Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, LittleCherry είπε:

Κορίτσια,γεια σας κι από εμένα! Όσες τα μωράκια σας έχουν κλείσει χρόνο και δώσατε φρέσκο γάλα,τι προτιμήσατε; Αγελαδινό ή κατσικίσιο; Ειδικά όσες θηλάζατε πριν..το δέχτηκαν εύκολα;Και γενικά πώς πήγε με τον αποθηλασμό; Φαντάζομαι θα θέλει αρκετή προσπάθεια..

Καλησπέρα!! Εγω μολις έκλεισε χρονο αρχισα τις προσπάθειες.. πάλι.. το αγελαδινο ουτε να το δει. Η παιδίατρος μου εχει πει φρέσκο μετα τον 15ο μηνα οπότε δινω κατσικισιο σκόνη Capri care και του αρεσει. Βέβαια δεν έχω αποθηλασει ακόμα.. του δινω εξτρα πρωι βραδυ να το συνηθίσει. Πινει συνολο γυρω στα 200ml. 13/8 θα γίνει 14 μηνων.

Ειμαστε συνέχεια μαζι και δεν εχω βρει τρόπο να αποθηλασω.. σκεφτομαι να μειωνω θηλασμους αλλα ειμαι τοοοοοσοοο κουρασμενη που δεν το παίρνω αποφαση.

Καποια στιγμή πρεπει ομως γιατί δεν θελω να θηλαζω πανω απο 18 μηνων και δεν θελω να το κόψω απότομα.

 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, *ζουζουνα*!!! είπε:

Καλά και εμείς!!εδώ στον αγώνα ξεκινήσαμε για 4ο προσπάθεια, μια φορά αλλά ήταν στην τύχη οι επαφές..θηλάζω ακόμα και δεν έχω σταθερό κύκλο  γι'αυτό και έκλεισα και στην γυναικολόγο για παπ τεστ που είναι έτσι κι αλλιώς να κάνω....Όταν γυρίσουμε από διακοπές θα ξεκινήσω λίγο λίγο να της δίνω φρέσκο, μάλλον κατσικίσιο λέω να δοκιμάσω γιατί το αγελαδινό δεν το πολύ θέλει.εμενα έχει 12 και κοντεύει να βγάλει και τους 2 κυνόδοντες 

Και για 4ο???θηρίο πως τα καταφέρνεις; εγω δινβ σκόνη.. Παπ έχω τον Σεπτέμβριο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα!! Εγω μολις έκλεισε χρονο αρχισα τις προσπάθειες.. πάλι.. το αγελαδινο ουτε να το δει. Η παιδίατρος μου εχει πει φρέσκο μετα τον 15ο μηνα οπότε δινω κατσικισιο σκόνη Capri care και του αρεσει. Βέβαια δεν έχω αποθηλασει ακόμα.. του δινω εξτρα πρωι βραδυ να το συνηθίσει. Πινει συνολο γυρω στα 200ml. 13/8 θα γίνει 14 μηνων.

Ειμαστε συνέχεια μαζι και δεν εχω βρει τρόπο να αποθηλασω.. σκεφτομαι να μειωνω θηλασμους αλλα ειμαι τοοοοοσοοο κουρασμενη που δεν το παίρνω αποφαση.

Καποια στιγμή πρεπει ομως γιατί δεν θελω να θηλαζω πανω απο 18 μηνων και δεν θελω να το κόψω απότομα.

 

Ναι,η αλήθεια είναι ότι στην πλειοψηφία των μωρών ο αποθηλασμός δεν είναι εύκολος! Θέλει υπομονή.. Κι εγώ τώρα θα εισάγω σιγά σιγά φρέσκο γάλα γιατί ο παιδίατρος μας έδωσε το πράσινο φως αλλά φυσικά δεν ξέρω πώς θα πάει.Πριν κάνα 2μηνο το πάλεψα λίγο με τη σκόνη αλλά έπινε πολύ λίγα ml οπότε δεν είχε νόημα και σταμάτησα περιμένοντας στον χρόνο να δοκιμάσω με το φρέσκο.. Ίσως ξεκινήσω με κατσικίσιο και βλέποντας και κάνοντας..

Θηλάζεις και κατά τη διάρκεια της μέρας ή μόνο πρωί-βράδυ; Ξυπνάει και ενδιάμεσα τα βράδια και θηλάζει;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Και για 4ο???θηρίο πως τα καταφέρνεις; εγω δινβ σκόνη.. Παπ έχω τον Σεπτέμβριο 

να σ πω και στα 3 να εμένα είμαι οκ εγώ, ο άντρας μου θέλει, καλά δεν θα το κυνηγήσω αν κάτσει έκατσε...εμένα είχε κ αυτή αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος,οπότε μέχρι κοντά στον χρόνο έκανα εγώ αποχή από γαλακτοκομικά. το ίδιο θέμα είχαν και τα άλλα 2 μου παιδιά.

8 ώρες πρίν, LittleCherry είπε:

Κορίτσια,γεια σας κι από εμένα! Όσες τα μωράκια σας έχουν κλείσει χρόνο και δώσατε φρέσκο γάλα,τι προτιμήσατε; Αγελαδινό ή κατσικίσιο; Ειδικά όσες θηλάζατε πριν..το δέχτηκαν εύκολα;Και γενικά πώς πήγε με τον αποθηλασμό; Φαντάζομαι θα θέλει αρκετή προσπάθεια..

στον 2ο παιδί μου το κόψαμε στουςχ13 μήνες και μπήκε φρέσκο αγελαδινό...Στην μικρή που δοκίμασα στους 14 μήνες αγελαδινό δεν τρελάθηκε, με μπιμπερό ούτε κατά διάνοια δεν έπιανε.. τώρα είναι 15 μηνών μολις τελειωσουνε οι διακοπες μας θα δοκιμασω κατσικίσιο που ειναι κοντα στο μητρικο λενε 

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Πώς ειστε κορες;;  Η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσει αγελαδινό σιγά σιγά να συνηθίσει τη γεύση. Προς το παρόν η γκριμάτσα που κάνει είναι άλλο πράγμα! Το σιχαίνεται ενώ πίνει τη σκόνη άνετα

  • Χαχα 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ρε κορίτσια πίνει σκόνη,όχι ευχάριστα αλλά την ποσότητα που πρέπει την πίνει.τωρα που θα κλείσει χρόνο,να του συνεχίσω σκόνη τρίτης γενιάς ή φρέσκο αγελαδινό;;θα ρωτήσω κ την παιδίατρο τέλη Αυγούστου που θα έχουμε το ραντεβού μας αλλά από άποψη θρεπτικών συστατικών εσείς τι λέτε;έχω διαβάσει στο ίντερνετ κ οι απόψεις διίστανται.

4 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Πώς ειστε κορες;;  Η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσει αγελαδινό σιγά σιγά να συνηθίσει τη γεύση. Προς το παρόν η γκριμάτσα που κάνει είναι άλλο πράγμα! Το σιχαίνεται ενώ πίνει τη σκόνη άνετα

Του δίνεις σκόνη τρίτης γενιάς; Από την αρχή έπινε σκόνη; (Σορυ δεν θυμάμαι αν θηλάσες)

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Εμάς ρε κορίτσια πίνει σκόνη,όχι ευχάριστα αλλά την ποσότητα που πρέπει την πίνει.τωρα που θα κλείσει χρόνο,να του συνεχίσω σκόνη τρίτης γενιάς ή φρέσκο αγελαδινό;;θα ρωτήσω κ την παιδίατρο τέλη Αυγούστου που θα έχουμε το ραντεβού μας αλλά από άποψη θρεπτικών συστατικών εσείς τι λέτε;έχω διαβάσει στο ίντερνετ κ οι απόψεις διίστανται.

Του δίνεις σκόνη τρίτης γενιάς; Από την αρχή έπινε σκόνη; (Σορυ δεν θυμάμαι αν θηλάσες)

Γεια σου, κορίτσι! Πώς είστε;; Δύσκολα λίγο τώρα με τη ζέστη και την εγκυμοσύνη ε;; Υπομονή!!

Εγώ που το συζήτησα με τον παιδίατρο μου είπε ότι γενικά οι σκόνες προτείνονται από την πλειοψηφία των γιατρών γιατί είναι υποτίθεται πιο ελεγμένες και περιέχουν περισσότερα θρεπτικά συστατικά.Ωστόσο δεν είναι κατά του φρέσκου γάλακτος στον χρόνο και το αφήνει στην επιλογή μας.Εγώ προσωπικά αν και θεωρώ βάσιμη  την άποψη περί ποιοτικότερου ελέγχου και θρεπτικών συστατικών, ωστόσο οι σκόνες περιέχουν και κάποια συστατικά που δεν τα βλέπω καθόλου με καλό μάτι πχ φοινικέλαιο,ταυρίνη και θα προτιμήσω να δώσω φρέσκο γάλα από αυτές τις σκόνες,κατά προτίμηση βιολογικό κατσικίσιο (εκεί καταλήγω). Εξάλλου από μόνη της και η δικιά μου δεν δέχεται το ξένο οπότε δεν έχει νόημα να την πιέσω για κάτι που κι εγώ δεν είμαι υπέρ.Αυτό ακολούθησα και στις στερεές τροφές που δεν έδωσα καθόλου κρέμες εμπορίου. Συμφωνώ ότι με τις πολλές αντικρουόμενες απόψεις και των παιδιάτρων και στο διαδίκτυο μπορείς εύκολα να μπερδευτείς αλλά επειδή κι εγώ προβληματίστηκα αρκετά καταλήγω στο φρέσκο γάλα μετά τον χρόνο για τους λόγους που προανέφερα.Και μάλιστα σε πολλές χώρες του εξωτερικού από ο,τι διάβασα δίνουν φρέσκο γάλα στον χρόνο σχεδόν όλοι.. Μακάρι να το δεχτεί η δικιά μου γιατί θέλω να αποθηλάσω σιγά σιγά..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλα μου.κι εγώ σκέφτομαι ακριβώς αυτά που προειπες οπότε με βρίσκεις 100% σύμφωνη.μακαρι να του αρέσει κ το φρέσκο.αλλιως τρώει ούτως ή άλλως γιαούρτι ,αυτό με την πέτσα, τρελαίνεται.δεν θα τον πιέσω.θα ήθελα ιδανικά μέχρι τα δύο να πίνει γάλα αλλά οκ, μπορεί να παίρνει τα θρεπτικά συστατικά κ από αλλού.να δούμε τι θα πει κ η παιδίατρος μας.

Με την ζεστη,άστα,υποφέρω και εγώ κ ο μικρός.αρκετη γκρινιτσα,τι να κάνουμε;υπομονή όπως όλοι;-) εσύ πώς είσαι;;το μικρακι σου;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλα μου.κι εγώ σκέφτομαι ακριβώς αυτά που προειπες οπότε με βρίσκεις 100% σύμφωνη.μακαρι να του αρέσει κ το φρέσκο.αλλιως τρώει ούτως ή άλλως γιαούρτι ,αυτό με την πέτσα, τρελαίνεται.δεν θα τον πιέσω.θα ήθελα ιδανικά μέχρι τα δύο να πίνει γάλα αλλά οκ, μπορεί να παίρνει τα θρεπτικά συστατικά κ από αλλού.να δούμε τι θα πει κ η παιδίατρος μας.

Με την ζεστη,άστα,υποφέρω και εγώ κ ο μικρός.αρκετη γκρινιτσα,τι να κάνουμε;υπομονή όπως όλοι;-) εσύ πώς είσαι;;το μικρακι σου;;

Κοπέλα μου,το φαντάζομαι.. υπομονή πραγματικά! Εμείς καλά είμαστε αλλά με αρκετή γκρίνια και λόγω ζέστης και λόγω δοντιών..Μας έχουν ταλαιπωρήσει πολύ αυτά τα δόντια:wacko: Και δυστυχώς ακόμη παλεύω με το μεσημεριανό φαγητό που δεν τρώει σχεδόν καθόλου.. Ξεκίνησα να της δίνω μάλιστα κι από το δικό μας φαγητό και πάλι δεν θέλει.. Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό το θέμα..ο γιατρός είπε ότι είναι συχνό φαινόμενο τα καλοκαίρια και σε συνδυασμό με τα δόντια γίνονται ζόρικα και να κάνω υπομονή! Ελπίζω να είναι η φάση όντως λόγω καλοκαιριού και θα στρώσει κάποια στιγμή!Τουλάχιστον τρώει τα υπόλοιπα γεύματα!Και πλησιάζει και η εισαγωγή του φρέσκου γάλακτος και έχω λίγο αγχωθεί και με αυτό το θέμα..

Εσείς πώς τα πάτε;;;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Πώς ειστε κορες;;  Η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσει αγελαδινό σιγά σιγά να συνηθίσει τη γεύση. Προς το παρόν η γκριμάτσα που κάνει είναι άλλο πράγμα! Το σιχαίνεται ενώ πίνει τη σκόνη άνετα

Κωνσταντίνε μου αστερι μου!!!!!!! ❤❤❤❤❤❤


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, LittleCherry είπε:

Κοπέλα μου,το φαντάζομαι.. υπομονή πραγματικά! Εμείς καλά είμαστε αλλά με αρκετή γκρίνια και λόγω ζέστης και λόγω δοντιών..Μας έχουν ταλαιπωρήσει πολύ αυτά τα δόντια:wacko: Και δυστυχώς ακόμη παλεύω με το μεσημεριανό φαγητό που δεν τρώει σχεδόν καθόλου.. Ξεκίνησα να της δίνω μάλιστα κι από το δικό μας φαγητό και πάλι δεν θέλει.. Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό το θέμα..ο γιατρός είπε ότι είναι συχνό φαινόμενο τα καλοκαίρια και σε συνδυασμό με τα δόντια γίνονται ζόρικα και να κάνω υπομονή! Ελπίζω να είναι η φάση όντως λόγω καλοκαιριού και θα στρώσει κάποια στιγμή!Τουλάχιστον τρώει τα υπόλοιπα γεύματα!Και πλησιάζει και η εισαγωγή του φρέσκου γάλακτος και έχω λίγο αγχωθεί και με αυτό το θέμα..

Εσείς πώς τα πάτε;;;

Εμάς έχει βγάλει 7 δοντακια κ συνεχίζει,εξού κ η γκρινια:? τρώει πολύ γιαούρτι κ φρούτα,γενικά ο,τιδηποτε κρύο αφού κ το μεσημεριανο το δίνω σχεδόν από το ψυγείο για να φάει έστω το μισό.εμεις σκέψου δεν είχαμε θέμα κ τώρα λόγω ζέστης,κόβει γεύματα,μου είπε η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικό.βεβαια εγώ συνεχίζω κ στεναχωριέμαι λιγάκι όταν δεν τρώει,είναι κ αδυνατουλης:cry: περπατάει σχεδόν μόνος του αλλά έχει κανα 2 βδομαδο που ανακάλυψε ότι με το μπουσουλημα πάει παντού ακόμα πιο γρήγορα κ το προτιμάει!ανάποδο παιδί,τι να πεις;!χαχαχα. Γενικά όλη την μέρα θέλει να ασχολησε μαζί του αλλιώς γκρινιάζει.παντως εμένα τον θηλασμό τον έκοψε εύκολα,ίσως γιατί ήταν μικρός,ενώ τώρα η δικιά σου έχει μνήμη κ θα τον έχει συνδέσει με διάφορες φάσεις.καλο κουράγιο γλυκιά μου,σιγά σιγά θα γίνει κ αυτό;-)

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2020 at 8:51 ΜΜ, LittleCherry είπε:

Ναι,η αλήθεια είναι ότι στην πλειοψηφία των μωρών ο αποθηλασμός δεν είναι εύκολος! Θέλει υπομονή.. Κι εγώ τώρα θα εισάγω σιγά σιγά φρέσκο γάλα γιατί ο παιδίατρος μας έδωσε το πράσινο φως αλλά φυσικά δεν ξέρω πώς θα πάει.Πριν κάνα 2μηνο το πάλεψα λίγο με τη σκόνη αλλά έπινε πολύ λίγα ml οπότε δεν είχε νόημα και σταμάτησα περιμένοντας στον χρόνο να δοκιμάσω με το φρέσκο.. Ίσως ξεκινήσω με κατσικίσιο και βλέποντας και κάνοντας..

Θηλάζεις και κατά τη διάρκεια της μέρας ή μόνο πρωί-βράδυ; Ξυπνάει και ενδιάμεσα τα βράδια και θηλάζει;

Θηλαζει τη μερα 2-3 φορές κι άλλες τοσες τη νύχτα σίγουρα 

Άστα 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Εμάς έχει βγάλει 7 δοντακια κ συνεχίζει,εξού κ η γκρινια:? τρώει πολύ γιαούρτι κ φρούτα,γενικά ο,τιδηποτε κρύο αφού κ το μεσημεριανο το δίνω σχεδόν από το ψυγείο για να φάει έστω το μισό.εμεις σκέψου δεν είχαμε θέμα κ τώρα λόγω ζέστης,κόβει γεύματα,μου είπε η παιδίατρος ότι είναι φυσιολογικό.βεβαια εγώ συνεχίζω κ στεναχωριέμαι λιγάκι όταν δεν τρώει,είναι κ αδυνατουλης:cry: περπατάει σχεδόν μόνος του αλλά έχει κανα 2 βδομαδο που ανακάλυψε ότι με το μπουσουλημα πάει παντού ακόμα πιο γρήγορα κ το προτιμάει!ανάποδο παιδί,τι να πεις;!χαχαχα. Γενικά όλη την μέρα θέλει να ασχολησε μαζί του αλλιώς γκρινιάζει.παντως εμένα τον θηλασμό τον έκοψε εύκολα,ίσως γιατί ήταν μικρός,ενώ τώρα η δικιά σου έχει μνήμη κ θα τον έχει συνδέσει με διάφορες φάσεις.καλο κουράγιο γλυκιά μου,σιγά σιγά θα γίνει κ αυτό;-)

Αα έτσι είναι κι εμένα!!Αν δεν ασχολείσαι συνέχεια μαζί της γκρινιάζει απίστευτα! Περπάτησε κι η δικιά μου και τώρα δεν στέκεται λεπτό!!!Εσένα η αλήθεια είναι ότι μάλλον βοήθησε που ήταν πιο μικρός,εγώ το κόβω να δυσκολεύομαι με τον αποθηλασμό!

 

Just now, vaso_mpempis είπε:

Θηλαζει τη μερα 2-3 φορές κι άλλες τοσες τη νύχτα σίγουρα 

Άστα 

Ωχ κατάλαβα.. υπομονή, κορίτσι! Κάποια στιγμή πιστεύω θα γίνει κι ο αποθηλασμός.. Μέσα στη μέρα ζητάει από μόνος του ή προσφέρεις εσύ; Εμένα θηλάζει πρωί μόλις ξυπνήσει και μετά βράδυ πριν τον ύπνο κι όσες φορές ξυπνήσει ενδιάμεσα (που δυστυχώς είναι 2 φορές τουλάχιστον).Κατά τη διάρκεια της μέρας δεν ζητάει κι έτσι έχω κόψει εδώ και λίγο διάστημα τους ημερήσιους τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2020 at 12:32 ΜΜ, Kpp83 είπε:

Πώς ειστε κορες;;  Η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσει αγελαδινό σιγά σιγά να συνηθίσει τη γεύση. Προς το παρόν η γκριμάτσα που κάνει είναι άλλο πράγμα! Το σιχαίνεται ενώ πίνει τη σκόνη άνετα

Γεια σου κ συγνώμη για την παρέμβαση, του έδωσες κατευθείαν φρέσκο? Κανονικά το σωστό είναι να κάνεις σταδιακή μετάβαση δηλαδή αφαιρείς μια μεζούρα σκόνη κ συμπληρώνεις με φρέσκο μαζί το κρατάς τρεις τέσσερις μέρες κ αν δε το πειράξει κ το δέχεται αφαιρείς άλλη μια μεζούρα σκόνη κ συμπληρώνεις με φρέσκο κτλ μεχρι να είναι μόνο φρέσκο στο Μπίμπερο. 

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Γεια σου κ συγνώμη για την παρέμβαση, του έδωσες κατευθείαν φρέσκο? Κανονικά το σωστό είναι να κάνεις σταδιακή μετάβαση δηλαδή αφαιρείς μια μεζούρα σκόνη κ συμπληρώνεις με φρέσκο μαζί το κρατάς τρεις τέσσερις μέρες κ αν δε το πειράξει κ το δέχεται αφαιρείς άλλη μια μεζούρα σκόνη κ συμπληρώνεις με φρέσκο κτλ μεχρι να είναι μόνο φρέσκο στο Μπίμπερο. 

αγαπη  μ πως εισαι??? το κοριτσάκι σ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...