Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 4
      • Δύναμη! 1

Δευτερο μωράκι με νήπιο κ χωρίς βοηθεια


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!είμαι νέα στο φόρουμ οπότε με συγχωρείτε για τυχόν λάθη!ήθελα να ρωτήσω οσες έχετε δύο η περισσότερα παιδάκια κ καμιά βοήθεια κάποιες ιδέες η τρόπους ώστε να βοηθήθω στην καθημερινότητά όταν με το καλό έρθει το δεύτερο μωράκι μας!έχω ένα γιο που σ λίγο θα γίνει δύο κ πρόσφατα μάθαμε ότι περιμένουμε κ το δεύτερο παιδάκι μας..είμαι χαρουμενη πολλή αλλά και φοβισμένη.δεν έχω βοήθεια μιας κ η μανούλα μου δεν ζει κ η πεθερά μου είναι της καλοπέρασης..οπότε θα θελα να ακούσω πως κυλάει η ζωή με δύο κ αν τελικά θα επιβιώσουμε όλοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Venn είπε:

Γεια σας κορίτσια!είμαι νέα στο φόρουμ οπότε με συγχωρείτε για τυχόν λάθη!ήθελα να ρωτήσω οσες έχετε δύο η περισσότερα παιδάκια κ καμιά βοήθεια κάποιες ιδέες η τρόπους ώστε να βοηθήθω στην καθημερινότητά όταν με το καλό έρθει το δεύτερο μωράκι μας!έχω ένα γιο που σ λίγο θα γίνει δύο κ πρόσφατα μάθαμε ότι περιμένουμε κ το δεύτερο παιδάκι μας..είμαι χαρουμενη πολλή αλλά και φοβισμένη.δεν έχω βοήθεια μιας κ η μανούλα μου δεν ζει κ η πεθερά μου είναι της καλοπέρασης..οπότε θα θελα να ακούσω πως κυλάει η ζωή με δύο κ αν τελικά θα επιβιώσουμε όλοι!

καλως ηρθες!να χαιρεσαι το παιδακι σου κ με το καλο κ το δευτερο!εμενα τα παιδια μου εχουν δυο χρονια κ δυο μηνες διαφορα ηλικιας,κοριτσι το πρωτο,αγορι το δευτερο.λιγο πριν γεννησω το δευτερο μετακομισαμε σε διπλανη πολη,αλλα κ οσο μεναμε στην ιδια με τους γονεις μας βοηθεια δ ειχα ιδιαιτερη.δυο φορες αφησαμε την μεγαλη οταν ηταν 1,5χρ να παμε σινεμα.κ μετα τα 2,5που παει που κ που στο χωριο μονη πλεον γτ το ζηταει.η μαμα μου θα ερθει σε αναγκη,πχ τωρα με την μετακομιση τα κρατησε δυο πρωινα,η αν αρρωστησουμε,δ εχει χρειαστει ως τωρα.αλλα ειμαι πολυ τυχερη στο θεμα του συζηγου,δ λειπει πολυ απο το σπιτι,κ ασχολειται

εμενα αυτη η διαφορα 2-3χρ μου αρεσε.αν γεννησεις χειμωνα ειναι λιγο δυσκολος ο πρωτος γτ κλεινεσαι λογω νεογεννητου.το θετικο με την μεγαλη μου ειναι οτι ηταν πολυ ανεξαρτητη κ καλοβολη με θεματα υπνου κ φαγητου.πανα εβγαλε πολυ ευκολα με το μωρο 6μ.στις βολτες πολυ υπακουη παντα κραταει χερι.απλα απο την αρχη ξεκαθαρισαμε πχ οτι στον υπνο θα της πω παραμυθι η αφου κοιμηθει το μωρο,οποτε θα περιμενει η θα της πει ο μπαμπας.ειχα καθε μερα ενα σνακ ευκολο ετοιμο γτ ανα 2-3ωρες ζηταει φαι

γενικα το θεμα του μεγαλου θελει πολυ κουβεντα.φυσικα η ζωη του παιδιου θα αλλαξει πολυ,αλλα να το διαβεβαιωσουμε οτι εμεις ειμαστε εκει κ το αγαπαμε.ευτυχως δ ειχαμε ζηλιες κλπ παιζουν πλεον αρκετα καλα τα δυο τους.κυριως χαρη στην μεγαλη που ειναι πολυ "μητρικη"

μονη με δυο παιδια αυτο που μου ελυνε τα χερια κ σπιτι κ εξω ειναι ενας μαρσιπος

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 30 λεπτά , vikib είπε:

καλως ηρθες!να χαιρεσαι το παιδακι σου κ με το καλο κ το δευτερο!εμενα τα παιδια μου εχουν δυο χρονια κ δυο μηνες διαφορα ηλικιας,κοριτσι το πρωτο,αγορι το δευτερο.λιγο πριν γεννησω το δευτερο μετακομισαμε σε διπλανη πολη,αλλα κ οσο μεναμε στην ιδια με τους γονεις μας βοηθεια δ ειχα ιδιαιτερη.δυο φορες αφησαμε την μεγαλη οταν ηταν 1,5χρ να παμε σινεμα.κ μετα τα 2,5που παει που κ που στο χωριο μονη πλεον γτ το ζηταει.η μαμα μου θα ερθει σε αναγκη,πχ τωρα με την μετακομιση τα κρατησε δυο πρωινα,η αν αρρωστησουμε,δ εχει χρειαστει ως τωρα.αλλα ειμαι πολυ τυχερη στο θεμα του συζηγου,δ λειπει πολυ απο το σπιτι,κ ασχολειται

εμενα αυτη η διαφορα 2-3χρ μου αρεσε.αν γεννησεις χειμωνα ειναι λιγο δυσκολος ο πρωτος γτ κλεινεσαι λογω νεογεννητου.το θετικο με την μεγαλη μου ειναι οτι ηταν πολυ ανεξαρτητη κ καλοβολη με θεματα υπνου κ φαγητου.πανα εβγαλε πολυ ευκολα με το μωρο 6μ.στις βολτες πολυ υπακουη παντα κραταει χερι.απλα απο την αρχη ξεκαθαρισαμε πχ οτι στον υπνο θα της πω παραμυθι η αφου κοιμηθει το μωρο,οποτε θα περιμενει η θα της πει ο μπαμπας.ειχα καθε μερα ενα σνακ ευκολο ετοιμο γτ ανα 2-3ωρες ζηταει φαι

γενικα το θεμα του μεγαλου θελει πολυ κουβεντα.φυσικα η ζωη του παιδιου θα αλλαξει πολυ,αλλα να το διαβεβαιωσουμε οτι εμεις ειμαστε εκει κ το αγαπαμε.ευτυχως δ ειχαμε ζηλιες κλπ παιζουν πλεον αρκετα καλα τα δυο τους.κυριως χαρη στην μεγαλη που ειναι πολυ "μητρικη"

μονη με δυο παιδια αυτο που μου ελυνε τα χερια κ σπιτι κ εξω ειναι ενας μαρσιπος

Να ναι γερά τα παιδάκια σου!είσαι όντως τυχερή που ο σύζυγος δεν λείπει πολύ..εμένα δυστυχώς η δουλειά του είναι τέτοια που λείπει όλη τη μέρα κ πολλές φορές κ εκτός πόλης για κάποιες μέρες..είναι δύσκολο να σαι μαμά χωρίς τη μαμά σου  ...τα κάνα όλα μόνη τα μάθια όλα μόνη Μ κ πάλι φοβάμαι μήπως δε τα καταφέρω..άλλες μέρες πετάω από τη χαρά Μ κ άλλες δε μπορώ να κοιμηθώ από το άγχος..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Venn είπε:

Γεια σας κορίτσια!είμαι νέα στο φόρουμ οπότε με συγχωρείτε για τυχόν λάθη!ήθελα να ρωτήσω οσες έχετε δύο η περισσότερα παιδάκια κ καμιά βοήθεια κάποιες ιδέες η τρόπους ώστε να βοηθήθω στην καθημερινότητά όταν με το καλό έρθει το δεύτερο μωράκι μας!έχω ένα γιο που σ λίγο θα γίνει δύο κ πρόσφατα μάθαμε ότι περιμένουμε κ το δεύτερο παιδάκι μας..είμαι χαρουμενη πολλή αλλά και φοβισμένη.δεν έχω βοήθεια μιας κ η μανούλα μου δεν ζει κ η πεθερά μου είναι της καλοπέρασης..οπότε θα θελα να ακούσω πως κυλάει η ζωή με δύο κ αν τελικά θα επιβιώσουμε όλοι!

Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει στη ζωούλα σας και το δεύτερο ανθρωπάκι σας.Εγω έχω 3 παιδάκια. Μεταξύ τους ειναι φυσιολογικό να αναπτυχθεί ζηλεια η οποία και είναι αντιμετωπισιμη αυτή όμως που είναι απειλή για την σχέση τους ειναι η ζηλεια που σπέρνουμε εμείς ανάμεσα τους όπως και οι τρίτοι θεωρώ. Όσοι έρχονται θα πρέπει να δινουν σημασία και στα 2 παιδάκια όχι πρώτα στο μεγάλο γιατί έτσι του δίνεται η εντύπωση πως υπερέχει από το αδερφάκι του αλλά ούτε μόνο στο μικρό άλλωστε επιδιώκουμε να καλλιεργήσουμε την ισότητα τον σεβασμό ανάμεσά τους για να μπορέσει η αγάπη να ανθίσει ανάμεσά τους. Επίσης εκφράσεις όπως θα παίζετε  με το αδερφάκι σου θα περνάτε ευχάριστα μαζί θα απογοητευσουν το μεγαλύτερο αδερφάκι αφού αυτό με το δικό του μυαλουδάκι θα νομίζει πως με το που γεννηθεί θα μπορεί μετά από λίγο καιρό να παίξει όπως με τους φίλους του.Ενα ψεύτικο μωρό που θα το περιποιειστε μαζί ίσως το προϊδεάσει με κάποιο τρόπο για το νέο του αδερφάκι.Επισης αυτό που έκανα εγώ ήταν να κοιτάμε μαζί το άλμπουμ ο που την είχαμε αγκαλιά και διάφορες άλλες στιγμές μας που στον ερχομός της μικρής μας της έλεγα κοίτα όπως κάνουμε μπάνιο την αδερφουλα σου ετσι καναμε και εσένα ήταν σαν ένα σημείο αναφοράς το άλμπουμ.Μπορει το παιδάκι σας να είναι μικρό όμως σίγουρα καταλαβαίνει .Επίσης σε ότι κι αν αισθάνεται αντιμετωπίστε το με σεβασμό και αγάπη μην του λέτε μα εσύ είσαι πιο μεγάλος ή έχεις άδικο.Καντε αρκετές κουβέντες μαζί του όσο σας το επιτρέπει εκείνο.Οταν κάπου υπάρχει αγάπη πάντα υπάρχουν λύσεις κοριτσι θα δεις. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Αστεράκια μου είπε:

Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει στη ζωούλα σας και το δεύτερο ανθρωπάκι σας.Εγω έχω 3 παιδάκια. Μεταξύ τους ειναι φυσιολογικό να αναπτυχθεί ζηλεια η οποία και είναι αντιμετωπισιμη αυτή όμως που είναι απειλή για την σχέση τους ειναι η ζηλεια που σπέρνουμε εμείς ανάμεσα τους όπως και οι τρίτοι θεωρώ. Όσοι έρχονται θα πρέπει να δινουν σημασία και στα 2 παιδάκια όχι πρώτα στο μεγάλο γιατί έτσι του δίνεται η εντύπωση πως υπερέχει από το αδερφάκι του αλλά ούτε μόνο στο μικρό άλλωστε επιδιώκουμε να καλλιεργήσουμε την ισότητα τον σεβασμό ανάμεσά τους για να μπορέσει η αγάπη να ανθίσει ανάμεσά τους. Επίσης εκφράσεις όπως θα παίζετε  με το αδερφάκι σου θα περνάτε ευχάριστα μαζί θα απογοητευσουν το μεγαλύτερο αδερφάκι αφού αυτό με το δικό του μυαλουδάκι θα νομίζει πως με το που γεννηθεί θα μπορεί μετά από λίγο καιρό να παίξει όπως με τους φίλους του.Ενα ψεύτικο μωρό που θα το περιποιειστε μαζί ίσως το προϊδεάσει με κάποιο τρόπο για το νέο του αδερφάκι.Επισης αυτό που έκανα εγώ ήταν να κοιτάμε μαζί το άλμπουμ ο που την είχαμε αγκαλιά και διάφορες άλλες στιγμές μας που στον ερχομός της μικρής μας της έλεγα κοίτα όπως κάνουμε μπάνιο την αδερφουλα σου ετσι καναμε και εσένα ήταν σαν ένα σημείο αναφοράς το άλμπουμ.Μπορει το παιδάκι σας να είναι μικρό όμως σίγουρα καταλαβαίνει .Επίσης σε ότι κι αν αισθάνεται αντιμετωπίστε το με σεβασμό και αγάπη μην του λέτε μα εσύ είσαι πιο μεγάλος ή έχεις άδικο.Καντε αρκετές κουβέντες μαζί του όσο σας το επιτρέπει εκείνο.Οταν κάπου υπάρχει αγάπη πάντα υπάρχουν λύσεις κοριτσι θα δεις. 

 

 

 

 

Έτσι θέλω κ εγώ να πιστεύω!σ ευχαριστώ πολύ!να χαίρεσαι τα παιδάκια σου !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα Ιούλιο του 2017 κ είμαι 6 βδομάδων στο δεύτερο έγκυος..εάν όλα πάνε καλά θα χουν 20 μήνες διαφορά..εμένα δεν έτυχε διότι είναι εξωσωματική.ηταν επιλογή για διάφορους οργανικούς λόγους..βοήθεια δεν έχουμε διότι οι γονείς μας ζουν επαρχεία ..αλλά δεν θα θελα κι όλας..ξέρω ότι θα κλειστών θα ξενυχτήσω πάλι θα ζω δύο μωρά αλλά δε με νοιάζει ..δυσκολίες θα υπάρξουν όπως κ στο πρώτο .δε με νοιάζει να ζω ένα τέλειο σπίτι .τα βάζω σε πρόγραμμα όλα κ βοηθά κ ο σύζυγος...είσαι λίγο ρομπότ στην αρχή φαντάζομαι αλλά θα στρώσει..με το καλό ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , island1 είπε:

Γέννησα Ιούλιο του 2017 κ είμαι 6 βδομάδων στο δεύτερο έγκυος..εάν όλα πάνε καλά θα χουν 20 μήνες διαφορά..εμένα δεν έτυχε διότι είναι εξωσωματική.ηταν επιλογή για διάφορους οργανικούς λόγους..βοήθεια δεν έχουμε διότι οι γονείς μας ζουν επαρχεία ..αλλά δεν θα θελα κι όλας..ξέρω ότι θα κλειστών θα ξενυχτήσω πάλι θα ζω δύο μωρά αλλά δε με νοιάζει ..δυσκολίες θα υπάρξουν όπως κ στο πρώτο .δε με νοιάζει να ζω ένα τέλειο σπίτι .τα βάζω σε πρόγραμμα όλα κ βοηθά κ ο σύζυγος...είσαι λίγο ρομπότ στην αρχή φαντάζομαι αλλά θα στρώσει..με το καλό ευχομαι

Κ σε σένα! Με το καλό το μωράκι σας! Εγώ κορίτσια θα θελα.θα θελα πολύ να ζούσε η μανούλα μου κ να μπορούσα να τον αφήσω ένα Σαββάτο κ να βγω με τον άντρα μου.βεβαια θα θελα να ζουσε κ ας μη  με βοηθουσε πουθενα είναι η αληθεια...ομως ναι θα θελα να μπορούσα να κάνω τις δουλειές του σπιτιού με ηρεμία κ χωρίς να καθαρίζω τ ένα κ να βρωμιζει το άλλο..θα θελα να μπορώ να αφήσω τ μωρό κ να πάω κάπου με τον άντρα Μ μια βόλτα μια ταβέρνα..κ όχι δε ζήτησα να γίνεται αυτό καθημερινά.οταν όμως δουλευετε κ οι δυο κ δεν βλέπετε ποτέ παρά ένα Σούκου που θα αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι πρέπει να πας μάρκετ να τακτοποιήσεις ότι δε μπόρεσες μέσα στη βδομάδα ..ε θεωρώ ότι μια βοήθεια είναι πολύτιμη για να χορτάσεις κ τον σύζυγό σου

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Venn είπε:

Κ σε σένα! Με το καλό το μωράκι σας! Εγώ κορίτσια θα θελα.θα θελα πολύ να ζούσε η μανούλα μου κ να μπορούσα να τον αφήσω ένα Σαββάτο κ να βγω με τον άντρα μου.βεβαια θα θελα να ζουσε κ ας μη  με βοηθουσε πουθενα είναι η αληθεια...ομως ναι θα θελα να μπορούσα να κάνω τις δουλειές του σπιτιού με ηρεμία κ χωρίς να καθαρίζω τ ένα κ να βρωμιζει το άλλο..θα θελα να μπορώ να αφήσω τ μωρό κ να πάω κάπου με τον άντρα Μ μια βόλτα μια ταβέρνα..κ όχι δε ζήτησα να γίνεται αυτό καθημερινά.οταν όμως δουλευετε κ οι δυο κ δεν βλέπετε ποτέ παρά ένα Σούκου που θα αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι πρέπει να πας μάρκετ να τακτοποιήσεις ότι δε μπόρεσες μέσα στη βδομάδα ..ε θεωρώ ότι μια βοήθεια είναι πολύτιμη για να χορτάσεις κ τον σύζυγό σου

Kι εμείς δουλεύουμε κι οι δυο..εγώ προσωπικά αυτά τα βαρέθηκα όταν πάλευα να κάνω παιδί στα 35 δε μου λείπουν...καφέ πίνουμε στο σουπερμάρκετ κ έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας...καθαρίζω ναι κ λερώνονται όλα και; Είδαμε κι όταν είχα το τέλειο σπίτι κ είμαστε οι δύο μας μόνοι .βασικά νομίζω παίζει ρόλο σε μένα το ποσό κουραστικά για να φτάσω εδώ ...εύκολο δεν είναι άλλα ούτε κ κατόρθωμα..άλλοι τα καταφέρνουν στο εξωτερικό άλλοι με δίδυμα χωρίς βοήθεια η τέλεια παιδιά..σιγά μη δεν τα καταφέρουμε...επιπλέον υπάρχει κ η λύση γυναίκας για ένα Σαββατόβραδο ..δεν το έχω κάνει απλά στο λέω σαν προταση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , island1 είπε:

Kι εμείς δουλεύουμε κι οι δυο..εγώ προσωπικά αυτά τα βαρέθηκα όταν πάλευα να κάνω παιδί στα 35 δε μου λείπουν...καφέ πίνουμε στο σουπερμάρκετ κ έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας...καθαρίζω ναι κ λερώνονται όλα και; Είδαμε κι όταν είχα το τέλειο σπίτι κ είμαστε οι δύο μας μόνοι .βασικά νομίζω παίζει ρόλο σε μένα το ποσό κουραστικά για να φτάσω εδώ ...εύκολο δεν είναι άλλα ούτε κ κατόρθωμα..άλλοι τα καταφέρνουν στο εξωτερικό άλλοι με δίδυμα χωρίς βοήθεια η τέλεια παιδιά..σιγά μη δεν τα καταφέρουμε...επιπλέον υπάρχει κ η λύση γυναίκας για ένα Σαββατόβραδο ..δεν το έχω κάνει απλά στο λέω σαν προταση

Καταλαβαίνω τι λες..κ εγώ δεν ήμουν ποτέ του εξω για να πω ότι μου λείπει ούτε θέλω να βγω μόνη Μ πχ.απλα εγώ από τα 23 μου που αρρώστησε η μητέρα μου σταμάτησα να ζω.θυμαμαι μόνο να ξυπνάω κ να κοιμάμαι να δουλεύω να τρέχω σ' αυτήν κ να ναι η μόνη έννοια μ.δεν πήγα διακοπές δεν βγήκα γ ένα ποτο δεν κοιμήθηκα ποτέ Μ τη σκέψη τι θα κάνω αύριο π έχω ρεπό κ βαριέμαι όπως πολλές συνομήλικες..κ στα 28 μου που την έχασα μετά από λίγο έμαθα ότι είμαι εγκυος..μέσα στο πένθος μου κ την ήδη υπάρχουσα σωματική κ ψυχική κούραση..κ πάλι τίποτα δε θα άλλαζα..είμαι ευτυχισμένη έχω τον άντρα μου κ το παιδάκι μ κ ανυπομονώ να μεγαλώσει η οικογένεια..όμως 7 χρόνια τώρα δεν έχω πάρει μια ανάσα κ τη χρειάζομαι προκειμένου να πάρω δυνάμεις .δε το καταλαβαίνεις κ είσαι τυχερή γ αυτό αλλα κ μόνο ένα τηλ στη μητέρα σου,ένα τι μαγείρεψε σημερα η το να της πεις κάτι π σ νευρίασε η χίλια δυο τέτοια είναι θεραπευτικό.. κ εγώ δεν το χω.μου λείπει η μητέρα μου κάθε μέρα κ περισσότερο.μου λείπει που κ που να ναι κ εγώ παιδι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Αστεράκια μου είπε:

Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει στη ζωούλα σας και το δεύτερο ανθρωπάκι σας.Εγω έχω 3 παιδάκια. Μεταξύ τους ειναι φυσιολογικό να αναπτυχθεί ζηλεια η οποία και είναι αντιμετωπισιμη αυτή όμως που είναι απειλή για την σχέση τους ειναι η ζηλεια που σπέρνουμε εμείς ανάμεσα τους όπως και οι τρίτοι θεωρώ. Όσοι έρχονται θα πρέπει να δινουν σημασία και στα 2 παιδάκια όχι πρώτα στο μεγάλο γιατί έτσι του δίνεται η εντύπωση πως υπερέχει από το αδερφάκι του αλλά ούτε μόνο στο μικρό άλλωστε επιδιώκουμε να καλλιεργήσουμε την ισότητα τον σεβασμό ανάμεσά τους για να μπορέσει η αγάπη να ανθίσει ανάμεσά τους. Επίσης εκφράσεις όπως θα παίζετε  με το αδερφάκι σου θα περνάτε ευχάριστα μαζί θα απογοητευσουν το μεγαλύτερο αδερφάκι αφού αυτό με το δικό του μυαλουδάκι θα νομίζει πως με το που γεννηθεί θα μπορεί μετά από λίγο καιρό να παίξει όπως με τους φίλους του.Ενα ψεύτικο μωρό που θα το περιποιειστε μαζί ίσως το προϊδεάσει με κάποιο τρόπο για το νέο του αδερφάκι.Επισης αυτό που έκανα εγώ ήταν να κοιτάμε μαζί το άλμπουμ ο που την είχαμε αγκαλιά και διάφορες άλλες στιγμές μας που στον ερχομός της μικρής μας της έλεγα κοίτα όπως κάνουμε μπάνιο την αδερφουλα σου ετσι καναμε και εσένα ήταν σαν ένα σημείο αναφοράς το άλμπουμ.Μπορει το παιδάκι σας να είναι μικρό όμως σίγουρα καταλαβαίνει .Επίσης σε ότι κι αν αισθάνεται αντιμετωπίστε το με σεβασμό και αγάπη μην του λέτε μα εσύ είσαι πιο μεγάλος ή έχεις άδικο.Καντε αρκετές κουβέντες μαζί του όσο σας το επιτρέπει εκείνο.Οταν κάπου υπάρχει αγάπη πάντα υπάρχουν λύσεις κοριτσι θα δεις. 

 

 

 

 

τα λες πολυ σωστα κ πολυ ομορφα

για μενα η λεξη ζηλεια δ θα πρεπει να λεγεται καν.δ εχω δει παιδακι 1-2χρ να νιωθει ετσι,εμεις την καλλιεργουμε

κ γω ελεγα στην κορη μου τι καναμε πιο παλια οταν ηταν εκεινη πιο μωρο,σε υπερηχους την ειχα μαζι,πχ της ελεγα κ για τον θηλασμο γτ θηλαζε μεχρι μεγαλη

αυτο με την κουκλα δ το σκεφτηκα,γτ εμεις ετσι κ αλλιως το καναμε,σαν κοριτσι ειχε μωρακια.μαλιστα ενα απο τα δωρα που της "εφερε" ο αδερφος της ηταν ενας μικρος μαρσιπος να φοραει τα κουκλακια της

οταν πλεον γεννηθηκε ο μικρος της ελεγα οτι τωρα ολο γαλα θα πινει κ θα κοιμαται,αλλα θα μεγαλωσει κ θα παιζετε.κ πραγματι απο 6μ πηγαιναμε κ καθομασταν κ οι 3κατω.αφου χρονισε ο μικρος παιζουν κ πιο αυτονομα

πρίν από 50 λεπτά , island1 είπε:

Kι εμείς δουλεύουμε κι οι δυο..εγώ προσωπικά αυτά τα βαρέθηκα όταν πάλευα να κάνω παιδί στα 35 δε μου λείπουν...καφέ πίνουμε στο σουπερμάρκετ κ έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας...καθαρίζω ναι κ λερώνονται όλα και; Είδαμε κι όταν είχα το τέλειο σπίτι κ είμαστε οι δύο μας μόνοι .βασικά νομίζω παίζει ρόλο σε μένα το ποσό κουραστικά για να φτάσω εδώ ...εύκολο δεν είναι άλλα ούτε κ κατόρθωμα..άλλοι τα καταφέρνουν στο εξωτερικό άλλοι με δίδυμα χωρίς βοήθεια η τέλεια παιδιά..σιγά μη δεν τα καταφέρουμε...επιπλέον υπάρχει κ η λύση γυναίκας για ένα Σαββατόβραδο ..δεν το έχω κάνει απλά στο λέω σαν προταση

προσαρμοζεσαι.στην αρχη φυσικα θελετε χρονο οικογενειακως μεχρι να βρειτε τους ρυθμους σας.αλλα θα τα καταφερεις,οπως κ τοσες αλλες

φυσικα ειδικα αν δουλευεις η λειπει πολυ ο συζηγος κ υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις βοηθεια.ειτε με τις δουλειες,ειτε με μια κοπελα καποια πρωινα να απασχολει τον μεγαλο,ειτε ενα βραδυ για να βγειτε

@Venn φαινεται οτι πονας πολυ ακομη,κ προσπαθω να καταλαβω τον πονο σου,κ αυτο που λες οτι δ νιωθεις πια παιδι μιας μαμας,σιγουρα δ μπορω να νιωσω οπως εσυ αφου δ ειχα τετοια απωλεια

δ ξερω τι να σου πω γι αυτο.φυσικα δ ειναι κτ που θα σταματησεις να σκεφτεσαι κ δ πρεπει.αλλα αν βλεπεις οτι σε βαραινει πολυ ισως να μιλουσες σε εναν ψυχολογο;ισως ειναι ακυρη η προταση μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , vikib είπε:

 

@Venn φαινεται πονας πολυ ακομη,κ προσπαθω να καταλαβω τον πονο σου,κ αυτο που λες οτι δ νιωθεις πια παιδι μιας μαμας,σιγουρα δ μπορω να νιωσω οπως εσυ αφου δ ειχα τετοια απωλεια

δ ξερω τι να σου πω γι αυτο.φυσικα δ ειναι κτ που θα σταματησεις να σκεφτεσαι κ δ πρεπει.αλλα αν βλεπεις οτι σε βαραινει πολυ ισως να μιλουσες σε εναν ψυχολογο;ισως ειναι ακυρη η προταση μου

Όχι καθόλου άκυρη..δεν έχω ταμπού η κόμπλεξ Μ αυτό το θέμα.εχω συμβουλευτεί ψυχολόγο στο παρελθόν κ με βοήθησε με κάτι κρίσεις πανικού που έμαθα να τις ελέγχω κ κατάφερα να ζήσω την περίοδο με τη μαμά χωρίς να εμφανιστεί καμιά.ναι Μ λείπει πολύ κ δεν θα περάσει ποτέ .ούτε με ψυχολόγο ούτε χωρίς.δεν έχει τελειώσει το πένθος Μ δεν πρόλαβα ποτέ να πενθισω ήρεμα καθότι είχα ένα μωρό παιδί να προσέξω με ξενύχτια ατελείωτα κ μηδενική βοήθεια.ο άνθρωπος έχει ανάγκη να δίνει κ να παιρνει.επειδη με ξέρω ,όσο είμαι σπίτι χωρίς τον άντρα μου με ένα δίχρονο χωρίς ένα τηλέφωνο από τη μαμά Μ να γκρινιάζω έστω χωρίς έναν άνθρωπο που μπορεί να σ απαντήσει τέλος πάντων κ μιλάς μόνη σου στην ουσία ε νομίζω δικαιούται ένα διάλειμμα να συναναστραφεί με κόσμο ηλικίας τ που θα πει μια κουβέντα.γιατι κ η δουλειά Μ είναι με παιδάκια.οποτε δεν μπορώ να πω ότι πάω στο γραφείο κ εντάξει ξεφεύγω παίρνω τη δόση μου!τέλος πάντων ..πέρασε χειρότερα κ ξέρω ότι αυτά είναι χαρούμενα προβλήματα!απλά που κ που κ ιδιαίτερα βλέποντας τη πεθερά μου να αδιαφορεί πονάω πολύ..σας ευχαριστώ όλες όμως για τις απαντήσεις κ που βρήκατε χρόνο να μου γράψετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου καλημέρα σας... ελπίζω να το δείτε το μήνυμα μου κ να μου πείτε την άποψή σας... Έχουμε ένα μωράκι μόλις έγινε ενός... σκεφτόμαστε από την άνοιξη να βάλουμε  μπροστά για 2ο παιδάκι... Κ εμείς δεν έχουμε βοήθεια καμμία καμμία η μαμά μου μένει στο εξωτερικό ο μπαμπάς μου άντρας κ μεγάλος κ τα πεθερικά αρκετά μεγάλα για να βοηθήσουν...Εγώ δουλεύω σε σούπερ κ τα ωράρια όπως καταλαβαίνετε είναι ότι να ναι... Ο άντρας μου πρωινό πενθήμερο...Δεν με απασχολεί ειλικρινά οι βόλτες ή τα ποτά...Κ η αλήθεια είναι ότι αν καταφέρουμε να πάμε κάπου θέλω κ το παιδί μαζί μας... Όμως με αγχώνει το θέμα με την δουλειά κ τα ωράρια... Προς το παρόν το μωρό Το βάλαμε σε ιδιωτικό σταθμό κ τον περνούμε 5.30 η ώρα...Όμως θα μπορώ να ανταπεξελθω σε όλα που πρέπει να κανω;;; κ όταν είναι άρρωστα τι κανετε;;; σε 1μιση μήνα γυρνάω στην δουλειά κ όσο σκέφτομαι ότι δεν θα το βλέπω σχεδόν καθόλου στεναχωριέμαι πολύ... Όταν γυρισατε πως ηταν;;; πως προσαρμοστηκατε στην όλη κατασταση;;;; 


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Αννούλαααα είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σας... ελπίζω να το δείτε το μήνυμα μου κ να μου πείτε την άποψή σας... Έχουμε ένα μωράκι μόλις έγινε ενός... σκεφτόμαστε από την άνοιξη να βάλουμε  μπροστά για 2ο παιδάκι... Κ εμείς δεν έχουμε βοήθεια καμμία καμμία η μαμά μου μένει στο εξωτερικό ο μπαμπάς μου άντρας κ μεγάλος κ τα πεθερικά αρκετά μεγάλα για να βοηθήσουν...Εγώ δουλεύω σε σούπερ κ τα ωράρια όπως καταλαβαίνετε είναι ότι να ναι... Ο άντρας μου πρωινό πενθήμερο...Δεν με απασχολεί ειλικρινά οι βόλτες ή τα ποτά...Κ η αλήθεια είναι ότι αν καταφέρουμε να πάμε κάπου θέλω κ το παιδί μαζί μας... Όμως με αγχώνει το θέμα με την δουλειά κ τα ωράρια... Προς το παρόν το μωρό Το βάλαμε σε ιδιωτικό σταθμό κ τον περνούμε 5.30 η ώρα...Όμως θα μπορώ να ανταπεξελθω σε όλα που πρέπει να κανω;;; κ όταν είναι άρρωστα τι κανετε;;; σε 1μιση μήνα γυρνάω στην δουλειά κ όσο σκέφτομαι ότι δεν θα το βλέπω σχεδόν καθόλου στεναχωριέμαι πολύ... Όταν γυρισατε πως ηταν;;; πως προσαρμοστηκατε στην όλη κατασταση;;;; 

Δεν θα σου μιλήσω από προσωπική πείρα γιατί δεν δουλεύω εκτός σπιτιού αλλά έχω δει περιπτώσεις που χωρίς βοήθεια τα κατάφεραν κ έκαναν κ 3 παιδιά. Οπότε αν μπορούν αυτοί γιατί όχι κ εσείς? Ότι είναι δύσκολα, είναι εννοείται, θα ήταν ψέμα αν κάποιος έλεγε ότι είναι παιχνιδάκι, αλλά εφόσον υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Σε περίπτωση ασθένειας αναγκαστικά ένας απ' τους 2 θα πρέπει να παίρνει άδεια, δεν γίνεται διαφορετικά, εκτός κ αν υπάρχει η δυνατότητα να  λέτε την πεθερά 1-2 φορές

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δεν θα σου μιλήσω από προσωπική πείρα γιατί δεν δουλεύω εκτός σπιτιού αλλά έχω δει περιπτώσεις που χωρίς βοήθεια τα κατάφεραν κ έκαναν κ 3 παιδιά. Οπότε αν μπορούν αυτοί γιατί όχι κ εσείς? Ότι είναι δύσκολα, είναι εννοείται, θα ήταν ψέμα αν κάποιος έλεγε ότι είναι παιχνιδάκι, αλλά εφόσον υπάρχει θέληση όλα γίνονται. Σε περίπτωση ασθένειας αναγκαστικά ένας απ' τους 2 θα πρέπει να παίρνει άδεια, δεν γίνεται διαφορετικά, εκτός κ αν υπάρχει η δυνατότητα να  λέτε την πεθερά 1-2 φορές

Αχχχ κορίτσι μου σ'ευχαριστώ...έχεις δίκιο θέληση να υπάρχει...πιστεύω να μην έχουμε θέμα από τις δουλειές μας...πιστεύεις που δεν θα με βλέπει κάποιες φορές...πχ όταν θα γυρνάω το βράδυ κ κοιμάται να μην με θελει;;; αχχχ πόσο στεναχωριέμαι λέω θα με ξεχάσει το παιδάκι μου...Μου έδωσες κουράγιο...Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω κ θα ρυθμίσω την όλη κατάσταση...μπααααη πεθερά με τίποτα κ αν κ εφόσον το κρατήσει στην ανάγκη θα θέλει σίγουρα σπίτι τους.. Αλλά εγώ εκεί δεν θέλω γιατί δεν νιώθω ασφαλείς... μπριζες...σκαλες..χάπια...πολλα που με αγχωνουν...αλλα κουράζεται κ ευκολα...κοντευει τα 80 κ δεν θεωρω οτι εχει αντανακλαστικά οπως ηταν νεα....


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Αννούλαααα said:

Κορίτσια μου καλημέρα σας... ελπίζω να το δείτε το μήνυμα μου κ να μου πείτε την άποψή σας... Έχουμε ένα μωράκι μόλις έγινε ενός... σκεφτόμαστε από την άνοιξη να βάλουμε  μπροστά για 2ο παιδάκι... Κ εμείς δεν έχουμε βοήθεια καμμία καμμία η μαμά μου μένει στο εξωτερικό ο μπαμπάς μου άντρας κ μεγάλος κ τα πεθερικά αρκετά μεγάλα για να βοηθήσουν...Εγώ δουλεύω σε σούπερ κ τα ωράρια όπως καταλαβαίνετε είναι ότι να ναι... Ο άντρας μου πρωινό πενθήμερο...Δεν με απασχολεί ειλικρινά οι βόλτες ή τα ποτά...Κ η αλήθεια είναι ότι αν καταφέρουμε να πάμε κάπου θέλω κ το παιδί μαζί μας... Όμως με αγχώνει το θέμα με την δουλειά κ τα ωράρια... Προς το παρόν το μωρό Το βάλαμε σε ιδιωτικό σταθμό κ τον περνούμε 5.30 η ώρα...Όμως θα μπορώ να ανταπεξελθω σε όλα που πρέπει να κανω;;; κ όταν είναι άρρωστα τι κανετε;;; σε 1μιση μήνα γυρνάω στην δουλειά κ όσο σκέφτομαι ότι δεν θα το βλέπω σχεδόν καθόλου στεναχωριέμαι πολύ... Όταν γυρισατε πως ηταν;;; πως προσαρμοστηκατε στην όλη κατασταση;;;; 

Καλησπέρα!!!!! Έχω 2 παιδιά, ένα 4 ετών και έναν μπέμπη 5 μηνών. Ο σύζυγος ορφανός, οι δικοί μου δουλεύουν αλλά και δεν θέλουν να βοηθήσουν. Μου το είχαν ξεκαθαρίσει ότι παιδιά δεν κρατάνε. Εγώ δουλεύω από τις 8,30 μέχρι τις 16.30 πενθήμερο. Ο σύζυγος από τις 9 το πρωί μέχρι τις 18.00 το πρωί και το απόγευμα από τις 19.00 μέχρι τις 22.00 και Σάββατα και Κυριακές!!!! Την μεγάλη την έχω προνήπια. Για έναν χρόνο πήρα γυναίκα καθότι επέστρεψα στη δουλειά όταν σαράντησε ο μικρός και σταμάτησα όταν ήμουν 8,5 μηνών!!!!!! Δίνουμε λεφτά σε μία γυναίκα και κόψαμε από αλλου. Τον μικρό τον ξεκινάω βρεφικό από τον Σεπτέμβριο και θα κρατήσω την γυναίκα 4 ώρες την ημέρα να παίρνει τα παιδιά και όταν αρρωσταίνουν θα την πληρώνω με την ώρα. Πως σου φαίνεται το πρόγραμμά μας;;; Εσύ γιατι να μην μπορείς. Μπορείς να πάρεις την άδεια του ΟΑΕΔ αρχικά. Μετά πάρε μια γυναίκα, οκ δεν θα είστε άνετα οικονομικά αλλά θα είναι για περιορισμένο χρονικο διάστημα... Γιατι δεν το συζητάς με τον άντρα σου, να βάλετε κάτω τα οικονομικά σας και να το δείτε;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...