Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, 4shinediamonds είπε:

Kpp περαστικά κορίτσι,Καλά έκανες και την αφαιρέσες ,στο σημείο που ήταν σίγουρα ενοχλούσε και θα είχες έγνοια συνέχεια μη σου πιαστεί κάπου.

Ria τι σπυράκι είναι;Αν είναι αυτό που φαντάζομαι ,εγώ στην διάρκεια της εγκυμοσύνης έβγαλα δύο φορές,γύριζουν οι τρίχες μου είπε ο γιατρός.Μου έδωσε κρεμουλα και περασε.

 

 

Τι όμορφα κορίτσι μου! Με το καλό!

 

Κορίτσια καλησπέρα!πως ειστε;Να ρωτήσω όσο μεγαλώνει η κοιλίτσα μας τεντώνει ,σωστά;

Ρε συ πρεπει να γυρισε τριχα το εχω πανω απο χρονο απλα ηρεμουσε για μηνες κ εμφανιζόταν παλι απλα δεν εδωσα ιδιαιτερη βαση...οτανε εμεινα εγκυος ειχε ηρεμησει εντελως.....αλλα τωρα ξαμα βγηκε στο ιδιο σημειο πιο φουντώμενο κ μετα τη κρεμα π εβαλα χθες ποναει περισσοτερο..τωρα ειτε εγινε γτ εβαλα τη κρεμα κ θεραπεύεται σιγα σιγα κανει τον κυκλο του ειτε γινεται χειρότερα δεν ξέρω...αν δεν πονούσε τοσο δε θα με ενοιαζε θα το κοιτουσα μετα τον τοκετο..αλλα δεν μπορω να κάτσω καλα καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ria@90 είπε:

Ρε συ πρεπει να γυρισε τριχα το εχω πανω απο χρονο απλα ηρεμουσε για μηνες κ εμφανιζόταν παλι απλα δεν εδωσα ιδιαιτερη βαση...οτανε εμεινα εγκυος ειχε ηρεμησει εντελως.....αλλα τωρα ξαμα βγηκε στο ιδιο σημειο πιο φουντώμενο κ μετα τη κρεμα π εβαλα χθες ποναει περισσοτερο..τωρα ειτε εγινε γτ εβαλα τη κρεμα κ θεραπεύεται σιγα σιγα κανει τον κυκλο του ειτε γινεται χειρότερα δεν ξέρω...αν δεν πονούσε τοσο δε θα με ενοιαζε θα το κοιτουσα μετα τον τοκετο..αλλα δεν μπορω να κάτσω καλα καλα...

Εμένα έκανε μια εβδομάδα να σπάσει.Στο διάστημα αυτό πονούσα ,αφού νόμιζα δεν έκανε τίποτα η κρέμα.Θέλει να κάνει τον κύκλο του.Σε καταλαβαίνω,ούτε εγώ φανταζόμουν πόσο πόνο μπορεί να δημιουργήσει μια τρίχα που γυρνάει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, 4shinediamonds είπε:

Kpp περαστικά κορίτσι,Καλά έκανες και την αφαιρέσες ,στο σημείο που ήταν σίγουρα ενοχλούσε και θα είχες έγνοια συνέχεια μη σου πιαστεί κάπου.

Ria τι σπυράκι είναι;Αν είναι αυτό που φαντάζομαι ,εγώ στην διάρκεια της εγκυμοσύνης έβγαλα δύο φορές,γύριζουν οι τρίχες μου είπε ο γιατρός.Μου έδωσε κρεμουλα και περασε.

 

 

Τι όμορφα κορίτσι μου! Με το καλό!

 

Κορίτσια καλησπέρα!πως ειστε;Να ρωτήσω όσο μεγαλώνει η κοιλίτσα μας τεντώνει ,σωστά;

Σε ευχαριστώ καλή μου με το καλό κ σε εσένα! 

Τεντωνει δεν λες τίποτα. Γιατί ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Σε ευχαριστώ καλή μου με το καλό κ σε εσένα! 

Τεντωνει δεν λες τίποτα. Γιατί ρωτάς;

Σε ευχαριστώ γλυκό μου κορίτσι!Με το καλό τα μωράκια μας και όλα τα μωράκια του κόσμου!

Ρωτάω γιατί είναι όλα πρωτόγνωρα και ότι παρατηρώ ρωτάω.Έχω παρατηρήσει ότι τεντώνει πιο πολύ μετά το φαγητό.Φυσιολογικό δεν είναι αυτό;Απλά με μπερδεύει ποια η διαφορά τεντώνει η κοιλίτσα με πετρωνει.Εγώ ειδικά μετά το φαγητό την νιώθω πολύ τεντωμενη.Αυτό δεν σημαίνει ότι σκληραίνει,σωστά;Απλά παίρνει χώρο το μωράκι,σωστά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, 4shinediamonds είπε:

Σε ευχαριστώ γλυκό μου κορίτσι!

Ρωτάω γιατί είναι όλα πρωτόγνωρα και ότι παρατηρώ ρωτάω.Έχω παρατηρήσει ότι τεντώνει πιο πολύ μετά το φαγητό.Φυσιολογικό δεν είναι αυτό;Απλά με μπερδεύει ποια η διαφορά τεντώνει η κοιλίτσα με πετρωνει.Εγώ ειδικά μετά το φαγητό την νιώθω πολύ τεντωμενη.Αυτό δεν σημαίνει ότι σκληραίνει,σωστά;Απλά παίρνει χώρο το μωράκι,σωστά;

 Νομίω θα το καταλάβεις εάν πας να τη ζουλήξεις λιγάκι. Όταν είναι όλη τούμπανο και δεν ζουλιέται με τίποτα νομίζω είναι συσπασούλα και εάν δεν πονάει είναι φυσιολογικό ειναι αυτές οι προπαρασκευαστικές που λένε. Αν πάλι σε κάποια σημεία ζουλιέται και σε άλλα όχι μάλλον πιάνεις κωλαρίνο, πατουσάκια, πλατούλα κλπ

Επίσης μετά το φαγητό νομίζω είναι απλό φούσκωμα συνήθως,

Εγώ έχω στα δεξιά πλατούλα κωλαρίνο.. έχει πάρει θέση ο μικρούλης, οπότε εκεί είναι σχεδόν πάντα πιο τούμπανο ενώ αριστερά είναι πιο χαλαρή :wub:

Και για μένα όλα είναι πρωτόγνωρα και είμαι άσχετη, απλά περιγράφω τι μου συμβαίνει.


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

 Νομίω θα το καταλάβεις εάν πας να τη ζουλήξεις λιγάκι. Όταν είναι όλη τούμπανο και δεν ζουλιέται με τίποτα νομίζω είναι συσπασούλα και εάν δεν πονάει είναι φυσιολογικό ειναι αυτές οι προπαρασκευαστικές που λένε. Αν πάλι σε κάποια σημεία ζουλιέται και σε άλλα όχι μάλλον πιάνεις κωλαρίνο, πατουσάκια, πλατούλα κλπ

Επίσης μετά το φαγητό νομίζω είναι απλό φούσκωμα συνήθως,

Εγώ έχω στα δεξιά πλατούλα κωλαρίνο.. έχει πάρει θέση ο μικρούλης, οπότε εκεί είναι σχεδόν πάντα πιο τούμπανο ενώ αριστερά είναι πιο χαλαρή :wub:

Και για μένα όλα είναι πρωτόγνωρα και είμαι άσχετη, απλά περιγράφω τι μου συμβαίνει.

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσάκι μου!

Πώς είσαι εσύ;Ο μικρούλης;

Link to comment
Share on other sites

Just now, 4shinediamonds είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσάκι μου!

Πώς είσαι εσύ;Ο μικρούλης;

Είμαστε καλά! Ο μικρούλης έχει πάρει θέση και μου είπε η γιατρός ότι δεν θα ξαναγυρίσει πια, είναι καλά, δεν είναι υπερκινητικό μωρό αλλά όλη μέρα κολυμπάει ήρεμος και χαρούμενος χαχαχαχαχαχα Κάποιες μέρες του δίνει και καταλαβάινει και κάποιες είναι ήσυχος πολύ.Επίσης από τον 5ο μας βγαίνει μια βδομάδα μεγαλύτερος συνέχεια. Την άλλη Δευτέρα έχω την doppler και περιμένω με αγωνία γιατί εκεί που κάνω τις μεγάλες εξετάσεις έχουν καλά μηχανήματα και τον χαζεύω και παίρνω και βίντεο-φώτο :) 

Εγώ έχω αρχίσει και δυσκολέυμαι, έχω πάρει και 15 κιλά μέχρι τώρα, κουράζομαι πολύ με τις δουλειές στο σπίτι, στο μπάνιο, ακόμα δουλεύω στο pc κάποιες ώρες.. σιγά-σιγά βλέπω και τον ύπνο να κάνει φτερά (μέχρι τώρα ήμουν τυχερή)... αλλά δεν θέλω να γκρινιάζω γιατί εκτός από τη συχνοουρία δεν είχα και άλλα συμπτώματα ως τώρα. 

Εσείς πως είστε;;;;; :wub:

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, 4shinediamonds είπε:

Σε ευχαριστώ γλυκό μου κορίτσι!Με το καλό τα μωράκια μας και όλα τα μωράκια του κόσμου!

Ρωτάω γιατί είναι όλα πρωτόγνωρα και ότι παρατηρώ ρωτάω.Έχω παρατηρήσει ότι τεντώνει πιο πολύ μετά το φαγητό.Φυσιολογικό δεν είναι αυτό;Απλά με μπερδεύει ποια η διαφορά τεντώνει η κοιλίτσα με πετρωνει.Εγώ ειδικά μετά το φαγητό την νιώθω πολύ τεντωμενη.Αυτό δεν σημαίνει ότι σκληραίνει,σωστά;Απλά παίρνει χώρο το μωράκι,σωστά;

Όχι αγαπη μου το τεντωμα δεν είναι σύσπαση. Εχθές στον καρδιοτοκογραφο τα ξανά ρώτησα.Στην σύσπαση μαζεύεται μπάλα η κοιλιά νιώθεις σφίξιμο δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιως. 

Μετά το φαγητό ναι τσιτωνει ακόμη περισσότερο λογικό αφού φουσκώνεις. Και εμενα γίνεται τόσο τσίτα δεν μπορώ να αναπνεύσω από το τεντωμα.Γενικα πάντως είναι τσίτα δεν ζουμπιεται ούτε ζουμπιοταν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Καλα εκανες και την εβγαλες. Είχα αφαιρέσει κ εγω σπιλο χαμηλά κοντά στην “ “περιοχή” μας αλλα ήταν πολύ βαθιά η ρίζα και έτσι καναμε μέθη και λίγα ράμματα. Δεν με πειράζει έχει την γοητεία του χαχα

Είδα τον μικρό εχθές και καναμε καρδιοτοκογραφο. Δόξα τω Θεό όλα καλα και σε μια εβδομάδα μπαίνω στον μήνα μου. Τακτοποιούσα τώρα τις εξετάσεις και τους υπερήχους και πως πέρασε ο καιρός δεν κατάλαβα. Εχασα δυο κιλά αλλα νομίζω θα τα ξανά βρω :mrgreen:

η στιγμή που ξεφυλλίζεις το φάκελο είναι πάντα συγκινητική.. κι εγώ νιώθω ετσι κάθε φορά! με το καλό να μπεις στο μήνα σου... πλησιάζει η μέρα της μεγάλης αγκαλιάς!!!! 

όντως έχασες δύο κιλα;;;; πωωωωωως;; μπράβο!!! Εγώ τώρα στον 8ο φοβάμαι μην παρω 5 χαχαχα

1 hour ago, Kpp83 είπε:

Σήμερα πήγα δερματολόγο να μου βγάλει μια ελιά που μεγάλωσε στο στήθος κ φοβάμαι μην τραυματίσω με το θηλασμό.

Μου πρότεινε για το μπέμπη μας a-derma ντους 2 σε ένα (την βρεφική σειρά) και ενυδατική της ίδιας εταιρείας οπότε αν δεν έχετε ακόμα αγοράσει ή εχετε θέμα  εξετάστε και αυτά. 

Καλή ανάρρωση!!:)


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vaso_mpempis είπε:

Είμαστε καλά! Ο μικρούλης έχει πάρει θέση και μου είπε η γιατρός ότι δεν θα ξαναγυρίσει πια, είναι καλά, δεν είναι υπερκινητικό μωρό αλλά όλη μέρα κολυμπάει ήρεμος και χαρούμενος χαχαχαχαχαχα Κάποιες μέρες του δίνει και καταλαβάινει και κάποιες είναι ήσυχος πολύ.Επίσης από τον 5ο μας βγαίνει μια βδομάδα μεγαλύτερος συνέχεια. Την άλλη Δευτέρα έχω την doppler και περιμένω με αγωνία γιατί εκεί που κάνω τις μεγάλες εξετάσεις έχουν καλά μηχανήματα και τον χαζεύω και παίρνω και βίντεο-φώτο :) 

Εγώ έχω αρχίσει και δυσκολέυμαι, έχω πάρει και 15 κιλά μέχρι τώρα, κουράζομαι πολύ με τις δουλειές στο σπίτι, στο μπάνιο, ακόμα δουλεύω στο pc κάποιες ώρες.. σιγά-σιγά βλέπω και τον ύπνο να κάνει φτερά (μέχρι τώρα ήμουν τυχερή)... αλλά δεν θέλω να γκρινιάζω γιατί εκτός από τη συχνοουρία δεν είχα και άλλα συμπτώματα ως τώρα. 

Εσείς πως είστε;;;;; :wub:

Μπράβο τέλεια!! Ειδες ο μπεμπης περνάει μια χαρά! Όντως τώρα θα βαρύνει ς κ κάθε εβδομάδα θα νιώθεις την αλλαγή. Με τον ύπνο αστα να πάνε κ εγω δεν κοιμάμαι καλα κ ξυπνάω από τα σκοτάδια αλλα οπως λες κ εσυ έτσι κ εγω δεν παραπονιέμαι δόξα τω Θεό είναι όλα καλα και αυτό έχει σημασια τίποτα άλλο! Στο ντοπλερ θα τον χορτάσεις τον μικρουλι σου❤️ Εμενα δεν φαίνεται πρόσωπο κ τέτοια γιατί κοιτάει πίσω.  Και εμεις μια εβδομάδα μεγαλύτερος. Ρε κοριτσια άρχισα να έχω μεγάλη λαχτάρα να τον παρω αγκαλιτσααα! :wub:

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Μπράβο τέλεια!! Ειδες ο μπεμπης περνάει μια χαρά! Όντως τώρα θα βαρύνει ς κ κάθε εβδομάδα θα νιώθεις την αλλαγή. Με τον ύπνο αστα να πάνε κ εγω δεν κοιμάμαι καλα κ ξυπνάω από τα σκοτάδια αλλα οπως λες κ εσυ έτσι κ εγω δεν παραπονιέμαι δόξα τω Θεό είναι όλα καλα και αυτό έχει σημασια τίποτα άλλο! Στο ντοπλερ θα τον χορτάσεις τον μικρουλι σου❤️ Εμενα δεν φαίνεται πρόσωπο κ τέτοια γιατί κοιτάει πίσω.  Και εμεις μια εβδομάδα μεγαλύτερος. Ρε κοριτσια άρχισα να έχω μεγάλη λαχτάρα να τον παρω αγκαλιτσααα! :wub:

αχ χτυπήσες φλέβα, τρεξανε τα δάκρια (Όχι ότι το χω δύσκολο χαχαχα)..Αυτό το "..μεγάλη λαχτάρα να τον πάρω αγκαλιά" το νιώθω τόσο πολύ και εγώ!! 

λίγο σας έμεινε εσάς... σύντομα θα χαϊδεύεις δερματακι :)

να σε ρωτησω, μου είπε ότι γύρω στις 36 εβδομάδες θα κάνουμε και καλλιέργεια κολπικων ..Αυτό είναι στάνταρ εξέταση όπως οι άλλες;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Είμαστε καλά! Ο μικρούλης έχει πάρει θέση και μου είπε η γιατρός ότι δεν θα ξαναγυρίσει πια, είναι καλά, δεν είναι υπερκινητικό μωρό αλλά όλη μέρα κολυμπάει ήρεμος και χαρούμενος χαχαχαχαχαχα Κάποιες μέρες του δίνει και καταλαβάινει και κάποιες είναι ήσυχος πολύ.Επίσης από τον 5ο μας βγαίνει μια βδομάδα μεγαλύτερος συνέχεια. Την άλλη Δευτέρα έχω την doppler και περιμένω με αγωνία γιατί εκεί που κάνω τις μεγάλες εξετάσεις έχουν καλά μηχανήματα και τον χαζεύω και παίρνω και βίντεο-φώτο :) 

Εγώ έχω αρχίσει και δυσκολέυμαι, έχω πάρει και 15 κιλά μέχρι τώρα, κουράζομαι πολύ με τις δουλειές στο σπίτι, στο μπάνιο, ακόμα δουλεύω στο pc κάποιες ώρες.. σιγά-σιγά βλέπω και τον ύπνο να κάνει φτερά (μέχρι τώρα ήμουν τυχερή)... αλλά δεν θέλω να γκρινιάζω γιατί εκτός από τη συχνοουρία δεν είχα και άλλα συμπτώματα ως τώρα. 

Εσείς πως είστε;;;;; :wub:

Όλα τέλεια κορίτσι μου ,μπράβο,μπραβο!!!!Σε λίγο καιρό θα τον έχεις αγκαλίτσα τον μικρούλη!!!!!

Και εμείς λέμε δοξασμενο το όνομά Τους!

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

η στιγμή που ξεφυλλίζεις το φάκελο είναι πάντα συγκινητική.. κι εγώ νιώθω ετσι κάθε φορά! με το καλό να μπεις στο μήνα σου... πλησιάζει η μέρα της μεγάλης αγκαλιάς!!!! 

όντως έχασες δύο κιλα;;;; πωωωωωως;; μπράβο!!! Εγώ τώρα στον 8ο φοβάμαι μην παρω 5 χαχαχα

Καλή ανάρρωση!!:)

Είναι μαγικά όλα και όσο πλησιάζει η ευλογημένη στιγμή τόσο συγκινούμαι περισσότερο. Για τα πάντα κ με τα πάντα! 

Εχασα γτ δεν έχω την όρεξη που είχα. Επίσης έκοψα τα γλυκα εννοω δεν τα ζηταω που είχα φάει μεγάλο κόλλημα όλη μέρα μπορουσα να τρώω ενώ γενικά δεν ήμουν φαν. Όσο φτάνω πιστεύω επανέρχομαι στις ορεξεις προ εγκυμοσυνης. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Όχι αγαπη μου το τεντωμα δεν είναι σύσπαση. Εχθές στον καρδιοτοκογραφο τα ξανά ρώτησα.Στην σύσπαση μαζεύεται μπάλα η κοιλιά νιώθεις σφίξιμο δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλιως. 

Μετά το φαγητό ναι τσιτωνει ακόμη περισσότερο λογικό αφού φουσκώνεις. Και εμενα γίνεται τόσο τσίτα δεν μπορώ να αναπνεύσω από το τεντωμα.Γενικα πάντως είναι τσίτα δεν ζουμπιεται ούτε ζουμπιοταν. 

Ναι κατάλαβα πως είναι από τις περιγραφές σας κορίτσι μου καλό!Σας ευχαριστώ που έχετε υπομονή και μου εξηγείτε!Είναι όλα πρωτόγνωρα!

Εντωμεταξύ είχαμε υπέρηχο στον γιατρό και τον ξαναρώτησα.Αισθάνομαι εμβρυικες κινήσεις και μάλιστα πριν δύο μέρες και 2 μικρέεεεεες κλωτσιτσες,αλλά εκείνος επέμενε πως με πρόσθιο πλακούντα θα καταλάβω κλωτσιές κλωτσιές μετά την 25η εβδομάδα. Γιατί μέχρι τότε μου είπε πως τις έντονες κινήσεις τις "απορροφά" ο πρόσθιος πλακουντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...