Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , Vasoth. είπε:

Κ εγω νομιζω παντου σε προσεχουν αλλα κ εγω λογω εξωσωματικης κ διδυμων δε θελω να αλλαξω γιατρο αυτος ξερει ακριβως το ιστορικο μου κ τι εχω περασει οποτε αναγκαστικα ιδιωτικο επειδη με αυτα μπορει να συνεργαζεται

@Smile89 μου τι εχεις? Εσυ εισαι η ψυχη της παρεας τι μου επαθες?

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι σε προσεχουν παντού.. ειδικά σε δημόσιο αν το θεωρούν αγγαρεία..εδώ ιδιώτης έραψε φίλη Μ με καισαρική Κ υποτίθεται καλοπληρωθηκε Κ στην επόμενη γέννα Η καινούρια γιατρός δεν ηξερε τι Ν φτιάξει από μέσα με τη δουλειά του. Προηγούμενου.. Όπως Κ για το δημόσιο που νοσηλεύτηκα τις προάλλες Η κοπέλα δίπλα Π γέννησε πρόωρα πέρασε μια εμπειρία όχι Κ την καλύτερη.. Μέχρι Π την είπαν ότι Θ φρικάρει σ λίγο με ότι συμβει.. Ν είναι προετοιμασμένη..Εγώ προσωπικα δημιούργησα μια κακή εντύπωση για το συγκεκριμένο νοσοκομείο παρόλο Π έχει καλή φήμη. Όπως Κ με την οργάνωση.. Δεν συνεννοούνται οι γιατροί με τις μαιες Κ Τους παιδιατρους.μιλάμε για χάος..Τώρα τι Ν πω..είχα Κ δύσκολη γέννα στη προηγούμενη καισαρική λόγω αιμορραγίας Κ το δημόσιο το φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι σε προσεχουν παντού.. ειδικά σε δημόσιο αν το θεωρούν αγγαρεία..εδώ ιδιώτης έραψε φίλη Μ με καισαρική Κ υποτίθεται καλοπληρωθηκε Κ στην επόμενη γέννα Η καινούρια γιατρός δεν ηξερε τι Ν φτιάξει από μέσα με τη δουλειά του. Προηγούμενου.. Όπως Κ για το δημόσιο που νοσηλεύτηκα τις προάλλες Η κοπέλα δίπλα Π γέννησε πρόωρα πέρασε μια εμπειρία όχι Κ την καλύτερη.. Μέχρι Π την είπαν ότι Θ φρικάρει σ λίγο με ότι συμβει.. Ν είναι προετοιμασμένη..Εγώ προσωπικα δημιούργησα μια κακή εντύπωση για το συγκεκριμένο νοσοκομείο παρόλο Π έχει καλή φήμη. Όπως Κ με την οργάνωση.. Δεν συνεννοούνται οι γιατροί με τις μαιες Κ Τους παιδιατρους.μιλάμε για χάος..Τώρα τι Ν πω..είχα Κ δύσκολη γέννα στη προηγούμενη καισαρική λόγω αιμορραγίας Κ το δημόσιο το φοβάμαι...

Μπορει να εχεις δικιο δε ξερω δεν εχω εμπειρια γνωστες μου που γεννησαν σε δημοσιο δεν ειχαν παραπονο αλλα ειχαν κ ευκολες γεννες οποτε δε μπορουν να ειναι αντικειμενικες  οτι δεν τους εδιναν κ πολυ προσοχη οι νοσοκομες ναι μου το ειπαν εγω στα δυσκολα τους θελω τους γιατρους εσυ σε ιδιωτικο ειχες γεννησει τις προηγούμενες φορες η δημοσιο?


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλημέρααα εγώ δεν πονάω σαν πόνους περιόδου..με ενοχλεί το έντερο για τις συσπάσεις μου είπε πολύ ξάπλα και να μην κουράζομαι..

Πονάς εσύ; έχεις μιλήσει με τον γιατρό σου;

 

τώρα είμαι καλύτερα... το βράδυ όμως στον ύπνο μου είχα ενοχλήσεις... το νιώθω σαν πέτρωμα...

2 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Αν δε κανω λαθος μου ειπε μια φιλη που γεννησε προσφατα πηγε ο αντρας της την επόμενη μερα στο ληξιαρχειο κ απο κει σε κεπ για να του βγαλουν αφμ κ μετα στο ικα για να παρει το αμκα καπως ετσι δεν ειμαι σιγουρη ομως αν ξερεις καποια κοπελα ας μας πει πιο σιγουρα

στο κεπ πας με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης. δεν ειναι κατι να βγαλεις αμκα.

 

1 ώρα πρίν, palmoira είπε:

Γίνονται υποχρεωτικά κάποιες εξετάσεις νομίζω αιματολογικές, με το που γεννιέται παίρνουν μια σταγόνα αίμα από την πατούσα. Τα υπόλοιπα για αυτιά κτλ είναι προαιρετικά...

 

Το ΑΜΚΑ εκδίδεται είτε σε ΚΕΠ είτε στο γραφείο ΑΜΚΑ της περιοχής. Χρειάζεται ο ένας γονέας, ο μπαμπάς δηλαδή με ληξιαρχική πράξη γέννησης, ταυτότητα και το βιβλιάριο ή τον αριθμό ΑΜΚΑ του. Βγαίνει απευθείας 

Και πάλι είναι πολύ καλό ποσοστό. Εγώ για καισαρικη θα πάρω 800€ και το κόστος είναι κοντά στα 2000. Επίσης για την επισκληριδιο, στο κόστος είναι η επισκληριδιος που γίνεται μέσα στην αίθουσα. Η αντλία που θα έχετε μετά στο δωματιο για το πρώτο βράδυ χρεώνεται έξτρα. Πιστέψτε με εάν κάνετε καισαρικη δεν αντέχετε χωρίς αυτή την αντλία! Θα είναι η καλύτερη φίλης σας τις πρώτες ώρες!!

2000 ειναι το νοσοκομειο ή ο γιατρός σου?

 

1 hour ago, MBelicov είπε:

Σε ευχαριστώ!!!! Πρόσφατα γέννησε μια φίλη μου εκεί και έμεινε πολύ ικανοποιημένη! Όπου και να πας πιστεύω ότι σε προσέχουν γιατί σκεφτόμουν και την περίπτωση του ιδιωτικού αλλά από πάρα πολλές γνώμες που άκουσα οι περισσότεροι δεν είδαν κάτι τρελό και τα χρήματα που διέθεσαν εκεί προτιμούσαν να τα χαλάσουν για το παιδί τους. 

Το επέλεξες λόγω γιατρού; Σίγουρα θα πάω να ρίξω μια ματιά παντου πριν αποφασίσω. Απλώς σκεφτόμουν ότι δεν αλλάζει κάτι στην γεννα για να πληρώσω ιδιωτικό. Αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρη ακούω πολλές απόψεις που διίστανται και έχω μπερδευτεί. 

από προσωπική εμπειρία σε μικρο ιδιωτικο μαιευτηριο μπορω να σου πω ότι ειναι σουπερ λουξ... σαν να εισαι σε ξενοδοχειο, με ανθρωπους να σε διευκολυνουν με το μωρο... το δινεις μεσα στις μαιες ή το κρατας διπλα σου όποτε μπορεις και δεν εχεις επισκεψεις... το φαγητο αν κ ημουν με καισαρικη ηταν κανονικοτατο κ ευγεστο, οχι νοσοκομειακο. ειλικρινα, αν κ ειναι πολλα τα λεφτα, δεν θα αλλαζα το μαιευτηριο. στο δημοσιο εχεις συνεχεια το μωρο διπλα σου και υπαρχει περιπτωση να εισαι αρκετα εξαντλημενη για να το αντεξεις... απο την αλλη, εχω ακουσει για συγκεκριμενα μαιευτηρια αρκετα αρνητικα σχολια... με μαιες που δεν ασχολουνται μαζι σου...

 

δεν θυμαμαι ποια κοπελα ανεφερε τον πονο της καισαρικης... εγω δεν ειχα ορο... μου τον βγαλαν το πρωτο 24ωρο αν θυμαμαι καλα.. παυσιπονα επαιρνα βεβαια.. αλλα γενικα μου πηγε καλα.


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Vasoth. είπε:

Μπορει να εχεις δικιο δε ξερω δεν εχω εμπειρια γνωστες μου που γεννησαν σε δημοσιο δεν ειχαν παραπονο αλλα ειχαν κ ευκολες γεννες οποτε δε μπορουν να ειναι αντικειμενικες  οτι δεν τους εδιναν κ πολυ προσοχη οι νοσοκομες ναι μου το ειπαν εγω στα δυσκολα τους θελω τους γιατρους εσυ σε ιδιωτικο ειχες γεννησει τις προηγούμενες φορες η δημοσιο?

Νομίζω ότι είναι θέμα το που θα πέσεις...έχω ακούσει αντίστοιχα σχολια και για δημόσια αλλά και για ιδιωτικά. Στο ίδιο ιδιωτικό νοσοκομείο η κουμπάρα μου ενθουσιασμένη, την βοήθησαν πολύ και με το θηλασμό και μια φίλη ούτε να τους ξαναδεί. Αναγκάστηκε να βάλει τις φωνές και να ζητήσει την προϊσταμένη για να έρθει κάποια να τη βοηθήσει με το θηλασμό. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Vasoth. είπε:

Μπορει να εχεις δικιο δε ξερω δεν εχω εμπειρια γνωστες μου που γεννησαν σε δημοσιο δεν ειχαν παραπονο αλλα ειχαν κ ευκολες γεννες οποτε δε μπορουν να ειναι αντικειμενικες  οτι δεν τους εδιναν κ πολυ προσοχη οι νοσοκομες ναι μου το ειπαν εγω στα δυσκολα τους θελω τους γιατρους εσυ σε ιδιωτικο ειχες γεννησει τις προηγούμενες φορες η δημοσιο?

Δεν είμαι απόλυτη γτ μπορεί να τυχεις Κ σε ευημερία αψογη..αλλά είναι Π ξέρω τις περιπτώσεις Κ προσωπικά φοβάμαι.

Και τις δύο φορές σε ιδιωτικό Κ ήμουν ευχαριστημένη σε ολα..μάλιστα τη δεύτερη φορά είχαν αλλάξει κιόλας προς το καλύτερο πολλα.. απλά επειδή έχω το ιστορικό αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια σε ιδιωτικό με τη γιατρό Μ..βέβαια αν δεν μπορούσα Ν διαθέσω τ λεφτα που χρειάζονται εννοείται δεν Θ διάλεγα Ούτε Θ το έπαιζα δύσκολη..Θ πήγαινα σε δημόσιο..Τι Θ κανα..απλά τώρα Μπορεί Ν ζοριζομαστε πολύ γτ είναι Τρίτη γέννα συνεχόμενη Αλλά λέω χαλάλι.. αντικειμενικά από παντού κοιτάνε Ν βγάλουν..φαντάσου όταν είχα αιμορραγία Μ έκαναν μια εξέταση Ν δουν τι αίμα μπορώ να πάρω αν χρειαστεί μετάγγιση Κ την χρέωσαν 90€. Ας με ρωτούσαν Ν τους έλεγα τι αίμα έχω..Ν με πλήρωναν εμένα για την πληροφορία:lol:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , marirene είπε:

 

τώρα είμαι καλύτερα... το βράδυ όμως στον ύπνο μου είχα ενοχλήσεις... το νιώθω σαν πέτρωμα...

στο κεπ πας με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης. δεν ειναι κατι να βγαλεις αμκα.

 

2000 ειναι το νοσοκομειο ή ο γιατρός σου?

 

από προσωπική εμπειρία σε μικρο ιδιωτικο μαιευτηριο μπορω να σου πω ότι ειναι σουπερ λουξ... σαν να εισαι σε ξενοδοχειο, με ανθρωπους να σε διευκολυνουν με το μωρο... το δινεις μεσα στις μαιες ή το κρατας διπλα σου όποτε μπορεις και δεν εχεις επισκεψεις... το φαγητο αν κ ημουν με καισαρικη ηταν κανονικοτατο κ ευγεστο, οχι νοσοκομειακο. ειλικρινα, αν κ ειναι πολλα τα λεφτα, δεν θα αλλαζα το μαιευτηριο. στο δημοσιο εχεις συνεχεια το μωρο διπλα σου και υπαρχει περιπτωση να εισαι αρκετα εξαντλημενη για να το αντεξεις... απο την αλλη, εχω ακουσει για συγκεκριμενα μαιευτηρια αρκετα αρνητικα σχολια... με μαιες που δεν ασχολουνται μαζι σου...

 

δεν θυμαμαι ποια κοπελα ανεφερε τον πονο της καισαρικης... εγω δεν ειχα ορο... μου τον βγαλαν το πρωτο 24ωρο αν θυμαμαι καλα.. παυσιπονα επαιρνα βεβαια.. αλλα γενικα μου πηγε καλα.

Ναι. Αυτό έγραψα και εγώ ότι είναι για τις πρώτες ώρες . Δεν το κρατάς όλες τις ημέρες.

Σχετικα με το κόστος που με ρωτάς 2000 θέλει ο γιατρός μου μαζί με τη μαια μου και συνολικά το κόστος για το μαιευτήριο ήταν κοντά στα 1900 με καισαρικη. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , palmoira είπε:

Νομίζω ότι είναι θέμα το που θα πέσεις...έχω ακούσει αντίστοιχα σχολια και για δημόσια αλλά και για ιδιωτικά. Στο ίδιο ιδιωτικό νοσοκομείο η κουμπάρα μου ενθουσιασμένη, την βοήθησαν πολύ και με το θηλασμό και μια φίλη ούτε να τους ξαναδεί. Αναγκάστηκε να βάλει τις φωνές και να ζητήσει την προϊσταμένη για να έρθει κάποια να τη βοηθήσει με το θηλασμό. 

Ναι αυτο πιστευω κ εγω ειναι αναλογα την εμπειρία που εχει περασει η καθεμια ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο.

 

πρίν από 3 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Δεν είμαι απόλυτη γτ μπορεί να τυχεις Κ σε ευημερία αψογη..αλλά είναι Π ξέρω τις περιπτώσεις Κ προσωπικά φοβάμαι.

Και τις δύο φορές σε ιδιωτικό Κ ήμουν ευχαριστημένη σε ολα..μάλιστα τη δεύτερη φορά είχαν αλλάξει κιόλας προς το καλύτερο πολλα.. απλά επειδή έχω το ιστορικό αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια σε ιδιωτικό με τη γιατρό Μ..βέβαια αν δεν μπορούσα Ν διαθέσω τ λεφτα που χρειάζονται εννοείται δεν Θ διάλεγα Ούτε Θ το έπαιζα δύσκολη..Θ πήγαινα σε δημόσιο..Τι Θ κανα..απλά τώρα Μπορεί Ν ζοριζομαστε πολύ γτ είναι Τρίτη γέννα συνεχόμενη Αλλά λέω χαλάλι.. αντικειμενικά από παντού κοιτάνε Ν βγάλουν..φαντάσου όταν είχα αιμορραγία Μ έκαναν μια εξέταση Ν δουν τι αίμα μπορώ να πάρω αν χρειαστεί μετάγγιση Κ την χρέωσαν 90€. Ας με ρωτούσαν Ν τους έλεγα τι αίμα έχω..Ν με πλήρωναν εμένα για την πληροφορία:lol:

Συμφωνω κ εγω θα ζοριστω για το ιδιωτικο αλλα δε θελω να αλλαξω γιατρο του εχω εμπιστοσυνη κ μαζι τα εχουμε περασει ολα εννοειτε οτι κ εγω αν δε μπορουσα σε δημοσιο θα πηγαινα δε το κατακρινω 

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αα με πηραν τηλέφωνο από το μαιευτήριο για τη Β επιπέδου Κ Μ είπαν ότι η γιατρός είδε τι ημερομηνία με έκλεισαν ραντεβού Κ είπε πως είναι πολύ νωρίς..κ Μ έκλεισαν αντί για 9/10 23/10 καλά Π τ είδε η γιατρός...Άρα όντως σωστά Μ φάνηκε πολύ νωρίς..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, οσες είστε σε δημόσιο μιλήστε και με το γιατρό για κόστος. Δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν το φακελάκι τους το οποίο δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο σε ορισμένες περιπτώσεις. 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marirene είπε:

 

τώρα είμαι καλύτερα... το βράδυ όμως στον ύπνο μου είχα ενοχλήσεις... το νιώθω σαν πέτρωμα...

στο κεπ πας με τη ληξιαρχικη πραξη γεννησης. δεν ειναι κατι να βγαλεις αμκα.

 

2000 ειναι το νοσοκομειο ή ο γιατρός σου?

 

από προσωπική εμπειρία σε μικρο ιδιωτικο μαιευτηριο μπορω να σου πω ότι ειναι σουπερ λουξ... σαν να εισαι σε ξενοδοχειο, με ανθρωπους να σε διευκολυνουν με το μωρο... το δινεις μεσα στις μαιες ή το κρατας διπλα σου όποτε μπορεις και δεν εχεις επισκεψεις... το φαγητο αν κ ημουν με καισαρικη ηταν κανονικοτατο κ ευγεστο, οχι νοσοκομειακο. ειλικρινα, αν κ ειναι πολλα τα λεφτα, δεν θα αλλαζα το μαιευτηριο. στο δημοσιο εχεις συνεχεια το μωρο διπλα σου και υπαρχει περιπτωση να εισαι αρκετα εξαντλημενη για να το αντεξεις... απο την αλλη, εχω ακουσει για συγκεκριμενα μαιευτηρια αρκετα αρνητικα σχολια... με μαιες που δεν ασχολουνται μαζι σου...

 

δεν θυμαμαι ποια κοπελα ανεφερε τον πονο της καισαρικης... εγω δεν ειχα ορο... μου τον βγαλαν το πρωτο 24ωρο αν θυμαμαι καλα.. παυσιπονα επαιρνα βεβαια.. αλλα γενικα μου πηγε καλα.

Να πάρεις τον γιατρό σου να τον ενημερώσεις..


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , oneira_glyka είπε:

Αα με πηραν τηλέφωνο από το μαιευτήριο για τη Β επιπέδου Κ Μ είπαν ότι η γιατρός είδε τι ημερομηνία με έκλεισαν ραντεβού Κ είπε πως είναι πολύ νωρίς..κ Μ έκλεισαν αντί για 9/10 23/10 καλά Π τ είδε η γιατρός...Άρα όντως σωστά Μ φάνηκε πολύ νωρίς..

Μαζί θα κάνουμε Β επιπέδου! Ε ναι πιο λογική αυτή η ημερομηνία! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια η γιατρός μου θέλει 1500€ είτε φυσιολογικα είτε με καισαρική και είναι υπέρ του φυσιολογικού.. και το δίκλινο χρεώνεται 1600 στον φυσιολογικό και 1800 στην καισαρική..εγώ θέλω τρίκλινο αλλά ο αντρας μ επιμένει πως θα είμαστε στριμωχτα..


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Κωνσταντίνα16 είπε:

Εμένα κορίτσια η γιατρός μου θέλει 1500€ είτε φυσιολογικα είτε με καισαρική και είναι υπέρ του φυσιολογικού.. και το δίκλινο χρεώνεται 1600 στον φυσιολογικό και 1800 στην καισαρική..εγώ θέλω τρίκλινο αλλά ο αντρας μ επιμένει πως θα είμαστε στριμωχτα..

Αυτό πάλι Ν χρεώνουν το δωμάτιο διαφορετικά ανάλογα το είδος του τοκετού με ξεπερνά..το έχουν τερματίσει κάποια μαιευτήρια νομίζω..Τι αλλάζει δλδ στο δωμάτιο αν έχεις γεννήσει με καισαρική?? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Κωνσταντίνα16 είπε:

Εμένα κορίτσια η γιατρός μου θέλει 1500€ είτε φυσιολογικα είτε με καισαρική και είναι υπέρ του φυσιολογικού.. και το δίκλινο χρεώνεται 1600 στον φυσιολογικό και 1800 στην καισαρική..εγώ θέλω τρίκλινο αλλά ο αντρας μ επιμένει πως θα είμαστε στριμωχτα..

Κωνσταντίνα μου εσύ σε ποιό θα γεννήσεις;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, oneira_glyka είπε:

Αυτό πάλι Ν χρεώνουν το δωμάτιο διαφορετικά ανάλογα το είδος του τοκετού με ξεπερνά..το έχουν τερματίσει κάποια μαιευτήρια νομίζω..Τι αλλάζει δλδ στο δωμάτιο αν έχεις γεννήσει με καισαρική?? 

Μενεις μια μερα παραπανω για αυτο χρεωνεται επιπλεον. Συν του οτι μπορει να σου παρεχουν κ αλλα οπως ειπε η παλμοιρα για τους πονους.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...