Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, palmoira είπε:

Εμάς ενώ έπαιρνε και μπιμπερό και πιπίλα, διαφορετικές μάρκες και ταυτόχρονα θήλαζε απλά σταμάτησε να τα θέλει λιγο πριν γίνει 2 μηνών. Να σου πω την αλήθεια δεν επιμείναμε παρα πολύ αλλά δοκιμάσαμε διαφορά είδη θηλών στα μπιμπερό. Απλά τα έφτυνε! Δοκίμασε ο άντρας μου να την ταΐζει τίποτε. Δεν αγχώθηκα όμως γιατί τώρα που θα μάθει να πίνει νερό από ποτήρι θα δοκιμάσουμε σταδιακά και γάλα με ποτηράκι ή καλαμάκι. Σιγά σιγά πιστεύω θα το καταφέρουμε.

Εννοειται ότι το πιο σημαντικό είναι να είναι καλά και η μαμα για να είναι και το παιδί! 

Εμεις είμαστε 22 και 2 ημερών και μάλλον περνάμε το άλμα 23-26...δεν έχουμε κλάμα αλλά μια ελαφριά ανασφάλεια και πολλούς θηλασμους. Με μανία θέλει το στηθος ειδικά το βράδυ και το ζητάει με παράπονο. Ενώ είναι πολύ χαρούμενο και κοινωνικό παιδάκι εχθες και σήμερα όποτε την έχω αγκαλιά με γραπωνει με τα χεράκια της. Υπομονή! Εμένα το μόνο που με φοβίζει είναι το άγχος αποχωρισμού 29-30 εβδομάδων που είναι δύσκολο

Είναι και ούλα κοριτσια πιστεύω. Πρέπει να τα ενοχλούν αρκετά και να έχουν φαγούρα. 

Τι εννοεις το αγχος αποχωρισμου 29-30 εβδομαδων?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sol_10 είπε:

Τι εννοεις το αγχος αποχωρισμου 29-30 εβδομαδων?

Ειναι αλμα οχι αναπτυξης αλλα συναισθηματικο δηλ δεν κανουν καποια καινουργια δεξιοτητα το περναμε εμεις τωρα κ σε συνδιασμο με τα δοντια ειναι αστααα!!! 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ειναι αλμα οχι αναπτυξης αλλα συναισθηματικο δηλ δεν κανουν καποια καινουργια δεξιοτητα το περναμε εμεις τωρα κ σε συνδιασμο με τα δοντια ειναι αστααα!!! 

Ακριβώς, είναι συναισθηματικό, δε θεωρείται άλμα ανάπτυξης. Είναι φόβος του παιδιού όταν δεν έχει τους γονείς στο οπτικό του πεδίο. Δεν σε βλέπει και δεν ξέρει ότι θα σε ξαναδεί, νομίζει ότι χάθηκες με απλά λόγια. Ξεκινά 29-30 εβδομάδες και επαναλαμβάνεται έως και την ηλικία των 4 ετών περίπου ανα τακτά χρονικά διαστήματα. 

@Xrysats της frezyderm για τα ούλα μας έχει πει ο παιδίατρος και όταν θα είναι έντονοι οι πόνοι αργότερα και δεν θα κοιμάται το βράδυ από τα δόντια την mudisal. Προς το παρόν τα μασητικα που μπαίνουν ψυγείο και η Σοφή η καμηλοπάρδαλη της αρέσουν πολύ και την ανακουφίζουν αρκετά. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Ακριβώς, είναι συναισθηματικό, δε θεωρείται άλμα ανάπτυξης. Είναι φόβος του παιδιού όταν δεν έχει τους γονείς στο οπτικό του πεδίο. Δεν σε βλέπει και δεν ξέρει ότι θα σε ξαναδεί, νομίζει ότι χάθηκες με απλά λόγια. Ξεκινά 29-30 εβδομάδες και επαναλαμβάνεται έως και την ηλικία των 4 ετών περίπου ανα τακτά χρονικά διαστήματα. 

@Xrysats της frezyderm για τα ούλα μας έχει πει ο παιδίατρος και όταν θα είναι έντονοι οι πόνοι αργότερα και δεν θα κοιμάται το βράδυ από τα δόντια την mudisal. Προς το παρόν τα μασητικα που μπαίνουν ψυγείο και η Σοφή η καμηλοπάρδαλη της αρέσουν πολύ και την ανακουφίζουν αρκετά. 

Δυστηχως η mudisal δν κανει τπτ με γανιαξε για να βγουν αυτα τα 2δοντια ευχομαι τωρα να ηρεμησει καπως αν κ με το αλμα δεν το βλεπω τουλαχιστον ειναι για 1εβδομαδα!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Ακριβώς, είναι συναισθηματικό, δε θεωρείται άλμα ανάπτυξης. Είναι φόβος του παιδιού όταν δεν έχει τους γονείς στο οπτικό του πεδίο. Δεν σε βλέπει και δεν ξέρει ότι θα σε ξαναδεί, νομίζει ότι χάθηκες με απλά λόγια. Ξεκινά 29-30 εβδομάδες και επαναλαμβάνεται έως και την ηλικία των 4 ετών περίπου ανα τακτά χρονικά διαστήματα. 

@Xrysats της frezyderm για τα ούλα μας έχει πει ο παιδίατρος και όταν θα είναι έντονοι οι πόνοι αργότερα και δεν θα κοιμάται το βράδυ από τα δόντια την mudisal. Προς το παρόν τα μασητικα που μπαίνουν ψυγείο και η Σοφή η καμηλοπάρδαλη της αρέσουν πολύ και την ανακουφίζουν αρκετά. 

Και εμένα της frezyderm μου έδωσε και δν μου είπε καθόλου για τη mudisal. Τη καμηλοπάρδαλη τη πήρα και τωρα θα πάω να της πάρω μασητικα ψυγείου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι τα δόντια θέλουν υπομονή ό,τι και να τους κάνουμε. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά για να τα βοηθήσουμε. 

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Δυστηχως η mudisal δν κανει τπτ με γανιαξε για να βγουν αυτα τα 2δοντια ευχομαι τωρα να ηρεμησει καπως αν κ με το αλμα δεν το βλεπω τουλαχιστον ειναι για 1εβδομαδα!!!

Πόσο μηνών βγάλατε τα δυο πρώτα δοντάκια? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Νομίζω ότι τα δόντια θέλουν υπομονή ό,τι και να τους κάνουμε. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά για να τα βοηθήσουμε. 

Πόσο μηνών βγάλατε τα δυο πρώτα δοντάκια? 

Στο ραντεβου με την παιδιατρο 6μηνων ακριβως(19/6) μας ειχε πει οτι ειναι ετοιμα μαλιστα εγραψε στο βιβλιαριο της ευρηματα 2δοντια κατω νομιζω πως σε 12μερες ειχαν βγει δηλ σχεδον 6μιση μηνων! Θελουν πολυ υπομονη!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Στο ραντεβου με την παιδιατρο 6μηνων ακριβως(19/6) μας ειχε πει οτι ειναι ετοιμα μαλιστα εγραψε στο βιβλιαριο της ευρηματα 2δοντια κατω νομιζω πως σε 12μερες ειχαν βγει δηλ σχεδον 6μιση μηνων! Θελουν πολυ υπομονη!

Πολύ νωρίς τα βγάλατε! Μπράβο σας! Έχω διαβάσει από 6 μήνες έως και 1 χρόνου μπορεί να βγουν τα πρώτα.

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Πολύ νωρίς τα βγάλατε! Μπράβο σας! Έχω διαβάσει από 6 μήνες έως και 1 χρόνου μπορεί να βγουν τα πρώτα.

Ναι ναι αρκετα γρηγορα τα βγαλε! Ευχαριστουμε! Εμενα η μαμα μ λεει τα πρωτα 9-10μηνων ημουν...μεχρι τον χρονο εχω ακουσει κ εγω! Πονανε πολυ τα καημενααα


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ειναι αλμα οχι αναπτυξης αλλα συναισθηματικο δηλ δεν κανουν καποια καινουργια δεξιοτητα το περναμε εμεις τωρα κ σε συνδιασμο με τα δοντια ειναι αστααα!!! 

Α δν το ξερα αυτο! Αυτο οντως πρεπει να ναι χειροτερο ! Υπομονη ! Τιποτα αλλο! Ειδικα οσο αφορα τα δοντακια δν μπορούμε να κανουμε πολλα πραγματα δυστυχως! Εγω με κρεμες και μασητικα το παλευω αλλα προτιμαει τα χερακια του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sol_10 είπε:

Α δν το ξερα αυτο! Αυτο οντως πρεπει να ναι χειροτερο ! Υπομονη ! Τιποτα αλλο! Ειδικα οσο αφορα τα δοντακια δν μπορούμε να κανουμε πολλα πραγματα δυστυχως! Εγω με κρεμες και μασητικα το παλευω αλλα προτιμαει τα χερακια του!

Εννοειται κ εμενα τα χερια προτιμουσε μερικες φορες κ ακομα αν εχουν περασει οοολα τα παχνιδια της απο το στομα της κ τα εχει βαρεθει!

Ειναι δυσκολα τα δοντια πολυ ειδικα τις μερες π ειναι κοντα να βγουν ειναι αστα να πανε..οι κρεμες δεν κανουν τπτ ειδικα αν ποναει πολυ δεν με αφηνει ουτε να της τα τριψω κλαιει χειροτερα επειδη ποναει περισσοτερο! Το αλμα κ αυτο δυσκολο ευτυχως δεν επηρεαστηκε ο υπνος ακομα ουτε απο τα δοντια ουτε απο το αλμα κοιμαται συνεχομενα μεχρι το πρωι!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια αυτη τη βδομαδα τρωει παρα πολυ. Πριν τον θηλαζα 40 λεπτα. Ειναι η τελευταία βδομάδα του αλματος αντε να δουμε.

Εμενα ενα αλλο που κανει τελευταία κορίτσια  δαγκώνει τη θηλη και με πονάει.  Ισως επειδή του πονανε τα ουλα. Εσας το κανουν?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Εμενα κοριτσια αυτη τη βδομαδα τρωει παρα πολυ. Πριν τον θηλαζα 40 λεπτα. Ειναι η τελευταία βδομάδα του αλματος αντε να δουμε.

Εμενα ενα αλλο που κανει τελευταία κορίτσια  δαγκώνει τη θηλη και με πονάει.  Ισως επειδή του πονανε τα ουλα. Εσας το κανουν?

Έμενα όχι,δεν δαγκώνει. Απλά όταν είναι σε άλμα το βράδυ πριν κοιμηθεί ρουφάει πολύ δυνατά τη θηλή όσο θηλάζει και θέλει μετά να την πιπιλαει. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εννοειται κ εμενα τα χερια προτιμουσε μερικες φορες κ ακομα αν εχουν περασει οοολα τα παχνιδια της απο το στομα της κ τα εχει βαρεθει!

Ειναι δυσκολα τα δοντια πολυ ειδικα τις μερες π ειναι κοντα να βγουν ειναι αστα να πανε..οι κρεμες δεν κανουν τπτ ειδικα αν ποναει πολυ δεν με αφηνει ουτε να της τα τριψω κλαιει χειροτερα επειδη ποναει περισσοτερο! Το αλμα κ αυτο δυσκολο ευτυχως δεν επηρεαστηκε ο υπνος ακομα ουτε απο τα δοντια ουτε απο το αλμα κοιμαται συνεχομενα μεχρι το πρωι!

Παλι καλα! Πολυ καλο αυτο..αν κοιμομαστε και εμεις το βραδυ μπορουμε να ανταπεξέλθουμε και την μερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sol_10 είπε:

Παλι καλα! Πολυ καλο αυτο..αν κοιμομαστε και εμεις το βραδυ μπορουμε να ανταπεξέλθουμε και την μερα!

Ναι παλι καλα! Μολις γυρισαμε απο την παιδιατρο καναμε τελευταιο εμβολιο τον δεκεμβρη ξανα! 8.650πηγε το παιδακι μου:mrgreen:

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...