Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

On 5/7/2020 at 5:37 ΜΜ, LittleCherry είπε:

Γεια σου, κοπέλα μου! Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου κι είναι λογικό.. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τέτοια ακριβώς εμπειρία, αλλά επειδή κι εμένα θηλάζει η μικρή μου θα σου πω ότι όταν ξεκινήσαμε στερεές τροφές η συχνότητα στις πάνες άλλαξε ριζικά.Ενώ πριν έκανε πολλές φορές μέσα στη μέρα, από όταν αρχίσαμε στερεές κάνει μια φορά τη μέρα και άλλες ανά δύο ημέρες.Μάλιστα θυμάμαι ότι σε κάποια φάση της έδωσα και ακτινίδιο γιατί δυσκολευόταν και τη βοήθησε.Ακόμη και τώρα που κοντεύει τους 11 μήνες αυτό δεν έχει αλλάξει και έχω παρατηρήσει κιόλας ότι αν τυχόν εισάγω κάποιο νέο τρόφιμο πάλι την επηρεάζει και αργεί.Για παράδειγμα πρόσφατα εισήγαγα το αυγό και ακόμη δεν έχει προσαρμοστεί το σύστημά της.Εσένα ίσως παίζει ρόλο και το γεγονός με τα γαλακτοκομικά που λες αλλά σίγουρα θέλει και χρόνο να προσαρμοστεί το έντερο τους τον πρώτο καιρό.Αν δεις ότι επιμένει αρκετά και ζορίζεται και το μικρό σου ξανασυζήτησέ το με την παιδίατρο.. Εύχομαι να περάσει σύντομα!

Καλησπέρα καλή μου.Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)Ναι ναι το πιστεύω και εγώ ότι σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και η προσαρμογή..μα είναι λογικό Αφού εκεί που τρώνε μόνο γαλατακι ξαφνικά μπαίνουν τόσα καινούρια πράγματα στον οργανισμό τους..σκέψου είχα να της δώσω από Παρασκευή μόνο τη θηλάζα και σήμερα μου έκανε κακα.και είχε απ το Σάββατο. Δηλαδή μόλις σταμάτησα τις τροφές αμέσως μέσα σε 2 ημέρες ενεργηθηκε κανονικά...Οπότε ξεκάθαρα κάτι είναι απ τις τροφές...θα της ξεκινήσω ξανά από την επόμενη εβδομάδα και θα ξανά κάνω απ την αρχή τις εισαγωγές για να βρω τι της προκαλεί δυσκοιλιότητα...ελπίζω να το βρω σύντομα!!!!Για να δούμε...

  • Μου αρέσει 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/7/2020 at 3:29 ΠΜ, Nektarinaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!προσεχως,ακολουθεί σεντόνι...έχω μια μπεμπουλα 7 μηνών και 14 ημερών.θηλαζει αποκλειστικά.πριν από 1μιση μήνα ξεκινησαμε τις στέρεες τροφές με τη μέθοδο blw.οσο ήτανε πολύ βρεφακι έκανε κακα πολλές φορές την ημέρα,σχεδόν μετά από κάθε θηλασμό.αργοτερα,άλλαξε αυτό και έκανε 1 φορά άντε καμία φορά και 2 φορές και αυτό κάθε 2 ημέρες.αλλα αυτό δεν με προβλημάτιζε,γιατί τα Θηλαζοντα βρέφη μέχρι και 10 ημέρες να μην κάνουνε κακα είναι φυσιολογικό.πριν μπω στο θέμα που με καίει θέλω να αναφέρω ότι όταν ήτανε 2 μηνών ξεκίνησα αποχή από όλα τα γαλακτοκομικά και το μοσχάρι γιατί μου έκανε πολλούς εμετούς και κάποιες βλεννες στα κακα της μερικές φορές.λοιπον στο δια ταύτα όπως προανέφερα έχει 1μιση μήνα που ξεκινήσαμε τροφές και από τότε ξεκίνησε να μου κάνει κακα 1 φορά την εβδομάδα..ξερω πως ξεκάθαρα αυτό θεωρείται δυσκοιλιότητα..Δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς την πειράζει. Της έχω δώσει κανονικά και μοσχάρι.. Εντωμεταξύ,μαζί με τις στέρεες τροφές ξεκίνησα πάλι να τρώω και γαλακτοκομικά ακριβώς την ίδια εβδομαδα(βλακεία μου μεγαλη)και έρχομαι και ρωταω: φταίει κάτι που τρώει το μωρό η που ξεκινήσα πάλι τα γαλακτοκομικά???μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να ξανά αρχίσω αποχή και για 10 ημέρες να μην δώσω τίποτα στο μωρό να φάει μόνο θηλασμό μέχρι να επανέλθει..πολύ με στενοχωρεί όλο αυτό γιατί ξεκινήσαμε τόσο ωραία και το μωράκι μου δείχνει τόσο ενδιαφέρον για τις τροφές.και τώρα πάλι απ την αρχή.με έχει αγχωσει πάρα πολύ αυτή η δυσκοιλιότητα ρε κορίτσια...έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία???Θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε.

Καλησπέρα,

δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά ξέρω ότι βοηθάει να βάλεις λίγο λαδάκι παραπάνω, να μειώσεις μπανάνα και πατάτα ίσως και διάφορα άλλα tips που καλύτερα είναι να τα συζητήσεις με την παιδίατρο, Και το ακτινίδιο λένε πως βοηθάει... και το νερό!

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα,

δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά ξέρω ότι βοηθάει να βάλεις λίγο λαδάκι παραπάνω, να μειώσεις μπανάνα και πατάτα ίσως και διάφορα άλλα tips που καλύτερα είναι να τα συζητήσεις με την παιδίατρο, Και το ακτινίδιο λένε πως βοηθάει... και το νερό!

Καλησπέρα!Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)Ναι ήδη ειχα σταματήσει την μπανανα και την πατάτα.λαδακι βάζω πάντα και λίγο παραπάνω..ακτινίδιο δε της έκανα ακόμα εισαγωγή,λέω τώρα που θα ξανά ξεκινήσω να της κάνω,πιστεύω θα την βοηθήσει..Όσο για το νερό,προσπαθώ κάθε μέρα να της δίνω όσο περισσότερο μπορώ,Αλλά δεν πίνει πολύ..ελάχιστα..θηλάζει όμως αρκετά!

  • Μου αρέσει 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κοριτσια μ τι κάνετε?πως τ πανε τ παιδάκια σας με τπ φαγητο σε αυτές τις ζεστές? Εμενα δε μου τρωει καλα κ εχω πελαγωσει....

έτσι Γιώργο... βασάνιζε τη μαμά!!!! Αυτη είναι η δουλειά σου

Χαχαχαχαχαχα αστειεύομαι 

Υπομονή αγαπημένη! Κι εμεις είμαστε αναλογα τη μερα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.ο μικρός μου που είναι τώρα 10 μισό μηνών έχει σίγουρα κάνα 20ημερο που μείωσε παρά πολύ κ το πρωινό κ το βραδινό το γάλα.ενω πήγε πολύ καλά η μετάβαση από το δικό μου σε φόρμουλα κ έπινε πρωί βράδυ 180ml ,τώρα πίνει με το ζόρι 40. Δεν ξέρω τι να κάνω.το πρωί οκ,του δίνω μετά από καμιά ώρα τα φρούτα αλλά το βράδυ κοιμάται κ 11 ώρες σερί,να τον αφήνω νηστικό;;να του δώσω γιαούρτι;κάνα δυο μέρες που το έκανα έτσι,έφαγε με όρεξη δηλαδή φαίνεται ότι πεινάει αλλά όχι για γάλα.αλλα κάνει να του δίνω γιαούρτι κ μετά να τον κοιμιζω στα καπάκια;ασβέστιο πιστεύω να παίρνει γιατί κ το μεσημερι τρώει ανθότυρο κ το απόγευμα του κάνω την κρέμα βρώμη της hipp που την φτιάχνω με γάλα κ βάζω κ γιαούρτι αγελαδινό έξτρα.

Έχει αντιμετωπίσει άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;μήπως το φρέσκο θα του αρέσει περισσότερο;πρέπει να έχει κλείσει το ένα έτος για να δοκιμάσουμε;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.ο μικρός μου που είναι τώρα 10 μισό μηνών έχει σίγουρα κάνα 20ημερο που μείωσε παρά πολύ κ το πρωινό κ το βραδινό το γάλα.ενω πήγε πολύ καλά η μετάβαση από το δικό μου σε φόρμουλα κ έπινε πρωί βράδυ 180ml ,τώρα πίνει με το ζόρι 40. Δεν ξέρω τι να κάνω.το πρωί οκ,του δίνω μετά από καμιά ώρα τα φρούτα αλλά το βράδυ κοιμάται κ 11 ώρες σερί,να τον αφήνω νηστικό;;να του δώσω γιαούρτι;κάνα δυο μέρες που το έκανα έτσι,έφαγε με όρεξη δηλαδή φαίνεται ότι πεινάει αλλά όχι για γάλα.αλλα κάνει να του δίνω γιαούρτι κ μετά να τον κοιμιζω στα καπάκια;ασβέστιο πιστεύω να παίρνει γιατί κ το μεσημερι τρώει ανθότυρο κ το απόγευμα του κάνω την κρέμα βρώμη της hipp που την φτιάχνω με γάλα κ βάζω κ γιαούρτι αγελαδινό έξτρα.

Έχει αντιμετωπίσει άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;μήπως το φρέσκο θα του αρέσει περισσότερο;πρέπει να έχει κλείσει το ένα έτος για να δοκιμάσουμε;

Ρωτα παιδίατρο. Εμενα μου ειπε φρεσκο στον 15+ 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2020 at 7:00 PM, Nektarinaki said:

Καλησπέρα!Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)Ναι ήδη ειχα σταματήσει την μπανανα και την πατάτα.λαδακι βάζω πάντα και λίγο παραπάνω..ακτινίδιο δε της έκανα ακόμα εισαγωγή,λέω τώρα που θα ξανά ξεκινήσω να της κάνω,πιστεύω θα την βοηθήσει..Όσο για το νερό,προσπαθώ κάθε μέρα να της δίνω όσο περισσότερο μπορώ,Αλλά δεν πίνει πολύ..ελάχιστα..θηλάζει όμως αρκετά!

Σε εμάς θαύματα έκανε κ το δαμάσκηνο το αποξηραμένο μέσα στη φρουτοκρεμα γιατί δεν του έδινα ακόμα ακτινίδια 

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Σε εμάς θαύματα έκανε κ το δαμάσκηνο το αποξηραμένο μέσα στη φρουτοκρεμα γιατί δεν του έδινα ακόμα ακτινίδια 

Ναι θα της το δοκιμάσω και αυτό μόλις ξανά αρχίσουμε τις τροφές από βδομάδα..Δηλαδή και το δικό σου έκανε μέρες να ενεργηθει όταν μπήκατε στις στέρεες??


WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nektarinaki said:

Ναι θα της το δοκιμάσω και αυτό μόλις ξανά αρχίσουμε τις τροφές από βδομάδα..Δηλαδή και το δικό σου έκανε μέρες να ενεργηθει όταν μπήκατε στις στέρεες??

3ημερες. Στην 4η τα κατάφερε αλλα μου είχε δώσει υποθετο γλυκερινης να του βάλω για κακο κ για κακό γιατί ζοριζονταν πολύ (γίνονταν μελιτζάνα από την προσπάθεια αλλά γιοκ). Σταμάτησε πάντως το όλο θέμα με το δαμάσκηνο.

  • Λυπημένη/-ος 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.ο μικρός μου που είναι τώρα 10 μισό μηνών έχει σίγουρα κάνα 20ημερο που μείωσε παρά πολύ κ το πρωινό κ το βραδινό το γάλα.ενω πήγε πολύ καλά η μετάβαση από το δικό μου σε φόρμουλα κ έπινε πρωί βράδυ 180ml ,τώρα πίνει με το ζόρι 40. Δεν ξέρω τι να κάνω.το πρωί οκ,του δίνω μετά από καμιά ώρα τα φρούτα αλλά το βράδυ κοιμάται κ 11 ώρες σερί,να τον αφήνω νηστικό;;να του δώσω γιαούρτι;κάνα δυο μέρες που το έκανα έτσι,έφαγε με όρεξη δηλαδή φαίνεται ότι πεινάει αλλά όχι για γάλα.αλλα κάνει να του δίνω γιαούρτι κ μετά να τον κοιμιζω στα καπάκια;ασβέστιο πιστεύω να παίρνει γιατί κ το μεσημερι τρώει ανθότυρο κ το απόγευμα του κάνω την κρέμα βρώμη της hipp που την φτιάχνω με γάλα κ βάζω κ γιαούρτι αγελαδινό έξτρα.

Έχει αντιμετωπίσει άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;μήπως το φρέσκο θα του αρέσει περισσότερο;πρέπει να έχει κλείσει το ένα έτος για να δοκιμάσουμε;

Στους 9μηνες μου εκωψε το βραδυνό γάλα ενώ πεινούσε τελικά το βράδυ τρωμε είτε γιαούρτι είτε κρέμα είτε φρούτα είτε φαγητό από το μεσημέρι και το γάλα το βάλαμε απόγευμα στις 5....9μηνες ετσι τρώμε....δεν έχει θεμα αν αντί για γάλα δώσεις κάτι άλλο...

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Στους 9μηνες μου εκωψε το βραδυνό γάλα ενώ πεινούσε τελικά το βράδυ τρωμε είτε γιαούρτι είτε κρέμα είτε φρούτα είτε φαγητό από το μεσημέρι και το γάλα το βάλαμε απόγευμα στις 5....9μηνες ετσι τρώμε....δεν έχει θεμα αν αντί για γάλα δώσεις κάτι άλλο...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.κι εγώ από μόνη μου γιαούρτι δίνω.ειχα πάρει την παιδίατρο να της πω ότι έκοψε το γάλα κ μου είπε ότι δεν πειράζει κ ότι αν πεινάει ,θα ξυπνήσει.εμας όμως επειδή είναι λίγο αφαγο παιδάκι ,έτρωγε 6 μισή απογευματινο κρέμα κ μετά τίποτα.κοιμοταν νηστικός στις 9.30 ,9 που ξυπνούσε πάλι δεν έπινε γαλα κ περίμενε καρτερικά στις 11 τα φρούτα.ε δεν γίνεται ρε συ 15 ώρες χωρίς τίποτα.οππυε του δίνω γιαούρτι με λίγο φρουτάκι δίπλα κάποιες φορές εδώ κ 2-3 μέρες κ το καταβροχθίζει πριν κοιμηθεί.θα δοκιμάσω να του δώσω λίγο λίγο γάλα μέσα στην μέρα άμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

3ημερες. Στην 4η τα κατάφερε αλλα μου είχε δώσει υποθετο γλυκερινης να του βάλω για κακο κ για κακό γιατί ζοριζονταν πολύ (γίνονταν μελιτζάνα από την προσπάθεια αλλά γιοκ). Σταμάτησε πάντως το όλο θέμα με το δαμάσκηνο.

Πω πω το καημενο μωρέ.εμενα δεν δείχνει να ζορίζεται πολύ για να πω την αλήθεια,αλλά που και που σφίγγεται και κοκκινίζει..Σήμερα της έβαλα υποθετο γλυκερινης..πω πω μάχη δώσαμε για να της το βάλω.. Και το κλάμα σύννεφο!!!!!!Πφφφ  δύσκολα!!!!Θα της πάρω δαμάσκηνα οπωσδήποτε!!!!!!

  • Μου αρέσει 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.κι εγώ από μόνη μου γιαούρτι δίνω.ειχα πάρει την παιδίατρο να της πω ότι έκοψε το γάλα κ μου είπε ότι δεν πειράζει κ ότι αν πεινάει ,θα ξυπνήσει.εμας όμως επειδή είναι λίγο αφαγο παιδάκι ,έτρωγε 6 μισή απογευματινο κρέμα κ μετά τίποτα.κοιμοταν νηστικός στις 9.30 ,9 που ξυπνούσε πάλι δεν έπινε γαλα κ περίμενε καρτερικά στις 11 τα φρούτα.ε δεν γίνεται ρε συ 15 ώρες χωρίς τίποτα.οππυε του δίνω γιαούρτι με λίγο φρουτάκι δίπλα κάποιες φορές εδώ κ 2-3 μέρες κ το καταβροχθίζει πριν κοιμηθεί.θα δοκιμάσω να του δώσω λίγο λίγο γάλα μέσα στην μέρα άμα είναι.

Και εμένα δυο τρεις μέρες μέχρι να βρω λύση κοιμόταν νηστική από τις 7που ετρωγε απογευματινό μετά κοιμόταν και ξυπνούσε πρωί νηστική....απλά γάλα έπινε το πρωί μόνο βράδυ δεν το θέλει....

 

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 12:38 ΠΜ, MumMaria είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.ο μικρός μου που είναι τώρα 10 μισό μηνών έχει σίγουρα κάνα 20ημερο που μείωσε παρά πολύ κ το πρωινό κ το βραδινό το γάλα.ενω πήγε πολύ καλά η μετάβαση από το δικό μου σε φόρμουλα κ έπινε πρωί βράδυ 180ml ,τώρα πίνει με το ζόρι 40. Δεν ξέρω τι να κάνω.το πρωί οκ,του δίνω μετά από καμιά ώρα τα φρούτα αλλά το βράδυ κοιμάται κ 11 ώρες σερί,να τον αφήνω νηστικό;;να του δώσω γιαούρτι;κάνα δυο μέρες που το έκανα έτσι,έφαγε με όρεξη δηλαδή φαίνεται ότι πεινάει αλλά όχι για γάλα.αλλα κάνει να του δίνω γιαούρτι κ μετά να τον κοιμιζω στα καπάκια;ασβέστιο πιστεύω να παίρνει γιατί κ το μεσημερι τρώει ανθότυρο κ το απόγευμα του κάνω την κρέμα βρώμη της hipp που την φτιάχνω με γάλα κ βάζω κ γιαούρτι αγελαδινό έξτρα.

Έχει αντιμετωπίσει άλλη μανούλα τέτοιο θέμα;μήπως το φρέσκο θα του αρέσει περισσότερο;πρέπει να έχει κλείσει το ένα έτος για να δοκιμάσουμε;

Καλησπέρα! Μαρία μου μην ανησυχεις καθόλου! Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι γαλα το τελευταίο γεύμα. Το γιαούρτι που λες είναι υπέροχο σαν εναλλακτική τροφή και μάλιστα κάποιοι θα σου πουν ότι είναι και καλύτερο από το γαλα αφού έχει υποστεί ζύμωση. Και τα φρούτα παρεούλα μια χαρά. Κι αν το πρωί δεν πίνει  πολύ γαλα για πρωινό δοκιμασε του πάλι γιαούρτι με φρούτα. Τα αυγά τα τρώει; Είναι πολύ δυναμωτικά και δεν πειράζει να δίνεις και κάθε μέρα! Μακάρι να ήταν όλα τα παιδιά σαν το δικό σου! Ειδικά εκεί που λες ότι κοιμάται και 11ωρο σερί με κανεις να ζηλευω! Χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...