Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Κορίτσια τα μωράκια σας πάνε σε άλλες αγκαλιές; εμένα ενώ είχε συνηθίσει την μαμά μου και τον μπαμπά του τώρα δεν πάει σε κανένα. Μόλις τον πάρουν αγκαλιά πλανταζει στο κλάμα μέχρι να τον ξαναπάρω εγώ 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Βλεπω κοριτσια η αλλεργια η κ η προληψη παει συννεφο!μελι επιτρεπεται?

Βρε κοριτσια εσας σας μειναν κιλα?εχω γεννησει εδω κ ενα μηνα κ παρολο που χω κοψει τηγανητα γαλακτοκομικα γλυκα δν κατεβαινω γραμμαριο.δν θηλαζω αποκλειστικα κανω μικτη αλλα εχω απογοητευτει παρα πολυ  λες κ ο μεταβολισμος μου με εγκατελειψε θα περιμενω ενα μηνα ακομα κ δεν γλιτωνω τον διαιτολογο!δεν μουρμουραω το μωρο μου να ναι καλα αλλα οσο να πεις η ψυχολογια ειναι καπως κ ριχνω τρελο ξενυχτι!

Νομίζω είναι σύστημα είτε αλλεργικό είναι το μωρό είτε όχι να κόβουμε γαλακτοκομικά.. Βέβαια δεν πειράζει κ η πρόληψη καλή είναι! Εγώ στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 16. 1 μήνα μετά τη γέννα μου είχαν μείνει νομίζω 8 η 9 κ τώρα 3 μήνες μετά μου έμειναν 2. Βέβαια αν κ θηλάζω προσέχω πάρα πολύ για να αδυνατίσω γρήγορα! Η κοιλιά πάντως κοιλιά.. χωρίς γυμναστική δεν φεύγει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 said:

Κορίτσια τα μωράκια σας πάνε σε άλλες αγκαλιές; εμένα ενώ είχε συνηθίσει την μαμά μου και τον μπαμπά του τώρα δεν πάει σε κανένα. Μόλις τον πάρουν αγκαλιά πλανταζει στο κλάμα μέχρι να τον ξαναπάρω εγώ 

Ευτυχώς ο δικός μου δεν έχει θέμα. Αγκαλιά να είναι και είναι οκ αρκεί να τον περπατάνε ταυτόχρονα. 

Υποφέρει σήμερα με το δεύτερο εμβόλιο η αγάπη μου....


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Ευτυχώς ο δικός μου δεν έχει θέμα. Αγκαλιά να είναι και είναι οκ αρκεί να τον περπατάνε ταυτόχρονα. 

Υποφέρει σήμερα με το δεύτερο εμβόλιο η αγάπη μου....

Αχ η ψυχούλα... Υποφέρουν κ αυτά.. (βέβαια είναι για το καλό τους)! Κ τους πρώτους μήνες ζωής μέχρι κ 9 μηνών αν θυμάμαι καλά κάνουν κάθε μήνα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Anna17 είπε:

Κορίτσια τα μωράκια σας πάνε σε άλλες αγκαλιές; εμένα ενώ είχε συνηθίσει την μαμά μου και τον μπαμπά του τώρα δεν πάει σε κανένα. Μόλις τον πάρουν αγκαλιά πλανταζει στο κλάμα μέχρι να τον ξαναπάρω εγώ 

Το ίδιο και η μπέμπα μας.Όταν είναι ανήσυχη θέλει μόνο την αγκαλιά της μαμάς!Ρώτησα παιδίατρο μου είπε τους πρώτους μήνες στις ανήσυχες στιγμές τους,ανεξαρτήτου λόγου,θέλουν την αγκαλίτσα της μαμάς για παρηγοριά!

3 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Σορυ π επεμβαινω αλλα κ εμενα μ το κανει εδω κ μια με 2 εβδ αυτο κ ειμαστε με αποκλειστικό θηλασμό...ανα ποση ωρα το ταιζεις το μπεμπε? Εγω το ταιζα με το ζορι ανα δυωρο... κ μ εκανε το ιδιο τωρα τον αφηνω λιγο παραπανω τον ταιζω ανα τριωρο κ λιγο παραπανω κ ζηταει μονος του...μην το πιέζεις το μωρακι ασε το να ζητησει αυτό το ιδιο...επισης εμενα μ τρωει 3 η 5' κ κλαιει κ δε θελει ν φαει παραπανω ωρα οπως παλια...αν κρίνεις πως στις ζεστες ουτε εμεις εχουμε πολλη ορεξη να φαμε αυτά π ζεσταίνονται 3 φορες πιο πολυ απο μας τι να κανουν τα καημενα...οταν τ ειπα στη παιδιατρο μ ειπε να μην ανησυχώ κ πως τ μωρο τα πρωτα 5 ' παιρνει το 90% κ πως τα πρωτα 5' ειναι κ το γαλα πιο θρεπτικο μονο τα βραδυα κ τα πρωινα μ τρωει πολυυυ καλα κανενα 15λεπτο που ρουφαει καλα...επισης υπαρχει κ το ενδεχόμενο  ΓΟΠ .. σ το κανει σε ολα τα γεύματα?

Να πω την αλήθεια μ μου ελειψε κ εμενα η εγκυμοσύνη χαχα θελω ξαναααα χαχα

Ναι δοξα τον θεο να ηρεμησω κ εγω λιγακι γτ τελευταία πολλα μαζι αλλα σιγα σιγα μπαινουμε σε μια ρεγουλα...

Έλα κοριτσάκι μου καλημέρα,Καλά κάνεις και επεμβαινεις ,σημαντικές οι εμπειρίες της καθεμιάς μας!

Δεν την ζοριζω ποτέ,οταν θέλει να φάει τρώει,απλα δεν αφήνω να περάσει πολύ ώρα....Εχεις απόλυτο δίκιο για την ζέστη,είχε περάσει κάποια στιγμή από την σκέψη μου....ΓΟΠ τι είναι;

Τελικά ανακαλύψαμε τον λόγο....Είχαμε 2 μπιμπερό,το ένα αποδείχτηκε ελαττωματικό στο στόμιο,δεν τράβαγε,με αποτέλεσμα το μωράκι,να πεινάει,να κουράζεται και να τσαντιζεται....Αυτό την επηρέασε και στο στήθος....Με λίγα λόγια της άλλαξε όλο της το πρόγραμμα από εκεί που είχα Με μπει σε μια σειρά....ευτυχώς που το παρατηρήσαμε αλλιώς θα παιδευαμε το μωρό άνευ λόγου.....Θέλει παρατηρητικότητα πολύ....Τα ακούμε τσαντίζονται ,κλαίνε και τελικά μπορεί να είναι ο πιο απλός,κουφός λόγος!Πολύ σημαντική η πληροφορία κορίτσι του 5λεπτού στο στήθος!Τις τελευταίες ημέρες με αυτή την αναστάτωση στο πρόγραμμα της,πήρε στήθος για 5λεπτα ,10λεπτα και στενοχωριομουν έλεγα,τίποτα δεν έφαγε το μωρό....είδες όμως τελικά.....

 

ΚαΚαλημέρα κορίτσια!Καλό Σ/Κ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Luckystars είπε:

Το ίδιο και η μπέμπα μας.Όταν είναι ανήσυχη θέλει μόνο την αγκαλιά της μαμάς!Ρώτησα παιδίατρο μου είπε τους πρώτους μήνες στις ανήσυχες στιγμές τους,ανεξαρτήτου λόγου,θέλουν την αγκαλίτσα της μαμάς για παρηγοριά!

Έλα κοριτσάκι μου καλημέρα,Καλά κάνεις και επεμβαινεις ,σημαντικές οι εμπειρίες της καθεμιάς μας!

Δεν την ζοριζω ποτέ,οταν θέλει να φάει τρώει,απλα δεν αφήνω να περάσει πολύ ώρα....Εχεις απόλυτο δίκιο για την ζέστη,είχε περάσει κάποια στιγμή από την σκέψη μου....ΓΟΠ τι είναι;

Τελικά ανακαλύψαμε τον λόγο....Είχαμε 2 μπιμπερό,το ένα αποδείχτηκε ελαττωματικό στο στόμιο,δεν τράβαγε,με αποτέλεσμα το μωράκι,να πεινάει,να κουράζεται και να τσαντιζεται....Αυτό την επηρέασε και στο στήθος....Με λίγα λόγια της άλλαξε όλο της το πρόγραμμα από εκεί που είχα Με μπει σε μια σειρά....ευτυχώς που το παρατηρήσαμε αλλιώς θα παιδευαμε το μωρό άνευ λόγου.....Θέλει παρατηρητικότητα πολύ....Τα ακούμε τσαντίζονται ,κλαίνε και τελικά μπορεί να είναι ο πιο απλός,κουφός λόγος!Πολύ σημαντική η πληροφορία κορίτσι του 5λεπτού στο στήθος!Τις τελευταίες ημέρες με αυτή την αναστάτωση στο πρόγραμμα της,πήρε στήθος για 5λεπτα ,10λεπτα και στενοχωριομουν έλεγα,τίποτα δεν έφαγε το μωρό....είδες όμως τελικά.....

 

ΚαΚαλημέρα κορίτσια!Καλό Σ/Κ!

Καλημερα! Γαστοροοισοφαγικη παλινδρόμηση..εμενα αυτο μ ειχε περασει απ τον νου μ μηπως ειναι αλλα η παιδίατρος μ ειπε θα το αρνιόταν σε ολα τα γεύματα εμενα μ το  εκανε κυριως το βραδυ ..τη μερα ετρωγε καλα κ δεν τον πιεζα...εμενα παντα τρώει γυρω στο 10 λεπτο στη καλύτερη 15 με 20 λεπτα...αλλα τελευταία μ ετεωγε μονο 5 κ αγχωνονουν αλλα μ εδωσε να διαβασω ενα αρθρο η παιδιατρος οσο ημασταν στην επίσκεψη κ ηρέμησα....πλεον δεν τν πιεζω πολυ χαχα...κ τρωει πιο καλα ...οταν θελει θα ζητησει οχι πανω απο 3ωρο η 4ωρο φυσικα....χαίρομαι π βρηκατε τον λογο..ναι θελει λεπτομερεια κ να παρατηρείς τα παντα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Καλημερα! Γαστοροοισοφαγικη παλινδρόμηση..εμενα αυτο μ ειχε περασει απ τον νου μ μηπως ειναι αλλα η παιδίατρος μ ειπε θα το αρνιόταν σε ολα τα γεύματα εμενα μ το  εκανε κυριως το βραδυ ..τη μερα ετρωγε καλα κ δεν τον πιεζα...εμενα παντα τρώει γυρω στο 10 λεπτο στη καλύτερη 15 με 20 λεπτα...αλλα τελευταία μ ετεωγε μονο 5 κ αγχωνονουν αλλα μ εδωσε να διαβασω ενα αρθρο η παιδιατρος οσο ημασταν στην επίσκεψη κ ηρέμησα....πλεον δεν τν πιεζω πολυ χαχα...κ τρωει πιο καλα ...οταν θελει θα ζητησει οχι πανω απο 3ωρο η 4ωρο φυσικα....χαίρομαι π βρηκατε τον λογο..ναι θελει λεπτομερεια κ να παρατηρείς τα παντα...

Εννοείς άρνηση όλων των γευμάτων σε αποκλειστικό θηλασμό;Γτ εμείς κάνουμε μικτή διατροφή.....Με το συμβάν του μπιμπερό,υπάρχουν φορές τις τελευταίες ημέρες που δίνω στήθος και αρνείται και άλλες όχι....Αλλά από την στιγμή που αυτό ισχύει σε περίπτωση αποκλειστικού θηλασμού,πως να το ελενξω;

Απλά εχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες πήγα να αυξήσω σίτιση από μπιμπερό και από τότε μου βγάζει μικρογιυλιτσες ακόμα και 1 ώρα μετά το φαγητό και το ρέψιμο.Αυτό έχει σχέση με γαστροοισοφαγικη;Τι ενδειξεις έχει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Εννοείς άρνηση όλων των γευμάτων σε αποκλειστικό θηλασμό;Γτ εμείς κάνουμε μικτή διατροφή.....Με το συμβάν του μπιμπερό,υπάρχουν φορές τις τελευταίες ημέρες που δίνω στήθος και αρνείται και άλλες όχι....Αλλά από την στιγμή που αυτό ισχύει σε περίπτωση αποκλειστικού θηλασμού,πως να το ελενξω;

Απλά εχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες πήγα να αυξήσω σίτιση από μπιμπερό και από τότε μου βγάζει μικρογιυλιτσες ακόμα και 1 ώρα μετά το φαγητό και το ρέψιμο.Αυτό έχει σχέση με γαστροοισοφαγικη;Τι ενδειξεις έχει;

Σε καθε γευμα ειτε αποκλειστικου ειτε μικτης απο οσο καταλαβα γτ το παιδι οταν ειναι να φαει ποναει αρα αρνειται ολα τα γευματα γτ ξερει πως θα πονέσει αν φαει....αλλα ρωτα κ τη παιδιατρο σ καλου κακού να σ πει..γτ μπορει να λεω κ αρλούμπες αυτα π καταλαβα λεω χαχα ..αλλα νομιζω συνοδεύεται κ απο εμετο αν δεν κανω λαθος....γουλιτσες βγαζει κ εμενα δεν νομίζω να ναι απο μονη της ένδειξη....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Σε καθε γευμα ειτε αποκλειστικου ειτε μικτης απο οσο καταλαβα γτ το παιδι οταν ειναι να φαει ποναει αρα αρνειται ολα τα γευματα γτ ξερει πως θα πονέσει αν φαει....αλλα ρωτα κ τη παιδιατρο σ καλου κακού να σ πει..γτ μπορει να λεω κ αρλούμπες αυτα π καταλαβα λεω χαχα ..αλλα νομιζω συνοδεύεται κ απο εμετο αν δεν κανω λαθος....γουλιτσες βγαζει κ εμενα δεν νομίζω να ναι απο μονη της ένδειξη....

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Τις τελευταίες ημέρες με αυτή την αναστάτωση στο πρόγραμμα της,πήρε στήθος για 5λεπτα ,10λεπτα και στενοχωριομουν έλεγα,τίποτα δεν έφαγε το μωρό....είδες όμως τελικά.....

Το δικό μου μωρό από τη μέρα που γεννήθηκε δεν έχει φάει πάνω από 15 λεπτά. Τωρα που είναι 2.5 μηνών τρώει από 3 έως 8 λεπτά. Τρωει βέβαια ανα 1ωρα το πολύ 2. Και εγώ έλεγα δεν μπορεί να τρώει σωστά μέσα σε 3 λεπτά. Του έδωσα με μπιμπερό, στις μεγάλες πεδινές έτρωγε 50μλ,στα φυσιολογικά 20-30μλ.Τελικά ο μικρός βάζει 35γρ τη μέρα. Και είναι μία χαρά στις καμπύλες. Εμένα έχει παλινδρομηση και πρέπει να κάνει μικρά γεύματα. Νομίζω ότι μόνος του τα έχει ρυθμίσει ετσι να μην πονάει. Και όταν παω κάπου φροντίζω στην ώρα να είμαι κάπου που μπορώ να θηλασω. 

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna17 είπε:

Το δικό μου μωρό από τη μέρα που γεννήθηκε δεν έχει φάει πάνω από 15 λεπτά. Τωρα που είναι 2.5 μηνών τρώει από 3 έως 8 λεπτά. Τρωει βέβαια ανα 1ωρα το πολύ 2. Και εγώ έλεγα δεν μπορεί να τρώει σωστά μέσα σε 3 λεπτά. Του έδωσα με μπιμπερό, στις μεγάλες πεδινές έτρωγε 50μλ,στα φυσιολογικά 20-30μλ.Τελικά ο μικρός βάζει 35γρ τη μέρα. Και είναι μία χαρά στις καμπύλες. Εμένα έχει παλινδρομηση και πρέπει να κάνει μικρά γεύματα. Νομίζω ότι μόνος του τα έχει ρυθμίσει ετσι να μην πονάει. Και όταν παω κάπου φροντίζω στην ώρα να είμαι κάπου που μπορώ να θηλασω. 

Πολύ σημαντική πληροφορία κορίτσι μου!

Τι όμορφα που έχετε βρει τους ρυθμούς σας μανούλα και ζουζουνι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

Πολύ σημαντική πληροφορία κορίτσι μου!

Τι όμορφα που έχετε βρει τους ρυθμούς σας μανούλα και ζουζουνι!

Καθε ζευγάρι είναι διαφορετικό. Έτσι και το παιδί περνει σωστά βάρος κτλ μην ανησυχείς. Εκεί θέλω να καταλήξω. Εννοείται θα ήθελα να τρώει πιο πολύ και να μην ταΐζω κάθε ώρα αλλά τελικά μετά από πολύ διάβασμα και συζήτηση κατέληξα ότι ο αποκλειστικος θηλασμός είναι ξεχωριστός για το κάθε παιδί. Είναι δύσκολος και θέλει να κλείσεις τα αυτιά σου σε ότι λένε οι άλλοι του στυλ πάλι θα φάει κτλ. Αλλά και εσύ να είσαι διαθέσιμη κάθε στιγμή με υπομονή. Εμένα οπότε έχει πόνους η νεύρα  σπρώχνει το στήθος με το χέρι του ενώ ταυτόχρονα ρουφάει η θήλη. Δίνω μάχη για να τον ταισω. Αλλά το να κάνουμε. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι μέχρι να μπει στις στέρεες τροφές θα είμαστε έτσι. 

Κορίτσια που δεν τρώτε γαλακτοκομικα σήμερα πήρα από το σούπερ μάρκετ φυτικό τυρί ευλογητός. Πολύ ωραίο. Και βγάζει και φυτικό λευκό τυρί ή ίδια εταιρία. Υπάρχει σε όλα τα μεγάλα σούπερ μάρκετ. Επίσης το lidl έχει μια μάρκα dulano που έχει αλλάντικα και λουκάνικα που δεν έχουν ίχνη γάλακτος. Έτσι για να φάμε και εμείς οι ερμες μάνες κάτι νόστιμο :)

  • Μου αρέσει 3

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Anna17 said:

Καθε ζευγάρι είναι διαφορετικό. Έτσι και το παιδί περνει σωστά βάρος κτλ μην ανησυχείς. Εκεί θέλω να καταλήξω. Εννοείται θα ήθελα να τρώει πιο πολύ και να μην ταΐζω κάθε ώρα αλλά τελικά μετά από πολύ διάβασμα και συζήτηση κατέληξα ότι ο αποκλειστικος θηλασμός είναι ξεχωριστός για το κάθε παιδί. Είναι δύσκολος και θέλει να κλείσεις τα αυτιά σου σε ότι λένε οι άλλοι του στυλ πάλι θα φάει κτλ. Αλλά και εσύ να είσαι διαθέσιμη κάθε στιγμή με υπομονή. Εμένα οπότε έχει πόνους η νεύρα  σπρώχνει το στήθος με το χέρι του ενώ ταυτόχρονα ρουφάει η θήλη. Δίνω μάχη για να τον ταισω. Αλλά το να κάνουμε. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι μέχρι να μπει στις στέρεες τροφές θα είμαστε έτσι. 

Κορίτσια που δεν τρώτε γαλακτοκομικα σήμερα πήρα από το σούπερ μάρκετ φυτικό τυρί ευλογητός. Πολύ ωραίο. Και βγάζει και φυτικό λευκό τυρί ή ίδια εταιρία. Υπάρχει σε όλα τα μεγάλα σούπερ μάρκετ. Επίσης το lidl έχει μια μάρκα dulano που έχει αλλάντικα και λουκάνικα που δεν έχουν ίχνη γάλακτος. Έτσι για να φάμε και εμείς οι ερμες μάνες κάτι νόστιμο :)

Αχ Άννα ευχαριστώ. Για γλυκό σήμερα έφτιαξα το ζελέ με στεβια. Γάλα καρύδας κάνει; Σοκολάτα υγείας;


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Αχ Άννα ευχαριστώ. Για γλυκό σήμερα έφτιαξα το ζελέ με στεβια. Γάλα καρύδας κάνει; Σοκολάτα υγείας;

Γαλα καρύδας πινω εγω πηρα το οκ απο παιδιατρο... επινα γαλα αμυγδάλου αλλα μ ειπε να το κόψω για λιγο οπως κ όλους τους ξηρους καρπους...ασε π  νομιζω πως αυξήθηκε η ροη μ με το γαλα καρύδας η αυτο η το ταχίνι δεν εξηγείται αλλιως... κατι απο τ δυο μ αυξησε τη ροη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά. Προσωπικά κάνω δοκιμές με κάτι και μετά για 3 μέρες τρώω ασφαλή τρόφιμα. Πχ ήθελα να δοκιμάσω το αυγό. Έφαγα 1 και μετά όλα τα άλλα γευματα ήταν ρύζι, πατατες και φρούτα. Αν το πείραζε κάτι θα ηταν το αυγό. Αν δεν τον ενοχλεί το προσθέτω στη διατροφή μου. Αν τον πείραξε το ξαναδοκίμαζω σε 10 μέρες πχ αν έχω πάλι αντίδραση το αφαιρώ. Γαλα καρύδας είχα βάλει σε κέικ εγώ αλλά κάτι τον πειράξε. Πίνω γάλα ρυζιού. Στις σοκολάτες δεν είμαι φαν, δεν νομίζω ότι πειράζει απλά με μέτρο γιατί έχει καφεΐνη απ όσο ξέρω. Μπορείς να φας όλα τα νηστίσιμα γλυκά. Πχ φανουροπιτα που θα φτιάξουν μεθαύριο και όλο και κάποιος θα σου φέρει. Επίσης αν τρως αυγό μπορείς με λάδι καρύδας να φτιάξεις τα γλυκά που σου αρέσουν. Αν σου αρέσει η σοκολάτα να ξέρεις ότι το κακάο επιτρέπεται, οπότε βάλε αυτό στις συνταγές. Επίσης στις πιο πολλές συνταγές μπορείς να αντικαταστήσεις το γάλα με νερό ή χυμό. Λουκουμάδες με μέλι, παγωτά γρανίτες, γλυκά του κουταλιου, χαλβάς είναι μερικά γλυκά ακόμη. 

  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...