

Αα και αν αρχίσεις το αλμιρον επειδή είναι ειδικό γάλα κατά της αλλεργίας γράφεται μέσω Βούλας ή στο Παίδων και πληρώνεις μια συμμετοχή ρωτά τον παιδίατρο σου..

Καλησπερα!! Του το ξεκινησα χθες και το πινει με μεγαλη ευκολια! Σημερα εκανε κακα του 2 φορες και ειχε σαν σπορακια μεσα.. αιμα δεν ειδα ακομα ευτυχως ..εσενα ηταν λιγο περιεργα σε συγκριση με τα κακα απο θηλασμο? Χαπι ουτε εγω θελω να παρω .. ο γιατρος μου ειπε πρεπει να αραιωσω το γαλα.. και βγαζω με θήλαστρο οταν γεμιζουν τα στηθη αλλα αφηνω μεσα λιγο.. εσυ πως το κανεις? Ναι μου εχει πει η παιδιατρος πως θα γραφονται τά γαλατα... απλα ηθελα πρωτα να δω αν θα του κανει το συγκεκριμενο! Αααα επισης απο οτι βλεπω εχουμε μονο 2 μερες διαφορα χαχα να σου ζησει το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Kpp83 είπε:

Έχει τύχει σε καμία να μην χωράει το μωρό το πορτ μπεμπέ και το καρότσι να είναι για 6+ μηνών? Αν ναι τι κάνατε στο ενδιάμεσο;

Είναι 3 μηνών και οριακά χωράει, το πολύ σε ένα μήνα θα περισσεύει.

Χωράει στο αυγό μας το οποίο ξαπλώνει κιόλας, αλλά είναι πολύ περιορισμένος ο δόλιος και ιδρώνει και πολύ... Το πορτ μπεμπέ μας ειχε βολέψει πολυ ως τωρα γιατι κοιμάται μακάρια και εμείς πίνουμε τον καφέ μας, τρώμε το φαγητό μας έξω κτλ...

Πειράζει να μπει νωρίτερα στο καρότσι; ή να του βάλεις κάνα έξτρα μαξιλάρι καροτσιου; νομίζω κι εμένα δεν θα χωράει για πολύ στο πορτ μπεμπέ το οποίο κι εγω το αγαπώ και το έχουμε σε όλες τις βόλτες μας


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kpp83 είπε:

Έχει τύχει σε καμία να μην χωράει το μωρό το πορτ μπεμπέ και το καρότσι να είναι για 6+ μηνών? Αν ναι τι κάνατε στο ενδιάμεσο;

Είναι 3 μηνών και οριακά χωράει, το πολύ σε ένα μήνα θα περισσεύει.

Χωράει στο αυγό μας το οποίο ξαπλώνει κιόλας, αλλά είναι πολύ περιορισμένος ο δόλιος και ιδρώνει και πολύ... Το πορτ μπεμπέ μας ειχε βολέψει πολυ ως τωρα γιατι κοιμάται μακάρια και εμείς πίνουμε τον καφέ μας, τρώμε το φαγητό μας έξω κτλ...

Μέχρι να μεγαλώσει λίγο θα το βάζετε στο αυγό... Το καρότσι επειδή είναι καθιστό δεν νομίζω να κάνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...