Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ο μικρός είναι με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τώρα και τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσουμε τροφές ...θα μας πει.. Όμως κάτι πέταξε για ριζαλευρο και προβληματίστηκα. 

Επίσης μου είπε μια μαμά σαν συμβουλή καλύτερα να  δωσει λαχανικά πριν τα φρούτα, ισχυει; 

Ρυζαλευρο οχι δεν δινουν ολπι γτ περιεχει αρκετο αρσενικο το ρυζι κ γενικα δεν κανει ουτε για εμας ποσο μαλλον για τα μωράκια! Τα λαχανικα απο μια αποψη καλυτερα πρωτα γτ τα φρουτα ειναι γλυκα κ μετα μπορει να μημ σ φαει τα λαχανικα ωστωσο εμεις π ξεκινησαμε με φρουτα εφαγε μια χαρα τα λαχανικα δεν ειχαμε κανενα θεμα!

Εχουμε δοκιμασει κ ρυζαλευρο-βανιλια π ειναι σε ενα αλλα δεν την προτιμησε παρολη την γλυκια του γευση!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Ο μικρός είναι με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τώρα και τον επόμενο μήνα θα ξεκινήσουμε τροφές ...θα μας πει.. Όμως κάτι πέταξε για ριζαλευρο και προβληματίστηκα. 

Επίσης μου είπε μια μαμά σαν συμβουλή καλύτερα να  δωσει λαχανικά πριν τα φρούτα, ισχυει; 

Εμείς με φρούτο ξεκινήσαμε. Μετά λαχανικά. Μετά κρέμα δημητριακων η βρώμη με ταχίνι γάλα ή νερό μπανάνα κ πιο μετά επιδόρπιο γιαουρτιού. Μετά μπήκε και το κρέας. Μετά το αυγό μετά το ψάρι κ τώρα θα φάμε χυλόπιτα κ τραχανά αφού δεν έχει Αλλεργία στο αυγό. Σε λίγες μέρες ξεκινάμε κ όσπρια. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2019 at 4:04 ΜΜ, Smile89 είπε:

Εμείς με φρούτο ξεκινήσαμε. Μετά λαχανικά. Μετά κρέμα δημητριακων η βρώμη με ταχίνι γάλα ή νερό μπανάνα κ πιο μετά επιδόρπιο γιαουρτιού. Μετά μπήκε και το κρέας. Μετά το αυγό μετά το ψάρι κ τώρα θα φάμε χυλόπιτα κ τραχανά αφού δεν έχει Αλλεργία στο αυγό. Σε λίγες μέρες ξεκινάμε κ όσπρια. 

Πόσο είναι το ζουζούνι σου? Ρωτάω επειδή βλέπω ότι έχετε ξεκινήσει να τρώτε πολλά φαγητά. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, ο μικρός είχε γκρίνια σήμερα και του εβαλα θερμόμετρο τώρα και έχει 35.5. Ειναι φυσιοκογικο; 

Έστειλα στην παιδίατρο και περιμένω απάντηση αλλά ανησυχώ πολύ 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, ο μικρός είχε γκρίνια σήμερα και του εβαλα θερμόμετρο τώρα και έχει 35.5. Ειναι φυσιοκογικο; 

Έστειλα στην παιδίατρο και περιμένω απάντηση αλλά ανησυχώ πολύ 

μηπως πειναγε ή μηπως ηταν ιδρωμενη η μασχαλιτσα του? τα ηλεκτρονικα θερμομετρα επισης δειχνουν λιγο περιεργα καποιες φορες. επανελαβε μετρηση μετα απο μιση ωρα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

μηπως πειναγε ή μηπως ηταν ιδρωμενη η μασχαλιτσα του? τα ηλεκτρονικα θερμομετρα επισης δειχνουν λιγο περιεργα καποιες φορες. επανελαβε μετρηση μετα απο μιση ωρα

Ξύπνησε κλαίγοντας και τον ταισα. Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό βράδυ. Μετά το φαί τον μέτρησα. Θα επαναλάβω σε λίγο Ναι σ ευχαριστώ 

Είμαι χαμηλή για μωρά Αυτή η θερμοκρασία;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Ξύπνησε κλαίγοντας και τον ταισα. Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό βράδυ. Μετά το φαί τον μέτρησα. Θα επαναλάβω σε λίγο Ναι σ ευχαριστώ 

Είμαι χαμηλή για μωρά Αυτή η θερμοκρασία;

γενικα τα μωρα δεν εχουν σταθερη θερμοκρασια παντα δηλαδη αν φανε πολλες φορες ανεβαζουν θερμοκρασια οπως αν πεινανε . επειδη δεν θερμομετρησες πολλες φορες ισως ηταν τυχαιο. δεν ειναι γενικα χαμηλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Τον μέτρησα αρκετές φορές Όχι μια. Τώρα ειχε 35,8

Εμένα μόνιμα έτσι είναι σπάνια δείχνει 36 κ όταν είχα ρωτήσει όταν ήμασταν μέσα μου είπαν είναι φυσιολογικό. Η μπορεί να είναι ιδρωμένη η μασχαλιτσα του όπως είπαν κ παραπάνω. 

  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Εμένα μόνιμα έτσι είναι σπάνια δείχνει 36 κ όταν είχα ρωτήσει όταν ήμασταν μέσα μου είπαν είναι φυσιολογικό. Η μπορεί να είναι ιδρωμένη η μασχαλιτσα του όπως είπαν κ παραπάνω. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ. :wub:

Αυτός συνήθως έχει 36.5 Δεν ξέρω σήμερα. Τον σκεπασα λίγο παραπάνω τώρα Μήπως κρυώνει και όταν ξυπνήσει για φαί θα τον μετρήσω πάλι  


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου Καλημέρα!!!μπορείτενα μ πειτε νε τι σκουπιζετε τα χέρια των μωρών σας οταν πχ τα εχει ακουμπήσει καποιος στα χέρια? Εγω τα σκουπίζω με τα μανταλάκια της lupilu επειδη εξω εχει εικονιτσα πως είναι για πωπο χερια κ σωμα...αλλα δεν ειμαισ σίγουρη αν κανει δεδομένου οτι τα χωνει στο χέρι συνέχεια κ ειδικα οταν ειμαστε εξω δε μπορω μα κανω κατι αλλο περα απο τ να σκουπίζω με μαντιλακια....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κοριτσια μου Καλημέρα!!!μπορείτενα μ πειτε νε τι σκουπιζετε τα χέρια των μωρών σας οταν πχ τα εχει ακουμπήσει καποιος στα χέρια? Εγω τα σκουπίζω με τα μανταλάκια της lupilu επειδη εξω εχει εικονιτσα πως είναι για πωπο χερια κ σωμα...αλλα δεν ειμαισ σίγουρη αν κανει δεδομένου οτι τα χωνει στο χέρι συνέχεια κ ειδικα οταν ειμαστε εξω δε μπορω μα κανω κατι αλλο περα απο τ να σκουπίζω με μαντιλακια....

Κ εγώ τον σκουπίζω είτε με μωρομαντηλα είτε τον πλένω τα χεράκια στο μπάνιο με το αφρολουτρο του

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

@Ria@90 και εγώ μωρομσντηλο έξω!

@vaso_mpempis @happysmile κρεπαλιασα το τριήμερο. Σας γράφω γιατί ευτυχώς ΔΕΝ υπάρχει γλυκό στο σπίτι αλλιώς τώρα έτρωγα κ το περιτύλιγμα...

 τι γλυκα τρως?εγω με κατι παστελια την βγαζω αφου δεν επιτρεπεται το γαλα!κ η σοκολαταααααααα να ξερατε ποσο θελω να φαω μια κρεπα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...