Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, linaa said:

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

      Αχ Λινά ενθαρρυντικά τα λόγια σου … με ηρέμησε η τοποθέτηση σου αλλά αυτές οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα τώρα ηρεμώ μετά ξεκινάει πάλι το παραλήρημα …

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

@Beboula25 περαστικά σας, ελπίζω γρήγορα σπιτάκι. Μπράβο που τον κατάλαβες από τα δέκατα κιόλας, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την θερμοκρασία. Εμένα κάθε 1-1,5 ώρα ώρα το πολύ τρώει, τα έχω δει όλα. Εν τω μεταξύ ανεβαίνει το γάλα στο στόματακι κ αν τον αφήσω στην κούνια κατευθείαν ξυπνάει. Πρέπει να τον κρατήσω στην αγκαλιά καμιά ώρα σίγουρα. Κ το βράδυ κουτουλαω πάντα!

Αχ τα κρεβάτια είναι διακοσμητικά για τα παιδιά μας. Εγώ τον πήρα στο κρεβάτι μας και έδιωξα τον μπαμπά. Δεν άντεχα άλλο. Και τον ξαπλώνω του δίνω λίγο το στήθος και τον περνει ο ύπνος. Έτσι δεν τον μετακινώ και κοιμάμαι και εγώ κανα δίωρο τα βράδια. Άσε που με κατουραει τουλάχιστον μια φορά την μέρα. Και μόλις του μαζεύω τα πόδια πάνω για να βγάλω την πάνα η να τον πλύνω μου κάνει και κακά. Δεν ξέρω η θέση μάλλον τον χαλαρώνει. 

@Ria@90 ελπίζω να περάσει σύντομα. Εμένα με έβαλε να τον ζυγίζω επειδή είναι μικρούλης και δεν θέλουμε να χάνει αλλο βαρος αλλά μου είπε και 20 γρ τη μέρα να περνει είναι καλά. Τα 40 σε πόσες μέρες τα έβαλε; Δεν νομίζω όμως αφού γεννήθηκε σε κανονικό βάρος να έχει σημασία ότι πήρε 40γρ και όχι 60 πχ. Αλλά θα σου πει ο γιατρός.

Ποτέ θα τον ξαναδεί; Εμένα μου είπε σε 1 μήνα και μου φάνηκε πολύ καιρός για νεογέννητο 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kpp83 είπε:

@Ria@90 μην ανησυχείς για το βάρος. Εμένα στις 20 μερες ανέκτησε το βάρος που είχε χάσει στο νοσοκομείο Και από τότε κάνει ράλι. Η παιδίατρος ήταν 100% σίγουρη ότι τρωει σωστά γτ άνοιξε τις πάνες του (ξέρω μπλιαξ αλλά έχουμε τον ειδικό κάδο) και μου είπε να μην το ξαναζυγισω κ να αγχώνομαι θα μου λεει αυτή πότε. Τώρα πια παιρνει 80γρ. περίπου τη μέρα!

Δεν ξέρω για το σταφυλοκκοκο τίποτα αλλα αν σε ανησυχεί 2η γνώμη ή παίδων.

Για να μην σε τρώει το γράψιμο υπάρχουν άπειρα breastfeeding applications στο κινητό που βολεύουν

@Dimitr@17 στο 2.5ωρο κάνει κ εμένα πιδακα. Στο άλλο στήθος έχω το επιθέμα να μην γεμίζει ο τόπος.

Να βάλω θηλαστρο κ να του το δώσω; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Αχ τα κρεβάτια είναι διακοσμητικά για τα παιδιά μας. Εγώ τον πήρα στο κρεβάτι μας και έδιωξα τον μπαμπά. Δεν άντεχα άλλο. Και τον ξαπλώνω του δίνω λίγο το στήθος και τον περνει ο ύπνος. Έτσι δεν τον μετακινώ και κοιμάμαι και εγώ κανα δίωρο τα βράδια. Άσε που με κατουραει τουλάχιστον μια φορά την μέρα. Και μόλις του μαζεύω τα πόδια πάνω για να βγάλω την πάνα η να τον πλύνω μου κάνει και κακά. Δεν ξέρω η θέση μάλλον τον χαλαρώνει. 

@Ria@90 ελπίζω να περάσει σύντομα. Εμένα με έβαλε να τον ζυγίζω επειδή είναι μικρούλης και δεν θέλουμε να χάνει αλλο βαρος αλλά μου είπε και 20 γρ τη μέρα να περνει είναι καλά. Τα 40 σε πόσες μέρες τα έβαλε; Δεν νομίζω όμως αφού γεννήθηκε σε κανονικό βάρος να έχει σημασία ότι πήρε 40γρ και όχι 60 πχ. Αλλά θα σου πει ο γιατρός.

Ποτέ θα τον ξαναδεί; Εμένα μου είπε σε 1 μήνα και μου φάνηκε πολύ καιρός για νεογέννητο 

Εμένα δυστυχώς αφού θηλάσει μετά θέλει να ρευτει κ δεν μπορεί ξάπλα οπότε μου μένει κανένα μεσαωρο το πολύ ύπνου εκτός κ αν γίνει θαύμα κ δεν φάει στην 1,5 ώρα. 2 φορές στον 1 μήνα ξύπνησε στις 3 ώρες για να φάει κ έκανα πάρτυ που κοιμήθηκα σερί 2 ώρες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ria@90 είπε:

 Καλησπέρα κοριτσια τι κανετε??σημερα ήρθε η παιδιατρος....τι μωρο πηρε μονο 40 γρ απο τη μερα π βγήκαμε...επισης εβγαλε ενα σπυρακι με πυον διπλα στον αφαλο κοριτσια και μ ειπε μαλλον ειναι σταφυλοκοκκος και αν εμφανίσει κ αλλο θα παμε νοσοκομείο...εχω στεναχωρηθεί τοσο βρε κοριτσια ειμαι να σκασω θελω τοσο να κλαψω...προσπαθώ τοσο πολυ κ τωρα μ αυτο νομιζω πως δεν κανω τιποτα καλα....σορι για το σεντόνι αλλα ηθελα να ταωπω καπου...

Καλα κάνεις και τα λες... έχουμε να περάσουμε μεγάλες αγωνίες. Εύχομαι να μην βγάλει άλλο και να πάνε όλα καλά.. υπομονή Αγάπη μου. 

Κάνουμε Ότι καλύτερο μπορούμε θα παθουν και κάτι τα μωράκια ..μαλλον είναι μέσα στο πρόγραμμα. Αρκεί που είναι όλα περαστικά  :)

Κι Εμείς πήγαμε πάλι σήμερα για μέτρηση χολερυθρινης γιατί έχει υψηλή και φοβήθηκαν για ικτερο. Ακόμα είναι ψηλή (9,3) αλλά η παιδίατρος είπε ότι είναι φυσιολογικός ικτερος αφου ειναι κατω απο 12 και πέφτει. Το Σάββατο θα τον δει

  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κάνει πληγουλες στις Ρώγες μάλλον κάποιες φορές δεν έπιασε Καλά..  θα φύγουν; βάζω γάλα και αλοιφή όσο μπορώ. Πονάει ομολογώ ειδικά στις πρωτες ρουφήξιες


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια έχω κάνει πληγουλες στις Ρώγες μάλλον κάποιες φορές δεν έπιασε Καλά..  θα φύγουν; βάζω γάλα και αλοιφή όσο μπορώ. Πονάει ομολογώ ειδικά στις πρωτες ρουφήξιες

Θα φύγουν. Όταν δεν πιάνει καλα βγαζε τον και προσπάθησε να το πιάσει σωστά για να μην πονας οπως λες. Θυμαμαι στις πρωτες ρουφιξιες πεταγόμουν στο ταβάνι έκλαιγα . 

πρίν από 53 λεπτά , Nicol_ είπε:

Μπεμπουλα μου περαστικα σας! Ευχομαι γρήγορα σπιτι σας! ❤❤❤ Η παιδιατρος κ μενα ετσι μου ειχε πει. Αν δεν εχει ορεξη για φαγητό κατι δεν παει καλα. 

Ρια μην ανησυχείς εφοσον σας εδωσε αγωγη θα φύγει το σπυρακι.  Βαζε την κρεμα που σας εδωσε, διπλωνε το παμπερς σε εκείνο το σημείο να μην ερχεται σε επαφή κ πιστεύω ολα θα πανε μια χαρα. Οσο για το βαρος εφοσον περασαν μονο λίγες  μερες μην αγχώνεσαι καθόλου. Σταδιακα θα το βαλει. 

 Ετσι και εμεις ακομα και τώρα!  Απο την αρχη πιδακες. Ακομα και τώρα το βράδυ ειδικα που αργει λίγο να φαει πετάγεται το γαλα κ λερωνει τα πάντα. Στην αρχη οσο ηταν μικρος δυσκολευόταν τωρα πέφτει με τα μουτρα στο φαγητο και δεν δινει σημασία. Το αντίθετο μαλιστα. Αν σταμτησουμε ενα δευτερόλεπτο να για να κοπάσει ο πίδακας, αρχιζει κ τσιρίζει. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βγάζεις λιγο με το χερι πριν το θηλασμο για να διευκολύνεται. 

Σε ευχαριστώ πολύ αγαπη ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Θα φύγουν. Όταν δεν πιάνει καλα βγαζε τον και προσπάθησε να το πιάσει σωστά για να μην πονας οπως λες. Θυμαμαι στις πρωτες ρουφιξιες πεταγόμουν στο ταβάνι έκλαιγα . 

Σε ευχαριστώ πολύ αγαπη ❤️

Θυμάμαι που το έλεγες. Αυτό κάνω βάζω το δάχτυλο μου και τον βγάζω να πιάσει Καλά. 

Σ ευχαριστώ πολύ 

Πως είστε σήμερα εσείς; 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλα κάνεις και τα λες... έχουμε να περάσουμε μεγάλες αγωνίες. Εύχομαι να μην βγάλει άλλο και να πάνε όλα καλά.. υπομονή Αγάπη μου. 

Κάνουμε Ότι καλύτερο μπορούμε θα παθουν και κάτι τα μωράκια ..μαλλον είναι μέσα στο πρόγραμμα. Αρκεί που είναι όλα περαστικά  :)

Κι Εμείς πήγαμε πάλι σήμερα για μέτρηση χολερυθρινης γιατί έχει υψηλή και φοβήθηκαν για ικτερο. Ακόμα είναι ψηλή (9,3) αλλά η παιδίατρος είπε ότι είναι φυσιολογικός ικτερος αφου ειναι κατω απο 12 και πέφτει. Το Σάββατο θα τον δει

Δεν είναι πολύ ο ίκτερος. Εμείς βγήκαμε με 12 από το νοσοκομείο και μας είπαν έλεγχο την επόμενη. Όπου δεν έπεσε ήταν το ίδιο. Ο παιδίατρος είπε ότι αφού δεν ανέβηκε από εδώ και πέρα θα πέφτει δεν χρειάζεται ξανά μέτρηση. Και από χθες έγιναν και τα ματάκια του άσπρα ξανά. Τα μάτια κιτρινιζουν πάνω από το 5 να ξέρεις. Οπότε μην ανησυχείς γιατί εμείς φοβηθηκαμε άδικα, όπως στα είπε η γιατρός σου θα γίνουν. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2019 at 12:15 ΠΜ, Anna17 είπε:

Κορίτσια σας είπαν να αποφεύγετε τροφές στο θηλασμό; σαν πολλά μου φάνηκαν όσα μου είπε να κόψω. Πράσινα Λαχανικά, ντομάτα αυγό, λαδερά με σάλτσες, όσπρια. Τι θα τρώω; μόνο υδατάνθρακες; δεν την παλεύω χωρίς λαχανικά 

Συμφωνώ με τη @Nicol_ κι εμένα μου είχε κόψει πολλά κ η λιπαρή ουσία στο γάλα μου δεν ήταν πολύ κ αυτή είναι που χρειάζονται τα μωρά με αποτέλεσμα να μην παίρνει καλό βάρος κ να δώσω ξένο. Ευτυχώς το πήρα σύντομα χαμπάρι κ έπινε μόνο δικό μου. 

On 19/6/2019 at 1:06 ΠΜ, Vasoth. είπε:

Μπεμπουλα ελπιζω να εισαστε ηδη στο σπιτι κ να ειναι ολα καλα! 

Να πω κ εγω πως κ εμας 7 μηνες στη μενν μονο μωρομαντηλα βαζουν κ η αλήθεια ειναι οτι το δερματακι της ειναι μια χαρα κ οχι επωνυμα ετσι Οτι να ναι επισης ουτε κρεμα τους βαζουν εκτος αν υπαρχει λόγος ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο. Υπαρχουν κ δισκοι απο βαμβακι για την αλλαγη της πανας ειναι πιο ευχρηστοι απο το απλο βαμβακι σαν τους δισκους ντεμακιγιαζ ειναι αλλα πιο μεγαλοι

Αυτά έχω κι εγώ. Τι κάνετε αγάπη πώς είστε?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Θυμάμαι που το έλεγες. Αυτό κάνω βάζω το δάχτυλο μου και τον βγάζω να πιάσει Καλά. 

Σ ευχαριστώ πολύ 

Πως είστε σήμερα εσείς; 

Περιμενουμε αποτελέσματα να δούμε αν πάμε σπιτάκι μας. 

Καλημερα σε όλες 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό στο σπίτι σας @Beboula25 και φυσικά ότι έχουμε πει πριβέ ισχύει.

Σήμερα το κουκλί μου πονάει και ματώνει η καρδιά μου.

2 βράδια δε κοιμάται σαν αγγελούδι κ ξυπνάει ανά 2.5 ώρες τρώει και ξανακοιμάται στο next to me με εμένα βέβαια να ευγνωμονώ τα χρόνια που έκανα μπαλέτο αφού καταφέρνω να χώνω το χέρι μου σε μια Τύπου αγκαλιά

@Ria@90 Καλυτέρα σήμερα;

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Με το καλό στο σπίτι σας @Beboula25 και φυσικά ότι έχουμε πει πριβέ ισχύει.

Σήμερα το κουκλί μου πονάει και ματώνει η καρδιά μου.

2 βράδια δε κοιμάται σαν αγγελούδι κ ξυπνάει ανά 2.5 ώρες τρώει και ξανακοιμάται στο next to me με εμένα βέβαια να ευγνωμονώ τα χρόνια που έκανα μπαλέτο αφού καταφέρνω να χώνω το χέρι μου σε μια Τύπου αγκαλιά

@Ria@90 Καλυτέρα σήμερα;

 

 

 

Κοριτσι μ γλυκο ευχαριστώ για το ενδιαφερον....γενικα εχει πολλες κοκκινιλες κ οι πιπ πολλες εξαφανίζονται της επομενη μερα..απλα αυτο π εχει δεν ειναι κοκκινιλα ειναι σπυρι με πυον δεν ειναι κόκκινο...βαλαμε πρωτη μερα την αντιβιωτικη κρεμα ο αντραςμ βλέπει βελτιωση εγω να σ πω την αληθεια ιδιο το βλέπω....θελω τοσο να παω νοσοκομειο αλλα όλοι μ λενε να περιμένουμε 3 μερε να γίνει η αγωγη κ εφοσον δεν εβγαλε αλλα ιδια να μημ παμε...φοβαμαι τοσο πολύ για το μωρο μου νιωθω πως δεν είμαι καλη μανα κ κλαιω ολη μερα..σας κουρασα κ εσας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ria@90 είπε:

Κοριτσι μ γλυκο ευχαριστώ για το ενδιαφερον....γενικα εχει πολλες κοκκινιλες κ οι πιπ πολλες εξαφανίζονται της επομενη μερα..απλα αυτο π εχει δεν ειναι κοκκινιλα ειναι σπυρι με πυον δεν ειναι κόκκινο...βαλαμε πρωτη μερα την αντιβιωτικη κρεμα ο αντραςμ βλέπει βελτιωση εγω να σ πω την αληθεια ιδιο το βλέπω....θελω τοσο να παω νοσοκομειο αλλα όλοι μ λενε να περιμένουμε 3 μερε να γίνει η αγωγη κ εφοσον δεν εβγαλε αλλα ιδια να μημ παμε...φοβαμαι τοσο πολύ για το μωρο μου νιωθω πως δεν είμαι καλη μανα κ κλαιω ολη μερα..σας κουρασα κ εσας...

Αγάπη μου είσαι τέλεια μαμά!!!! Ή καλύτερη μαμά του κόσμου για το παιδάκι σου. Αν μιλούσε θα σου έλεγε Πόσο τέλεια σε βλέπει. Έχουμε να περάσουμε μεγάλες αγωνίες πάρε λίγο μια ανάσα και δυνάμωσε.. θα περάσει το σπυράκι ο μικρός θέλει αγκαλίτσες και χαμόγελο!! Αν θες να το πας το μωρό να μην ακούς κανέναν συζητά το με τον άντρα σου και πηγαίνετε για να ηρεμήσεις. Πρέπει να είσαι καλά εσύ για να είναι και ο μικρουλης.

Είναι περαστικό, υπομονή :x

πρίν από 47 λεπτά , Beboula25 είπε:

Περιμενουμε αποτελέσματα να δούμε αν πάμε σπιτάκι μας. 

Καλημερα σε όλες 

Σ έχω στο μυαλό μου σήμερα. Εύχομαι να πατε σπιτάκι σας σύντομα. Καλά αποτελέσματα :x

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Συμφωνώ με τη @Nicol_ κι εμένα μου είχε κόψει πολλά κ η λιπαρή ουσία στο γάλα μου δεν ήταν πολύ κ αυτή είναι που χρειάζονται τα μωρά με αποτέλεσμα να μην παίρνει καλό βάρος κ να δώσω ξένο. Ευτυχώς το πήρα σύντομα χαμπάρι κ έπινε μόνο δικό μου. 

Αυτά έχω κι εγώ. Τι κάνετε αγάπη πώς είστε?

Τα ιδια δεν αλλαζει κατι για μας στη μοναδα παλι κ περιμενουμε ολοι φευγουν εκτος απο μας σταθερη αξια στη μενν!

  • Λυπημένη/-ος 3

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. said:

Τα ιδια δεν αλλαζει κατι για μας στη μοναδα παλι κ περιμενουμε ολοι φευγουν εκτος απο μας σταθερη αξια στη μενν!

Μέχρι και άρθρο στην εφημερίδα αξίζει ο αγώνας σας να ξέρεις...

@Ria@90 εγώ έκλαιγα ότι είμαι κακή μάνα γιατι τα ολοσωμα φορμακια που τα ειχα παρει 0 εως 3 του ηταν τοσο μεγάλα που κατάφερνε να χωσει τσ δυο ποδια σε ενα πατζακι και να κλαίει απαρηγόρητος χωρίς να καταλαβαίνω τι εχει.

Ισως οχι νοσοκομείο αλλά μια δευτερη γνώμη  παιδιάτρου μήπως βοηθήσει; 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...