Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      καλημεραα κορίτσια ! μ κάνανε πάλι ντοπλερ , άψογο ήταν! αύριο μπαίνω 33 εβδομάδων και το μωράκι είναι σχεδόν 2 κιλά! ο τράχηλος σταθερός στα 1.9-2 απλώς είπε ο γιατρός αν βγάλω τον όρο θα γεννήσω ! ο εμβρυολογος είπε αν αντέξω 10 ημέρες θα είναι το ιδανικό ! τι λύσεις εχω δεν ξέρω γιατί για μ@@@ 10 ημέρες παραπάει. 

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Mar.da είπε:

Δε νομιζω να εχεις θεμα,το τοξοπλασμα εχει σχεση με μη καλοψημενα κρεατα,περριτωματα απο γατες και λαχανικα που ειναι κατω στη γη και μπορει να εχουν παει γατια π.χ.μαρουλι,χορτα κτλ.γι αυτο μας λενε να τα βαζουμε στο ξυδι πριν τα καταναλωσουμε.αν ομως εχεις αμφιβολιες ρωτα το γιατρο σου.

Περαστικα κοριτσι μου!

Να σαι καλα κοριτσι μ ευχαριστώ πολύ:)))

2 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Χαχαχα έλα βρε υγιέστατη είσαι!! Αντε σκέψου το μπεμπακι και άσε αυτά τα κολληματακια στην άκρη. Έτσι τα λεω κ σε εμενα. Τα μωράκια είναι καλα εκεί μέσα εμεις σκάμε με σκεψεις και άγχη και ειλικρινά είναι όλα τόσο απλά! 

Να σαι καλα μπεμπουλα μου!! Ναι μωρε ετσι είναι εχεις δικιο....γι αυτο κ ρωτάω για να τα ακουω λιγο κ ν παιρνω τα πανω μου χεχεχ :))

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, melanouri είπε:

Και να νοσησει κάνεις, είναι σαν ελαφριά γρίπη, μπορεί ποτέ να μην καταλάβει ότι είναι μόλυνση από τοξοπλασμα! Καληνηχτα, αγαπητή νοσηλεύτρια... 

Βρε γλυκό μου κορίτσι συμφωνώ ότι κάποιες κοπέλες που έχουν γάτες μπορεί να έχουν αντισώματα για τοξόπλασμα αλλά η συγκεκριμένη κοπέλα δεν έχει. Οπότε στις εξετάσεις αίματος που έκανε που της είπε ο γιατρός να κάνει έβαλε 2 ειδών. Το ένα είναι αν αυτή τη στιγμή νοσεις από τοξόπλασμα κ το άλλο αν έχεις νοσήσει στο παρελθόν οπότε έχεις κ τα αντισώματα. Αν έχεις αντισώματα δεν χρειάζεται να προσέχεις ιδιαίτερα αν όμως δεν έχεις τα αντισώματα πρέπει να προσέχεις αρκετά. Οπότε δεν σημαίνει ότι επειδή κάποια έχει γάτα έχει κ αντισώματα. Αυτό φαίνεται από τις εξετάσεις. Κ ναι συμφωνώ με τα κορίτσια που λένε ότι δεν κολλάς εύκολα. Απλά στην εγκυμοσύνη προσέχουμε τα λαχανικά κ τα κρέατα μην τυχόν κ είμαστε ατυχές κ κολλήσουμε. Αν κολλουσαμε τόσο εύκολα τότε όλες μας θα είχαμε αντισώματα. Ελπίζω να έχω γίνει κατανοητή από όλο αυτό το κατεβατο. Οπότε με αυτό απαντάω κ στην άλλη κοπέλα (δεν θυμάμαι ποια) που φοβόταν μήπως έχει κολλήσει  τοξόπλασμα επειδή ήπιε φυσικό χυμό πορτοκάλι απ' έξω. Μην αγχώνεσαι καθόλου δεν έπαθες τπτ :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Ρε κορίτσιααάαααααα...... λίγο έλειψα..... εεε οοοοοχιιι κακώς υπάρχει η ομάδα που με τόσο κόπο έφτιαξααα!!!χεχε

Χεχε μην αγχωνεσαι συμπεθερα. Ειμαστε φαν της ομαδας αυτης. 

Καλημερα κοριτσαρες! 

  • Μου αρέσει 5

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Για αρχη δεν ειναι ομαδα ειναι ενα forum κ δε λεει πουθενα οτι ειναι για συμβουλες. "μπεμπακια 2019" γραφει κ ειμαστε εδω για συμπαράσταση η μια στην αλλη σε αυτο το δυσκολο ταξιδι της εγκυμοσύνης κ για ανταλλαγη αποψεων κ εμπειριων!αν δε σε καλύπτει μπορεις να αποχωρησεις απο τοτε που ανοιξε αυτο το θεμα δεν εχουμε ερθει σε αντιπαραθεση με κανεναν κ δε θα το κανουμε τωρα ειρωνιες κτλ νομιζω δε χρειάζονται εδω ας κραταμε λιγο τις ισορροπίες οπως τοσο καιρο!δε γινεται να συμφωνουμε με ολους αλλα η καθε αποψη ειναι σεβαστη!

Αυτό να το γράψεις για τις κοπέλες που βάλθηκαν να ειρωνεύονται, όχι σε μένα. Ευχαριστώ. Ας μην γίνει ξανά μνεία στο όνομα μου, παρακαλώ. 

1 hour ago, mama16 είπε:

Βρε γλυκό μου κορίτσι συμφωνώ ότι κάποιες κοπέλες που έχουν γάτες μπορεί να έχουν αντισώματα για τοξόπλασμα αλλά η συγκεκριμένη κοπέλα δεν έχει. Οπότε στις εξετάσεις αίματος που έκανε που της είπε ο γιατρός να κάνει έβαλε 2 ειδών. Το ένα είναι αν αυτή τη στιγμή νοσεις από τοξόπλασμα κ το άλλο αν έχεις νοσήσει στο παρελθόν οπότε έχεις κ τα αντισώματα. Αν έχεις αντισώματα δεν χρειάζεται να προσέχεις ιδιαίτερα αν όμως δεν έχεις τα αντισώματα πρέπει να προσέχεις αρκετά. Οπότε δεν σημαίνει ότι επειδή κάποια έχει γάτα έχει κ αντισώματα. Αυτό φαίνεται από τις εξετάσεις. Κ ναι συμφωνώ με τα κορίτσια που λένε ότι δεν κολλάς εύκολα. Απλά στην εγκυμοσύνη προσέχουμε τα λαχανικά κ τα κρέατα μην τυχόν κ είμαστε ατυχές κ κολλήσουμε. Αν κολλουσαμε τόσο εύκολα τότε όλες μας θα είχαμε αντισώματα. Ελπίζω να έχω γίνει κατανοητή από όλο αυτό το κατεβατο. Οπότε με αυτό απαντάω κ στην άλλη κοπέλα (δεν θυμάμαι ποια) που φοβόταν μήπως έχει κολλήσει  τοξόπλασμα επειδή ήπιε φυσικό χυμό πορτοκάλι απ' έξω. Μην αγχώνεσαι καθόλου δεν έπαθες τπτ :)

Και βέβαια δεν κολλάς από χυμο τοξοπλασμα, αυτή ήταν κι η πρώτη μου απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε άλλα νέα, βρε κορίτσια θέλω να γκρινιάξω ατελείωτα γιατί σήμερα γύρισα γραφείο μετά από 15μέρες! Έχει και βρωμόκαιρο, έπεσαν και να με φάνε η διάθεσή μου στα βάραθρα! 

 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Kpp83 είπε:

Σε άλλα νέα, βρε κορίτσια θέλω να γκρινιάξω ατελείωτα γιατί σήμερα γύρισα γραφείο μετά από 15μέρες! Έχει και βρωμόκαιρο, έπεσαν και να με φάνε η διάθεσή μου στα βάραθρα! 

 

Γεια σου κοριτσι μου! Υπομονη κ μη χαλας τη ζαχαρενια σου. Να σκεφτεσαι το μπεμπακι σου το φοβερο. Και να σου πω και κατι?? Ο καιρος περναει πιο γρηγορα απο οσο φανταζεσαι και θα το δεις. Δεν θα καταλαβεις για ποτε θα το εχεις αγκαλιτσα! Ποτε βγαινεις σε αδεια?? 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Ναι κούκλα μου και εγω το χάζευα και λέω ποτε φτάσαμε.. Σε ευχαριστώ παρα πολύ ειλικρινά ήταν πολλες οι στιγμές που η στήριξη σου ήταν σωτήρια στην αγωνία μου.. Οπως πολλά κοριτσια.. Άξιζε η αναμονή αξίζουν όλα για αυτό το θαύμα! 

@Nicol_ μου είναι παρα πολλες οι στιγμές που σκέφτομαι ποτε είδα την μπλε γραμμουλα και τώρα συζητάμε για το μαιευτήριο. Έτσι και εσυ κοριτσάκι μου ποτε μας έβαλες να δούμε το τεστ και σε λιγο θα τον έχεις εκεί δίπλα σου!❤️❤️:wub:

Όχι κοριτσάκι μου από τον χυμο μην φοβάσαι. Δεν γίνεται να μπούμε στον αποστειρωτη ούτε να τα κόψουμε όλα απλά λίγη προσοχη θέλει στις σαλάτες ένα καλό πλύσιμο κ ξυδάκι ένα καλό ψήσιμο στα κρέατα, όχι ωμά αυγά  ψάρια και θαλασσινά και τα κόπρανα από τα ζωάκια αν έρθουν σε επαφή με τα χέρια μας τα πλένουμε. 

Σιγά βρε, τίποτα δεν εκανα! Χαρά μου είναι, αλήθεια! 

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kpp83 είπε:

Σε άλλα νέα, βρε κορίτσια θέλω να γκρινιάξω ατελείωτα γιατί σήμερα γύρισα γραφείο μετά από 15μέρες! Έχει και βρωμόκαιρο, έπεσαν και να με φάνε η διάθεσή μου στα βάραθρα! 

 

Ειναι καποιες μερες περιεργες.Σήμερα δεν ξερω τι γίνεται αλλα υπάρχει μια μελαγχολία ειναι η αλήθεια. Γιατι επεσαν να σε φανε στο γραφειο? Οι συναδελφοι εννοείς? 

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Έχει παρατηρήσει κάποιο κορίτσι να ματώνουν τα ούλα της;Μου είχε πει και ο γιατρός και ο οδοντίατρος από την αρχή της εγκυμοσύνης να μην αγχωθω(δεδομένου ότι είχα κάνει απαραίτητο οδοντιατρικο έλεγχο πριν την εγκυμοσύνη).Σήμερα πλενοντας τα δόντια το πρωί μάτωσε στο πλάι το ουλο μου και γέμισε το στόμα αιμα-σορρυ για την περιγραφή....Μπορεί να βλάψει κάπου το μωράκι αυτή η κατάσταση;

Επίσης κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω,εμετούς δεν έχω ,αλλά πολύ έντονες καουρες με αποτέλεσμα να τρώω ότι μπορώ....Ζυγιστηκα σήμερα είμαι ένα κιλό πιο κάτω....Στους 4μήνες είχα πάρει 2 κιλά ,τώρα οδευοντας στον 5ο μήνα,έχασα το 1....σκέφτομαι απλά αν τρέφεται σωστά το μωράκι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ ρε κορίτσια 1 μήνας και 10 μερες έμειναν απλά τσαντιζομαι που πρέπει να βγάλω δουλειά και για τις 15μερες που έλλειπα!

@4shinediamonds έχω το ίδιο θέμα. Ο Δράκουλας ο ιδιος ειδικα μετα το σαλοσπιρ. Τώρα στο Β τρίμηνο πηγα οδοντίατρο ευτυχώς και με έστειλε περιοδοντολόγο γιατί έκανα περιοδοντιτιδα την οποία πρόλαβα στο τσακ. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι φοβόμουν να τα ζορισω λόγω του αίματος και δεν τα φρόντιζε ως εκ τούτου σωστά. Ρώτα το γιατρό σου αν έχει θέμα και γρήγορα για ΚΑΘΑΡΙΣΜΌ!


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Kpp83 είπε:

Ευχαριστώ ρε κορίτσια 1 μήνας και 10 μερες έμειναν απλά τσαντιζομαι που πρέπει να βγάλω δουλειά και για τις 15μερες που έλλειπα!

@4shinediamonds έχω το ίδιο θέμα. Ο Δράκουλας ο ιδιος ειδικα μετα το σαλοσπιρ. Τώρα στο Β τρίμηνο πηγα οδοντίατρο ευτυχώς και με έστειλε περιοδοντολόγο γιατί έκανα περιοδοντιτιδα την οποία πρόλαβα στο τσακ. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι φοβόμουν να τα ζορισω λόγω του αίματος και δεν τα φρόντιζε ως εκ τούτου σωστά. Ρώτα το γιατρό σου αν έχει θέμα και γρήγορα για ΚΑΘΑΡΙΣΜΌ!

Να είσαι καλά κορίτσι μου που μου απάντησες.Είμαι στο 2ο τρίμηνο και ναι παίρνω και σαλοσπιρ,εχει και αυτό τη σημασία του έχεις δίκιο το είχα ξεχάσει.Είχα κάνει καθαρισμό πριν την εγκυμοσύνη.Ρωτησα οδοντίατρο στο 1ο τρίμηνο αν χρειάζεται ξανά ,μου ειπε όχι.....Στον περιοδοντολογο έκανες καθαρισμό; ή κάποια ειδική θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , 4shinediamonds είπε:

Να είσαι καλά κορίτσι μου που μου απάντησες.Είμαι στο 2ο τρίμηνο και ναι παίρνω και σαλοσπιρ,εχει και αυτό τη σημασία του έχεις δίκιο το είχα ξεχάσει.Είχα κάνει καθαρισμό πριν την εγκυμοσύνη.Ρωτησα οδοντίατρο στο 1ο τρίμηνο αν χρειάζεται ξανά ,μου ειπε όχι.....Στον περιοδοντολογο τι έκανες;καθαρισμό;

Και εμενα τα ίδια. Δεν ξέρω θα δω μήπως πάω οδοντιατρο αυτές τις μερες για καθαρισμό. Πάντως με μια απλή οδοντόκρεμα sensodyne και ένα στοματικό διάλυμα χωρίς οινόπνευμα είδα μια μικρή διαφορα. Το μωρό δεν κινδυνεύει από αυτό ούτε επειδή έχασες ένα κιλό μην φοβάσαι. Στο πρώτο τρίμηνο έμεινε η σκιά μου από τους εμετούς και το μπεμπε ήταν σούπερ. 

πρίν από 34 λεπτά , Kpp83 είπε:

Ευχαριστώ ρε κορίτσια 1 μήνας και 10 μερες έμειναν απλά τσαντιζομαι που πρέπει να βγάλω δουλειά και για τις 15μερες που έλλειπα!

@4shinediamonds έχω το ίδιο θέμα. Ο Δράκουλας ο ιδιος ειδικα μετα το σαλοσπιρ. Τώρα στο Β τρίμηνο πηγα οδοντίατρο ευτυχώς και με έστειλε περιοδοντολόγο γιατί έκανα περιοδοντιτιδα την οποία πρόλαβα στο τσακ. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι φοβόμουν να τα ζορισω λόγω του αίματος και δεν τα φρόντιζε ως εκ τούτου σωστά. Ρώτα το γιατρό σου αν έχει θέμα και γρήγορα για ΚΑΘΑΡΙΣΜΌ!

Έχεις δίκιο αλλα εφόσον πρέπει να γίνει άστο μην το αφήνεις να σου σπάει τα νεύρα,κάνε αυτό που πρέπει.Παντως οπως είπε κ η Νικολ καπως είναι η μέρα σήμερα κ εγω πεσμένη είμαι..

1 ώρα πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Σιγά βρε, τίποτα δεν εκανα! Χαρά μου είναι, αλήθεια! 

Καλο μου κορίτσι:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Beboula25 είπε:

Και εμενα τα ίδια. Δεν ξέρω θα δω μήπως πάω οδοντιατρο αυτές τις μερες για καθαρισμό. Πάντως με μια απλή οδοντόκρεμα sensodyne και ένα στοματικό διάλυμα χωρίς οινόπνευμα είδα μια μικρή διαφορα. Πάντως το μωρό δεν κινδυνεύει από αυτό ούτε επειδή έχασες ένα κιλό μην φοβάσαι. Στο πρώτο τρίμηνο έμεινε η σκιά μου από τους εμετούς και το μπεμπε ήταν σούπερ. 

Έχεις δίκιο αλλα εφόσον πρέπει να γίνει άστο μην το αφήνεις να σου σπάει τα νεύρα,κάνε αυτό που πρέπει.Παντως οπως είπε κ η Νικολ καπως είναι η μέρα σήμερα κ εγω πεσμένη είμαι..

Καλο μου κορίτσι:)

Ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση,φοβήθηκα σήμερα το πρωί,είχα γεμίσει αίμα και δεν σταματούσε....Από ένα μόνο σημείο των ουλων έβγαινε το αίμα....Έχω και εγώ ειδική οδοντόκρεμα και διάλυμα,αλλά όπως μου είπε πριν η κοπέλα Kpp83 πρέπει να έχει να κάνει με το σαλοσπιρ ,και επιπλέον κάνω και ινοχεπ.Όλα αυτά αραιώνουν το αίμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , 4shinediamonds είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση,φοβήθηκα σήμερα το πρωί,είχα γεμίσει αίμα και δεν σταματούσε....Από ένα μόνο σημείο των ουλων έβγαινε το αίμα....Έχω και εγώ ειδική οδοντόκρεμα και διάλυμα,αλλά όπως μου είπε πριν η κοπέλα Kpp83 πρέπει να έχει να κάνει με το σαλοσπιρ ,και επιπλέον κάνω και ινοχεπ.Όλα αυτά αραιώνουν το αίμα.

Να είσαι καλα.. Αν εκανες και μια πλύση με αλατονερο την ώρα που τρέχει πολύ μήπως βοηθούσε; Και η σόδα η μαγειρικη ισως.. Και εμενα από ένα μόνο σημείο ματώνει και στις αρχές έβγαζε πολύ αιματακι. Όλα αυτά φτιάχνουν! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...