Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, LittleCherry είπε:

Μήπως αν δοκίμαζες να πίνεις κι εσύ δίπλα με ένα ποτήρι με καλαμάκι μέσα μήπως θελήσει να σε μιμηθεί.. Εμένα αυτό πιάνει τις περισσότερες φορές όταν της βάζω το γάλα μέσα γιατί με το νερό δεν είχαμε θέματα πάλι καλά.Επισης της το αφήνω στο τραπεζάκι και το παίρνει μόνη της ώστε να μην το βλέπει σαν "καταναγκαστικό". Πιστεύω όμως ότι θα πιει κι εσένα τώρα που ανεβαίνει κι αρκετά η θερμοκρασία.. Υπομονή!

Κι αυτό το έχω κάνει!αυτό με το μιμητικό πιάνει πολύ με το φαγητό,θα φάει μόνο αν τρώμε κι εμείς εκείνη την ώρα..άσε..αχαχα!με το νερό τίποτα!μπορεί να αλλάξει στην πορεία..,ούτε χυμους που έχω δοκιμάσει να του δώσω πίνει.μονο γάλα πρωί βράδυ.αυτο.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα καλησπέρα κορίτσια ήρθα και γω στην παρέα σας. Εγώ έχω έναν μπέμπη έξι μηνών γεννήθηκε 17 Δεκεμβρίου. Από πέντε μηνών ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια τα απογεύματα και εδώ και λίγες μέρες δεκατιανο φρούτα η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με αχλάδι,μετά μήλο, και μετά μπανάνα και να τρώει ποσότητα δύο φρούτων, θέμα δεν έχω τρώει τη κρέμα και τη φρουτοκρεμα  όλη και πίνει και τρια μπιμπερό γάλα 240ml το καθένα την ημερα, μου είπε όμως να προσθέτω νέο φρούτο και αργοτερα λαχανικά ανά 5 μέρες και μου φαίνονται πολλές εσάς τι σας έχουν πει;

On 17/6/2020 at 4:48 ΜΜ, mpempaki1 είπε:

κορίτσια να σας ρωτήσω..  είμαι μανούλα Απριλίου.. τα μωράκια σας ποτε στηριξαν το κεφαλάκι τους;

Καλησπέρα.Να σου ζήσει το μικρούλι. Εμένα το στήριξε δυο μηνών περίπου αλλά τα μωρά διαφέρουν σε κάθε επίσκεψη θα σε ενημερώνει και η παιδίατρος. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα καλησπέρα κορίτσια ήρθα και γω στην παρέα σας. Εγώ έχω έναν μπέμπη έξι μηνών γεννήθηκε 17 Δεκεμβρίου. Από πέντε μηνών ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια τα απογεύματα και εδώ και λίγες μέρες δεκατιανο φρούτα η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με αχλάδι,μετά μήλο, και μετά μπανάνα και να τρώει ποσότητα δύο φρούτων, θέμα δεν έχω τρώει τη κρέμα και τη φρουτοκρεμα  όλη και πίνει και τρια μπιμπερό γάλα 240ml το καθένα την ημερα, μου είπε όμως να προσθέτω νέο φρούτο και αργοτερα λαχανικά ανά 5 μέρες και μου φαίνονται πολλές εσάς τι σας έχουν πει;

Καλησπέρα!Να σου ζήσει το μωράκι σου.Εμένα  ο δικός μου μου είχε πει ανά 2-3 ημέρες ό,τι καινούργιο να προσθέτω..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα καλησπέρα κορίτσια ήρθα και γω στην παρέα σας. Εγώ έχω έναν μπέμπη έξι μηνών γεννήθηκε 17 Δεκεμβρίου. Από πέντε μηνών ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια τα απογεύματα και εδώ και λίγες μέρες δεκατιανο φρούτα η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με αχλάδι,μετά μήλο, και μετά μπανάνα και να τρώει ποσότητα δύο φρούτων, θέμα δεν έχω τρώει τη κρέμα και τη φρουτοκρεμα  όλη και πίνει και τρια μπιμπερό γάλα 240ml το καθένα την ημερα, μου είπε όμως να προσθέτω νέο φρούτο και αργοτερα λαχανικά ανά 5 μέρες και μου φαίνονται πολλές εσάς τι σας έχουν πει;

Καλησπέρα.Να σου ζήσει το μικρούλι. Εμένα το στήριξε δυο μηνών περίπου αλλά τα μωρά διαφέρουν σε κάθε επίσκεψη θα σε ενημερώνει και η παιδίατρος. 

Καλησπερα κοπέλα μου,κι εμένα κάθε 2-3 μέρες μου είπε κάθε νέα εισαγωγή όπως την @LittleCherry.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εσάς που κοιμούνται μέσα στη μέρα πώς το καταφέρνετε;; Έχω δοκιμάσει τα πάντα κι έχω λίγο απογοητευτεί.. Ενώ τρίβει μάτια, γκρινιάζει και φαίνεται ότι νυστάζει δεν μπορώ να την καταφέρω να κοιμηθεί.. Κούνημα δεν πιάνει, αγκαλιά κτλ και ούτε ο θηλασμός.Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κοιμάται λίγο σε βόλτες με το καρότσι αλλά πλέον με τη ζέστη δεν μπορούμε να βγαίνουμε πρωί και μεσημέρι.. μόνο αργά το απόγευμα αλλά τότε της βγαίνει η κούραση της ημέρας και θέλει να πιει γάλα και να κοιμηθεί οπότε η βόλτα είναι πολύ σύντομη και βέβαια δεν έχει και νόημα μιας και θα κοιμηθεί για βράδυ μετά..:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εσάς που κοιμούνται μέσα στη μέρα πώς το καταφέρνετε;; Έχω δοκιμάσει τα πάντα κι έχω λίγο απογοητευτεί.. Ενώ τρίβει μάτια, γκρινιάζει και φαίνεται ότι νυστάζει δεν μπορώ να την καταφέρω να κοιμηθεί.. Κούνημα δεν πιάνει, αγκαλιά κτλ και ούτε ο θηλασμός.Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κοιμάται λίγο σε βόλτες με το καρότσι αλλά πλέον με τη ζέστη δεν μπορούμε να βγαίνουμε πρωί και μεσημέρι.. μόνο αργά το απόγευμα αλλά τότε της βγαίνει η κούραση της ημέρας και θέλει να πιει γάλα και να κοιμηθεί οπότε η βόλτα είναι πολύ σύντομη και βέβαια δεν έχει και νόημα μιας και θα κοιμηθεί για βράδυ μετά..:|

Γεια σου κοπέλα μου,ενώ εμένα κοιμόταν στο πάρκο μέσα στην μέρα κάποια στιγμή που κουραζοτανε από το παιχνίδι,τώρα με τις ζεστές το έχει κόψει.θα κοιμηθεί μισή ωρίτσα το πρωι στο καρότσι για καφεδάκι που θα πάμε κ το μεσημέρι μια ωρίτσα δυστυχώς πάλι μέσα σε καρότσι με κούνημα στο σπίτι.ο άντρας μου λέει ότι κάνω χαζομάρα που υποκύπτω κ του μαθαίνω το καρότσι για ύπνο αλλά ρε συ κι εμένα τρίβει μάτια κ νυστάζει,αρχίζει κλαίει αλλά δεν μπορεί να κοιμηθεί..κ αν δεν κοιμηθεί έχει γκρινια μετά κ υπερένταση μέχρι το βράδυ,ενώ τουλάχιστον έτσι κοιμάται μία ωρίτσα με 5 λεπτά κούνημα..τώρα σωστό λάθος εγώ αυτό κάνω κοπέλα μου:???:

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Γεια σου κοπέλα μου,ενώ εμένα κοιμόταν στο πάρκο μέσα στην μέρα κάποια στιγμή που κουραζοτανε από το παιχνίδι,τώρα με τις ζεστές το έχει κόψει.θα κοιμηθεί μισή ωρίτσα το πρωι στο καρότσι για καφεδάκι που θα πάμε κ το μεσημέρι μια ωρίτσα δυστυχώς πάλι μέσα σε καρότσι με κούνημα στο σπίτι.ο άντρας μου λέει ότι κάνω χαζομάρα που υποκύπτω κ του μαθαίνω το καρότσι για ύπνο αλλά ρε συ κι εμένα τρίβει μάτια κ νυστάζει,αρχίζει κλαίει αλλά δεν μπορεί να κοιμηθεί..κ αν δεν κοιμηθεί έχει γκρινια μετά κ υπερένταση μέχρι το βράδυ,ενώ τουλάχιστον έτσι κοιμάται μία ωρίτσα με 5 λεπτά κούνημα..τώρα σωστό λάθος εγώ αυτό κάνω κοπέλα μου:???:

Αχ κοπέλα μου κι εγώ το ίδιο προσπάθησα κι έβαλα το καρότσι μέσα μήπως και καταφέρω να κοιμηθεί λιγάκι, έπιασε 2-3 φορές και μετά αντιδρούσε και άρχιζε το κλάμα να τη βγάλω! Ίσως το έχει συνδυάσει το καρότσι με τη βόλτα και τους ήχους έξω και μέσα στο σπίτι αντιδράει τι να πω... Αλλά πραγματικα δεν βγαίνει όλη μέρα έτσι γιατί είναι αυτό που λες ότι μετά έχει τόση υπερένταση το βράδυ που δυσκολεύεται να κοιμηθεί κι επιπλέον εμένα ξυπνάει και ενδιάμεσα τη νύχτα..Με έχει πιάσει απελπισία.. Παρεμπιπτόντως κι εμένα ο άντρας μου το ίδιο είπε σαν και τον δικό σου όταν έβαλα το καρότσι μέσα στο σπίτι που φάνηκε να πιάνει για λίγο αλλά τελικά ούτε αυτό!:-|

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Αγορομάνες σας έχει πει ο παιδιατρος να του ανοιγετε το πουλάκι? Πως το κάνετε?

Δεν ειμαι σίγουρη ότι το κάνουμε σωστα!

Που είσαι αγαπημένη;; ολα καλα; Ναι εμας μας ειπε να το κατεβάζουμε λιιιιγο ισα ισα οσο παει να μην το πιέζουμε. Μια φορα στο τόσο  ο αντρας μου το κανει. Οταν ξαναπας πες της να σου δείξει καλύτερα όμως

  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειμαι να κλεινω εκκλησια το σκ για βάφτιση. 29/8 μαλλον. Πως σας φαινεται η ιδεα του cocktail buffet  εξω απο την εκκλησια + γλυκα; δεν θα κανω τραπέζι για πολλούς λόγους 

η Εκκλησία εχει πανέμορφο χωρο εξω

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλο και ο Αρης μας λοιπον!! Πριν τον κορωναιο ξενερωνα γιατι βαριόμουν πολυ αν δεν ηταν πολυ πολυ κοντινών φίλων... Να ντυθείς, να χτενιστείς να βαφτείς κ στηθεις στο λιοπύρι για ενα μωράκι που θα ξαναδείς μετα απο καιρό γιατι ψιλοχαθήκατε με τους γονείς απο τότε που γεννήθηκε ήταν πακέτο. Άσε που μετά ψάχνόσουν αναγκαστικα που θα πας γιατί κάνεις δεν χόρτασε με finger food.

Τώρα ως μαμά θα πήγαινα με χαρά. Σε τραπέζι το μωρό θα με κουράζε και θα έπρεπε να κουβαλάω και το φαγητό του, ενώ στη ΜΚ εποχή ψήνομαι να δω τους φίλους μας με ασφάλεια 

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Με το καλο και ο Αρης μας λοιπον!! Πριν τον κορωναιο ξενερωνα γιατι βαριόμουν πολυ αν δεν ηταν πολυ πολυ κοντινών φίλων... Να ντυθείς, να χτενιστείς να βαφτείς κ στηθεις στο λιοπύρι για ενα μωράκι που θα ξαναδείς μετα απο καιρό γιατι ψιλοχαθήκατε με τους γονείς απο τότε που γεννήθηκε ήταν πακέτο. Άσε που μετά ψάχνόσουν αναγκαστικα που θα πας γιατί κάνεις δεν χόρτασε με finger food.

Τώρα ως μαμά θα πήγαινα με χαρά. Σε τραπέζι το μωρό θα με κουράζε και θα έπρεπε να κουβαλάω και το φαγητό του, ενώ στη ΜΚ εποχή ψήνομαι να δω τους φίλους μας με ασφάλεια 

Μονο καλοι φιλοι και κοντινοί συγγενείς θα είμαστε. 

Εσεις κλείσατε; 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!προσεχως,ακολουθεί σεντόνι...έχω μια μπεμπουλα 7 μηνών και 14 ημερών.θηλαζει αποκλειστικά.πριν από 1μιση μήνα ξεκινησαμε τις στέρεες τροφές με τη μέθοδο blw.οσο ήτανε πολύ βρεφακι έκανε κακα πολλές φορές την ημέρα,σχεδόν μετά από κάθε θηλασμό.αργοτερα,άλλαξε αυτό και έκανε 1 φορά άντε καμία φορά και 2 φορές και αυτό κάθε 2 ημέρες.αλλα αυτό δεν με προβλημάτιζε,γιατί τα Θηλαζοντα βρέφη μέχρι και 10 ημέρες να μην κάνουνε κακα είναι φυσιολογικό.πριν μπω στο θέμα που με καίει θέλω να αναφέρω ότι όταν ήτανε 2 μηνών ξεκίνησα αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά και το μοσχάρι γιατί μου έκανε πολλούς εμετούς και κάποιες βλεννες στα κακα της μερικές φορές.λοιπον στο δια ταύτα όπως προανέφερα έχει 1μιση μήνα που ξεκινήσαμε τροφές και από τότε ξεκίνησε να μου κάνει κακα 1 φορά την εβδομάδα..ξερω πως ξεκάθαρα αυτό θεωρείται δυσκοιλιότητα..Δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς την πειράζει. Της έχω δώσει κανονικά και μοσχάρι.. Εντωμεταξύ,μαζί με τις στέρεες τροφές ξεκίνησα πάλι να τρώω και γαλακτοκομικά ακριβώς την ίδια εβδομαδα(βλακεία μου μεγαλη)και έρχομαι και ρωταω: φταίει κάτι που τρώει το μωρό η που ξεκινήσα πάλι τα γαλακτοκομικά???μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να ξανά αρχίσω αποχή και για 10 ημέρες να μην δώσω τίποτα στο μωρό να φάει μόνο θηλασμό μέχρι να επανέλθει..πολύ με στενοχωρεί όλο αυτό γιατί ξεκινήσαμε τόσο ωραία και το μωράκι μου δείχνει τόσο ενδιαφέρον για τις τροφές.και τώρα πάλι απ την αρχή.με έχει αγχωσει πάρα πολύ αυτή η δυσκοιλιότητα ρε κορίτσια...έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία???Θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε.


WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nektarinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!προσεχως,ακολουθεί σεντόνι...έχω μια μπεμπουλα 7 μηνών και 14 ημερών.θηλαζει αποκλειστικά.πριν από 1μιση μήνα ξεκινησαμε τις στέρεες τροφές με τη μέθοδο blw.οσο ήτανε πολύ βρεφακι έκανε κακα πολλές φορές την ημέρα,σχεδόν μετά από κάθε θηλασμό.αργοτερα,άλλαξε αυτό και έκανε 1 φορά άντε καμία φορά και 2 φορές και αυτό κάθε 2 ημέρες.αλλα αυτό δεν με προβλημάτιζε,γιατί τα Θηλαζοντα βρέφη μέχρι και 10 ημέρες να μην κάνουνε κακα είναι φυσιολογικό.πριν μπω στο θέμα που με καίει θέλω να αναφέρω ότι όταν ήτανε 2 μηνών ξεκίνησα αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά και το μοσχάρι γιατί μου έκανε πολλούς εμετούς και κάποιες βλεννες στα κακα της μερικές φορές.λοιπον στο δια ταύτα όπως προανέφερα έχει 1μιση μήνα που ξεκινήσαμε τροφές και από τότε ξεκίνησε να μου κάνει κακα 1 φορά την εβδομάδα..ξερω πως ξεκάθαρα αυτό θεωρείται δυσκοιλιότητα..Δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς την πειράζει. Της έχω δώσει κανονικά και μοσχάρι.. Εντωμεταξύ,μαζί με τις στέρεες τροφές ξεκίνησα πάλι να τρώω και γαλακτοκομικά ακριβώς την ίδια εβδομαδα(βλακεία μου μεγαλη)και έρχομαι και ρωταω: φταίει κάτι που τρώει το μωρό η που ξεκινήσα πάλι τα γαλακτοκομικά???μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να ξανά αρχίσω αποχή και για 10 ημέρες να μην δώσω τίποτα στο μωρό να φάει μόνο θηλασμό μέχρι να επανέλθει..πολύ με στενοχωρεί όλο αυτό γιατί ξεκινήσαμε τόσο ωραία και το μωράκι μου δείχνει τόσο ενδιαφέρον για τις τροφές.και τώρα πάλι απ την αρχή.με έχει αγχωσει πάρα πολύ αυτή η δυσκοιλιότητα ρε κορίτσια...έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία???Θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε.

Γεια σου, κοπέλα μου! Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου κι είναι λογικό.. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τέτοια ακριβώς εμπειρία, αλλά επειδή κι εμένα θηλάζει η μικρή μου θα σου πω ότι όταν ξεκινήσαμε στερεές τροφές η συχνότητα στις πάνες άλλαξε ριζικά.Ενώ πριν έκανε πολλές φορές μέσα στη μέρα, από όταν αρχίσαμε στερεές κάνει μια φορά τη μέρα και άλλες ανά δύο ημέρες.Μάλιστα θυμάμαι ότι σε κάποια φάση της έδωσα και ακτινίδιο γιατί δυσκολευόταν και τη βοήθησε.Ακόμη και τώρα που κοντεύει τους 11 μήνες αυτό δεν έχει αλλάξει και έχω παρατηρήσει κιόλας ότι αν τυχόν εισάγω κάποιο νέο τρόφιμο πάλι την επηρεάζει και αργεί.Για παράδειγμα πρόσφατα εισήγαγα το αυγό και ακόμη δεν έχει προσαρμοστεί το σύστημά της.Εσένα ίσως παίζει ρόλο και το γεγονός με τα γαλακτοκομικά που λες αλλά σίγουρα θέλει και χρόνο να προσαρμοστεί το έντερο τους τον πρώτο καιρό.Αν δεις ότι επιμένει αρκετά και ζορίζεται και το μικρό σου ξανασυζήτησέ το με την παιδίατρο.. Εύχομαι να περάσει σύντομα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...