Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, MumMaria είπε:

Κι εμένα αυτό μου είπε κ η παιδίατρος αλλά κ ζέστη που έκανε για 3-4 μέρες ανένδοτος.αφου άρχισε να γίνεται δυσκοιλιος γιατί κ το φαγακι του που το αραίωνα με νεράκι για να το τρώει πιο εύκολα ,τώρα το προτιμάει σχεδόν κομματάκια..θα φανεί..εσένα το παιδάκι σου πόσο είναι τώρα;;

Έχει 3 μήνες και κάτι που δεν ξυπνάει καθόλου.κοιμαται 9.30 μόνος του κ τον ξυπνάμε 8.30-9.00 εμείς για να φάει.ειμαι πολύ τυχερή σε αυτό.αλλα ανέκαθεν ακόμα κ όταν θήλαζε ξυπνούσε συνήθως μια φορά κατά τις 4.30 άντε 2 φορές βαριά.το είχε από μικρός τον ύπνο!!

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!θα το ψάξω στο ίντερνετ κ η χαζη δεν σκέφτηκα να κοιτάξω..όλα πλέον τα βρίσκεις εκει;-) μπράβο πάντως που τα καταφέρατε!!

Πραγματικά είσαι πολύ τυχερή!! Ούτε καν όταν βγάζει δόντια;; Κι εγώ πίστεψα όταν άρχισε να κοιμάται σερί ότι θα κρατήσει αλλά δυστυχώς κράτησε λίγο.. Μακάρι να το ξαναβρεί!Τώρα είναι 9,5 μηνών..

Πιστεύω θα το καταφέρετε και το νερό;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, LittleCherry είπε:

Πραγματικά είσαι πολύ τυχερή!! Ούτε καν όταν βγάζει δόντια;; Κι εγώ πίστεψα όταν άρχισε να κοιμάται σερί ότι θα κρατήσει αλλά δυστυχώς κράτησε λίγο.. Μακάρι να το ξαναβρεί!Τώρα είναι 9,5 μηνών..

Πιστεύω θα το καταφέρετε και το νερό;)

Με τα δόντια κόβει το φαγητό,τον ύπνο του δεν τον χάνει!!:P με τον άντρα μου λέμε τώρα που θα έρθει η τσουπρα θα τα δούμε όλα μάλλον γιατί συνηθίσαμε σε ένα πολύ ήσυχο κ βολικό παιδάκι!θεία δίκη!χαχαχα!γερά να είναι!!

Αφού κοιμοσασταν σερί,θα το ξαναβρει,δεν μπορεί..καλο κουράγιο σου εύχομαι κ να σκέφτεσαι ο,τι κι αν είναι,θα περάσει..που θα πάει:-P

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Και ο δικός μου 3ημερες σερι υπνο 21.00 με 07.00 το πρωί! Να μην το ματιάσω.... Επιτέλους!!!

Έτσι να παίρνουμε κουράγιο κι εμείς.. υπάρχει ελπίδα!!!Μέχρι τώρα ξυπνούσε πολλές φορές ενδιάμεσα;; Εντάξει η αλήθεια είναι πώς ό,τι και να λέμε είναι ξεκάθαρα θέμα παιδιού, άλλα το έχουν με τον ύπνο κι άλλα έχουν τσακωθεί μαζί του:| Αλλά μετράει να υπάρχει αισιοδοξία πού και πού..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντί να καλυτερεύει χειροτέρεψε στον ύπνο πάντως!! Σήμερα είμαι κομμάτια με τέντωσε πάλι... Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω!!!

Όσο ήσυχο έμβρυο και νεογέννητο ηταν.. τόσο ζωηρό παιδάκι γίνεται!!!! Μου το φύλαγε!!!!! 

  • Λυπημένη/-ος 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, LittleCherry said:

Έτσι να παίρνουμε κουράγιο κι εμείς.. υπάρχει ελπίδα!!!Μέχρι τώρα ξυπνούσε πολλές φορές ενδιάμεσα;; Εντάξει η αλήθεια είναι πώς ό,τι και να λέμε είναι ξεκάθαρα θέμα παιδιού, άλλα το έχουν με τον ύπνο κι άλλα έχουν τσακωθεί μαζί του:| Αλλά μετράει να υπάρχει αισιοδοξία πού και πού..

Στην καραντίνα καναμε πάλι εκπαιδευση με τη μεθοδο της καρέκλας. Κοιμάται εκτοτε μόνος του αλλά ξυπναγε μια φορά το βράδυ. Από την Παρακσευη τιποτα!!! Ελπιζω να συνεχίσει!!!

 

@vaso_mpempis Ε θεός του πολέμου είναι αυτός, να μηνκανει λιγο το χαμούλη του;

  • Χαχα 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Στην καραντίνα καναμε πάλι εκπαιδευση με τη μεθοδο της καρέκλας. Κοιμάται εκτοτε μόνος του αλλά ξυπναγε μια φορά το βράδυ. Από την Παρακσευη τιποτα!!! Ελπιζω να συνεχίσει!!!

 

@vaso_mpempis Ε θεός του πολέμου είναι αυτός, να μηνκανει λιγο το χαμούλη του;

Μέθοδος της καρέκλας;;:confused: Πιθανόν να το έχεις εξηγήσει κάπου αλλά μάλλον το έχασα..Αν δεν βαριέσαι, κορίτσι, πες και σε εμάς να παίρνουμε καμία ιδέα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Και ο δικός μου 3ημερες σερι υπνο 21.00 με 07.00 το πρωί! Να μην το ματιάσω.... Επιτέλους!!!

Πόσο ειναι;αυτήν την μέρα περιμένω κ εγώ... Να κοιμηθώ σαν άνθρωπος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@LittleCherry The chair method involves sitting in a chair next to your child as he falls asleep. Every few days, you move the chair a bit further away from him so that he begins to learn 1) to fall asleep with less interaction with you, and 2) that even when you disappear from sight, you're still close by, so he can rest easy.

Αυτη η μεθοδος σε συνδυασμό με το βίνετο στο youtube με τιτλο  "Gentle Sleep Training using the Pick-Up / Put-Down Method"

@Dimitr@17 Χρόνισε πλέον!

  • Μου αρέσει 3

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

@LittleCherry The chair method involves sitting in a chair next to your child as he falls asleep. Every few days, you move the chair a bit further away from him so that he begins to learn 1) to fall asleep with less interaction with you, and 2) that even when you disappear from sight, you're still close by, so he can rest easy.

Αυτη η μεθοδος σε συνδυασμό με το βίνετο στο youtube με τιτλο  "Gentle Sleep Training using the Pick-Up / Put-Down Method"

@Dimitr@17 Χρόνισε πλέον!

Και κοιμάται σερί; κ μένα χρονισει 25 Μαΐου αλλά κοιμάται στις 830 ξυπνάει να φάει συνήθως κατά τις 1230 μετά πάλι στις 530 αν δεν σηκωθεί ενδιάμεσα για αγκαλιά κ σηκώνεται 7 πάρα.. Ποιο είναι το μυστικό επιτέλους για να κοιμηθώ σαν άνθρωπος;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Dimitr@17 said:

Και κοιμάται σερί; κ μένα χρονισει 25 Μαΐου αλλά κοιμάται στις 830 ξυπνάει να φάει συνήθως κατά τις 1230 μετά πάλι στις 530 αν δεν σηκωθεί ενδιάμεσα για αγκαλιά κ σηκώνεται 7 πάρα.. Ποιο είναι το μυστικό επιτέλους για να κοιμηθώ σαν άνθρωπος;;; 

Σερι από τις 21.00 εως τις 7.00 το πρωι που ξυπανει οριστικά (Τον εβαζα νωρίτερα αλλα με την αλλαγη της ώρας αν δεν σουρουπωσει καλα δεν κοιμάται πλεον). Τον προηγούμενο καιρό ξυπνούσε μια φορά τα περισσότερα βραδια (90%). Αυτο που εχει αλλάξει με την εκπαιδευση ειναι ότι εχει μαθει να αποκοιμίεται μονος του. Πριν και για την πιπιλα, ενω ξερει πολύ καλα να την βαλει μονος του στο στόμα εβαζε τα κλάμματα να τον βοηθησουμε. Στις 00.30 ειναι περιεργο που πειναει. Δοκιμασε να τις δίνεις λίγο πιο θερμιδογόνο απογευματινό αν πίνει γάλα για βραδινό. 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kpp83 είπε:

@LittleCherry The chair method involves sitting in a chair next to your child as he falls asleep. Every few days, you move the chair a bit further away from him so that he begins to learn 1) to fall asleep with less interaction with you, and 2) that even when you disappear from sight, you're still close by, so he can rest easy.

Αυτη η μεθοδος σε συνδυασμό με το βίνετο στο youtube με τιτλο  "Gentle Sleep Training using the Pick-Up / Put-Down Method"

@Dimitr@17 Χρόνισε πλέον!

Η αλήθεια είναι ότι άτυπα είχα προσπαθήσει αυτή τη μέθοδο με το pick up/put down αλλά ήθελε περισσότερη υπομονή και δεν τα είχα καταφέρει...θα την ξαναδοκιμάσω.Ευχαριστούμε για τις ιδέες και ευελπιστούμε κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε κι εμείς!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Kpp83 είπε:

Σερι από τις 21.00 εως τις 7.00 το πρωι που ξυπανει οριστικά (Τον εβαζα νωρίτερα αλλα με την αλλαγη της ώρας αν δεν σουρουπωσει καλα δεν κοιμάται πλεον). Τον προηγούμενο καιρό ξυπνούσε μια φορά τα περισσότερα βραδια (90%). Αυτο που εχει αλλάξει με την εκπαιδευση ειναι ότι εχει μαθει να αποκοιμίεται μονος του. Πριν και για την πιπιλα, ενω ξερει πολύ καλα να την βαλει μονος του στο στόμα εβαζε τα κλάμματα να τον βοηθησουμε. Στις 00.30 ειναι περιεργο που πειναει. Δοκιμασε να τις δίνεις λίγο πιο θερμιδογόνο απογευματινό αν πίνει γάλα για βραδινό. 

Έκλαιγε πολύ όταν τον αφήνατε στο κρεβάτι για να κοιμηθεί; Γιατί εμείς που το δοκιμάσαμε 2-3 φορές αυτό παραλίγο να μείνει από το κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

Εχουμε 2 εβδομαδες που η μικρή κοιμαται με πολυ ζορι. Πιο πριν την κοιμιζα αγακλια και με τραγουδι.. Τωρα εχει 2 εβδομαδες που θελει να νανουριζεται στο κρεβατι αλλα να ριμαι κ εγω διπλα της. Την νανουτιζα ετσι και το βραδυ ξυπναγε πολλες φορες και εκλαιγε τοσο πολυ που ηθελε να την βγαλω απο τη κουνια γιατι μοθ εδειχνε με το δαχτυλο υο κρεβατι. Την ξαναεβαζα κρεβατι κοιμοταν κ ξανα κουνια. 2 εβδομαδες ετσι. Τωρα καθε βραδυ εχει υοσο υπερενταση καθε βραδυ που δν θελει να κοιμηθει. Μολις την παω δωματιο αρχίζει κλαιει καθεται κατω στο πάτωμα και δν θελει να καθησει ουτε κρεβατι ουτε κουνια. Καλα κουνια πλεον κλαιει τοσο πολυ.. Πφφφ

Εκανα τη μεθοδο της καρεκλας αλλα δν τα καταφεραμε γιατι εκλαιγε με τις ωρες και παρολο που ειμουν διπλα της τσιριζε. Ηταν γενικα δυσκολη στον υπνο αλλα τοσο πολυ ποτε. Ειμαι τοσο χαλια ψυχολογικα δν ξερω τι να κανω καο δν θελω να συνεχίσει να κοιμαται μαζι μας οπως καταληγει καθε βραδυ πλεον. Καταλαβα οτι ειναι χειριστικη δλδ θελει να καθησει στο κρεβατι μας για να κοιμηθει και αν την αφησω κουνια, την χαιδευω και της μιλαω αλλα κλαιει σπαρακτικα. 

Τι να κανω σκεφτηκα να την βγαλω σε κρεβατι δικο της. Τι μου προτείνετε? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Σερι από τις 21.00 εως τις 7.00 το πρωι που ξυπανει οριστικά (Τον εβαζα νωρίτερα αλλα με την αλλαγη της ώρας αν δεν σουρουπωσει καλα δεν κοιμάται πλεον). Τον προηγούμενο καιρό ξυπνούσε μια φορά τα περισσότερα βραδια (90%). Αυτο που εχει αλλάξει με την εκπαιδευση ειναι ότι εχει μαθει να αποκοιμίεται μονος του. Πριν και για την πιπιλα, ενω ξερει πολύ καλα να την βαλει μονος του στο στόμα εβαζε τα κλάμματα να τον βοηθησουμε. Στις 00.30 ειναι περιεργο που πειναει. Δοκιμασε να τις δίνεις λίγο πιο θερμιδογόνο απογευματινό αν πίνει γάλα για βραδινό. 

Απόγευματινο τρώει φαγητό από το μεσημέρι.. Ότι κ να φάει ξυπνάει να φάει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...