Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Δευτερο μωράκι με νήπιο κ χωρίς βοηθεια


Recommended Posts

Just now, smaro30 είπε:

Καλησπέρα!!!!! Έχω 2 παιδιά, ένα 4 ετών και έναν μπέμπη 5 μηνών. Ο σύζυγος ορφανός, οι δικοί μου δουλεύουν αλλά και δεν θέλουν να βοηθήσουν. Μου το είχαν ξεκαθαρίσει ότι παιδιά δεν κρατάνε. Εγώ δουλεύω από τις 8,30 μέχρι τις 16.30 πενθήμερο. Ο σύζυγος από τις 9 το πρωί μέχρι τις 18.00 το πρωί και το απόγευμα από τις 19.00 μέχρι τις 22.00 και Σάββατα και Κυριακές!!!! Την μεγάλη την έχω προνήπια. Για έναν χρόνο πήρα γυναίκα καθότι επέστρεψα στη δουλειά όταν σαράντησε ο μικρός και σταμάτησα όταν ήμουν 8,5 μηνών!!!!!! Δίνουμε λεφτά σε μία γυναίκα και κόψαμε από αλλου. Τον μικρό τον ξεκινάω βρεφικό από τον Σεπτέμβριο και θα κρατήσω την γυναίκα 4 ώρες την ημέρα να παίρνει τα παιδιά και όταν αρρωσταίνουν θα την πληρώνω με την ώρα. Πως σου φαίνεται το πρόγραμμά μας;;; Εσύ γιατι να μην μπορείς. Μπορείς να πάρεις την άδεια του ΟΑΕΔ αρχικά. Μετά πάρε μια γυναίκα, οκ δεν θα είστε άνετα οικονομικά αλλά θα είναι για περιορισμένο χρονικο διάστημα... Γιατι δεν το συζητάς με τον άντρα σου, να βάλετε κάτω τα οικονομικά σας και να το δείτε;

 

Αχχχ κορίτσια μου πόσο σαν ευχαριστώ να σας ζησουν καταρχάς κοντά παιδάκια σας κ να τα δείτε όπως θα επιθυμούν τα ίδια... Μια χαρά το έχεις ρυθμίσει....  τα πήρα όλα 6μηνο κ μειωμένο όλο μαζί... οπότε γυρνάω όταν θα πάει κοντά 14 μηνών... Μας βγήκε κ το εσπα κ δίνουμε στον βρεφικό 150 ευρώ... Για κοπέλα στο σπίτι αν δεν την γνωρίζω δεν θέλω...κατάλαβες δεν έχω εμπιστοσύνη... Όμως δεν ξέρω αν μας ξανά βγει το εσπα...Τώρα θεωρώ ότι το πήραμε επειδή είχα μειωμένα χρήματα από το ΙΚΑ... Χωρίς Ισπανό σταθμός είναι 450 κ επί 2 θα πάει 900... εμένα ο μισθός μου είναι 730... πφφφ...Πολύ θετικό που τελειώνεις 4.30 κ είσαι πενθήμερο... σκεφτόμουν να αλλάξω δουλειά... να βρω κάτι τέτοιο ωράριο... Όμως στην δουλειά μου είμαι 13 χρόνια κ λέω δεν ειναι καιροί για τέτοιες αλλαγές...πφφφφ


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αννούλαααα είπε:

Αχχχ κορίτσι μου σ'ευχαριστώ...έχεις δίκιο θέληση να υπάρχει...πιστεύω να μην έχουμε θέμα από τις δουλειές μας...πιστεύεις που δεν θα με βλέπει κάποιες φορές...πχ όταν θα γυρνάω το βράδυ κ κοιμάται να μην με θελει;;; αχχχ πόσο στεναχωριέμαι λέω θα με ξεχάσει το παιδάκι μου...Μου έδωσες κουράγιο...Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω κ θα ρυθμίσω την όλη κατάσταση...μπααααη πεθερά με τίποτα κ αν κ εφόσον το κρατήσει στην ανάγκη θα θέλει σίγουρα σπίτι τους.. Αλλά εγώ εκεί δεν θέλω γιατί δεν νιώθω ασφαλείς... μπριζες...σκαλες..χάπια...πολλα που με αγχωνουν...αλλα κουράζεται κ ευκολα...κοντευει τα 80 κ δεν θεωρω οτι εχει αντανακλαστικά οπως ηταν νεα....

Α είναι αρκετά μεγάλη οπότε πολύ δύσκολο... 

Πάντως νομίζω ότι οι περισσότερες μητέρες όταν είναι να ξεκινήσουν δουλειά τα ίδια με σένα σκέφτονται κ συεναχωριουνται.. αλλά μην φοβάσαι δεν πρόκειται να μην σε θέλει το παιδάκι σου γιατί είσαι η μανούλα του κ για αυτό είσαι η καλύτερη μαμά του κόσμου!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Α είναι αρκετά μεγάλη οπότε πολύ δύσκολο... 

Πάντως νομίζω ότι οι περισσότερες μητέρες όταν είναι να ξεκινήσουν δουλειά τα ίδια με σένα σκέφτονται κ συεναχωριουνται.. αλλά μην φοβάσαι δεν πρόκειται να μην σε θέλει το παιδάκι σου γιατί είσαι η μανούλα του κ για αυτό είσαι η καλύτερη μαμά του κόσμου!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.... μακάρι να πάνε όλα καλά... Ίσως είμαι έτσι επειδή θα τον αφήσω κ δεν θα τον έχω όλη μερα;;; Ή επιστροφή στην δουλειά κ πως θα βρω τους ρυθμούς μου;;; είναι κ η όλη κατάσταση με τον κορονοιο κ φοβάμαι που επιστρεφω;;; μπορεί όλα αυτά μαζί να μου βγάζουν αυτά τα συναισθήματα... οπότε θα γυρίσω με το καλό κ πιστεύω μια με δύο βδομάδες θα φανούν πολλά... άντε να δούμε... πάντως όταν με το καλό συνηθίσω  θα σας στείλω να σας πω,πως είναι η όλη κατάσταση...χαχαχα...  Πρέπει πρέπει να τα καταφέρω για να έρθει κ το επόμενο...χαχαχσ

  • Μου αρέσει 1

 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννούλαααα είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.... μακάρι να πάνε όλα καλά... Ίσως είμαι έτσι επειδή θα τον αφήσω κ δεν θα τον έχω όλη μερα;;; Ή επιστροφή στην δουλειά κ πως θα βρω τους ρυθμούς μου;;; είναι κ η όλη κατάσταση με τον κορονοιο κ φοβάμαι που επιστρεφω;;; μπορεί όλα αυτά μαζί να μου βγάζουν αυτά τα συναισθήματα... οπότε θα γυρίσω με το καλό κ πιστεύω μια με δύο βδομάδες θα φανούν πολλά... άντε να δούμε... πάντως όταν με το καλό συνηθίσω  θα σας στείλω να σας πω,πως είναι η όλη κατάσταση...χαχαχα...  Πρέπει πρέπει να τα καταφέρω για να έρθει κ το επόμενο...χαχαχσ

Η αρχή είναι δύσκολη πιστεύω μετά θα βρεις τους ρυθμούς σου! Μακάρι να σου πάνε όλα καλά κ θα χαρούμε να μας πεις κ για την δεύτερη εγκυμοσύνη!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Αννούλαααα είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σας... ελπίζω να το δείτε το μήνυμα μου κ να μου πείτε την άποψή σας... Έχουμε ένα μωράκι μόλις έγινε ενός... σκεφτόμαστε από την άνοιξη να βάλουμε  μπροστά για 2ο παιδάκι... Κ εμείς δεν έχουμε βοήθεια καμμία καμμία η μαμά μου μένει στο εξωτερικό ο μπαμπάς μου άντρας κ μεγάλος κ τα πεθερικά αρκετά μεγάλα για να βοηθήσουν...Εγώ δουλεύω σε σούπερ κ τα ωράρια όπως καταλαβαίνετε είναι ότι να ναι... Ο άντρας μου πρωινό πενθήμερο...Δεν με απασχολεί ειλικρινά οι βόλτες ή τα ποτά...Κ η αλήθεια είναι ότι αν καταφέρουμε να πάμε κάπου θέλω κ το παιδί μαζί μας... Όμως με αγχώνει το θέμα με την δουλειά κ τα ωράρια... Προς το παρόν το μωρό Το βάλαμε σε ιδιωτικό σταθμό κ τον περνούμε 5.30 η ώρα...Όμως θα μπορώ να ανταπεξελθω σε όλα που πρέπει να κανω;;; κ όταν είναι άρρωστα τι κανετε;;; σε 1μιση μήνα γυρνάω στην δουλειά κ όσο σκέφτομαι ότι δεν θα το βλέπω σχεδόν καθόλου στεναχωριέμαι πολύ... Όταν γυρισατε πως ηταν;;; πως προσαρμοστηκατε στην όλη κατασταση;;;; 

Καλησπέρα και να χαίρεσαι το μωρό σου.Εγω έχω 2 αγοράκια.Οταν ο μεγάλος ήταν 13 μηνών γύρισα στη δουλειά και τον κρατούσε η μαμά μου.Το πρόβλημα δεν ήμουν εγώ που είχα μάθει να είμαι όλη μέρα μαζί του αλλά το μωρό.Δουλευω σε νοσοκομείο κι έχω βάρδιες.Σαν νέα στη δουλειά και μέχρι τότε χωρίς παιδί δούλευα πολλά απογεύματα.Οταν έφυγα το πρώτο απόγευμα τον άκουγα να ουρλιάζει  για 4 τετράγωνα.Οταν γύρισα κοιμόταν οπότε τον είδα το επόμενο πρωί.Αλλο ένα απόγευμα έκανα και το γύρισα σε νύχτες γιατί δεν άντεχα να κλαίει έτσι όταν έφευγα,τον κοιμιζα στις 10 και όταν γυρνούσα στις 7:30 κοιμόμουν μέχρι τις 10 όπου και όλη μέρα ήμουν μαζί του.Κολλησε πάνω μου,έβγαινα από το δωμάτιο για τουαλέτα και έκλαιγε.Του πήρε 1,5 μήνα να συνηθίσει.Τα είδα όλα αλλά πέρασε.Τωρα στο δεύτερο θα κάνω με τη μια νύχτες,άλλη λύση δεν βλέπω.Ο μεγάλος θα πάει παιδικό οπότε θα ναι μόνο ο μικρός το πρωί.Να ναι καλά η μαμά μου.Την πρώτη φορά δούλεψα 6 μήνες και έμεινα έγκυος και είχα αναρωτικη,σε αυτό το διάστημα αρρώστησε μια φορά στα ρεπό μου.Τη μέρα που πήγα στη δουλειά είχε συνέλθει αρκετά μόνο δέκατα είχε.

1 hour ago, Αννούλαααα είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.... μακάρι να πάνε όλα καλά... Ίσως είμαι έτσι επειδή θα τον αφήσω κ δεν θα τον έχω όλη μερα;;; Ή επιστροφή στην δουλειά κ πως θα βρω τους ρυθμούς μου;;; είναι κ η όλη κατάσταση με τον κορονοιο κ φοβάμαι που επιστρεφω;;; μπορεί όλα αυτά μαζί να μου βγάζουν αυτά τα συναισθήματα... οπότε θα γυρίσω με το καλό κ πιστεύω μια με δύο βδομάδες θα φανούν πολλά... άντε να δούμε... πάντως όταν με το καλό συνηθίσω  θα σας στείλω να σας πω,πως είναι η όλη κατάσταση...χαχαχα...  Πρέπει πρέπει να τα καταφέρω για να έρθει κ το επόμενο...χαχαχσ

Θα συνηθίσεις και θα βρείτε τους ρυθμούς σας,λύσεις πάντα υπάρχουν .Εμένα ας πούμε ο άντρας μου δουλεύει 2 νύχτες τη βδομάδα κι εγώ θα κάνω τις άλλες 5 ώστε η μαμά μου να μην είναι τελείως μόνη της με 2 μωρά αν συμβεί κάτι(είναι και 75 χρόνων) .Από την εγκυμοσύνη που είχα υπερεμεση κύησης,στη συγκοιμηση με το μωρό λόγω θηλασμου  έχουμε να κοιμηθούμε μαζί με τον άντρα μου(κι εγώ στο κρεβάτι μου αλλά και γενικώς)ήδη πάνω από χρόνο κι έχουμε καιρό  μπροστά μας αφού δεν θα περνάμε νύχτα μαζί μέχρι κάποιος μας να πάρει αδεια.Τι να κάνουμε;


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα και να χαίρεσαι το μωρό σου.Εγω έχω 2 αγοράκια.Οταν ο μεγάλος ήταν 13 μηνών γύρισα στη δουλειά και τον κρατούσε η μαμά μου.Το πρόβλημα δεν ήμουν εγώ που είχα μάθει να είμαι όλη μέρα μαζί του αλλά το μωρό.Δουλευω σε νοσοκομείο κι έχω βάρδιες.Σαν νέα στη δουλειά και μέχρι τότε χωρίς παιδί δούλευα πολλά απογεύματα.Οταν έφυγα το πρώτο απόγευμα τον άκουγα να ουρλιάζει  για 4 τετράγωνα.Οταν γύρισα κοιμόταν οπότε τον είδα το επόμενο πρωί.Αλλο ένα απόγευμα έκανα και το γύρισα σε νύχτες γιατί δεν άντεχα να κλαίει έτσι όταν έφευγα,τον κοιμιζα στις 10 και όταν γυρνούσα στις 7:30 κοιμόμουν μέχρι τις 10 όπου και όλη μέρα ήμουν μαζί του.Κολλησε πάνω μου,έβγαινα από το δωμάτιο για τουαλέτα και έκλαιγε.Του πήρε 1,5 μήνα να συνηθίσει.Τα είδα όλα αλλά πέρασε.Τωρα στο δεύτερο θα κάνω με τη μια νύχτες,άλλη λύση δεν βλέπω.Ο μεγάλος θα πάει παιδικό οπότε θα ναι μόνο ο μικρός το πρωί.Να ναι καλά η μαμά μου.Την πρώτη φορά δούλεψα 6 μήνες και έμεινα έγκυος και είχα αναρωτικη,σε αυτό το διάστημα αρρώστησε μια φορά στα ρεπό μου.Τη μέρα που πήγα στη δουλειά είχε συνέλθει αρκετά μόνο δέκατα είχε.

Θα συνηθίσεις και θα βρείτε τους ρυθμούς σας,λύσεις πάντα υπάρχουν .Εμένα ας πούμε ο άντρας μου δουλεύει 2 νύχτες τη βδομάδα κι εγώ θα κάνω τις άλλες 5 ώστε η μαμά μου να μην είναι τελείως μόνη της με 2 μωρά αν συμβεί κάτι(είναι και 75 χρόνων) .Από την εγκυμοσύνη που είχα υπερεμεση κύησης,στη συγκοιμηση με το μωρό λόγω θηλασμου  έχουμε να κοιμηθούμε μαζί με τον άντρα μου(κι εγώ στο κρεβάτι μου αλλά και γενικώς)ήδη πάνω από χρόνο κι έχουμε καιρό  μπροστά μας αφού δεν θα περνάμε νύχτα μαζί μέχρι κάποιος μας να πάρει αδεια.Τι να κάνουμε;

Πφφφ...σε ευχαριστω πολυ.κοριτσι μου... να σου ζήσουν τα παιδάκια σου... Που θα πάει θα τα καταφέρουμε... οι γυναίκες όλα τα μπορούμε...αρκει μα υπαρχει θελησει οπως ειπε η κοριτσαρα πιο πανω...αγχωνομαι παρα πολυ Αλλά πιστεύω θα το δω στην πράξη... να είναι καλά η μαμά σου σημαντική βοήθεια...


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...