Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Nicol_ είπε:

Θηλαζω Δήμητρα ναι. Ξεκινησαν αρκετα νωρις δεν θυμαμαι ακριβως ποτε αλλα μάλλον γύρω στις 2 βδομαδες.Μπράβο στη μπεμπουλα σου,να ειναι γερη! :)

Σε ευχαριστω.. Ελπίζω να την γλιτώσω κ να μην έχει κολικούς.. Γτ ταλαιπωριουνται τα καημένα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σας είπαν να αποφεύγετε τροφές στο θηλασμό; σαν πολλά μου φάνηκαν όσα μου είπε να κόψω. Πράσινα Λαχανικά, ντομάτα αυγό, λαδερά με σάλτσες, όσπρια. Τι θα τρώω; μόνο υδατάνθρακες; δεν την παλεύω χωρίς λαχανικά 

  • Μπερδεμένη/-ος 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Κορίτσια σας είπαν να αποφεύγετε τροφές στο θηλασμό; σαν πολλά μου φάνηκαν όσα μου είπε να κόψω. Πράσινα Λαχανικά, ντομάτα αυγό, λαδερά με σάλτσες, όσπρια. Τι θα τρώω; μόνο υδατάνθρακες; δεν την παλεύω χωρίς λαχανικά 

Οταν δεν υπάρχει λογος δεν κόβουμε ποτε κατηγοριες τροφων. Μονο αν υπάρχει αποδεδειγμένα καποια αλλεργία πχ και αφου γινουν εξετάσεις.  Εννοείται οτι εχεις αναγκη σωστη διατροφη ειδικα τωρα με το θηλασμο. Δυστυχως πολλοι παιδίατροι αυθαίρετα κοβουν πολλα στη διατροφή μιας θηλαζουσας χωρις λογο και αυτο κανει ακομα πιο δυσκολο να διατηρήσει μια γυναικα το θηλασμο. Εγω τρωω τα παντα. Μονο λογω κολικων ειχα περιορίσει τα γαλακτοκομικά αλλα μετα τα αρχισα και παλι. Ειναι κριμα να στερηθεις τοσο χωρις λογο

ΜΗΝ αποκλείετε προκαταβολικά ολόκληρες κατηγορίες τροφίμων από την διατροφή σας για να “προλάβετ娔 αλλεργίες στο βρέφος σας. ΜΗΝ αποκλείετε γαλακτοκομικά προιόντα από την διατροφή σας από την γέννηση. ΜΗΝ προτείνετε αντίστοιχες στερητικές δίαιτες σε μητέρες κοντά σας ή στο διαδίκτυο, το μόνο που καταφέρνετε είναι να κάνετε τον θηλασμό να μοιάζει δύσκολος και ηρωικός, και πιθανόν αυξάνετε τις πιθανότητες το παιδί να βλαφτεί προς αλλεργική ευαισθητοποίηση.

Παπαβεντσης

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Beboula25 είπε:

Γεια σε όλες 

@Ria@90 @vaso_mpempis @Anna17 Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας να είναι πάντα υγιή!!

Μονο για τα μωρομαντηλα να πω μην σπέρνετε ο πανικός γτ τα έχουμε ξανά πει ο κάθε γιατρος λέει το δικό του άρα σημαίνει ξεκάθαρα πως ΔΕΝ είναι κάτι που έχει απόλυτα τεκμηριωθεί. Και εμενα παιδίατρος μου είπε το βράδυ να βάζω μωραντηλο κ μιλούσε για μια αλλαγή. Επίσης είμαι στο παίδων 10 μερες και το μωρό μου το καθαρίζουν με μωρομαντηλα. Πιστεύω όλοι οι γιατροί εδώ κάτι ξέρουν παραπάνω και δεν θα κινδύνευαν την υγεία σε τόσα πολλά μωράκια. 

Σας φιλώ όλες 

Μπεμπουλα ελπιζω να εισαστε ηδη στο σπιτι κ να ειναι ολα καλα! 

Να πω κ εγω πως κ εμας 7 μηνες στη μενν μονο μωρομαντηλα βαζουν κ η αλήθεια ειναι οτι το δερματακι της ειναι μια χαρα κ οχι επωνυμα ετσι Οτι να ναι επισης ουτε κρεμα τους βαζουν εκτος αν υπαρχει λόγος ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο. Υπαρχουν κ δισκοι απο βαμβακι για την αλλαγη της πανας ειναι πιο ευχρηστοι απο το απλο βαμβακι σαν τους δισκους ντεμακιγιαζ ειναι αλλα πιο μεγαλοι

  • Μου αρέσει 2

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, happysmile είπε:

Κοριτσια ποτε κατεβαινουν τα μικρα?αυριο μπαινω 35βδομαδες κ ο μικρος ειναι ψηλα πολυ θα λεγα..αγχωνομαι μην δν κατεβει!

Νομίζω και τελευταίες μερες μπορεί να κατέβει 

Κορίτσια για πόση ώρα και κάθε Πότε θηλάζετε τις πρώτες μερες;

@Beboula25 τι έγινε; Γιατί είστε στο παίδων;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Μπεμπουλα ελπιζω να εισαστε ηδη στο σπιτι κ να ειναι ολα καλα! 

Να πω κ εγω πως κ εμας 7 μηνες στη μενν μονο μωρομαντηλα βαζουν κ η αλήθεια ειναι οτι το δερματακι της ειναι μια χαρα κ οχι επωνυμα ετσι Οτι να ναι επισης ουτε κρεμα τους βαζουν εκτος αν υπαρχει λόγος ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο. Υπαρχουν κ δισκοι απο βαμβακι για την αλλαγη της πανας ειναι πιο ευχρηστοι απο το απλο βαμβακι σαν τους δισκους ντεμακιγιαζ ειναι αλλα πιο μεγαλοι

Σε σκεφτομουν Βασούλα.Σε ευχαριστώ πολύ. Πως είστε;  

Ειμαστε μέσα ακομη,παίρνουμε αντιβιωση για ουρολοίμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την @Nicol_

@Anna17  Στο Ιασώ μας έφεραν μαρουσαλατα με ντομάτα κ φασολάκια οπότε παρά τις ανησυχίες της μάνας μου... τα τρώω από ΟΛΑ πλην φαβας  για τυχόν έλλειψη του ενζύμου κ οσπρίων που θα δοκιμάσω αργότερα από φόβο κολικων.

Γενικά πάντως ξεκινάς με κρέας κ υδατάνθρακες και εισάγει κάθε 3 μέρες κ κάτι.

Εγώ βέβαια το παρακανα ομολογω δύο φορές κ είχε εκνευρισμο και αέρια. Την πρώτη τσακιζα τις φράουλες αλλά μιλάμε για μισό κιλό ουτε που ειχα φανταστεί να το περιορίσω. Την δεύτερη έφαγα ένα ντακο με 3 ολοκληρες ντομάτες τριμενες ενώ 1 δε αγγιροντοματα τρωω χωρίς θεμα.

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Νομίζω και τελευταίες μερες μπορεί να κατέβει 

Κορίτσια για πόση ώρα και κάθε Πότε θηλάζετε τις πρώτες μερες;

@Beboula25 τι έγινε; Γιατί είστε στο παίδων;

Ουρολοίμωξη. Δεν ξέρω πως αλλα δόξα τω Θεό είναι το πιο κοινό μικρόβιο κ συνηθίζεται στα νεογνά αγοράκια.

Στην κυριολεξία όλη μέρα θηλαζα με ελαχιστες ωρες ύπνου κ πιστεύω θα συνεχίσουμε στο ίδιο σχεδόν μοτίβο για λίγο ακόμη. Βασικα το δικό μου δεν χορταίνει κ με την παραγωγή που έχω. Αλλα στην αρχή δεν είναι μόνο η πείνα είναι που θέλουν συνέχεια αγκαλίτσα αλλα και πιπίλισμα για νανι. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Σε σκεφτομουν Βασούλα.Σε ευχαριστώ πολύ. Πως είστε;  

Ειμαστε μέσα ακομη,παίρνουμε αντιβιωση για ουρολοίμωξη.

Περαστικα ευχομαι κ γρηγορα σπιτακι σας!! Εμεις ησυχα πισω παλι στην μενν κ περιμενουμε ωραιο το ονειρο αλλα κρατησε λιγο της κανουν δοκιμες κ χωρις οξυγονο αλλα ακομα κουραζεται κ την παρακολουθούν  θα δουμε ποσο ακομα!


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vasoth. είπε:

Περαστικα ευχομαι κ γρηγορα σπιτακι σας!! Εμεις ησυχα πισω παλι στην μενν κ περιμενουμε ωραιο το ονειρο αλλα κρατησε λιγο της κανουν δοκιμες κ χωρις οξυγονο αλλα ακομα κουραζεται κ την παρακολουθούν  θα δουμε ποσο ακομα!

Σε ευχαριστώ! 

Να τελειώσει με το καλό να πάτε σπίτι με το μωρό σας!!  Δεν ξέρω τι να πω σε εσένα, η καρδιά σου μόνο ξέρει ποσα αντεξες πως νιώθεις και ποσο δυνατή σταθηκες. Μην πούμε το κοινό του τι άλλο να κανεις ας μείνω στο το ότι θέλει παρα πολύ γερό στομάχι καρδιά μυαλό να αντέχει η μανούλα μακριά από το παιδί μέσα σε νοσοκομείο αντιμετωπίζοντας θέματα υγειας. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna17 είπε:

Κορίτσια σας είπαν να αποφεύγετε τροφές στο θηλασμό; σαν πολλά μου φάνηκαν όσα μου είπε να κόψω. Πράσινα Λαχανικά, ντομάτα αυγό, λαδερά με σάλτσες, όσπρια. Τι θα τρώω; μόνο υδατάνθρακες; δεν την παλεύω χωρίς λαχανικά 

Εμένα μου είπε να τρώω τα πάντα εκτός από όσπρια και να τρώω μια μερίδα γαλακυοκομικα την μέρα.. Κατά τα άλλα μέχρι κ καφέ με αφήνει 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Ουρολοίμωξη. Δεν ξέρω πως αλλα δόξα τω Θεό είναι το πιο κοινό μικρόβιο κ συνηθίζεται στα νεογνά αγοράκια.

Στην κυριολεξία όλη μέρα θηλαζα με ελαχιστες ωρες ύπνου κ πιστεύω θα συνεχίσουμε στο ίδιο σχεδόν μοτίβο για λίγο ακόμη. Βασικα το δικό μου δεν χορταίνει κ με την παραγωγή που έχω. Αλλα στην αρχή δεν είναι μόνο η πείνα είναι που θέλουν συνέχεια αγκαλίτσα αλλα και πιπίλισμα για νανι. 

Περαστικά σας κοριτσάκι μου. 

φιλιά στον μπέμπη :x


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@Beboula25 περαστικά σας κορίτσι μου. Πως το καταλάβατε; έκανε πυρετουλι; 

Προς το παρόν είμαι σε δίαιτα αλιπη για δικά μου θέματα 

@vaso_mpempis εμείς θηλάζουμε κάθε 2 ώρες. Η διαρκεία εξαρτάται από 10λεπτα έως και μισή ωρα. Συνήθως όμως 10 - 15 λεπτά σε ένα στήθος μόνο. 

  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...