Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Χρυσα2 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Σαν νέα μαμά με ένα ζόρικο κοριτσάκι τα έχω παίξει. Είναι 13 μηνων δεν περπατάει ακόμα μονο αν πιάνεται και τώρα άρχισε να μπουσουλαει χωρις να τρελαίνεται κιόλας. Καθεται ελάχιστα κάτω και παίζει μόνη της.  Την περισσότερη ώρα γκρινιάζει και θέλει να την έχω αγκαλιά και να κάνω βόλτες ή να πηγαίνουμε έξω βόλτα με το καρότσι. Μην σας ζαλιζω.. θα ήθελα όσες μανούλες έχετε ιδεες για παιχνιδια να  να παίζει λιγάκι και μόνη της και καμια ιδεα να την βοηθησω να περπατήσει να μου προτείνετε αν μπορείτε .

Γεια σου, κορίτσι!  Να σου ζήσει η μικρή σου! Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή την ηλικία από ο,τι έχω καταλάβει και από τη δικιά μου δεν τους αρέσει να παίζουν μόνα τους τελείως, θέλουν να ασχολούμαστε κι εμείς μαζί.Ωστόσο για λίγη ώρα εμένα μπορεί να παίξει μόνη της με κάποια τύπου κουζινικά που της αγόρασα πρόσφατα κι έχει σαν μεγάλη κουτάλα και κατσαρόλα και κάνει ότι ανακατεύει,τα χτυπάει και απασχολείται κάπως.Τα υπόλοιπα τα βαριέται και θέλει διαδραστικό παιχνίδι πια.. Εμένα έχει περπατήσει(είναι 12 μηνών τώρα), οπότε θέλει συνέχεια να εξερευνά καινούργια πράγματα..Για το περπάτημα δεν υπάρχει κάποια συνταγή, είναι στο παιδί νομίζω πότε θα νιώσει έτοιμο.Αυτό που είχα κάνει ωστόσο από νωρίς εγώ και δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο είναι ότι  της είχα διαμορφώσει έναν σχετικά μεγάλο χώρο που να έχει σημεία να πιάνεται και να σηκώνεται για να μη νιώθει περιορισμένη και δειλά δειλά άρχισε να κάνει βηματάκια μόνη της από τον 11ο μήνα.Επίσης είτε μέσα στο σπίτι είτε στις βόλτες έξω τη βάζαμε να περπατάει κρατώντας τη καλά από τα χεράκια..

Γενικά θέλουν συνέχεια νέες εικόνες και ερεθίσματα σε αυτή τη φάση γι'αυτό και γκρινιάζουν.. Υπομονή!Και όπου να 'ναι θα περπατήσει κι εσένα και μετά έχει μπόλικο τρέξιμο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Χρυσα2 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Σαν νέα μαμά με ένα ζόρικο κοριτσάκι τα έχω παίξει. Είναι 13 μηνων δεν περπατάει ακόμα μονο αν πιάνεται και τώρα άρχισε να μπουσουλαει χωρις να τρελαίνεται κιόλας. Καθεται ελάχιστα κάτω και παίζει μόνη της.  Την περισσότερη ώρα γκρινιάζει και θέλει να την έχω αγκαλιά και να κάνω βόλτες ή να πηγαίνουμε έξω βόλτα με το καρότσι. Μην σας ζαλιζω.. θα ήθελα όσες μανούλες έχετε ιδεες για παιχνιδια να  να παίζει λιγάκι και μόνη της και καμια ιδεα να την βοηθησω να περπατήσει να μου προτείνετε αν μπορείτε .

Λοιπον το καλυτερο παιχνιδι του δικου μου ειναι τα ταπερ οι κουταλες οι σκουπες και οι σγουγγαριστρες!!!περπαταει κιολας τωρα εδω και κανα μηνα και τα σερνει μαζι του οπου παει..για δοκιμασε τα...ε για το περπατημα δεν υπαρχει τροπος οταν νιωσει ετοιμο θα φυγει..εμενα  να φανταστεις πρωτα περπατησε και μετα μπουσουλησε κι αυτο μονο για να πηγαινει σε καποιο επιπλο  να πιαστει και να σηκωθει..για κανενα αλλο λογο δε μπουσουλει..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρυσα2 είπε:

@LittleCherry @Γλυκερια123 Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.  Θα τα δοκιμάσω  . Η γκρίνια όσο πάει χειροτερεύει ελπίζω όταν περπατήσει να σταματήσει 

 

Συγνώμη κοπέλα μου που θα στο χαλάσω αλλά η γκρίνια τώρα ξεκινάει, αρχίζει να γίνεται ένας μικρός ανθρωπάκος κ έχει άποψη για όλα!! Υπομονή μέχρι τα 3-4!!!!!:P όπως είπαν κ τα κορίτσια τα κουζινικα είναι ωραίο παιχνιδάκι όπως κ διαφορά "κουτιά" για να βάζουν πράγματα ή ότι ανοίγει κ κλείνει σε πορτουλες. Ένα άλλο παιχνιδάκι που έχουμε  είναι ένα "αρκουδάκι" πλαστικό που από πάνω έχει μια τρύπα για να βάζουν μπαλιτσες κ γυρνάνε στην κοιλίτσα κ ακούγεται κ μουσική.

Όσο για το περπάτημα όταν νιώσει έτοιμο κ να μην φοβάται θα περπατήσει, εμένα ο δικός μου θα κλείσει τους 15 κ τον έχω απ' το χέρι κ περπατάει όλη μέρα, μόνος του λίγα βηματακια κ μετά με πιάνει για να μην πέσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ria@90 είπε:

Κορίτσια ποιον τραχανα δινετε στα μωρα? Σκεφτομαι να δώσω αυτον του εμπορίου που έχουμε αλλα εχει αλατι μεσα...κάνει? Εσεις δινετε αφοβα? 

Κάνει μην αγχώνεσαι, πλέον ούτως η άλλως έχουν ξεπεράσει το έτος, να φανταστείς στην πρώτη μου κόρη που ήταν δύσκολη στο φαγητό από 8-9 μηνών που την είχα πάει παιδογαστρεντερολογο μου είχε πει η ίδια να βάζω λίγο αλατακι στο φαγητό της για να τρώει πιο εύκολα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κάνει μην αγχώνεσαι, πλέον ούτως η άλλως έχουν ξεπεράσει το έτος, να φανταστείς στην πρώτη μου κόρη που ήταν δύσκολη στο φαγητό από 8-9 μηνών που την είχα πάει παιδογαστρεντερολογο μου είχε πει η ίδια να βάζω λίγο αλατακι στο φαγητό της για να τρώει πιο εύκολα

Χιλια ευχαριστώ!!!!!φετα λίγη ποσότητα μπορω να βαλω πχ στον τραχανα?του χω δωσει απλά να δοκιμάσει κ δειχνει να του αρέσει ...Γενικά τι τυρια προσφερετε?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Χιλια ευχαριστώ!!!!!φετα λίγη ποσότητα μπορω να βαλω πχ στον τραχανα?του χω δωσει απλά να δοκιμάσει κ δειχνει να του αρέσει ...Γενικά τι τυρια προσφερετε?

Καλημέρα κοπέλα μου,εμένα η παιδίατρος μου έχει πει καλό είναι να αποφεύγονται τυριά αρκετά αλμυρά.μπορεις να δώσεις είτε ανθότυρο είτε μυζήθρα.;-)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Χιλια ευχαριστώ!!!!!φετα λίγη ποσότητα μπορω να βαλω πχ στον τραχανα?του χω δωσει απλά να δοκιμάσει κ δειχνει να του αρέσει ...Γενικά τι τυρια προσφερετε?

Κι εγω πλεον του δινω απ ολα..και σ ολα τα φαγητα βαζω λιγο αλατι! Ανθοτυρο τρωει πολυ...και κασερακι του αρεσει που  του φτιαχνω τοστ...απλα η φετα σκετη ειναι πολυ αλμηρη και τη βαζω σε κανα φαγητο μονο.. 


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Χιλια ευχαριστώ!!!!!φετα λίγη ποσότητα μπορω να βαλω πχ στον τραχανα?του χω δωσει απλά να δοκιμάσει κ δειχνει να του αρέσει ...Γενικά τι τυρια προσφερετε?

Κι εγώ για την ώρα δίνω μόνο ανθότυρο και σιγά σιγά που θα αρχίσω να της φτιάχνω τοστάκι θα της βάζω κασέρι ή μοτσαρέλα.. Επίσης θέλω να της δοκιμάσω κατίκι και cottage. Φέτα και γενικά τυριά αλμυρά θα τα αποφύγω για αρκετό διάστημα..

Κορίτσια, όσες έχετε δώσει τοστάκι τι ψωμάκι βάζετε; Το τρώνε εύκολα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Χιλια ευχαριστώ!!!!!φετα λίγη ποσότητα μπορω να βαλω πχ στον τραχανα?του χω δωσει απλά να δοκιμάσει κ δειχνει να του αρέσει ...Γενικά τι τυρια προσφερετε?

Εγώ οτιδήποτε βλέπω ότι ζηλεύει όταν τρώω θα του δώσω. Φέτα έχει τύχει να βάλω μέσα σε φαγητό, λίγη ποσότητα, αφού την έχω πλύνει με νερό για να φύγει η πολύ αλμύρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Χιλια ευχαριστώ!!!!!φετα λίγη ποσότητα μπορω να βαλω πχ στον τραχανα?του χω δωσει απλά να δοκιμάσει κ δειχνει να του αρέσει ...Γενικά τι τυρια προσφερετε?

Εμενα απο μονη της η παιδίατρος μου ειπε να βαζω λιγη φετουλα. Δεν νομιζω να υπαρχει πρόβλημα 

4 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Κι εγώ για την ώρα δίνω μόνο ανθότυρο και σιγά σιγά που θα αρχίσω να της φτιάχνω τοστάκι θα της βάζω κασέρι ή μοτσαρέλα.. Επίσης θέλω να της δοκιμάσω κατίκι και cottage. Φέτα και γενικά τυριά αλμυρά θα τα αποφύγω για αρκετό διάστημα..

Κορίτσια, όσες έχετε δώσει τοστάκι τι ψωμάκι βάζετε; Το τρώνε εύκολα;

Ολικης αλεσης εγω κανονικο ψωμι τοστ

 

Κορίτσια θελω συμβουλες αποθηλασμου. Τον εχω μεταφέρει στο δωμάτιο του και ηταν πολυ δεκτικος..

Αλλα με το γαλα εχω πρόβλημα. Θηλαζω ακομα αποκλειστικα δεν δεχεται τίποτα. Σκεφτομαι μηπως πάρω χαπι και το κοψω απότομα.. θα κλάψει θα κλαψει αλλα θα το παρει αποφαση! Δεν αντεχω αλλο. Χτες το βραδυ θηλασε 6 φορες!!!

Αλλα αν δεν του δωσω βυζι γκρινια κλαμα και δεν ξανακοιμαται!

Θα το συζητήσω με την παιδίατρο και τη γυναικολόγο αλλα θελω λιγη βοηθεια! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικά η κουραση με εχει παρει απο κατω.

Ειναι 14μηνων+

 

  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Εμενα απο μονη της η παιδίατρος μου ειπε να βαζω λιγη φετουλα. Δεν νομιζω να υπαρχει πρόβλημα 

Ολικης αλεσης εγω κανονικο ψωμι τοστ

 

Κορίτσια θελω συμβουλες αποθηλασμου. Τον εχω μεταφέρει στο δωμάτιο του και ηταν πολυ δεκτικος..

Αλλα με το γαλα εχω πρόβλημα. Θηλαζω ακομα αποκλειστικα δεν δεχεται τίποτα. Σκεφτομαι μηπως πάρω χαπι και το κοψω απότομα.. θα κλάψει θα κλαψει αλλα θα το παρει αποφαση! Δεν αντεχω αλλο. Χτες το βραδυ θηλασε 6 φορες!!!

Αλλα αν δεν του δωσω βυζι γκρινια κλαμα και δεν ξανακοιμαται!

Θα το συζητήσω με την παιδίατρο και τη γυναικολόγο αλλα θελω λιγη βοηθεια! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικά η κουραση με εχει παρει απο κατω.

Ειναι 14μηνων+

 

Κορίτσι, έχεις  απόλυτο δίκιο η αλήθεια είναι ότι η κούραση δεν παλεύεται όταν ο βραδινός ύπνος είναι έτσι.Ωστόσο μπράβο σου που έφτασες μέχρι εδώ με τον θηλασμό!! Αν και δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές που να έχουν δοκιμαστεί, επειδή κι εγώ είμαι στη φάση του αποθηλασμού τώρα,θα σου πω τι σκέφτομαι να κάνω..

Αρχικά εμένα για καλή μου τύχη δέχτηκε κατευθείαν το φρέσκο γάλα.Της ξεκίνησα  βιολογικό κατσικίσιο και αντικατέστησα τον πρωινό θηλασμό.Εμένα μέσα στη μέρα είχε σταματήσει να θηλάζει από τις αρχές του καλοκαιριού περίπου.Επόμενος στόχος λοιπόν είναι οι θηλασμοί μέσα στη νύχτα (που κι εγώ το έχω άγχος πώς θα επιτευχθεί μιας και ξυπνάει αρκετές φορές κι εμένα) και τελευταίος αυτός πριν τον ύπνο.Για τους θηλασμούς μέσα στη νύχτα λοιπόν θα  δοκιμάσουμε να βοηθήσει ο σύζυγος που θα πηγαίνει όταν ξυπνάει για να μη βλέπει καθόλου εμένα μιας και εμένα με έχει συνδυάσει με τον θηλασμό.Θα της δίνει λίγο νεράκι και θα προσπαθεί να την ηρεμεί για να ξανακοιμηθεί.. Σίγουρα στην αρχή θα είναι πολύ ζόρικο αλλά πιστεύω κάποια στιγμή θα το καταφέρουμε (είμαι πολύ αισιόδοξη μάλλον:P). Εφόσον τον έχεις μεταφέρει στο δωμάτιό του αν μπορεί κι εσένα να βοηθήσει ο άντρας σου ίσως γίνει κάτι.. Το χάπι  εγώ προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα, βέβαια κατανοώ την απόγνωσή σου.Εύχομαι να βελτιωθεί η κατάσταση και να αποθηλάσεις σύντομα.. Καλή επιτυχία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Κορίτσι, έχεις  απόλυτο δίκιο η αλήθεια είναι ότι η κούραση δεν παλεύεται όταν ο βραδινός ύπνος είναι έτσι.Ωστόσο μπράβο σου που έφτασες μέχρι εδώ με τον θηλασμό!! Αν και δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλές που να έχουν δοκιμαστεί, επειδή κι εγώ είμαι στη φάση του αποθηλασμού τώρα,θα σου πω τι σκέφτομαι να κάνω..

Αρχικά εμένα για καλή μου τύχη δέχτηκε κατευθείαν το φρέσκο γάλα.Της ξεκίνησα  βιολογικό κατσικίσιο και αντικατέστησα τον πρωινό θηλασμό.Εμένα μέσα στη μέρα είχε σταματήσει να θηλάζει από τις αρχές του καλοκαιριού περίπου.Επόμενος στόχος λοιπόν είναι οι θηλασμοί μέσα στη νύχτα (που κι εγώ το έχω άγχος πώς θα επιτευχθεί μιας και ξυπνάει αρκετές φορές κι εμένα) και τελευταίος αυτός πριν τον ύπνο.Για τους θηλασμούς μέσα στη νύχτα λοιπόν θα  δοκιμάσουμε να βοηθήσει ο σύζυγος που θα πηγαίνει όταν ξυπνάει για να μη βλέπει καθόλου εμένα μιας και εμένα με έχει συνδυάσει με τον θηλασμό.Θα της δίνει λίγο νεράκι και θα προσπαθεί να την ηρεμεί για να ξανακοιμηθεί.. Σίγουρα στην αρχή θα είναι πολύ ζόρικο αλλά πιστεύω κάποια στιγμή θα το καταφέρουμε (είμαι πολύ αισιόδοξη μάλλον:P). Εφόσον τον έχεις μεταφέρει στο δωμάτιό του αν μπορεί κι εσένα να βοηθήσει ο άντρας σου ίσως γίνει κάτι.. Το χάπι  εγώ προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα, βέβαια κατανοώ την απόγνωσή σου.Εύχομαι να βελτιωθεί η κατάσταση και να αποθηλάσεις σύντομα.. Καλή επιτυχία!

Η γυναικολόγος μου μου ειπε οτι θα πρεπει να παρω χαπι σε καθε περίπτωση. Δεν ξερω θα το σκεφτώ.. Δυστυχώς δεν εχω βοηθεια καθολου ο άντρας μου δουλευει δεν μπορεί να ξυπνάει 

 

Σε ευχαριστώ 

Καλη επιτυχια 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα παλι να προσπαθω το φρέσκο γάλα ακολουθώντας τη συμβουλη της @Vasoth. Χτες το ηπιε με 1/3 φρέσκο. 

Τραχανα του δινω εμπορίου γιατι μου τελείωσε ο σπιτικός και βάζω μισο σπιρτοκουτο φέτα σε αυτόν ή σε φασολακια κτλ. Βάζω επίσης λιγη παρμεζάνα όταν δεν τρώει το ζυμαρικό. Γενικά μονο το ρυζι απεχθάνεται, το πολύ στεγνο φαγητό (πχ ψητο κοτοπουλο) και το πεπόνι (???!!!!). 

@Ria@90, @vaso_mpempis σας θαυμάζω που θηλάζετε ακόμα!

@Χρυσα2 εμένα φοβόταν πολύ να περπατήσει και μια μέρα στο παρκο απλά εφυγε ακολουθώντας ενα παιδάκι (12,5 μηνων)........ Εεεε δεν το ξανακανε μέχρι 14 μηνών!!!! Για να ξεφοβηθεί και να περπατήσει τον πήγαινα στο πάρκο καθημερινά μαζί με το κοριτσάκι μιας φίλης που ειναι 3 μηνες μεγαλύτερο και σε χρονο dt την ακολουθούσε. Μια φίλη νηπιαγωγός μου εξηγησε μετά κάτι οερι θεωριας ικανότερου συνομήλικου....

Κατά τα άλλα με ύπνο ενω για λίγο το είχαμε φτιάξει έχω πάλι θέμα. Κοιμάται μόνος του με εμένα στον καναπέ απέναντι αλλά 3 το πρωι που ξυπνάει αν δεν τον πάρουμε στο κρεβατι μας θα μείνουμε όλοι άυπνοι....

 

 

  • Μου αρέσει 2

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...