Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Beboula25 είπε:

Ναι κούκλα μου και εγω το χάζευα και λέω ποτε φτάσαμε.. Σε ευχαριστώ παρα πολύ ειλικρινά ήταν πολλες οι στιγμές που η στήριξη σου ήταν σωτήρια στην αγωνία μου.. Οπως πολλά κοριτσια.. Άξιζε η αναμονή αξίζουν όλα για αυτό το θαύμα! 

@Nicol_ μου είναι παρα πολλες οι στιγμές που σκέφτομαι ποτε είδα την μπλε γραμμουλα και τώρα συζητάμε για το μαιευτήριο. Έτσι και εσυ κοριτσάκι μου ποτε μας έβαλες να δούμε το τεστ και σε λιγο θα τον έχεις εκεί δίπλα σου!❤️❤️:wub:

Όχι κοριτσάκι μου από τον χυμο μην φοβάσαι. Δεν γίνεται να μπούμε στον αποστειρωτη ούτε να τα κόψουμε όλα απλά λίγη προσοχη θέλει στις σαλάτες ένα καλό πλύσιμο κ ξυδάκι ένα καλό ψήσιμο στα κρέατα, όχι ωμά αυγά  ψάρια και θαλασσινά και τα κόπρανα από τα ζωάκια αν έρθουν σε επαφή με τα χέρια μας τα πλένουμε. 

Απλώς ρε συ δεν αποστειρωνουν τρελα τις κανατες τους προφανως κ τις βαζουν καθε μερα ασε π δεν ξερω κ πως τα καθαρίζουν κ τα στηβουν.

.. λιγο με αγχωσε...Ευχαριστώ για την απάντηση :))

πρίν από 7 λεπτά , Kpp83 είπε:

@Ria@90 βρε γλυκούλα δεν έχεις πάθει τοξόπλασμα ΟΛΗ σου τη ζωή.

Δεν έπαθα εγώ που είμαι 35 και είχα 3 γάτες, που μόλις έμεινα έγκυος πριν το μάθω είχαν μπει γατιά μέσα στο αμάξι μου και μπήκα να το καθαρίσω!

Δεν σου λέω ότι όταν παίρνω φρέσκο χυμό από έξω δεν τους λέω για εγκυμοσύνη να προσέχουν. Επίσης πίνω πορτοκάλι. Όχι μη ξεφλουδισμένα φρούτα πχ μήλο.

@happysmile Ταλαιπωρία ρε κορίτσι. Περάστικα!! 

 

Ναι ρε συ απλα με αγχώνει το γεγονός πως δεν ξερω πως πχ τα στηβουν αν έχουν έρθει σε επαφή με τη φλουδα κ αν επίσης αποστείρωνουν τις κανατες καθώς βάζουν καθε μερα φυσικο χυμό..

πρίν από 12 λεπτά , melanouri είπε:

Τοξοπλασμα κολλάς από κρέας που δεν είναι καλά ψημένο, κυρίως κοτόπουλο και χοιρινό και από σαλάτες που δεν είναι καλά πλυμενες! 

Ναι αυτα τα προσεχω απλα σήμερα αυτπ με τον χυμό μ γινε εμμομη ιδέα φοβαμαι πως κακως εκανα κ τον ηπια εξω..πλεον μονο σπιτι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Beboula25 είπε:

Κοπέλα μου περαστικά!! Είσαι καλύτερα; 

Τωρα ναι καμαρι μου αλλα περασα πολυ δυσκολα!!ασε τις τυψεις για το μωρο!!!ειχα τρελαθει σκεφτομουν οτι αισθανεται κ το μωρο μου τοσο χαλια κ εχει κ αυτος εξανθηματα κ γτ να πρεπει να παρω κορτιζονη κ γτ σε μενα!!βλακειες βεβαια αλλα πανω στην απελπισια σου το μυαλο παιζει παιχνιαδιαω κ οσο πιο πολυ το σκεφτομουν τοσο περισσοτερο βγαιναν!ευτυχως ο αντρας μου!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Kpp83 είπε:

@melanouri Έχω ρωτήσει το γιατρό και μου είπε ότι δεν έχω τα αντισώματα άρα δεν το κόλλησα ποτέ από τα οικόσιτα που μεγάλωσα... 

Τα αντισώματα τα βλέπεις στις εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε μήνα στην εγκυμοσύνη, λέει toxoplasma gondii. Εάν είχες ήδη γατες, είχες αντισώματα, δεν είπα ότι είχες τοξοπλασμα καλέ, αλλά τα αντισώματα! Μα καλά, έχοντας γάτες, πως κόλλησες στην πορεία τοξοπλασμα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , melanouri είπε:

Τα αντισώματα τα βλέπεις στις εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε μήνα στην εγκυμοσύνη, λέει toxoplasma gondii. Εάν είχες ήδη γατες, είχες αντισώματα, δεν είπα ότι είχες τοξοπλασμα καλέ, αλλά τα αντισώματα! Μα καλά, έχοντας γάτες, πως κόλλησες στην πορεία τοξοπλασμα? 

Συγνωμη τι παραπληροφόρηση ειναι αυτη? Αντισωματα εχεις στον οργανισμο σου αν κολλήσεις και περάσεις τοξοπλασμα,ξεκιναμε απο αυτο αρχικα. Δεν εχουν τοξοπλασμα ολες οι γατες,κατα συνέπεια δεν εχουν κολλησει τοξοπλασμα ολοι οι ιδιοκτητες γατας. Τοξοπλασμα εχουν συνήθως οι γατες που ζουνε στο δρομο ειναι πιο σπανιο σε οικόσιτες που ζουνε σπίτι.  Τελος για να κολλήσεις τοξοπλασμα πρέπει να ερθεις σε επαφη με τα κόπρανα της γατας και μετα να φέρεις τα χερια στομα σου. Οποτε καταλάβαινουμε τωρα τι εννοουμε αντισωματα και ποτε τα φτιάχνει ο οργανισμός? 

  • Μου αρέσει 4

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Ria@90 είπε:

Απλώς ρε συ δεν αποστειρωνουν τρελα τις κανατες τους προφανως κ τις βαζουν καθε μερα ασε π δεν ξερω κ πως τα καθαρίζουν κ τα στηβουν.

.. λιγο με αγχωσε...Ευχαριστώ για την απάντηση :))

Ναι ρε συ απλα με αγχώνει το γεγονός πως δεν ξερω πως πχ τα στηβουν αν έχουν έρθει σε επαφή με τη φλουδα κ αν επίσης αποστείρωνουν τις κανατες καθώς βάζουν καθε μερα φυσικο χυμό..

Ναι αυτα τα προσεχω απλα σήμερα αυτπ με τον χυμό μ γινε εμμομη ιδέα φοβαμαι πως κακως εκανα κ τον ηπια εξω..πλεον μονο σπιτι..

Γιατί ρε αγαπη εσυ αποστειρωνεις τα σκεύη σπίτι σου; Αν ναι πάω πάσο αν όχι τότε να σου πω ότι καμία διαφορα δεν έχουν τα δικά μας από έξω. Το ότι πλένουμε τα σκεύη μας μετά από κάθε χρήση δεν σημαίνει ότι σκοτώνεις το κάθε μικρόβιο εκτός αν τα περνάς όλα από χλωρίνη. Εφόσον ομως αγχωθηκες και σου έχει κάτσει πήγαινε για μια αιματολογική να σου φύγει η ιδέα. 

πρίν από 4 λεπτά , Nicol_ είπε:

Συγνωμη τι παραπληροφόρηση ειναι αυτη? Αντισωματα εχεις στον οργανισμο σου αν κολλήσεις και περάσεις τοξοπλασμα,ξεκιναμε απο αυτο αρχικα. Δεν εχουν τοξοπλασμα ολες οι γατες,κατα συνέπεια δεν εχουν κολλησει τοξοπλασμα ολοι οι ιδιοκτητες γατας. Τοξοπλασμα εχουν συνήθως οι γατες που ζουνε στο δρομο ειναι πιο σπανιο σε οικόσιτες που ζουνε σπίτι.  Τελος για να κολλήσεις τοξοπλασμα πρέπει να ερθεις σε επαφη με τα κόπρανα της γατας και μετα να φέρεις τα χερια στομα σου. Οποτε καταλάβαινουμε τωρα τι εννοουμε αντισωματα και ποτε τα φτιάχνει ο οργανισμός?

Πες τα χρυσοστομηηηηη!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nicol_ είπε:

Συγνωμη τι παραπληροφόρηση ειναι αυτη? Αντισωματα εχεις στον οργανισμο σου αν κολλήσεις και περάσεις τοξοπλασμα,ξεκιναμε απο αυτο αρχικα. Δεν εχουν τοξοπλασμα ολες οι γατες,κατα συνέπεια δεν εχουν κολλησει τοξοπλασμα ολοι οι ιδιοκτητες γατας. Τοξοπλασμα εχουν συνήθως οι γατες που ζουνε στο δρομο ειναι πιο σπανιο σε οικόσιτες που ζουνε σπίτι.  Τελος για να κολλήσεις τοξοπλασμα πρέπει να ερθεις σε επαφη με τα κόπρανα της γατας και μετα να φέρεις τα χερια στομα σου. Οποτε καταλάβαινουμε τωρα τι εννοουμε αντισωματα και ποτε τα φτιάχνει ο οργανισμός?

Είδες κάπου να γράφω ότι οι γάτες έχουν τοξοπλασμα!? Γράφω ότι οι ιδιοκτήτες γατών συνήθως στον οργανισμό τους έχουν αντισώματα απέναντι στο τοξοπλασμα, που σημαίνει ότι δεν νοσούν. Ξενιστης τοξοπλασματος είναι η γάτα, εάν δεν γνωρίζεις τι είναι ξενιστης, είναι ο τελικός φορεας και συνήθως τα περιστέρια και τα τρωκτικά έχουν τοξοπλασμα, ζώα τα οποία οι γάτες συνήθως συναναστρεφονται. Διάβασε πρώτα τι γράφω και μετά απάντησε, παρακαλώ πολύ. Ευχαριστώ. 

πρίν από 3 λεπτά , Beboula25 είπε:

Γιατί ρε αγαπη εσυ αποστειρωνεις τα σκεύη σπίτι σου; Αν ναι πάω πάσο αν όχι τότε να σου πω ότι καμία διαφορα δεν έχουν τα δικά μας από έξω. Το ότι πλένουμε τα σκεύη μας μετά από κάθε χρήση δεν σημαίνει ότι σκοτώνεις το κάθε μικρόβιο εκτός αν τα περνάς όλα από χλωρίνη. Εφόσον ομως αγχωθηκες και σου έχει κάτσει πήγαινε για μια αιματολογική να σου φύγει η ιδέα. 

Πες τα χρυσοστομηηηηη!!!!

Κοπέλα μου, η κτηνίατρος και φίλη μου ςγγυος που μεγάλωσε με γάτες δεν κόλλησε ποτέ τοξοπλασμα και είχε πάρα πολλά αντισώματα που ο γιατρός της είπε ότι τα είχε επειδή πάντα μεγάλωνε με γάτες. Σε αντίθεση με μένα, που δεν έχω κανένα αντισωμα απέναντι στο τοξοπλασμα που δεν είχα ποτέ επαφή συχνή με γάτες. Αυτά από εμένα. Και κλείνοντας, να πω ότι η ΗΜΙ μάθεια είναι χειρότερη από την Αμάθεια. Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν και παραπληροφορειτε για θέματα ιατρικά, που μόνο οι ειδικοί γνωρίζουν. Καληνύχτα σε όλες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , happysmile είπε:

Τωρα ναι καμαρι μου αλλα περασα πολυ δυσκολα!!ασε τις τυψεις για το μωρο!!!ειχα τρελαθει σκεφτομουν οτι αισθανεται κ το μωρο μου τοσο χαλια κ εχει κ αυτος εξανθηματα κ γτ να πρεπει να παρω κορτιζονη κ γτ σε μενα!!βλακειες βεβαια αλλα πανω στην απελπισια σου το μυαλο παιζει παιχνιαδιαω κ οσο πιο πολυ το σκεφτομουν τοσο περισσοτερο βγαιναν!ευτυχως ο αντρας μου!!

Ναι αγαπη μου στενοχωριέσαι φυσιολογικό αλλα όλα καλα είναι και η κορτιζόνη είναι ακίνδυνη φαντάσου την δίνουν και στην αρχή της εγκυμοσυνης για να την ενισχύσουν σε τυχόν θεματάκι. Είναι πανακειο φαρμακείο απλως λίγο ζόρι με την διατροφή αυτό να προσεχεις. Πολλά χαδακια στην κοιλιτσα και να κανεις όμορφες σκεψεις με το μωράκι να το γεμίζεις με θετική ενέργεια!  

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό @melanouri αυτό εξηγώ, δεν έχω ούτε τα αντισώματα! Δεν έχω εκτεθεί σε τοξόπλασμα στο παρελθόν (γιατί αν και μικρουλα επλενα τα χερακια όταν αλλαζα την άμμο) εντέλει, αλλά ούτε και τώρα. 

Το συζήτησα εκτενώς με το γιατρό κυρίως γιατί σαν τη Ρια είχα τρομάξει πολύ με το συμβάν με τα αδέσποτα που μπηκαν στο αμάξι μου από παράθυρο που είχε μείνει μισάνοιχτο.

Παρότι λοιπόν ήμουν τυχερή γιατί αγνοώντας ότι είμαι έγκυος καθάρισα μόνη μου το αμάξι από ακαθαρσίες πριν το πάω για βιολογικό, μου τόνισε ότι έχω τις ίδιες πιθανότητες να κολλήσω με οποιαδήποτε γυναίκα γιατί δεν έχω αντισώματα και ως εκ τούτου πρέπει να προσέχω.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που εξηγώ στη φίλη για να μην αγχώνεται τόσο είναι ότι οι πιθανότητες για τοξόπλασμα είναι εξαιρετικά μικρές θέτοντας εαυτόν ως παράδειγμα λόγω  επαφών μου με γάτες. 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Beboula25 είπε:

Γιατί ρε αγαπη εσυ αποστειρωνεις τα σκεύη σπίτι σου; Αν ναι πάω πάσο αν όχι τότε να σου πω ότι καμία διαφορα δεν έχουν τα δικά μας από έξω. Το ότι πλένουμε τα σκεύη μας μετά από κάθε χρήση δεν σημαίνει ότι σκοτώνεις το κάθε μικρόβιο εκτός αν τα περνάς όλα από χλωρίνη. Εφόσον ομως αγχωθηκες και σου έχει κάτσει πήγαινε για μια αιματολογική να σου φύγει η ιδέα. 

Πες τα χρυσοστομηηηηη!!!!

Κααλα ναι σίγουρα δεν εχεις αδικο σ αυτο π λες...απλα τοξόπλασμα εξεταση εδω δεν κανουν θα γινω γραφική  αχχα....μονο αν το πιεσεις πολυ...κ μαλλον θα το πιεσω ωτ τελευταια φορα εκανα εναν μηνα πριν μεινω εγκυος ξταν αρνητικό δεν εχω αντισώματα επισης....αντε να δουμε

..το κορυφαίο δεν εχω αντισώματα ουτε στην ανεμοβλογια....γενικα δεν εχω αντισώματα χαχαχαχα

.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Kpp83 είπε:

Αγαπητό @melanouri αυτό εξηγώ, δεν έχω ούτε τα αντισώματα! Δεν έχω εκτεθεί σε τοξόπλασμα στο παρελθόν (γιατί αν και μικρουλα επλενα τα χερακια όταν αλλαζα την άμμο) εντέλει, αλλά ούτε και τώρα. 

Το συζήτησα εκτενώς με το γιατρό κυρίως γιατί σαν τη Ρια είχα τρομάξει πολύ με το συμβάν με τα αδέσποτα που μπηκαν στο αμάξι μου από παράθυρο που είχε μείνει μισάνοιχτο.

Παρότι λοιπόν ήμουν τυχερή γιατί αγνοώντας ότι είμαι έγκυος καθάρισα μόνη μου το αμάξι από ακαθαρσίες πριν το πάω για βιολογικό, μου τόνισε ότι έχω τις ίδιες πιθανότητες να κολλήσω με οποιαδήποτε γυναίκα γιατί δεν έχω αντισώματα και ως εκ τούτου πρέπει να προσέχω.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που εξηγώ στη φίλη για να μην αγχώνεται τόσο είναι ότι οι πιθανότητες για τοξόπλασμα είναι εξαιρετικά μικρές θέτοντας εαυτόν ως παράδειγμα λόγω  επαφών μου με γάτες. 

Εννοείται, απλά θέλει πάρα πολλή προσοχή και καθαριότητα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , melanouri είπε:

Είδες κάπου να γράφω ότι οι γάτες έχουν τοξοπλασμα!? Γράφω ότι οι ιδιοκτήτες γατών συνήθως στον οργανισμό τους έχουν αντισώματα απέναντι στο τοξοπλασμα, που σημαίνει ότι δεν νοσούν. Ξενιστης τοξοπλασματος είναι η γάτα, εάν δεν γνωρίζεις τι είναι ξενιστης, είναι ο τελικός φορεας και συνήθως τα περιστέρια και τα τρωκτικά έχουν τοξοπλασμα, ζώα τα οποία οι γάτες συνήθως συναναστρεφονται. Διάβασε πρώτα τι γράφω και μετά απάντησε, παρακαλώ πολύ. Ευχαριστώ. 

Εκτιθεσαι τρομερα με αυτα που γραφεις και παραπληροφορεις τον κοσμο οποτε καλυτερα σταματα.Ειπες εισαι Γεωπονος αλλα μαλλον θεωρεις οτι κατεχεις γνωσεις χημειας (βλεπε στεγνωτηριο)και ιατρικης. Τα εχεις μπερδεψει ομως αρκετα μεσα στο κεφαλι σου.Εγω λοιπον ειμαι νοσηλευτρια μια και την τελευταια φορα εκανες επικληση στις γνωσεις σου.Και σου λεω σταματα να παραπληροφορεις τον κοσμο ενω δεν γνωριζεις.Γραφεις λοιπον το εξης Είδες κάπου να γράφω ότι οι γάτες έχουν τοξοπλασμα!? Γράφω ότι οι ιδιοκτήτες γατών συνήθως στον οργανισμό τους έχουν αντισώματα απέναντι στο τοξοπλασμα

 Ξαναγραφω οτι για να εχεις αντισωματα τοξοπλασματος πρεπει να εχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.Οκ μεχρι εδω?Δευτερον πρεπει να το εχει η γατα σου και να στο εχει κολλησει. Τριτον ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. Αρα για απαντησε μου εδω εσυ λοιπον,πως γινεται οι ιδιοκτητες γατων να εχουν στον οργανισμο τους αντισωματα τοξοπλασματον χωρις να εχουν περασει τοξοπλασμα?Γιατι στην κοπελα πιο πανω εγραψες οτι επειδη ειναι ιδιοκτητρια γατας εχει αυτοματα και αντισωματα.

Επισης δεν ξερω αν εσυ εχεις γατα σπιτι σου που συναναστρεφεται τρωκτικα και περιστερια αλλα ειλικρινα ειναι οτι πιο αστειο επιχειρημα εχω διαβασει. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Nicol_ είπε:

Εκτιθεσαι τρομερα με αυτα που γραφεις και παραπληροφορεις τον κοσμο οποτε καλυτερα σταματα.Ειπες εισαι Γεωπονος αλλα μαλλον θεωρεις οτι κατεχεις γνωσεις χημειας (βλεπε στεγνωτηριο)και ιατρικης. Τα εχεις μπερδεψει ομως αρκετα μεσα στο κεφαλι σου.Εγω λοιπον ειμαι νοσηλευτρια μια και την τελευταια φορα εκανες επικληση στις γνωσεις σου.Και σου λεω σταματα να παραπληροφορεις τον κοσμο ενω δεν γνωριζεις.Γραφεις λοιπον το εξης Είδες κάπου να γράφω ότι οι γάτες έχουν τοξοπλασμα!? Γράφω ότι οι ιδιοκτήτες γατών συνήθως στον οργανισμό τους έχουν αντισώματα απέναντι στο τοξοπλασμα

 Ξαναγραφω οτι για να εχεις αντισωματα τοξοπλασματος πρεπει να εχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.Οκ μεχρι εδω?Δευτερον πρεπει να το εχει η γατα σου και να στο εχει κολλησει. Τριτον ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. Αρα για απαντησε μου εδω εσυ λοιπον,πως γινεται οι ιδιοκτητες γατων να εχουν στον οργανισμο τους αντισωματα τοξοπλασματον χωρις να εχουν περασει τοξοπλασμα?Γιατι στην κοπελα πιο πανω εγραψες οτι επειδη ειναι ιδιοκτητρια γατας εχει αυτοματα και αντισωματα.

Επισης δεν ξερω αν εσυ εχεις γατα σπιτι σου που συναναστρεφεται τρωκτικα και περιστερια αλλα ειλικρινα ειναι οτι πιο αστειο επιχειρημα εχω διαβασει. 

 

πρίν από 7 λεπτά , Nicol_ είπε:

Εκτιθεσαι τρομερα με αυτα που γραφεις και παραπληροφορεις τον κοσμο οποτε καλυτερα σταματα.Ειπες εισαι Γεωπονος αλλα μαλλον θεωρεις οτι κατεχεις γνωσεις χημειας (βλεπε στεγνωτηριο)και ιατρικης. Τα εχεις μπερδεψει ομως αρκετα μεσα στο κεφαλι σου.Εγω λοιπον ειμαι νοσηλευτρια μια και την τελευταια φορα εκανες επικληση στις γνωσεις σου.Και σου λεω σταματα να παραπληροφορεις τον κοσμο ενω δεν γνωριζεις.Γραφεις λοιπον το εξης Είδες κάπου να γράφω ότι οι γάτες έχουν τοξοπλασμα!? Γράφω ότι οι ιδιοκτήτες γατών συνήθως στον οργανισμό τους έχουν αντισώματα απέναντι στο τοξοπλασμα

 Ξαναγραφω οτι για να εχεις αντισωματα τοξοπλασματος πρεπει να εχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.Οκ μεχρι εδω?Δευτερον πρεπει να το εχει η γατα σου και να στο εχει κολλησει. Τριτον ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. Αρα για απαντησε μου εδω εσυ λοιπον,πως γινεται οι ιδιοκτητες γατων να εχουν στον οργανισμο τους αντισωματα τοξοπλασματον χωρις να εχουν περασει τοξοπλασμα?Γιατι στην κοπελα πιο πανω εγραψες οτι επειδη ειναι ιδιοκτητρια γατας εχει αυτοματα και αντισωματα.

Επισης δεν ξερω αν εσυ εχεις γατα σπιτι σου που συναναστρεφεται τρωκτικα και περιστερια αλλα ειλικρινα ειναι οτι πιο αστειο επιχειρημα εχω διαβασει. 

Τα περιστερια που πετούν και έρχονται στα μπαλκόνια που πατούν οι γάτες, σου φαίνεται κι αυτό αστείο μήπως? Χαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , melanouri είπε:

Είδες κάπου να γράφω ότι οι γάτες έχουν τοξοπλασμα!? Γράφω ότι οι ιδιοκτήτες γατών συνήθως στον οργανισμό τους έχουν αντισώματα απέναντι στο τοξοπλασμα, που σημαίνει ότι δεν νοσούν. Ξενιστης τοξοπλασματος είναι η γάτα, εάν δεν γνωρίζεις τι είναι ξενιστης, είναι ο τελικός φορεας και συνήθως τα περιστέρια και τα τρωκτικά έχουν τοξοπλασμα, ζώα τα οποία οι γάτες συνήθως συναναστρεφονται. Διάβασε πρώτα τι γράφω και μετά απάντησε, παρακαλώ πολύ. Ευχαριστώ. 

Κοπέλα μου, η κτηνίατρος και φίλη μου ςγγυος που μεγάλωσε με γάτες δεν κόλλησε ποτέ τοξοπλασμα και είχε πάρα πολλά αντισώματα που ο γιατρός της είπε ότι τα είχε επειδή πάντα μεγάλωνε με γάτες. Σε αντίθεση με μένα, που δεν έχω κανένα αντισωμα απέναντι στο τοξοπλασμα που δεν είχα ποτέ επαφή συχνή με γάτες. Αυτά από εμένα. Και κλείνοντας, να πω ότι η ΗΜΙ μάθεια είναι χειρότερη από την Αμάθεια. Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν και παραπληροφορειτε για θέματα ιατρικά, που μόνο οι ειδικοί γνωρίζουν. Καληνύχτα σε όλες. 

Κοιτα προσεκτικά τι θα σου πω επειδή προσπαθεις με το υφος σου να με πεισεις για κάτι. Το ότι σου είπε η φιλη σου που τυγχάνει γιατρος και τα σχετικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη. Έχοντας μιλήσει με γιατρους όχι έναν επειδή ανεκαθεν είχαμε ζωάκια πολλες γάτες μαζί με σκύλους ουδέποτε ακούσαμε αυτό που αναφερεις εσυ αυτή την στιγμή! Το τοξόπλασμα μεταδίδεται ΜΟΝΟ εάν φας να στο πω έτσι τα σκατα του ζώου που είναι ήδη μολυσμένο! Όσο για τις οικόσιτες να σε ενημερώσω πως αν τρέφονται μόνο με ξηρά τροφή ή τέλος πάντων δεν τρέφονται με ωμή τροφή έχουν έως και μηδενικές πιθανοτητες να νοσήσουν! Οποιοδήποτε ζώο ή ο άνθρωπος τρώει ωμες τροφές κινδυνεύει από το παράσιτο! Και για τα λαχανικά κ φρούτα που λέμε να πλένονται καλα είναι γιατί μπορεί να έχει περάσει από πάνω τους κάποιο ζώο μολυσμένο! Άρα ξανά λέμε για να σε ενημερώσουμε καλύτερα πως αντισώματα για το τοξόπλασμα δεν εχεις επειδή έχεις επαφή με γάτες και μην ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε εμείς οι ημιμαθείς.

Το πως δημιουργούμε αντισώματα ερχόμενοι σε επαφή με μικρόβια είναι άλλη συζήτηση :)

Καλο σου βράδυ  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Nicol_ είπε:

Εκτιθεσαι τρομερα με αυτα που γραφεις και παραπληροφορεις τον κοσμο οποτε καλυτερα σταματα.Ειπες εισαι Γεωπονος αλλα μαλλον θεωρεις οτι κατεχεις γνωσεις χημειας (βλεπε στεγνωτηριο)και ιατρικης. Τα εχεις μπερδεψει ομως αρκετα μεσα στο κεφαλι σου.Εγω λοιπον ειμαι νοσηλευτρια μια και την τελευταια φορα εκανες επικληση στις γνωσεις σου.Και σου λεω σταματα να παραπληροφορεις τον κοσμο ενω δεν γνωριζεις.Γραφεις λοιπον το εξης Είδες κάπου να γράφω ότι οι γάτες έχουν τοξοπλασμα!? Γράφω ότι οι ιδιοκτήτες γατών συνήθως στον οργανισμό τους έχουν αντισώματα απέναντι στο τοξοπλασμα

 Ξαναγραφω οτι για να εχεις αντισωματα τοξοπλασματος πρεπει να εχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.Οκ μεχρι εδω?Δευτερον πρεπει να το εχει η γατα σου και να στο εχει κολλησει. Τριτον ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. Αρα για απαντησε μου εδω εσυ λοιπον,πως γινεται οι ιδιοκτητες γατων να εχουν στον οργανισμο τους αντισωματα τοξοπλασματον χωρις να εχουν περασει τοξοπλασμα?Γιατι στην κοπελα πιο πανω εγραψες οτι επειδη ειναι ιδιοκτητρια γατας εχει αυτοματα και αντισωματα.

Επισης δεν ξερω αν εσυ εχεις γατα σπιτι σου που συναναστρεφεται τρωκτικα και περιστερια αλλα ειλικρινα ειναι οτι πιο αστειο επιχειρημα εχω διαβασει. 

Και να νοσησει κάνεις, είναι σαν ελαφριά γρίπη, μπορεί ποτέ να μην καταλάβει ότι είναι μόλυνση από τοξοπλασμα! Καληνηχτα, αγαπητή νοσηλεύτρια... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...