Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Πείνα!! Την Πέμπτη έχω μετρήσεις και θα μάθω. Εγώ δεν εκανα ραγάδες ευτυχώς. Θέλω να χάσω σύνολο 13 κιλά άντε να δούμε..... Δεν μπορώ άλλο δεν μου πάνε τα ρούχα μου ακόμα αλλά αρνούμαι να αγοράσω αλλα 

Κορίτσια συνδεσαμε την κάμερα και τον ταιζω και τον βάζω για ύπνο στα σκοτάδια και έχει πολύ πλάκα που τον βλεπω και νανουριζεται μόνος του!!! Ειμαι τόσο τυχερή με το θέμα του ύπνου απ την αρχή κοιμάται εύκολα και από σχεδόν 2 μηνων μόνος του

Φιλη κυλισε ενα δακρυ λογω ζηλιας να ξερεις!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kpp83 είπε:

@vaso_mpempis. Κάνε ένα τάμα που είναι ο Αρης τόσο Θεός!!!!

@happysmile θηλάζω αποκλειστικά. Ειναι γεγονός οτι ειχε ελάχιστους κολικούς κ καθόλου παλινδρόμηση αλλα αυτο ειναι και λογω του παιδιού. Οι Ταλιμπάν του θηλασμού φίλες, με έριχναν στο Πυρ το εξώτερον για το μπουκάλι ξένο που του δίνω που κ που αν είμαστε έξω πχ κ θέλω να πιω κ δεύτερο ποτηράκι κρασί ή απλά γιατί δεν ήθελα να θηλασω στον κόσμο! Λες κ είναι διαγωνισμός... Ε μάντεψε! Έχουν γεννήσει κάνα χρόνο πριν από εμένα και δεν μπορούν να σταματήσουν το θηλασμό γιατί το μωρό τους ΔΕΝ παίρνει μπουκάλι και δεν πίνει άλλο γάλα. Επίσης σχεδον 2 ετων της τραβάει τη μπλούζα καθε τοσο κ λιγάκι να θηλασει ενω φυσικά δεν πεινάει κ δεν κοιμάται χωρίς βυζι. Τώρα λοιπόν μάντεψε ποια νιώθει σούπερ μαμά.

 

Άσε κάναμε τα γενέθλια του άντρα μου και ήρθε μια κοπέλα με την κόρη της 20 μηνών και κάθε τρεις και λίγο ήθελε να βυζαινει. Ήμασταν δυο κοπέλες με πολύ μωρά  (εγω 4 και η άλλη 6 μηνων) και θηλασαμε στο δωμάτιο θηλασμού που είχα προετοιμάσει στο σπίτι μια-δυο φορές η καθε μία ενω η άλλη κοπέλα τουλάχιστον 10 φορές σε όλο το σπίτι. Ταραχτηκα και εγώ είπα Δεν το θέλω αυτό... Άσε που η μικρή αν της έλεγε "έφαγες" την χτυπούσε. Η καθε μαμα κάνει ότι νομίζει όμως κάποιες ρε παιδί μου βρίσκουν θεωρώ τον θηλασμό αφορμή να επαναστατήσουν στη ζωή τους και κρίνουν και τις υπόλοιπες ελεος:lol:

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, happysmile said:

Κοριτσια μου εχω κ φρικαρει κ θελω νανα το μοιραστω μαζι σας εχω μια φιλη που εχω βαρεθει να ακουω οτι ο παιδιατρος της εδωσε συγχαρητηρια επειδη θηλαζει αποκλειστικα κ το μωρο της ειναι αψογα κ δεν επαθε ουτε παλινδρομηση ουτε κολλικους επειδη το θηλαζει αυτο ειναι το δευτερο μωρο της.το πρωτο της παιδι που ναι κοντα τεσσαρων  ειναι τελειως παραμελημένο με βρωμικα ρουχα ξεραμενα φαγητα στο προσωπο δεν μιλαει δεν κανει προτασεις δεν τρωει μονο αλεσμενα γτ κανενας δεν ασχολειται μαζί του κ οταν μου ξανα περιφανευτηκε για το ποσο τελεια ειναι της ειπα πως σημασια δεν εχει μονο το γάλα αλλα η ανατροφη του παιδιου για να λεμε οτι ισως ειμαστε καλοι γονεις,δηλαδη οι υπολοιπες κοινες μαμαδες οπως εγω που δεν καταφερα να θηλασω αποκλειστικα κ έδωσα ΞΕΝΟ γαλα στο μωρο μ κ ετυχε να εχει κ παλινδρομηση να πεσω στην πυρα?εννεοται οτι μητρικο ειναι οτι καλυτερο για το μωρο αλλα παθαινουν κατι με το ξενο γαλα?τι μυαλα ειναι αυτα που κουβαλανε μερικοι δν μπορω να καταλαβω οπως η μαια που φερα στο σπιτι που μου πε απεξω απεξω οτι πολλοι ανθρωποι που επιναν ξενο γαλα επαθαν καρκινο σε λεχωνα τωρα ακου κουβεντα κ της λεω κ ο ξαδερφος μ που θηλαζε εφυγε στα 40 του τι μ λες τωρα κ γω με ξενο γαλα μεγαλωσα θα αρρωστησω?κ τα αλλαζε μετα..

Απαράδεκτες, ειδικά η μαία π είναι κ η δουλειά της. Τα λόγια της οριακά για καταγγελία στο σωματείο τους. Μη μασάς. Είσαι μια χαρά μανούλα. Κ κάνε fb κ μπες στην ομάδα μας μανούλες ιουλίου. Έχεις χιούμορ κ έχεις να δώσεις! :-D

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Χάνω πολλά που δεν έχω fb μου φαίνεται...

Just now, happysmile είπε:

Φιλη κυλισε ενα δακρυ λογω ζηλιας να ξερεις!

Το πιο γαμάτο που κάνει την τελευταία βδομάδα είναι που έχει ανακαλύψει το χερούλι από ένα μουσικό αστεράκι που του έχω κρεμάσει δίπλα του και το τραβάει και παίζει μουσική αχαχαχαχαχα ω Ναι!!!!!!! Τα κάνει όλα μόνος του και συμφέρει 

Εντάξει την πρώτη φορά είπα τυχαία το πέτυχε όμως πλέον το κάνει πάντα στους υπνακους της μέρας που βλέπει :lol:

Θα δούμε πολλά από τα μικρά μας..... μεγαλώνουν :wub:


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ναι :wub:

 

Αααα υπαρχουν και τετοια μωρα..γιατι εμεις κανουμε σεισμο 5 ριχτερ με το κουνημα για να κοιμηθει...μπραβο στο μπεμπη σου ..εκανες τιποτα η ετσι ξεκινησε να κοιμαται μονος του;;

  • Χαχα 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Αααα υπαρχουν και τετοια μωρα..γιατι εμεις κανουμε σεισμο 5 ριχτερ με το κουνημα για να κοιμηθει...μπραβο στο μπεμπη σου ..εκανες τιποτα η ετσι ξεκινησε να κοιμαται μονος του;;

Βασικά ακριβώς το αντίθετο, δεν εκανα τίποτα. Απλά τον έβαζα στην κούνια και ξαπλωνα δίπλα στο κρεβάτι και αμέσως αρχιζε αυτό το μουγκρητό που κάνουν όταν νανουριζονται και το κεφάλι δεξιά αριστερά. Τώρα που βάλαμε την κάμερα και τον βλέπω από το κινητό δεν κάθομαι καν να περιμένω να κοιμηθεί κλείνω την πόρτα και τον κοιτάζω από εκεί..  Και το βράδυ σκοτάδια επιτέλους!!! Θέλω να μη φοβάται το σκοτάδι οπως η μαμα του οπότε Τον ξεκίνησα από τώρα και μπορώ να πω κοιμάται και πιο γρήγορα.. ελπίζω να λειτουργήσει. Εκεί που ήθελε περίπου 5-10 λεπτά τώρα σχεδόν αμέσως κοιμάται. Τη μερα που του αφήνω το φως βέβαια θέλει και 15λεπτο.. αλλα όλη αυτή την ώρα είναι στην κούνια. Μερικές φορές τα μεσημέρια παιζει και λίγο κουκουλώνει τη μούρη του με τα σκεπάσματα και περιμένει να του κάνω μπου χαχαχαχαχα στην  αρχή ειχα τρομάξει νόμιζα θα πάθει τπτ αλλα το κάνει για παιχνίδι ξεκάθαρα..  μετα απο 4-5 φορές δεν  το ξανακανει και κοιμάται 

Ίσως αν σταματήσεις το κούνημα αρχίσει και ο δικός σου να προσπαθεί μόνος του θα έλεγα να δοκιμάσεις. Κλαιει;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για οσες ξεκινησαν τα μωρακια σταιρεα τροφη εχω μια ερώτηση....εμενα η παιδίατρος μ εχει πει να δινω ενα φρούτο για 3 μερες μεταξυ 11 και 12 1 κουταλιά τη 1η μερα 2 τη δευτερη κ 3 τη τριτη αν δω πως ολα καλα συνεχίζουμε με το επομενο φρούτο....απλα μας ξεκινησε φρουτο κ λαχανικο ταυτόχρονα  πχ για 3 μερες πρωι 1 φρούτο κ μεσιμερι ενα λαχανικο....ειναι σωστο αυτο η εγω την καταλαβα λαθος....εσεις πως το κανετε?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ria@90 είπε:

Κορίτσια για οσες ξεκινησαν τα μωρακια σταιρεα τροφη εχω μια ερώτηση....εμενα η παιδίατρος μ εχει πει να δινω ενα φρούτο για 3 μερες μεταξυ 11 και 12 1 κουταλιά τη 1η μερα 2 τη δευτερη κ 3 τη τριτη αν δω πως ολα καλα συνεχίζουμε με το επομενο φρούτο....απλα μας ξεκινησε φρουτο κ λαχανικο ταυτόχρονα  πχ για 3 μερες πρωι 1 φρούτο κ μεσιμερι ενα λαχανικο....ειναι σωστο αυτο η εγω την καταλαβα λαθος....εσεις πως το κανετε?

Εμείς πρώτα ολοκληρώσαμε τη βδομάδα του φρούτου και μετά ξεκινήσαμε τη βδομάδα του λαχανικού. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Εμείς πρώτα ολοκληρώσαμε τη βδομάδα του φρούτου και μετά ξεκινήσαμε τη βδομάδα του λαχανικού. 

Νομίζω πως εχω καταλαβει λαθος κ τζαμπα τοσες μερες τον φορτώνω κ με τα δυο....κ πως αν τον πειράξει κατι δε θα καταλάβω αν ειναι το λαχανικο η το φρουτο...ουφ 

Link to comment
Share on other sites

μας εχουν φερει σπιτικο προφιτερολ φρεσκο φρεσκο... ειχα ντακο για βραδυ... ανοιξα το ψυγειο... κοιταχτηκαμε με το προφιτερολ... πηρα τη ντοματα ψυχραιμα και το εκλεισα. @Kpp83 είσαι εδω;;;;;;

:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Βασικά ακριβώς το αντίθετο, δεν εκανα τίποτα. Απλά τον έβαζα στην κούνια και ξαπλωνα δίπλα στο κρεβάτι και αμέσως αρχιζε αυτό το μουγκρητό που κάνουν όταν νανουριζονται και το κεφάλι δεξιά αριστερά. Τώρα που βάλαμε την κάμερα και τον βλέπω από το κινητό δεν κάθομαι καν να περιμένω να κοιμηθεί κλείνω την πόρτα και τον κοιτάζω από εκεί..  Και το βράδυ σκοτάδια επιτέλους!!! Θέλω να μη φοβάται το σκοτάδι οπως η μαμα του οπότε Τον ξεκίνησα από τώρα και μπορώ να πω κοιμάται και πιο γρήγορα.. ελπίζω να λειτουργήσει. Εκεί που ήθελε περίπου 5-10 λεπτά τώρα σχεδόν αμέσως κοιμάται. Τη μερα που του αφήνω το φως βέβαια θέλει και 15λεπτο.. αλλα όλη αυτή την ώρα είναι στην κούνια. Μερικές φορές τα μεσημέρια παιζει και λίγο κουκουλώνει τη μούρη του με τα σκεπάσματα και περιμένει να του κάνω μπου χαχαχαχαχα στην  αρχή ειχα τρομάξει νόμιζα θα πάθει τπτ αλλα το κάνει για παιχνίδι ξεκάθαρα..  μετα απο 4-5 φορές δεν  το ξανακανει και κοιμάται 

Ίσως αν σταματήσεις το κούνημα αρχίσει και ο δικός σου να προσπαθεί μόνος του θα έλεγα να δοκιμάσεις. Κλαιει;

Αν σταματησω το κουνημα χαλαει τον κοσμο!!ενταξει το μωρο σου δεν υπαρχει..σε κοροιδευει κιολας:-Pπαντως εγω πιστευω ειναι στο παιδι...μπραβο του να τον χαιρεσαι τον μπεμπακο σου:x

  • Μου αρέσει 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Γλυκερια123 είπε:

Αν σταματησω το κουνημα χαλαει τον κοσμο!!ενταξει το μωρο σου δεν υπαρχει..σε κοροιδευει κιολας:-Pπαντως εγω πιστευω ειναι στο παιδι...μπραβο του να τον χαιρεσαι τον μπεμπακο σου:x

Ευχαριστώ ελπίζω να συνεχίσει ετσι αν και παραείναι καλός και την περιμένω την επανάσταση σύντομα χαχαχαχαχαχα!

Πωπω θα πρέπει να είναι δύσκολο να κόψεις το κούνημα τότε... Κάθε παιδάκι έχει τον τρόπο του τι να πω!!

Θα αρχίσουν τα δοντια σύντομα.. Αυτό το φοβάμαι λίγο τολμώ να πω!!! Πιστεύω θα χαλάσει οποιοδήποτε πρόγραμμα κι αν έχουμε ισως λίγο καταφέρει να έχουμε 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@Ria@90 κ εμείς πρώτα ξεκινήσαμε φρούτα κ αργότερα λαχανικά όχι κ τα 2. Έχουμε κάνα 1 όμως εμείς κ αυτή την εβδομάδα ξεκινήσαμε κ 3ο γεύμα.. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα τα μικρουλια μας. 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω κορίτσια αν κ δεύτερο μωρό αγχώνομαι σαν να είμαι πρωτάρα! 3,5 μηνών είχε ξεκινήσει να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα κ με μεγάλη ευκολία. Το έκανε αρκετές φορές αλλά σιγά σιγά γυρνούσε μόνο όταν ήθελε, μπορεί κάποιες φορές να γκρινιαζε κ να μην γυρνούσε κ την επόμενη μέρα να το έκανε κανονικά. 5 μηνών γύρισε κ 2-3 φορές από ανάσκελα μπρούμυτα. Τώρα όμως που είναι 5,5 αν τον βάλω μπρούμυτα για να γυρίσει, μένει μένει μένει κ χαζεύει κ μετά αρχίζει να γκρινιάζει χωρίς να κάνει προσπάθεια να γυρίσει. Οπότε πλέον δεν γυρνάει ούτε μπρούμυτα ούτε ανάσκελα. Είναι φυσιολογικό αυτό? Απ' την άλλη η πρώτη μου κόρη είχε αρχίσει να γυρνάει από μπρούμυτα από 5 μηνών, ανάσκελα από 6 και 6,5 μηνών έκανε βαρελάκια. Αυτός γιατί δεν ξεκινάει να γυρνάει σε καθημερινή βάση? Το έκαναν αυτό εσας τα μωράκια σας. Κατά τα άλλα δεν με ανησυχεί κάτι άλλο. Κ κραυγές βγάζει κ παίζει με τα παιχνιδάκια του κ ξεκαρδιζεται στα γέλια κ μπρρρρρ κάνει κ όλα..

@Ria@90 κ εμείς πρώτα ξεκινήσαμε φρούτα κ αργότερα λαχανικά όχι κ τα 2. Έχουμε κάνα 1 όμως εμείς κ αυτή την εβδομάδα ξεκινήσαμε κ 3ο γεύμα.. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα τα μικρουλια μας. 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω κορίτσια αν κ δεύτερο μωρό αγχώνομαι σαν να είμαι πρωτάρα! 3,5 μηνών είχε ξεκινήσει να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα κ με μεγάλη ευκολία. Το έκανε αρκετές φορές αλλά σιγά σιγά γυρνούσε μόνο όταν ήθελε, μπορεί κάποιες φορές να γκρινιαζε κ να μην γυρνούσε κ την επόμενη μέρα να το έκανε κανονικά. 5 μηνών γύρισε κ 2-3 φορές από ανάσκελα μπρούμυτα. Τώρα όμως που είναι 5,5 αν τον βάλω μπρούμυτα για να γυρίσει, μένει μένει μένει κ χαζεύει κ μετά αρχίζει να γκρινιάζει χωρίς να κάνει προσπάθεια να γυρίσει. Οπότε πλέον δεν γυρνάει ούτε μπρούμυτα ούτε ανάσκελα. Είναι φυσιολογικό αυτό? Απ' την άλλη η πρώτη μου κόρη είχε αρχίσει να γυρνάει από μπρούμυτα από 5 μηνών, ανάσκελα από 6 και 6,5 μηνών έκανε βαρελάκια. Αυτός γιατί δεν ξεκινάει να γυρνάει σε καθημερινή βάση? Το έκαναν αυτό εσας τα μωράκια σας. Κατά τα άλλα δεν με ανησυχεί κάτι άλλο. Κ κραυγές βγάζει κ παίζει με τα παιχνιδάκια του κ ξεκαρδιζεται στα γέλια κ μπρρρρρ κάνει κ όλα..

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

μας εχουν φερει σπιτικο προφιτερολ φρεσκο φρεσκο... ειχα ντακο για βραδυ... ανοιξα το ψυγειο... κοιταχτηκαμε με το προφιτερολ... πηρα τη ντοματα ψυχραιμα και το εκλεισα. @Kpp83 είσαι εδω;;;;;;

:lol:

@vaso_mpempisΤο κάνω εικόνα! Αχαχαχαχαχαχαχα! 

16 ώρες πρίν, Γλυκερια123 είπε:

Αν σταματησω το κουνημα χαλαει τον κοσμο!!ενταξει το μωρο σου δεν υπαρχει..σε κοροιδευει κιολας:-Pπαντως εγω πιστευω ειναι στο παιδι...μπραβο του να τον χαιρεσαι τον μπεμπακο σου:x

@Γλυκερια123Συμπεθέρα μου πως είστε; φιλάκια! 

On 4/11/2019 at 6:01 ΜΜ, Ria@90 είπε:

Κορίτσια για οσες ξεκινησαν τα μωρακια σταιρεα τροφη εχω μια ερώτηση....εμενα η παιδίατρος μ εχει πει να δινω ενα φρούτο για 3 μερες μεταξυ 11 και 12 1 κουταλιά τη 1η μερα 2 τη δευτερη κ 3 τη τριτη αν δω πως ολα καλα συνεχίζουμε με το επομενο φρούτο....απλα μας ξεκινησε φρουτο κ λαχανικο ταυτόχρονα  πχ για 3 μερες πρωι 1 φρούτο κ μεσιμερι ενα λαχανικο....ειναι σωστο αυτο η εγω την καταλαβα λαθος....εσεις πως το κανετε?

Για πείτε κορίτσια γιατί εμείς θα μπούμε νωρίτερα σε στερεές λόγω δυσανεξίας και αγχώνομαι.... Πως θα μασάει το μωρό, πως θα καταπίνει, όλα με αγχώνουν.....

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

@Ria@90 κ εμείς πρώτα ξεκινήσαμε φρούτα κ αργότερα λαχανικά όχι κ τα 2. Έχουμε κάνα 1 όμως εμείς κ αυτή την εβδομάδα ξεκινήσαμε κ 3ο γεύμα.. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα τα μικρουλια μας. 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω κορίτσια αν κ δεύτερο μωρό αγχώνομαι σαν να είμαι πρωτάρα! 3,5 μηνών είχε ξεκινήσει να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα κ με μεγάλη ευκολία. Το έκανε αρκετές φορές αλλά σιγά σιγά γυρνούσε μόνο όταν ήθελε, μπορεί κάποιες φορές να γκρινιαζε κ να μην γυρνούσε κ την επόμενη μέρα να το έκανε κανονικά. 5 μηνών γύρισε κ 2-3 φορές από ανάσκελα μπρούμυτα. Τώρα όμως που είναι 5,5 αν τον βάλω μπρούμυτα για να γυρίσει, μένει μένει μένει κ χαζεύει κ μετά αρχίζει να γκρινιάζει χωρίς να κάνει προσπάθεια να γυρίσει. Οπότε πλέον δεν γυρνάει ούτε μπρούμυτα ούτε ανάσκελα. Είναι φυσιολογικό αυτό? Απ' την άλλη η πρώτη μου κόρη είχε αρχίσει να γυρνάει από μπρούμυτα από 5 μηνών, ανάσκελα από 6 και 6,5 μηνών έκανε βαρελάκια. Αυτός γιατί δεν ξεκινάει να γυρνάει σε καθημερινή βάση? Το έκαναν αυτό εσας τα μωράκια σας. Κατά τα άλλα δεν με ανησυχεί κάτι άλλο. Κ κραυγές βγάζει κ παίζει με τα παιχνιδάκια του κ ξεκαρδιζεται στα γέλια κ μπρρρρρ κάνει κ όλα..

@Ria@90 κ εμείς πρώτα ξεκινήσαμε φρούτα κ αργότερα λαχανικά όχι κ τα 2. Έχουμε κάνα 1 όμως εμείς κ αυτή την εβδομάδα ξεκινήσαμε κ 3ο γεύμα.. Μεγαλώνουν τόσο γρήγορα τα μικρουλια μας. 

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω κορίτσια αν κ δεύτερο μωρό αγχώνομαι σαν να είμαι πρωτάρα! 3,5 μηνών είχε ξεκινήσει να γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα κ με μεγάλη ευκολία. Το έκανε αρκετές φορές αλλά σιγά σιγά γυρνούσε μόνο όταν ήθελε, μπορεί κάποιες φορές να γκρινιαζε κ να μην γυρνούσε κ την επόμενη μέρα να το έκανε κανονικά. 5 μηνών γύρισε κ 2-3 φορές από ανάσκελα μπρούμυτα. Τώρα όμως που είναι 5,5 αν τον βάλω μπρούμυτα για να γυρίσει, μένει μένει μένει κ χαζεύει κ μετά αρχίζει να γκρινιάζει χωρίς να κάνει προσπάθεια να γυρίσει. Οπότε πλέον δεν γυρνάει ούτε μπρούμυτα ούτε ανάσκελα. Είναι φυσιολογικό αυτό? Απ' την άλλη η πρώτη μου κόρη είχε αρχίσει να γυρνάει από μπρούμυτα από 5 μηνών, ανάσκελα από 6 και 6,5 μηνών έκανε βαρελάκια. Αυτός γιατί δεν ξεκινάει να γυρνάει σε καθημερινή βάση? Το έκαναν αυτό εσας τα μωράκια σας. Κατά τα άλλα δεν με ανησυχεί κάτι άλλο. Κ κραυγές βγάζει κ παίζει με τα παιχνιδάκια του κ ξεκαρδιζεται στα γέλια κ μπρρρρρ κάνει κ όλα..

@mama16Κορίτσι μου εμάς γυρνάει μπρούμυτα από πολύ νωρίς.... Στην αρχή γύριζε στο πλαι.... Λέω οκ τυχαίο, μετά έσπρωχνε σιγά σιγά γύρισε μπρούμυτα αλλά δε μπορούσε να βγάλει το ένα χεράκι έξω να στηριχτεί!Πλέον το κάνει με πολύ ευκολία και την έχω υπό επιτήρηση, με αγχώνει πολύ το μεσοδιάστημα ανάσκελα μπρούμυτα μην δε μπορεί να γυρίσει να ανασαινει σωστά...ειδικά το βράδυ πετάγομαι στον ύπνο να δω τι κάνει! Και πλέον εκτός από της βόλτες στην κούνια, οι περισσότερες θέσεις που παίρνει είναι μπρούμυτα.... Ψάχνω να βρω λύση μια και έχω ακούσει τα σφηνάκια έχουν χαρακτηριστεί ως επικίνδυνα;;;; Ή θα το πάρω απόφαση πως είναι η στάση που της αρέσει, τώρα που το σκέφτομαι εγω είμαι αυτής της θέσης, αν δλδ μπορεί να συνδυαστεί.Αφου στην εγκυμοσύνη δυσκολεύτηκα πολύ.... Με το που γέννησα αναζητουσα το μπρούμυτα! 

On 4/11/2019 at 5:59 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Βασικά ακριβώς το αντίθετο, δεν εκανα τίποτα. Απλά τον έβαζα στην κούνια και ξαπλωνα δίπλα στο κρεβάτι και αμέσως αρχιζε αυτό το μουγκρητό που κάνουν όταν νανουριζονται και το κεφάλι δεξιά αριστερά. Τώρα που βάλαμε την κάμερα και τον βλέπω από το κινητό δεν κάθομαι καν να περιμένω να κοιμηθεί κλείνω την πόρτα και τον κοιτάζω από εκεί..  Και το βράδυ σκοτάδια επιτέλους!!! Θέλω να μη φοβάται το σκοτάδι οπως η μαμα του οπότε Τον ξεκίνησα από τώρα και μπορώ να πω κοιμάται και πιο γρήγορα.. ελπίζω να λειτουργήσει. Εκεί που ήθελε περίπου 5-10 λεπτά τώρα σχεδόν αμέσως κοιμάται. Τη μερα που του αφήνω το φως βέβαια θέλει και 15λεπτο.. αλλα όλη αυτή την ώρα είναι στην κούνια. Μερικές φορές τα μεσημέρια παιζει και λίγο κουκουλώνει τη μούρη του με τα σκεπάσματα και περιμένει να του κάνω μπου χαχαχαχαχα στην  αρχή ειχα τρομάξει νόμιζα θα πάθει τπτ αλλα το κάνει για παιχνίδι ξεκάθαρα..  μετα απο 4-5 φορές δεν  το ξανακανει και κοιμάται 

Ίσως αν σταματήσεις το κούνημα αρχίσει και ο δικός σου να προσπαθεί μόνος του θα έλεγα να δοκιμάσεις. Κλαιει;

@vaso_mpempisΥπέροχος ο μικρός σου, να τον χαιρεσαι κορίτσι μου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δν ξερω πια κοπελα εγραψε που αγχωνεται πως θα καταπινει το μωρο μου τρωει κρεμα απο δυομιση μηνων μια χαρα καταπινουν!κοριτσια ποτε ξεκινανε να γελανε δυνατα τυπου ξεκαρδιζονται?σημερα σαν να πηγε να γελασει έτσι αλλα επειδη βγαζει διαφορες φωνουλες μην μπερδευτηκα ειναι τριαμιση μηνων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...