Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Καλημεεερααα. Νομιζω πως τα ιδιωτικα της αθηνας εχουν πανω κατω ιδιες τιμες. Μαλλον βεβαια αλλαζουν τις τιμες τους τωρα. Γτ πριν 2 μηνες στο σαιτ του ΡΕΑ που θα γεννησω ελεγε για τρικλινο ηθελε 1650 φυσιολογικο τοκετο. Τωρα δεν το βρισκω, αρα μαλλον θα ανεβουν κ αλλο. Οσο για τον γιατρο θελει 800ε. Κ επισης κοριτσια αυτο το σαιτ που ανεφερε η @marireneλεει πως τις εξετασεις του παιδιου μπορουμε να τις γλυτωσουμε αν προλαβουμε κ βγαλουμε αμκα στο παιδι εγκαιρα.

Γενικοτερα ομως οσον αφορα ιδιωτες γιατρους, απ οτι ξερω οσοι δεν παιρνουν επισκεψη, το βαζουν το ποσο στο κοστος της γεννας που ζητανε. Πχ εμενα παιρνει καθε μηνα 40ε. Κ ζηταει 800ε για τη γεννα. Σε μια αλλη κοπελα που δεν παιρνει επισκεψη μπορει να ζητησει 1200ε για τη γεννα, οποτε πανω κατω ειναι το ιδιο. Δεν μιλαω βεβαια για εκεινους που παιρνουν οτι μπορουν και σου πιανουν για τα καλα το κωλαρακι και οχι μονο το δικο σου αλλα κ του συζυγου και ολονων χαχαχαχα. Κ υπαρχουν και λιγοι καλουληδες που αν τους βρειτε κρατηστε τους, που δεν σε βλεπουν σαν πορτοφολι κ σε κοστολογουν νορμαλ. 

πρίν από 3 λεπτά , Nicol_ είπε:

Δεν  εννοω το επιδομα αλλα το βοηθημα τοκετου. Δηλαδη ενα ποσο που σου επιστρεφει το ικα απο αυτα που εδωσες για τον τοκετο. Γιατι καπου διαβασα οτι εχει πλεον καταργηθεί 

Το επιδομα τοκετου. Εχει καταργηθει και εχει συμψηφιστει με το κοστος του μαιευτηριου. Πχ αν το μαιευτηριο σου θελει 1600 ε μεσω ΕΟΠΥΥ, αυτο σημαινει οτι παιρνει απο σενα τα 1600 και τα υπολοιπα απο τον ΕΟΠΥΥ. Αν δηλαδη δεν συμπεριλαμβανοταν θα πληρωνες πχ 2400 στο μαιευτηριο και θα παιρνες πισω απο το ΙΚΑ τα 800. Τωρα τα παιρνει απευθειας η κλινικη κ εσυ πληρωνεις τη διαφορα. Αν εχετε ενσημα ομως παιρνετε το επιδομα μητροτητας και αν εχετε και ενεργη συμβαση παιρνετε και το 6μηνο του οαεδ. Αλλιως αν δεν εργαζεστε τωρα αλλα εχετε 200 ενσημα παιρνετε μονο το επιδομα απ το ΙΚΑ. Αν τα λεω καλα, γιατι εγω δεν παιρνω τιποτα απορω πως τα ξερω χαχαχαχα. Πολυ θα θελα ομως 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη...δε ξέρω αν σας είχα αναφέρει ότι κάποιος είχε πεί στο αφεντικό μου ότι έχει παρατηρήσει πως δε πίνω καφέ και άρα μάλλον είμαι έγκυος ,ε το αφεντικό το είπε σε κάποιον "γλυκούλη" από το γραφείο και αυτός το ανακοίνωσε σε όλους!

Ευτυχώς σήμερα είμαι εκτός και δεν έχω αρχίσει να δέχομαι τα συγχαρητήρια...έλεος

ούτε αυχενική δεν έχω κάνει ακόμα.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Nicol_ είπε:

Να ρωτησω και κατι ακομα τωρα που το θυμήθηκα κορίτσια.  Το ικα παλιοτερα εδινε κάποια χρήματα για τον τοκετο. Πλεον αυτο δεν ισχυει? 

Όχι δεν ισχύει. Αντί για επίδομα παίρνει κάποια χρήματα απευθείας το μαιευτήριο. Οι τιμές που μας δίνουν από τα ιδιωτικά είναι έχοντας αφαιρέσει το ποσό που θα πάρουν από τον ΕΟΠΥΥ. Για οσες δουλεύουμε πληρωνόμαστε κανονικά το μισθό μας τις 17 εβδομάδες από το ΙΚΑ που είναι επίδομα κύησης και επίδομα λοχείας. 8 εβδομάδες πριν τον τοκετο και 9 μετά. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Ναι φάνηκε αμέσως..σε εμένα έπαιξε μεγάλο ρόλο πως δεν είχα χάσει καθόλου τ κιλά της προηγούμενης..Κ αμέσως τσουπ πετάχτηκε. Τώρα Π είμαι αρχή πέμπτου μοιάζω με έξι σίγουρα. Κ φυσικά έχω μεγαλύτερη κοιλιά από τις προηγούμενες εγκυμοσύνες.. πάλι λόγω κιλών θεωρώ. Η Νικόλ εννοούσε Γένεσις στην Αθηνά;?Εγώ Θεσσαλονίκη πηγαίνω.εδώ είναι Κ μαιευτήριο Κ γυναικολογική κλινική Κ το καλό είναι πως έχει και μενν. Ενώ αλλα μαιευτήρια στην Θεσσαλονίκη δεν έχουν.μιλάω για ιδιωτικα. Θεωρείται η καλύτερη κλινική στην Βόρεια Ελλάδα.. 

Επίσης εμάς μας παίρνει ένα 30αρι κάθε μήνα. Κ ξεγεναει είτε καισαρικες είτε φυσιολογικό 700 € Χωρίς απόδειξη..χώρια τ έξοδα Της κλινικής..πάντως μπράβο στους γιατρούς Π Δεν παίρνουν στις επισκέψεις..Μ κάνει εντύπωση..

εγώ πάντως που δεν ειχα κιλα απο τις προηγουμενες εγκυμοσυνες, παλι πεταχτηκε αμεσως!

 

πρίν από 34 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλημερα marirene! Δεν συζητησα ακομα με το γιατρο μου για τον τοκετο και τις τιμες οποτε δεν γνωριζω ακομα. Το γενεσις ειναι μαιευτικη κλινικη στη Θεσσαλονικη.Θα επικοινωνησω μαζι τους και θα σας πω αν και ισως είναι νωρις ακομα και μου πουνε οτι απο τη νεα χρονια θα αλλαξουν οι τιμες, όπως ειπε η oneira_glyka

ετσι αυθαιρετα θεωρησα οτι ολες ειμαστε Αθηνα!

 

πρίν από 32 λεπτά , Vasoth. είπε:

Εμας δε μας παιρνει επισκεψη καθολου τωρα αλλα στη γεννα με μικροτερη απόδειξη 1200 μας ειπε ειτε φυσιολογικα ειτε καισαρικη κ εχει καρδιοτοκογραφο στο ιατρειο του που επισης δε τον χρεωνει αυχενικη κτλ κανουμε σε αλλον.η κλινικη εδω ειναι αναλογα το δωματιο που θα επιλεξεις πχ για μονοκλινο με καισαρικη κ ολες τις εξετασεις παιδιατρους κτλ φτανει γυρω στα 1500€

οικονομικο το μαιευτηριο για μονοκληνο... στην αθηνα αυτη ειναι τιμη για 3κλινο...

 

πρίν από 31 λεπτά , Nicol_ είπε:

Να ρωτησω και κατι ακομα τωρα που το θυμήθηκα κορίτσια.  Το ικα παλιοτερα εδινε κάποια χρήματα για τον τοκετο. Πλεον αυτο δεν ισχυει? 

οχι δεν ισχυει εδω κ χρονια... πλεον συμψηφιζεται με την τιμη του μαιευτηριου κ αφαιρειται... χωρις βεβαια να ξερουμε τι ποσο δινει ο εοπυυ για την καθε γεννα στο μαιευτηριο...

 

πρίν από 16 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημεεερααα. Νομιζω πως τα ιδιωτικα της αθηνας εχουν πανω κατω ιδιες τιμες. Μαλλον βεβαια αλλαζουν τις τιμες τους τωρα. Γτ πριν 2 μηνες στο σαιτ του ΡΕΑ που θα γεννησω ελεγε για τρικλινο ηθελε 1650 φυσιολογικο τοκετο. Τωρα δεν το βρισκω, αρα μαλλον θα ανεβουν κ αλλο. Οσο για τον γιατρο θελει 800ε. Κ επισης κοριτσια αυτο το σαιτ που ανεφερε η @marireneλεει πως τις εξετασεις του παιδιου μπορουμε να τις γλυτωσουμε αν προλαβουμε κ βγαλουμε αμκα στο παιδι εγκαιρα.

Γενικοτερα ομως οσον αφορα ιδιωτες γιατρους, απ οτι ξερω οσοι δεν παιρνουν επισκεψη, το βαζουν το ποσο στο κοστος της γεννας που ζητανε. Πχ εμενα παιρνει καθε μηνα 40ε. Κ ζηταει 800ε για τη γεννα. Σε μια αλλη κοπελα που δεν παιρνει επισκεψη μπορει να ζητησει 1200ε για τη γεννα, οποτε πανω κατω ειναι το ιδιο. Δεν μιλαω βεβαια για εκεινους που παιρνουν οτι μπορουν και σου πιανουν για τα καλα το κωλαρακι και οχι μονο το δικο σου αλλα κ του συζυγου και ολονων χαχαχαχα. Κ υπαρχουν και λιγοι καλουληδες που αν τους βρειτε κρατηστε τους, που δεν σε βλεπουν σαν πορτοφολι κ σε κοστολογουν νορμαλ. 

Το επιδομα τοκετου. Εχει καταργηθει και εχει συμψηφιστει με το κοστος του μαιευτηριου. Πχ αν το μαιευτηριο σου θελει 1600 ε μεσω ΕΟΠΥΥ, αυτο σημαινει οτι παιρνει απο σενα τα 1600 και τα υπολοιπα απο τον ΕΟΠΥΥ. Αν δηλαδη δεν συμπεριλαμβανοταν θα πληρωνες πχ 2400 στο μαιευτηριο και θα παιρνες πισω απο το ΙΚΑ τα 800. Τωρα τα παιρνει απευθειας η κλινικη κ εσυ πληρωνεις τη διαφορα. Αν εχετε ενσημα ομως παιρνετε το επιδομα μητροτητας και αν εχετε και ενεργη συμβαση παιρνετε και το 6μηνο του οαεδ. Αλλιως αν δεν εργαζεστε τωρα αλλα εχετε 200 ενσημα παιρνετε μονο το επιδομα απ το ΙΚΑ. Αν τα λεω καλα, γιατι εγω δεν παιρνω τιποτα απορω πως τα ξερω χαχαχαχα. Πολυ θα θελα ομως 

αν θυμαμαι καλα, μπορεις να βγεις απο το μαιευτηριο, να παει ο μπαμπας στα κεπ να βγαλει το αμκα κ να το δειξει στο μαιευτηριο, οποτε κ επιστρεφουν ενα ποσο... δεν ειναι απαραιτητο δλδ να γινει τις μερες που εισαι στο μαιευτηριο...


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημεεερααα. Νομιζω πως τα ιδιωτικα της αθηνας εχουν πανω κατω ιδιες τιμες. Μαλλον βεβαια αλλαζουν τις τιμες τους τωρα. Γτ πριν 2 μηνες στο σαιτ του ΡΕΑ που θα γεννησω ελεγε για τρικλινο ηθελε 1650 φυσιολογικο τοκετο. Τωρα δεν το βρισκω, αρα μαλλον θα ανεβουν κ αλλο. Οσο για τον γιατρο θελει 800ε. Κ επισης κοριτσια αυτο το σαιτ που ανεφερε η @marireneλεει πως τις εξετασεις του παιδιου μπορουμε να τις γλυτωσουμε αν προλαβουμε κ βγαλουμε αμκα στο παιδι εγκαιρα.

Γενικοτερα ομως οσον αφορα ιδιωτες γιατρους, απ οτι ξερω οσοι δεν παιρνουν επισκεψη, το βαζουν το ποσο στο κοστος της γεννας που ζητανε. Πχ εμενα παιρνει καθε μηνα 40ε. Κ ζηταει 800ε για τη γεννα. Σε μια αλλη κοπελα που δεν παιρνει επισκεψη μπορει να ζητησει 1200ε για τη γεννα, οποτε πανω κατω ειναι το ιδιο. Δεν μιλαω βεβαια για εκεινους που παιρνουν οτι μπορουν και σου πιανουν για τα καλα το κωλαρακι και οχι μονο το δικο σου αλλα κ του συζυγου και ολονων χαχαχαχα. Κ υπαρχουν και λιγοι καλουληδες που αν τους βρειτε κρατηστε τους, που δεν σε βλεπουν σαν πορτοφολι κ σε κοστολογουν νορμαλ. 

Το επιδομα τοκετου. Εχει καταργηθει και εχει συμψηφιστει με το κοστος του μαιευτηριου. Πχ αν το μαιευτηριο σου θελει 1600 ε μεσω ΕΟΠΥΥ, αυτο σημαινει οτι παιρνει απο σενα τα 1600 και τα υπολοιπα απο τον ΕΟΠΥΥ. Αν δηλαδη δεν συμπεριλαμβανοταν θα πληρωνες πχ 2400 στο μαιευτηριο και θα παιρνες πισω απο το ΙΚΑ τα 800. Τωρα τα παιρνει απευθειας η κλινικη κ εσυ πληρωνεις τη διαφορα. Αν εχετε ενσημα ομως παιρνετε το επιδομα μητροτητας και αν εχετε και ενεργη συμβαση παιρνετε και το 6μηνο του οαεδ. Αλλιως αν δεν εργαζεστε τωρα αλλα εχετε 200 ενσημα παιρνετε μονο το επιδομα απ το ΙΚΑ. Αν τα λεω καλα, γιατι εγω δεν παιρνω τιποτα απορω πως τα ξερω χαχαχαχα. Πολυ θα θελα ομως 

Έχεις δίκιο εάν βγάλουμε ΑΜΚΑ στο παιδί, συνταγογραφούνται και ουσιαστικά καλύπτονται από τον ΕΟΠΥΥ απλά για κάποιο λόγο στα ιδιωτικά μαιευτήρια συνήθως ξεχνάνε να στο αναφέρουν....Παντως οι τιμές στην Αθήνα είναι σχεδόν ίδιες παντού. Αυτό που αλλάζει είναι η αμοιβή του γιατρού. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , fairy-mary είπε:

Kαλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εγώ είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη...δε ξέρω αν σας είχα αναφέρει ότι κάποιος είχε πεί στο αφεντικό μου ότι έχει παρατηρήσει πως δε πίνω καφέ και άρα μάλλον είμαι έγκυος ,ε το αφεντικό το είπε σε κάποιον "γλυκούλη" από το γραφείο και αυτός το ανακοίνωσε σε όλους!

Ευτυχώς σήμερα είμαι εκτός και δεν έχω αρχίσει να δέχομαι τα συγχαρητήρια...έλεος

ούτε αυχενική δεν έχω κάνει ακόμα.

αχ αυτοι οι γλυκουληδες συναδελφοι!!! καθολου διακριτικοτητα!!! κανε την εκπληξη, κ πηγαινε γλυκα αυριο για το ευχαριστο νεο!!!


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, marirene είπε:

αχ αυτοι οι γλυκουληδες συναδελφοι!!! καθολου διακριτικοτητα!!! κανε την εκπληξη, κ πηγαινε γλυκα αυριο για το ευχαριστο νεο!!!

ήθελα να κάνω πρώτα την αυχενική...

τέλοσπαντων

τι να πώ πια, δεν έχει ο κόσμος με τι να ασχοληθεί..


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες κορίτσια ! ❤❤❤

Και τωρα παμε να πουμε τπτ πιο σοβαρο. Τελικα το παστιτσιο το φτιαξες?? Χαχαχαχαχα

πρίν από 4 λεπτά , marirene είπε:

εγώ πάντως που δεν ειχα κιλα απο τις προηγουμενες εγκυμοσυνες, παλι πεταχτηκε αμεσως!

 

ετσι αυθαιρετα θεωρησα οτι ολες ειμαστε Αθηνα!

 

οικονομικο το μαιευτηριο για μονοκληνο... στην αθηνα αυτη ειναι τιμη για 3κλινο...

 

οχι δεν ισχυει εδω κ χρονια... πλεον συμψηφιζεται με την τιμη του μαιευτηριου κ αφαιρειται... χωρις βεβαια να ξερουμε τι ποσο δινει ο εοπυυ για την καθε γεννα στο μαιευτηριο...

 

αν θυμαμαι καλα, μπορεις να βγεις απο το μαιευτηριο, να παει ο μπαμπας στα κεπ να βγαλει το αμκα κ να το δειξει στο μαιευτηριο, οποτε κ επιστρεφουν ενα ποσο... δεν ειναι απαραιτητο δλδ να γινει τις μερες που εισαι στο μαιευτηριο...

Σε καποια μαιευτηρια δεν σου δινουν περιθωριο. Αν προλαβεις κ το βγαλεις το αμκα οσο εισαι μεσα, ο μπαμπας δλδ αμα προλαβει, τοτε το γλυτωνεις. Καποια αλλα ειναι πιο διαλλακτικα κ σου αφηνουν ενα περιθωριο ημερων. Ετσι ελεγε το σαιτ. Και οπως λεει κ η @palmoira δεν στο λενε. Ξερουν τι κανουν. Σου λεει προκειμενου να κυνηγαμε τον καθενα να πληρωσει κ να καθυστερουν ας τα παρουμε φρεσκα και ζεστα.

  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , fairy-mary είπε:

ήθελα να κάνω πρώτα την αυχενική...

τέλοσπαντων

τι να πώ πια, δεν έχει ο κόσμος με τι να ασχοληθεί..

Επειδή έπαθα κάτι παρόμοιο και δεχόμουν και ευχές με email ενώ αιμορραγούσα...μη μασάς. Δεν χρειάζεται να επιβεβαιώσεις τίποτε εάν δεν θέλεις. Κάνε τη χαζή και μόνο εάν κάποιος έχει το θράσος να σε ρωτήσει ευθέως να απαντήσεις. Δεν είσαι υποχρεωμένη να πεις κάτι εάν ακόμη δεν νιώθεις έτοιμη. Είναι προσωπικό δεδομένο και μάλιστα ευαίσθητο και είναι απλά γαϊδούρια και μ@λ@κες που σε φέρνουν σε αυτή τη θέση. 

Just now, nanoula90 είπε:

Και τωρα παμε να πουμε τπτ πιο σοβαρο. Τελικα το παστιτσιο το φτιαξες?? Χαχαχαχαχα

Σε καποια μαιευτηρια δεν σου δινουν περιθωριο. Αν προλαβεις κ το βγαλεις το αμκα οσο εισαι μεσα, ο μπαμπας δλδ αμα προλαβει, τοτε το γλυτωνεις. Καποια αλλα ειναι πιο διαλλακτικα κ σου αφηνουν ενα περιθωριο ημερων. Ετσι ελεγε το σαιτ. Και οπως λεει κ η @palmoira δεν στο λενε. Ξερουν τι κανουν. Σου λεει προκειμενου να κυνηγαμε τον καθενα να πληρωσει κ να καθυστερουν ας τα παρουμε φρεσκα και ζεστα.

Επίσης προσπαθούν να σου φορτώσουν ένα σωρό έξτρα εξετάσεις για το παιδί και εκμεταλλεύονται ότι εκείνη τη στιγμή θελουμε τ9 καλύτερο για το παιδί μας. Το επίσης σχιζοφρενικό είναι ότι είτε 1 μέρα μείνεις είτε 4 για την καισαρικη πληρώνεις όλο το πακέτο. Οι τιμές τους γράφουν έως...τόσες μέρες! Και φυσικά επειδή είναι τιμές ΦΙΞ πακέτου δεν γλιτώνεις τίποτε. Ακόμη και δικά σου πράγματα να χρησιμοποιήσεις πχ σερβιέτες κτλ στα χρεώνουν σαν τιμή πακέτου! Εμεις στα φέραμε κυρία μου,εσυ δεν τα χρησιμοποίησες. Το έκαναν έτσι γιατί παλιά οι περισσότερες έπαιρναν όλα τα αναλώσιμα σερβιέτες,εσώρουχα μιας χρήσης κτλ απέξω. Από τη μύγα ξύγκι προσπαθούν να βγάλουν. Αυτά ίσχυαν ακριβώς ένα χρόνο πριν για Αθήνα και δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , palmoira είπε:

Επειδή έπαθα κάτι παρόμοιο και δεχόμουν και ευχές με email ενώ αιμορραγούσα...μη μασάς. Δεν χρειάζεται να επιβεβαιώσεις τίποτε εάν δεν θέλεις. Κάνε τη χαζή και μόνο εάν κάποιος έχει το θράσος να σε ρωτήσει ευθέως να απαντήσεις. Δεν είσαι υποχρεωμένη να πεις κάτι εάν ακόμη δεν νιώθεις έτοιμη. Είναι προσωπικό δεδομένο και μάλιστα ευαίσθητο και είναι απλά γαϊδούρια και μ@λ@κες που σε φέρνουν σε αυτή τη θέση. 

Δε θα επιβεβαιώσω κάτι πριν την αυχενική γιατί έτσι νιώθω ότι είναι το σωστό.

Αλλά ρε συ αυτός που το είπε είναι πατέρας και μάλιστα στην εγκυμοσύνη της γυναίκας του δε το είχαν πεί ούτε στους γονείς τους μέχρι τον τρίτο μήνα.

Εντάξει πάντως όταν θα το ανακοινώσω στο αφεντικό μου θα τον κράξω.

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , marirene είπε:

εγώ πάντως που δεν ειχα κιλα απο τις προηγουμενες εγκυμοσυνες, παλι πεταχτηκε αμεσως!

 

ετσι αυθαιρετα θεωρησα οτι ολες ειμαστε Αθηνα!

 

οικονομικο το μαιευτηριο για μονοκληνο... στην αθηνα αυτη ειναι τιμη για 3κλινο...

 

οχι δεν ισχυει εδω κ χρονια... πλεον συμψηφιζεται με την τιμη του μαιευτηριου κ αφαιρειται... χωρις βεβαια να ξερουμε τι ποσο δινει ο εοπυυ για την καθε γεννα στο μαιευτηριο...

 

αν θυμαμαι καλα, μπορεις να βγεις απο το μαιευτηριο, να παει ο μπαμπας στα κεπ να βγαλει το αμκα κ να το δειξει στο μαιευτηριο, οποτε κ επιστρεφουν ενα ποσο... δεν ειναι απαραιτητο δλδ να γινει τις μερες που εισαι στο μαιευτηριο...

πρίν από 30 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημεεερααα. Νομιζω πως τα ιδιωτικα της αθηνας εχουν πανω κατω ιδιες τιμες. Μαλλον βεβαια αλλαζουν τις τιμες τους τωρα. Γτ πριν 2 μηνες στο σαιτ του ΡΕΑ που θα γεννησω ελεγε για τρικλινο ηθελε 1650 φυσιολογικο τοκετο. Τωρα δεν το βρισκω, αρα μαλλον θα ανεβουν κ αλλο. Οσο για τον γιατρο θελει 800ε. Κ επισης κοριτσια αυτο το σαιτ που ανεφερε η @marireneλεει πως τις εξετασεις του παιδιου μπορουμε να τις γλυτωσουμε αν προλαβουμε κ βγαλουμε αμκα στο παιδι εγκαιρα.

Γενικοτερα ομως οσον αφορα ιδιωτες γιατρους, απ οτι ξερω οσοι δεν παιρνουν επισκεψη, το βαζουν το ποσο στο κοστος της γεννας που ζητανε. Πχ εμενα παιρνει καθε μηνα 40ε. Κ ζηταει 800ε για τη γεννα. Σε μια αλλη κοπελα που δεν παιρνει επισκεψη μπορει να ζητησει 1200ε για τη γεννα, οποτε πανω κατω ειναι το ιδιο. Δεν μιλαω βεβαια για εκεινους που παιρνουν οτι μπορουν και σου πιανουν για τα καλα το κωλαρακι και οχι μονο το δικο σου αλλα κ του συζυγου και ολονων χαχαχαχα. Κ υπαρχουν και λιγοι καλουληδες που αν τους βρειτε κρατηστε τους, που δεν σε βλεπουν σαν πορτοφολι κ σε κοστολογουν νορμαλ. 

Το επιδομα τοκετου. Εχει καταργηθει και εχει συμψηφιστει με το κοστος του μαιευτηριου. Πχ αν το μαιευτηριο σου θελει 1600 ε μεσω ΕΟΠΥΥ, αυτο σημαινει οτι παιρνει απο σενα τα 1600 και τα υπολοιπα απο τον ΕΟΠΥΥ. Αν δηλαδη δεν συμπεριλαμβανοταν θα πληρωνες πχ 2400 στο μαιευτηριο και θα παιρνες πισω απο το ΙΚΑ τα 800. Τωρα τα παιρνει απευθειας η κλινικη κ εσυ πληρωνεις τη διαφορα. Αν εχετε ενσημα ομως παιρνετε το επιδομα μητροτητας και αν εχετε και ενεργη συμβαση παιρνετε και το 6μηνο του οαεδ. Αλλιως αν δεν εργαζεστε τωρα αλλα εχετε 200 ενσημα παιρνετε μονο το επιδομα απ το ΙΚΑ. Αν τα λεω καλα, γιατι εγω δεν παιρνω τιποτα απορω πως τα ξερω χαχαχαχα. Πολυ θα θελα ομως 

Ετσι οπως τα λες ειναι σωστα χαχα!!! Οι γιατροι πανω κατω τα ιδια ειναι ειτε σου παιρνουν στην επισκεψη ειτε ολα μαζι βγαινει το ιδιο ποσο πανω κατω ειναι κ μερικοι βεβαια που παιρνουν 50 αρια σε καθε επισκεψη κ θελουν κ 1500 για τη γεννα μετα ελεος!!! 

Η τιμη ειναι με τον εοπυ εννοειτε στο μονοκλινο καλα ειναι σε σχεση με Αθηνα οντως κ γενικα δεν εχουν διαφορα μεταξυ τους τα δωματια 150 ευρω ειναι απο το δικλινο κ μεσα στην τιμη ειναι ολα κ επισκληριδιο αναισθησιολογος παιδιατρος κτλ 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Vasoth. είπε:

Ετσι οπως τα λες ειναι σωστα χαχα!!! Οι γιατροι πανω κατω τα ιδια ειναι ειτε σου παιρνουν στην επισκεψη ειτε ολα μαζι βγαινει το ιδιο ποσο πανω κατω ειναι κ μερικοι βεβαια που παιρνουν 50 αρια σε καθε επισκεψη κ θελουν κ 1500 για τη γεννα μετα ελεος!!! 

Η τιμη ειναι με τον εοπυ εννοειτε στο μονοκλινο καλα ειναι σε σχεση με Αθηνα οντως κ γενικα δεν εχουν διαφορα μεταξυ τους τα δωματια 150 ευρω ειναι απο το δικλινο κ μεσα στην τιμη ειναι ολα κ επισκληριδιο αναισθησιολογος παιδιατρος κτλ 

Καλε εσεις ειστε υπερλουξ. Μονοκλινοοο???? Σε ιδιωτικο????? Με τοσα λεφτα? Εδω για να δεις μονοκλινο σε ιδιωτικο πρεπει να σαι το λιγοτερο γονος εφοπλιστων. Θελουν 4000-4500 χιλιαρικα μονο για το δωματιο για μονοκλινο. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Καλε εσεις ειστε υπερλουξ. Μονοκλινοοο???? Σε ιδιωτικο????? Με τοσα λεφτα? Εδω για να δεις μονοκλινο σε ιδιωτικο πρεπει να σαι το λιγοτερο γονος εφοπλιστων. Θελουν 4000-4500 χιλιαρικα μονο για το δωματιο για μονοκλινο. 

@nanoula90 στο Ρέα θα γεννήσεις;;

και εγώ..αλλά δεν έχω ψάξει τιμές...


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , nanoula90 είπε:

Και τωρα παμε να πουμε τπτ πιος σοβαρο. Τελικα το παστιτσιο το φτιαξες?? Χαχαχαχαχα

Σε καποια μαιευτηρια δεν σου δινουν περιθωριο. Αν προλαβεις κ το βγαλεις το αμκα οσο εισαι μεσα, ο μπαμπας δλδ αμα προλαβει, τοτε το γλυτωνεις. Καποια αλλα ειναι πιο διαλλακτικα κ σου αφηνουν ενα περιθωριο ημερων. Ετσι ελεγε το σαιτ. Και οπως λεει κ η @palmoira δεν στο λενε. Ξερουν τι κανουν. Σου λεει προκειμενου να κυνηγαμε τον καθενα να πληρωσει κ να καθυστερουν ας τα παρουμε φρεσκα και ζεστα.

Μετα απο 100 γνωμες που αλλαξα εκανα κρεατοσουπα! :mrgreen: Αρέσουν και στον αντρα μου πολυ οι σουπες οποτε κατέληξα εκεί. Επίσης αντι για κεικ που το λιμπιζομουν τοσες μερες εκανα κουκις μπισκοτα με σοκολατα αλλα επειδη ήθελα να ειναι υγιεινα παναθεμα με εβαλα μαυρο αλεύρι και βρωμη και διδιαλύονται λιγάκι :( ζω ενα δραμα :razz:

  • Χαχα 4

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...